Alkmaarschii Eoirait. Het Russisch-Chineesch conflict. Macdonald op do Thuisrels. Zaterdag 20 October Ho. 25S 1929 Kindard een in dertigste Jaargang. AANVULLING RAADSCOMMISSIES. Burgemeester en Wethouders van Alk- maar brengen ter algemeene kennis, dat in de vergadering van den Gemeenteraad van 24 October j.l., ter vervanging van de afge- treden leden zijn benoemd tot leden der na te noemen commissies: le. de Commissie van bijstand voor net on- derwijs, de heer A. Bakker; 2e. de Commissie van bijstand voor het Ge- meente-Slachthuis, Mevr. C. Helleman— Hardebol; 3e. de Commissie van bijstand voor den Rei- nigingsdienst, Mevr. C. HellemanHar debol 5e de Commissie van bijstand voor het Ge- meentelijk Pensioen- en Ongevallen foods, Mevr. C. Helleman—Hardebol en de heer W. J- Bulens; 5e de Commissie van bijstand voor het Marktwezen en den havendienst, de heer W. J. Bulens; de Commissies van Overleg voor de Ambtenaren en voor de werklieden der gemeente, de heeren T. Bonsema en W. J. Bulens. Alkmaar, 26 October 1929. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. 6e. Uit het Parlement Dagelijksch overzicht. WAT SOCIALE MAATREGELEN KOSTEN. Cijfers, die voor zich zelf spre- ken; de kwestie der werklooshe'id. In dezen tijd, nu wij in het teeken van so- ciale hervormingen staan, is het wel inte- ressant te vernemen, wat deze hervormingen in andere landen kosten. We lezen daaromtrent een mooi artikel in de Engelsche „Morning Post", waaruit we het een en ander overnemen. De sociale diensten hebben in een halven menschenleeftijd hun geweldige uitbreiding gekregen, namelijk tusschen 1891 en 1927. In 1891 bedroegen de kosten 22,644,334, in 1901 36,010,921, in 1911 63,157,551, in 1921 306,741,770 (ongeveer 13.6 maal zooveel als in 1891), in 1927 383,260,480 (het 17-voudige van de kosten in 1891). De groote stijging valt tusschen 1911 en 1921, maar ofschoon zij in het decennium van den grooten oorlog zich voordeed, was zij niet, zooals men gewoonlijk onderstelt, een ge- volg van den oorlog. Het bedrag, dat in 1927 aan oorlogspensioenen betaald werd, b^droeg 60,203,383, maar is een snel ver- minderde post, die tenslotte geheel verdwij- nen zal. De belastingplichtige zal daar niet bij gebaat zijn, omdat burgerlijke pensioen- trekkers sneller gecreeerd worden dan de pensioentrekkers uit den oorlog sterven. In 1927 kostte de huisvestingdienst den staat 23,773,000, van welk bedrag 11,439,000 in huur terugvloeide. Het leger der werkloozen blijft ruim een millioen sterk. In April 1927 heeft het departement van arbeid de geschiedenis nagegaan van een groep van 8257 steuntrekkers, een aantal dat op dat oogenblik; een percent van het to- taal bedroeg. Het onderzoek liep over een tijdvak van 314 jaar of 1062 werkdagen on geveer. Van deze groep hadden 2105 meer dan 400 dagen steun gehad en van dezen weer 798 gedurende meer dan 600 dagen, dus twee jaar aan werkdagen van de drie en een half. Er waren 42 vernuftige arbeiders die kans hadden gezien om den steun gedu rende meer dan 900 dagen van de 1062 te trekken en 10, de allerbehendigsten, gedu rende de geheele 'periode. In 1927 kwamen de millioenen die de so ciale diensten vereischten, aldus bijeen: uit plaatselijke belastingen 96,967,826, uit al gemeene belasting 175,445,118, uit bijdra gen, huren enz. 395,478,595. Van elk pond wordt per hoofd van de burgerij be taald: aan gemeentelijke belasting 5 sh., aan algemeene belasting 8 sh., aan bijdragen 6 sh. Het aantal bevoordeelden is echter na tuurlijk zeer veel kleiner dan het aantal bur gers. In een hoofdartikel deze verbijsterende