Wakelijksch Overzicht Bij Gevatte Koude Qonsinjrin* 5* JL 4i J. KCNte'ptl Ic-SI? labletien y^aasg en f.atibod Onze BCoBoiiien. Hisiorische figuren. latere hervatting dezer onderhandehngen, de kanalisatie op Nederlandsch gebied uit te voeren, en wel var Maastricht tot Grave en de gekanaliseerde Maas aan haar beneden- einde door den aanleg van het Maas—Waal- kanaal te verbinder. met de Waal. Bovendien zou het boveneinde door het kanaal Wessem Nederweert worden verbonden met de Zuid- Willemsvaart. Daar de onderhandelingen met Belgie over de verdere kanalisatie niet zoo goed vlotten als men wel gewenscht had, werd in 1921 bovendien besloten tot den aanleg van het Julianakanaal, dat, geheel liggende op Nederlandsch grondgebied, •Maastricht met de gekanaliseerde Maas te Maasbracht zou verbinden. Met het gereed komen van de laatste der vijf stuwen in de rivier bij Sambeek en net op peil brengen van het daarvoor gelegen Maas- pand is Dinsdag de Maaskanalisatie voltooid en is Nederland een goeden vaarweg voor schepen van 2000 ton, waarvan ongeveer 110 K.M. langs de gekanaliseerde Maas en de rest door het MaasWaalkanaal en het kanaal WessemNederweert, rijker gewor- den. Deze nieuwe vaarweg tusschen den Rijn of Rotterdam en Maastricht en ver ier beteekent voor de scheepvaart een verkorting van den vaartijd van twee tot drie dagen, een feit, van zeer groote economische beteekenis, niet alleen voor Limburg, doch voor geheel Nederland. De eens vrijwel onbevaarbare rivier is over het gekanaliseerde gedeelte veranderd in een rustigen stroom met een bodembreedte van ongeveer 70 M., geschikt voor de vaart voor schepen tot 2000 ton. Eenige voor de scheepvaart hinderlijke bochten zijn uit de ri vier weggenomen, doch de stroom, thans in zeer sterke banden gelegd, slingert nog ge- noeg om in de toekomst ook voor plezier- vaarders aantrekkkelijk te zijn. Vijf stuwen, te Linne, Roermond, Belfeld, Sambeek en Grave, houden het water op peil. Het verval van elke stuw bedraagt ongeveer drie meter. ,Wanneer de natuurlijke waterstand beneden de stuwen zoo hoog gestegen is, dat deze het stuwpeil bereikt, moeten de stuwen geopend worden en herneemt de rivier haar vrijen loop. De stuwen te Linne. Roermond, Belfeld en Sambeek zijn in hoofdzaak van hetzelfde type en bestaan uit een ongeveer 60 M. wijde scheepvaartopening waarvan de afsluiting bestaat uit ijzeren jukken en schuiven, die geheel verwijderd: kunnen worden, zoodat deze openingen bij geopende stuw een vol- dcende doorvaartwijdte voor de scheepvaart opleveren. Daarnaast bevinden zich twee af- voeropeningen, elk 17 M. wijd, welke door groote beweegbare ijzeren schuiven worden afgesloten en dienen voor regeling van den waterstand. De stuw te Grave is van een af- wijkend type door de combinatie daarvan met de vaste brug voor gewoon verkeer, .waaraan de beweegbare stuwconstructie is opgehan- gen. Naast elke stuw is een schutsluis gebouwd, waarvan die te Linne is gebouwd in een ka naal, dat tevens een lange bocht van de ri vier afsnijdt. De overige sluizen liggen di rect naast de stuwcomplexen. De sluizen zijn door lange gronddammen met toeleidingska- nalen van de rivier gescheiden. De sluizen hebben een doorvaartbreedte van 14 M., een schutkolklengte van 260 M. en een minste