Alkwaarsctiii Giirait. De geheimzinnige voetstappen Willi I, ETON. No. 258 1929 tienderd een en dertigste iaargang. Vrijdair November Radio-hoekje Zaterdag 2 November. Hilversum, 298 M. (Na 6 uur 1071 M.) qiO.10.15 Morgenwijding. 12.15—2. Concert door het kwartet. 2.4.Kinder- revue. Naar het middelpunt der aarde met Jantje Leep en Pietje Dom. 4.4.30 Auto- praatje door J. J. A. de Ridder. 4.30—5.— Sportpraatje. 5.—5.30 Gezondheidshalfuur- tje, door B. S. H. Stieler. 5.30—6.— Duitsche les. 6—7.45 Concert door het orkest. Henny v Gelder, zang. 8— V. A- R- A. Orkestconcert. Intermez zo' Hollandsche boerendansen door een en semble. Causerie. 11— V. A. R. A. Actueele en levensliedjes afgewisseld met gramofoon. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend K. R. O.) j 1.3012.Godsdienstig halfuurtje. 12.15 —1.15 Concert door K. R. O.-Trio. 1.15— 2.Gramofoonmuziek. 2.3.15 Kinderuur- jje- 3.3o_4._ Esperanto-cursus. 4.4.30 lEngelsch voor gevorderden. 4.305.En- g-elsch voor beginners. 5.6.45 Gramofoon muziek. 6.45—7— Journalistiek Weekover- zicht. 7.7.30 Lezing over: Electriciteit in de huishouding. 8.1511.Concert. Orkest en spreker. 9.9.30 Gramofoonmuziek. 10. ill.Voortzettingconcert. 9.30 ca. Nieuws- J>erichten. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. F11 0511.20 Lezing. 1.202.20 Orkestcon cert 3.30 Voetbalverslag door ooggetuige. 3.45 Berichten. 4.35 Zang door N. Lovat, eopraan en D. Hoey, bariton. 5.Orgelcon- cert op cinema-orgel. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 'Nieuwsber. 7.05 Zang door O. Haley, alt. 7.20 Lezing. 7.35 Lezing. 7.50 Concert. H. .Vincent, tenor. Instrumentaal kwintet. 8.50 „Ikey gets his" Dialoog van M. O'Moor. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Lezing. 9.50 Nieuwsberichten. 9.55 Concert. D. Vane, so- Eraan. G. Baker, bariton;- Orkest. 10.55 >ansmuziek. 11.3512.20 Dansmuziek. Langenberg, 473 M. 6.207.20 Concert. 9 3510.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Gra mofoonmuziek. 12.251.50 Orgekoncert. 4.50-—5.50 Kamermuziek door Su'ijkkwartet. 7.20 Concert. Orkest, kocr, tenor, sopraan en bas. Brussel, 508.5 M. 5.20 Trioconcert. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Orgekoncert. Decla imatie. 9.25 Concert voor 2 fluiten en piano. Kalundborg 1153 M. 2.504.50 Concert. Orkest en zangeres. 7.35—8.40 Concert. Or kest en 2 violen. 9.2010.20 Orkestconcert. J0.20—11.35 Dansmuziek. Zeesert, 16.35 M. 6.1512.50 Lezingen. •1 201.50 Gramofoonmuziek. 1.503.50 [Lezingen. 3.50—4.50 Concert uit Hamburg. 4 50—7.20 Lezingen. 7.20 „Prozess Sokra- tes". Hoorspel in 4 bedrijven van Hans Kyser. Daarna dansmuziek. 11.05 Verslag van de Zesdaagsche Wielerwedstrijden in het Sportpalast. Parijs „Radk)-Paris", 1725 M. 12.50 2.20 Gramofoonmuziek. 4.35 Dansmuziek. 6.55 Gramofoonmuziek. 8.35 Pianoles. 8 50 Zang. 9.50 Gramofoonmuziek. DE AFGEBROKEN REDEVOERING VAN DEN HEER VOGT. Nadere vragen van het kamerlid Floris Vbs. Het Tweede Kamerlid F. Vos heeft den mi nister van waterstaat de volgende vragen ge- steld: lo. Is het den minister bekend, dat om- trent de plannen van den radioraad aan- gaande de verdeeling van den zendtijd over de omroep-organisaties hier te lande, in de pers mededee'/ gen waren gedaan, voordat de heer Vogt, directeur van het omroepbedrijf van de A.V.R.O., op 21 October 1.1. zijn op last van het hoofdbestuur der posterijen ge- staakte redevoering hield? 