llkmiistkt Commit. De geheimzinnige voetstappen Stadsnieuws KKUUXKTON. No. 253 1929. Honderd een en deriigste Jaargang. Zaterdasr 2<» October. NEERBOSCH-SAMENKOMST. Een avond van inw'endige zending. De Kapelkerk was gisteravond ongeveer fialf gevuld met belangstellenden in de Neer- bosch-samenkomst, waar, zooals het pro- gramma aangaf, de predikant-directeur van de bekende weesinrichting, ds. H. kluin, zou spreken en het zangkoor dier inrichting eem- ge liederen zou zingen. De avond werd geopend met gemeenschap- pelijken zang van Ps. 89 1waarna ds Kluin voorging in gebed. Het zangkoor, bestaande uit een dertigtal vrouwelijke en mannelijke krachten, zong ver- volgens Naar mijn Heiland (van N. G. Na- geli), De blijde boodschap (van R. Palmer naar Jesaja 40) en Herders Zondagslied (van Konradin Kreutzer), alle meerstemmi- ge liederen, die zeer zuiver en gevoelvol wer den gezongen, zoodat het luisteren een genot werd Vooral het tweede nummer viel te loven. Ds. K 1 u i n deed hierna verschillende mededeelingen over den arbeid in Neerbosch, er vooraf den nadruk op leggende, dat men niet moest denken aan velerlei zakelijke mede deelingen, omdat hij dan b.v. statistieken zou moeten geven, wat niet zijn bedoeling was. 'Hij wjide daarentegen een indruk geven van wat er dagelijks in Neerbosch gebeurt, in het complex van in het groen verscholen gebou- wen die met de pl.m. 500 inwonenden een dorpje op zichzelf vormen. Vroeger zijn er zelfs wel een duizendtal weezen geweest, maar spr. achtte het een gelukkig feit, dat er nu minder zijn, waardoor er ruimte is naar buiten en naar binnen. De gebouwen, een 60-tal jaren geleden ge- eticht door den heer Van't Lindenhout, zijn - nog stevig en er kan alles aan verbeterd en veranderd worden in verband met de gewij- Zigde eischen van dezen tijd. De poort van het gebouw heeft geen hek, een symbool van de groote mate van vrijheid die aan de verpleegden wordt gegeven. Rechts daarvan bevindt zich het Moeder- huis, waar de kleinste kinderen (op't oogen- blik'is er een van nog slechts negen maan den) verzorgd worden door beproefde krach ten, bijgestaan door de oudere meisjes. Spr ver'telde aardige bijzonderheden van de wijze, waarop met de kinderen wordt omgesprongen Het gemis der ouders wordt zooveel mogelijk vergoed, de opvoeders hebben het wel druk, maar gaan geheel in hun taak op. Tot het 8e jaar blijven de kinderen in het Moederhuis, daarna gaan ze naar andere hui- zen, jongens en meisjes afzonderlijk, elk huis onder leiding van liefdevolle menschen. De school was reeds van den aanvang af aan de inrichting verbonden, thans onder lei ding van den heer Zwikker, wien verschillende leerkrachten ter zijde staan. Na de school jaren wordt den j ongens een vak geleerd in een der vele werkplaatsen, die bii de stichting behooren. Daarbij wordt reke- ning gehouden met aanleg en voorkeur. Blijkt een enkelen keer het met zorg gekozen am bacht voor de jongens niet te beantwoorden aan wat men ervan verwachtte, dan heeft nader overleg plaats en wordt in het geva! zoo goed mogelijk voorzien. Aan het bezwaar van gebrek aan afleiding werd in den loop der jaren zooveel mogelijk tegemoet gekomen. In hun vrijen tijd hebben de grooteren verlof naar buiten te gaan, niet juist uitsluitend in de onmiddellijke nabijheid der stichting. De vrijheid, die de jonge men schen krijgen, blijkt door hen op prijs te wor den gesteld, klachten komen hoogst zelden. De werkmeesters in de bij de stichting be- hoorende werkhuizen (kleermakerij, schoen- makerij, meubelmakerij waar ook particu- liere bestellingen worden uitgevoerd ter bevor- dering