milMHSti! [Mill Geneeskundige brieven. V1, vMORD t gCH Tij0 Buitenland Sport No. 258 1929. Honderd een en dertigste Jaargang. Vrydas 1 November. Uit onze Staatsmactiine. DE STAATSBEGROOTING VOOR 1930 Gelijk sedert jaren het geval pleegt te zijn, zullen onze lezers in een paar arti- kelen in deze serie een en ander vinaen uit en over de Staatsbegrooting voor he volgende jaar. We onderstrepen het ycoord een en ander, omdat het natuur- lijk niet mogelijk is in deze serie iets anders te geven dan de hoofdzaken en de .voornaamste cijfers, terwijl beschou- wingen daaromtrent wel uit moeten bliiven Het spreekt vanzelf, dat de ge- heele gedrukte Staatsbegrooting, waar bij die voor Oost- en West-Indie met be- hooren, een heele papieren stapel is. Er ■is heel wat werk noodig geweest om haar samen te stellen en haar druk feilloos te doen verschijnen. Allereerst iets over da eindcijfers der begrooting. Dit bedraagt voor 1929 wat betreft den gewonen dienst voor de ra cing (jgr middelen f 021.122.211 en voor de uitgaven 611.982.091, zoodat het ge- raamde- voordeelige saldo bedraagt op papier ruim negen millioen gulden. In- derdaad zal dit wel meer worden. Im- mers over 1928 (de cijfers over 1929 zijn uit den aard der zaak nog niet bekend) werd minder uitgegeven dan geraamd iwerd f 18.869.464.76. Wat den z.g.n. ka- pitaaldienst betreft wordt gerekend op een nadeelig saldo van 68.982.732. Bij een ontvangst van 27.770.638 wordt ge rekend op een uitgaaf van 96.753.370. Beide diensten samen worden dus be- groot op bijna 650 millioen gulden in ontvangsten en ruim 700 millioen gul den in de uitgaven. Nemen we nu eens een begrooting van ongeveer 20 jaar ge leden (1908), dan zien we, dat de geheele ■Staatsbegrooting toen nog geen 200 mil lioen gulden bedroeg (ruim 194 milli- pen gulden). Zelfs wanneer de gelds- waarde sedert steeg met 100 percent, dan nog blijft een restant van ruim drie millioen gulden waaruit valt waar te ne men, hoezeer de staathuishouding in de laatste jaren werd uitgebreid en tot welk een prijs dit geschiedde. Het zijn voor- namelijk de departementen van Onder- ,wijs, Kunsten en Wetenschappen en van Arbeid, Handel en Nijverheid, die deze iverhooging op hun geweten hebben. jVoor de merkwaardigheid voegen we daar nog aan toe, dat 80 jaar geleden, n.l. in 1850, toen de eerste jaarlijksche begrooting ingediend werd, deze een totaalcijfer aanwees van nog geen ze- ventig millioen. Wbl is sedert een en ander veranderd. Eveneens interessant is het na te gaan uit de begrootingen, hoe op de verschil- lende departementen de bezuiniging beeft gewerkt. Het duurste jaar voor den staat is het jaar 1922 geweest, toen de uitgaven het milliard met 84 K mil lioen gulden overschreden, daarna komt het jaar 1918, toen het milliard met bij na 54 millioen overschreden werd. Al- leen in die twee jaren werd het milliard overschreden. Voor het loopende jaar *1(1929) bedroeg het eindcijfer voor den gewonen dienst 601.797.758, terwijl de uitgaven van den kapitaaldienst wer den begroot op 189.221.078, samen dus ongeveer 691 millioen gulden, terwijl de twee eindbedragen samen voor het ko- mende jaar weder lager geraamd wer- den. Nu blijkt uit de ministerieele nota omtrent den toestand van 's Lands financien, dat in 1928 minder werd uit gegeven dan geraamd was 18.869.464.76 Op tien van de twaalf hoofdstukken waaruit de begrooting bestaat, kan nog bezuinigd worden tot een bedrag van 19.776.905.95, terwijl twee hoofdstuk ken de raming overschreden (Hoofdstuk V, Binnenlandsche Zaken en Landbouw en Hoofdstuk X. Arbeid, Handel en Nij verheid, resp. met bedragen van /609.692 en 297.749.19. Zuinigheid zal ook ver der in de huishouding van den Staat ge boden zijn, omdat in 1931 de nieuwe wet op de financieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten in werking zal treden, welke jaarlijks een groot of fer zal vergen van's Rijks schatkist. Dit verlies kan onmogelijk op het budget van e6n jaar geleden worden. In twee jaar tijds zal het waarschijnlijk moge lijk wezen het verlies te overbruggen Het nu geraarade en waarschijnlijk hooger uitvallende batig saldo is dus te beschouwen als een appeltje voor den lateren dorst. Vandaar ook, dat de re- geering er naar gestreefd heeft, om het overschot nog grooter te doen wezen. Maar daarin is ze niet geslaagd. De sa- larisherziening, het herstel van het ze- vende leerjaar en de wederinvoering van de leerlingenschaal van 1923 heb ben, evenals de tegenvaller bij de Zui- derzeewerken, geleid tot ;cn verhoogde uitgave. De begrooting van Onderwijs alleen is voor 1930 met negen millioen gulden verhoogd moeten worden en heeft thans het tevoren nog niet geken- de cijfer bereikt van 159.862.909. Aan den anderen kant is de daling van de Staatsschuld, welke de laatste jaren evenwicht bood tegen een vermeerde- ring op andere hoofdstukken, tot stil- stand gekomen en zelfs omgeslagen in een kleine verhooging, o.a. door de stij- ging van den rentestandaard met als onvermijdelijk gevolg daarvan een duur- dere financiering der z.g.n. vlottende schuld. Tengevolge van een en ander is het voordeelig saldo niet grooter dan negen millioen gulden. Met dat al zijn we de jaren der nadeelige saldi over den geheelen dienst voorbij. Bedroeg't totaal nadeelige saldo op dien dienst over de jaren 1909—1929 liefst 1.076.816.837.58, sedert 1925 werd bezuinigd en dit bedrag daardoor teruggebracht met ruim 120 millioen tot 952.515.171.30 K. Tot dusverre een en ander in het al- gemeen over de begrooting. Een volgend maal bezien we de verschillende depar- tementen nader. cxc. Het nieuwe Antoni van Leeuwenhoek-huis. Een paar maanden geleden schreef ik in een opstel over kanker, dat weldra de opening van het nieuwe tehuis voor het instituut der Nederlandsche kankerbe- strijding zou geschieden. Nu dit verheu- gend feit heeft plaats gehad, is het ze- ker wel de moeite waard, er nog eens op terug te komen. Wie het vroegere militaire hospitaal gekend heeft in al zijn ongezellige kil- heid, gelooft zijne oogen niet, wanneer hij het gebouw thans binnentreedt. Al- les ziet er even prettig en proper uit, het is alsof de zon veel meer licht geeft dan voorheen. Voor de soldaten, die toen verpleegd werden, vond men de sombe- re, kale omgeving blijkbaar goed genoeg. De strijders tegen de boosaardige ge- zwellen, die voortaan met al hunne krachten hier zullen werken, kunnen dat in blijder omgeving doen. Laat ons hopen, dat hun werk er toe leiaen mag, dat velen het gebouw in blijder stem ming zullen verlaten dan waarin zij er voor het eerst kwamen. Voor de opening is door het bestuur haast een voile feestweek gemaakt. Want feestelijk waren de bijeenkomsten in velerlei opzicht. Allereerst op Woens- dag 25 September, toen H. M. de Ko- ningin-Moeder bij de openingsplechtig- heid tegenwoordig was en daardoor als beschermvrouwe van allerlei inrichtin- gen, welke tot heil der lijdende mensch- heid bestaan, met haar bekende belang- stelling en medewerking er een door alien gewaardeerd cachet op drukte. Er was slechts een teleurstelling, omdat de eere-voorzitter, prof. Rotgans door een, laat ons hopen spoedig voorbijgaande, ongesteldheid verhinderd werd tegen woordig te zijn. De opvatting, welke ik in mijn vori- gen brief verdedigde, dat het nuttig is, het kankervraagstuk niet langer weg te moffelen maar ook het groote publiek daarover in te lichten, wordt door het bestuur van het Instituut gedeeld. Ge- durende een vijftal dagen werd niet al leen het gebouw ter bezichtiging gesteld, maar er was in de nog niet gebruikte zalen een tentoonstelling van platen, voorwerpen en