diepte op de slagdrempels van 3.30 M. Zij bieden ligplaats voor twee schepen van tweeduizend ton met een sleepboot of voor een grooter aantal kleinere schepen. De stuwen en sluizen worden electrisch be- diend en in het op hooge betonnen palen ge- fcouwde bedieningsgebouwtje kan op een mat- glazen tafel de stand van sluizen en schuiven worden afgelezen. De snelle schutting wordt hierdoor ten zeerste bevorderd, terwijl ook de bouw van de sluiskommen van dien aard is, dat de schepen snel kunnen in- en uitvaren. Een bijzondere constructie heeft in het kanaal WessemNederweert nog de sluis bij Panheel. Deze sluis, met een schut kolklengte van 153 M., een wijdte van 7.60 M. en een minste drempeldiepte van 2.50 M., heeft een verval van niet minder dan 8.20 M. In verband met het daarmede gepaard gaande groote waterverlies, hetgeen in ver band met mogelijke droogte van de Maas, van welke rivier het water moet komen, zeer o: ewenscht is, zijn bij deze sluis drie spaar- kor. ;nen gebouwd, in welke ongeveer de helft van het schutwater wordt opgevangen. Ook deze sluis en de schuiven voor de spaarkom- men worden electrisch bediend. schutting in de nieuwe sluizen duurt an den regel niet langer dan ee.n kwartier (in de kleinere sluis bij Panheel slechts 7 a 8 minuien) en kan een geheele stuw binnen vijf uur,°PJ zeer ingenieuse wijze worden ver- W1lderd door het uitnemen van de schuiven en net op den bodem laten zakken van de lukken met het brugdek. De voordeelen voor de scheepvaart. ooral den laatsten tijd is onder de binnen- schippers gejammerd over het langdurig op- onthoud dat de schepen in de Zuid-Willems- vaait ondervinden. Thans is de weg naar Maastricht met twee tot drie dagen bekort. D<ii dit van groote beteekenis is, blijkt wei uit het .eit, dat, terwijl op 2 October door de nieuwe sluis te Roermond slechts vijf schepen werden geschut, dit aantal op 21 October met minder dan 63 bedroeg. terwijl a fit7* u October in totaal ge- 4on LToneofi? t scl|2pen, metende 145.272 ton met 90.061 ton lading. Thans varen de de W^lV?"fdM! Rotterdam via a,, 1 Waalkanaal, de gekanali seerde Maas en het kanaal Wessem—Neder- Zfrul nart^ Zuid-Wiliemsvaart naar Maas tricht. De tijd is echter niet meer ver waarschijnlijk in 1934 - 0f ook de laatste omweg zal niet meer noodig zijn en zal de gekanaliseerde Maas worden gevoHd tot Maastricht, waar dan zal worden geschut door de thans reeds voltooide sluis naar het tJulianaKanaal. De thans te Maastricht opge- richte kolentip en de overlaadinriehtiiig voor andere goederen ruim een millioen ton koien kar. hier thans per jaar worden „ver- fipt zullen dan naar het Zuiden bij Born worden overgebracht. De groote scheepvaart weg naar Maastricht zal dan gereed zijn Het Kanaal door het Bosscherveld. Doch de scheepvaartv/eg eindigt niet bij Maastricht. Thans geeft de absoluut onvol- doende Zuid-Wiliemsvaart de verbindin0- met het kanaal naar Luik. De oplossing hier- van ligt in de totstandkoming van het kleine kanaai door het Bosscherveld nabij Maas tricht, dat de yerbinding met de Maas en daarna met het Julianakanaal zal tot stand brengen. Waarschijnlijk zal de aanbesteding voor de schutsluis voor dit kanaal nog vo6r het einde van dit jaar plaats hebben. De ont- eigening van de benoodigde