van werkgelegenheid en variatie in het werk een timmerwinkel, smederij en koper- slagerij), in alle welke werkplaatsen geregeld veel werk is in verband met voortdurende ver anderingen en herstellingen. Trotsch is de in richting op hare mooie, goed geoutilleerde drukkerij, die in het bijzonder met den tijd meegaat, waardoor van allerlei zijden bestel lingen komen. Daar worden muziekbanden, tiidschriften enz. gedrukt, welk werk verder wordt gereed gemaakt in eigen binderij. Tn de boerderij en tuinderij vinden voorts ve'e kinderen werk. Bijna altijd gelukt het, als de kinderen hun ambacht grondig hebben geleerd, een plaats voor hen te vinden. Gelukkig, zei spr., blijft haast altijd een band bestaan tusscnen de in richting en de oud-weezen, die verspreid zijn over het geheele land. Allen denken met lief de en dankbaarheid terug aan den heer Van 't geautoriseerde vertaling uit het Engelsch van Mevrouw Belloc Lowndes, door 0SWALD1. 61 Wat de tien mannelijke juryleden betreft, daarvan was het voornaamste lid, volgens zijn eigen gevoelens althans, een zekere mijn heer Leroy-Motspur, die, toevallig, tot de- zelfde laag van de Londensche samenleving als Nora Norwich behoorde. Hij was een be- drijvig, druk mannetje, .en goed- redenaar en een ljveng, werkzaam lid van tallooze bestu- ren. Het was bijna een uitgemaakte zaak volgens zijn overtuiging, dat hij tot voorzit- ter zou worden verkozen van de jury in de zaak van mevrouw Raydon. Hij en Nora Nor wich kenden elkaar vluchtig, maar men kon niet zeggen, dat daardoor veel genegenheid tusschen hen verloren was gegaan. Leroy-Motspur beschouwde zichzelf als een volmaakten man-van-de-wereld. Hij wist al tijd een gemeenplaats te gebruiken zelf zou hij gezegd hebben, zijn „gezond ver- atand" bij elk vraagstuk dat hem werd yoorgelegd. Maar er lag veel vriendelijkheid in zijn karakter en in de laatste vier dagen had hij dikwijls vol medeijden en met een ge- voel van deelneming naar de mooie jonge vrouw op de bank van de beschuldigden gele- mo Docb aan haar schuld twiifelde hij niet Lindenhout, ondanks de ettelijke jaren ge leden tegetr dezen ingebrachte grieven, die echter naar spr. opmerkte voor het grootste ded erg overdreven waren. Om tegemoet te komen aan het verlangen naar zwemonderricht het zwemmen in hei Maas-Waalkanaal is verboden zijn thans plannen aanhangig tot het maken van een zwembassin op het terrein der weesinrichting Door oud-weezen uit den tijd van v. 't Linden hout en diens opvolger dr. Schrijver is daar- voor reeds een heel kapitaal bijeengebracht zoodat waarschijnlijk het volgende jaar de opening kan plaats vinden. In dit meeleven door de oud-weezen zag spr. een bewijs van hun groote dankbaarheid voor de zorgen, door Neerbosch aan hen besteed en een weerlegging van bovenbedoelde grieven. Het blijkt dus wel, dat men in Neerbosch niet alleen denkt aan werken, maar ook aan ontspanning. Dat bewijzen ook de gym- nastiek, zang- en muziekvereenigingen, die in den loop der jaren werden opgericht. Na een korte pauze, gedurende welke door eenige meisjes uit de weesinrichting boekjes met ansichten van de stichting werden ver- kocht, zong het koor weer een tweetal liede ren, n.l. Zalig, wie de kroon eens erven (van J. C. H. Rinck) en Jezus leeft (van Jac. S. de Vries). Neerbosch en de weesinrichting heeft een geschiedenis aldus vervolgde ds. Kluin daarna zijn mededeelingen en ondanks de moeilijke jaren zou ik die geschiedenis niet graag missen. Neerbosch stamt uit den tijd van het Reveil, den tijd toen men nog niet zoo veel kibbelde over kleine kerkelijke bijzonder- heden, den tijd toen