preparaten op dit gebied ingericht, er werden voordrachten ge- houden en films vertoond. Zooals ver- wacht kan worden, toonde het publiek in al zijn geledingen groote belangstel- ling en het maakte een dankbaar ge- bruik van de aangeboden gelegenheid om zich van een en ander op de hoogte te stellen. Den eersten avond werd door dr. Jo- sephus Jitta uiteengezet, welk aandeel de Volkenbond in de bestrijding van kanker neemt; Vrijdagavond sprak de Directeur van het Instituut, dr. Wassink over „Wat men van kanker weten moet", terwijl Zaterdagmiddag prof, de Josselin de Jong een voordracht hield over „Denkbeelden en stroomingen in het moderne kankeronderzoek", terwijl telkens films, waarbij ook buitenland- sche, vertoond werden. Op verschillende wijzen werd duide- lijk gemaakt, hoe kanker berust op een stoornis in de harmonische verhouding der cellen, waaruit de weefsels van ons lichaam zijn opgebouwd. Bij groei en malen toestand een zekere orde, voor- ontwikkeling der cellen bestaat in nor- eerst wat de snelheid van groei betreft maar ook in dien zin, dat bepaalde gren- zen niet mogen worden overschreden, zoowel wat de onderlinge verhouding der cellen betreft als ten opzichte van de aangrenzende weefsels. Op een dwars- snede door de huid ziet men onder het miskroskoop tusschen de opperhuids- cellen en het daaronder liggende bind- weefsel een scherpe gegolfde afgren- zing, welke bij goedaardige gezwellen, zooals bijv. wratten, bewaard blijft. Kan- kerachtige celvermeerdering gedraagt zich geheel anders. Deze stoort zich aan geen enkele grens, aan geen enkele weefselsoort. In de cellengemeenschap ontstaat een ware anarchie, de cellen vermeerderen zich zeer snel en woeke- ren naar alle kanten, waarbij alles ver- nietigd wordt wat toevallig in den weg staat. Bloed- en lymphevaten worden aangevreten en losgekomen kankercel- len worden door die vaten naar andere deelen van het lichaam gevoerd om daar hun noodlottig, verwoestend werk voort te zetten. Op Donderdagavond werden door de verschillende aan het Instituut verbon- den geneeskundigen voordrachten ge houden, uitsluitend voor artsen. Het meeste van deze wetenschappelijke be schouwingen leent zich minder goed voor een bespreking in deze brieven. Toch wil ik over een enkel punt wat zeggen omdat ieder daarmee zijn voor deel kan doen. Zooals ik vroeger reeds schreef, is de kans op genezing van kanker des te grooter, naarmate het geval vroeger er- kend en behandeld wordt. Door dr. Nordholt werd aan de hand van statis- tieken aangetoond, dat van alle geval len van borstkanker, welke in behande ling komen, bij het eerste onderzoek blijkt, dat die van de linker borst min der ver gevorderd zijn. Dienovereenkom- stig blijkt het resultaat der genezing be- langrijk beter en is de sterfte aan kan ker van de linker borst geringer dan die van de rechter. Een anatomische ver kla^ng van dit merkwaardige feit is moeielijk te geven. Nordholt meent de volgende verklaring als juist te mogen beschouwen. De mensch is rechtshandig, het ge- voel in de rechterhand is beter ontwik- keld dan in de linker. Bij onwillekeurige aanraking van de borst zooals die bij wasschen, kleeden en baden plaats heeft, zal gewoonlijk de linker borst door de rechterhand worden aangeraakt en omgekeerd. Op die wijze is het begrijpe- lijk, dat een zeer lichte afwijking links gemakkelijker tot bewustzijn komt dan rechts en dus ook de vrouw voor afwij king links spoediger geneeskundige hulp zal inroepen. Hier vinden wij dus door cijfers be- wezen, van hoe groot voordeel het is, vooral zoo spoedig mogelijk doeltreffen- de behandeling te vragen. Wat bereikt kan worden, is nog niet zooveel als wij zouden wenschen maar toch reeds zeer belangrijk en althans veel meer dan wij voor twintig jaren durfden hopen. In een der zittingen