De moordzaak Lans. HOOFDPIJN Zeetijdingen Rechtszaken ,*rsp- FOSTER'S MAAGPILLEN Binnenland Toen de voorzitter tot de sluiting over- ging meende hij er van te kunnen gewagen, dat deze avond volkomen aan het doel heeft beantwoord, waarvoor hij was belegd. HEILOO. Zooals we desfijds berichtten zouden de Ned. Spoorwegen zelf het vervoer en het af halen van goederen ter hand nemen. Dit voornemen wordt met ingang van 4 Novem ber a.s. werkelijkheid. Gelegenheid wordt gegeven voor afhalen en bezorgen van alle goederen die per spoor vervoerd zijn. De maatschappij heeft dit werk aan den heer Jac. v. d. Kommer alhier opgedragen. De heer C. Morsch, die 38 jaar lang de bestelling uitvoerde, is met ingang van dien datum eervol ontslagen. De man was al dien tijd in lossen dienst. BERGEN. Aan de Afd. Bergen van de St. Joseph 'Gezellenvereeniging is door het Gemeentc- bestuur vergunning verleend tot het houden 'van eene verloting ten behoeve van hare yereeniging. De Woensdag in deze gemeente gehou den collecte ten behoeve van het Nederland- sche Roode Kruis heeft opgebracht 93.37. Gevonden: Een oud kinderportemonnaitje, komen aanloopen een bastaardhond, een i'klein knipmesje, een kindermanteltje, een metselaarstroffel, een snoeizakmes, een kin- derportemonnaie, een ceintuur van een man- tel. VOOR DEN KANTONRECHTER TE ALKMAAR. f (Strafzitting van Vrijdag 25 October) VOORTZETTING VAN EEN OUDE ZAAK. in de aangehouden zaak tegen den vee- houder Corn, de W. te Heiloo, die terecht stond wegens het niet verwijderen van een onwelriekenden en de gezondheid be- dreigenden mesthoop op zijn erf, werd ge- hoord de smid Th. Velzeboer, een buurman van verdachte De gemeenteveldwachtec Geertsma was niet verschenen wegens ziek- te. De heer Velzeboer verklaarde, dat bij NO. wind de stank ondraaglijk is en deze onwelriekende geur nog verergerd wordt door een vliegenplaag. Getuige heeft zelf niet geklaagd, doch de zaak is aan 't rollen gebracht door de gezondheidscommissie. Verdachte repliceerde dat hij ook wel eens cnaangenaam wordt aangedaan door de rook uit den schoorsteen van smid Velze boer. De mest heeft hij verkocht aan zekeren Koomen. Deze zou ze weghalen, doch toen hij kwam was de weg afgesloten. 'n Ander- maal regende het. Hij had geen andere plaats cm de mest neer te gooien Nee, zeide de kantonrechter snaaks, in je bed kun je ze niet leggen. De ambtenaar van meening zijnde, dat be- doelde mesthoop in ieder geval verwijderd moet worden, vorderde 5 boete of 5 da- gen, bij welke condusie de kantonrechter, ook wat de strafmaat betrof, zich blijkens zijn uitspraak aansloot. De veroordeelde gaf het voornemen te kennen in hooger beroep te willen gaan. DE VELDWACHTER TAPTE UIT EEN GEHEEL ANDER VAATJE. De vorige week stond terecht de heer F. L W., assuradeur uit Overveen, terzake over treding der maximum snelheid te Koedijk op 25 Augustus. Verdachte die bewerde, dat de opname van den gem.-veldwachter onjuist en niet betrouwbaar was en daarover een op- gewonden en sarcastisch ingezonden stuk had gelanceerd in „De auto", ontwikkelde zoodanige bezwaren, dat de kantonrechter aanhouding der zaak gelastte, ten einde den verbalisant als getuige te hooren. De heer Slooten was thans present, doch de verdach te schitterde, zooals de gebruikelijke om- schrijving luidt, door afwezigheid. Gemeente-veldwachter Slooten persisteer- de beslist bij het opgemaakt proces-verbaal en door hem met de chronometer gedane opi.ame der