men in opbloeiende chris telijke overtuiging ook iets voor zijn mede- mensch wilde doen. Deze christelijke geest heeft Neerbosch doen ontstaan en spr. was er trotsch op, dat die nog steeds daar heerscht en dat men dien wil houden. In de kracht van het evangelic wordt veel verricht, al wilde spr. wel erken- nen, dat er tekortkomingen zijn en teleurstel- lingen. Het geloof geeft echter liefde en moed om voort te gaan op den beproefden weg en in de samenkomsten in de kapel erkennen wij dankbaar hoeveel wij aan den christelijken geest van Neerbosch hebben te danken en hoe zeer wij ons genoopt voelen dien te bewaren Hiertoe is ook noodig steun van geheel christelijk Nederland, tot welken steun door gebed en financieelen bijstand, spr. alien op- wekte. Gezongen werd hierna Kerstnacht (van C S. Adama van Scheltema) en Onze Vader (van J. Ch. H. Rinck). Tot slot sprak ds. Kluin nog een woord van welgemeenden dank voor de vriendelijke, har- telijke ontvangst in Alkmaar ondervonden. een ontvangst nog prettiger dan in welke an dere plaats ook. In het bijzonder gold deze dank het damescomite. Voorts betuigde spr zijn erkentelijkheid aan ds. Hak, den organist en de kerkvoogden voor aller medbwerking. Om't onjuiste aan te toonen van de hier en daar verspreide meening', als zou Neer bosch den financieelen steun van christelijk Nederland niet zoozeer van noode hebben, deelde spr. mede, dat verleden jaar het tekort nog 30.000 bedroeg en dat't over't loopen- de jaar zeker niet geringer zal zijn, tenge- volge van den aankoop van verschillende nieuwe machines. Spr. beval dus financieelen steun ten zeerste aan. Het onvermoeide zangkoor liet zich nog- maals hooren, thans in Dank dem gekreuzig- ten Heiland (van D. Bortniansky) en Frohlocket, ihr Volker der Erde (van Ferd. Mohring). Voor de meisjes en jongens van dit koor, dat nu al eenige dagen avond aan avond in verschillende plaatsen optrad, hebben wij veel lof. Het heeft werkelijk uitstekend en zuiver gezongen, zonder dat enkele stemmen al te veel op den voorgrond kwamen. Ook de uit spraak was heel goed. Een koor, dat getuigt van ijverige toegewijde studie onder degelijke leiding. De avond werd besloten met dankzegging, waarbij ds. Kluin voorging en het gemeen- schappelijk zingen van Gezang 12 vers 1. Provincial nieuws BERGEN. (Vervolg Gemeenteraad). De cursussen. Devoorzitterlasde verordening op de heffing en die op de invordering van het cursusgeld voor, waaruit bleek, dat het cur- susgeld bedaagt 10 cent per les, te voldoen bij vooruitbetaling voor den geheelen duur van iederen cursus, en spreker voegde hier- aan toe, dat in de vorige vergadering een misvatting was ontstaan. De bedoeling was dat voor Engelsch en Esperanto voor elk 2 uur per week les zou worden gegeven en voor Botkhouden uur per week gedurende 20 weken. De hee Martin achtte het mogelijk dat in het minst. Nora Norwich daarentegen had sedert den eersten dag der rechtszittingen in een zeker gevoel van angstiger twijfel en onzekerheid geleefd. Haar werk en haar levenswijze had- den haar natuurlijk in i.auwe aanraking ge- bracht met een groot aantal vrouwen uit alle klassen der maatschappij en de wufte, levens- lustige, luchtige Eva Raydon leek haar aller- minst op het type van een jonge vrouw, om in koeen bloede een welberekenden, gruwelijken moord te plegen. In den loop van het geding had Norma Norwich als vanzelf een hekel gekregen aan de oude mevrouw Raydon en een instinctieve genegenheid voor Adelaide Strain opgevat. Zij had onbewust vols+rekt geen rekening ge houden met wat de oude mevrouw Raydon in de getuigenbank had verklaaTd, maar