DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. uorw^iiAii DE FRIHSCHE MBINETSCRISIS, DE FASCISriSCHE PERSGAMPAGNE ID FRANKRIJK. DE CORRUPflE IN DUIISCHLAND. 1939 Atmnwinemsprtjs btj voornitbetallng per 8 nwaiiden f2.-, fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adrertentlepr. 25 ct p. regel, grootere letters near nlaatarolmfo. Brieyen franco ^.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. Buitenland De zaak-Sklarek. No. 356 Olt nummer bestaaf alt 2 bladen. Honderd een en dertlgste laargang Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Posigiro 37060 30 OCTOBER Dagelijksch overzicht. HET IDEALE RUSLAND. Doodvonnissen aan de orde van den dag; waar het he en meet; onthullin- gen van Bessedofski. Er gaat den laatsten tijd bijna geen dag Voorbij, zonder dat in Rusland niet een sa- menzwering tegen het sovjet-regime ontdekt wcrdt. Het gevolg is dan steeds, dat een aantal arrestaties wordt verricht en even later volgt dan de „meest-afdoende manier" om zich van de „boosdoeners" te bevrijden: de kogel of de strop. Een paar voorbeelden? Verleden week kwam de G.P.oe, de be- xuchte opvolgster van den even beruchten in- quisitieraad Tsjeka, in een Noord-Kauka- sisch dorp een monarchistische samenzws- ring op het spoor. Twee leiders en alle le- den van den Raad van Twaalven werden geexecuteerd de andere rebellen zullen vijf tot tien jaar in een gevangenis moeten zuchten. Een paar dagen te voren werden vijf ge- neraals, die zich na de revolutie bij de Sov iets hadden aangesloten en laatstelijk in den Oppersten Economischen Raad waren werk- zaam gesteld, het slachtoffer van valbijl of gelijksoortig instrument. In totaal werden reeds meer dan 150 per- sonen de laatste dagen ter dood gebracht. Zondag bijvoorbeeld alleen reeds 28, Maan- dag voegden zich daar 16 nieuwe aan toe. Waar moet dat op deze manier heen? En wat moet er van Rusland worden, als der- gelijke moordpartijen aan de orde van den dag blijven? Inderdaad, enen houdt in Rusland van krasse maatregelen. Maar, vragen wij ons af, zijn de misdaden van deze ongelukkigen werkelijk zoo groot, dat zij slechts met den dood bekocht moesten worden? Het zou er dan ook raar uitzien in onze wereld, als ook in andere landen de regeeringen hun gezag met dergelijke dwangmiddelen meenden te moeten handhaven. Hoe het eigenlijk in Rusland toegaat wcrdt fraai geillustreerd door de onthullin- gen, die Bessedofski, tot voor kort zaakge- lastigde der Sovjet-republiek te Berlijn, ge- publiceerd heeft. Bessedofski nu vertelt dat Stalin zich tot een volkomen en absoluut dictator heeft ont- wikkeld. Zijn collega's krijgen alleen stem in het kapittd, wanneer hij het noodig acht van zijn ingespannen arbeid uit te rusten. Ook het Politieke Bureau is niet meer ge- worden dan een machinerie die de politiek van den dictator automatisch bekrachtigd. Stalin's macht is nu zelfs grooter dan die van Lenin ooit geweest is. Hij regeert met een hartstochtelijke, zij het verkeerd opgevat- te oprechtheid, met een ontwijfelbare he- kwaamheid als organisator en bovenal met vreesaanjaging. Stalin's overtuiging dat de wereldrevolutie op handen is, zoo zegt Bes sedofski verder, is niet te schokken en de Sovjet-diplomaten in het buitenland rappor- teeren dan ook bij voorkeur wat hij graag leest, namelijk dat het „kapitalistische" stel- sel steeds meer ondermijnd wordt. Zelfs de volkomen mislukking van een poging tot be- toogen op 1 Augustus te Parijs gold, vol- gens een rapport van den gezant Dofgalefski, als bewijs dat „het Fransche proletariaat bewonderenswaardige vorderingen maakt". Bessedofski spreekt ten slotte de meening uit, dat als Stalin eens zal heengaan, er geen opvolger van hem zal zijn, sterk genoeg om het bolsjewieksche stelsel te handhaven. Natuurlijk verloochent Moskou alles, wat Bessedofski ni zijn rapport heeft medege- jid w'' ech'er n°g lang niet zeggen oat Bessedofski