ge- tallen toelichtende, spreekt de Morning Pos* de meening uit dat „Engeland het werkhuisl van de wereld" is geworden. Terwijl reeds eenige jaren geleden de kosten van de soci ale diensten in Engeland 3 18 sh. 6 st. per hoofd bedroegen, beliepen zij toen in Duitschland 1 17 sh. 6 st., in Frankrijk 13 sh. en in Italie 3J4 sh. Dit verschil neemt met verontrustende snelheid toe. Het gaat on onheilspellende wijze samen met de venneer dering van belastingen en werkloosheid en tegelijk met de uitbreiding van het kiesrecht. Is het fantastisch om erbij te voegen dat dit ook overeenstemt met een stijgend bankdis- conto? A1 deze verschijnselen schijnen met elkaar in onderling verband te staan. Toen het kiesrecht degenen vertegenwoor- digdej die betaalden, was de staat zuinig en de natie welvarend. Nu het kiesrecht degenen vertegenwoordigt die ontvangen, is de staat verkwistend en de natie in ongelegenheid. De appetijt neemt al etende toe. Alle politieke partijen wedijveren met elkaar met beloften; maar de socialisten overtroeven de conserva- tieven ver, omdat zij niets te verliezen en al- les te winnen hebben bij de uitgaven. Deze steekpenningen glinsteren zoo verleidelijk in de oogen van de kiezers dat alle redeneerin- gen ertegen opzij worden geschoven als gie- righeid en elke wenk tot zuinigheid door den volksmenner uitgekreten wordt als verklaar- baar uit „een kapitalistisch offensief tegen den levensstandaard van den werkman". Maar in werkelijkheid vertoont de levens standaard, die voortdurend steeg voor deze geweldige uitgaven begonnen en nu station nair is, naar de meening van sommige be- voegde beoordeelaars, thans neiging om te dalen, en dit, terwijl Frankrijk dat betrekke lijk weinig aan zulke dingen besteedt, geen werkloozen heeft, maar Engeland er ruim een millioen onderhondt. De werklieden troosten zich met de gedach- te dat de kosten hoofdzakelijk uit andermans zakken komen, maar de waarheid is dat over- belasting een erger belemmering voor nijver heid en handel is dan een hoog bankdisconto Een groot deel van de nijverheid heeft altijd gesteund op het kapitaal van hen die haar bestieren, en dit kapitaal wordt gaandeweg ongegeten door een inkomsteubelasting die zoogenaamd op winst is gebaseerd. De Engelsche nijverheid wordt uitgemer- geld en gekortwiekt teneinde degenen te on- derhouden aan wie zij geen werk kan geven. We behoeven zeker niet te zeggen, dat de Morning Post de tegenwoordige politiek in Engeland van harte toejuicht. Maar hoe men ook redeneert, de cijfers die het blad geeft, geven stof tot nadenken. Vooral de kwestie der werkloosheid mag wel eens nader bestu- deerd worden, want al is er in beginsel veel voor te zeggen, dat de werkloozen van re- geeringswege gesteund worden, toch moet men zorgen, dat men binnen de perken blijft. Bnitenland De Chineesche regeering wendt zich tot de onderteekenaars van het verdrag van Kellogg. Reuter meldde gisteravond uit Nanking, dat het departement van buitenlandsche zaken aldaar de Russische regeering beschuldigt in Mantsjoerije tot agressieve daden te zijn over- gegaan, die niet geprovoceerd waren. Wan neer een oorlog zou voortkomen uit de voort durend e provocates van Russische zijde dan moeten de Russen daarvan de verantwoorde- lijkheid dragen. De Chineesche regeering heeft deze mede deeling ook aan de onderteekenaars van het verdrag van Kellogg gezonden, waarbij zij de aandacht vestigt op de Russische invallen in Mantsjoerije. Het „Volksbegehren". Weer een Hoofdambtenaar van zijn functie ontheven. Dr. Hilferding de rijksminister van finan- cien heeft volgens de Vorwarts den national- socialistischen regeeringsraad dr. Fabricius van het Landesfinanzamt te Berlijn van zijn functie ontheven. Op last der Rijksregeering was op 22 Oct. een gedeelte van een manifest der Duitsch.