JUnve scfvtafe PUROL DE M00R0 OP MEVROUW OOEM. geveer 14.80 en toebehoorende aan den dpi. huzaar de Lange. De auditeur-militair oordeelde verdachte niet waardig het leger langer te dienen. De krijgsraad veroordeelde W. H. tot 10 weken gevangenisstraf met ontslag uit den dienst. Voorts stonden terecht A. M. B., 18 jaar, geboren te Axel, huzaar van het 5de esca- dron, llde reg. huzar'en, ged. in het Huis van Bewaring te Den Bosch, beschuldigd dat hij te Den Haag in de kazerne heeft weg- gencmen op 19 Augustus 1929 25 gulden en op 31 Augustus 1929 10 gulden, welk geld tcebehoorde aan F. Jansen, huzaar. De krijgsraad veroordeelde hem tot 10 we- ken v.w. J. J. de B., 23 jaar, geboren te Kerkrade, gewoon dpi. soldaat van het 13 R.I.. ged. in het Huis van Bewaring te Den Bosch, be schuldigd, dat hij op 14 Sept. te Kerkrade opzettelijk J. Lennarts heeft mishandeld, dcor hem met een geopend knipmes zoodanig in den rug te steken, dat deze bloedig werd verwond. De krijgsraad veroordeelde hem tot twee maanden gevangenisstraf. Binnenland politie-deskundigen van internationale be- kwaamheid de betrokken Haagsche politie- ambtenaren vooral de politie-fotograaf moet zeer verdienstelijk werk hebben ver- richt gecomplimenteerd en geluk ge- wenscht met het schitterende resultaat. Hoe de Haagsche politie op weten- schappelijke wijze het bewijs tegen Kr. v, d. M. construeerde. Een in Nederland voordien nog niet toegepaste methode. Mej. Fientje Holstein de huishoudster van de 72-jarige mevrouw Odem, die in haar woning aan het Bezuidenhout vermoord werd is nog steeds in het r. k. ziekenhuis aan het Westeinde. Hoewel haar verwondin- gen genezen zijn, heeft het drama haar der- mate aangegrepen, dat zij daardoor als het ware grootendeels versuft is. Waar de huis houdster een der hoofdgetuigen is in de strafzaak tegen den vermoedelijken moorde- naar, W. Kromhout van der Meer, zou deze omstandigheid, wanneer die versuftheid niet voldoende geneest, voor de instructie en be- wijslevering groote moeilijkheden kunnen op leveren. Het is immers niet aan te nemen, dat de rechters voile waarde zouden toekennen aan de getuigenis van iemand, die geheel of gedeeltelijk in een dergelijken toestand verkeert. Toch voldoende gegevens! Naar de Haagsche Crt. verneemt, beschikt evenwel de justitie, ook zonder de getuigenis van mej. Holstein, toch over voldoende gege vens, om het bewijs tegen den vermoedelij ken dader te construeeren. De politie heeft bij het onderzoek in deze geruchtmakende zaak niets over het hoofd gezien en wel dege- lijk met alle mogelijkheden rekening gehou- den, terwijl zij bovendien op zeer weten- schappelijke wijze te werk is gegaan. Daardoor is het mogelijk geweest eenige zeer sterke z.g. „stille getuigen" tegen den moordenaar in handen te krijgen, die voor de constructie van het overtuigend bewijs van zeer groot belang zullen blijken te zijn. De politie heeft in een geval gebruik ge maakt van een uitvinding van den Ween- schen professor Poller, een uitvinding, die nog nimmer tevoren in Nederland is toege- past. Het geval, waar bedoelde uitvinding in toepassing is gebracht, betreft het op het scheermes gevonden stukje vel, dat later bleek te passen in een schampje aan den wijsvinger van Kromhout van der Meer. Zoodra dit feit na minutieus onderzoek door de politie-deskundigen was vastgesteld, is men er op uit geweest, om deze belangrijke omstandigheid, behalve door de getuigen- verklaringen, ook op andere, nog meer over- tuigende wijze, aan de rechtbank te kunnen voorleggen. Hiervoor nu heeft men het systeem van professor Poller toegepast. Dit systeem stelt den onderzoeker in staat, een tot in de klein- ste bijzonderheid natuurgetrouwe nabootsing te krijgen van levende of doode lichaamsdee- Pn. Prof. Poller heeft van dit systeem voor 1 eerst