het mis heeft. In't algemeen reemt men het in Rusland niet zoo heel nauw met de waarheid? Intusschen blijkt uit alles wel weer, dat Rusland onder de gezegende regeering van jtahn c.s. nog lang geen ideale staat gewor- den is6 De besprekingen der verschillende partijen. De groep-Maginot, die Maandag onder hi ding van Raynaud bijeengekomen is, heeft eenstemming besloten slechts een kabinet te ondersteunen, dat het door Poincare gedane werk van nationaal herstel zal voortzetten en beeindigen. Ook de groep der republikeinsche linker- zijde vergaderde gisteren om haar houding te bepalen. Men besloot in de oppositie te gaan als de Nationale Raad van de socialis tische partij de socialisten machtigt deel U nemen aan de regeeriqg. De afgevaardigde Sibille werd belast zich in verbinding te stel- len met de links-radicalen om een gemeen- schappelijke formule te vinden. Jouhaux bij Daladier. De leider van de C. G. T., het Fransche vakverbond, Leon Jouhaux, had Maandag- avond een langdurig onderhoud met Dala dier. De kabinets-formateur had Jouhaux ont- boden voor een besprekipg van verschillend'.* belangrijke sociale kwesties, die te Geneve aan de orde komen en waar omtrent binnen- kort een beslissing zal moeten worden geno- rnen. Naar verluidt zou op de belangrijke punten overeenstemming bestaan tusschen Jouhaux en Daladier. Daudet in woede ontstoken. Leon Daudet, de royalistische leider, die dag aan dag uit Brussel zijn artikelen aan de „Action Fran<;aise" stuurt, had zich tot dusver nog niet over de ministerieele crisis uitgelaten. Maar nu is hij en niet malsch! van wal gestoken, en wel naar aanleiding van het bericht dat president Doumergue den heer Malvy, voorzitter der financieele Kamer- commissie, geraadpleegd heeft. Men herin- nert zich dat het Kamerlid Malvy tijdens den oorlog wegens verstandhouding tot den vijand veroordeeld werd en in Spanje in bal- lingschap toefde. „Zoover zijn wij dus in Frankrijk geko men", zegt Daudet „elf jaren na den oorlog en misschien op enkele maanden van een nieuwen oorlog verwijderd. De ongeloof- lijke protectie van Poincare, welke zich ook op onwettige wijze tot bandieten van de „Bonnet rouge", het blad van Malvy en het door Mai vy gesu'bsidieerde blad, uitstrekte, en de ver kiezing van Malvy tot voorzitter der commis sie van financien hebben deze monsterachtig heid, dit abnormale fenomeen, mogelijk ge- maakt: een individu, door het Hooggerechts hof wegens ambtelijk misdrijf gedurende den oorlog veroordeeld, een individu, door Cle- menceau in den vollen Senaat verweten de be- langen van het vaderland te verraden, wordt geroepen om zijn advies over de regeering van Frankrijk te geven". „Wat denkt gij ervan, oud-strijders? En gij, 1.700.000 dooaen, die voor de heilige zaak zijt gevallen, wat zoudt gij, indien ge tot het leven zoudt kunnen worden teruggeroepen, er van denken? Welke naam moet er worden ge- geven aan een regime, dat een dergelijke schade toestaat" Oneenigheid onder de socialisten, In een door de socialistische Kamergroep gehouden bijeenkomst, waarin voor- en te- genstanders van de deelneming aan de re geering aan het woord kwamen, is met 43 tegen 11 stemmen een motie aangenomen, waarin uitdrukking wordt gegeven aan de ontstemming over het besluit van den natio- nalen raad, omdat het in strijd is met de be- ginselen en belangen der partij en met de democratic. Het besluit eischt bijeenroeping van het nationaal congres der partij op 25 Novem ber, dat dan zijn houding moet bepalen te- genover het besluit van den nationalen raad. In een daarna met algemeene stemmen aangenomen motie wordt Daladier dank ge bracht voor zijn aanbod en de verzekering gegeven, dat men zijn politiek zal steunen. Daladier legt zijn opdracht neer. Havas meldt: Daladier heeft voor zijn opdracht bedankt. Een groot aantal afgevaardigden, tot ver schillende groepen behoorend, die Poincare gesteund hebben