DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Nieuwe onrust in Palastina. De Petioleumschandalen. de corruptieFduitschland. De burpoorlog in China, DE FRANSCHE KABINETSGRISIS, ITALIAANSGHE FRAUDE ONTDEKT. 1929 Ahrtwrmnontsprfis bij yoornitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Idvertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brieveu franco N.T. Boefc-en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam 09, Tel. Admhustr. No. 3. RMactle No. 33. Rs. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Honderd een en dertigste Jaargang ft DlWiDAO Direct eur: C. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Postgiro 37060 29 OCTOBER Dagelijksch overzicht, DE DOOD VAN VORST VON BULOW. Een merkwaardig figuur in het Duii- sehe keizerrijk; zijn loopbaan in de buitenlandsche politiek. We hebben gisteren reeds het een en ander medegedeeld van van Biilow, die gistermor- gen vroeg is overleden. De figuur van von Biilow is belangrijk genoeg, om er nog eens even op terug te ko men en een en ander uit zijn loopbaan te me- mcreeren. Von Biilow dan is een der merkwaardig- ste figuren van het keizerrijk EXiitschland ge- weest.. We zeggen hier met opzet „keizer- rijk", omdat von Biilow tijdens de regeering van Wilhelm II een zeer groote rol heeft ge- speeld in de buitenlandsche politiek van zijn land. In die buitenlandsche politiek heeft hij dan ook het grootste deel van zijn lauweren be- haald. Daarin was hij ook als't ware opge- voed. Zij vader immers was een der meest toegewijde medewerkers van Biscnarck ge- weest. Het congres van Berlijn maakte hij als secretaris van den grooten meester mede en in verschdlende Europeesche politieke cen tra leerde hij „het vak" door en door ken- nen. Zoodat, toen hij als rijkskanselier op- trad, de internationale politiek ten voile be- kend terrein voor hem was. Als richtsnoer voor de buitenlandsche po litiek van rijkskanselier v. Biilow mag gel- den een streven om het Drievoudig Verbond te handhaven en den Europeeschen vrede te bewaren, waarin hij den besten waarborg zag voor de economische ontwikkeling en ontplooiing van Duitschland. Daarbij werd de verantwoordelijke leider van Duitschlands politiek echter gehandicapt door de onberekenbaarheid van twee facto- xenden persoon van den keizer, die het liefst zijn eigen rijkskanselier was, en de geheiiim wegen van de militaire en hof-camarilla. Van Biilow heeft intusschen de kunst ver- staan gedurende negen jaren de vriendschap en het vertrouwen van zijn keizerlijken mees ter, wiens metgezel hij was op vele en vaak geruchtmakende reizen, te behouden, en de „liebe Bernhard" te blijven; eenerzijds de autocratische neigingen van den monarch in te toomen en anderzijds diens dikwijls al te temperamentvolle uitingen naar buiten te dekken en te verzwakken. Tot eindelijk, in Nov. '08, de groote botsing kwam tusschen keizer en kanselier, tusschen autocraat en volk, die het begin van het einde werd van Biilow's langdurig politieke leven. Tot de debetzijde van dat politieke leven rekent de critiek o.a. het verzuimen, tusschen 1898 en 1901, van de gelegnheid om tot een bondgenootschap met Engeland te komen; de gevaarlijke reis naar Tanger en het doen hoyden van de conferentie van Algeciras, waar Duitschland vrijwel geisoleerd bleef en niets bereikie. Zelf schrijft hij in zijn boek „Deutsche Po litik", waarin hij opkomt voor het beroemde „Platzchen an der Sonne" voor Duitschland, dat in de twaalf jaren van zijn beleid een verandering van beteekenis heeft plaats ge- vonden en dat Duitschland de „Aufstieg zur Weltpolitik" gelukt was. Een meening, waar- over zijn opvolger Bethmann Hollweg intus schen anders dacht. Deze beschreef n.l. in zijn Erinnerungen den buitenlandsch-politie- ken toestand, zooals hij dien vond in 1909 aldus: „Engeland, Frankrijk en Rusland wa- ren tot een stevige coalitie aaneengesloten. To! hen behoorde door een bondgenootschap met Engeland, Japan. Italie had zich steeds meer bij die grodp aangesloten. Engeland's