gronden heeft deze zaak lang opgehouden, doch thans kan verwacht worden, dat met de werkzaamheden in het aanstaande voorjaar wordt aangevan- gen. Belangrijke proefneming voor de Zuiderzeewerken. Bij het afsluiten van de Zuiderzee zal men binnen eenige jaren komen tot het dichtmaken van den grooten afsluitdijk. Het staat vast, dat het sluiten van de laatste openingen zeer moeilijk zal zijn in verband met de sterke stroomen, die door de laatste gaten zullen trekken. Van groot beiang is het daarom voor de Zuiderzeewerken te weten op welke wijze het best deze laatste openingen kunnen worden gedicht. In den stuw te Roermond is men daarom op het oogenblik met proeven bezig. Zinkstukken van zeer groote afmetin- gen worden hier in den stroom gelegd, be- zwaard met steenen. Nagegaan wordt thans bij welke stroom- sterkte het zinkstuk niet meer houdt. Daar men bij den stuw willekeurig sterke stroomin- gen kan veroorzaken, is het slagen van deze proefnemingen van zeer groot beiang. De kosten. De totale kosten van de thans gercedge- komen werken hebben in ronde sommen be- dragen voor de Maaskanalisatie met bijkomen- de werken 25 millioen gulden, voor het Maas- Waalkanaal 13 millioen gulden en voor het kanaal WessemNederweert 8 millioen gulden. Nederland is een nieuwen vaarweg rijker geworden, een verbinding, welker spoedige totstandkoming tusschen Amsterdam en den Rijn ook het gemeentebestuur van Amsterdam en alien, die het wel meenen met de scheep- vaartontwikkeling der hoofdstad, zal be- vredigen. KORTE BERICHTEN. De 41-jarige donkeyman B V, un South Sheelds is aan boord van het in de Rijnhaven te Rotterdam liggende Noorscbe stooinsch'p Hildegard in de machinekamer an de tran gevallen, waardoor hij een haiswervel heeft gebroken. Hij is kort daarna aan de gevolgen overleden. De hevr P. J. Peereboom is herbenoemd als burgemeester van Brock in Waterland Dinsdag heeft de politie te Tilburg ge- larresteerd den kantoorbediende A. J. K., we- gens verduistering van gelden in dienstbe- trekking. Het verduisterde bedrag zou in de duizenden loopen. MOET WEG. 2 eiken Crapeauds, 4 stoe- len, salontafel en dressoir 125, 4 stoe- len, 2 fauteuils, dressoir en tafel 70, beste 2e h. Bed. KOOLTUIN 9. Groote Slaapkamerkast met 3 deuren, Waschkast met spiegel, Nachtkastje voor slechts 37, Divan 13.50, Bureau ministre enz. Te bevr. KOOLTUIN 9. TE KOOP PRACHT KACHEL voor groote kamer of zaal 12.50. J. G. WIEBES, lste Tuindwarsstraat 5. OLLAND SNELWEGER billijk te koop zonder eenig gebrek en prachtig in lak en nikkel. Te bevr. Bergerweg 20, Alk maa:. v. BERKELS VL. SNIJMACHINE bil lijk te koop zonder eenig gebrek en prachtig in lak en nikkel, onder voile garantie. Te bevragen Bergerweg 20, Alkmaar. TE KOOP een in goeden staat verkee rende STEINBACH-PIANO. Adres J. NAGELHOUT, Egm.meer, Heiloo. TE KOOP moderne eiken PENDULE LUIDSPREKER e.v.t. met inruil van hoornluidspreker. Adres te bevragen bureau van dit blad. TE KOOP Salon-gramophoon, massief eiken met 68 nummers, zoo goed als nieuw, prijs billijk. Kerkelaan 8, Bergen. Moderne kindervvagen 9.50, Cylin- dermangel 20, Fornuis 9, Meubelen, Bedden, Matrasser., Lampen, enz. J. L. SOSTMAN Jr., Verkooplokaal „Hollan- dia", Ridderstraat 6. Spotgoedkoop: Een prima Damesrij- wiel, 20, een