en tegen het kabinet-Briand gestemd hebben als gevolg van zijn weige- ring om uitleg te geven over de buitenland- sche politiek, zijn in de Kamer bijeengeko men en hebben besloten hun vertrouwen slechts te geven aan een regeering, die nauwkeurig haar positie zal afbakenen te gen over de verschillende buitenlandsche pro- blemen en hun te dien aanzien geheel gerust zal stellen. De zestig leden van de socialistische Ka- merfractie, die het voorstel van Renaudel tot deelneming aan de regeering onderteekend hebben, hebben gister beraadslaagd over den toestand, geschapen door de beslissing van den socialistischen nationalen raad. Verschei- dene van hen zijn, naar Havas meldt, er voor opgekomen de parlementsfractie hun bedoeling mee te deelen tegen het besluit van den nationalen raad in het aanbod van Daladier, om aan de regeering deel te ne men, gevolg te geven, omdat hun de huidi- ge omstandigheden voor een dergelijk expe riment gunstig lijken. Als de socialistische parlementsleden, die tegen de deelneming zijn en die afzonderlijk beraadslagen, dit standpunt niet deelen, moeten eenige aan- hangers van de deelneming het plan hebben uit de fractie te treden, een plan, dat echter wel niet terstond tot uitvoering zal komen, daar nog bemiddelingspogingen gedaan worden. Een niww kabinet-Briand? Daladier heeft thans definitief besloten, zijn opdracht tot het vormen van een regee ring neer te leggen. Aanleiding hiertoe zou zijn de houding van Briand, die zijn medewerking aan een zuiver linksche regeering zou hebben gewei- gerd en slechts een conoentratie-regeering zou hebben willen steunen. DeEcho de Paris schrijft thans als haar meening, dat Briand de nieuwe kabinets formateur zal worden. President Doumerque zou hem reeds heden in de ochtenduren op dracht tot kabirtetsformatie geven en Briand zou voornemens zijn, een concentratie-kabi- net op breeden grondslag te vormen, o.a. door den radicaal Durand in het kabinet op te nemen. Tardieu, Cheron, Maginot ea Laurent Eynac zouden hun oude minister- posten in dit nieuwe kabinet-Briand weer be- zetten en reeds a.s. Dinsdag zou dit zich weer aaij de Kamer kunnen presenteeren. Frankrijk kan niet verant- woordeiijk worden gesteld voor de misdrijven van anti- fascisten. De uitvallen van de Italiaansche pers tegen Frankrijk naar aanleiding van den moord- aanslag op den Itaiiaanschen kroonprins te Brussel gepleegd (men weet dat de gastvrij- heid, welke Frankrijk den uitgeweken Ita iiaanschen anti-fascisten verleent, in Italie groot misnoegen wekt, daar deze anti-fascis- ten van Frankrijk uit tegen het fascistisch regime ageeren), hebben in Frankrijk een on- aangenamen indruk gemaakt. De „Temps" meent dat het niet aangaat tel- kenmale wanneer er een aanslag wordt ge pleegd door een fascist of anti-fascist, die in Frankrijk is gevestigd, de moreele verant- woordelijkheid daarvoor op Frankrijk te schuiven. De Fransch-Italiaansche betrekkin- gen en de strijd tusschen fascisten en anti-fas cisten zijn twee verschillende dingen. De eer- ste worden ingegeven door een natuurlijke en traditioneele vriendschap, door het gevoel van Latijnsche solidariteit en de gemeenschap van opvattingen en belangen op het gebied der algemeene Europeesche politiek; de strijd tus schen fascisten en anti-fascisten wordt be- heerscht door hartstochten van nationalen aard, waarin de Franschen zich niet hebben te nengen. Men kan niet inzien hoe de moreele verantwoordelijkheid van Frankrijk ook maar eenigermate betrokken zou kunnen worden bij' de misdaad van een Italiaansch onderdaan op het grondgebied van een buitenlandsche mo- gendheid, zelfs wanneer de dader eenigen tijd in Frankrijk woonachtig was, waar hij zich heeft moeten onderwerpen aan alle wettelijke bepalingen betreffende het verblijf van buiten- landers op Fransch gebied. Frankrijk verleent gastvrijheid aan alien, die zich schikken naar de Fransche wet en het