economische tegenstelling tot den Duitschen concurrent was door onze vlootpolitiek tot een acuut politieke geworden". ,,Von Biilow heeft", zoo constateerde de „Frankf. Z." in een kort overzicht van diens politieke loopbaan in dit voorjaar bij den tachtigsten verjaardag vap den oud-rijks- kanselier, „v. Biilow heeft voor groote be- slissingen gestaan, die, achteraf bezien, rtiet altijd op de meest juiste wijze behandeld zijn: het Engelsche bondgenootschap en de vlootpolitiek, de Marokkostrijd met Frank rijk, de annexatie van Bosnie door Oostenrijk en de groote ontstemming van Rusland als gevolg daarvan. In zijn ambtstijd is de weg gebaand voor de latere constellaties, waarin Duitschland tot den wereldoorlog werd ge- dreven. Zou het Biilow's diplomatieke be- kwaamheid, indien hij in 1909 niet om rede- nen van binenlandsche politiek ware afge- treden, gelukt zijn het stuur om te gooien? Bij het begin van den oorlog nam hij de ge vaarlijke taak op zich te trachten Italie neu- traal te doen blijven. Hetgeen hem niet ge- lukte. Daar hgt een bewijs, dat de diplo matic alleen niet meer voldoende is het on- heil te bezwereii, wanneer elementaire krach- ten willen doorbreken". Voelde de schepper van het conservatief- liberale blok in de binnenlandsche politiek wellicht in theorie veel voor de versterking- van de positie van het parlement ernst heeft hij daarvan in de praktijk nooit ge- maakt. Ook niet na de geruchtmakende ge- schiedenis van het keizerlijk interview in de „Dail Tel.", hetgeen bijna lejdde tot een een- heidsfront van socialistep tot conservatieven, Wilhelm II een oogenblik aan aftreden deed denken en tenslotte op niets anders uitliep dan op een sterke verkoeling van de vriend schap van den keizer voor zijn kanselier Trouwens, veel tiid voor een krachtig opko- men voor het constitutioneele stelsel zou hij ook niet meer hebben. Toen het volgendjaar de conservatieven Biilow's belastingpolitiek niet meer wilden volgen, nam de keizer diens ontslagaanvrage zonder eenig verzet aan. De veel geprezen en bewierrookte vriend en dienaar kon gaan. De politieke rol van Fiirst von Biilow was ten einde Nog eenmaal, in 1917, werd zijn naam genoemd als mogelijke opvolger van Beth mann Hollweg. Maar de keizer had het ge- beurde in 1908 niet vergeten en koos den ambtenaar Michaelis als rijkskanselier naast zich. Sindsdien heeft njen weinig meer gehoord van den schitterenden redenaar en fijnen geest, ^ie von Biilow ontegenzeggelijk was. .Buitenland Plunderingen te Jerusalem vrees voor den 5en November. De algemeene onveiligheid en opwinding in Jeruzalem is weer toegenomen. Verschei- dene Joodsche zaken werden door Arabieren overvallen en geplunderd. In een zaak werd de cassa leeggestolen. Men vreest, dat het op 2 November, den herdenkingsdag van de declaratie van Balfour, tot manifestaties zal komen. In Jaffa hebben de Arabieren af- schaffing van de electrische straatverlich- ting geeischt, daar de Aarabische lantaarn opstekers geen werk meer kunnen vinden. Het Arabische uitvoerend comite heeft tot een algemeene staking te Jaffa besloten. In Jeruzalem zijn onlangs 2 Arabieren, die gedurende de laatste onlusten een Jood hadden doodgeschoten, ter dood veroordeeld 2 andere Arabieren werden tot 10 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. In Joodsche krin- gen heeft het groote tevredenheid gewekt, dat een Jood, die beschuldigd was, een Arabier te hebben gewond, is vrijgesproken. Een Arabische conferentie. Op een Zondag te Jeruzalem gehouden Arabische conferentie, waaraan meer dan 500 gedelegeerden uit alle deelen van Pa- lestina, Transjordanie en Syrie deelnamen, is besloten krachtig te protesteeren tegen de nieuwe toestanden bij den klaagmuur. Van de Engelsche regeering zal geeischt worden d? verklaring van Balfour op te heffen en op 2 November, den verjaardag van deze verkla ring, zal een algemeene staking worden uit- gevaardigd. De eerste veroordeeling. Wij hebben reeds in het kort meegedeeld dat de oud-minister