-: volkspartij, hetwelk tegen de volspetitie was gericht, in de dienstgebouwen aangeplakt. Dr Fabricius scheurde dit biljet eigenmachtig af en weigerde het weer op zijn plaats te hangen Zijn briefwisseling met den president van het Landesfinanzamt, waaruit duidelijk zijn voor- nemen bleek op den ingeslagen weg voort te gaan, heeft Hilferding aanleiding gegeven tot bovenvermelden maatregel. Bovendien is tegen Fabricius een discipli- naire actie ingesteld wegens onbehoorlijke aanvallen op de rijksregeering in volksche bladen. President Hindenburg neutraal In een onderhoud met een rijksdaglid, zoo meldt Wolff, heeft president Hindenburg ver klaard, dat hij1 volkomen neutraal en onpar tijdig staat tegenover de volkspetitie. Donderdag hebben 11809 menschen in de 20 dist'ricten van Groot-Berlijn geteekend op de lijsten voor de volkspetitie. Het totaal be- draagt thans 144.091. Uit Quebec vertrokken. De Engelsche premier, zijn dochter en ge- volg zijn gistermiddag uit Quebec vertrokken. Mackenzie King, de Canadeesche premier en de burgemeester deden MacDonald uitge- leide. Naar Reuter uit Quebec meldt, heeft Mac- Donald in zijn afscheidsboodschap aan Cana da zijn voornemen te kennen gegeven om bij een volgend bezoek meer van het land te be- zoeken. Hij besluit met te zeggen, dat de beste rechtvaardiging voor het gemeenebest of het verbond van naties, waarop Canada en hij trotsch zijn, ligt in zijn bijdrage tot de bevor- dering van den wereldvrede. Voor zijn vertrek heeft MacDonald nog aan een lunch op de Canadeesche club ge- zegd, dat er geen enkele poging is gedaan om tot een Engelsch-Amerikaansch verbond te komen. „De jaren, die mij nog resten om te leven", zei hij, „zijn veel te kostbaar om ver- spild te worden aan het najagen van droom- beelden". DE V0RSTELUKE VERLOVING TE BRUSSEL. Wie Fernando de Rosa is. DUITSCHLAND. HET SPOORWEGONGELUK BIJ NEURENBERG. 4 dooden, 56 gewonden. Het officieel rapport. GEEN DANSENDE BEREN MEER! In afzienbaren tijd zal het rijk voor be- renleiders in Beieren uit zijn. De Beiersche regeering heeft n.l. de politie-autoriteiten ge last geen nieuwe machtigingen meer uit te reiken aan de beoefenaars van dit gilde. De regeering is bij haar besluit uitgegaan van de overweging, dat de uitoefening van het vak van het rondtrekken met dansende be ren gewoonlijk gepaard gaat met dieren- mishandeling; dat bovendien de bevolking weinig belangstelling meer heeft voor de vertooningett en dat de meestal weinig ver- trouwen verdienende berenleiders, gewoon lijk Zigeuners, ongevoelig zijn voor de ver- ontwaardigiflg van het publiek bij mishan deling van hun dieren. Voortaan worden dus geen machtigingen meer verstrekt of bestaande verlengd. In een Berlijnsche bioscoopl Tijdens een voorstelling in de AlhambraV bioscoop te Berlijn-Schoneberg hebben zich, naar de Lokal Anzeiger meldt, Donderdag- avond ongeloofelijke tooneelen voorgedaan, Het nagenoeg uitsluitend uit kinderen be- staande publiek begon gedurende de voorstel ling een zoodanig lawaai te maken, dat die vertooning moest worden gestaakt. Toen zij! werden vermaand de zaal te verlafen, ant- woordden zij met een helsch tumult, waarna zij begonnen de meubels te vemiekn en aan-: stalten maakten de leiders der voorstelling ai te ranselen. Er ontstond een kloppartij, die met stoelpooten, electrische lampjes als pro- jectielen en