draagt er zorg voor dat zij niet op Fransch gebied kunnen samen- zweren tegen het politiek regime in hun eigen land. De „Temps" verklaart ten slotte niet te vee! waarde te willen hechten aan de fascistische perscampagne, daar goede betrekkingen tus schen Parijs en Rome meer dan ooit noodig zijn voor de belangen der beide landen en voor het algemeen welzijn van Europa. Het onderzoek door de commissie uit den Landdag. De z.g. „Sklarekcommissie" uit den Prui- sischen Landdag heeft gisteren het onder zoek in deze corruptie-affaire voortgezet. Naar het W. B. meldt, werd o.a. de leider van het Berlijnsche Anschaffungsamt „Ober- magistratsrat" Schalldach als getuige ge- hoord. Hij deelde o.a. mede: De Kleiderver- triebsgesellschaft had tot taak de voorraden legergoederen aan de mirtvermogenden te verkoopen. In 1920 ging zij aan de stad over, die aan twee wethouders en twee gemeente- raadsleden het bestuur opdroeg. In 1921 werd zij in het handelsregister ingeschre- ven, directeuren werden de heeren Kieburg en Kistenmacher. In 1922 nam Kieburg ook de Anschaffungs-gesellschaft over, waar- door tusschen beide lichameneen zakenre- latie ontstond. In 1925 werd die K. V. G. ge- liquideerd, de goederen ter waarde van 650.000 mark, kwamen aan de Sklareks, met wie een contract werd gesloten betreffende het leveren van textielgoederen aan de „Fur- sorgeamter". Kort daarop verklaarden de Sklareks, dat de goederen zoo slecht waren, dat zij ze niet van de hand konden doen. In verband daar- mee stond de magistraat hun in 1927 een leening van 300.000 mark toe, terwijl het contract werd verlengd. Een juiste datum werd daarbij blijkbaar niet vastgesteld. La ter werd met de Sklareks een ander contract gesloten, bepalende, dat zij aan de Anschaf- fungsgesellschaft dekens voor de ziekenhui- zen zouden leveren, welk contract in strijd was met het vorige, daar de Sklareks nu te- gelijkertijd goederen leverden aan de „Fur- sorgeamter" en aan de A. G., die eveneens voor deze moest zorgen. Verder verschaft Schalldach inlichtingen omtrent de balansen der A. G., de geleden verliezen, enz. Voor deze laatste stelde hij de directie verantwoordelijk, maar ook het ondeskundige personeel, dat bovendien veel te talrijk was, n.l. ca. 400 man, die thans zijn verminderd tot 64. De directeur Kieburg is op staanden voet ontslagen, verder is hij niet vervolgd. Op de vraag, of de Sklareks dan zulke slechte kooplieden waren, dat zij zich waar- delooze rommel in de handen liet stoppen, antwoordt get., dat zij vermoedelijk zijn mis- leid. Op de vraag, of de Sklareks de leening van 300.000 mark hebben terugbetaald, ant woordt get. bevestigend, waarop afgev Obuch (comm.) de opmerking maakte: tege- lijkertijd kregen de Sklareks van de Stads- iank voor millioenen crediet. Een spoedig verhoor van Bfiss verwacht. Burgemeester Boss zal volgens de „Voss Ztg." waarschijnlijk reeds kort na zijn aan komst te Berlijn door het O. M. als getuige in de zaak-Sklarek worden gehoord. De boek houder Lehmann heeft de laatste dagen ver- klaringen afgelegd, die een dergelijk verhoor noodig maken. Bovendien heeft het O. M. een verzoek ontvangen van de verdediging om Boss uit te noodigen omtrent het koopen van den bont- jekker e.a. kleedingstukken inlichtingen te verstrekken. De komst van burgemeester Bfiss. Een nader bericht van het W. B. meldt nog, dat de waarnemend burgemeester Scholz Donderdag de „Bremen", waarop de eerste burgemeester Boss uit Amerika terugkeert, tegemoet zal varen. Na den burgemeester in- gelicht te hebben over den stand van zaken zal dr. Scholz per vliegtuig naar Berlijn terugkeeren, om's avonds in den gemeente- raad te kunnen verschijnen. Burgemeester Boss zal waarschijnlijk pas op 7 November in den gemeenteraad het woord nemen, daar hij zich eerst van den toe- stand op de hoogte moet stellen. De zooveelste nieuwe „affalre". De directeur Lettow van de Berlijnsche