in de na-oorlogsche jaren gebruik gcinaakt bij het vervaardigen van kunstlede- maten, die volkomen op de echte gelijken. Prof. Poller's systeem. Bij dit systeem wordt gebruik gemaakt van 2 stoffen, n.l. van Negocoll en van Hominiet. De Negocoll is een taaie, kneedbare stof, <lie, op iets meer dan lichaamstemperatuur gebracht zijnde, stijf om 't lichaamsdeel, waarvan men een afbeelding wenscht, wordt gekneed. De stof is zoo elastisch, dat zij in tegenstelling met gips, zelfs het allerkleinste kenteeken opneemt. De Negocoll verhardt bij afkoeling wel, maar blijft daarbij elastisch, zoodat zij gemakkelijk van het na te bootsen lichaamsdeel kan worden verwijderd, zonder te breken. Den aldus verkregen vorm laat mengt zich in geen enkel opzicht met de Ne gocoll, maar neemt eveneens de fijnste afwij- king op. Na afkoeling is het mogelijk, het Negocoll- omhulsel voorzichtig af te pellen, waardoor men tenslotte het gewenschte lichaamsdee! in Hominiet overhoudt. Dit nu heeft de Haagsche politie gedaan met den wijsvinger van den verdachte Krom hout van der Meer, waaraan het op het scheermes gevonden stukje vel ontbrak. Zij heeft dit tevens zoo tijdig gedaan, dat het schampje nog tot in kleinigheden aanwezig was, zelfs nog voordat de genezing begon- nen was. Vervolgens heeft men het op het scheer mes gevonden stukje vel geprepareerd en daarvan een foto gemaakt. Deze foto heeft men, evenals een foto van den nagemaakten vinger, met behulp van prisma-lenzen sterk vergroot. Legt men nu beide vergrootingen naast tlkaar, dan blijkt, dat ieder lijntje, zelfs he* fijnste haarlijntje van het gevonden stukje vel, volkomen past en aansluit op de over- eenkomstige lijnen en lijntjes in den vinger van Kromhout v. d. Meer. Hiermede is op wetenschappelijke wijze anomstootelijk komen vast te staan, dat nie- mand anders dan de thans verdachte op den dag van den moord het scheermes heeft ge- tanteerd. Gelukwenschen van buitenland- sche politie-deskundigen. I Naar de H. Ct. verder verneemt hebben DE CULEMBORGSCHE MOORDZAAK. Bezwarende feiten voor bepaalde per- sonen? Het Volk maakt thans melding van eenige tot nu toe niet gepubliceerde feiten, die be- trekking hebben op de Culemborgsche moordzaak. Na uit de verhooren, vroeger afgenomen ter terechtzitting, eenige verklaringen te heb- ben gelicht, welke voor bepaalde personen bezwarend schenen, schrijft het blad o.m. het volgende: Een geldkistje begraven Een inwoner van Culemborg, zekere Cor nells de Kruyf die destijds nabij de woning van Haveman woonde, heeft n.l. het volgen de verklaard: Op den dag dat bekend was geworden, dat Haveman zich in het politiebureau te Tiel door ophanging van het leven had be- roofd, stond vrouw Haveman met den ouden Colle te spreken. Hij wreef zich toen van ze- nuwachtigheid herhaaldelijk over zijn maag. Op den avond van dien zelfden dag (Zater- dag) te ongeveer 111/, uur, hebben Auke Op- dam en Arnoldus Colle, in tegenwoordig- heid van den ouden Colle, die een geldkistje droeg, in den grond achter het huis van De Kruyf, een gat gemaakt, waarin zij dat kist- je hebben begraven. Na eenige dagen zag hij Auke Opdam we- derom in dien grond graven en ongevraagd heeft Opdam toen aan De Kruyf medege- deeld, dat hij aarde voor een bloempot moest hebben. In verband met de beide laatste hierboven vermelde feiten, is stellig van niet geringe beteekenis een indertijd door den rijksrecher- cheur Heijting en den agent van politie J. de door een nicht van de Colle's tegenover hem afgelegde verklaring. E>eze nicht, mejuffrouw Hills, heeft na aanvankelijke ontkenning, be kend, dat zij, na den moord, van de familie Colle een geldkistje in bewaring heeft ge- kregen, welk kistje na geruimen tijd door haar weer aan de Code's is afgegeven. Er dient voorts nog op een feit te worden gewezen, dat