ontwikkelde snelheid. Hij bezit in die kunst een zoodanige routine, dat hij zich niet kon vergissen. Maar hij beklaagdc zich krachtig over het optreden van den heer Ween optreden, dat getuige zeer onhebbe- j I]oemc'e- De veldwachter beweerde voorts dat hij dien dag wel 200 bekeuringen had kunnen maken. Het was juist motor-races te Alkmaar en het verkeer enorm druk. Getuige heeft echter geen enkele bekeuring gemaakt en jlc.. bePaald tot het geven van een ge- moedelijke waarschuwing. De verdachte W gedroeg zich echter zoodanig, dat getuige hier een uitzondering meende te moeten ma- ken. net verbaasde den verbalisant, dat geen enkele van de vele automobilisten, die even- zeer in overtreding waren en er afkwamen met een waarschuwing om voorzichtig te zijn, met zijn opgekomen tegen het ingez, stuk van verdachte in „De Auto", dat ge tuige onbekenden is, maar waarin 't optre den van den veldwachter onjuist en belache- lijk werd voorgesteld. De ambtenaar was de meening toegedaan, dat in de op te leggen straf naar voren moest komen de afkeuring over de houdin* van ver dachte en vorderde alzoo 20 boete of 20 dagen hechtenis. De kantonrechter zich geheel vereenigend met dit requisitoir legde den verdachte 15 boete subs 15 dagen op DE GUNST VAN DE GOD1N DER GERECHTIGHEID VERSPEELD. In deze zitting werd mede voortgezet het firoces tegen den mechanicien J. H. A. T uit Schoorl, verdacht op 23 Augustus n.m. 6.10 te Bergen zich met de linkerhand te hebben vastgeklemd, om zich op de aldus omschre- ven en strafbare wijze op zijn rijwiel te laten voorttrekken Op de tamelijk pertinente ontkentenis van den heer T. volgde aanhouding der zaak en v/erden heden de rijksveldwachters Strooker en Vermeulen als getuigen gehoord. De ver- klaring van deze twee rijks-politieambtena- ren was echter z6o sterk in. het nadeel van T., dat de kantonrechter niet kon nalaten verstoord op te merken, dat de houding van verdachte een clement vonnis niet bevorderde en hij werd dan ook veroordeeld tot niet min der dan 12 boete of 12 dagen. NOG NIET RIJP VOOR EEN LOFFELIJK GETUIGSCHRIFT VOOR MENSCH- LIEVEND HULPBETOON. Op 15 Augustus j.l. omstreeks 11 uur v.m. had op den Kanaaldijk onder de gemeente Koedijk een aanrijding plaats tusschen een stokoude Chrevolet touring en een honden- kar die betrekkelijk nog gelukkig afliep, doch ontzettende gevolgen had kunnen hebben. De 37-jarige heer Cornelis Schaap, aanne- mer te Purmerend, bevond zich met zijn ge- heele familie, vrouw, 3 kinderen van 2, 6 en 8 jaar, benevens een zuigeling van 3 maan- den, in bedoelde, door den heer des huizes bestuurde oude touring, toen van de andere zijde naderde een hondenkar, waarop was gezeten (in strijd met de wet vermoedelijk) de 23-jarige lompen-koopman Willem K. uit Alkmaar, die niet alleen midden op den weg reed, doch ook in zoodanige mate zat te suf- fen, dat hij geen acht sloeg op de signalen en ook niet voldoende uitweek, met gevolg dat de Chrevolet in aanraking kwam met de hondenkar en de bestuurder van de auto de kluts en zijn macht over het stuur verloor. De wagen raakte daardoor van den dijk af jn het Groot N.H. kanaal. Het 2-jarig kind rolde al direct uit het opengesprongen por- tier en werd daardoor voor een onvrijwillig en misschien doodelijk bad bewaard, doch de overige familie de overige familie Schaap verdween met de auto in het water De hondenrijder, die de oorzaak was van de ramp, deed geen enkele poging, de in nood verkeerenden