stadsreiniging is plotseling van zijn fundi; ontheven, daar hij bij onderhandelingen over den aankoop van een stuk grond voor de ste- delijke belt den verkooper een voorschot heeft toegestaan op het nog te leveren stuk grond, zonder vooraf te bevoegder plaatse hierom- trent overleg te hebben gepleegd. Verder heeft een onderzoek uitgewezen. dat Lettow ook bij andere transacties derge lijke onrechtmatige betalingen heeft gedaan Door tijdig ingrijpen is een benadeeling van de belangen der stad voorkomen. Volgens het „Berl. Tageblatt" heeft het O. M. reeds eenigen tijd geleden tegen Lettow een onderzoek ingesteld naar aanleiding van feiten uit de jaren 1923 tot 1926, overeenko- mende met het nieuwe geval, waarbij hij zich op onrechtmatige wijze zou hebben verrijkt De commissie uit den Pruisi- schen Landdag. De enquete-commissie uit den Pruisischen Landdag, die de zaak-Sklarek moet onderzoe- ken, is gister bijeengekomen onder leiding van den communistischen voorzitter Schwenk. Men wil eerst getuigen hooren over de ver- houding van de „Kieidergesellschaft" tot de gemeentelijke „Anschaffestelle" en de gebroe- ders Sklarek. De beraadslagingen worden bij- gewoond door vele journalisten en een talrijk publiek. ENGELAND. DREIGENDE CONFLICTEN IN DE TEXTIELINDUSTRIE. Looneischen der wevers in de katoen- nijverheid. In de wolnijverheid van Yorkshire dreigt een conflict, doordat de arbeiders ten ge- tale van bij de 180.000 het voorstel der werkgevers inzake een loonsverlaging van 8.3 pCt. hebben afgewezen. De bond van vakvereenigingen in het textielbedrijf heeft reeds besloten tot het voeren van een actie om deze loonsverlaging tegen te gaan. Thans hebben de wevers in een deel der katoenindustrie van Lancashire besloten een loonsverhooging te eischen van 2 shilling 6 pence in het pond. Dezen zomer waren de loonen met 1 shilling 3 pence in het pond verlaagd bij arbitrale uitspraak. TSJECHO-SLOWAKIJE. EEN ROOD-GROENE COALITIE. Uit het resultaat der verkiezingen blijkt, dat de partijen, die tot nu toe de regeerings- meerderheid vormden, 14 zetels verloren heb ben. In plaats van over 150 zetels te be- schikken, beschikt zij nog slechts over 143 en zijn daardoor van meerderheid minder- heid geworden. Het is thans zeer waarschijnlijk, dat een coalitie tusschen de socialistische en agrari- schq partijen, een z.g. rood-groene coalitie tot stand zal komen. DE NIEUWE SENAAT. De vermoedelijke samenstelling. De verdeeljng der zetels voor den Senaat na de jongste verkiezingen is nog slechts voor een gedeelte der zetels voorzien. De overige zetels zullen worden verdeeld, nadat het Centr. Stembureau uit de reststemmen de verdeeling der rechtszetels heeft berekend, wat in het begin van de volgende week zal gebeuren. Hieronder volgt het aantal zetels, dat de partijen thans reeds definitief hebben verkre- gen en daarachter tusschen haakjes het aan tal zetels, dat de verschillende partijen na de definitieve samenstelling vermoedelijk zul len hebben. Communisten 7 (15); Hongaren 3 (6); Duitsche kiesgemeenschap 4 (9); Duitsche soc. dem. 7 (11); Tsjechische nat. soc. 12 (16); Tsjechische soc. dem. 15 (20); Legis tegen het verbinden van Cand. lijs- ten 1 (1); Tsjechische nat. soc. dem. 2 (8); Tsjechische kah. volkspartij 11 (15); Tsjechische agrariers 15 (22); Tsjechische arbeiderspartij 1 (6); Duitsch Christel. soc. 4 (8); Slowaaksch volkspartij Hlinka 7 (9); 1 Duitsch nat. soc. 3 (4); SPANJE. SANCHEZ GUERRA VRIJGESPROKEN. De uitspraak van den krijgsraad. De krijgsraad heeft den ex-premier San« chez Guerra en zijn mede-beklaagden vrijge- sproken. Het B.T.A. voegt er aan toe dat eveneeni Sanchez Geurra's zoon en 14 andere beklaatr- den werden vrijgesproken. Twee kolonels en een luitenant werden tot een jaar gevangenis- straf, alle andere beklaagden tot straffen, varieerend tusschen drie en zes maanden ge- vangenisstraf veroordeeld. V.D. verneemt nog dat