IpliPyROL Meer charme inlafelzilver verdachte zelf. Spr. geloofde dan ook niet veel van verd.'s strijd tegen den „d\vang". Ook heeft spr. thans een heel anderen in- druk gekregen van den persoon van den 'ver dachte; de indertijd geeischte straf moet dan ook veel te licht worden geacht. Spr. eischte thans een gevangenisstraf Voor den tijd van vijf jaren. ROEKELOOS RIJDEN. Een kind uit Heemskerk gedood. Op 13 Augustus ongeveer half zes is op den weg van Beverwijk naar Wijk aan Zee de gemeentebode P. Henneman te Heemskerk, die met vijf kinderen op een transportfiets naar huis reed, aangereden door een autobus Een acht-jarig meisje werd gedood en Henne man ernstig gewona. De chauffeur van de autobus stond gister- morgen voor de Haarlemsche rechtbank te- recht. Hem was ten laste gelegd, dat hij zeer roekeloos en met te groote snelheid had ge- dreen. Het O. M. zei verdachte niet te hebben gedagvaard als dooder van het kind, omdat het geval voor verdachte even ongelukkig is als voor het slachtoffer. Verdachte is geen woest rijder. Spreker eischte wegens met te groote snelheid rijden een geldboete van 300 of dertig dagen hechtenis. VERDUISTERING DOOR EEN ONTVANGER. De arrondissementsrechtbank te Breda ver. jordeelde den rijksontvanger uit Tholen we gens verduistering van 8881 ten nadeele van den Staat der Nederlanden tot zes maan- den gevangennisstraf. De eisch was 1 jaar HUWELIJKSTRAGEDIE. Het gerechtshof te Amsterdam heeft in fiooger beroep uitspraak gedaan in de straf- zaak tegen den 39-jarigen kellner, die op 12 April 1.1. op den Hoofdweg zijn 21-jarige echtgenoote met een mes verschillende ver- wondingen toebracht en op 9 Juli 1.1. door de Vijde kamer der Amsterdamsche rechtbank wegens voortgezette poging tot doodslag ver- oordeeld werd tot dne jaren gevangenisstraf. In eersten aanleg had het O. M. vier jaar en in hooger beroep twee jaar gevorderd. Het Hof bevestigde het vonnis, behalve wat de kwalificatie en de straf betreft. Het ver- klaarde verdachte schuldig aan poging tor doodslag en veroordeelde hem tot twee jaar gevangenisstraf, met aftrek van zes maanden voorloopige hechtenis. DIEFSTAL IN MUSEA. Het gerechtshof te Amsterdam wees arrest In de strafzaak tegen den 21-jarigen varens- gezel, die in hooger beroep was gekomen van het vonnis der Vijfde Kamer van de Amster damsche rechtbank, waarbij hij wegens dief- stal van een schilderij in het Rijksmuseum op 24 October veroordeeld werd tot een jaar ge vangenisstraf. Het Hof bevestigde het vonnis, overeenkom. stig het requisitoir van den advocaat-gene- raal. Behalve van den diefstal in' het Rijks museum wordt hetzelfde jongmensch nog ver- dacht van diefstal van twee paneeltjes in het Frans-Hals-museum te Haarlem. Het onder- zoek in die zaak duurt nog voort. RE ROOFOVERVAL AAN DE BLOEM- GRACHT. In de strafzaak tegen den 19-jarigen bank werker L. W. B. en den 21-jarigen straten maker P. V., die gister voor de Vierde Kamer der Amsterdamsche rechtbank terecht ston- den in verband met den in den avond van 27 April gepleegden roofoverval in een percee! aan de Bloemgracht te Amsterdam heeft het O. M., mr. Massink, requisitoir genomen. Ten aanzien van V. vroeg bij terugwijzing van diens zaak naar den rechter-commissaris voor een onderzoek naar verdachtes geest- vermogens, terwijl hij t.a.v. B. 5 jaren ge vangenisstraf vorderde. Ter herinnering diene, dat B. en V. op den ifcewusten avond, voorzien van revolvers en maskers met nog drie andere personen in het benedenhuis van genoemd perceel zijn binnengedrongen. Daar bevonden zich de jgrossier de Wit en zijn vriend de Haas. Bei- oen werden gedwongen met hun gezicht naar de muur te gaan staan, waarna