2o. Is de minister bereid, mede te deelen, door welke bewoordingen oJF uitdrukkingen de heer Vogt tijdens zijn sub 1 bedoelde redevoe ring omtrent de aldaar bedoelde plannen van den radioraad zakelijke mededeelingen heeft gedaan, die door de onder vraag 1 vermelde publicaties nog niet van algemeene bekend heid waren? 3o. Wil de minister mededeelen, waarom de rede van den omroeper van de Vereeniging van Arbeiders-Radio-Amateurs voor de mi- erofoon op 19 October 1.1. dus voor de rede voering van den heer Vogt gehouden, niet ?P last van het hoofdbestuur der posterijen ^estaakt, hoewel daarin omtrent de sub 1 ^paui pnnroipBJ uap uea uauun[d appopoq w«rden gedaan van geheel den- n aard als die, welke daarna aanlel- g gaven tot het doen staken der redevoe ring van den heer Vogt? minister bereid, den wettelijken g ds lag aan te wijzen van de bevoegdneid regeering om een radioredevoering te n staken, anders dan wegens de bezwaren, geautoriseerde vertaling uit het Engelsct van Mevrouw Belloc lowndes, 66 doorOSWALDI. h de baI!k der beschuldigden van ornho°g handen waar- rend, Jn3?! ?enigen tenner gedu- waren 7ii w" u*} proces niet ontgaan Tend fk,a geIaat met ee" tref- fend, ongekunsteld gebaar. Het gevoel dat af?d<Aa- d0VerTSterde' Was biJ"a boven- aardsch, de verlossing om niet langer te moeten schijnen, ach arme, wat zij niet was LTbfk een hf[dln' "iet la,nger wat nood- zakehjk onontkoombaar had gevonden de riere houding te moeten aannemen vaneen onschuldige vrouw, wier leven op het spel •taat, omdat zij van moord verdacht wordt. rioe vreemd het moge klinken, maar Mint- law voelde zich eensklaps zeer bezorgd, niet om de vrouw in de beschuldigdenbank, maar om de vrouw naast hem. Hij had Adelaide's arm vastgegrepen en haar met kracht opge- Mouden, bang als hij was, dat zij flauw zou j Vadvo. Maar zij hieid zich passief, also! zu die deze naar haar oordeel oplevert voor de veiligheid van den Staat, de openbare orde of de goede zeden, en wil de minister mede- delen, op welke gronden art. 3ter, sub B, van de P.- en T.-wet door hem niet limita- tief wordt beschouwd? 5o. Is de minister bereid, de spoedige tot- standkoming te bevorderen van wettelijke be- palingen, die de vrijheid tot het houden van radio-redevoeringen waarborgen in dezelfde mate, waarin de vrijheid van drukpers door de geldende wetgeving is verzekerd. GROOTE NAJAARS-VEEMARKT. De Directeur van het Marktwezen te Alk- maar brengt ter algemeene kennis, dat ter gelegenheid van de groote Najaarsveemarkt op Dinsdag 5 en Woensdag 6 November a.s. het vee, hetwelk men niet per vaartuig naar de markt brengt, alleen aangevoerd mag worden langs den HELDERSCHEN WEG, over de HEILGOERBRUG, de FRIESCHE- BRUG, de SCHERMERVLOTBRUG of over de TURFMARKTBRUG. Aanvoer van vee over de Bergerpoort, de Emmabrug, de Popmansbrug of de beide rustieke voetbruggen is verboaen. Het vee vanaf den Schermerweg naar de markt gebracht moet over de Schermervlot- brug en den Achterweg worden vervoerd. De dieren die over de Boombrug bij het Zeglis de stad binnenkomen mogen alleen naar de markt worden gebracht over de Turfmarktbrug langs de Limmerhoek en de Laat. Vaartuigen met voor de markt bestemd vee moeten gelost worden aan de Handelskade, de havenmeester zal de ligplaatsen aanwij- zen. Het vee langs den Helderschenweg en per vaartuig aangevoerd aan de Handelskade mag alleen naar de markt worden gebracht over de Korte Nieuwesloot van de Handels- ksdc flf Bij de SCHERMERVLOTBRUG, de FRIESCHEBRUG, de HEILOOERBRUG, de TURFMARKTBRUG en aan de KORTE NIEUWESLOOT zal het aan te voeren vee deskundig worden onderzocht, en zal het verschuldigde marktgeld moeten worden vol- daan. In het algemeen mag men geen