L&KE hoi Binnenland klein was. Deensche witte kool kon gemid- deld niet meer opbrengen dan 2.50. Deze steekt wel af bij het vorig jaar. Toen waren de Deensche in den regel hooger dan de roo- de. Ook de witte was toen veel hooger. Men kan nu geschikt zuurkool koopen en gebrui- ken. Peen komt ook zeer weinig aan de markt. Voor dezen prijs wordt ze gekuild. Er zitten aardappelen met peen genoeg in de kuilen, om dezen winter het publiek te be- dienen met gestampte pot. Voor 2.40 werd er nog peen verkocht 450 K.G. Zoo staat het ook met de roode bieten. Hoogstens voor 2.50 per 100 K.G., ook wel voor 1 gaan deze weg. Ook deze worden door velen in de kuil gedaan om beter tijden af te wachten. De blauwe aardappelen en eigenheimers brengen gemiddeld niet meer op dan 2.50 per 100 K G. Dinsdag was er nog 4050 K.G. aan de veiling. Van bloemkool wordt de eerste soort goed betaald, van 12 cent tot 15 cent per stuk. De aanvoer hiervan is anders gering. Zaterdag bracht de Chin, witkrop per 100 stuks 4.90 op. Dinsdag was er nog 475 K.G. tomaten. Deze zullen wel gauw op zijn, A-soort bracht op 17.50, de C 13.10 en CC nog 3.90. Deze prijzen zul len 't nog goed zien te maken, wat nu wel te laat zal wezen voor dit product. 31800 stuks, een betrekkelijk klein aantal dus Aan de veiling van den Noordermarktbond werden rond 8000 stuks geveild; de prijzen lagen daar tusschen 10 en 21.60. Voor roode kool bleef de stemming en daar mee de prijs ongeveer dezelfde. Het mooiste kleingoed bracht om en bij de 5 op, in het laatst der week iets daarboven, in't begin iets beneden dien prijs. De grootste, minst ge- zochte, noteerden in minimum gedurende de geheele week van 2.202.80. Ook hier- voor was de stemming in't laatst der week gunstiger dan in het begin. Tusschen de ge- noemde minimum- en maximumprijzen lagen die, besteedt voor kool van daar tusschen lig- gende groote en kwaliteit. De totaal aanvoer beliep rond 54 spoorwagens, aan ieder der veilingen ongeveer de helft. De Chineesche kool of witkrop verloor weer een deel van de belangstelling, waarin ze wel eens had gedeeld. Er werden lage prijzen be- steed, n.l. van 2 503.50. De aanvoer be- droeg 22000 stuks. Gele kool was in 't begin der week beter ge- dispr eerd dan later. Zoo kon Maandag voor het mooiste goed te Broek nog tot 6.10, te Noord-Scharwoude tot 5.90 worden ge maakt. Woensdag was de hoogste prijs resp. 5 en 4.20, Zaterdag weer even beter n.l. 5.30 en 4.80. Voor de groote gold dit in dezelfde mate; in den aanvang der week 3.10, Donderdag 2.50, Zaterdag 2 70. Aan de veiling van den Noordermarktbond waren de laagste bestede prijzen 33.60 Hier werden 4 spoorwagens aangevoerd, aan de veiling van de L.G.C. ruim 9 spoorwagens. Voor de witte kool werden ongeveer de zelfde prijzen gemaakt als vorige week. Voor de allergrootste besteedde men 1 of iets meer, voor de kleinere van de beste kwaliteit 1.40—/ 1.80, een enkele maal daar een paar dubbeltjes beneden. In totaal werden 78 spoorwagens aangevoerd. Deensche witte kool werd Maandag voor 22.40 verkocht aan de veiling der L.G. C., voor 1.702 aan die van den Noor dermarktbond. Voor de grootste soort kwam in deze prijzen weinig verandering. De klei nere brachten later eenigszins hoogere prijzen op. Zoo werd Woensdag aan de eerste veiling tot 3.10, aan de tweede tot 4 gemaakt. Zaterdag was te Broek de noteering 1.70 2, te Noord-Scharwoude 1.30—/ 3.30. Aan Deensche witte kool werden rond 24 spoorwagens