van binnenlandsche za ken, Fall, schuldig is bevonden aan het aan- nemen van steekpenningen voor het verpach- ten van het petroleuinterrein der marine Elk Hills in California aan den petroleum-mag- naat Doheny. De jury had bijna een etmaal npodig om tot overeenstemming te komen. Zij deed haar uitspraak vergezeld gaan van een aanbeveling voor cleraentie. De uitwerking van de uitspraak was dra- matisch. Fall, die 68 jaar is, en zoo lijdend dat hij in een ziekenstoel de rechtszaal moest worden binnengcbracht, barstte in tranen uit; zijn vrouw, die hem vergezelde, sloot hem in haar armen. De petroleummagnaat Doheny, balde de vyist en liet zich lang niet malsch over de rechtbank uit. Een der verdedigers van Fall viel in zwijm. Een andere verdediger kondigde aan dat hij een nieuwe berechting der zaak zou vragen. Hoewel er al acht jaar zijn verloopen se- dert Fall de petroleumgebieden van Elk Hi'l en Teapot Dome onderscheidenlijk aan Do heny en Sinclair in pacht gaf en ofschoon deze verpachtingen allang geleden door de rechtbanken waren geannuleerd op gronc dat ze tot stand gekomen waren door „grove fraude en corruptie" en het opperste gerechts- hof der V. S. Fall als „een ontrouw openbaar ambtenaar" had gequalificeerd, is dit voor de eerste maal dat de regeering een veroor deeling heeft verkregen in de zaken, voort- vloelende uit de petroleumschandalen. Fall had in 1927 met Sinclair terechtgestaan we- gens samenspanning in verband met de ver- pachting van Teapot Dome, maar de actie was op niets uitgeloopen toen ontdekt werd dat detectives, door Sinclair^rehuurd, de jury- leden volgden. Df.arna stond Sinclair alleen terecht, doch hij werd vrijgesproken en er werden geen verdere pcgingen gedaan om Fall te berechten wegens de beschuldiging van samenspanning. Later werd Sinclair naar de gevangenis gezonden omdat hij wei- gerde getuigqnis af te leggen bij de Senaats- enquete naar' de Teapot Dome-zaak; hij zit nog steeds gevangen. Fall kan nog altijd berecht worden wegens zijn samenspanning met Sinclair. keinsche partij, ontvangen, wiens medewer- king aan de nieuwe regeering van zeer veel waarde zou zijn. De houding der links-republikeinen. De links-republikeinsche Kamergroep heeft gistermiddag een zitting gehouden, waarin het belangrijke besluit genomen werd om te weigeren steun te verleenen aan een kabinet met socialistische deelneming. Zij is daaren- tegen wel geneigd met den kabinetsformateur in verbinding te treden en te onderhandelen over de verdeeling der portefeuilles, indien de socialisten niet aan de regeering deelnemen. De Nat. raad bijeen. De nationale raad derFransche socialis ten is gisetravond bijeengekomen. De beslis- singen worden pas laat in den nacht ver- wacht. Daladier, die het dagelijksch bestuur der socialisten gistermiddag over zijn besprekin- gen inlichtte, noemde den dag van gister een dag. van afwachten. Een resolutie van de Soc. partij. Het volledig partijbestuur der Fransche soc. partij heeft gisteravond voor de opening van de zitting van den Nationalen raad der partij een resolutie aangenomen, waarin het partijbestuur verklaart, dat het besluit van de kamerfractie niet in overeenstemming is met de besluiten van het partijcongres. Het spreekt zich opnieuw er over uit, trouw te blijven aan de beslissingen der partij en het verklaart zich derhalve tegen net aanvaar- den door de Kamerfractie van het aanbod van Daladier. Kai Sjek een oproep gericht tot het Chinee- sche volk, waarin hij verklaart, dat de Gen- trale regeering haar best doet, om volgens haar beste weten het land te leiden Nadat Daladier zich van de medewerking van Briand had verzekerd en ook de overtui- ging had gekregen, op de socialisten te kun nen rekencn, is hij thans begonnen met de grondpeilers van zijn toekomstig kabinet te bouwen. In den loop van den dag heeft Dala dier Sibille, voorzitter van de Links-republi- Vervalschte certificaten voor zendingen borax. Na den aanslag op Kroonprins Humbert. Een interpellate. De verklaringen