andere wapens werd uitgevochten. Er bleef de directie niets anders over dan de hulp der politie in te roepen, die de herriema- kers verdreef. Onder leiding van een 14-jarigen jongen, volgens het blad behoorende tot een commu- nistischen jeugdbond, verzamelden zich on geveer 200 der jeugdige rustverstoorders voor het gebouw. Zij1 vormden een „stormtroep", die de deuren uit de bioscoop brak en in het gebouw nieuwe verwoestingen aanrichtte. De politie arresteerde daarop den 14-jarige en dreef de samenscholenden uiteen. In verband hiermede wordt nog bekend: Voor de scholen te Schoneberg werden on- langs biljetten onder de kinderen uitgedeeld, waarin een ingenieur hen uitnoodigde een film in de Alhambra-bioscoop te komen zien, welke op het delven van kolen betrekking had. In plaats van een film vertoond de ingenieur echter slechts lantaarnplaatjes. De kinderer namen daar geen genoegen mee, met het bo- venvermelde gevolg. In een marionettentheater In de Bockbrauerei te Berlijn had ieirtand een zaal gehuurd voor het geven van een marionettentheatervoorstelling. Omstreeks 300 kinderen, voor een deel door hun ouder? begeleid, waren Donderdagavond aanwezig, toei* de voorstelling begon. Spoedig werd het, naar de Lokal Anzeiger meldt, onrustig in de zaal, daar het vertoonde steeds slechter werd, Talrijke ouders protesteerden luid, en plotse- ling begonnen de kinderen lawaai te maken. Zij wierpen met bierglazen naar het tooneel, bestormden het podium, vernielden de decors en de requisieten. Aan de kas eischten de ouders hun geld terug en toen dit werd gewei- gerd, ontstond ook daar tumult. De politie heeft tenslotte de orde hersteld en den be- dreigden directeur van het theater in veilig- heid gebracht. FRANKRIJK. CLEMENCEAU IS HERSTELD! Zeven en tachtig jaar oud, een crisis dooU staan, gedurende welke men vreesde dat het binnen vijf minuten zou zijn afgeloopen en den volgenden ochtend weer aan je schrijf- tafel zitten alsof er niets is gebeurd, dat is een pretatie, welke blijkbaar alleen een figuur als Clemenceau vermag. Donderdag zat „Pere la Victorie" weer aan zijn bureau, tezamen met zijn secretaris en zijn typiste. Natuurlijk blijft zijn toestand precair en is elk oogenblik het ergste te vree- zen. Maar dr. Laubry, zijn huisarts, verklaar de dat de oude heer er tien jaar jonger op ge worden is. En mevr. Jacquemaire, Clemen- ceau's dochter, voegde er aan toe: „Hij heeft den geheelen dag aan zijn boek gewerkt. Cor rectie van drukproeven, aanvullingen en ver- beteringen. Hij wil het af hebben voor zijn einde komt, zegt hij" ENGELAND. HET AUSTRALISCHE ARBEIDERS- KABINET. Premier geeft het voorbeeld van be zuiniging. James Scullin, de nieuwe premier van Australie, zal zich bovendien belasten met de departementen van buitenlandsche aan- gelegenheden en nijverheid. Volgens een Exchange-bericht heeft bij het departement van nijverheid op zich genomen, dat vroeger onder den attorney-general be- rustte, om het aldus aan de juridische sfeer te onttrekken. Het heele streven van de re- geering was er op gericht een betede atmos- feer in de industrie te scheppen. De finan- cieele positie vereischte niet alleen de samen- werking van de geheele gemeenschap maar ook offers. Om persoonlijk het voorbeeld te geven zou Scullin in een hotel in Canberra gaan wo- nen in plaats van in de ambtswoning van den premier, om aldus het land e kosten van personeel en onderhoud te besparen. DE INDISCHE REGEERINGSVORM. Onderkoning te Bombay aangekomen De onderkoning van Britsch-Indie, lord Ir win en lady Irwin zijn naar Reuter meldt gister te Bombay