geveild. Met de uien liep het nog slechter dan in de voorafgaande weken. Elke week is van den al niet hoogen prijs een fractie van een gul den afgegaan, zoodat van 2.50— 3.70 werd besteed. Voor drielingen werd 1.70 2.60 betaald; nep bracht van 34.50 op. Grove uien, die Maandag aan de Broeker veiling 4.80—/ 5, aan die te Noord-Schar woude 4.204.50 opbrachten, werden Zaterdag aan beide markten resp. verkocht voor 3.303.60 en 3— 3.30. Er wer den bijna 13 spoorwagens aangevoerd. Voor mooie slaboonen, waarvan de aanvoer aanmerkelijk is geslonken, werd van 12 38 per 100 K.G. betaald. De laagste prijzen gelden de afwijkende soorten. Snijboonen wa ren nog duurder en werden van 43 tot 48 voor de mooie kwaliteit verkocht. Nog maar steeds blijft de verwachte be langstelling voor bieten uit. Maandag werd van f 1.102.40 betaald, Woensdag 0.70 2.30 te NoordrScharwoude en 1.40 2.80 te Broek, Zaterdag was de noteering 1.102.40. Aanvoer bijna 10 spoorwa- gens. Eveneens ontbrak de ware stemming voor peen.: 2—/ 2.50 voor groote en 0.60— 1.60 voor kleine is toch een veel te lage prijs. Ook hiervan bedroeg de aanvoer onge veer 10 spoorwagens. Tomaten, waarvan slechts 300 K.G. wer den aangevoerd, brachten voor A-kwaliteit 14.10, voor C 10.90—/ 11.20 en voor CC 3 op. LAKEROL HELPT U nadeelen daarvan, vooral ten opzichte van het onderwijs, in het licht, n.l het trekken van goede leerkrachten naar de steden. Spr. achtte het een belang voor her platte- land, dat die classificatie verdwijnt, de leuze dat het op het platteland gcedkooper is, is onjuist. Spr.'s meening werd gesteund en over- wogen zal worden, op welke wijze actie te voeren is. Daarna sluiting. BERGEN. Zondagavond gaven de St. Joseph-Gezel- len in het Vereenigingsgebouw eene uitvoe- ring, zulks met medewerking van de Man- dolineclub onder leiding van den heer W Kohler. Kapelaan Olsthoorn deed in zijn openings- woord uitkomen hoe moeilijk het is de jongens bij elkaar te houden. Al het mogelijke wordt gedaan, zoowel het nuttige als het aangena- me, om hen in d? vereeniging te doen blijven. Men zou geneigd zijn te denken dat de ver eeniging gezien het feit dat er zoo nu en dan eenige leden bijkomen wel een 80 leden zou tellen, doch in werkelijkheid bedraagt dit maar 24. Wat er, bij wijze van spreken, van onderen inkomt, gaat het gewoonlijk van bo- ven weer uit. Spreker deed dan ook een beroep op de ouders om hem krachtig te steunen bij zijn streven de jongens in eene zoo mooie ver- eenining als die van de St. Joseph-Gezellen bij elkaar te houden OokPastoor Zurlohe sprak de aanwezigen nog even toe, waarbij hij deed uitkomen de ontzettende moeite welke kapelaan Olsthoorn zich ter wille van de jongens getroost. Wat de uitvoering van het programma be- treft, was hierover niets dan lof. Het tooneel- stukje in 3 bedr. „Mijn particuliere Secre- taris", alsmede de voordracht „De Kikker- landsche Lotelingen" oogstten veel bijval. De spelers bl:Ven hun rol goed te kennen en dank zij oe uitstekende leiding van den heer Haakman als regisseur, werd er goed spel ge- leverd. De nog maar zeer kort bestaande mandc iieclub gaf een tweetal nummers ten beste, welke met 't grootste plezier werden aangehoord. Dat de heer Kohler in zoo kor- ten tijd met zijn jeugdige muzikantjes zooveel succes heeft weten te behalen, pleit wel voor zijne bekwame leiding. Bijzonder werd genoten van een tweetal nummers voor viool en piano, uitgevoerd door de heeren Kohler en