De moordzaak Lans. Radirzrafisch Weerbericht. AGG1D4 Binnenland Rechtszaken Kunst Luchfvaart Stadsnieuws Kerk en school Zaterdag 26 October. 7.30 uur, Cinema Americain: De vier duivels. Boven 18 jaar. 7.30 uur, A. B. T.: De wedloop om het leven. Voor elken leeftijd. 7.30 uur, Victoria Theater: De hel van Rio. Boven 18 jaar. Zondag 27 October. Van 2 uur af in Cinema Americain door- loopende voorstelling van De vier duivels (boven 18 jaar). Van 2 uur af in A. B. T. doorloopende voorstelling van De wedloop om het leven (voor alle leeftijden). Van 2 uur af in Victoria Theater doorloo pende voorstelling van De hel van Rio (bo ven 18 jaar). 8 uur, Harmonie, „Falkland", vafi Heiloo, opvoering van Ora et Labora. 2 uur, Stadsschouwburg te Amsterdam, forensen-voorstelling van „De heilige VlanT door de N. V. Vereenigd Tooneel (dir. Ver- kade en Verbeek). Maandag 28 Oct. 7.30 uur, Cinema Americain: De vier dui vels (boven 18 jaar). 7.30 uur, A. B. T., hoofdnummer De leu- gen van Nina Petrowna (dram.), hoofdrol- len Brigitta Helm, Warwich Ward en Franz Lederer. Toegang boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria Theater: De hel van Rio (boven 18 jaar). 8 uur, handelsschool, voor de Volksuniver- siteit, tweede vertooning van de film Oer- iwereld in het Oerwoud. 8 uur, Harmonie, rede Hoving over de af- gebroken radio-rede. 8 uur, De Unie, Volkszangavond. REGELING VAN DEN ZEN DTI J D. Een eensgezind advies aart den mi nister te wachten? In zake de vergadering van den Radio- raad, welke Donderdag in het gebouw van het hoofdbestuur der P T. T. is gehouden, wordt gemeld, dat het hier een bijeenkomst gold van de commissie voor de zendtijd-rege- ling met de vertegenwoordigers van de ver schillende omroepvereenigingen. De bespre- kingen hadden een zoodanig verloop, dat de commissie waarschijnlijk wel in overleg met den volledigen Radio-raad een advies zal sa- menstellen, dat aan den minister zal worden gezonden. Tijdens deze bijeenkomst zou vanwege de V.A.R.A. het standpunt verdedigd zijn, dat de beschikbare zendtijd verdeeld behoort te woren in verhouding tot de sterkte der poli- tieke partijen. Omtrent de bijeenkomst van den minister van waterstaat met het A.V.R.O.-bestuur op Woensdag j.L, waarin het laatste gepleit heeft voor een „Gleichwellen"-systeem, ver- nam het Hbld., dat dienaangaande geen be- slissing, in welk opzicht dan ook, is geno- men. Den minister zal alleen nog eens schrif- telijk het standpunt van de A V.R.O. met vermelding van alle feiten uiteengezet wor den. Ten slotte vernam genoemd blad nog, dat het tegengesproken bericht inzake een fusie tuschen de A.V.R.O. en de V.A.R.A. niet als juist mag worden beschouwd. Er bestaat wel degelijk een briefwisseling over deze aange- legenheid. Er zou n.l. sprake zijn van een vertouwelijk schrijven van den voorzitter van den Radioraad aan de A.V.R.O. en de V.A. R.A., waarin dr. de Visser een voorstel zou hebben gedaan, dat hierop neerkomt, dat de A.V.R.O. met de V.A.R.A. een Naamlooze Vennootschap zou vormen, welke N.V. een „Nationalen omroep" zou moeten verzorgen. Wanneer van A.V.R.O.-zijde het bericht inzake een fusie is tegengesproken, moet dat zoodanig worden opgevat, dat de A.V.R.O. van een dergelijk voorstel om gegronde fi- nancieele redenen niet wil weten. ONWEER BOVEN DEN ACHTERHOEK. Gistermiddag omstreeks 5 uur heeft boven den Achterhoek een vrij hevig onweer gewoed In de gemeente Laren sloeg de bliksem in een boerderij, welke geheel is afgebrand. Het vee kon worden gered. TREINBOTSING. Bij het station Kijkuit op de lijn Neuzen- Mechelen, tusschen Axel en Hulst, zijn twee goederentreinen op elkaar geloopen. 