vee ter markt brengen zonder voorafgaand deskun dig onderzoek en betaling van het marktgeld. De toegangen tot de markt zullen worden opengesteld op DINSDAG van des voonnid- dags 10 uur tot des namiddags 1 uur; op WOENSDAG van des voormiddags 7 uur tot des voormiddags 10 uur. De Directeur voornoemd, D. SOHENK. Ppovinciaal nieuws ZUID- EN NOORD-SCHERMER. (Vervolg Raadsvergadering). De voorzitter gaf een uitvoerig overzicht van deze, overigens den Raad reeds bekende zaak. Hieruit bleek, dat alle pogingen, om met dien schipper de zaak minnelijk te rege- len hebben gefaald. De maatschappij, waarbij de schipper terzake verzekerd is, heeft correct gehandeld en is bereid tot betaling. Zij heeft den burgemeester bij diens verzoek ten haren kantore bescheiden getoond, waar- uit bleek, dat de schade geregeld is, als tus- schen de wederzijdsche experts overeengeko- men. Deze schade is getaxeerd op 500. B. en W. werden gemachtigd, c.q. de burge meester als zoodanig ten deze de gemeente te ver tegenwoordigen Alsnu is aan de orde het vaststellen der ge- meentebegrooting voor het dienstjaar 1930. Mevr. SlootenSmit zeide, dat zij zich met de begrooting zeer wel kan vereenigen, omdat zij erkent, dat het moeilijk is, met de beschei den middelen, waarover eene kleine gemeente nu eenmaal beschikt eene sluitende en bruik- bare begrooting samen te stellen. Niettemin had zij liever gezien, dat sommige posten wat ruimer waren geraamd geworden, in het bij- zonder de z.g. onderhoudsposten in Hoofd- stuk VI. De post onderhoud van straten en pleinen in het bijzonder achtte zij op 500 bepaald te laag. De voorzitter zeide daarop, dat deze post danig, d.w.z. voor het gewone onderhoud. B vormt van dit waterschap. Er ontspon zich en W. zijn van gevoelen, dat het herstel van het Noordeinde te Groot-Schermer, hetwelk een algeheele vernieuwing zal moeten zijn, van zoodanigen omvang is, dat dit niet uit de gewone middelen kan worden betaald. Op een vraag van den Heinis, antwoordde de voorzitter, dat het niet wel mogelijk is, dit straatgedeelte te verbeteren, door ieder jaar een gedeelte onder handen te nemen, omdat aan de verstrating een algeheele ophooging vast zit, die door het Heemraadschap de Eilandspolder wordt noodig geacht, waar deze straat tevens ter plaatse den omringdijk vormt van dit waterschap. Er ontspinde zich hierover een breed opgezette discussie. Som mige leden vroegen zich af, of de gemeente daarmede iets te maken heeft. Anderen vrees- den, dat eene nieuwe bestrating, als die komt te liggen in een bed van opgebrachte specie, het niet lang maken zal en spoedig weer vol kuilen zal zijn. in een soort van verdooving verkeerde. Einde- lijk zag hij, dat zij haar lippen bewoog en hij boog zijn hoofd naar haar toe. „Is isdan alles in orde?" hoorde hij haar in gesmoorde fluistering vragen. „Volkomen in orde!" riep hij luid, overge- lukkig uit. Ja, hij moest hard roepen, want er kwam een storm van bijval en handgeklap los, niet alleen in, maar ook buiten de rechtszaal. De rechter hief de hand op en riep met een stentorstem over het geraas heen: „Dat is hoogst ongepast! Een gerechtshof mag door dergelijke onwaardige uitingen niet in een schouwburg veranderd worden. Het is beschamend voor hen, die dit doen, en die blijkbaar uit het oog verliezen, dat de open- bare plicht, van welke wij ons thans hebben gekweten, de ernstigste is, waartoe wij als burgers kunnen worden geroepen". Eenige oogenblikken later was Eva Ray- don alleen met de drie mannen en de eenige vrouw, de menschen, die nu niet alleen voor haar, Eva, de