z. g. a. nieuw Transport- rijwiel 25. Moet weg wegens plaatsge- brek. LANDSTRAAT No. 16. Kachels. Prima gebruikte kachels wor den deze week spotgoedkoop opgeruimd waaronder Turenne haardkachel, vul- kachels, Salamanders, enz. J. L. SOST MAN Jr., Verkooplokaal Ridderstraat 6. TE KOOP pracht mahoniehouten pe- nantkastje 12.50, groote linnenkasten van 5, Mahoniehouten waschtafel met marmeren blad 2 persoons 12.50 enz. J. J. WIEBES, Verdronkenoord 96. TE KOOP prima vulkachels 7.50, Hekjeskaehel prima binnenemmer 6.50, groote Salamander voor zaal 10. J. J. WIEBES, Verdronkenoord 96. DE RIJWIELHAL heeft nog eenige gebruikte DAMES- en HEERENRIJ- WIELEN waaronder een Humber Da- mesrijwiel. TE KOOP een goed onderhouden KINDERWAGEN, tevens een KACHEL. L. DEN ADEL, Spoorstraat 66. Billijk te koop een KIPPENHOK met rennen ^.80 hok 115 X 140 tegen de schutting. Te bevragen bij C. GROOT, Kinheimstraat 14, PIANO TE KOOP GEVRAAGD. Br. letter M 163 bur. van dit blad. GROOTE MANGEL in goeden staat TE KOOP voor billijken prijs. Adres W. F. ADOLF, Oudegracht 120. AANGEBODEN een goede KINDER- CELLO (2/4) met stok. Prijs 25. H. A. MAAS, muziekonderwijzer, Spoorstraat 56. Wegens omstandigheden TE KOOP een pracht van een SALON-PATHE- FOON MET PLATEN. GASHOUDERSTRAAT 1. .TE KOOP zoo goed als nieuwe ratine Winterjassen, Heerenpakken, Jongens- pakjes en Jassen, Kindercapes en Gabar dines. NIEUWPOORTSLAAN 85. Goed onderhouden groote groene VULKACHEL TE KOOP tegen den spot- prijs van 5. Adres UITENBOSCHSTRAAT 35. EEN MISDADIG DORPSHOOFD. Het is uitgelekt, dat het dorpshoofd van de dessa Soekogidri eenige zwakzinnige perso- nen uit de dessa heeft doodgemarteld, aldus meldt Aneta uit Bondowoso. Daarna heeft hij met behulp van drie dorpsgenooten, welke hij daartoe gedwongen heeft, de lijken begraven, terwijl hij een pisangboom, welke naar zijn meening alle organische stoffen uit den bo dem zou absorbeeren, op- het graf had ge- plant. De politie heeft een der geraamten ont- dekt. Het dorpshoofd is gearresteerd en het onderzoek heeft reeds uitgewezen, dat hij nog vele andere misdaden op zijn geweten heeft. Zoo moeten talrijke branden in tabaksschuren door hem zijn gesticht en door een aantal handlangers over wie hij een ware terreur moet hebben uitgeoefend. DE PART1J NASIONAL INDONESIA. De schrik zit erin. De te Solo oprichte afdeeling der Partij Nasional Indonesia is vrijwel doodgebloed De afdeeling werd gesticht naar aanleiding van de propagandareis van Soekarno en heeft sindsdien nauwelijks eeh jaar bestaan. Het doodloopen der organisatie wordt geweten aan de arrestaties in verband met de affaire der Sarekat Kaoem Boeroe Indonesia. Deze hebben den leden den schrik om het hart doen slaan en sinds heeft het bij het secretariaat der P.N.I. bedankjes geregend. VOORSPEL EN BEGIN. Zou het magere mannetje, dat op een der eerste dagen van Mei 1789 te Arras met af- gemeten stappen, naast een kruier, die zijn koffer droeg, zich richtte naar het markt- plein, waar de diligence voor Parijs afreed, eenig vermoeden hebben gehad van den ge- weldigen tijd, dien hij te gemoet ging? Hij was, hoewel weinig bemind, door zijn mede- burgers naar de Etats generaux afgevaar- digd, want hij had pas een geschrift het licht doen zien over de noodzakelijkheid