16 wa gons ocitspoorden en 4 kantelden. Persoonlij- ke ongelukken zijn er niet bij voorgevallen. De materieele schade is aanzienliik. De dienst onderging vertraging, aoordat de treinen over een ander spoor moesten worden geleid. VE R KE E R SONG EVA L LE N. Fietsrijdster overeden. Gisteravond reed de 18-jarige mej. A. v. d. M. op de Rozengracht te Amsterdam op de fiets naast de Haarlemsche tram. Achter haar kwam een auto. Toen deze signalen gaf, schrikte zij. Zij keek om en viel. De fiets werd door den auto gegrepen en mej. v. d. M kwam met haar beenen onder een bijwagen van de Haarlemsche tram. Zeer zwaar ge- wond is zij naar het Binnengasthuis vervoerd. Vrachtauto tegen tram Gisteren is een vrachtauto, bestuurd door J. Troost uit Sommelsdijk, bij den overweg aan het Marietjespad te Miadelharnis, aan- gereden door de tram. De chauffeur werd zwaar gewond onder detn gehavenden auto vandaan gehaald. Het bleek, dat hij een hersenschudding had gekre- Igen. Twee gewonden. Te Amersfoort heeft op den Utrechtschen ■weg een botsing plaats gehad tusschen twee auto's. De ingenieur S., die met een auto van een zijweg kwam, zag te laat een van rechts naderenden auto. Toen hij wilde remmen, slipte hij en de twee auto's reden tegen elkaar. Twee personen werden gewond naar het ziekenhuis vervoerd. Een hunner kon weer spoedig het ziekenhuis verlaten; de toestand van den anderen gewonde is gunstig. IN DE LICHTSTAD. Lichtstralen over het I]. „Elken avond een nieuwe attractie", is het parool in Amsterdam. Gisteravond was het de IJ-kant, die de belangstelling van duizen- den trok. Van acht verschillende kanten *w-e<aiden de breede lichtbundels der schiin- werpers over de stad en over het water. De genie had zes- schijnwerpers opgesteld, drie aan den overkant van het IJ en drie op de steigers aan den kant van de De Ruijterkade. Deze genie-schijnwerkers wierpen hun licht bundels op alles, wat maar onder hun bereik wilde komen. Dat waren in de eerste plaats de gemeente-veerponten, de verschillende vaar- tuigen, die altijd het IJ bij avond bevolken en de feestelijk verlichte deelnemers aan he*, watercorso, die voor deze bijzondere gelegen- heid het vaarwater versierden. De Draka- draak van de Ned. Draad- en Kabelfabriek en de Krotnhout-boot waren wel de meest op- vallende verschijningen. Een bijzondere attractie vormde de marine- torpedojager „Kortenaer", die ter gelegenheid van de Lichtweek uit Den Helder was geko- men om met zijn sterke zoeklichten aan het Lichtfeest luister bij te zetten. Een fantastisch schouwspel leverde't met voile zeilen over het IJ manoeuvreerend kitjacht van den heer G de Vries Lentsch Jr. op, als de voile zeilen beschenen werden door de verschillende ge- kleurde lichtbundels, die zich op het vaartuig concentreerden. Tot half tien bleven de licht bundels over het water en langs den hemel zwaaien, daarbij af en toe een vliegtuig van- gende van de K.L.M., dat een nacht-passa- giersvlucht maakte. Het vangen der vliegtui* gen was echter geenszins doel van de heden- avond gehouden demonstraties. Integendeel ontweek men de vliegtuigen zooveel mogelijk, uit angst, de bestuurders te verblinden. Langs het IJ, bij de De Ruijterkade en in het geheele havenkwartier bleek zeer veel be langstelling voor het werken der schijnwer pers te bestaan. Herhaling van het autocorso. Het autocorso met de verlichte auto's heeft zeer veel succes gehad en de volgende dagen regende het vragen om nog zoo'n tocht met verlichte auto's. Aan die verzoeken wordt vol- daan en hedenavond zal de tocht nog eens worden gehouden. HET TERREIN VAN HET PALEIS VOOR VOLKSVLIJT. Wordt de gemeente Amsterdam koopster? Zal er een nieuw raadhuis komen? Het Hbld. meldt, dat onmiddellijk na het optreden van het tegenwoordige college van. B. en W. aan de gemeente Amsterdam, na- mens de N.V. „Het Paleis voor V-olksvlijt" het terrein waar eertijds het