werd een 72-jarig man getoond. Twee jaar geleden, toen hij dus 70 was, werd bij hem keelkanker gevonden, welke reeds een stemband verlamd had, zoo dat hij volkomen heesch was. Door be- straling, niet door operatie, is hij gene- zen, er is thans van het gezwel niets meer te bemerken, hij spreekt gewoon en heeft alleen aan den hals, tengevolge van de bestraling, een donker gekleurde plek. Op de tentoonstelling kon men zich overtuigen door talrijke foto's van gun- stig verloopen gevallen. Of de talrijke pathologisch-anatomische preparaten en mikroscopische producten binnen het bereik van het meerendeel der bezoe- kers viel, meen ik te moeten betwijfelen. Ten opzichte van het ontstaan van kanker komt de erfelijkheidsfactor hoe langer hoe meer in het achterste gelid. Vele onderzoekers beschouwen dezen factor haast zonder beteekenis. Herhaal- de prikkeling wordt algemecn aangeno- men als in staat om kanker te verwek- ken. Naar een bacterieelen oorsprong wordt nog altijd gezocht zonder dat het gelukt is, eenig positief bewijs te vin den, hoewel bekend is, dat verschillen de boosaardige gezwellen bij dieren door parasieten kunnen worden teweegge- bracht. Omtrent verband tusschen woon- plaats en woning eenerzijds en het op- treden van kanker anderzijds staan nog geen bewijzende gegevens ten dienste. Een van de belangrijkste onderzoekin- gen in deze richting is nog altijd dat van dr. Van Dam te Rauwerd. Velen zullen in de laatste dagen de beteekenis van het Kankerinstituut beter begrepen hebben. Zij hebben zich er van kunnen overtuigen dat daar hard gewerkt wordt, waarvan eveneens de talrijke geschriften getuigen, welke van de hand der daar werkzame artsen in de laatste jaren het licht hebben ge- zien. Zonder twijfel zal de werklust in de nieuwe omgeving zich in niet mindere mate uiten en mogen wij op den duur van die werkzaamheid nog veel nut ten bate van de lijdende menschheid ver- wachten. H. A. S. FRANKRIJK. HET SCHIP DER MILLIONNAIRS. Tijding van de crisis aan de Yorksche beurs bereikt hen in New open zee. Een medewerker van het „Journal", Emile Condroyer, schrijft uit Havre een pathetisch verhaal over de aankomst, uit New York, van een passagierschip van een der groote trans- atlantische 1 nen, waarop zich verscheidene Amerikaansche bankiers en industrieelen natuurlijk millionnairs! bevonden, die onderweg door de radio verwittigd werden van de crisis aan de New Yorksche beurs. Een transatlantisch schip is te Havre aan- gekomen, zoo vertelt hij. Een banaal ge val? Ongetwijfeld. Doch dit schip was niet gelijk de andere. Men zou gezegd hebben dat het't schip was van de wanhoop, de vertwij- feling, de koorts. Nauwelijks had het aan ae kade gemeerd of het meerendeel der passa- giers vertrok zonder naar hun bagage om te zien, bezeten door de haast om weg te komen van het schip, waar, naar het scheen, het noodlot hen had geslagen. Geen glimlach op hun gelaat, geen vreug- de over hun aankomst. In hun oogen las men oneindige ellende als hadden zij welke afschu- welijke schipbreuktooneelen ook aanschouwd. Weliswaar betrof het inderdaad een schip- breuk, geen gewone schipbreuk echter, maar de schipbreuk van hun fortuin. Dit geschiedde in vollen oceaan. Aanvankelijk verliepen de uren aan boord rustig en het orkestje in de salons zette in de eenzaamheid van den Oceaan de illusie van het mondaine en stadsleven voort. Bijna alle vijfhonderd passagiers waren Amerikanen, riike Amerikanen, die naar Frankriik gingen om zich te vermaken. Totdat een eerste radiobericht de zuivere atmosfeer vertroebelde. Onmiddellijk werd men angstig. De volgende radioberichten deden dev rees nog toenemen: „Paniek op de New Yorksche beurs. Dertien millioen aandee- len in Wall Street verkocht! Meer dan zes millioen op de niet-officieele beurs van de hand