de verdedigers der beklaagden zich op het standpunt stelden, dat het geen strafbare handeling is om het grond- wettig bestuur van het land weer te willen herstellen, hetgeen Sanchez Guerra met zijn complot tegen de dictatuur van Primo df Rivera beoogde. RUSLAND. ONTHULLINGEN VAN BESSEDOWSKI. De Russische regeering zou IK 1923 in Duifschland een groott Putsch hebben voorbereid. De vroegere Russische gezantschapsraad in Parijs, Bessedowski, wiens sensationeele vlucht uit het gezantschap nog versch in het geheugen ligt, heeft, aldus meldt een N. T. A. bericht uit Parijs, in de „Matin" een lang en gedetailleerd artikel geschreven waarin hij beweert, dat de Sovjetregeering en de Kom- mittern in het jaar 1922 in Duitschland een groote communistische Putsch zouden hebben voorbereid. De sovjetvertegenwoordigers in het buitenland in het bijzonder ook de consu late agenten hadden de opdracht gekregen het noodige te doen teneinde het welslagen dezer onderneming te verzekeren. Ook had men er zich speciaal op toegelegd om met het oog op het economische deel der omwenteling groote hoeveelheden goud en groan zoo dicht mogelijk bij de wegen naar Duitschland te concentreeren. Toen men echter Radek naar Duitschland had afgevaardigd zou de Duit sche gezant in Moskou een demarche hebben ondernomen bij Tsjitjerin, die hem antwoord- de, dat hij van een verblijf van RadeR tin Duitschland niets afwist. De Duitsche gezant liet zich echter hierdoor niet overbluffen en verklaarde, dat, indien Radek dergelijke vreemd, praktijken, als het verdwijnen zonder adres na te laten, niet zou stopzetten, Duitschland genootzaakt zou zijn de betrek kingen met Rusland af te breken Men had toen in Moskou nog een poging gedaan om een dubbelganger onder den naam Radek op een openbaar congres te laten optreden. Dit was echter mislukt daar de ech- te Radek in den tusschentijd in Duitschland was gevangen genomen. Ook andere Sovjet-Russische vertegenwoor- digers zouden zich met valsche passen in Berlijn hebben opgehouden en daar de ge- heele maand November op Duitschlands sov- jetiseering hebben gewacht. Bessedowski noemt enkele namen waaronder Unslicht, Pia- Takow en Krilief. Een van deze elf afgezan- ten zouden in het bekende Leipziger Tsjeka- proces, waar hij onder den naam Sklobewki een rol speelde, ter dood veroordeeld zijn. VEERTIEN DOODVONNISSEN. GEGEVEN. Uit de meubelindustrie. Door den rechter zijn van de 129 personen, beschuldigd van het toebrengen van schad« aan de Staafsmeubelfabrieken, ten bedrage van elf millioen roebel, 14 personen ter dood veroordeeld. De overigen werden met uit- zondering van eenigen die werden vrijgespro ken tot gevangenisstraffen tusschen vijf er tien jaar veroordeeld. ITALIE. BEZOEK VAN DEN ITALIAANSCHEN KONING AAN HET VATICAAN. Verschillende Weensche bladen melden in overeenstemming met elkaar uit Rome, dat het koningsbezoek aan het Vaticaan op 12 Nov. a.s. zal plaats hebben met groote praal. Daarentegen zal de audientie bij den paui een strikt intiem karakter dragen. In Januari van het komende jaar zal de paus als prive-persoon een tegenbezoek aan het Italiaansche koningspaar in de villa Sa- voya brengen. DE PAUS LAAT TRAMVERKEER STOPZETTEN. Het stoort te zeer zijn rusU De Tel. schrijft: Van 1 December af wordt zoo meldt de „Matin" het verkeer op alle tramlijnen tusschen de St. Pieterskerk en het Vaticaan te Rome (Vaticaanstad) stopgezet. De paug heeft in eigen persoon deze stopzetting ge- vraagd, omdat vooral 's nachts het rumoer van het tramverkeer zijn rust verstoort. Het betreft hier tien der drukste tramlijnen van Rome. Zij zullen vervangen worden door autobusdiensten, waarbij het rumoer minder groot is. AMERIKA DE NIEUWE SCHEEPSRAMP OP HET MICHIGANMEER. 13 slachtoffers. Reuter meldt uit Kenosha in Wisconsin, dat de bemanning en passagiers van het .O, •'V. >a_ WW

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1