heele wereld vormden, maar ook de eenige schepsels met eerlijk, mensche- lijk gevoel. Ook de kleine Gilly was er, maar niemand lette op het kalme, stille ventje. Allen stonden daar dicht op elkaar in de scbemerachtige kamer, waar de heldia yaa De voorzitter zeide, dat de eerste vraag neerkomt op de kwestie, of de een, dan wel de ander het zal betalen, maar dat niettemin het feit blijft, dat de ophooging zal moeten ge- schieden. Of de leden, die het laatste vreezen, n.l. dat de opgchocgde straat het niet houden zal, gelijk hebben of niet. dat zal dus toch moeten worden geriskeerd. De heer de Boer achtte het toch wel juist, dat B. en W. verschi'.lende posten niet zoo hoog hebben voorgedragen. Hij vertrouwde, dat ook met deze ramingen, de onderhouds- werken der gemeente, naar behooren zullen kunnen worden uitgevoerd. De voorzitter merkte op bij den post jaar- wedde burgemeester, dat deze jaarwedde, evenals die van secretaris en ontvanger, op het oude bedrag zijn geraamd, niettegen- staande Ged. Staten raming op het door hun college in het uitzicht gestelde hoogere be drag hebben wenschelijk geacht. Waar al- thans over de bedragen, al zal wellicht de verhooging tot stand komen, onzekerheid be- staat, achtten zij deze wijze van doen in de ge- geven omstandigheden het meest juist. Om echter, zij het op andere wijze toch te voldoen aan den wensch van Ged. Staten, heeft het college den post voor onvoorziene uitgaven met het voor de salarisverhooging allicht be- noodigd bedrag hooger geraamd, niettegen- staande deze post toch al verhoogd inoest wor den, omdat de raming voor 1929 te laag was gebleken. Eenstemmig kunnen de leden zich vereenigen met de, ten deze gevolgde gedrags- lijn. Bij den post jaarwedde Veldwachter. vroeg mevrouw SlootenSmit, of de voorzitter be reid is, in het geval dat de huidige veldwach ter mccht vertrekken, den Raad niet zonder meer voor het feit van eene nieuwe benoeming te stellen, maar hem vooraf omtrent een en arders in te lichten. Het zou toch wensche lijk kunnen zijn, zeide spreekster, dat een an dere wijze van voorziening in den plaatselij- ken politiedienst goedkooper en even doeltref- fend was. De voorzitter zeide, dat hij met behoud ove rigens van al zijne rechten, wel de toezegging wil doen, eerst vooraf, bij eventueele vaca- ture, den raad wil inlichten omtrent zijne plannen ter voorziening, voor zoover dit van hem afhan-srt. De heer Van der Laan vroeg en verkreeg inlichtingen bij den betrokken begrootings- post, omtrent de samenstelling van het corps brandmeester en hun taak. De heer Heinis zou een andere constructie van de straatriolen wenschelijk achten. B. en W. zegden toe met een dier inrichtin- gr-n eens een proef te zullen nemen op de wijze als de heer Heinis aangeeft. Mevrouw Slooten—Smit zeide, dat de school te Groot-Schermer er van binnen slecht onderhouden uitziet. Speciaal wat be- treft de muren. De voorzitter ontkende dit. Aan deze muren is juist de laatste jaren veel en met goed ge- volg gedaan. Bij den post werkverschaffing vroeg de heer Heinis, of de Diaconie der Nederduitsch Hervormde Gemeente te Groot-Schermer, die toch geld genoeg heeft, niet eens wat meer kan doen. De voorzitter zeide, dat de Raad over die instelling niets heeft te zeggen uiteraard en dat de diaconie hier gevoegelijk buiten bespre- king kan blijven. Er bestaat, zeide spreker, een commissie van overleg tusschen de ge meente en de instellingen van weldadigheid, waarvan wefhouder Smit voorzitter is. Spr. nam aan, dat, als het noodig is, de heer Smit deze