ter hulp te komen en hij verwijd-erde zich, na zijn hon- den te hebben aangezet, met den meesten spoed. Evenwel waren nog andere menschen, meer bezield met een geest van menschen- liefde en dat waren een paar ferme kerels uit het woonwagenpark, de orgeldraaier J. V. v. Berkum en de los-werkman Karel Schou- ten, die onmiddellijk toeschoten ter redding en door hun krachtdadige hulp niet weinig bijbrachten tot redding van de familie Schaap. De werkman Schouten, die aan de over- zijde van het kanaal bezig was met steenen sjouwen, aarzelde geen oogenblik en goed zwemmer als hij is, sprong hij gekleed in het kanaal. In samenwerking met den heer v Berkum werd onder meer mevrouw Schaap met behulp van een lijn op het droge gebracht. Aan den heer Schaap zelf was het reeds gelukt, om, hccwel hij niet kon zwemmen, d: baby te redden, ook de twee andere kin deren werden ongedeerd op het droge ge bracht. De Alkmaarsche politie, inmiddels ge- waarschuwd, deed nog pogingen om den hondenrijder aan te houden, maar kon hem niet te pakken krijgen. Thans stond hij terecht ter zake bovenge- melde aanrijding, beweerende, dat hij rechts van den weg reed. Door den schok viel hij van de hondenkar af. Hij is daarop weer op- gestegen, heeft achter zich gekeken, doch niets bijzonders gemerkt. De- kantonrechter, grooten lof brengend aan de getuigen v. Berkum en Schouten, gaf in ongezouten termen zijn afkeuring te ken nen over het gedrag van verdachte. Het is niet uitgesloten, dat ook de meervoudige strafkamer zich met deze aangelegenheid zal hebben te bemoeien. De heer Schaap, die behalve den onderga- nen schrik, ook nog veel schade heeft geleden aan zijn oud voertuig en garderobe zijner kinderen, stelde een civiele actie in tot het maximum bedrag van 50. In zijn requisitoir uitte ook de ambtenaar hoogst waardeerende woorden ten opzichte van de getuigen v. Berkum en Schouten. Voorts releveerende dat in deze ernstige ver- keersovertreding een strenge straf moet wor den opgelegd, requireerde hij 50 boete of 50 dagen. De zwaarhoorige verdachte, die afgetrok- ken het verhandelde over zich liet heengaan, had geen bemerking, waarop hij werd ver oordeeld tot 25 boete of 25 dagen met toe- wijzing der civiele vordering tot een bedrag van 50. WEINIG SUCCESVO'L DEBUUT ALS JURIST. De te IJmuiden wonende heer Corn. H. van beroep monteur, was op 8 September te Castricum aangehouden ter controle van de motor-driewieler, aan welks min of meer in onbruik geraakt type werd bevonden, dat de handrem niet voldoende werkte, voor welk feit de heer H. als verantwoordelijk, heden terecht stond. De heer H. erkende de onvolwaardigheid van deze rem en voegde er nog eenige juridi- sche critiek bij op de dagvaarding, die ech ter op den kantonrechter niet voldoende in- druk maakte om hem te weerhouden, den verdachte tot 7 boete of 7 dagen te veroor- deelen. HOE EEN HONGERIGE SLIMME KOE VOOR EIGEN ONDERHOUD ZORGDE. Een aan den veehouder-arbeider Lod. J. te Alkmaar toebehoorende koe, die zich niet voldoende kon voeden op het schrale land zijns meester, wist dit tekort aan te vullen in een weide, waar meer te bikken viel, doch die helaas toebehoorde aan de veehouders v. Wieringen en Mors, welke heeren niet bui- tensporig waren ingenomen met de door de ze klaploopster betoonde voofkeur. De po gingen echter, ingesteld om de koe op hee- terdraad te betrappen en op te vangen mis- lukten geregeld, aangezien het slimme dier, steeds op zijn qui