voor het hernieuwde onderzoek van het allergrootste belang kan zijn. De vroegere Culemborgsche agent van politie J. de Roode heeft namelijk indertijd den toenmaligen substituut-officier van ju stitie mr. Oosting in Tiel bezocht, ten einde hem een hoogst belangrijke mededeeling te dcen. Een pluk haar. De agent Roode had, na een aanhouding van Auke Opdam, dezen gefouilleerd. Hij heeft toen in een zijner zakken een pluk haar van een oude vrouw gevonden en hij heeft dit voor de justitioneele onderzoek in de moordzaak uiterst waardevolle doode ge tuigenis, natuurlijk in beslag enomen. Mr. Oosting, dien hij van deze vondst in kennis telde, reageerde daar ternauwernood op. Hij'achtte die vondst klaarblijkelijk van geenerlei beteekenis en liet den agent De Roode dien lok haar behouden, hem den raad gevende, dit maar te bewaren. De Roode, die den politiedienst inmiddels heeft verlaten de man is thans gemeente- bode te Epe bevindt zich nog steeds in het bezit van dien pluk haar, welken hij in een gesloten enveloppe zorgvuldig bewaart. Het Volk eindigt nogmaals met zich af te vragen om welke reden de Tielsche justitie niet meer acht op dit opzienbare feitenmate- riaal heeft geslagen. werken slaagde men er in hem uit te graven. De levensgeesten bleken toen te zijn geweken. ONZE COOP. GROENTENVEILINGEN Jaaromzet gestegen van 90 tot f 114a millioen. De totale omzet der coop, veilingen van groenten en fruit heeft in het jaar 1928 be- dragen 114% millioen, tegen 90% mi! lioen in 1927 en 80 millioen in 1926. Noord-Holland kwam van 22 op 28 3/4 millioen en Z.-Holland van 46 op 58 millioen, Gelderland van 6 op 8 millioen. DE HEER KALFF EN DE PERSONEELRAAD VAN DE SPOORWEGEN. Portret aangeboden. Dezer dagen heeft de Personeelraad aan ir. J. A. Kalff, den afgetreden directeur der Nederlandsche Spoorwegen, het hem bij zijn afscheid toegezegde geschilderd portret aan geboden. Deze plechtigheid geschiedde in den fa- miliekring van den heer Kalff te zijnen huize te Hilversum. De heer P. Moltmaker, voor- zitter van den Personeelraad, voerde namens dien Raad het woord. De heer Kalff verzocht om zijn dank aan het personeel over te brengen en tevens zijn verzekering, dat hij het geschenk op hoogen prijs stelde. Vervolgens vereenigde men zich aan een lunch, waar behalve de heer Kalff en zijn familieleden, ook alle leden van den Perso neelraad aanzaten. Het portret, dat geschilderd isi door den kunstschilder Piet v. d. Hem, is van treffen- de gelijkenis en geeft den heer Kalff weer zooals hij gewoonlijk in de conferences met den Personeelraad naar voren trad. DE VERMISTE JONGENS. Op avontuur uit. De beide vermiste jongens van het oplei- dingsschip „Prins Hendrik" zijn terecht. Zij waren als „verstekelingen" meegegaan met de Hull-boot en zijn onderweg ontdekt. De kapitein heeft gisteravond uit Goole een tele gram gezonden, dat de jongens daar waren aangekomen. Donderdag komen zij te Am sterdam terug. DE KONING1N-MOEDER. De koningin-moeder zal hedenavond om S.13 met den D-trein uit Zevenaar te Arn- hem aankimen, om vandaar per auto naar het Loo te vertrekken. Zij zal op het Loo nog ruim een week ver- toeven, alvorens haar paleis te 's-Gravenha- ge te betrekken. ENCEPHALITIS. In de week van 20 tot en met 26 October jl. werden acht gevallen van encephalitis na inenting ter kennis van het Staatstoezicht op de volksgezondheid gebracht. Naar twee gevallen wordt een nader on derzoek ingesteld. ONDER ZAND BEDOLVEN. Bij het verrichten van werkzaamheden aan het viaduct in den Ringspoordijk bij den overgang van de spoorlijn Amsterdam— Amstelveen is een 62-jarige werkman onder zand bedolven geraakt. Het was zeer moei- liik den man te bevrijden; eerst na een uur HARDHANDIG SCHULDENAAR. Gisteravond kreeg 'n schipper, die met zijn schip aan de Sloterkade te A'dam