van de Rosa. Het B. T. A. meldt uit Rijssel, dat het douanebeheer te Duinkerken een fraude heeft ontdekt, welke zich over zes tot zeven jaar blijkt uit te strekken en aanzienlijk nadeel aan de schatkist en de industrie heeft berokkend. Het betreft groote hoeveelheden borax, uit Triest en Genua door Duinkerken ge'im- porteerd. Het certificaat van Italiaanschen oorsprong stelde de invoerrechten op 13.60 frcs. per 100 K.G., terwijl deze op dezelfde producten van buiten-Europeeschen oor sprong 27.20 frcs. bedragen. Toen het douanebeheer een analyse van deze laatste deed maken werd vastgesteld dat ze geheel met de Italiaansche overeenkwam. Na een langdurig en moeizaam onderzoek in Italie en de Ver. Staten werd de zekerheid verkre gen dat de borax uit Los Angelos naar Italie was verzonden, vanwaar hij met een nieuw certificaat werd teruggezonden. De schade bedraagt eenige millioenen, ter wijl de verliezen der industrie op een milliard worden geschat. De douane is voornemens een actie in te stellen tot het terugkrijgen der niet-geheven rechten. Het gebeurde te Brestau. Het W.B. meldt uit Breslau, dat de ge- vluchte curator Cohn zelfmoord heeft ge- pleegd evenals zijn vrouw. De omkoQperi) te Pankow Het onderzoek irtzake de corruptie-zaak te Berlijn-Pankow heeft ertoe geleid, dat de re geering- en Baurat Adolf Arnold, werkzaam bij het Stettiner Bahnhof is gearresteerd on- der verdenking zich in verband met aanbe- stedingen van leveranties, steekpenningen te hebben aanvaard. Bij deze affaire zijn ook eenige gemeentebeambten en beambten van de posterijen en de spoorwegmaatschappij betrokken. In den loop van het onderzoek tegen Ar nold is o.a. gebleken, dat deze met de leve- rancierster van de bouwmaterialen Kloss nauwe relaties onderhield en reizen met haar maakte. Mevrouw Kloss heeft de kosten van een kuur voor mevr. Arnold betaald. Zelf moet de heer Arnold ook geld hebben aan genomen van mevrouw Kloss. Terwijl deze heeft bekend, blijft de heer Arnold hardnekkig elke schuld loochenen. Zooals met een enkel woord reeds gemeld is, is Zaterdag de „Oberpostinspektor" Stie- bitz in Steglitz gearresteerd. De man was belast met de toewijzing van opdrachten aan firma's voor het aanbrengen en verleggen van telefoonkabels. Stiebitz heeft reeds bekend bedragen van 800 tot 1000 M. van verschillende firma's te hebben aangenomen. Een nieuw groot offensief afgekondigd. Geheel onverwachts heeft president Tsjang Kai Sjek gistermiddag aan boord van de Chineesche kanonneerboot „Yungshui" Nan king verlaten, om zich naar Hankau te be geven. Later volgde een tweede kanonneerbooi met een gedeelte van de staf en een klein, troepenafdeeling aan boord. Terzelfder tijd is een groot, algemeen of fensief tegen Feng aangekondigd, dat ondei persoonlijke leiding van Tsjang Kai Sjek zai staan. Voor zijn vertrek uit Nanking heeft Tsjang Het socialistische Kamerlid voor Brussel, Brunfaut, leider van de roode militie, heeft aan de regeering medtegedeeld, dat hij den minister van justitie wenscht te interpelleeren over handelingen van de Italiaansche politie in Belgie, zoo lezen we in de N. R. Crt. Deze interpellatie blijkt echter betrekking te hebben op feiten, die zich voor het bezoek van prins Humbert zouden hebben voorgedaan. De Rosa zal Dinsdag voor de raadkamer verschijnen, welke natuurlijk zijne arrestatie zal bekrachtigen. Als verdedigers zou hij ge- kozen hebben mr. Lazurick van de Parijsche balie en mr. de Bock, socialistisch raadslid in de Brusselsche voorstad Schaarbeek. Men weet nog altijd niet met zekerheid, of De Rosa in opdracht van een anti-fascistische or- ganisatie of alleen en uit eigen beweging heeft gehandeld, maar het laatste acht men in gerechtelijke kringen, die zich met de zaak bezig houden, het meest waarschijnlijk. Ook blijkt men zich van zekere zijde een oogenblik afgevraagd te hebben, of De Rosa soms geen fascistisch gezind agent provoca teur was, maar ook deze veronderstelling word't onwaarschijnlijk geacht. De rechter van instructie