commissie wel zal bijeenroepen, om over mogelijke plannen tot samenwerking inzake de werkverruiming van gedachten te wisselen Mevrouw Slooten wees op de wenschelijk- h^id, om de sloot bij de school te Groot-Scher mer te laten dempen als werkverschaffing en om tevens daarmede een beteren hygienischen toestand aldaar te scheppen. De heer Heinis vestigde er de aandacht op, dat de transformator te Groot-Schermer zoo bedenkelijk uit het lood komt te staan en vroeg daartegen voorziening. De burgemeester zeide, dat dit object in eigendom en onderhoud is bij het P.E.N, en dat spreker in dat scheefstaan geen gevaar ziet. Niettemin zijn B. en W. bereid, er de aandacht van het Provinciaal bedrijf op te vestigen. De heer van der Laan vraagt, of de sperklokken bij de aangesloten wel deugdelijk door den lijnwerker worden gecontroleerd, waarop de voorzitter bevestigend antwoord de. Daarna werd alle zorg besteed die dezen belangrijke zaak, in verband met de maxinale belasting vereischt. Spr. gaf nog eens een overzicht van de hooge maximale belasting van het vorige jaar en zeide, dat een circu late aan de ingezetenen gereed ligt, met be- trek'king tot het gebruik van toestellen met hooge aansluitwaarde in de lichturen. Nadat de voorzitter nog een overzicht in details heeft gegeven over den stand van de gemeente-schulden, werd de beraadslaging over de begrooting geeindigd. Met algemeene stemmen werd dezelve vast- gesteld, geheel overeenkomstig het ontwerp, het Swanmere-mysterie haastig gebracht was, om haar aan de oogen van de menigte in de rechtszaal te onttrekken. Tranen, heete, gelukkige tranen stroomden over Eva Raydon's gelaat en haar hand drukte vast die van den beroemden advocaat, aan wiens warme welsprekendheid zij voelde, dat zij haar leven dankte. Maar Sir Joseph Molly had een eerlijk ge- moed en nadat hij vol oprecht medegevoel de door snikken onderbroken woorden van zijn cliente had aangehoord, riep hij uit met een stem, heersch van aandoening: „U hebt uw leven te danken met Gods hulp, mevrouw Raydon, niet alleen aan mij en aan uw tr«u- we vrienden, kolonel Mintlaw en mr. Buck, maar bovenal, naar ik vast overtuigd •ben, aan deze dame Hij lei zijn groote hand op Adelaide's ten- geren schouder en bracht haar naar voren; want nadat zij met Eva een langen, innigen kus gewisseld had, was zij met haar kleinen jongen wat terzijde gegaan, om haar vrien- din bij de drie mannen te ldien, die haar, ieder op zijn manier, zulk een schitterenden dienst hadden bewezen. Sir Joseph voelde, dat zij terug wilde gaan, maar hij hield haar stevig vast, terwijl hij voortging met zijn sonore stem, die nu klonk als een klok. J3e wyze waarop mevgouw Strain door B. en W. opgemaakt. Het zelfde geschiedt met de begrooting van hot gcmcentelijk electricitcitsbedrijf, nadat deze op geheel dezelfde wijze is t:liandeld De gemcente-begrooting vertoonde de na- volgendc cindcijfers: gewone dienst, ontvang sten en uitgaven 40218.79, aldus geen sal- do; kapitaaldienst, ontvangsten en uitgaven 15000, eveneens geen saldo. Punt 9 werd van de agenda afgevoerd, zijti de het advies van de Gezondheidscommissie terzake nog niet ingekomen. Benoemd werden: tot regentesse der weezen mevr. T. Kriek- -- Nat met 5 stemmen en 1 stem op mevr. M BrcertjesKoning. Eerstgenoemde was aftre- dend. tot lid-ouder van de plaatselijke schoolcom- missie de heer K. Keetman, aftredend, met alle (6) stemmen. tot lid van het bestuur der gemeentelijke leesbibliotheek te Groot-Schermer mejuffr. Lijsbeth de Groot met alle (6) stemmen. En de heer S. van Stralen