gedaanDe totale teruggang der fond- sen beloopt vijf millioen dollar op een dag. De New Yorksche beurs zal haar deuren slui- ten!" Een radeloosheid maakte zich van de pas sagiers op het luxeschip meester. Bij elk be- ricnt gevoelden zij hun fortuin dieper weg zinken. De c a b i n van de radio werd be- stormd, orders en tegenorders werden de lucht in geslingerd. De marconist seinde de berichten als gold het S.O.S. Een sombere, wanhopige stemming over heerschte gedurende het laatste gedeelte van de reis. Tal van millionnairs zagen zich ge ru'fneerd. Toen het schip in Havre aankwam had de marconist nog wel voor drie dagen werk. Doch toen stond het telegraafkantoor van Havre ter beschikking der ongelukki- gen, die er heen snelden om te seinen, te sei nen in de hoop dat er nog iets te redden viel. ENGELAND. UIT HET LAGERHUIS. Het aantal werkloozen. In antwoord op een vraag in het Lager- huis zei de minister van Arbeid Miss Bond- field, aldus het Hbld., dat op 21 October 102.000 meer werkloozen in de registers stonden ingeschreven dan op 10 Juni. De rest van haar rede was onverstaanbaar door het gelach van de oppositie en geroep van „Oh!" Lady Astor vroeg, of de werkloozen voile ondersteuning kregen. Zij kreeg hierop geen antwoord. De geheime dienst. In het Lagerhuis antwoordend op de vraag of afschaffing van den geheimen dienst overwogen werd, zeide Snowden als waarnemend premier, dat de regeering de zaak niet behandeld had. Critiek van alle zijden. Neville Chamberlain (conserv.) oefende scherpe critiek op het feit, dat de regeering het beginsel van premiebijdragen door de verzekerden had prijsgegeven, terwijl het wetsontwerp vel nieuwe grieven zou te voor- schijn roepen en 'n geweldigen nieuwen last op de belastingbetalers zou leggen. Birkett (lib.) verklaarde dat de liberale partij zou medewerken aan pogingen om het wetsont werp te verbeteren. Wheatley (Arbeiders) oefende critiek op de regeering, omdat zij de pensioenen niet over de geheele linie had verhoogd en klaagde erover, dat het wetsont werp niet voldoende socialistisch was. PALESTINA. NA DE ONLUSTEN. Cornpensatie voor geleden verliezen In een officieel communique over de kwesti van schadeloossstelling voor verliezen bij de onlangs plaats gehad hebben onlusten wordt gezegd dat, daar de opgelegde boeten waar schijnlijk ontoereikend zullen blijken om aan de aanspraken te voldoen, de Palestijnsche regeering besloten heeft om als alternatief tot een beperkt bedrag schadeloostellingen toe te kennen. Deze zullen worden verleend aan de betrekkingen van overledenen en voor verwon dingen, die algeheele of partieele ongeschikt heid hebben veroorzaakt. TSJECHO-SLOWAKIJE. EEN HOOGVERRAADZAAK. Een partementslid vervolgd. Uit Pressburg wordt gemeld, dat tegen de alg. Szullo, leider der Hongaarsche chr.-so cialisten, een aanklacht is ingediend wegens hoogverraad en spionnage. „IM WESTEN NIGHTS NEUES" VERBODEN. Voor een der infanteriedivisies. Generaal Kadlec, de bevelhebber der lOde infanteriedivisie, heeft zijn manschappen d lezing van het boek „Im Westen nichts Neues" verboden. ZUID-AFKIKA. MILLIONNAIR OVERLEDEN. De rijkste man van Zuid-Afrika Te Kaapstad is, 89 jaar oud, overleden de millionnair Sir J. B. Robinson, die als rijkste man van Zuid-Afrika gold. Zijn ver- mogen werd op ten minste tien millioen pone geschat. Zijn heele leven heeft hij besteed aan geld ma- ken; aan het maatschappelijke en openbare leven nam hij geen deel. Hij is klein begon nen, maar was een der eerste die hij was toen winkelier vernam van de ontdekkin van diamanten te Kimberley. Hij kocht gronc die ten slotte in de De Beers combinatie were: opgenomen. Daarna ging hij naar Rand. Zijn belangen in de goudmijnen aldaar verkocht hij ongeveer 12 jaar geleden aan Barnato Bros, sedert leefde hij