A. Blankendaal. Jammer dat het aantal 'c ezoekers niet groo- ter was. Het was zeer ordelijk in de zaal. URSEM. Tooneeluitvoering „Dindtia". Zondagavond gaf het R.K. Gemengd Alk- maarsch Tooneei D.I.N.D.U.A. uit Alkmaar in de nieuw gebouwde tooneelzaal van den heer Oudejans een tooneelstuk voor een stampvolle zaal. Opgevoerd werd het beken- de drama van Pater Servatius „De Gerech- tigheid Gods". De burgemeester der gemeente sprak de tal- rijke aanwezigen hartelijk toe en gaf de ver- zekering, dat alien een genotvolle avond zou wachten. Spr. wenschte den heer Oodejans met zijn nieuwe zaal geluk en hoopte, dat in de toekomst de ingezetenen meermalen in de gelegenheid zouden zijn goede tooneelst. te zien, waar het publiek veel meer aan zal heb- ben dan aan dansen. Spr. kende het gezel- schap, dat hedenavond zal optreden eyenals het op te voeren stuk, niet, doch de inlichtin- gen, die hij had ingewonnen, waren zeer gunstig. Laten alien toonen, dat zij goed too neei op prijs stellen door aandachtig te luis- teren, de noodige stilte te bewaren en de spe lers, indien zij daar recht op hebben, te beloo- nen met een krachtig opplaus. Onder groote stilte werd daarna het stuk opgevoerd, dat op zoo!n schitterende wijze werd opgevoerd, dat commentaar overbodig is. Ofschoon't altijd gevaarlijk is namen te noe- men, moet het ons toch van het hart, dat de persoon, die de hoofdrol speelde, schitterend spel te zien gaf. Trouwens het heele gezel- schap maakte den allerbesten indruk. Na af- loop trok iedereen zeer voldaan naar huis. BROEK OP LANGENDIJK. De Langendijker Groenteveilingen. Uit de laatste statistische gegevens betref- fende den uitvoer is wel gebleken, dat de toe- stand in den tuinbouw den laatsten tijd veel te wenschen overlaat. De hoeveelheden uitge- voerde tuinbouwprodhcten overtreffen die van het overeenkomstige tijdperk in het vooraf gaande jaar, doch de financieele uitvoerbe- dragen zijn aanmerkelijk geringer. Als men bedenkt, aat de uitkomsten van den tuinbouw het vorige jaar slechts bevredigend zijn ge- weest, dan geven de statistische overzichten wel eenigszins te denken. Voor den Langen- dijker tuinbouwer in het bijzonder is er tot nu toe geen reden tot juichen. De zomer- en herfstcampagne hebben onvoldoende resulta- ten opgeleverd, zoodat mocht de a.s. winter geen zeer goede uitkomsten geven, dan zal 192-91930 voor deze uitgestrekte tuinbouw- streek een groote tegenvaller zijn. Evenwel, de winter kan veel goed maken. Bij de bouwers leeft vrij algemeen de overtuiging, dat, levert de zomer ongunstige uitkomsten op, de winter nog een goed jaar als eindresultaat kan op- leveren, doch is de financieele uitkomst van den zomer goed, een slechte winter een onbe- vredigende einde geeft. Op't oogenblik gaan de gedachten van de tuinbouwers uit naar den a.s. winter. Buiten- gewoon groot schijnt de oppervlakte te zijn, welke met winterkool is beplant geweest. Vooral in den Anna Paulownapolder hebben tal van Langendijker tuinders land gehutird, om dit met kool te bebouwen. Anderen heb ben een contract afgesloten per spoorwagen. Valt de oogst dan tegen, dan heeft men slechts te betalen naar het gewicht, dat die oogst oplevert; valt de oogst mee, dan wordt de koopsom grooter, wat niet het geval is voor hen, die per H.A. hebben gecontracteerd. We hoorden, dat de teelt over't geheel genomen gunstig is geweest, zoodat de contracteeren- den per oppervlakte land al een voorsprong hebben op de anderen. Met