met 5 stemmen en 1 op den heer J. Heinis. De begrooting van het Burgerlijk Armbe- stuur werd goedgekeurd, zooals zij is ingezon- den, met een gemeentelijk subsidie van 400 sluitend gemaakt. De heer de Boer vr g en verkreeg inlich tingen, die echter nog voorloopig moeten zijn, over den toestand van de brug te Driehui- zen. Het rapport is, wat betreft de soliditeif van den onderbouw gunstig. De bovenbouw zal evenwel eenige voorziening behoeven, waaromtrent den Raad voorstcllen zullen be- reiken. Mevrouw SlootenSmit bepleitte de aan- stelling van schoolartsen aan de beide open- bare lagere scholen. De heer van der Laan achtte zulks in dez-- kleine gemeente overbodig. De heer de Boer zeide, dat men toch niet in alles de zorg van ouders op de gemeenschap moet leggen. De voorzitter achtte het werk van een schoolarts zeer nuttig; de verslagen daarom- trent in andere gemeenten toonen dit aan. De ouders zijn leeken en een arts ziet dadelijk veel meer, dan de meeste zorgvolle vader of moeder. Spr. wees er op, dat een rapport, om deze zaak provinciaal, intercommunaal te regelen, in bewerking is, maar niettemin acht te hij het niet noodzakelijk, om op de uitwer- king daarvan nu te gaan wachten. Men kan plaatselijk zeker wel iets doen, al zou het des- noods voor een jaar op proef zijn. Mevr. Slooten deed daartoe het voorstel Voer stemmen de leden Heinis en de voorstel ster, tegen de leden de Boer, van der Laan. Posch en Smit. Een voorstel van mevr. SlootenSmit, om een eventucel op te richten cursus voor ont- wikkeling van volwassenen en Esperanto-be- oefening, als deze van particuliere zijde zou worden tot stand gebracht, te steunen met een subsidie en het beschikbaar stellen van een verwarmd en verlicht lokaal werd wegens sta king van stemmen aangehouden. V6or stem- men de voorstelster en de leden de Boer en Heinis; tegen de leden Smit, Posch en van der Laan. De heer de Boer had dit voorstel geamen- deerd, door de voorwaarde te stellen, dat er minstens 18 leerlingen zouden moeten zijn, welk amendement mevrouw SlootenSmit overnam. EGMOND AAN ZEE. In de lunchroom „Het Witte Huis" van den heer Clausing hield de V.V.V. haar na- jaarsvergadering onder leiding van den voorzitter, den heer W. van Eenennaam. De heer R. M. Wijker had verzocht om be- middeling der V.V.V. bij het adresseeren om verbetering van den slechten toestand van den weg naar Alkmaar, die in onderhoud is bij de gemeente Alkmaar. Aan dat verzoek werd voldaan. De Rijwielpad-vereeniging „Noord-Kenne- merland" had steun verzocht van de V.V.V. De voorzitter deelde mede, dat door hem gewezen was op de urgentie van een rijwiei- pad van Egmond aan den Hoef naar den Franschman in verband met den steeds druk- ker wordenden weg voor het gewone ver- keer, waardoor het fietsen er levensgevaar- lijk geworden is. Bovendien was daar een heel mooi traject voor te vinden met 'n heer- lijke omgeving voor de natuurliefhebbers. Spr. meende erop te kunnen vertrouwen, dat de Rijwielpadvereeniging zich daarvoor zeer zou interesseeren. Besloten werd op voorstel van het bestuur om te beginnen met een bij- drage van 10. Door de commissie tot onderzoek van de mogelijkheid tot het plaatsen van een kiosk ten dienste van het vreemdelingenverkeer werd rapport uitgebracht door den heer H. van der Plas. Het bleek, dat de commissie het plan financieel niet onmogelijk achtte, doch dat er zulke bezwaren van practischen aard bestonden, dat zij niet kon voorstellen otn het plan uit te voeren. Dienovereenkom- stig werd op voorstel van het bestuur beslo ten. Van