DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Wereldspaardag Nutsspaarhank. Het Russisch-Ghineesche conflict Do Chineesche ^urgeroorlog. Omkooperijen in_ Duitschland. VON BULOWt Associate voor Lijkbezorging 1929 AftftiwrnientSBrfls vooruitfoetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adrertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatsrnfmte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam 09, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. MAAlDAIi 28 OCTOBER i No. 254 Dit nnmmer bestaat nit 2 biaden. Honderd een en dertJgste Jaargang Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Postgiro 37060 PagelEjksch overzicht. 1 HET PROCES SANCHEZ GUERRA. Een proces met een geheimzinni- gen sluier; waarom Sanchez Guerra gevangen werd genomen; 6 jaar te- gen hem geeischt. We hebben eenige dagen geleden een uit- voerig relaas geschreven over een strafpro- ces, dat Vrijdag in Spanje de gemoederen fcezig zou houden. Voor dit proces is dan Vrijdag de krijgs- raad te Valencia bijeengekomen om over Sanchez Guerra te oordeelen. Er is iets geheimzinnigs in dit proces. In de eerste plaats zullen er over het proces slechts officieele berichten gepubliceerd wor den, terwijl verder de samenstelling van den krijgsraadf, de namen van de beklaagden en van de verdedigers en de uitspraak van het yonnis niet worden bekend gemaakt, voor- iiat daartoe formeele vergunning wordt ver- leend. Sanchez Guerra is de hoofdpersoon in deze geschiedenis. Zooals men weet, is deze Guerra, het gewezen hoofd van de liberale partij, in September 1927 naar Frankrijk uitgeweken, en in Januari in het geheim te Valencia teruggekeerd, om er de leiding te neraen van een revolutionnaire beweging, .vvelke was voorbereid met den steun van mi- •litaire elementen. Sanchez Guerra had zich yoorgesteld, zoo de beweging slaagde, een voorloopige regeering te vormen, die consti- tueerende Kamers zou hebben bijeengeroe- jpen. Naar een correspondent in Spanje van de Temps meldt, had generaal Castro Giro na, de militaire gouverneur van het gebied van Valencia, zijn steun toegezegd: bijna al- le artillerie-officieren waren in het complot; officieren van andere wapens hadden zich tverbonden hun garnizoenen over te halen. Generaal Castro Girona veranderde echter enkele dagen voor den dag, waarop de revo lutionnaire beweging zou beginnen, van meening, zonder dat hij dit aan Sanchez Guerra of de andere samenzweerders deed weten. Het schijnt, zoo weet de berichtgever van het Fransche orgaan verder te melden, 'dat Sanchez Guerra niet in tijds Valencia heeft kunnen bereiken; er stond een zware storm over de Middellandsche Zee. Slechts een enkel garnizoen, dat van Ciudad-Real, stond op den overeengekomen datum op Het gaf zich zonder tegenstand aan gene raal Orgaz, die met een sterke troepenmacht nit Madrid was gekomen, over. Zoodra San chez Guerra te Valencia was aangekomen, stelde hij zich in verbinding met de militai- ren, die zich gecompromitteerd hadden; ge neraal Castro Girona echter sloot zich thuls op. Sanchez Guerra, begrijpend, dat de sa- menzwering was mislukt, ging naar gene raal Castro Girona, van wien hij eischte, dat deze hem zou arresteeren, want Sanchez Guerra wilde de geheele verantwoordelijk- beid voor het gebeurde op zich nemen en weigerde dan ook te vluchten, zooals hem van officieele zijde was te verstaan gegeven. De regeering moest dus Sanchez Guerra laten gevangen nemen; generaal Castro Gi rona werd in .de gevangenis te Madrid op gesloten en behalve tegen hen beiden deed zij ook tegen de officieren uit Ciudad Real een instructie openen. Deze laatsten werden tot strenge straffen veroordeeld en het artil- lerie-corps werd voor de tweede maal in