de bende zich van een vrij groot bedrag aan geld en eenige waardevolle voorwerpen meester maakte. De daders vertrokken, nadat V. de heeren de Wit en de Haas met een touw hadden vastgebonden. Provinciaafl nieuws EGMOND-BINNEN. a Raadsvergadering D onder dagmiddag vergaderde de Raad dezer gemeente onder voorzitterschap van burgemeester Bos. De heer Bras was zonder kennisgeving afwezig. Ingekomen zijn de volgende stukken: Een verzoek van F. Strooker, als toeziend voogd, om vergoeding kosten vervoer kind E. Strooker naar de Christelijke School te Alkmaar. Dit kind heeft den leerplichtigen leeftijd bereikt en bezoekt sinds 20 Aug. voornoemde school. Besloten wordt de vergoeding toe te staan overeenkomstig het laatst genomen Kon. Be- sluit; een verzoek van de afdeeling Egmondbin- nen van den R. K. Dioc. L.and- en Tuinbouw- bond om een jaarlijksche subsidie te mogen ontvangen ad. 80 resp. 30 voor een ver- licht en verwarmd lokaal en 50 voor te 'maken excursies. De cursus telt 22 leerlin - gen, B. en W. achtten dezen cursus zeer nuttig en stellen voor de gevraagde subsidie te verleenen, met welk voorstel de Raad zich vereenigt; een schrijven van Ged. St. houdende goed- keuring Raadsbesluit tot het zoo noodig aan- gaan van een geldleening ad. 10.000 op den dienst 1929, wordt voor kennisgeving aangenomen, evenals een schrijven van dat- ze'.fde College houdende goedkeuring ver- lenging ontruimingstermijn onbewoonbaar verklaarde woning mej. C. Boendermaker; een verzoek van het R. K. Kerkbestuur van Egmond aan den Hoef om de noodige gelden te mogen ontvangen voor uitbreiding van de onder zijn bestuur staande R. K. School te F.pmond aan den Hoef. Op voorstel van B en W. wordt dit stuk in handen gesteld van B. en W. om advies; een schrijven van Ged. St. houdende goed keuring Raadsbesluit tot aankoop van een rentegevend stuk ad. 100 wordt voor ken nisgeving aangenomen; een schrijven van Ged. St. houdende ver nietiging forensenaanslag Roozen dienst 1928'29. B. en W. stellen voor ook voor dezen dienst in beroep te gaan bij de Kroon, voor de 2 vorige dienstjaren werd nog geen beslissing ontvangen, de Raad gaat hiermee accoord; Uit het verslag van de Commissie belast met het nazien der diverse rekeningen dienst 1928 bleek dat geen opmerkingen werden gemaakt, zoodat de rekeningen voorloopig worden vastgestcld en ter definitieve vast- stellingen naar Haarlem zullen worden ge- zonden. Een woord van dank wordt gebracht aan de betrekkelijke ambtenaren, en aan de Commissie. Besloten wordt een rentegwend stuk te koopen voor het bedrag ad. 510 ontvan gen van Wittebrood voor grond te Wimme- num. Besproken wordt het in den vorigen Raad aangehouden voorstel tot het maken van een verordening om den verbouw van bepaalde aardappelsoorten te verbieden. In verband hiermee leest de Voorzitter een schrijven voor van de Langendijker Groen tenveiling, waarin er op gewezen wordt, dat wanneer men over zou gaan de genoemde aardappelsoorten te verbieden men toch niet compleet wou zijn. Over de lcwestie wordt nog onderhandeld op de Veilingvereeniging en er wordt aangeraden een afwachtende houding aan ie nemen. Aldus worrit besio- ten. Besloten wordt een crediet te verleenen voor aanschaffing noodzakelijke athletiekbe- noodigdheden voor de Openb. Lag. School. De aankoop werd reeds met het Hoofd der School besprcken en zal zoo voordeelig mo- gelijk geschieden, verscheidene dingen kun- nen p de school worden vervaardigd. De hecr Groot vraagt of het terrein achter de Ned. Herv. Kerk te Egmond aan den Hoef geen geschikt terrein voor dit doel zou zijn. Een onderzoek naar de grootte van dit terrein zal worden ingesteld en ge'infor