lag, bezoek van 'n schuldeischer. De schipper vond dat bezoek zoo onaangenaam dat hij 'n steen nam en daarmee zijn gast op het hoofd sloeg, waardoor deze zwaar werd gewond en in een fasthuis opgenomen moest worden. De hard- andige schipper is aangehouden; de toe- stand van zijn slachtoffer is op het oogenblik nogal bevredigend. NOG MEER GEVALLEN VAN KINDERVERLAMMING. Bij een kind van den landbouwer G. C. te Heensel (Limburg) is een geval van kinder- verlamming geconstateerd, terwijl te Stram- proy een geval met doodelijken afloop is voor- gekomen, zooals wij in een deel onze vorige oplaag nog meldden. DE ALASTRIM TE ROTTERDAM. In het tijdvak van 22 t/m 28 Oct. zijn 3 gevallen van alastrim aangegeven en een ge val van Variola-major, waarvan twee in te voren niet besmette gezinnen. Sedert de vorige opgave is het aantal ge vallen van alastrim gestegen tot 316. In deze periode zijn geen patienten overleden. Het totaal aantal bekende her-inentingen en inen- tingen beliep op 26 Oct. j.l. 322.510. (Reeds in een gedeelte van ons vorig num- mer opgenomen). VERKEERSONGEVALLEN. I De auto reed door. Maandagavond werd op den rijksweg on der de gemeente Linne (L.) de chauffeur W. .C, toen hij per rijwiel uit Roermond huis- waarts keerde, van achter door een hem pas- seerenden auto aangereden. Met een ernstige hoofdwonde en andere kneuzingen werd de man naar het hospitaal vervoerd. Het rijwiel van C. werd 100 M. verder ge heel verbrijzeld teruggevonden. De bestuurder van den auto trok zich van het geheele geval niets aan en reed door. Door den rijksveldwachter van Linne werd nog denzelfden avond te Maasbracht de auto opgespoord. De bestuurder bleek evenwel ver- dwenen. (Reeds in een gedeelte van ons vorig num- mer opgenomen). Door een auto gedood. Maandag is de 71-jarige zoon van K. Werkman, die per rijwiel onder de gemeente Zuidhorn den weg ovenstak door een luxe auto uit Leeuwarden overreden en gedood. en springende lippen DOODELIJK VERKEERSONGEVAL. Op den Tafelbergweg te Laren, heeft, zoo als reeds gemeld in een deel van ons nummer van gister, een verkeersongeval plaats gehad met doodelijken afloop. De 55-jarige V. v. Veen uit Amersfoort ge- raakte, toen hij met zijn rijwiel een hem te- gemoetkomende vrachtauto wilde passeeren, onder den wagen. Het linkerachterwiel van den met steenen beladen wgaen reed van Veen dwars over de borst met het gevolg, dat hij opslag gedood werd. De politie heeft het lijk per brancard naar het ziekenhuis vervoerd. De chauffeur treft geen sohuld. EEN ZIELIG GEVAL. Op 16 October kwam, naar „Het Volk" meldt, over de grens Herzogenrath-Kerkrade een troep Polen en Slowaken, welk transport bestemd was voor de mijnen. Bij dit transport bevond zich een gezin: vader, moeder en drie kinderen. Bij visitatie bleek, dat zij een dood kind, negen maanden oud, bij zich had'den; het lijkje werd in beslag fenomen. Een dokter constateerde, dat het ind reeds drie dagen dood moest zijn. De vader deelde toen mede, dat het kind reeds was gestorven, toen zij nog in Polen waren, maar dat zij het daar niet meer had' den kunnen begraven, omdat zij anders niet mee hadden gekund naar Nederland DE BORSTKAS INGEDRUKT Tusschen auto en muur bekneld. Maandagavond omstreeks 7 uur heeft een droevig ongeluk plaats gehad. De vrachtrij- der S. "uit Almelo reed' met een met witte kool geladen vrachtauto achteruit, ten einde in een opslagplaats van den heer Noltus aan den Nijverdalschen weg te komen, om daar zijn vracht te lose en. De ongehuwde losse arbeider J. Schuner, uit Ahnelo, in dienst van den bovengenoem- den vrachtrijder liep achter den auto met een lantaarn om bij te lichten. Doordat de auto plotseling in den weeken grond wegzakte, raakte Schuner tusschen de auto en den muur van de opslagplaats bekneld. Aanvan- kelijk gelukte het niet