vier jaar tijds ontbonden Generaal Castro Giro na werd tot een geringe straf veroordeeld .wegens onachtzaamheid in den dienst. San chez Guerra dwong den rechter van instruc tie te vermelden, dat hij een militairen op- stand had geleid, een delict, zoo lichtte hij toe, waarop de doodstraf kan worden toege- past. t De tegen Sanchez Guerra geopende in- ^tructie neeft geleid tot het in staat van be- schuldiging stellen van twee-en-twintig per- sonen, onder wie zijn oudste zoon, een reeder en negen-en-dertig officieren. Sanchez Guer- la heeft voor zich alle verantwoordelijkheid cpgeeischt, ontkennend, dat hij medeplichti- gen heeft. Majoor Perez Salas heeft ver- klaard, dat het initiatief tot het complot door officieren was genomen en dat de misluk- king daarvan moet worden toegeschreven aan generaal Castro Girona, die zich niet aari de afspraak hield. De verwachtingen aangaande dit proces waren, dat er betrekkelijk lichte straffen zou den worden gevraagd. Inderdaad blijkt dat ook zoo te zijn; immers het J o u r n a 1 be- vat een telegram uit Valencia, volgens het welk de krijgsraad, voor welken Sanchez Gu- 'exra met twee-en-twintig andere be klaagden is verschenen, door generaal Be- renguez wordt voorgezeten. Tot de beklaag den behooren de zoon van Guerra en de rec der Miche, die het schip beschikbaar stelde, waarmee Sanchez Guerra te Valencia is aan gekomen. De procureur des konings heeft een straf van zes jaar en een dag gevangenis tegen Guerra geeischt en andere straffen voor vier andere beklaagden. Sanchez Guerra betoogde nadrukkelijk, dat alleen hij en niemand anders voor de re- volutionnaire beweging verantwoordelijk meet worden gesteld Zijn komst te Valencia was maar niet een in lichtzinnigheid ge- pleegde daad. Buitenland Het telegraafagentschap van de Sowjet- Unie deelt mede: Gezien ae mededeeling van de regeering te Nanking, dat zij het voorne- men hebben een verklaring af te leggen over „de bijzonderheden van de onderhandelin gen, met de Sowjetregeering", zijn wij tot de officieele verklaring gemachtigd. „Afgezien van de tijdig en volledig van den kant van de Sowjetregeering gepubliceerde bijzonder heden inzake het ontwerp van een gemeen- schappelijke verklaring, dat de regeering te Nanking 27 Augustus heeft voorgesteldj zijn er nu noch eerder welke onderhandelingen ook gevoerd. Alle beweringen van Nanking over zoogenaamde onderhandelingen tus- schen vertegenwoordigers van Nanking en van de Sowjetregeering zijn uit den duim ge- zogen praatjes, die door de Sowjetregeering officieel zijn tegengesproken en niets anders beoogen dan de openbare meening in China op een dwaalspoor te leiden. Successen der opstandelingen. Naar ge-meld wordt, hebben de troepen der Chineesche opstandelingen Vrijdag on der leiding van een Japanschen generaal de regeeringstroepen gedwongen de stad Itsjang te ontruimen. De opstandelingen hebben dit succes onder anderen te danken aan de om- standigheid, dat zij wapenleveringen, be- stemd voor de regeeringstroepen, konden on- derscheppen. Vrijdag hebben twee Chinee sche kanonneerbooten de stad Itsjang ge- bcmbardeerd. Het Volksbegehren. Totnogtoe gemiddeld slechts vier pet. van de tien pet. Ofschoon wat de bijzonderheden betreft zich nog niet laat overzien, hoe het resul- taat van het „Volksbegehren" er .op het oogenblik uitziet, mag men toch vaststellen, dat tot nog toe (d.i. Zaterdagavond) slechts een fractie der noodige stemmen is bijeen gekomen. De provincies Oost-Pruisen, Pom- meren en Brandenburg hebben het sterkst aan het „Volksbegehren" deelgenomen; daar is het aantal der noodige tien pet. over- schreden. Daar echter deze provincies in to- taal slechts ongeveer tien pet. der bevolking van Duitschland