meerd of huur hiervan mogelijk zou zijn. Besloten wordt aan P. Hof Dz. een stuk grond te verkoopen groot 17 A. 50 cA. voor de som van 500. Deze grond is reeds bij Hof voornoemd in gebruik cn naast de wo ning gelegen. Op de rekening 1927 Gem. Electr. Bedrijf was een aanmerking dat alsnog een bedrag van 78,55 door de gemeente aan het G. E B. was te betalen, welk bedrag bij de oprich- ting van het bedrijf te weinig was betaald bij aangegane geldleeningen. De Raad geeft machtiging dit alsnog uit te betalen. De heer Straathof vraagt in de rondvraag of bij lichte maan het branden der straatver- lichting niet achterwege kan blijven. De lijn- v/erker deelde hem mede, dat dit dikwijls moeilijk was, doordat de regeling der straat- verlichting in het transformatorhuisje te Eg mond aan den Hoef moest geschieden en er zou hier door de uitvoerders van het leggen der ondergrondsche geleiding nog verande- ring dienen te worden gebracht Hierna sluiting der vergadering. ST, PANCRAS. Raadsvergadering. Vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 24 October namiddag 3 uur, De voorzitter, burgemeester Kroonenburg, opende deze voltallige vergadering met een woord van welkom en wees de leden op de in de raadszaal opgehangen portretten van den oud burgemeester L. v. d. Vijzel en echt genoote. Het verheugde rpreker bijzonder, door bemiddeling van wethouder Duif, deze beeltenissen te hebben mogen ontvangen, teneinde in deze raadszaal te dienen als her innering en hulde aan een burgemeester die hier in zijn tijd algemeen geacht ed bemind was. Algemeen werd hiermede instemming be- toond. Na goedkeuring der notulen vroeg de heer Snel, tot hoe ver de v. d. Vijzellaan loopt, zulks in verband met de aanleg van electri- citeit en waterlciding, waarvan z.i. thans ook de bewoners van het doodloopende eind hadden kunnen profiteeren. Uit de besprekingen bleek, dat electriciteit hier reeds aanwezig was, doch naar de voor zitter mededeelde zal waterleiding-aanleg hier alsnog niet mogelijk zijn, omdat er geen termen zijn een hoofdleiding te leggen. Ingekomen van den minister van onderwijs, kunsten en wet'nschappen mededeeling dat aan subsidie-jaarwedden onderwijzend per soneel over 1927 is betaald 5190 en moest tetaald worden 5190.28, zoodat nog f 1.28 zal worden gerestitueerd. Van Ged. Staten vergunning tot het ver breeden der bruggen in de Daalmeer. Prov. Blad no. 103 vermeldende de intrek- king van het besluit tot afsluiting Twuyver- weg. Medegedeeld wordt voorts, dat bij geble- ken rioodzaak is aangeschaft 100 M. nieu- we brandslang a 2.10 per meter van de firma Haasbroek uit Alkmaar. Een en ander werd voor kennisgeving aan genomen. Teeltverbod Bravo's en andere aardappelsoorten. In verband met het aangehouden schrij ven van de A. V. van bloembollencultuur, verzoekende een teeltverbod ter beperking der wratziekte, deelde de voorzitter mede dat advies was ingewonnen bij de Langedijker Groentencentrale. In antwoord hierop was een schrijven ingekomen d.d. 8 October, waarin de L.G.C. als haar zienswijze te ken- nen geeft, dat tot heden wratziekte in N.H. zeer sporadisch voorkwam. De oorzaak hier van zou waarschijnlijk gezocht kunnen wor den in de vroege (onrijpe) oogst. Waar bo- vendien veel meerdere soorten vatbaar zijn voor wratziekte, zou een verbod van enkele met name genoemde soorten, geen waarborg geven voor succes en bovendien leiden tot on- billijkheid. Door de tuinbouw wordt te dez^r zake overleg gepleegd met den Plantenziekte- kundigen dienst en wordt geadviseerd nade- re gegevens af te wachten. De heer Snel: 't Valt nogal mee. De Bra- vo's kunnen hier niet gemist worden. B. en W. stelden voor aldus