aangekomen na hun bezoek aan Engeland. Op gezag van den politieken medewerker van de „Evening Standard" hebben wij reeds gemeld, dat er vermoedelijk Dinsdag as, wanneer het parlement weer bijeenkomt, een verklaring zal worden afgelegd door den mi nister voor Indie, Wegwood Benn, over de po litiek van de regeering ten opzichte van Britsch Indie, een en ander op aandringen van lord Irwin, die moeilijkheden vreest in verband met het lang uitblijven van het rap port der commissie-Simon. Dit rapport zal waarschijnlijk niet voor het nieuwe jaar het licht zien. Een Indisch medewerker van hetzelfde blad brengt in herinnering, dat het Indische na- tionale congres verleden jaar een motie heeft aangenomen van deze strekking, dat als voor 1 December 1929 geen dominion-status aan Indie werd toegekend, er onmiddellijk een massa-beweging zou worden georganiseerd voor lijdelijk verzet en ongdhoorzaamheid aan het burgerijk gezag door heel Indie. Nog slechts een paar maanden geleden be gonnen de boeren in Baroli met een beweging van lijdelijk verzet. Het had weinig gescheeld of zij hadden in twee districten der provincie een nevenregeering ingesteld. De Indische regeering gaf ten slotte toe en benoemde een commissie ,die de boeren in het gelijk stelde. Vernomen wordt, dat in de aanstaande ver klaring, die gelijktijdig te Delhi en te Londen zal worden a/gelegd, de verleening zal wor- DEN HAAG, 25 October 1929, De vergadering der Tweede Kamer is heden met een heibeltje begonnen. De Voorzitter had, onder mededeeling, dat hij wenschte op 5 November met de behande- ling van de Rijksbegrooting te beginnen, voor- gesteld den spreektijd gelijk gewoonlijk te rantsoeneeren. De volgende verdeeling had hij voor de Alg. Beschouwingen vastgesteld: 3 uur spreektijd voor de Katholieken en de Sociaal- Democraten, 2 uur voor de Antirevolutionnai ren en de Christelijk-Historischen, l®/4 uur voor den Vrijheidsbond en de Vrijzinnig-Demo- craten en 1 uur voor elk der andere partijen. De heer Marchant (V. D.) had daartegen in beginsel geen bezwaar, maar hij wilde toch wel, dat de beide communisten blijk zouden geven principieel niet tot elkander te behooren, daar het anders uit zou loopen op niets anders als een wedstrijd van geluidsvoortbrenging. Over die uitlating geraakte de heer Wijn- koop (dissident Communist) derroate vertoornd, dat hij met grof geschut tegen den heer Mar- chant opkwam, zoodat de Voorzitter dreigde hem tot de orde te roepen. De heer Wijnkoop stoorde zich daar niet aan en ging voort met onhebbelijkheden aan het adres van den heer Marchant, waarop ten slotte de Voorzitter hem deiinitief het woord ontnam, wat in ons Parle ment slechts hoogst zelden voorkomt. De heer L. de Visser (Sovjet-Communist) nam het nog op voor den heer Wijnkoop en haalde zich daarmee ook een berisping des Voorzitters op het lijf, maar hij liet het toch niet te ver ko- men, Toen nu later de heer Wijnkoop weer hot woord wilde hebben, werd hij door den Voor zitter gewoon genegeerd, waarop de rantsoe- neering door de Kamer werd aanvaard. Ten einde het werk te bespoedigen heeft de Voorzitter reeds thans medegedeeld, dat hij go durende de behandeling van de Rijksbegrooting des Dinsdags en des Donderdags avondverga- dering zal houden. Laten we hopen, dat dit inderdaad bespoediging van de afhandeling van de begrooting ten gevolge zal hebben! Toen kregen we nog een staartje van de in. terpellatie van den heer Wijnkoop over de on- geregeldheden te Maastricht. De heer Vliegen (S. D. A. P.) had gister in den laten namiddag nog een motie ingediend, waarbij aangedrongen