omv^ten, is het resultaat daar voor het totaal van weinig beteekenis, omdat de deelneming in de overige gebieden van het rijk, vooral in het Rijnland en het West-Duitsche industriegebied, maar ook in Silezie, buitengewoon gering is en getnid- deld nauwelijks meer dan een tot twee pCt. bereikt. Voor Pommeren wordt gemeld, dat van de 1.200.000 kiesgerechtigden tot nog toe 350.000 geteekend hebben. Daarentegen hebben in het kiesdistrict Keulen van 990.000 kiesgerechtigden slechts wat meer dan 8000 geteekend. Ook in Sleeswijk-Holstein is het resultaat zeer gering, daar hier van 994.000 kiesgerechtigden slechts iets meer dan 48.000 hebben geteekend. Gemiddeld geno men mag men derhalve den tegenwoordigen stand van het „Volksbegehren" op vier pet. schatten. Men kan nauwelijks aannemen, dat de nog ontbrekende zes pet. in de laatste drie dagen nog bij elkaar gebracht zal wor den. DE FRANSCHE KABINETSCRISIS. Daladier neemt de opdracht aan. Havas meldde Zaterdagavond uit Parijs, dat Daladier de opdracht tot vorming van het nieuwe kabinet heeft aanvaard. Hij begaf zich om 15 uur naar het Elysee en verliet het om 15.5 uur. Hij verklaarde tegen journalisten, dat hij den president medegedeeld had, dat hij bereid was om te probeeren een kabinet te vormen. Hij zou zich vervolgens naar de voorzitters van Kamer en Senaat begeven. Daladier verklaar de zijn besprekingen zonder overijling te zul len voortzetten. Zondagmorgen 11 uur zou Daladier aan Doumergue opnieuw verslag uitbrengen van zijn onderhandelingen. De houding der socialisten. Nader wordt genreld: De socialistische Kamergroep heeft Zaterdagavond beraad- slaagd over het aanbod van de radicalen om aan de regeering deel te nemen. Met algem. stemmen is het volgende besluit genomen: De socialistische Kamergroep draagt haar bestuur op aan Daladier te verzoeken een nauwkeurige omschrijving te geven van de voorwaarden, waaronder hij de socialisten aanbiedt aan de regeering deel te nemen. Zondagmiddag om 4 uur kwam de socialis tische Kamergroep bijeen ten einde het resul taat hiervan te bespreken. Naar in de wandelgangen van de Kamer verluiddv,, zullen de socialisten voor hun deel neming 2 der 4 belangrijkste portefeuilles (buitenlandsche zaken, binnenlandsche zaken, oorlog en financien) opeiscben. Het aanbod van Daladier aan de socialisten. De brief van Daladier aan den voorzitter van de socialistische groep om hem te ver zoeken het aanbod van samenwerking van de socialistische radicale partij aan zijn groep over te brengen heeft Leon Blum om half vijf bereikt. Volgens de eerste berichten somt de brief verschillende punten op voor een gemeen- schappelijk programma van democratische republikeinsche politiek. Deze zouden op het volgende. neerkomenle. een ffscale hervor- ming in verlagenden zin; 2e. een vredespoli- tiek, 3e. maatregelen tegen de crisis in den landbouw, 4e. de sociale hervormingen, die de democratische partijen en de vakvereeni- gingen der werklieden voorstaan. Is Briand door de Elzasser autonomisten ten val gebracht? Eerst thans vestigen de Elzasser biaden er de aandacht op, dat de val van het kabinet Briand ten slotte een gevolg is van de ge- dragslijn van de Elzas-Lotharingsche autono misten in de Kamer. Bij de stemming, die het lot van de regeering besliste, hebben zij zich van stemming onthouden. Indertijd hebben zij de verklaring laten voorlezen, dat men van Briand een koersverandering verwachtte in Elzas-Lotharingen, gelijk zijn Duitsch- Fransche toenaderingspolitiek beloofde. De houding der autonomisten bij deze stemming, wordt hiermee gemotiveerd, dat Briand in dezen eisch niet is getreden, doch zich veeleer onlangs in een telegram aan de nationalisti- sche meerderheid van den