daar entegen onvoorwaardelijk elk woord geloofd, dat mevrouw Strain gezegd had. Ook koes- terde zij eveneens tegen wil en dank een zekere partijdigheid in het voordteel van haar eigen sexe en zij was fel bevooroordeeld ge- worden tegen Birtley Raydon, aan de hand der schildering, eigenlijk-door alien be- halve door zijn eigen moeder die gespro- ken hadden over het karakter en de gewoon- ten van den overledene. Maar Nora Norwich was een vrouw van strikte eerlijkheid in zaken, en het was haar ernstige wensch en streven, daar durfde zij op zweren te komen tot een juist en eerlijk oordeel betreffende de schuld of de onschuld van Eva Raydon. voor enkelen bezwaar bestond het cursusgeld ineens te betalen. De heer H e m e 1 r ij k vond het billijk en niet bezwaarlijk indien het gtringe cursus geld vooraf mot3t werden voldaan. Dcvoorzitter decide hierna mede, dat voor den cursus Engelsch 30 leerlingen zich hadden aangemeld, voor Esperanto 27 en voor Boekhouden 24. Voor Fransch en Duitsch, waarvoor zich respectievelijk 6 en 12 aanmeldden, was de deelname niet voldoende o:n hiervoor cursussen te houden. De heer Bareita had geadviseerd om de cursussen vruchtbaar te kunnen doen zijn, voor de toe lating een leeftijdsgrens te stellen van 15 jaar. Er zouden zijn 25 leerlingen voor En gelsch, 25 voor Esperanto en 21 voor Boek houden. De kosten der leermidelen werden begroot: voor Engelsch en Boekhouden op 2 per leer- linfif en voor Eperanto op 1 per leerling. De heer H e m e 1 r ij k concludeerde, dat door den toeloop voor de cursusse n animo blijkt te bestaan. Op de vraag van den heer Zeiler of de heer Hemelrijk van de cursussen succes verwacht, antwoordde laatstgenoemde, dat zeker resul- taat mag worden verwacht indien de cursus sen permanent kunnen worden gehouden en mits goed aangepakt. De resultaten moeten worden beoordeeld naar hen, die er het meest van hebben geprofiteerd. Het boekhou den achtte spreker zeer nuttig. en voor de- genen die belang hebben bij export achtte spreker het gemakkelijk indien zij wat En gelsch kenden. Bovendien is het voor de ontv/ikkeling voor ieder goed. In verband met de wenschelijkheid de cursussen het volgende jaar voort te zetten, had spreker geen bezwaar dat een leeftijdsgrens van 15 jaar werd gesteld. Met't oog op de mogelijkheid, dat de cur- sisten in den zomer zelf willen studeeren, het geen moet worden aangemoedigd, achtte spr. het van belang de leerlingen in de gelegen- heid te stellen de leerboeken mee naar huis te nemen, ook na afloop van den cursus en stel- de voor, dat de boeken door de leerlingen wor den bekostigd. Van groot belang vond spreker het, dat de leeraren aan het einde van den cursus rapport uitbrengen van het verloop daarvan, waarin opgenomen de verzuimen en de redenen hiertoe, en hetgeen naar hun oor deel de resultaten zijn geweest. De heer D i r k s o n betoogde, dat het be- kostigen van de boeken voor sommigen be zwaar zou opleveren en stelde voor de leer middelen van gemeentewege te verschaffen. De heer H e m e 1 r ij k kon zich hiermede vereenigen, voor wie eigen aanschaffing be zwaarlijk was, zouden boeken in bruikleen kunnen worden afgestaan, mits voor een goe- de verzorging wordt zorg gedragen. Devoorzitter stelde nog voor den cursus Engelsch op te dragen aan den heer Baretta, den cursus Esperanto aan den heer Pascha en den cursus Boekhouden aan den heer Kamermans. Voorts het honorarium te ling Engelsch en Esperanto te doen geven ling Engeloh en Esperanto te doen geven Dinsdag en Donderdags van 78 uur n.m Boekhouden van 78)4 uur. De heer H e m e 1 r ij k was van meening, dat