werd op een gestreng en onpartijdig onderzoek van die gebeurtenissen. De minister van Bin- nenlandsche Zaken had toen geantwoord, dat hij meende, dat daartoe reeds stappen waren gedaan, doch dat hij dit niet zeker wist. De motie werd daarop tot heden aangehou- den, de minister kon dan nogeens informeeren. Heden verklaarde deze, dat hij dit inderdaad had gedaan en dat zijn collega van Justitie zich bereid had verklaard aan den procureur-gene- raal te 's-Hertogenbosch, onder wien Maas tricht ressorteert, een onderzoek op te dragen. Waarop de heer Vliegen zijn motie introk. Dat was den heeren De Visser en Wijnkoop niet naar den zin en de eerste diende een mo tie in voor een streng onderzoek onder con trole van de betrokken arbeiders. Deze werd evenwel niet ondersteund, zoodat zij niet in behandeling kon komen. Hetzelfde was het ge- val met een poging van den heer Wijnkoop om de ingetrokken motie-Vliegen te doen herle ven. De Kamer liet hem alleen staan. Eerst nu kon de interpellate van mevrouw De VriesBruins (S. D. A. P.) over de ver- spreiding en behandeling van pokken aan de orde komen. De interpellante kwam in het bijzonder er te gen op, dat men aanvankelijk hardnekkig had vermeden te erkennen, dat de zoogenaamde alastrimgevallen te Rotterdam feitelijk pokken waren. Zij vroeg, nu uit het rapport van de drie deskundigen was gebleken, dat de gecon- stateerde ziekte niets anders dan echte pokken waren, de regeering bereid was de consequen ties daarvan te aanvaarden en de gestrenge maatregelen tot bestrijding van die gevreesde ziekte ten voile toe te passen. Minister Verschuur, de nieuwe bewindsman voor Arbeid, Handel en Nijverheid, maakte een debuut met zijn beantwoording van de inter pellante. Hij deed het kort en zakelijk: aanvan kelijk wist men inderdaad niet, dat men met werkelijke pokken te doen had. Vandaar ook de circulaires van het staatstoezicht op de volksgezondheid, waarin volstaan werd met voorlichting te geven. Natuurlijk komt er een totale keer in de inzichten, nu de commissie van drie verklaard heeft, dat men met echte pokken te doen heeft, maar de minister wees er toch op, dat men nog niet algemeen in het oordeel van de staatscommissie deelt. Mevrouw De VriesBruins was met deze verklaring niet voldaan, zij zeide dat zeer dui- delijk en diende ten slotte een motie ini waar bij de Kamer er op aandrong, dat nu de des kundigen hebben vastgesteld, dat men met pokken te doen heeft, art, 3 van de wet van 29 Juli 1928, betreffeade de bestriidiog van besmettelijke ziekten, zoo gestreng mogelijk zou worden toegepast. Gelijk te verwachten was, hebben enkele le den zich hierna in het debat gemengd. Van de verschillende sprekers stond het dichtst bij de interpellante de heer Dr. Vos (Lib.), die meen de, dat men in den b'eginne niet krachtig ge- noeg was opgetreden uit angst voor een pa- niek, wat hij zeer onvoorzichtig vond, terwijl hij tevens het staatstoezicht niet voldoende deskundig achtte. Ook klaagde hij over de on- voldoende inrichting van het quarantainever- blijf te Rotterdam. Dat de heer Kersten zich ook zou doen hoo- ren, spreekt van zelf. Maar hij liet de vaccina- tiekwestie onaangeroerd die komt straRs aan de orde, wanneer de Kamer de voordracht tot opschorting van den vaccinedwang voor een jaar in behandeling krijgt, hij kwam ecli- ter wel op tegen de straatvaccinatie te Rotter dam, die hij in-strijd achtte met een behoorlijke zorg voor de volksgezondheid. We behoeven niet verder in te gaan in het trouwens niet zeer belangrijke debat, omdaH* ten slotte de motie van mevr. De Vries Bruins verworpen is met 32 tegen 25 stemmen, rechts tegen links. Waarom deze stemming blijkbaar een politiek karakter droeg, is ons niet duidelijk. Wij kunnen ten minste geen verband vinden tusschen pokken en politiek. De Kamer is hierna tot 5 November uiteen- gegaan. De N. R. C.