Beneden-Elzasser Raad uitdrukkelijk heeft uitgesproken voor een eensgezinde en ondeelbare republiek. Daarin heeft men van autonomistische zijde een duidelijke afwijzing gezien van den eisch naar zelfbestuur en aan het telegram is dan ook in national istische biaden deze beteekenis gehecht. Hiermede heeft de Elzas-Lotharing sche politiek voor de eerste maal een beslis- senden invloed uitgeoefend op de Fransche .politiek. De aanslag op den Kroonprins van Italie. De dader van den aanslag geeft toe gehandeld te hebben uit politieke overwegingen. De dader van den aanslag op prins Hum bert van Italie, gaf bij zijn verhoor toe, te hebben gehandeld uit politieke overwegin gen. In tegenstelling met vele desbetreffende berichten staat thans vast, dat de Rosa niet aan de Italiaansche justitie zal worden uit- geleverd, aangezien de Belgische wetten geen uitlevering toestaan wegens politieke misdrijven. De aankomst van den kroonprins te Milaan. Prins Humbert is Zaterdag om 14.45 uur te Milaan aangekomen. De betoogingen van het publiek te zijner eere waren van een overweldigende uitbundigheid. Zijn auto kon haast niet vooruit komen op weg naar het paleis. Hij moest vier keer op het balcon van het paelis verschijnen om de ovaties in ont- vangst te nemen, die hem steeds weer ge bracht werden. Men is overal achterdochtig geworden. Nu de corruptie bij het verleenen van be- stellingen van de gemeente Berlijn bij het Sklarekschandaal aan den dag is getreden, komen er als van zelf dergelijke schandalen bij tal van andere openbare bedrijven aan het licht, zoo lezen we in de N.R.Crt. Immers men is overal achterdochtig geworden, waar bestellingen steeds aan een enkele firma worden gedaan. Bij onderzoek blijkt dan ook gewoonlijk, dat voorkeur voor een bepaalde firma op de aantrekkelijkheid der steekpen- ningen heeft berust. Reeds onmiddellijk na het bekend worden van de zaak-Sklarek is er in verschillende biaden op gewezen, dat de posterijen de verlegging van kabels in het gebied van Berlijn steeds aan een beperkt aantal firma's opdroegen, terwijl op voor- deelige aanbiedingen van de concurrenten niet werd gelet. Bij de posterijen. Thans is de hoofdinspecteur der posterijen Stiebitz, belast met het onderzoek van de aanbiedingen voor kabelverlegging te Ber lijn, onder verdenking zich te hebben laten omkoopen, gevangen genomen. Hij heeft be kend van verschillende firma's bedragen van duizend mark per maand te hebben aange- nomen. Hij weigert de namen van diC fir ma's te noernen. De directie van de posterijen tracht die namen nu-uit te vinden en doet tevens nasporing naar eventueele medeplich- tigen van Stiebitz. De omkooperijen van mevr, Klosse. In verband met de omkooperij op groote schaal, waaraan zich mevrouw Klosse, di- rectrice van de bouwonderneming Franz Klosse te BerlijnPankow, ten aanzien van de posterijen, de spoorwegen en het stads- bestuur van Berlijn heeft schuldig gemaakt, heeft de politie thans een nieuwe opzienba- rende arrestatie gedaan. Reeds waren in dit geval namen genoemd van Reichsbaurat Eduart Arnold, een van de leiders van het bedrijfsbureau van het Stettiner Bahnhof. Men wist al, dat zijn vrouw op kosten van mevrouw Kloss een kuur had gedaan. Thans is echter sebleken, dat bij ook onmiddelliik bedragen in geld heeft aangenomen en dat hij, nadat het hoofdbestuur van de spoorwe gen hem uitdrukkelijk had gelast den om- gang met mevrouw Kloss af te breken, dezen toch heeft voortgezet. Arnold is na verhoor weder op vrije voeten gesteld. Naar verluidt, kunnen nog andere opzienbarende arrestaties in verband niet dit geval worden verwacht. Nog een Berlijnsch burgemeester in verdenking. Intusschen zal Woensdag de burgemeester van Berlijn Kopenick zich in