te besluiten. Algemeen werd besloten volgens 't voor stel van B. en W. Koedijkerpad. De voorzitter deed voorlezing van een in gekomen schrijven van de gemeente Koe- dijk, behelzende het besluit van den raad dier gemeente van 17 October 1929 tot aanvaar- ding van het arbitragevoorstel van Sint Pancras inzake de bekende onderhoudskwes- tie, waarbij de burgemeester van Koedijk eveneens als arbiter werd aangewezen. De voorzitter sprak zijn voldcening hier over uit, doch waar op 24 September door onzen raad als uitersten datum was vastge- steld 1 October, is het thans aan de leden om uitspraak te doen of het vorig besluit aangaande den datum van 1 October moet worden ingetrokken. Er kunnen te Koedijk omstandigheden geweest zijn, waardoor men gedwongen was deze datum te overschrij- den. B. en W. wenschen zich van advies te ont- houden. De heer S 1 ij k e r informeerde waarom Koedijk dan zelf wel als uiterste datum 1 October had gesteld, en zou dan wel eens willen weten waarom deze datum nu wel overschreden kon worden. De voorzitter had vernomen dat zulks in verband stond met den aankoop van land. Inderdaad bleek, dat per 1 October reeds land was aangekocht van Brouwer. De heer Muurling wilde niet vasthouden aan de datum teneinde aan de uitvoering niets in de weg te leggen. De heer Duif had 1 October als uiterste datum beschouwd en achtte de tijd thans te ver gevorderd in verband met weersin- vloeden als regen, vorst, sneeuw enz., welke stellig van invloed zouden zijn op de solidi- teit van het werk en ook de aanneemsom ongunstig zouden beinvloeden. Hij achtte 't thans te laat om op de vorige beslissing te- rug te komen. De heer Snel wilde niet terugkomen op de houding van Koedijk en uitsluitend letten op het algemeen belang. Het pad moest er z.i zoo spoedig mogelijk komen. De heer Lek sloot zich hierbij aan. Sint Pancras heeft blijkbaar gelijk gehad, doch laten wij de zaak in 't oog houden en niet over kleinigheden spreken. De heer Duif (wethouder) vond de tijd thans te vergevorderd en wilde zich hiervoor uitspreken. De heer v. Kampen was van meening, dat iedereen er hier thans wel voor was en vroeg stemming. Hierop werd met algemeene stemmen be sloten, het vorig raadsbesluit inzake de ge- stelde datum in te trekken. De voorzitter sprak zijn voldoening hier over uit. De totstandkoming is thans zonder twijfel; het pad zal er nu komen. Alleen is nu de vraag: wanneer. Zulks zal gezamen- lijk onder deskundige voorlichting onder de oogen worden gezien. Laten wij het verder verloop overlaten aan B. en W. Gaarne zul len alle mogelijke inlichtingen worden ver- strekt en adviezen op prijs gesteld, Hierop volgde een algemeene bespreking waarbij d« teekening ter tafel kwam. Op een adres van de vereen. v. Ned. Gem. om subsidie werd gunstig beschikt. Voetbalterrein De voorzitter wenschte, in verband met de bespreking in een vorige vergadering, na- mens B. en W. aan den raad twee vragen voor te leggen. le. Moet het huurcontract met de V.V. „Vrone" per 1 Januari 1930 worden inge trokken 2e. Moet aan „Vrone" gelegenheid gege- ven worden het terrein te bespelen? B. en W. komen niet met een voorstel doch vernemen gaarne de zienswijze van den raad. De heer Lek verklaarde altijd te hebben gestaan op het standpunt waarop hij thans nog staat, n.l, vdor gemeentelijk beheer. Wat betreft de tweede vraag, hierover bleek nogal ongerustheid te bestaan bij „Vrone", z.i. ten onrechte. Z.i. behoorde echter 'n ter rein, noodig voor het onderwijs in lich. oefe- ning aan de scholen, ingemeentelijk beheer te zijn. Indien B. en W. dus voorstellen het contract op te zeggen is hij het er geheel me de eens. -V" De heer Muurling