de leden der feestcommissie was er nog maar een over, die bovendien voor het getuigenis heeft afgelegd over uw liefdevolle, harmonische betrekking tot uw echtgenoot, maakte een diepen indruk op de jury, me vrouw Raydon. Maar wat, volgens mijn ge voelen, een schuldig-bevinding onmogelijk maakte, was het eenvoudige, zakelijke en on- aantastbaar verslag van deze dame, van het- geen wij alien hier moeten aannemen, was de ongeziene, doch duidelijk gehoorde komst van den jongen man, Amos Purcell, dien noodlot- tigen avond in de hal. Het moet van me vrouw Strain wel buitengewoon veel moreelen moed geeischt hebben, om met deze nieuwe mededeelingen te berde te komen, nadat zij klaarblijkelijk reeds een volledig getuigenis had afgelegd en nadat het geding feitelijk al begonnen was! En ik, voor mij, zal nooit de standvastigheid en de waardigheid vergeten, waarmede u" nu richtte hij het woord rechtstreeks tot Adelaide Strain „het scherpe kruisverhoor van den procureur-ge- neraal doorstond." Toen plotseling, juist toen hij het woord „kruisverhoor" had gezegd, voelde Sir Jo seph den tengeren schouder, waarop zijn hand mogelijk wel wat zwaar rustte, in het niet wegzinken, want mevrouw Strain zakte als een hoopje kleeren op den grond in elkaar. Op hetzelfde oogenblik bijna stortte Eva Baxdgik nagg iggt fifidstasa act dsn seizoen naar elders vertrokken was, zoodat nu door den secretaris verwezen werd naar het verslag in de Badbode. Tevens wekta spr. op, dat men er niet op moest vertrou wen, dat hij telkens beschikbaar zou zijn, wamieer het met de feestcommissie misliep. Hij wilde zich in geen geval in zijn vacan- tie, die hij zoo noodig had, door beloften van te voren vastleggen, en zou er geen reeds gemaakte plannen voor laten varen. De voorzitter dankte den heer Bosschaart voor zijn verzorging van het Strandfeest en tevens het bestuur der Kindervacantie-kolo- nies voor de medewerking door het beschik baar stellen van een kofferkino voor een bioscoopvoorstelling. Op voorstel van het bestuur werd beslo ten om evenals vorige jaren in 1930 het In- formatiebureau der V.V.V. gevestigd te hou den bij den heer Davidzon. De heer Davidzon vond het verschrikkelijk elk jaar te moeten afhangen van het besluit eener A.V. Hij zou het Inf. Bureau in 1930 wel weer willen aanvaarden onder voor waarde, dat in de volgende. vergadering wordt besproken of er geen verandering in dezen toestand gebracht zal worden. Aangenomen werd het bestuursvoorstel om wederom dp geheele regeling der uitga- ve van den Gids voor Bad-Egmond en de Badbode in handen te stellen van't bestuur, zooals dat de laatste jaren noodzakelijk ge bleken was. Bij het punt Reclame hield de voorzitter een pleidooi voor medewerking van de le den, opdat er ook eens een andere toon in gehoord wordt. Het bleek evenwel, dat het enthousiascne daarvoor niet bijster groot was. Alleen de heer Palsma wilde zich be schikbaar stellen. De voorzitter drukte den leden op het hart om eventueele ideeen mon- deling of schriftelijk ter kennis te brengen Van het bestuur. Door den heer Bosschaart was een be grooting opgemaakt voor het jaar 1930, die tengevolge van het niet toekennen van een subsidie van 1000, weer gewijzigd was ge worden. In dezen nieuwen vorm werd de be grooting aangenomen. Uitvoerig werd een kwestie tusschen den heer Van de Garde, eigenaar van Helmduin, en een teleurgestelde huurder, den heer Claassen, besproken. Deze laatste wenschte een bedrag van 100 terug te ontvangen waaraan de directie van „Helmduin", tot verontwaardiging der vergadering, niet