hem uit zijn benarde positie te bevrijden; pas met behulp van dom- mekrachten kon de man worden ontzet. Toen bleek helaas dat hem de borstkas was inge- drukt. De dood trad bijna onmiddelijk in. De politie stelt een onderzoek in. Het lijk is naar het Iijkenhuis op de algemeene be- graafplaats overg' jracht. TIJDENS DEN OORLOG OPGE- BRACHTE VISSCHERSVAARTUIGEN. De schadeloosstelling door de Engelsche regeering. De regeling der schadeloosstelling, door de Britsche regeering toegekend voor de tij- dens den oorlog naar Engeland overge- brachte Nederlandsche visschersvaartuigen, is thans zoover gevorderd, dat binnenkort tot uitbetaling der schadevergoeding kan worden overgegaan. KINDERLIJK IN EEN TASCH. Aan het station te Arnhem had iemand aan het bureau voor bewaring van passa- giersgoederen een tasch afgegeven. Toen de eigenaar niet kwam opdagen, en men con stateerde, dat uit de tasch een verdachte lucht kwam, werd de tasch door de gewaarschuw- de politie geopend. Zij bleek een in verren staat van ontbinding verkeerend kinderlijkje in te houden. Door de politie is gister gearresteerd een 21-jarig meisje, dat dezer dagen haar kind'je van 14 dagen van het leven heeft beroofd en het lijkje in een koffer aan het station in be waring had gegeven. Zij zal vandaag in het huis van bewaring worden ingesloten. KINDERVERLAMMING. Het kind uit het gezin van den heer Slach- ter te Usquert, dat aan kinderverlamming leed is gister overleden. VERGEETACHTIGE MENSCHEN. Zelfs een kunstbeen en een gebit vergeten. In het tijdschrift voor het spoor- en tram- wegwezen is Nederland en Indie „Spoor- en Tramwegen" schrijft de heer M. Goud, on- derafdeelingschef bij de Nederlandsche Spoorwegen, een artikel over de voorwerpen, „verloren in de wachtkamers, de rijtuigen of elders op spoorwegterrein". Er zullen, aldus de heer Goud, zeer zeker weinigen zijn onder het reizend publiek, die weten, hoe groot de vergeetachtigheid der rei- zigers is. In 1928 werden 74.282 voorwerpen als gevonden aangebracht een aantal, dat misschien het aanbrengen van bordjes „Hebt u niets vergeten?" in alle spoorwegcoupe's zou wettigen! De schrijver publiceert dan een staat, waar- uit blijkt, dat ongeveer 50 pCt. van de ge vonden voorwerpen door den rechtmatigen eigenaar niet worden opgevraagd. Dit is zeer goed te begrijpen wat de zeer vele bijna waar- delooze voorwerpen betreft voorwerpen waarvan de waarde de kccten van de opzen- ding en het bewaarloon van 0.25, dat door de Nederlandsche Spoorwegen voor elk voor- werp, dat niet binnen drie dagen aan de sta tions is opgevraagd, in rekening wordt ge bracht, niet of niet voldoende dekt, maar er zijn toch ook tal van voorwerpen, die vooral voor den eigenaar veel waarde hebben en het is dan cok dikwijls te verklaren, dat deze voorwerpen niet worden gereclameerd. Dat een kist waardevolle gereedschappen door een monteur, dat een sabel door een officier, dat een kostbare viool door een musicus, dat een waardevolle mantel door een dame, of een sp1intemieuwe over- of regenjas door een heer, dat een kijker of fototoestel door een toerist, dat de groote trom door een muziek- gezelschap, vergeten wordt, het is misschien te begrijpen, de vergeetachtigheid gaat ver, maar dat al deze voorwerpen en vele andere niet worden opgevraagd, is onbegrijpelij'k. Dat men zijn kunstgebit vergeet en niet op- vraagt, wie zal het verklaren? En wat zegt men van den man, die zijn kunstbeen in den trein laat liggen en zijn verlies niet bemerkt, noch bij het uitstappen, noch later? NA DE RELLETJES If MAASTRICHT. Op verzoek van een groot aantal ingezete- nen van Maastricht heeft de afd. Maastricht van den Bond Jcng Limburg zich gevormd tot een comite dat geldeu zal inzamelen voor het plaatsen van een passend monument op het graf van den gevallen agent Houben. NA