het binnen'halen dezer op contract geteelde kool, meestal roode, is men de laatste week druk in de weer. Met schuiten en motoren vol wordt ze naar Lan- gendijk gebradht. Voor de schippers is het daardoor een goede tijd. Niet alleen echter zijn die contracten gesloten met grondeige- naars in den Anna Paulownapolder, doch ook in nog tal van andere deelen in Noord- •Holland is er op die wijze een uitgebreide koolteelt ontstaan. In de Horster meer, de IJ- polders, Haarlemmermeer e.m.a. gebieden is er kool geteelt, welk nu wordt binnengehaald. Vast staat wel, dat er dezen winter groote voorraden stapelgroenten aanwezig zullen zijn. Uit het feit, dat sommigen zelfs de be- noodigde bergplaats niet kunnen begaan, volgt dit ook al. Begrijpelijk is het daarom, dat de tuinders hopen op gunstig weer. Als dit niet meewerlct, (eh de ervaring heeft ge- leerd, dat veel van 'het weer afhangt voor een gunstige winter-campagne) dan ziet het er niet bijzonder rooskleurig uit, al mag niet worden vergeten, dat velerlei omstandigheden het eindresultaat bei'nvloeden. De groote droogte, welke in den afgeloopen zomer heeft geheersCht, doet verwachten, dat in een groot deel van Europa dezen winter gebrek aan groenten zal zijn. Voor onze tuinders hopen we, dat de groote voorraden, die ongetwijfeld aanwezig zijn, voldoend afzetgebied zullen vinden, daar dit op de prijszetting ontegen- zeggelijk van overwegende invloed zal zijn In verschillende gemeenteraden is de laat ste week de kwestie weer aan de orde geweest, aangesneden door de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur in verband met het gevraagde teeltverbod voor bepaalde aardap- pelsoorten, die zeer vatbaar zijn voor wrat- ziekte. Positief en definitief is er nog niet veel vastgesteld, wr wel zijn voornaamste oorzaak hierin vindt, dat vooraanstaande persoonlijkheden op het gebied van planten ziekten in dezen niet een lijn trekken. Zoo is de Rijkstuinbouwconsulent, de heer Hazeloop te Alkmaar, tegen invoering van een teeltver bod, de Directeur van den Landbouw er voor. Ons lijkt het toe, dat deze materie op het punt staat, te veel bCheerscht te worden door de in zichten in de ziekteleer, terwijl de belangen van export voor aardappelen en bloembollen beide meer de belangstelling vrag;en. De afgeloopen week was niet rijk aan af- wisseling, de aanvoer van verschillende pro- dncten had bovendien te lijden van de drukte, verbonden aan het kool binnenhalen. Aan aardappels werden over beide markten nog geen 10 spoorwagens geveild. De prijzen wa ren zer laag. Schotsche muizen brachten 1.60—/ 2.50 op, Bravo's 1.70—/ 2.10, Duken 1.50, Eigenheimers 1.602, Blauwe 3.604.10, Graafjes 3, Drie lingen 2—/ 3. Voor groote bloemkool, eerste soort, werd Maandag tot 15 besteed; volgende dagen liep de prijs echter om'hoog, zoodat de maxi- mum-prijs tot ruim 21 liep. De laagste prijs voor de minst groote exemplaren werd Maan dag besteed n.l. 7.60 en iets hooger. Later is ze niet beneden de 9.40 meer verkocht Daaruit blijkt, dat de prijzen redelijk zijn, doCh dat de uitkomst ook hier afhankelijk is van een al- of niet bevredigende teelt. Te Broek, van welke veiling de prijzen hierbo- ven werden aen™rr^A iep dc aanvoer EEN AANKLACHT TEGEN DEN BURGEMEESTER. Bij het einde der jongste raadsverga- dering van Ginneken voegde bij de re- geling der werkzaamheden de burge meester jhr. mr. Serraris, het R. K. raads- lid Laurey de woorden toe: „Lasteraar! valscherik!' Genoemd