vive, altijd tijdig de komst van den vijand bemerkte en zich tijdig uit de voeten wist te maken. Toen verzoeken, dit al te schrandere dier vast te houden, geen re- sultaat hadden werd aangifte gedaan en stond de veehouder J. heden terecht. De kan tonrechter gaf den verdachte het advies, de ze wonderkoe aan een circus te verkoopen. Ook de ambtenaar meende, dat de koe een aanwinst zou zijn voor Hagenbeck en ten- slotte werd de verdachte veroordeeld tot 15 boete of 15 dagen, met toewijzing van 30 schadevergoeding aan de benadeelde veehou ders. NOG EEN ONGEWENSCHTE COMMENSAAL. Den heer Piet Bibo, veehouder te Oudorp, die van de Ned. Herv. kerk voor 78 het grasgewas van een dijk had gepacht, werd 1 niet weinig schade toegebracht door een rund, eigendom van zijn dorpsgenoot J. F. de H., welke brutale en ongenoode gast niet alleen zich aan het malsche gras te goed deed, doch ook door zijn ruwheid veel ver- nielde van de te veld staande gewassen. De heer Bibo verloor ten slotte zijn geduld en maakte de politie deelgenoot van zijn grie- ven, met gevolg, dat heden de veehouder de H. niet alleen werd veroordeeld tot 15 boete of 15 dagen, doch ook aan den heer Bibo zal hebben te voldoen een bedrag van 30 als schadeloosstelling voor afgegraas- de en vtrnielde gewassen. vDe deurwaarder, wien al deze verderingen ter incasso werden ter hand gesteld, had een reuzen dag en lachte -het laatst en het beste. Mondelinge uitspraak 25 Oct. 1929. P. E., te den Helder, overtreding Ka- naalreglement, f 3 boete of 3 dagen hech tenis. L. J. te Alkmaar; J. P. de K., te Ou dorp, overtreding artikel 459 W. v. S., ieder 15 boete of 15 dagen hechtenis. A. G., te Egmond aan Zee, overtreding Jachtwet, 20 boete of 20 dagen hecht. P. H., H. V,, M. v. T. en F. H., te Schoorl, R. C. te Bergen, J. B. te Alkmaar, over treding IJkwet, de le, 2e, 4e, 5e en 6e ieder f 2 boete of 2 dagen hechtenis, de 3e 2 X 2 boete of 2 X 2 dagen hecht. P. D. en C. D. te IJmuiden, in staat van dronkenschap de orde verstoren, ieder 15 boete of 15 dagen hechtenis. J. F. te Uitgeest, A. v. S. te Alkmaar, overtreding Leerplichtwet, de le 3. boete of 3 dagen hechtenis, de 2e 6 boe te of 6 dagen hechtenis. C. A. H., te Beverwijk, C. F. V. en J. A. V. te Amsterdam, Visscherijwetovertre- ding, de le 4 boete of 4 dagen hechte nis, de 2e en 3e ieder 3 en 4 boete of 3 en 4 dagen hechtenis. J. W. en H. V., te Egmond aan Zee, J. S. en N. P. te Alkmaar, dronkenschap, de le 8 boete of 8 dagen hechtenis, de 2e 2 boete of 1 dag hechtenis, de 3e 6 boete of 6 dagen hechtenis, de 4e 10 boete of 10 dagen hechtenis. L. D. te Beverwijk, B. G. te Heems- kerk, C. H. te Bergen, Th. H. B. te Eg mond aan Zee, P. T. te Uitgeest, J. H. A. T. te Schoorl, C. de W. te Heiloo, J. B. V., J. W. Z. en F. S. te Alkmaar, H. O. te Leeuwarden, overtreding Politieveror- ordening, de le en 2e ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis, de 3e 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 4e 15 boete of 15 dagen hechtenis, de 5e 7 boete of 7 da gen hechtenis, de 6e 12 of 6 dagen hechtenis, de 7e 5 boete of 5 dagen hechtenis, de 8e en He ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis, de 9e en lOe ieder 1 boete of 1 dag hechtenis. C. J. G. en J. G. te Heiloo, M. W. S. te Wijk aan Zee en Duin, C. H. te Velsen, F. W. te Overveen, C. v. d. B. te Bree- zand. J. v. d. B. te Anna Paulowna. J. M. te Oudkarspel, J. v. d. G. en B. A. J. te Beemster, C. K. te Noordscharwoude, M. v. P. en H. v. F. te Amsterdam, J. B. te H.