van her- vormingen in de Staten van Artois. Ook had hij eenigen naam als advocaat. Maar eigen- lijk mocht men hem niet. Waaraan dat lag is moeilijk te zeggen. Populariteit hangt vaak van kleinigheden af. Lenotre, die zooveel merkwaardige dingen uit den Revolutietijd heeft gepubliceerd (1), spreekt over een le- gende, die in verband met den naam van den advocaat de ronde deed en dien vast- hechtte aan de geschiedenis van een moord- aanslag op Lodewijk XV. Dat verband deed schade aan zijn reputatie. Lendtre hecht niet het minste geloof aan de legende, maar de advocaat zelf-schijnt er toch onder geleden te hebben, want een zijner eerste uitingen, toen hij wat meer bekend was geworden, be- vat een philippica tegen de onrechtvaardig- heid, welke heel een familie doet boeten voor den smaad, dien een lid verdiende. Uit dit geschrift, gericht tot de „Academie" van Metz en dat in manuscript nog aanwezig is in de bibliotheek dier stad, zou ik, zoo ik durfde, een andere gevolgtrekking maken dan Lenotre, deze n.l. dat de bloedverwant- schap van den schrijver met den pleger van den aanslag stilzwijgend werd erkend, wat niet wegneemt, dat de samensteller gelijk had in zijn toorn tegen den smaad, waar onder de andere familieleden gebukt gingen. Wie is de magere advocaat, op reis naar Parijs in de diligence, die 'savonds op het marktplein aan het eind van de straat, waar hij woonde, uit Arras vertrok en 35 livres 10 sols per plaats kostte? Laat ik nog even zijn incognito doen voortduren door eerst twee getuigenissen over zijn uiterlijk en zijn in- nerlijk mede te deelen. Mirabeau zeide van hem, dat hij er uitzag „als een kat, die azijn gedronken zou hebben". Dat is niet vleiend, maar het schijnt zeer juist geweest te zijn ten opzichte van den man, die door Carlyle „den zeegroene" genoemd wordt. In die uiterlijke leelijkheid vinden we misschien ook een verklaring van des advocaten impopula- riteit. Er zijn nu eenmaal gezichten, die men niet kan verdragen. Maar en dit raakt meer het innerlijk Mirabeau heeft 66k van hem gezegd: „die man zal het ver bren gen; hij gelooft elk woord, dat hij zegt". Een leelijk, spicht g, afstootend manneke, maar iemand met geloof in zich zelf, ziedaar de persoon, die een der afschrikwek- kend-groote figuren zal worden van de Fransche revolutie: Maximilien Robespier re (2). Waaraan dacht de jonge afgevaardigde? Zeker niet aan de gedichtjes, die hij als lid van het „poetisch en pastoraal genootschap" der „Rosati" in amoureuzen stijl had bijeen- geflanst naar de laffe mode van zijn tijd. Hij is nu een gewichtig man, die als verte- genwoordiger van den „derden stand" naar Parijs trekt. Hij heeft als „commissaris" zit- ting gehad in de Redactie der „Cahiers", die de wenschen van de natie zouden uitspre- ken; toen is hij „depute du tiers" geworden. Nu kijkt „heel" Arras hem na. Hij durft de dame in rouw, die hem tot aan de deur van zijn huis begeleidde, ternauwernood meer groeten, wanneer hij in de diligence stapt. Hij leeft nu „vooruit". „Le tiers" bouwt op hem- O die „derde stand!" Wat beteekende ze nog en wat wilde ze beteekenen? De kleine, schrandere, diepzinnige abbe Sieyes had het gevleugelde woord gevonden, door een bro chure over Frankrijk losgelaten: „Wat is de derde stand? De