raadslid heeft een klacht tegen den burgemeester ingediend bij den commissaris der koningin in de provincie Noord-Brabant. GOUVERNEUR FRUYTIER. Bij de ministers. Na een langdurig onderhoud Zater- dr.o-middap met den minister van kolo- nien heeft de gouverneur van Curasao, de heer Fruytier, ook met den minister van staat, jhr. mr. Ruvs de Beeren- brouck, voorzitter van den ministerraad, een onderhoud gehad. VERZEKERING VAN VERPLEEGSTERS ENZ. Het rapport der commissie. De besturen van de Algem. Ned. Vereeni ging Het Groene Kruis en de Ned. Centr. Vereeniging tot bestrijding der tuberculose hadden aan een commissie, bestaande uit de heeren mr. L. N. Roodenburg, dr. J. B. F. van Gils, J. D. Hefting, F. G. Flescher, D. Bakker en Ad. ter Cock, opgedragen een on- derzoek in te stellen naar de mogelijkheid van verzekering van wijkverpleegst. en huis- bezoeksters tegen de nadeelige geldelijke ge- volgen van invaliditeit en ouderdom. Concludeerende meent de commissie te mogen voorstellen en ten sterkste aanbeve- len: I. Het sluiten van een collectieve overeen- komst voor het verkrijgen van ouderdoms- pensioen, ingaande bij het bereiken van den leeftijd van 55 jaar en ten bedrage van ten minste 600 per jaar. II. Het in het leven roepen van een onder- linge verzekering tegen geldelijke gevolgen van invaliditeit en waarvoor het reglement van De Onderlinge van Geneeskundigen als grondslag kan dienen, met dien verstande, dat de uitkeerig bij invaliditeit moet bedra- gen 2/3 van het salaris onder aftrek van uit- keeringen uit hoofde van andere gesloten verzekeringen. De geneeskundige keuring bij toetreding kan facultatief worden gesteld en bij algemeene toetreding geheel achterwego WARMENHUIZEN. Veilingsoverzicht van Warmenhuizen van 21 October tot 26 October 1929. Deze week valt er weinig en ook geen best bericht over de afgeloopen week te vermelden. Door de lage prijzen van de verschillende herfst- producten is de aanvoer niet groot te noe- men en was zelfs de roode kool aanvoer van Zaterdag bij den vorigen Zaterdag de helft minder. Ook was dit het geval met de witte kool. De grootste dag van aanvoer was Dinsdag met 70.800 KG. Ondanks de la ge markt van de koolsoorten schijnt er nog weinig durf te zijn, om de kool per snee te koopen. Werd het vorig jaar graag en reeds veel verkocht voor 35 en 40 per snees, roode kool nu wordt reeds voor 25 per snees gekocht met een nog grooter opbrengst dan het vorig jaar. Men kan nu op de veiling even goed terecht als op het land en daar wordt voor dezelfde prijzen nog gele- verd in de schuur. Over het algemeen is de opbrengst en de kwaliteit zeer goed van de bewaarkool. Omdat de kwaliteit zoo goed is dit jaar, haasten de verbouwers zich niet zoo erg om deze goede kool voor een zacht prijsje van de hand te doen. Roode kool was deze week niet hooger dan de vorige week. De groote bracht niet meer op dan 3 en de kleinste en beste kwaliteit gemiddeld 4.50. Vrijdag was de grootste aanvoer niet meer dan 18.550 K.G. Gele kool is er in 't geheel niet aan de markt gewest. Witte kool bleef staan op 1 tot 1.30, elken dag, ongeacht de aanvoer groot of door'tslechte jaargetijds heen. Nesm regelmatlg Lakerol en geef 't ook den klnderen ale 2e mat kou en vochtig wear near buiten gaan. Lakerol la lekker in t doet U goedI Let vooral op de groene dooi! LAKEROL PASTILLES 50 ct. p. d. bij alle Apoth. en Drog.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6