de aanvang om 7 uur wel wat vroeg was De heer B r u g m a n zag het aanvangs- uur ook liever iets later gesteld Devoorzitter meende, dat hierover nog wel overlegd kon worden met de cursis- ten Hierna werden z.h.s. de voorstellen aan gtnomen en de voorgedragenen benoemd. Vervolecns kwam in behandeling een voor- stel tot vaststelling eener verordening tot wij- ziging der verordening op het heffen van rechten op het begraven en op het luiden der klok, zooals die verordening werd vastgesteld bij Raadsbesluit van 25 April 1916. Devoorzitter deelde mede, dat aan gezien het administratief bezwaren oplevert de rechten voor het plaatsen van grafsteenen en dergelijke, te berekenen naar een maatstaf van een cent per kubieke decimeter, B. en W. voorstelden deze rechten te bepalen op 3 voor het plaatsen op een graf van een ge- denkteeken, z* rk, staande steen of hekwerk en tot het planten van boomen of andere gewas sen. Na voorlezing der verordening werd deze zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. Hierna kwam aan de orde een voorstel tot wijziging der verordening op de heffing van een recht voor de reiniging en ontsmetting van huizen enz. in de gemeente Bergen (N - H.). In verband met de inwerkingtreding van de Besmettelijke ziektewet op 3 October 1929 stelde devoorzitter namens B. en W. voor, waar in de betrekkelijke verordening genoemd wordt de Wet van 4 Dec. 1872 (Staatsblad Nr. 134) hiervoor te lezen de overeenkomstige artikelen der Wet van 21 Juli 1928 (Stbl. no. 265 met terugwerkende De andere vrouwelijke gezworene, mevr. Howard1 was een weduwe, ouder dan Nora Norwich, een kalm, muisachtig dametje met een diepen afschuw, van al wat op een mis- daad geleek. Dat gevoel steunde op een per- soonlijke ondervinding, waarover zij al dertig jaren lang met geen levende ziel had gespro- ken. Vijf van de andere zeven juryleden waren degelijke, eerbiedwaardige persoonlijkheden uit den handelsstand. Ook was er een photo- graaf, Lynton geheeten, en een zekere mijn- heer Walberton, die vroeger op dte een of an dere manier half en half met rechtszaken in betrekking had g staan. Al die heeren hadden hun best gedaan, om, zooals zij het zelf waarschijnlijk genoemd zouden hebben, hun „openlijke" meening te vertellen tijdens het geheele proces. Ieder voor zich was diep onder den indruk geko men door de houding van mevrouw Birtley Raydon, gedurende haar verhoo'r, kruisver- hoor en de tergende herhalingen daarvan; en toen zij de beschuldigden-bank verliet, had ieder overtuiging, dat zij een onschuldige vrouw was, wie de doodstraf boven het hoofd hing, door een schromelij'ke rechterlijke dwa- ling. Doch naarmate de behandeling van het ge ding voortgang had en vooral nadat zij had den geluisterd naar de kalme, beheerschende rede van den procureur-generaal en de glas- heldere verpletterende toespraak van den rechter, was de meening van ieder der zeven juryleden sterk aan het schommelen gegaan kracht tot 3 October 1929). Conform besloten. Verpachting gemeenfegrond Ten slotte kwam in behancding cen voor del, om B. en W. te machtigen tot het ver- pachten in verband m.t de mogelijkheid dat wegen vcc; den tijd van 4 jaren ingaande 1 Janauri 1930 De voorzitter stelde namens B. en W. voor een pereeel weiland aan de Voen- laan, groot 2.65.70 H.A. niet opnieuw te ver- pachten in verband met de mogelijkheid het men 't weiland als zoodanig zelf noodig heeft; in de plaats hiervan zal worden ver- pacht't weiland ten Oosten van de begraaf- plaats, hetwelk thans voor de gem.