Paleis stond, is aangeboden voor 1.600.000. Tenslotte is na eenig onderhandelen, voorloopig overeen- stemming verkregen op een koopsom van 1.450.000, waarvan Donderdagmiddag in de Commissie van Bijstand voor P.W. door wethouder Abrahams kennis werd gegeven. In de volgende vergadering der commissie zal dit onderwerp een punt van bespreking uitmaken. Binnenkort kan nu worden verwacht dat de Raad eerst in geheime, daarna in open- bare zitting, de nu nog zeer voorloopige overeenkomst behandelt, en daaraan zijn goedkeuring hecht. Het bedoelde terrein is 20.000 M2 groot, waarvan echter de tuin, die 10.000 M2 op- pervlakte heeft, niet mag worden bebouwd zoolang het complex van de N.V. „Galerij Mij." bestaat. A1 gauw na den brand had die Mij. contact gezocht en verkregen met het dagelijksch gemeentebestuur, waarbij de vrij groote zekerheid werd verkregen dat, tegen redelijken prijs, ook de Paleisgalerij in handen der gemeente kon komen. Inmid- dels is nu ook deze transactie voorloopig tot stand gekomen. Daarbij wordt bepaald dat de gemeente voor 'n som van f 1.400.000 eigenaresse wordt van de Galerij-gebouwen zoodat, zelfs als enkele hoekperceelen, niet behoorende tot het galerijblok, buiten aan- koop blijven, de gemeente de beschikking krijgt over een zeer groote oppervlakte. Over de bestemming. Onmiddellijk toen op het Prinsenhof het jongste aanbod van de N.V. „Pal. v. Volks- vlijt" werd besproken, kwamen er denkbeel- den op inzake de aan 't terrein te geven be stemming. Van soc.-democratische zijde werd de meening gepropageerd, dat er komen moest een groot volksgebouw waardoor ook aan den zalennood zou worden tegemoet ge komen. Anderen toonen zich warme voor- standers van het op die plaats stichten van een groot, monumentaal Raadhuis (de hoofd- stad des lands waardig. Wel zal de uitvoering van dit denkbeeld vele millioencn kosten, doch, over een aan- tal jaren verdeeld, zouden die wel te dragen zijn. Komen bovenbedoelde aankoopen tot stand d.w.z. keurt de Raad die goed, dan wordt de meeste kans gegeven aan laatstvermeld pla.i, dat in breede kringen der burgerij warme in- stemming zal vinden. BRANDEN. In een kerk. Te 's-Gravenzande is in de Nederl. hervormde kerk brand ontstaan, toen de schilder Den H. met een steekvlam aan een van de deurposten werkzaam was. De vlam sloeg door een opening achter een van de paneelen, waardoor het stof en de houten betimmering achter den muur vlam vatte. De schilder maakte onmiddellijk alarm, waardoor de brand- weer het gevaar spoedig meester kon worden. De muur werd onder toezicht van den opperbrandmeester gedeeltelijk gesloopt. Donderdagmiddag is te Boornber- gum (Fr.), afgebrand een houten schuur, in gebruik bij den fouragehandelaar Brouwer, waarin 260 pakken geperst stroo waren geborgen. Een auto in de schuur geplaatst ging mede verloren. De schuur was wel, het stroo niet verzekerd. In het proces-verbaal komt een gedeelte voor, waarin een zekere W. H. Kaptein zegt, op den avond van den moord bij het Bost- land twee mannen te hebben gezien, die lie- pen op de Admiraliteitskade. Dezer dagen meende hij uit een foto van van O. in de kranten een dezer mannen te herkennen. De president acht dit zoo belangrijk, dat hij beveelt, Kaptein te gaan halen om hem alsnog vandaag te hooren. Voorts wordt er in het proces-verbaal mel ding gemaakt van de verklaring van een meisje, dat op den Oostdijk een grooten en een kleinen man had gezien. Zij ging de Infermeliestraat in, in de richting van het Oostplein Het woord is dan aan mr. J. A. de Visser voor het houden van het requisitoir. De offi- cier zal zijn requisitoir als volgt indeelen: Eerst de malversaties, dan de moord en daarbij de volgende onderdeelende toestand, die de politie vond op 29 Nov.een overzicht van