-Hugowaard, C. F. te Opperdoes, K. J. M. J. te Zuidschanvoude, J. V. te Broek op Langendijk, H. H„ H. O., J. H. en W. K„ te Alkmaar, overtreding Mo tor- en Rijwielwet, de le, 6e, 7e, lOe, lie, 12e, 13e, 14e, 18e en 19e ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 2e en 9e ieder f 5 boete of 5 dagen hechtenis, de 3e 10 boete of 10 dagen hechtenis, de 4e, 8e en 15e ieder 7 boete of 7 dagen hechtenis, de 5e 15 boete of 15 dagen hechtenis, de 16e en 17e ieder teruggave aan de ouders, de 20e 2 boete of 2 dagen hech tenis, de 21e 25 boete of 25 dagen hecht. Het requisitoir. Ten vervolge van hefgeen wij Zaterdag reeds mededeelden van het requisitoir van mr. J. A. de Visser na het getuigenverhoor in de moordzaak-Lans voor de rechtbank te Rotterdam vermelden wij nog het onder- staande: Het O. M. ging daarop den toestand na, waarin de politie den heer Lans heeft gevon den, waarbij de verschillende deskundigen- verklaxingen aan de hand had van de feiten werden nagegaan. Het O. M. wees erop, dat duidelijk is gebleken, dat de dader zijn han- den had gewasschen en dat hij ze aan een handdoek had afgeveqgd. Bovendien waren de telefoon-verbindingen z6o gesteld, dat alle verbinding naar buiten verbroken was. Ver- der wees de toestand uit, dat voor een leek alles wees op een inbraak. De brandkast was geopend met een sleutel, dien de heer Lans bij zich droeg. Alles maakte den indruk, als- of de inbrekers den man op kantoor hadden vermoord. Teneinde te kunnen nagaan, hoe- veel er vermist is, heeft men den procuratie- houder, die in Den Haog woont, verzocht, te komen. De opgave, toen door den procuratie- houder gedaan, is onjuist gebleken. Volgens het cordeel van het O. M. is de inbraak -dan ook gefingeerd geweest. Aan de buitendeur was niets van braak te bespeuren. Spreker vraagt zich af, of inbrekers tegen zoo'n gru- welijke daad niet opzien en of die niet ook de gouden sieraden, die de heer Lans droeg, zouden hebben gestolen. De papieren maak- ten niet den indruk, zelfs maar doorzocht te zijn. In de tasch van den heer Lans is een brief- je van f 25 gevonden. Voorts zijn de sleutels in een notitieboekje, dat de heer Lans altijd in zijn zak droeg. niet op het lijk van den heer Lans gevonden. De officier besprak vervolgens de vraag of Van O. op den avond van den moord in het bloed getrapt kan hebben en daardoor spat- ten op broek en schoenen kreeg. Hij meent dat dit niet het geval geweest is en' dat de bloedspatten afkomstig zijn van een worste- ling, welke in het voorportaal moet hebben plaats gehad. Op de inbeslaggenomen vijl is bloed gevonden, behoorende tot de zelfde bloedgroep als waartoe het bloed van den heer Lans behoort. Dr. Van Rijssel, de lijk- schouwer, acht het zeer goed mogelijk dat de vijl het moordwapen is. Bekenden wisten de de plaats waar in de zaak de vijlen waren geborgen. Het motief. De officier kwam dan tot het vole-en-de punt van zijn requisitoir: n.l. het motief. In de statuten van de vennootschschap was vastgesteld dat Van O. na e£n jaar in de di- rectie zou worden opgenomen. Dat was ech ter niet gebeurd, omdat de heer Lans zag dat Van O. niet geschikt was voor het bedrijf. Natuurlijk heeft dit Van O. gegriefd, daarna zijn de verduisteringen gekomen, waaraan Van O. zich had schuldig gemaakt. De ac countant was's middags om half vijf, op den dag van den moord, met zijn onderzoek van de boeken op het punt