-correspondent meldt uit Brussel aan zijn blad d.d. 25 Oct.: Gisteravond na het gala-diner ten hove is prins Umberto per auto naar het Italiaansch gezantschap teruggekeerd, waar hij den nacht doorbracht. Het gezantschap wordt dag en nacht door verscheidene politie-agenten be- waakt, Gisternamiddag fin ook vanoch- tend nog heef{ de Italiaansche kroonprins tal rijke telegrammen, hem gelukwenschende met zijn ontsnapping aan den aanslag, ontvangen, Onder deze telegrammen was er een van kar- dinaal Gasparri uit naam van den Paus aan den nuntius te Brussel gezonden, Zeer strenge ordemaatregelen zijn er getrof fen met het oog op het prinselijk bezoek aan het Brusselsche raadhuis, dat hedenmiddag half vier plaats heeft. Zoo zal de smalle Heuvel straat langs welke de koninklijke en prinselijke stoet op de Groote Markt zal komen, geheel ontruimd worden. Op de markt zelf zal de me nigte achter de afsluitingen op de trottoirs worden gehouden. Aan journalisten en fotpgra. fen is gevraagd zich op behoorlijken afstand van de staatsiekoetsen te houden. De politie- macht zal versterkt zijn met een groot aantal gendarmen en de procureur des konings heeft bevel gegeven alle hotels en vooral de Italiaan. sche caf6's en eethuizen der hoofdstad zorg- vuldig te bewaken. Verzekerd wordt, dat gisteravond nog eenige verdachte Italianen in verzekerde bewaring zijn gebracht en gehouden. Uit het gerechtelijk onderzoek is gebleken, dat Fernando de Rosa Dinsdag 17.30 te Ant werpen was aangekomen, zijn intrek nam in een hotel nabij het centraal station en Woens- dagochtend om 10.30 dit weer verliet met bc- stemming naar Brussel. Hij was op het hotelre- gister ingescbreven onder den naam van Anric'o - -Jji fc'.i - Margaregi, 21 jaar, student, geboren te Isona, Zwitserland. Pietro Nenni, gewezen directeur van de Avanti, thans te Parijs, zijn aan de Brusselsche Peuple eenige details medegedeeld omtrent de persoon van De Rosa. Deze, zegt Menni, is een jong socialist, be- hoorend tot den maximalistischen vleugel, die 18 maanden geleden Italie verliet. Hij was stu dent aan de universiteit te Turijn, werd aange- houden onder verdenking van betrekkingen met anti-fascistische uitwijkelingen te Parijs. maar bij gebrek aan bewijzen weer losgelateu. Kort daarop wist hij over de Alpen te geraken en Parijs te bereiken, waar hij aan de Sorbonne verder in de rechten studeerde. De Rosa was voorstander van de eenheid in de Italiaansche socialistische partij. Hij vertrok uit Parijs naar- Brussel zonder iemand onder zijn vrienden te waarschuwen. Zijn daad blijkt dan ook onder hen groote ver- wondering te hebben gebaard. Verder is in den zetel der anti-fascistische concentratie in den faubourg Saint Denis no. 103 Parijs omtrent De Rosa nog medegedeeld, dat deze vaak dit kantoor, waar al de anti- fascistische Italianen met uitzondering van de communisten komen, geregeld bezocht. Hij was lid van de groepeering en zeer vooruitstrevend om reden vooral van het feit, dat hij, wegens zijn vriendschap met Pietro Gobetti door het fascistische regime voor wegvoering was opge- Schreven. Wat hem dan ook tot zijn vlucht naar het buitenland noopte. Ouderloos, maar in het bezit van een klein fortuintje, zette hij zijn studies te Parijs voort. Zijn inkomsten waren echter niet groot genoeg ori in zijn studies en zijn onderhoud te voor- zien. Het ontbrekende vulde hij aan met avondwerk in een drukkerij. Hij genoot onder de Parijsche anti-fascistische Italianen zeer veel sympathie. Ingevolge de Belgische wetten kan De Rosa, die vervolgd wordt wegens moordpoging met voorbedachten rade, niet worden uitgeleverd, maar moet hij in Belgie terechtstaan. Het Hof van gezworenen te Brussel is in dezen bevoegd. Een moordpoging wordt, volgens artikel 80 wet- boek van strafrecht, met levenslangen dwang- arbeid of 15 tot 20 jaar dwangarbeid gestraft. 