alle aanwijzingen die in de richting van van O. wijzen, het motief van de daad; het karakter van verdachte en dan de reconstruc- tie der feiten. Van O. verdiende het behoorlijke salaris van 4800 per jaar en toch heeft hij zich aan tal van verduisteringen, aan valschehid in geschriften schuldig gemaakt. De officier heeft slechts een greep gedaan in de verduisteringen. Hij noemt een niet- verantwoord bedrag van 800 gulden aan post-checque- en giro gelden in pi.ma 3300 verduisterd. De derde vorm van verduistering is het innen van wissels bij de firma Mees, zoomede van een bedrag van f 7400. Inl 4 jaar tijds is 11700.— verduis terd. Zijn vrouw gaf hij 250 p. maand. Waar bleef het overige geld? Dit moet onopgehelderd blijven, maar een feit is, dat het door verd. is weggemaakt. De officier neemt aan, dat de verduisterin gen vast staan. Veel erger is de vraag, of verd. den moord, subs, doodslag heeft begaan. De officier ontveinst zich niet, dat het hier een moeilijke geldt. Hij brengt hulde aan den president voor diens leiding. De officier gaat dan na, wat de politie op den avond van den moord heeft gevonden. (De zitting duurt voort.) H-ELENE SWARTH ZEVENTIG JAAR. Oehuldigd. De dichteres Helene Swarth heeft giste ren in een beperkten kring van genoodig- den ten huize van den heer en mevrouw mr. D. Spanjaard, Wagenaarweg 10 te Den Haag, haar zeventigsten verjaardag ge- vierd. O.a. waren aanwezig Willem Kloos met Jeanne en Jacqueline Reyneke van Stuwe, Hein Becker, Albert Vogel met Ellen Vare- no, Annie van Wageningen-Salomons, mevr. Hille-Gaerthe, dr. Boutens en L. Simons. De jarige ontving vele telegrammen van gelukwensch, t.w. van Alberdingk Thijm (Lod. van Deyssel), Jo van Ammers-Kuller, Herman Robbers en 't echtpaar Van Looy. Mr Patijn, burgemeester van 's-Gravenha- ge, sprak de jarige toe. Namens de koningin deed spr. daarop me- dedeeling van de benoeming van mevr. Swarth tot officier in de orde van Oranje Nassau. Tevens overhandigde spreker na mens vereerders een exemplaar van dit eereteeken aan de jubilaresse. Vervolgens werd voprlezing gedaan van een schrijven van geiuklvensch van de Konin- gin-Moeder. Eveneens was een bijdrage, met begeleidend schrijven van gelukwensch inge- komen van prinses Juliana. Hein Boeken gaf daarna in dichtvorm uiting aan zijn gevoelens van sympathie. De heer Albert Vogel heeft als voorzitter van de „Maatschappij tot bevordering der Woordkunst" en van den Haagschen Kunst- kring, namens beide organisaties de jarige gehuldigd. Mevr. Ellen Varend droeg eenige gedich- ten van de jubilaresse voor. Ook mr. D. Spanjaard sprak namens het huldigingscomit^ de jubilaresse toe. In het bijzonder namens de vrouwen hul- digde vervolgens Jacqueline Reyneke van Stuwe de jubilaresse in al wier verzen het specifiek vrouwelijke is terug te vinden. Een kleine deputatie van de meisjes-H. B. S. aan het Bleyenburg gaf bij monde van een der jongedames uiting aan de sympathieen, die zij voor het werk van Helene Swarth koes- teren. Vele bloemen en gelukwenschen in allerlei vorm waren nog toegezonden. Wi] belasten ons met den aan- en verkoop van vreemd geld. DE LANGE DE MORAAZ, ALKMAAR. Op het vliegveld Waalhaven wordt op het oogenblik de laatste hand gelegd aan een nieuw Koolhovenvliegtuig. een 6endekker met een motor, ingericht voor het vervoer van vier passagiers en wat bagage. D t toestel is bestemd voor de Kon Luchtvaartmijdie het zal gaan gebruiken als taxi-vT>gtuig. Het toestel is veel sneller dan de oude kleine Fokkertoestellen, welke de K L M tot nu toe voor dit werk wel heeft gebruikt. en het vliegt veel economischer voor weinig passa- g'frs, dan een groot ver'icera'oeste: Het toe- cttl wordt bivzonder geschikt geacht voor privevluchten. FOKKER IN NEDERLAND. Een zakenbezoek. Wat