natie. „Wat beteekent de derde stand? N i e t s. „Wat moet hij zijn? Alles." En nu zal het wel blijken; in de Etats ge neraux zal het blijken! Zooveel millioenen behooren tot den tiers etat; wat kan daarte- gen de kleine minderheid, bestaande uit adel en geestelijken, die niet democratisch gezind waren!! In den boezem dier minderheid wa- ren er toch ook nog met wenschen naar rechtvaardiger toestanden! De Etats gene- reaux zullen dat wel duidelijk maken! Maar de werkelijkheid was eenigszins an- ders, was een ontnuchtering. Zeker, de „tiers" was in de meerderheid, maar adel en geestelijkheid wilkn niet anders stemmen dan per stand. De „tiers" verzet zich. Hij wil hoofdelijke stemming. Er is wrijving, te- genstand. Dan doet de „tiers" een beroep op de hem welgezinden onder de beide an dere standen. Met dezen het is reeds de 17e Juni geworen en al sedert den 5en Mei kwam men bijeen verklaart hij te zijn de Constitueerende Nationale Vergadering, in de wandeling genoemd: de „Constituante". Het is weer de abbe Sieyes, die de formule vindt. Dat wordt het Hof, de Regeering te bar. De „salle des Menus" (3), waar tot dusver vergaderd was en de koning den 15en Mei de zitting der Etats generaux had geopend met vriendelijke woorden en hoopvolle belof- ten, wordt gesloten. De „derde stand" komt dan den 20en bijeen in een oude kaatszaal, eveneens te Versailles, waar de eed wordt afgelegd onder den naam „le serment du Jeu de Paume", waarin verklaard wordt, dat hij de „tiers", niet uiteen zal gaan, voordat hij Frankrijk een grondwet heeft gegeven. De President Bailly klimt op een tafel en zweert het eerst. Daarna al de anderen. De geestelijkheid begint den ernst van de zaak te begrijpen. Twee dagen later voegen zich 148 harer vertegenwoordigers bij den „tiers". De koning houdt vol. 's Konings broeder, de graaf van Artois, huurt de kaats zaal voor de neus van den „tiers" weg. De geestelijkheid opent nu voor de leden van den „tiers" de kerk van Saint-Louis. Den 23en een groote seance royale heeft plaats verklaart de koning de besluiten van den „tiers" voor nietig en verbiedt aan de drie standen zich te vereenigen. Hij eindigt met de woorden: „Ik beveel u, mijne heeren, on- middellijk uiteen te gaan". De adel gehoor- zaamt; eveneens een deel der geestelijkheid. De rest blijft in de zaal. Dan komt des ko nings groot-ceremoniemeester en vraagt den President of hij het bevel gehoord heeft. Bailly antwoordt, dat de in vergadering ver- tegenwoordigende natie geen bevel heeft te ontvangen, waarop Mirabeau den markies de Dreux-Breze den groot-ceremoniemees ter toevoegt: „Zeg uw meester, dat wij hier zijn krachtens den wil des volks en wat wij slechts kunnen weggesleurd worden door het geweld der bajonetten". (4). En de ko ning, in zijn paleis, schikt zich in de feiten; „men moest er maar niet verdcr op aandrin- gen". Hij geeft zelfs aan de niet bekeerden uit adel en geestelijkheid (den 25en waren ook 47 leden van den adel tot den „tiers" toegetreden) bevel, zich te voegen bij de ver- gaderende Constituante. Dit gebeurt den 27enZij komen binnen. „De familie is compleet", zegt President Bailly. Nu, zou men denken, is alles in goede ba- nen. De drie standen zijn weer bijeen. De Constituante zal een Constitutie voorberei- deneene