de raads- vergadering hebben te verantwoorden over de gelden, waarmede hij een villa heeft la ten bouwen, welke naar het heet door Skla- rek zouden zijn verschaft. BomaansLag verijdeld. Politieke beweegredenen le Nice kon op het laatste oogenblik een bomaanslag, die waarschijnlijk politieke doeleinden heeft, verijdeld worden. De zoon van een Italiaansch hoteleigenaar ontdekte voor den ingang van het hotel een vreemd voorwerp, dat bij nadere beschou- wing een bom bleek te zijn. Hij waarschuwde zijn vader, die de bom op straat slingerde waar hij onmiddellijk ontplofte. De man werd door een scherf aan het been verwond, terwijl de ruiten der omliggende huizen ver- nield werden. Uit Rome meldt men: De voormalige rijkskanselier van het Duitsche Rijk, vorst von Biilow is heden- morgen te ongeveer 7 uur na een doodstrijd van eenige uren, op 80-jarigen leeftijd in zijn villa „Malta" te Rome overledea. Eenige bijzonderheden. Von Biilow is in Mei 1849 te Klein Flott- beck bij Hamburg geboren. In 1875 trad hij in diplomatieken dienst en in 1888 werd hij ambassadeur te Boekarest en in 1893 gezant te Rome. In 1897 werd von Biilow staatssecretaris in het departement van buitenlandsche zaken. Op 17 Oct. 1900 werd hij benoemd tot rijks kanselier. Oj 14 Juli 1909 trad hij af en werd opgevolgd door den toenmaligen staatssecre taris von Bethmann Hollweg. De buitenlandsche politiek van von Biilow was er voortdurend op gericht, het drie- landen-bondgenootschap Duitschland—Oos- tenrijkItalie te behouden. In. December 1914 werd von Biilow als buitengewoon gevolmachtigd gezant naar Rome gezonden. Hij slaagde er echter niet in te voorkomen, dat Italie uit het drie-voudig bondsgenootschap trad. Het stoffelijk overschot naar Hamburg. Na een berdenkingsdienst te Rome zal het stoffelijk overschot van von Biilow naar Groot Flottbeck bij Hamburg worden over- gebracht. Deelneming van den rijkspresident. Rijkspresident von Hindenburg heeft tele- grafisch uiting gegeven van zijn leedwezen bij bet overlijden van vorst von Biilow. DUITSCHLAND. DE SPOORWEGRAMP. Onvoldoende maatregelen voor hulp- verleening. In verslagen van en mededeelingen over het spoorwegongeluk bij Neurenberg treffen wij in verschillende biaden ernstige krachten aan over een tekort aan maatregelen om ten spoedigste hulp te kunnen verleenen. Uit het feit, dat de eerste hulptrein veel te laat op het terrein van de ramp is aangeko men, leidt men af, dat de spoorwegautoriteiten te Neurenberg in het geheel niet behoorlijk waren voorbereid op een dergelijke catastrofe. De opmerking wordt hieraan toegevoegd, dat men speciaal op de groote Beiersche sta tions uit vroegere spoorwegongelukken de les had moeten trekken, dat niet alleen hulpmid- delen aanwezig moeten zijn, maar dat zij ook gereed moeten worden gehouden voor onmid dellijk gebruik. Indien op het hoofdstation te Neurenberg, zooals voorschrift is, een hulp trein, voorzien met alle mogelijke hulpmate- riaal, steeds onder stoom had gestaan, dan had deze enkele minuten na het bericht van het ongeluk reeds ter plaatse kunnen zijn. Verder wordt het noodig geacht, dat ook klei- nere stations gelegen bij kruispunten, beschik- ken over een behoorlijk ingerichte en toege- ruste ziekenauto. Verder worden nog klachten geuit over on voldoende uitrusting van D-treinen met het noodige materiaal. In dit geval zouden zelfs de meest eenvoudige hulpmiddelen ontbroken hebben. In verband met bovenvermelde klachten verneemt het W.B. van bevoegde zijde, dat de hulptrein, die, gereed om weg te rijden, klaar stond, met 33 min. na de alarmeering ter plaatse was. 