de toe- komstplannen zijn. HET TWEEDE RETOURVLIEGTUIG. Oisteren te Allahabad aangekomen. Volgens een bij de K.L.M. ingekomen be richt is de P.H.A.E.N., het tweede retour- postvliegtuig, gistermorgen cm 6.05 uur uit Akyab vertrokken en 9.10 uur te Calcutta aangekomen. Om 10.05 uur uit Calcutta ver trokken is het om 14.30 uur te Allahabad gearriveerd. Aan boord is alles wel. Van daag wordt de reis voortgezet. VLAAMSCHE LETTERKUNDE. Voordrachtavond voor de Mij. tot Nut van't Algemeen. Het departement Alkmaar van de Maat- schappij tot Nut van't Algemeen heeft voor het komend winterseizoen wederom een uit- stekend programma vastgesteld. Gisteravond werd de eerste bijeenkomst ge houden, waarin optrad de voordrachtkunste nares mevr. Mien EmeisVan Buuren uit Rotterdam. Ds. Westra sprak een kort openingswoord, waarin hij de aanwezigen welkom heette en opmerkte dat mevr. Mien EmeisVan Buuren een goede bekende is, omdat zij twee jaar ge- leden reeds te Alkmaar was opgetreaen met Merijntje Gijzen's Jeugd. Na hetgeen men de vorige maal van haar gehoord had, twijfelde spr. er niet aan of men zou weer een goeden avond meemaken, en schatten kunnen verza- melen naar den geest. Mevr. Mien EmeisVan Buuren trad op met uitsluitend Vlaamsche literatuur. Door haar gevoelige, beschaafde voordracht kwam de schoone taal der Vlamingen geheel tot haar recht en kon men genieten van het mooi- ste uit de letterkunde onzer Zuidelijke nabu- ren. Allereerst werden eenige gediehtjes gezegd van Alice Nahon en Guido Gezelle. Vervol gens kwam de auteur van Pallieter aan de beurt. Van Felix Timmermans las mevr. Emeis een fragment uit De Pastoor uit den bloeyenden Wijngaerdt, n.l. het gedeelte, waar de vrome Leontientje vertelt van haar groote liefde voor den ongeloovigen Isidoor. Na de pauze werden nog voorgedragen o.a. het Kestlied uit Drie Koningentriptiek en het fragment uit „De Witte" van Ernest Claes, waarin de hoofdpersoon tracht het zenuwen- water te krijgen en tenslotte op een slimme manier er voor zorgt, dat zijn klasgenooten een geducht pak slag krijgen. De groote aandacht en stilte waarmede de toehoorders deze voordrachten aanhoorden, bewezien ten duidelijkste hoezeer de spreekster met haar declamatie wist te boeien. Ds. Westra sprak dan ook ongetwijfeld uit aller naam toen hij tot slot mevr. Mien Emeis Van Buuren hartelijk dank bracht voor haar fijne en hoogstaande voordracht en deze bijeenkomst een zeer geslaagden avond noem- de. Zoowel in den blijden prettigen toon als in de ernstige gedeelten wist zij juist datgene te treffen, wat de schrijvers hebben bedoeld te geven. Hiermede was een einde gekomen aan een mooien avond van Vlaamsche letterkunde. OPENING. In het perceel, waar voorheen was geves- tigd de zaak der firma Spruijt en Leijers, heeft de heer Bijl zijn derden schoenwinkel ge opend. Deze zaak in het Payglop ziet er keu- rig uit. Het interieur is geheel verbouwd en op moderne wijze ingericht met gemakkelijke naar waarnemingen, verricht in den morgen van 26 October. i Medegedeeld door het Kon Nederl. Met i Instituut te De Bildt. I Hoogste barometerstand 758.7 te Isafjord. Laagste barometerstand 746.8 te Breslau Verwachting, geldig tot den avond van 27 October: i Meest matige Zuid-Westelijke tot Noord- Westelijke wind; afwisselende bewolking; weinig of geen regen; iets koeler. stoeltjes en fraaie loopers, alles in zachte kleuren uitgevoerd. De aannemers Doedens en Schilder hebben dez"e zaak een voornaam cachet gegeven, ter wijl de heer Langendijk door een passende be- schildering den uitstekenden indruk van het perceel nog verhoogde. De opening dezer nieuwe zaak heeft gister plaats gehad. HET TWEEDE LUSTRUM VAN ALBERDINK THIJM. Het uitvoerend comite, dat zich welwillend heeft belast met het