1 De aanslag. Havas meldt, dat Fernando de Rosa, de jon- ge Italiaan, die den aanslag op prins Humbert heeft gepleegd, in anti-fascistische kringen te Parijs bekend is. De te Parijs gevestigde, anti- fascistische Italianen hebben echter met nadruk verklaard, dat De Rosa hun niets omtrent zijn voornemen om een aanslag te plegen had me degedeeld. Pasquali weer gearresteerd, De Italiaan Pasquali, die na den aanslag te Brussel werd aangehouden, maar weer losgela- ten, is, naar Belga van daar meldt, opnieuw in hechtenis genomen. Hij zou n.l. enkele minuten vo6r den aanslag teekens hebben gegeven aan De Rosa. Over het spoorwegongeluk bij Neurenberg (men zie ons vorig nummer) wordt nog be kend, dat de locomotieven geheel in elkaar vast zittfen en met de voorste wielen een hal ven meter boven den grond uitsteken. E6n van de tenders heeft het dak van den volgenden bagagewagen afgeschoven. Het daarop volgen de passagiersrijtuig viel opzij. Het ongeluk werd om 10,48 uur te Neuren berg bekend. Reeds om 11.10 uur kon de eerste hulptrein vertrekken. In de postwagens bevonden zich tijdens het ongeluk 8 ambtenaren, waarvan er 3 gedood werden; de anderen zijn ernstig gewond. De trein Miinchen-Frankfort bestond slechts uit een locomotief, een bagagewagen en twee passagiersrijtuigen. Volgens waarnemingen op de plaats van het ongeluk moet de trein uit Neurenberg op veilig spoor gereden hebben. De andere trein staat met het middengedeelte onder het sein, waarvan de arm loodrecht om- hoog staat. De bagagewagen van den trein uit Miinchen is geheel vernield. De post is voor zoover mogelijk overgeladen. De passagiers zijn een half uur na het ongeluk naar Neurenberg vervoerd. Nader meldt men ons: Het ongeluk heeft vier dooden en ongeveer 56 gewonden geeischt. De machinist van D-trein 39, die de schuld van het ongeluk is, moet licht gewond zijn. Om 2 uur 's middags kon het verkeer over 66n spoor hervat worden. Het officieele rapport over het ongeluk neemt als waarschijnlijke oorzaak van het on geluk voorloopig aan, dat de trein D 39 door het op halt staande signaal is gereden. Dr. Dorpmuller, de directeur-generaal van den Duitschen spoorweg, heeft zich naar de plaats van het ongeluk begeven. DE KRACH DER K1ELER BANK. Op vordering van het O. M. heeft Vrijdag. middag de rechter van instructie bij het Land- gerecht Kiel een gerechtelijk vooronderzoek geopend tegen de bankdirecteuren Glahn en Jakobsen, de leden der Kieler Bank, op de aanklacht zich aan bedrog en balansverval- sching schuldig te hebben gemaakt. Tegen beiden is een bevel tot inhechtenisne- ming uitgevaardigd. Volgens de faillissements- wet. die in deze wel toepasselijk geacht moet worden, staat' op dit delict tuchthuisstraf of in geval verzachtende omstandigheden moeten worden aangenomen, gevangenisstraf van mi nimum 3 maanden. Onder omstandigheden is ook art. 314 van het Handelswetboek toepasselijk, terwijl het artikel tegen bankvervalsching met 100.000 mark boete of 1 jaar gevangenisstraf dreigt.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5