't Bericht van de ramp was te Neurenberg ontv^ngen 7 minuten na de botsing. FRANKRIJK. STORMSCHADE AAN DE FRANSCHE MIDDELLANDSCHE ZEEKUST. Een storm, die van tijd tot tijd het karakter van een orkaan aannam, heeft de Fransch- Middellandsche zeekust geteisterd. Zopwel te 31 OCTOBER. bij de Marseille als te Toulon is groote schade aangericht. Telegraafpalen en boomen wer den uit den grond gerukt en versperren op vele plaatsen de wegen, waardoor het ver- keer groote vertraging ondervindt. AFGHANISTAN. HABIB OELLAH IN VRIJHEID? Volgens te Londen uit Calcutta ontvangen berichten, zouren alle den laatsten tijd de ronde doende en van uitvoerige bijzonderhe?' den voorziene berichten omtrent het gevan gen nemen van Habib Oellah onjuist zijn en zou Habib Oellah zich nog steeds in vrijheid bevinden en met een sterken troepenmacht zich ophouden in de buurt van Kohidaman: BEGRAFENISSEN EN TRANSPORTEN worden correct uitgevoerd door de tegen den haar kostenden prijs. Inlichtingen verstrekken H. A. van Heerden Garage Dam Co. Directeur-Uitvoerder Scharloo 2—4. Breedstraat 23. Tel, 490. Telef. 952. Geeft U op als lid. Lage contributia. KLEIN-AZIE. ACTIE VAN ARABISCHE VROUWEN IN PALESTINA. Zaterdag is te Jeruzalem het congres van Arabische vrouwen uit alle deelen van Pa- lestina bijeengekomen, ten einde den Arabi- schen uitvoerenden raad te steunen in haar eischen aan de Engelsche regeering. Er wa ren zoowel Mohammedaansche als Christe- lijke vrouwen aanwezig. Een delegatie van het congres is ontvangen door den Engel- schen hoogecommissaris. De Mohammedaan sche vrouwen verschenen ongesluierd voor hem. De delegatie overreikte den hooge-com- missaris een resolutie. Op 't congres werd een protest aangeno men en de deelneemsters hielden per auto eon betooging door de stad. Binnenland ZIEKTEWET. Algemeene bedrijfsvereeniging der Katholieke werkgevers. Donderdag is de eerste bestuursvergade- ring gehouden van de Algemeene Bedrijfs vereeniging, opgericht door de Algemeene R. K. Werkgeversvereeniging in samenwer king met de drie centrale organisaties van werknemers, het R. K. V., het N. V. V. en het C. N. V. Het bestuur bestaat uit zes leden-werkge- vers en zes leden-werknemers en werd als volgt in bovengenoemde vergadering gecon- stitueerd: voorzitter: de heer W. A. Twaalf- boven; vice-voorzitter: de heer A. C. de' Bruin; secretaris: dr. L. G. Kortenhorst; Van werkgeverszijde werden, behalve de hee- ren Twaalfhoven, en dr. Kortenhorst, in het bestuur benoemd de heeren ir. M. J. H. Han- rath te Venlo, W. v. d. Lugt te Rotterdam^ dr. H. P. Oosterbaan te 's-Gravenhage em mr. W. Vroom te Amsterdam. Van werkne-' merszijde werden behalve de heer De Bruin in het bestuur benoemd de heeren H. Brom wer en H. Hermans van het R. K. Werkliei denverbond, K. Kruithoff van het Chr. Na-1 tionaal Vakverbond en F. v. d. Wal en T. v.' d. Heeg van het Nederl. Verbond van VakV vereenigingen. Besloten werd de administrate in eigen handen te houden en deze te doen yoeren teq kantore der Bedrijfsvereeniging, Lange Voorhout 19, 's-Gravenhage. Het dagelijksch bestuur werd gemachtigd de erkenning van deze Bedrijfsvereeniging aan te vragen. Tot de Federatie van Bedrijfs- vereenigingen zal worden toegetreden. LOODSJOL OMGESLAGEN. Inzittenden gered, Bij het voorgaats van IJmuiden beloodsen van het uit zee komende Nederlandsch; stoomschip „Saturnus" is de loodsjol met de' inzittende roeiers en zeeloods plotseling door een grondzee opgenomen en omgeslagen. Het niocht den roeiers evenwel na eenige moeite weer gelukken de gekapsijsde boot in de goe- de positie te brengen en zich daarin te wer ken, doch de zeeloods R. L. heeft nog eeni-' gen tijd moeten zwemmen, alvorens hij gered en aan boord van het stoomschip ..Saturnus":, genomen kon worden. ALKMAAIS OURANT.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1