vol doen wilde. Het bestuur kwam ten slotte met het voor stel, dat in de bestuursvergadering met al gemeene stemmen werd aangenomen: De V.V.V. schakelt de zaken, gedreven door of namens Van de Garde of diens echtgenoote of hun rechthebbenden uit, tot de kwestie- Claassen tot genoegen der V.V.V. is opge- lost. Dit onder groote stilte aangehoord voor stel vond bij niemand eenig bezwaar of be- strijding en werd dus met algemeene stem- men aangenomen. De voorzitter: Het heeft ons leed gedaan, dat het zoover is moeten komen. Natuurlijk komt er wel eens meer een kwestie voor, doch dat wordt dan gewoonlijk in der min- ne tusschen gast en huurder geschikt. Ook het informatie-bureau verleent daarbij zijn diensten en ik moet den heer Davidzon be- wonderen, dat hij daarbij altijd zoo veel suc- ees heeft. Thans moeten wij echter een ande re richting uit. De vreemdelingen moeten de gemeente, de V.V.V. en de bona-fide ver- huurders en pensionhouders kunnen vertrou wen en wij moeten ze beschermen tegen den slechten indruk, die gewekt kan worden door de handelingen der directie van Helm duin. Daarom stelt het bestuur ook het vol gende voor: „Het Bestuur der V.V.V. of een Commissie uit dat Bestuur verleent bij ge- schillen tuschen huurder en verhuurder tus- schenkomst. De uitspraak is bindend, behou- dens beroep op de Algemeene Vergadering. Uit Badbode, Gids en andere propaganda- geschriften worden namen en zaken geweerd van die leden, welke die tusschenkomst niet schriftelijk hebben aanvaard. Het Bestuur voorziet cartons voor gemeu- belde kamers enz. van het kenteeken der V.V.V. en neemt zoodanige maatregelen, dat de zoekende gasten duidelijk kunnen zien, wie tot de bona-fide verhuurders kunnen ge- rekend worden". Deze voorstellen werden zonder eenige discussie onder applaus der vergadering met algemeene stemmen aangenomen". In de vacature ontstaan door het aftreden van den heer Pluimgraaff werd tot bestuurs- lid gekozen de heer K. de Graaff, die deze benoeming aannam en hartelijk door den voorzitter welkom geheeten werd. In de va cature ontstaan door het bedanken van den heer Hooning werd met groote meerderheid gekozen de heer Pluimgraaff, niet minder hartelijk door den voorzitter toegesproken. Nu het bestuur voltallig was, moest nog een ondervoorzitter gekozen worden. Met op 4 na algemeene stemmen viel de keuze op den heer Pluimgraaff. Bij de rondvraag verzocht de beer David zon om een strenge censuur op de adverten- ties en de clichee's in Gids en Badbode. uitroep: „Addie!" Toen, opkijkend, gilde zij, dat het alien door de ziel sneed: „Ze is dood! Al die ellende heeft haar vermoord!" Maar Adelaide Strain was slechts van overspanning in zwijm gevallen. En wat haar weer tot haar zelf bracht, was de ang- stige stem van haar lieven jongen, die, terwijl hij haar trachtte op te heffen, steeds maar riep: „Mammie, mammie!" Nu zij zacht de oogen opsloeg, als ant- woord op dat ontroerende geroep, herinnerde Sir Joseph Molly zich een oud-Schotsche uit- drukking, welke hij eens zeer doeltreffend had aangehaald, toen hij pleitte voor een jonge vrouw, die haar kind had gedood, lie ver dan het prijs te geven aan de genade van deze wreede wereld. Die oud-Schotsche uitdrukking luidt: „Thae muving things ca'ed weans" en haar beteekenis is vervat in het Holland sche gedichtje: Kind'ren, zieltjes fijn en teer, Kleine boden van den Heer, Brengen met hun rein gemoed, Beter dan een stoflijk goed, Zoo in vreugde als in smart: Zonnegloed in't oud'renhart. A#

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5