organiseeren der jubi- leum-avonden van Alberdingk Thijm op 3, 4 en 5 Nov. in de Harmonie, heeft besloten om de voorverkoop van p'aatsbewijzen op mor gen (Zaterdag) 26 October, voor alle de drie avonden tegelijk open te stellen, bij de vol gende heeren: n.l.: L. Frankenberg, Lange- straat; A. Hazes, sigarenmagazijn, Laat; A. J. Kuhne, Boterstaat en bij de firma van Putten en Oortmeijer, Payglop De leiding van het Centraal icaartenbureau berust bij mevr. Kuiper—Koster, Laat. Men kan dus vanaf Zaterdag a.s. reeds kaarten bekomen voor elke der drie jubileum-avonden. Kunstlievende leden van Alberdingk Thijm, die aan den bode h jane plaatsen bestelden, zullen deze Zaterdag of Maandag a.s. ont- vangen. Er wordt hauwlettend ioegezien, dat niet meer kaarten worden verzocht, dan er zit. plaatsen in de Harmonie beschikbaar zijn. Het verdient derhalve aanbeveling tijd'.g gebruik te maken van de gelegenheid van voorverkoop die morgen reeds wordt open- gesteld. KASLEENING. Naar wij vernemen heeft de gemeente Alk maar haar tijdelijke kasleening ad 150.000 afgesloten bij de firma de Lang< en de Moraaz te Alkmaar. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtuh gen en andere voertuigen te 5.16 uur licht op. Gisteren heeft te Nijmegen de Kon Ned Maatsch. voor Tuinbouw en Plantkunde haar 74e algemeene vergadering gehouden onder leiding van den heer G. F v Tets van Goidschalxsoord. Door de gecombineerde herv. gemeen- ten te Heer-Hugowaard en te Veenhuizen is beroep uitgebracht op ds. L. C. ten Brugren- cate te Ossendrecht (N.-B.) DE RICHTINGSTRIID IN DE HERVORMDE KERK TE NIJMEGEN Sedert jaren is voor de verkiezing vafv leden van het kiescollege der herv. gemeente te Nijmegen geen stembusstrijd meer gevoerd, op grond van een compromis tusschen de Evangelisatie en de afdeeling van den Pro- testantenbond, die een gemeenschappelijke candidatenlijst opmaakten, welke niet werd bestreden. Dit geschiedde sedert de meerder- heid in het kiescollege overwegend rechtsch geworden was. Dit jaar zullen de stemgerechtigden weer ter stembus geroepen worden, overmits twee lijsten zullen worden ingediend: een gemeen schappelijke lijst gelijk gebruikelijk was en een met uitsluitend rechtzinnige candidaten De oorzaak is de voorziening in de vacaturs van wijlen dr. Hoog (vrijzinnig). Er was een overeenkomst getroffen tusschen de besturen van de genoemde organisaties, dat in deze vacature weer door een vrijzinnig predikant zou worden voorzien, hetgeen inmiddels ge- schied is door het aangenomen beroep van ds. Spelberg van Egmond. Een groot deel der rechtzinnigen is dit niet naar den zin. Van daar dat nu een tweede lijst ingediend wordt met candidaten, welke niet accoord gaan met het door het bestuur der Evangelisatie getrof fen accoord. De kiezers zullen dus weer tef stembus geroepen worden. Gistermiddag te kwart over een is de heer A. H. G. Fokker met een drie motorige Fokker type F 9 (de D.A.H.G.A.) uit Londen op het vliegveld Waalhaven aangekomen. De heer Fokker werd o.m. verwelkomd door een esca- drille uit Soesterberg onder commando van kapt. Versteegb. Zoodra het toestel op den grond was be- groetten de stationschef van Waalhaven de heer Bouman en de heer Guillonard, chef van den technischen dienst den vliegtuigbouwer, terwijl ook de heer Koolhoven ter begroeting aanwezig was. Kort na aankomst van den heer Fokker verscheen ook de directeur van de K. L. M., de heer Plesman, op het vliegveld. Zoodra de heer Fokker geland was heeft het Hbld. een kort onderhoud met hem gehad. De vliegtuigbouwer zal waarschijnlijk twee maan- den in Europa blijven, waar hij de verschillen de licence-fabrieken in Italie en Frankrijk zal bezoeken. Ook zal een bezoek worden ge- bracht aan Duitschland en wel aan Friedrichs- hafen. Er