verklaarde zich hier eveneens voor en men zou daarna aan „Vro- ne" gelegenheid kunnen geven het te bespe- len. De heer Koelemeij vroeg of de huurjaren om zijn. De voorzitter antwoordde dat thans werd toegepast art. 3 van het contract. De heer Snel wilde alles liever laten blij ven zooals het thans is. Het gaat zoo wel goed. „Vrone" heeft veel kosten gemaakt voor afscheidingen en zou nu alles weer moeten wegsloopen. Verhuur het veld aan „Vrone" onder voorwaarde dat het zoo noo dig ten alien tijde voor de scholen beschik- baar moet zijn. De voorzitter wenscht de zaak in prin- cipe door de gemeente te zien beheerd. De gemeente moet condities kunnen stellen. De heer Lek wees er op dat het niet de be- doeling was het terrein aan „Vrone" te ont- nemen. Er moet echter meer toezicht zijn, ook in het belang der omwonenden. De heer van Kampen (wethouder) oordeei- de dat, waar de heer Snel de zaak zoo wil de laten, die niet gaat. Dan zou er een andere plaats voor de kinderen moeten zijn. Spreker vroeg welk bezwaar er tegen is, als de gemeente net terrein in beheer neemt. De voorzitter achtte dit punt genoegzaam besproken en bracht in stemming de al of niet opzegging van het contract. Met algemeene stemmen op een na (n.l. de heer Snel; werd besloten het contract op te zeggen. Hierna kwam vraag 2 in bespreking. De heer Duif (wethouder) was nooit een voorstander van voetballen geweest. Hij achtte het in het belang der gemeente het terrein uitsluitend voor eigen gebruik te hou den. Aan den weg liggen 5 mooie bouwter- reinen die veel geld waard zijn. Daarachter kon een terrein voor de scholen gehouden worden. De heeren Snel en Koelemeij achtten de voetbalsport wel een algemeen belang. Waarom is dan de lich. oefening aan de scholen ingesteld? De heer v. Kampen wilde 't terrein goed omrasteren en „Vrone" laten spelen en met de voetballers afspreken welke de geschikt- ste dagen waren. Doch dan ook andere ver- eenigingen de gelegenheid geven, ook de jon- gens van „rechts". De heer Snel: Daar zal niets tegen zijn. De heer Lek was het hier volkctnen mee eens. Hij begreep niet goed het standpunt van den heer Duif. De inzichten zijn veel ruimer geworden sinds vroeger. Het nut van sport wordt thans algemeen ingezien. Spreker vreesde dat hier 'n klein addertje verborgen zat. Hij wilde de voetbal niet uitschakelen en stond hier lijnrecht tegenover. Hij wilde iedere club gelegenheid geven. De heer Duif verklaarde nu eenmaal niet van voetbal te houden. Men weet wel hoe ik over die dingen denk. Ik let alleen op de ge- mcentebelangen en vraag niet wie huurder is. (Wordt vervolgd.) Naast zijne functie genoemd is de heer Nijsen de ijverige secretaris van de afdee ling Castricum van Het Witte Kruis, terwijl! hij al jaren verbonden is aan het gesticht Duin en Bosch als leeraar van den ontwikke- lingscursus, dien de leerling-verpleegsters en verplegers moeten volgen voor het met goed gevolg afleggen van het examen voor ver- 'pleegster en verpleger. De heer Nijsen heeft in de 25 jarrn van zijn dienst niet alleen veel zien veranderen, maar ook velen opgeleid en ook velen flinke personen zien worden in de maatschappij Deze week waarschuwden wij tegen het mede nemen van de op het strand alhier aangespoelde metalen buisjes of de blikken bussen waarin die buisjes zijn verpakt. In Zandvoort en Wijk aan Zee zijn daar al on- gelukken mede gebeurd, terwijl een geval hier zeer goed is afgeloopen De in bewaring gegeven bussen en buisjes zijn gisteren afgehaald vanwege de Marine te Amsterdam en de begeleidende adjudant heeft ons her- haaldelijk gewaarschuwd tegen het openen van die buisjes omdat deze gevaarlijke spring- stoffen