HET DOODELIJK ONGELUK TE EL ST. In verband met het noodlottig ongeluk, waarbij de 70-jarige heer J. N. F. D. het le ven verloor, overreden door den auto van den rechter-commissaris uit Rotterdam, die voor den moord op Marietje v. O. op weg naar Limburg was, deelt men de volgende bijzon- derheden medeDe auto werd bestuurd door den chauffeur L., naast wien inspecteur Beek- man was gezeten. De heer D. is overreden toen hij den weg overstak om zich naar zijn woning te begeven. Na het ongeluk lag er wel is waar een bloedplas op den linkerkant van den weg, doch dit kan verklaard worden door het feit, dat het slachtoffer nog een eind is meegesleurd. De politie-verklaringen zijn door den rechter-commissaris en den inspec teur opgemaakt. Het parket uit Arhem acht een minutieus onderzoek noodzakelijk. Het lijk zal door de sectie naar Arnhem vervoerd worden, waarheen dr. Hulst uit Leiden zich zal begeven. WONINGINSPECTRICE BEROOFD. Gistermiddag verliet een inspectrice van den Amsterdamschen Woningdienst een gang van een der perceelen in de Lijnbaansstraat. Zij droeg een handtaschje, dat haar plotse ling ontrukt werd door een jongen. Deze ging hiermede ijlings op de vlucht. Er zat een bedrag van 200 in. De vermoedelijke dief werd achtervclgd. Hij viel bij zijn vlucht door een ruit, waardoor hij eenige verwon- dingen opliep. De dader schijnt ook nog eeni ge handiangers gehad te hebben. MOORDAANSLAG. Man ernstig mishandeld in een bovenhuis in de Ripperdaslraat in Den Haag. Gisteravond omstreeks zes uur is het an ders zoo stille wijkje tusschen den Wesduin- weg en de van Egmontstraat te 's-Graven- hage in beroering gebracht door een moord- aanslag, gepleegd in een bovenhuis aan de Ripperdastraat 81. De 37-jarige F. A., die sinds eenigen tijd niet meer met zijn vrouw samenwoonde, doch te Rotterdam verblijf hield, wilde haar spreken over de kinderen. Hij meldde zich daartce gisteravond tegen zes uu: aan de wo ning in de Ripperdastraat aan en werd ont- vangen door J. K. van D., met wien de vrouw den laatsten tijd samenwoonde. Boven gekomen, geraakten beiden mannen slaags, waarbij A. tenslotte zijn tegenstan- der met een mes zeer ernstig in de buik ver- wondde, tengevolge waarvan van D. hevig bloedend ineenzakte. De dader nam ijlings de vlucht en wist in de consternatie te ontkomen. De vrouw maak- te onmiddellijk gebruik van het politie-alarm- toestel in de buurt, waarna de politie en de Eerste-hulpdienst ter plaatse kwamen. Ter wijl het slachtoffer naar het Roode-Kruis- ziekenhuis werd vervoerd, stelde commissa- ris Pare een voorloopig onderzoek in. Over deze mishandeling worden ons nog de volgende bijzonderheden gemeld: Omtrent het geval van zware mishandeling, gisteravond in de Riperdastraat te Den Haag, vernemen wij dat de dader in den afgeloopen nacht in zijn woning te Rotterdam is aange houden en een volledige bekentenis heeft af- gelegd. Hij wordt op het Hoofdbureau van politie in arrest gehouden. De toestand van het slachtoffer is, naar omstandigheden, rede- lijk wel. DE VERBROKEN RADIO- v REDEVOERINGEN. Van den „vrijdenkerHoving. Na- dere mededeelingen van minister Reymer. Op vragen van het Tweede Kamerlid Wijnkoop: Wil de minister alsnog de voorwaarden mededeelen, namens hem gesteld bij de voor de radio-uitzending van 29 September j.l. in Tuschinsky te Amsterdam volgens art. 3tei van de Telegraaf- en Telefoonwet verleende vergunning? En wil de minister voorts de feitelijke mo- tieven publiceeren, waarop hij gemeend heeft dat de uitzending in strijd kwam met de ge- stelde voorwaarden? heeft de minister van waterstaat geant woord De voorwaarden, in vraag 1 bedoeld, wa ren, dat het programma van hetgeen zou worden uitgezonden uiterlijk drie dagen te voren aan den ondergeteekende ter inzage zou worden verstrekt en dat de uitzending