gekomen, dat de mal- versaties moesten uitkomen en twee uur la ter was de heer Lans een lijk. Lans is door misdadigershand gevallen e6n uur nadat de accountant Melis de fraude in de boeken zou mceten ontdekken. Het karak- ter van verdachte is ernstig onderzocht en een van zijn voornaamste eigenschappen is zijn zelfbeheersching. Toen bekend werd dat de vijl misschien het wapen was geweest, wa ren de doctoren van meening dat het daar mee wel gedaan kon zijn. Komende tot de reconstructie der feiten, zei spr., dat hij zich de zaak aldus voorstelt: De heer Lans is's avonds de trap af gegaan, ko mende uit het privekantoor gevolgd door Van O., die hem beneden in het portaal met een vijl verschillende slagen heeft toegebracht. Veel bloed heeft hij daarbij niet verloren. Lans is naar boven geloopen en daar er geen bloed op de trap is gevonden, heeft hij het waarschijnlijk nog kunnen brengen tot het fonteintje, waar hij zich het bloed van het hoof-d wilde wasschen. Daar heeft de moorde- naar hem achterhaald en op het hoofd ge stagen. Daarbij viel de hoed af en ook de heer Lans viel neer. De dader, er niet zeker van zijnde dat de slagen op het hoofd voldoende waren, heeft het boterhammesje genomen en Lans den hals afgesneden. De groote slag- ader is daarbij niet geraakt en daaraan is het te verklaren dat de moordenaar er nage- noeg zonder bloedspatten op de kleeren is af- gekomen. Bovendien is op het costuum van verdachte bloed gevonden, zoodat men meent aan te nemen dat hij de moordenaar is. Gedurende de reconstructie bleef de ver dachte doodstil zitten. Langzaam rees een vale kleur naar zijn gezicht. De officier was van meening dat Lans een schrikkelijke dood is gestorven. Groot is aldus spreker de veranlwoordelijkheid bij den eisch van de straf, ik ben daarvan vol komen doordrongen. Ik acht het wettig en overtuigend bewezen dat verdachte zich aan het hem tenlaste gelegde heeft schuldig ge maakt. Waar ik geen enkele verzachtende omstandigheid zie, heb ik de eer Uw recht bank voor te stellen verdachte Van O. twintig jaar gevangenisstraf op te leggen. Bij het hooren van den eisch barste Van O in snikken uit Het pleidool. Zaterdagmiddag heeft mr. Kokowsky een uitvoerig pleidooi gehouden, waarin hij verschillende veronderstell.ingen van den Of ficier van Justitie heeft aangevochten. Hij was van meening, dat het vonnis alleen kon worden geveld, wanneer er niet alleen moge- lijkheden en waarschijnlijkheden waren, maar wanneer definitief kwam vast te staan, dat verd. van O. zich inderdaad aan het hem ten taste gelegde heeft schuldig gemaakt. PI. was van meening, dat er beter tien schuldi- gen kunnen worden vrijgesproken, dan een onschuldige worden veroordeeld voor twin- tig jaar gevangenisstraf. Na een zeer uitvoe rig pleidooi, waarin verschillende getuigen- verklaringen aan critiek werden onderwor- pen, kwam hij tot de cone usie, dat de recht bank niet anders had dan aanwijzingen, waarop verd. van O. nooit veroordeeld zou kunnen worden. Hij was er dan ook van overtuigd, dat de Rotterdamsche rechtbank, die een buitengewoon goeden naam heeft, niet op losse gronden zou oordeelen en verd. in deze zaak zou vrijspreken. Na een korte repliek en dupliek bepaalde de rechtbank de uitspraak van deze zaak op Zaterdag 9 November a.s. om tien uur des morgens. NAAR OPHELDERING IN CULEMBORGS MOORDZAAK. Klacht tegen de Cdle's. Het Weekblad van het Recht bevat een be- schouwing in verband met hetgeen mr. Roo- bol