bevatten. Men zij dus gewaarschuwd. \vg SCHAGEN. De keuiing van geregistreerd vee is dit jaar bijzonder goed geslaagd. Over den ver- koop van fokvee in't bizonder van jong vee is men minder goed tevreden. Men wil daar om de houders van voor den bandel bestemd geregistreerd vee in de gelegenheid stellen een jaarlijksche fokveemarkt te houden. De eerste zal plaats hebben op Donderdag 31 October, op het plein achter het cafe „De Posthoorn", DIRKSHORN. Woensdagavond gaf de Gemengde Zang- vereeniging „Excelsior", directeur de heer Jb. Hovnier, met medewerking van de da mes T. Meinema-Jonker, sopraan, en Marie Dam, orgeliste, een concert in de Ned. Herv. Kerk alhier. Te half 8 opende de orgeliste den avond door voor een geheel bezet gebouw op uitne- mende wijze te spelen: Variaties op Gez. 264. Een goed begin is het halve werk, zegt het spreekwoord. De juiste stemming werd ge- wekt. Plechtig rolden de zuivere tonen van het schoone orgel over de hoofden der hon- derden luisteraars. Daarna gaf de Zangvereeniging op ambi- tieuse wijze eenige nummers, waaronder vooral uitmuntten: Nederland en de Zee, Liedje van Verlangen en Is't lang geleen?, respectievelijk door mooie, krachtige melodie, luchtige voordracht en frappante overeen stemming tusschen tekst en muziek. Ter afwisseling zong Mej. Meinema, op het orgel begeleid door mej. Dam, enkele mooie liedjes. Haar schoone, voile sopraan- stem vulde het gansche kerkgebouw, en be- reikte het hoogtepunt in de Hymne, die wer kelijk subliem werd gezongen. Haar laatste nummer, Immanuel, kwam minder goed tot zijn recht, daar de zangeres hierbij te ver van het orgel af stond, terwijl de bromstemmen duidelijker hadden kunnen doorkomen. Tot besluit een nummer orgel. 't Geheel was een zeer goed geslaagd concert, dat een volgend jaar gerust kan worden herhaald. NOORDSCHARWOUDE. Woensdagavond hield de Algemeene Af deeling Ziekenfonds voor de Langedijker Gemeenten een ledenvergadering in de kolf- baan van den heer Jn. de Bakker. De heer Kansen opende de vergadering en droeg't presidium op aan den heer Bouw- man van Zuid-Scharwoude, aangezien hij zijn taak moeilijk volbrengen kon vanwege zijn doofheid. De heer Bouwman betreurde de geringe opkomst; deze had veel grooter kunnen zijn, aangezien het te bespreken punt zeer be- langrijk is. De Alg afd. Ziekenfonds lijdt n.l. aan een zeer nadeelig saldo, dat zij wil delgen en tevens wenscht zij meer specialistische hulp, wat betreft tandheelkunde. De heer Bouwman hield een uitstekencle veihandeling over de geschiedenis van't zie kenfonds en verklaarde 't ontstaan van 't nadeelig saldo en om't belang van tandheel kunde naar voren te brengen, citeerde hij uit 't betreffende boofdartikel van de Alkmaar- sche Courant, d.d. 24 Aug. 1929 't Bestuursvoorstel is om 1 cent per lie toe te passen om 't nadeelig saldo weer in haar goede banen te verkrijgen en een 2de cent ten behoeve van meer specialistische hulp, wat betreft tandheelkunde Na eenige discussies werd dit voorstel aan genomen. Hierna volgde rondvraag, welke geen be- langrijkheid opleveide en werd de vergade ring gesloten en dankte de voorzitter de aan- wezige leden, alsmede de pers voor haar be- langstelling. CASTRICUM. Naar ons wordt medegedeeld, zal de heer H. A Nijsen, hoofd van de openbare school no 2 te Bakkum alhier op 1 Januari 1930 den dag herdenken waarop hij voor 25 jaar als zoodanig in dienst trad- BERGEN. i Meldden wij een dezer dagen dat een fiets van mej Z tijdens haar oponthoud in den win-kel van de firma P. met een ander was verwisseld en dat aan kwade trouw moest worden gedacht, thans kunnen wij mededeelen dat iemand, die een boodschap deed in den