bestaan n.l. plannen om ook in Duitschland vliegtuigen te gaan bouwen. Bovendien wist de heer Fokker mee te dee- len dat de General Motors Comp. in Amerika een belangrijk interesse heeft In zijn Ameri- kaansche onderneming. Dit zal een groote ex- pansie in de productie van vliegtuigen teweeg brengen met enorme mogelijkheden. In ver- band hiermede zal ook de Hollandsche produc tie aanmerkelijk kunnen worden opgevoerd. Verschillende landen zullen dan van Holland uit kunnen worden bediend. Volgende week zal de heer Fokker naar En- geland terugkeeren waar hij reeds met den minister van Luchtvaart, Sir Sefton Brancker, heeft .geconfereerd. De Imperial Airways heb ben voor het type F IX, dat aanmerkelijk groo- ter is dan de twee-motorige F VIII veel belang stelling. Er zullen daarmee in Engeland eenige demonstratievluchten worden gegeven. Te omstreeks half drie heeft de heer Fokker Waalhaven verlaten, om als tegen-beleefdheid tegenover de officieren van Soesterberg ook aan dit vliegveld een bezoek te brengen, waar- na hij door zou vliegen naar Schiphol. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Het echtpaar J. Jonker, C. Jonkervan Pet- ten herdenkt heden het feit waarop het voor 50 jaar in het huwelijksbootje stapte en aange- zien beide echtelieden nog een goede gezond- heid genieten, lag het voor de hand, dat dit zeldzame feest in familiekring wordt gevierd. Wij brachten heden het jubileerend paar een bezoek in hun woning, le Kabelstraat 11 en constateerden, dat om het deurkozijn een groenversiering was aangebracht. Wij troffen den heer Jonker die 73 jaar is en geboren Alkmaarder monter naast zijn vrouw temidden van een schat van bloemen in den familiekring. Glunder vertelde de vrouw dat het feest door haar zes kinderen, waarvan er vijf ge- huwd waren en dus met hun echtgenooten en kinderen zouden verschijnen, zou worden bijge- woond en dat ze het plan had nog eens ouder- wets een hossie te maken. Zooveel levenslust doet heerlijk aan. De heer Jonker, die werkzaam is bij de firma Krol, toonde zich zeer ingenomen met het bloemstuk, dat hij van zijn patroon mocht ont- vangen, terwijl bijzonder het geschenk van de buren, een mooie tafel, gewaardeerd werd. Het gouden paar ook onze gelukwenschen. JUBII.EUM „ST. CECILIA". Men schrijft ons: Het zal velen wellicht bekend zijn, dat de R. K. Harmonie „St. Cecilia" aan den voor- avond staat van haar 10-jarig bestaan. Dit had oorzaak, dat dezer dagen een aantal personen bijeenkwam en na ampele besprekingen een comity vormden om „St. Cecilia" bij gelegen heid van haar 2e lustrum een feestgave aan te bieden, daar het hun bekend was, dat de Har monie een aanvulling van instrumenten noodig had. Om tot een feestgave te komen, wil het co mity zich richten tot de ingezetenen van Alk maar, die ,,St. Cecilia" een goed hart toedra- gen, om door middel van inteekenlijsten, waar- voor de toestemming van B. en W. reeds ver kregen is, een bedrag samen te krijgen om tot aankcrop van de benoodigde instrumenten over te gaan. Het comite werd als volgt samengesteld uit de heeren: C. G. Rams, voorzitter; S. Nibbe- ring, secretaris; G. du Pau, Bergerwerg no. 44, penningmeester en A. Korver, commissaris, ter wijl de heer P. Sneekes werd benoemd als ge- delegeerde van den R. K. Volksbond, afd. Alk- maar. DIERENBESCHERMING. Voor een te stichten asyl zijn bij het plaatsm lijk bestuur van de afd. Alkmaar van de Ver. tot bescherming van dieren reeds de volgende vrijwillige giften ingekomen: Mevr. C. v. H.G. 7.50, mej. S. 1.—, mej. L. 1.—, mevr. B.— M. CI. 2.50 en Twee dierenvriendinnen f 4.—. Men verzoekt ons nog te willen mededeelen, dat penningmeesteresse der afdeeling is mevr. L. HaremakerMensing, Westerweg 59.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 2