bij de behandeling van de meineedzaak- De Smale jongstleden Maandag voor het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft opge- merkt. „In zeer scherpe bewoordingen zoo lezen wij liet hij zich uit over hetgeen in verband met de (Culeml orgsche) moord zaak zou geschied zijn en hij zeide, dat al hetgeen hem bekend was, ook ter hoogste plaats bekend is. Wat daarmede bcdoeld is, weten wij niet; onze onderstelling zou zijn, dat hier de minister van Justitie bedoeld is. Of die onderstelling juist is, dan wel of de spreker het oog had op een andere hooge itis- titie-autoriteit, zeker is wel, dat de zaak hkr- mede nog niet uit mag zijn. Wie dan ook bedoeld moge zijn, hij moet spreken, zeggen zoo beslist mogelijk, dat wat htm bekend is een conclusie als de voorgedragene niet recht- vaardigt, of naar aanleiding van de hem be- kende feiten een zoo volledig mogelijk onder zoek uitlokken. Als er werkelijk van weten- schap omtrent de schuldigen kan worden ge- sproken, dan moeten die schuldigen, wie zij ook zijn mogen, straf ondergaan. Dit eischt de gerechtigheid". In dit verband willen wij, tot goed begrip ook van de verdere ontwikkeling van deze zaak die nu al bijna zes jaren onopgeheld :rd is gebleven, met enkele woorden in herinne- ring brengen wat voor het Bossche Hof in dit verband is medegedeeld. Mr. Roobol ver klaarde toen, dat er z.i. in de Culemborgsche moordzaak nieuwe gezichtspunten zouden zijn gekomen, die het mogelijk maken, de wer- kelijke daders aan te wijzen. Pleiter doelde o. m. op een „nieuwe vondst", welke hij aan dr. Hesselink te Arnhem had medegedeeld, en welke naar het oordeel van dezen deskun- dige inderdaad de aanleiding zou kunnen vormen voor een nieuw nader onderzoek. Mr. Roobol zeide voorts, dat hij, nu al weer bijna een jaar geleden, zich in verbin ding had gesteld met den officier van Justitie te Tiel en dat deze toen gezegd had: „Och mijnheer Roobol, nu weer die oude zaak, 't is al zoo lang geleden, laten we die nu maar is vaak te wijten aan constipatie. Alle spijsverterings- stoornissen verdwij- nen na gebruik van Foster's Maagpillen, het ideale laxeermiddel. Alom aangeprezen. f0.65 per flacon. laten rusten! Sedert dien, aldus mr. Roobol, wacht dr. Hesselink nog steeds op een op- dracht van het Tielsche parket. Deze „vondst" heeft, naar aan de Tel. reeds eenigen tijd bekend is, betrekking op de veelbesproken anonieme brieven, welke de commissaris van politie te Culemborg kort na den moord een zelf reeds den 24sten December 1923, den dag na de vermoording der Van Wiggens ontvangen heeft. Het handschrift zou n.l. op tal van punten over, eenstemming vertoonen met dat der Colle's. Men zal zich herinneren, dat J. A. Co! 16 in- dertijd erkend heeft, een anoniemen brief te hebben geschreven. Genoemd blad vemeemt thans, dat dr. Hesselink nu de Justitie te Tiel de zaak niet blijkt aan te vatten, vanwege den minister van Justitie opdracht heeft ontvangen, ter zake een nader onderzoek in te stellen. Ook verneernt het blad dat Klaas Sweeris, die aanvankelijk evenals Vroege tot vijf tien jaar gevangenisstraf veroordeeld was, bij den Officier van Justitie te Tiel een klacht heeft ingediend tegen de Colle's. Zijn be- weegreden hierbij zal waarschijnlijk geweest zijn, dat hij volledige rehabilitatie wenscht. STOOMVAARTLIJNEN. 