niet zou zijn in strijd met de veiligheid van den Staat, de openbare orde of de goede ze- den. Toen in het verloop der redevoering van den heer Hoving bleek, dat de uitgesproken woorden in hun onderling verband krenkend waren voor den eersten minister van een be- vriende Mogendheid, zelfs in een mate, dat zij aanstootelijk konden worden geacht voor groote groepen, zoowel in binnen- als bui- tenland, werd de uitzending, als in strijd met de openbare orde en de goede zeden, verbroken. Van den heer Vogt. Het antwoord op vragen van den heer Elcris Vos. Op vragen van het Kamerlid F. Vos: 1. Is het den minister bekend, dat de uit zending van een radio-redevoering van den heer Willem Vogt, directeur van het omroep- bedrijf van de Algemeene Vereeniging Radio Omroep, gehouden op Maandag 21 October j.l., des avonds, van ambtswege plotseling is afgebroken? 2. Is de minister bereid, mede te deelen, of deze handeling strekte tot uitvoering van artikel 3ter der Telegraaf- en Telefoonwet? 3. Indien we voorgaande vraag bevesti- gend wordt beantwoord, wil de minister dan mededeelen, welke bewoordingen of uitdruk- kingen, door den heer Vogt gebezigd, ge- vaarlijk zijn geacht voor de veiligheid van den Staat, de openbare orde of de goede ze den? 3. Indien de voorgaande vraag bevesti- woord, wil de minister dan mededeelen, op grond van welke wettelijke bepaling(en) tot den sub 1 bedoelden maatregel is overge gaan? heeft de minister van waterstaat geant- woord 1. Ambtshalve is aan den heer W. Vogt, directeur van het Omroepbedrijf van de Al gemeene Vereeniging Radio Omroep, ver zocht niet voort te gaan met de rede, welke hij op Maandag 21 October j.l., des avonds, uitsprak. Toen aan dit verzoek niet werd vol- daan, is hem opdracht gegeven de rede te eindigen, aan welke opdracht door hem ge volg werd gegeven. 2. De bedoelde handeling strekte ter uit voering van het beginsel in artikel 3ter der Telegraaf- en Telefoonwet 1904 (Staatsblad no. 7) neergelegd. 3. Het verzoek en later de opdracht is tot den heer Vogt gericht niet op grond van be woordingen of uitdrukkingen, maar omdai diens voortgezette bespreking voor de mi- crofoon van hetgeen de Radioraad onder ge- heimhouding aan de omrcep-organisaties had medegedeeld, moest worden geacht een niet geoorloofde inbreuk te zijn op de be- handeling van deze aangelegenheid, zooals het bij de wet daarvoor ingestelde orgaan deze wenschte te zien geschieden. 4. In verband met de beantwoording vat vraag 2 behoeft vraag 4 geen beantwoor- ding. HET JUBILEUM VAN DE KON. ZEEPFABRIEK „DE DUIF". Gisterochtend werd door deze fabriek haai 40-jarig bestaan herdacht. Er werden tal van toespraken gehouden Het personeel bood een Holl. interieur voor het directie-gebouw aan. Aan een lunch zaten 300 gasten aan. INBREKER AANGEHOUDEN. De Haagsche politie heeft aangehouden den Rotterdammer T. en den beruditen Am sterdamschen inbreker F., verdacht van den op 12 October gepleegden inbraak in het perceel van Hoogenhoucklaan, waarbij on geveer f 3000 gulden aan juweelen gestolcn waren. Bij de aanhouding waren zij in het bezit van inbrekers-werktuigen. De Amster- dammer, die bij den inbraak op den uitkijk moet hebben gestaan, is door twee meisjes herkend. EEN ONDERSCHEIDING. Ter gelegenheid van zijn bezoek aan Soes- terber heeft de minister van Defensie den af getreden commandant der luchtvaartafdee ling, kolonel Hardenberg, medegedeeld, dat hij benoemd is tot Ridder in de Orde van die Nederlandsche Leeuw. KORTE BERICHTEN. Het Kamerlid de heer Kortenhorst heeft den minister van binnenlandsche zaken en landbouw eenige vragen gesteld naar aan- leiding van de EHiitsche handelspoldtiek ten aanzien van Nederland. Doo««t» 30-60 ra 90 ct. Tube 80 ct. Bi) Apoth. en Drogistta

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7