-paarden bestemd is; de wei- en bouwlanden perc. 2 tot en met 20 te verpachten met't recht van 4 optiejaren, wat betreft perc. no. 13 (wei land langs Nesdijk) en no. 20 (de Veereweid- jes) onder voorwaarde dat de gemeente nog het recht voorbehoudt op 15 December van elk jaar de huur geheel of gedeeltelijk op te zeggen, indien de gemeente grond noodig heeft voor wegverbreeding onder bepaling van een evenredige terugbetaling van pacht; voorts de wegen en aijken (perceelen 21 tot en met 51) voor 4 jaar te verpachten zonder recht van optie. De heer A p e 1 d o o rn deelde mede, dat het niet in de bedoeling lag het weiland ten Oosten van de begraafplaats te verpachten, dit werd voorheen ook al verpaclit, doch bo vendien het weiland aan den Kcrkedijk be-, lendend de Ziekenbarak. Geen der leden had tegen de voorstellen bezwaar, en B. en W. verkregen de vereisch- te machtiging. Vervolgens bracht de voorzitter h"t reeds genoemde adres van de eigenaars en gebruikers van landerijen, waarbij verzocht werd het heinen van de slooten langs de we gen en dijken der gemeente aan de pachters hiervan op te dragen, in behandeling. De heer Apeldoorn lichtte op verzoek van den voorzitter het adres nader toe, en zeide dat dc wethouders voorstellen het ver zoek uit een billijkheidsoogpunt in te wil- ligen. De belendenden hebben geen voordeel langs de wegen te heinen en hetg.en een 40 jaar geleden wel ging, is nu uit den tijd. Toen de heer Swaag 't vorig jaar deze kwestie naar voren bracht, had spreker reeds een tiental jaren geleden eenzelfde voor stel gedaan. Het gaat thans niet meer aan, dat de betreffende eigenaren en gebruikers der belendende landerijen gratis voor de ge- meenschap dims ten moeten verrichten. De v o o r z. zeide zich de vraag te moeten stellen, wat moet gebeuren, wanneer bij de verpachting de gegadigde geld toe wil heb ben, of wegens de thans daarop drukkende bepaling, het land niet kan worden ver- pacht? Na breedvoerige bespreking werd z.h.s besloten op het adres gunstig te beschikken en B. en W te machtigen, indien het niet mogelijk blijkt't land of de wegberm te ver pachten met de bezwarende verplichting, het grasgewas te verpachten zonder het heinen en het heinen voor rekening der gemeente te nemen. Rondvraag. Bij de rondvraag herhaalde de heer Den Das zijn in een vorige vergadering gedaan verzoek aan B. en W. om voortgang te ma ken met de plannen tot uitbreiding van het slachthuis, zoodat de verbouwing gereed is vo6r het voorjaar, althans voor den aan vang van het drukke seizoen. De voorzitter zeide toe dat B. en W. hun uiterste best zullen doen de plannen te bespoedigen. De heer D i r k s o n verzocht B. en W. om het voorbeeld van Alkmaar te volgen en bij de aanbesteding van de verbouwing den aannemer de verplichting op te leggen, alleen Bergenaren bij hd werk aan te stel len. De voorzitter zeide, dat steeds de ge- woonte was, als eisch te stellen, dat 90 pet. Bergenaren worden te werk gesteld, hetgeen ook Alkmaar doet. De heer D i r k s o n verklaarde zich met deze mededeeling voldaan. De heer Baltus vroeg waarom om het terrein behooreride bij de gemeentewoning aan den Westerweg nog steeds geen hek is gemaakt. De voorzitter zeide, dat de gelden hiervoor bij de begrooting waren toege- staan, en zegde toe dat het zal gebeuren. De heer Blank vestigde nog de aandacht erop, dat de Hoopweg, gelegen in de kom van 't dorp 'n zandweg was en hij gaarne zou zien, dat deze weg behard werd. De voorzitter verwees naar de be handeling van de nieuwe begrooting. Daarna ging de raad in comite ter behan deling van eenige bezwaarschriften tegen 't schoolgeld dknst 1929. en helden zij er toe over, te gelooven, dat Eva Raydon