heeft Maandag een Italiaanschen ingenieur, Degrada, die De Rosa te Parijs heeft gekend, ondervraagd. Degrada, die thans in de provincie Namen aan het herstel van een spoorweg werkzaam is, zeide inderdaad de Rosa te Parijs aan een betrekking te hebben geholpen, maar niets van zijn verblijf in Belgie te hebben geweten. Degrada zelf bevond zich de heele vorige we^c te Luik. Aan een zijner verdedigers, mr. de Bock, heeft De Rosa verklaard, dat hij de volledige verantwoordelijkheid voor zijn daad voor zich opeischt „Ik bedreef deze daad, zeide hij, voor de verdediging der elementaire vrijheid. op welke ieder volk recht heeft". Ook klaagt De Rosa er over, dat na zijne overbrenging naar het politiebureau in de Delignestraat twee Italiaansche fascisten hem, terwijl hij door Belgische politieagenten werd vastgehouden, beleedigden, in het gelaat spuwden en sloegen. Bij het vertrek naar het gerechtshof, waar de rechter van instructie zetelt, zou hij naar hij beweert, nogmaals door de politie zijn gebrutaliseerd. Het Herstelvraagstuk. Afzonderlijk verdrag tusschen Duitschland en Amerika. Naar aanleiding van het besluit van de Amerikaansche regeering om met Duitsch land een nieuwe en van het plan-Young onaf hankelijke overeenkomst te sluiten over het vraagstuk der bezettingskosten en oorlogs- schaden, waardoor Amerikaansche belangen zijn benadeeld, merkt de diplomatieke mede- werker van de Daily Telegraph op, dat het besluit te Londen geen. verrassing heeft ge- bracht, daar men te Londen reeds meende te weten, dat het sluiten van een direct verdrag met Duitschland zou passen in het systeem van Hoover's regeering, zich niet aan te slui ten bij het plan-Young of de Internationale Bank. Wel heeft Washington sedert 1924/25 zijn tegenstand tegen een officieel samenwerken met de geallieerde mogendheden inzake het afsluiten van een herstelovereenkomst gedeel- telijk opgegeven en heeft tenslotte zelfs deel- genomen aan de onderhandelingen te Parijs over het vaststellen van het plan-Young, maar men is daar in Amerika nu weer van teruggekomen. De diplomatieke medewerker acht een afzonderlijk Duitsch-Amerikaansch verdrag daarom zeer belangrijk, omdat Duitschland wegens een dergelijke overeen komst tegenover Amerika direct aansprakelijk is voor de betaling en overwijzing der vast te stellen jaarlijksche aanbetalingen. De Ver. Staten zouden volgens het Dawes-plan recht hebben op een aandeel van de gewone repara tie-betalingen. Onder het plari-Young zou echter dit recht wegvallen ten bate van Frankrijk en wat betreft het z.g. onvoorwaar- delijke gedeelte der Duitsche verplichtingen De Amerikaansche regeering is gaat het blad voort klaarblijkelijk niet bereid van hare vorderingen op Duitschland afstand te doen ten behoeve der Fransche aanspraken Evenmin is Amerika bereid zich officieel te laten binden door een geheel nieuwe en inge wikkelde machinerie voor de doorvoering van de Duitsche oorlogsbetalingen. Amerika is van oordeel dat dit afbreuk zou doen aan zijn onafhankelijkheid +egenover de verschil lende reparatievraagstukken. Vender is Ame rika tegen de Internationale Bank voor Her- stelbetalingen omdat het kapitaal van deze •ank zou kunnen worden gebruikt ter finan ciering van de Europeesche uitvoeren naar Amerika, wat Amerika zou kunnen benadee- len. Maar deze opmerking geldt in dezelfde of nog hoogere mate ook Groot-Britannie. DUITSCHLAND. GRUWELIJKE DAAD VAN EEN OORLOG SINV A LI DE Zaterdagmorgen is in Westeregeln een vreeselijk familiedrama ontdekt. Een vrouw zag dat een man een flesch leegdronk en zich daarna in een diepte stortte. Een onderzoek bracht aan het licht, dat het een oorlogsin- valide was. Bij hem thuis werd een ontzettend schouwspel ontdekt. Zijn 6-jarig dochtertj-s vond men met afgesneden hals. De vader had' eveneens getracht zijn dochtertje van 9 maan den den slagader door te snijden. Het oudste kind was reeds dood. Het tweede kind kon nog in leven worden gehouden. Een 8-jarig zoon- tje wordt vermist, zoodat men ook voor zijn leven vreest. 