commissie daartoe is benoemd maar de oppositie geeft geen kamp. De ko ning, vol goede bedoelingen, is zwak, wei- felt, wil nu het een. dan het ander. Necker, in wien het volk vertouwen had, wordt ont- slagen; groote troepenmachten, vooral uit vreemde huurlingen bestaande, worden op het Champ de Mars, in de Aveneu des Champs Elysees, om Parijs saamgetrokken, want de Regeering wantrouwde en te- recht een deel van het eigen leger. Het volk wordt ongerust. Het is de 12e Juli. Necker's geheime vlucht is bekend geworden. In den tuin van het Palais-Royal spoort de jonge advocaat Camille Desmoulins aan tot gewapend verzet, want anders wordt het volk het slachtoffer. Zijn opwindende woor den gaan als een stormwind over de menig- te. Getooid met de groene cocarde kleur der hoop waarvoor de bladeren van de boomen worden gerukt, vormt zich een groep, die zich stuwt door de nauwe Saint- Honorestraat. Een botsing heeft plaats met een Duitsch detachement. Later wordt bij den Tuileries-tuin op de menigte gechar- cheerd, Een oude man wordt gedood. De agi- tatie verspreidt zich. Te Versailles vraagt de Constituante, dat de troepen worden weggezonden en Necker teruggeroepen. Een nationale garde uit de burgers organiseert zich. Het is de 13 Juli. Parijs is in hevige onrust. Allerlei schorrimorri voegt zich bij de ontevredenen. Men schreeuwt om wape- nen. Zoo breekt de 14e Juli aan. Een woeste troep holt en dringt naar het Hotel des Inva- lides, plundert het, neemt eenige kanonnen en acht en twintig geweren mee. En dan gaat het onder het schreeuwen van „A la Bastille!" naar de oude sta a Is vesting-gevan- genis bij het begin van den faubourg Saint- Xntoine, symbool van willekeur en tyrannic in de oogen der Fransche natie. De kleine be- zetting onder bevel van den gouverneur de Launay moet wijken en's avonds is de ge- welge „forteresse", „mon chateau de la Bastille", zooals de keningen van Frankrijk haar noemden, in mine. Toen begreep Lode wijk XVI, dat er iets ernstigs plaats had in de gernoederen van zijn volk: „Een op- roer?!" Neen, meer dan dat: een omwente- ling! A. J BOTHENIUS BROUWER. (1) O. m. in zijn Paris revolutionnaire, dat door de Academie fran^aise bekroond werd. (Paris, Perrin Cie). (2) Volgens de legende zou Damiens, die een aanslag pleegde op Lodewijk XV, twee broers gehad hebben: Robert en Pierre. Na de veroordeeling van hun broer moesten zij hun familienaam laten varen bij vonnis van het hof Zij vereenigden toen hun beidei voornamen en heetten „Robespierre". Een broer verdween spoedig; de andere vestigde zich te Arras, woonde er eenigen tijd, liet een zoon over aan den Iiefdadigheidszin van den bisschop, en verdween ook. Die zoon was Maximilien, de man der Revolutie. Aldus de legende. Lenotre, die, zooals ik zeide, niet in de legende gelooft, acht den naam van Ierschen oorsprong. In Frankrijk vindt men eerst Robert Spierre, daarna Robertspierre Aldus staat de advocaat van Arras ook ingeschre- ven op de lijst der afgevaardigden naar de Etats generaux. De „Grand Dictionnaire Universe!" neemt ook den Ierschen oorsprong als waarschijn lijk aan. In elk geval zijn er in de XVIIe eeuw al Robespierres gevestigd als notaris tusschen Ryssel en Arras. In de XVIIIe eeuw vestigt zich een tak in Arras zelf: uit