ten slotte toch schuldig was. Nadat de twaalf gezworenen hadden plaats genomen om den tafel die in het midden der kale jury-kamer stond, bleef het even stil. De twee dames, als bij stilzwijgende overeen- komst, hadden ieder een stoel genomen aan een einde der tafel, zoodat zij tegen over el kaar zaten. Mevrouw Howard, in het zwart gekleed en met een onmogelijk klein hoedje op, was erg bleek; juffrouw Nora Norwich in een keurige blauwe japon en met een be- scheiden, strakken, maar „gedistingeerden" hoed op, had een hoogroode kleur. De voorzitter nad aan het hoofd der tafel plaats genomen en toen alien gezeten waren, keek hij eerst naar rechts, toen naar links, hetgeen hij zelf geheel overeenkomstig zijn waardigheid van „leider" en tevens voor de anderen een passende blifc achtte. Hij zou zonderling verrast, ja deerlijk uit het vedil ge stagen zijn, zoo hij den waren stand van za ken was te weten gekomen, namelijk, dat nie- mand van die negen mannen op hun voorzit ter gesteld was. Twee gezworenen begonnen met een hoest- buitje. Ongeduldig wachtend tot zij klaar waren, opende mijnheer Leroy Motspur, zoo als hij het zou hebben genoemd „het proces". Hij begon: „Ik veronderstel, dat wij het al ien eens zijnMaar hier beefde Nora Norwich even van voldoening, daar het lid naast haar scherp inviel met de woorden: „Ik veronderstel, dat dit heel onwaatschijn- lijk is, mijnheer de voorzitter",. BROEK OP LANGENDIJK. Vergadering der afdeeling Langendijk van het Alg. Afd. Zielenfonds (doktersfonds) oo Dmsdag 22 October 1929, in het lokaal van den heer Vijzelaar, welke vergadering bijeen- geroepen was ter bespreking: verhooging van contributie of vermindering van specia- listiscbe hulp. De heer fcansen, Noord-Scharwoude, als oudste vertegenwoordiger van de afd. Lan gendijk opent met een woord van welkom en spreekt er zijn spijt over uit dat de opkomsi zoo gering is, maar verfrouwt dat de thuis- blijvers genoegen zullen nemen met hetgeen hier besproken en besloten wordt. Hierna verkrijgt de heer Bouwman, ver tegenwoordiger te Zuid-Scharwoude, het woord, welke in een breedvoerige uiteenzet- ting de noodzakelijkheid van contributiever- hooging betoogt aan de hand van cijfers over de laatste 10 jaren, waaruit bleek dat er over het eerste kwartaal 1929 een tekort was van 4000, hetwelk naar alle waar- schijnlijkheid over het geheele jaar een be- drag van 14000 zal worden. En wat 1930 betreft zijn er teekenen die er op wijzen, daf de specialisten een bedrag van 1.20 per ziel (wat nu aan hen betaald wordt) te Iaao- oordeelen en het gebracht wenschen te zien op y 1.35. Zelfs werd een bedrag genoemd van 1.50, waaruit voortvloeit dat het ge- raamde tekort over 1930 zal bedraeen 20.000. "cuidgen Daar uitsluitend de verzekerden dit be drag moeten opbrengen, is het de bedoeling dat ook de deelnemers (plaats.-artsen). een steen bijdragen. Als minimum bedrage is 1 cent per week per volwassene noodig. Hierdoor wordt e»n bedrag gevonden van 12 500. Het restant moet dan door de deelnemers worden bijge- dragen en zij zullen in plaats van 20 pet. 22 pet. moeten afdragen, hetwelk ongeveer 6500 geeft. De verhooging komt dan hierop neer dat de volwassenen 4 pcL en de deelnemers 10 pet. zullen bijdragen. Met deze verhoogingen is het resultaat nog niet zeker en is het vormen van een re serve vrijwel uitgesloten. Om daartoe te ge- raken is het gewenscht ook de wekelijksche bijdragen der kinderen met een cent te ver- hoogen, waardoor een bedrag gevonden wordt van 6000. Deze verhooging is nood- zakelijk omdat er rekening dient gejjouden te worden met het feit, dat de