1 ON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ Achilles 24/10 v. San Domingo n. P Cortes. Alkmaar (uitr.) 24/10 v. Antofagasta. Berenice 25/10 v. Carthagena n. Alicante. Deucalion 25/10 v. Faro n. Portimao. Doros 26/10 v. Amsterdam te Rotterdam El Libertador 23/10 te La Guayra. Eos 25/10 v. Lissabon n. Amsterdam. Euterpe 26/10 v. Amsterd. te Kopenhager Ilos 25/10 v. Bari n. Catacolo. Iris 25/10 v. Danzig te Stettin. Jason 26/10 v. Amsterdam te Rotterdam Nereus 25/10 v. Bilbao n. Musel. Nero 25/10 v. Bordeaux n. La Pallice. Oberon 24/10 v. Constanza te Konstantl nopel. Odysseus 26/10 v. Amst. n. Stettin. v Orpheus 25/10 v. Aarhus n. Amsterdam. Proteus 25/10 v. Stettin n. Amsterdam. Thes'eus 25/10 v. Stettien n. Amsterdam Venus 26/10 v. Amsterdam te Rotterdam Vesta 25/10 v. Volo te Syra. Vulcanus 25/10 v. Piraeus n. Patras. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. Burgerdijk 25/10 v. Philadelphia te Bal timore. Edam, Rott. n. N. Orleans, 26/10 van Antwerpen. Eemdijk 25/10 Londen te San Francisco. Grootendijk, Antw./Pac., 24/10 v. Cristo bal. - I Nictheroy, Vancouwer/Rott., 25/10 van Liverpool. Spaarnuam, Rott. n. N. Orleans; 25/10 te Vera Cruz. Volendam, 25/10 v. New York n. Rott. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Borneo 26/10 v. Hamb. n. Amsterdam. Poelan Roebiah (uitr.) 24/10 v. Belavvan Poelau Laut 26/10 v. Amst. n. Batavia. Roepat (thuisr.) 26/10 v. P. Said. Saleier (thuisr.) 26/10 v. Marseille. Simaloer (thuisr.) 25/10 v. Colombo. s Prins der Nederlanden, 26/10 v. Amst. tfl Batavia. Riouw 26/10 v. Amsterdam te Batavia ROTTERDAMSCHE LLOYD. Djambi (thuisr.) 25/10 v. Gibraltar. Kertosono (thuisr.) 26/10 te Marseille Kota Radja 25/10 v. Rott. te Hamburg Madioen (uitr.) 26/10 te Bombay. Patria (uitr.) 25/10 v. Marseille. Samarinda (thuisr.) 26/10 te Marseille. Hambora 26/10 v. Batavia te Rotterdam Ternate 26/10 v. Batavia n. Rotterdam. Toba 24/10 v. Rott. te Hamburg. Tabanan (thuisr.) 25/10 v. Singapore. EEN OPLICHTING VOOR EEN TON GOUDS AAN DIAMANTEN. De dader en zijn vriendin gearres teerd, nadat zij een reisje naar Zuid- Afrika hadden gemaakt. In Augustus j.l. is bij de Antwerpsche poli tie aangifte gedaan van een oplichting die be trekking had op een partij diamanten tei waarde van 100.000. Een Nederlander had onder valsche voorwendsels de diamanten in consignatie weten te krijgen en daarna ver be neden de waarde verkocht. Met de opbrengst van den verkoop is hij er echter, teZamen met een vriendinnetje, vandoor gegaan. Het was de politie bekend, dat het paar zich aan boord bevond van een schip, dat op weg was naar Zuid-Afrika. De politie-autoriteiten in alle havens, die het schip aandeed, waren telegrafisch van het geval in kennis gesteld Het gevolg daarvan was, dat het paar ner- gens aan land kon gaan, omdat de haven- politie overal den toegang tot het land weiger- de. Noodgedwongen moest het paar met het- zelfde sChip de terugreis naar Europa aan- vaarden. Daar het schip geen Belgische ha vens aandeed, was Rotterdam de eerste Euro- peesche haven, waar het aankwam. De Rot terdamsche recherche heeft de twee voort- vluchtigen thans bij aankomst kunnen arres- teeren. De twee verdachten, wier opsporing door de Belgische politie was gevraagd, zul- len niet naar Belgie worden uitgeleverd. Als Nederlandsche onderdanen zullen zij voor een Nederlandsche rechtbank terecht staan. KINDERVERLAMMING. Te Paterswolde is bij twee kinderen beneden de drie jaar kinderverlamming in iichten graad geconstateerd. lAdwil... Ln„za -i t ziji.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7