20 PERSONEN TIJDENS HET DANSEN DOOR GAS VERGIFTIGD. Zondagavond werd de Berlijnsche brand- weer te hulp geroepen in de „Germania"zalen in de Chausseestrasse. Daar waren een twin- tigtal personen ernstig door gas vergiftigd. Het gas was tijdens een feestelijkheid ont- snapt en had de deelnemers tijdens het dansen verrast. De brandweer was onmiddellijk ter plaatse. Zij behandelde de vergiftigden met de zuurstofapparaten, terwijl bovendien door doktoren een tegengif werd toegediend. De patienten werden vervolgens naar de naast- bijzijnde ziekenhuizen overgebracht. Tot dus- verre zijn er nog geen dooden. BELGIE. DE VORSTELIJKE VERLOVING. Begin November zal het huwelijk voltrokken worden. Bijna even talrijk en elkaar weersprekend, als de berichten omtrent de verloving van prinses Marie Jose, zijn thans de berichten over den datum van haar huwelijk Eerst zou zij in November trouwen, toen in Januari; het heette, dat haar huwelijk door den pars zou worden ingzegend, maar dat werd ook weer tegengesproken. Thans schijnt te zijn be- paald, dat het huwelijk in de eerste heltf van November te Rome zal plaats hebben in de kerk van Santa Maria dcg'i Angeli, dat het zal ingezegend worden door kardinaal Gam- ba, aartsbisschop van Turijn. Onmiddellijk daarop zullen de echtgenooten worden ont vangen door den Paus. FRANKRIJK. DE CONTROLE OP VREEM- DELINGEN. Politiebeambten verdacht Van onregelmatigheden. Te Parijs zijn dertig Zuid-Slavische arbei- ders gearresteerd, daar hun papieren niet in orde waren. Tegelijkertijd werd tegen zes Fransche po litiebeambten een gerechtelijk onderzoek geopend, daar zij verdacht worden den gear, resteerden arbeiders papieren met verblijfs- vergunning te hebben verschaft. ENGELAND. REGEERING EN VAKORGANISAT1E.* Opheffing van het „coniracting-in% In 1927 heeft de conservatieve regeering wijziging gebracht in de bepaling, dat leden van vakvereenigingen verplicht waren bij te dragen tot heffing voor de politieke fondsen dier organisaties. Volgens het toen bestaande stelsel moest een vakvereenigingslid uitdruk- kelijk te kennen geven, dat hij niet tot die fondsen wenschte bij te dragendat was het zoogenaamde „contracting-out". De conser. vatieve regeering verving dit „contracting- out" door „contracting-in", hetgeen beteeken- de, dat een vakvereenigingslid niet verplicht zou zijn tot de politieke fondsen der organisa- tie bij te dragen maar dat hij zich bereid kon verklaren zulks te doen. Naar de „Daily Telegraph" verneemt, is de arbeidersregeering voornemens om de be paling van het „contracting-in" uit de ar- beidsgeschillenwet te lichten. i Voorfs zal zij volgens het blad voorstellen, dat aan burgerlijk overheidspersoneel weder- om zal worden toegestaan zich aan te slui ten bij het Britsche Vakverbond. Wegens de houding van sommige organi saties van burgerlijk overheidspersoneel tij dens de algemeene staking van 1926 had de conservatieve regeering in 1927 bepaald dat organisaties van dit personeel zich niet mochten aansluiten bij een organisatie van buitenstaandere. ZWITSERLAND. DOOPGEZELSCHAP VERONGELUKT. Bij den spoorwegovergang van Sankt Leon- hard is een gezelschap, dat zich onderweg be vond naar een doop-plechtigheid, door den expresse LausanneMilaan gegrepen. De ondernemer Melly uit Sankt Leonhard, zijn zoon en de zuigeling werden in een dichtbij s+roomenden beek gaslingerd, waar zij ver- dronken. De vroedvrouw werd op den weg ge- worpen en was op slag dood. De peettante van de zuigeling werd door den locomotief circa 50 Mmeegesleurd. Ook zij' was onmid dellijk dood. RUSLAND. 18 TERECHTSTELLINGEN IN MOSKOU. Naar uit Moskou gemeld wordt, heeft de G.P.OE bekend gemaakt, dat Zondag in Sowjet-Rusland in totaal 18 personen wegens contrarevolutionnaire daden terechtgesteld zijn. Onder de tereohtgestelden bevinden zich 2 priesters en 4 kerkdienaren. Hiermede is het aantal der door de G.P.OE dezen tnaand terechtgestelden gestegen tot 66.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1