mogelijkheid be- staat, dat de kinderlooze verzekerden bij het verhoogen der contributie spoediger uit het fonds treden, dan de met kinderen bedeel- den en door hun bedanken de verhouding volwassenen—kinderen in ongunstiger zin wijzigen, waardoor de voorgestelde verhoo ging te laag zou blijken. Wat de tandheelkundige hulp betreft, werd opgetnerkt, dat indien men van meening is, dat door de verzekerden niet meer dan een cent per week meer betaald kan worden, dan blijft de hulp hoogstens, zooals ze nu ver- strekt wordt. Door de tandheelkundige ver- eeniging is een voorstel gedaan de hulp niet te bepalen tot het trekken, maar de meer mo- derne manier van hulp bestaande in het behouden van tanden en kiezen te ge ven. De onkosten hieraan verbonden zijn veel en veel hooger, omdat iedere verzeker- de in de termen van deze hulp valt. De tand- artsen zijn geneigd deze hulp te verleenen tegen 50 cent per ziel. Dit kost het fonds dus ruim 20.000 of een meerdere uitgave van f 11.500, hetgeen neer komt op een cent con- tributie-verhooging per volwassene. Willen de verzekerden niet beperkt worden in het inroepen van geneeskundige hulp en zoo mogelijk gebruik maken van uitbreiding der hulp, dan moeten de ontvangsten stij- gen. Hetwelk kan geschieden door het na- volgende voorstel: a. door de salarissen van de deelnemers te verminderen; b. door de wekelijksche bijdragen der verzekerden te verhoogen; c door toepassing zoowel van a. als van b. en wel: de bijdragen der volwassenen te verhoo gen met een cent per week of twee cent per week zoo volledige tandheelkundige hulp wordt verlangd; evenzoo die der kinderen met een cent per week en door de bijdragen van de plaatselijke on- derdeelen (plaatselijke artsen) van 20 on 22 pet. te brengen. De nadruk werd er op gelegd dat bedoeld w'°rdt de voorgestelde contributie-verhoo- ging totaal in de kas te storten en dat 22 pet. betaald wordt van de nu geldende con tributie. Spr. besluit zijn uiteenzetting met te advi- seeren de aanvaarding van het voorstel. En het daarheen zien te leiden, opdat het zoo veel mogelijk door iedere gedragen kan wor den een lidmaatschap van een fonds, dat In de oogen van mijnheer Leroy-Motspur lichtte een vlammetje van strijdlust op. Maar hij beheerschte zich, naar hij zelf vond „mees- terlijk". En op minzamen toon ging hij voort: „Ik wilde zeggen, dat wij't er waarschijnlijk alien over eens zijn, dat dit geval niet zooveel moeilijkheden oplevert als enkele van de be- langrijke moordzaken der laatste vijftig jaar hebben gebracht". Hierop zorgvuldig de feiten schikkend en nagaand, kwam hij volgens het gevoelen van de aanwezigen niet verder dan het vree- selijke, hun alien nu waarlijk wel bekend ter rein en elk woorJ dat hij sprak was een mee- doogenloos betoog tegen de vrouw, over wier lot de menschen die daar vergaderd waren, moesten beslissen. Eindelijk sprak een klein ijzerhandelaartje uit Kennington bedachtzaam: „U hebt nog geen enkel woord gezegd, mijnheer de voor zitter over het volgens mij belangrijkste deel van het geval „En wat kan da. dan wel zijn?" vroeg de voorzitter der jury, op een toon, waarin het ijzerhandelaartje iets van spot voelde. „Dat is mijnheer, het feit, dat zooals de rechter ons heeft voorgehouden, wij zorgvul dig en nauwgezet moeten overwegen, ik be- doel de komst in de hall, op den avond dat mijnheer Raydon gestoiven is, van een ge- heimzinnig persoon en die ongetwijfeld uit den tuin binnenkwam, nadat het blad met drinkwaren door juffrouw Powell, het kamer- meisje, was neergezet. "v-- Wordt vervolgd) 1

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 9