dezen sproot Maximilien voort. Vader en grootvader tee- kenden hun naam De robespierre; misschien waren zij ten gevolge hunner functies „de petite noblesse de robe", hoewel het „de" gescheiden of niet gescheiden niet altijd het bewijs was van adeldom (3) Een zaal in het „h6tel des Menus- Plaisirs" van den koning te Versailles. Er waren vier zalen voor de zittingen beschik- baar. Elke stand had de zijne: de vierde was voor de algemeene beraadslagingen en voor de ..koninklijke zittingen". (4) Zoo kan men in alle geschiedenisboeken lezen. Maar waarschijnlijk is het wat anders geweest. Volgens President Bailly luidden de woorden van Mirabeau: „Zeg aan hen, die u zenden, dat het geweld der bajonetten niets vermag tegen den wil der natie". De zoon van den markies de Dreux-Arez6 verklaarde in een zitting van den Senaat van 1833, dat Mirabeau slechts gezegd zoude hebben: „Wij zijn hier bijeen krachtens den nationalen wil; wij zullen slechts wijken voor geweld". In hoofdzaak komt het op hetzelfde neer van ter Amsterdamsche Benrze genoteerde fondsen, Terstrekt door Noordhollandsch Landbouwcrediet N.V. 155 458$ 183 430 584 219 112$ 210$ 156 629$ 411 423 451} 488 250f 196$ 45} 109} 198 185 402$ 379} 131 420$ 137j/ic 262$ 4 103' 102 ICO 95 Of/is 10116/,, 102"/j6 101$ WVis 235} 160} 170 524 228' 155 433 175} 430 569 216 1121/is 62} 207} 317$ 155 619 405 416 443} 480 245} 184 44} 109} 197 185 401 I 372} 123 415$ 134 26'J 4 I 99} Of/is 95} 102 102} 101} 159 170 513 221$ 422} 164} 430 557 217} UP/lS 61} 211$ 318 155 610$ 399 413$ 441 479 238 183 43 109} 198 185 395 369 117 390$ 136 257 588 220} 10916/,, 62} 210} 321$ 157 623$ 410 417} 443} 480 232$ 184 43 109} 198 185 394 359$ 105$ 397 136 258 4$ 103} lOlii/,, 99} 94} 05% 102 102% 101$ 09% 231} 159 169} 517$ 225 437 174 433} 568$ 207 1031/is 60}* 203} 617 403} 405 426} 480 225} 174 43 108} 197} 184 391 361 104} 397 136 250 4 1034 101} 99} OH 05% 103} 102% 101} 99} 232 157} 1684 523 219 140 445} 1 172} 435 566 208} 104} 60 205} 310 153} 616 397 I 395 417} 480 221} 170 43 103 197 182 395 362 107} 402 133} 249} 4 l\.OOrlS, PUieumaiieK Wettig beschermd tegen VervalschingeD Hoofdpijn en Kiespijn Prijs 40 en 75 cL Bij Apoth? en Drogfsten '1 FONDSEN. 19 Oct. 21 Oct. 22 Oct. 23 Oct. 24 Oct. 25 Oct. 6 5 4K 4 4M obi. N.W.S. f 1000 1922 idem 1000 '18 1000 '17 1000 '16 1000 '26 1000 '22 100 '23 1000 '21 D 1000 '17 idem idem O.-ltid 6 idem 6 idem 514 n idem 5 ide.n Koloniale Bank Ned. Ind. Hand. Bank Ned. Handel Maatij. Fransche Banken (Drie) Berkel'a Patent Holl. Kubstzijde Margarine Unie Algem. Kunstzijde Unie Ned. Kabelfabr. Philips Gem. Bezit Anaconda Beth. Steel C. v. A. Comm. Studabaker Comm. Steel ..it ZweedsChe Lucifers Cult. Mij. Vorstenl. Handelsver. A'dam Javasche Cult. Dordtsche Petr. gew. Koninklijke 1000 Moeara Enim A'dam Rubber Serbadjadi ..it Holl. Am. Lijn Java China Jap. Lijn Ned. Scheepv. Unie Stoomvaart Mij. Nederland Deli Batavia Tab. Deli Maatij Oostkust .i.ii Senembah South. Pacific Union Pacific Prolongate Ex dividend. 1039/18 102 10'J 953/is 959/is 102 Vis 102H/,, 1014 9M 234 1604 172 524 2353/lg bii 105} lOlo/is 103} 101} O^Vis 94} 057/is 102 102} 101} 100} 232 159} 170$ 510 227} 452 174} 444

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 15