naaststaanden winkel van den heer K., bij vergissing niet haar eigen rijwiel doch dat van mej. Z. heeft medegenomen. j In verband met het feit dat hier en daar aan. het strand bussen aanspoelen met ex- plosieve stoffen, heeft de burgemeester ter openbare kennis gebracht dat het wenschelijk is bij vinding van dergelijk gevaarlijk speel- goedje, hiervan onmiddellijk aan de politic kennis te geven. Naar wij vernemen zullen de kostelooze vaccinaties van gemeentewege, waarvan door velen gebruik is gemaakt, voorloopig worden gestaakt. DE STREEK. De herfstcampagne voor de bloemkool ven loopt veel gunstiger, dan men aanvankelijk heeft verwacht. Het zachte herfstweer is voor den groei heel voordeelig. Hoewel de achterstand veel te groot is, krijgen de tuin- ders toch nog een kansje, mits de winter maar laat invalt BLOKKER. De heer W Bos, commies bij de directo be- lastingen alhier, is overgcpi.iatst naar Schiedam. HOORN, B. en W. stellen voor bij de aanstaande werken in werkverschaffing het eerst den Draafsingel onder handen te nemen Het uur- loon is bepaald op 42 cents. UITGEEST. Wederom ontstond er Woensdagavond brand, nu aan den Meldijk in't perceel, eigen- dom van den heer P. Koopman en naast diens woning gelegen. Bedoeld perceel wordt be- woond door 3 gezinnen. In 't middelste ge- deelte, waarin Jb. Goeman gehuisvest is, ver- onderstelt men, dat de brand is ontstaan. De brandweer was spoedig ter plaatse en door krachtdadig ingrijpen wist men bijna oogen- blikkelijk de brand tot 't bedoelde perceel te beperken. Evenwel werd veel schade aange- richt, vooral ook waterschade. Perceel en in- boedel zijn verzekerd. Sinnenland De kanalisafie van de Maas voltooid. Een nieuwe scheepvaartweg van 130 K.M., waarvan ongeveer 110 K.M. over de gekanaliseerde Maas. .j -l In tegenstelling met de andere groote ri- vieren, die door ons land stroomen en goed bevaarbaar zijn, is de Maas voor het scheep- vaartverkeer altijd onvoldoende geweest. Een groot deel van het jaar was de waterstand te laag om zelfs kleinere schepen te kunnen laten passeeren, terwijl in het koude en natte jaargetijde de stand van het water zoo hoog wera, dat de stroom te sterk werd voor de schee'pvaart opwaarts en te gevaarlijk voor[ de vaart naar beneden. Reeds in het begin van de vorige eeuw werd de noodzakelijkheid gevoeld van een goeden vaarweg naast de Maas voor de verbinding van het Limburg- sche en Belgische industriegebied met de groote rivieren. De Zuid-Willemsvaart, vorm- de de verbinding tusschen Maastricht en Den Bosch, kwam dan ook reeds onder de regee- ring van Koning Willem I tot stand. De Zuid-Willemsvaart, die na de scheidmg tusschen Nederland en Belgie door het ka- naal LuikMaastricht werd verlengd tot Luik en door het Kempen-kanaal een verbin ding met Antwerpen kreeg, was echter bere- kend voor schepen tot ten hoogste 450 ton, terwijl een groot aantal sluizen totaal 27 de schcepvaart, toen deze drukker werd, ernstig belemmerde. Toen de behoefte aan een beteren scheep vaartweg zich in het begin van deze eeuw dringend deed gevoelen, werden met BelgiS onderhandeiingen gevoerd over de kanalisa- tie van de Maas om deze bevaarbaar te ma ken voor schepen tot 2000 ton. De onderhan deiingen tusschen de beide regeeringen over de uitvoering van een ontwerp werden den wereldoorlog afgebroken en in 1915 werd besloten om, onafhankelijk van een eventueel geen stukgaan en pijn meer en ook geen naschrijnen der huid, als men vdor het in- zeepen de huid even inwrijft met slechts een weinig ^-.>g Ml Doorcn 30-60 en 90 ct. Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogtsteo.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 14