stil. In 1922 werd hem een pairschap aangebo deu, waardoor een storm van nrotesten od steeg. Robinson schreef aan den premier o4 hij de eer van de hand mocht wijzen, daar deze hem koud liet. De grondslag van zijn fortuin had hij ge- legd in de jaren omstreeks 1860 in den wol- handel. AMERIKA. EEN AVONTUURLIJKE LOOPBAAN. Van cowboy tot predikant Door het overlijden, 60 jaar oud, van rev. Sir G. Cave-Browne-Cave, rector van Londesborough in Yorkshire, is een wel zeer avontuurlijke loopbaan afgeslo- ten. Na een zwervend bestaan, waarin hij vocht in den Spaansch-Amerikaan- schen oorlog en tijdens de bokser-expe- ditie in China, een leven voor den mast, werken op een ranch in Amerika, in het circus en op het tooneel, werd hij in 1920 predikant van de Church of England. Toen hij ongeveer 13 jaar was, Hep hif van huis weg naar het circus Sanger, waar hij na enkele weken werd herkend en aan zijn familie werd teruggegeven. Hij werd wegens insubordinatie wegge- zonden van een opleidingsschip en werd toen scheepsjongen op een zeilschip naar Australie. Met een kameraad de- serteerde hij, gine in 1885 naar Engeland terug, werd cavalerist, nam zijn ontslag, werkte in een goudmijn in Indie, ging weer in het leger en trok, na een be- zoek aan Zuid-Afrika, naar de Far West. De dood van zijn vader riep hem in 1907 naar Engeland terug waar hij op- trad in het Londensche Hippodrome. Weer ging hij naar het Westen, maar nu naar de film. Een bezoek aan het Heils- leger maakte hem tot Christen, zooals hij het zelf noemde. De groote oorlog bracht hem naar huis terug, waar hij dienst nam. Na zijn demobilisatie werd hij predikant bij de Engelsche kust. WEER EEN SCHEEPSRAMP OP HET MICHUGANMEER. 28 slachtoffers? De stoomboot Senator, die den dienst op het Michiganmeer onderhoudt is bij een aanva- ring tijdens mist met een veerboot omgesla gen. De aanvaring geschiedde op 20 mijl af- stand van Port Washington in Wisconsin Van de 30 menschen, die naar verluidt aan boord waren, zouden er slechts 2 gered zijn. EEN ENGELSCH S.S. GERAMD. Het schip gezonken. De opm renden gered. Volgens mededeeling uit New-York heeft de „Cahorne", een kustschip bij ongeluk een Engelsch s.s. geramd, waarop dit laatste schip in 15 min. reeds was gezonken. De 8 opvarenden werden door de „Cahorne" ge red. V o e tb a 1. HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Naar de „Sportkroniek" meldt is voor a.s. Zondag het volgend programma vastge- steld: Internationaal. Amsterdam: Nederland—Noorwegen. Afdeeling I. T w e e d e k 1 a s s e. A. Alcmaria VictrixDe Spartaan; H. R C—Hollandia; B. ZeeburgiaZandvoort D. E. C.—Baarn. Afdeeling 11. Eerste klasse. Z. F. C.Stormvogels. Afdeeling 111. Eerste klasse. T ubantia—Heracles. Afdeeling IV. Eerste klasse. LongaNoad; Roermond^M. V. V.; Wil belminaEindhoven. Afdeeling V. Eerste klasse. Veendam—Velocitas. K o r f b a 1. HET PROGRAMMA VAN ZONDAG A.S. Westelijke afd. Eerste klasse. N. H. OlympiaHercules; D. T. V.— Westerkwartier; SwiftKoog Zaandijk. Z. H. H. K. V.Het Zuiden; Eieetos Fluks; VeloxH. S. V. Tweede klasse. A Bilthoven—Oosterpark; Z. K. V.—K. V. D. B Ready Tekca—Eendracht; B. E. P.-— Westerkwartier II; SportiefKoog Zaandijk II. C A. L. O.Rozenburg; O. S. C. R.—H. B. S.; D- K. C.—Die Haghe. Oosteliike afd. Eerste klasse. A Overschotje—Noviomagum; Ondet Ons-Z. K. C. B Naas—Achilles (2 Oct.); Rigtersbleek- D. O. S.; H. K. C.—A. K. C; Oranje Zwart —Ons Clubje. Noordelifke afdeeling. Eerste klasse. FrisoRood Zwart; NicWordt Kwiek. Mo tor en. KAMPIOENSWEDSTRIJDEN VAN ARIELRIJDERS. De strijd om den „Miss Blanche"-beker. In dezen herfsttijd is het in de motorsport de gewoonte geworden de stedelijke en lande- lijke kampioenschappen te verwerken. De rijders, die na een zomer lang van toe- ren en wedstrijden in top-conditie verkeeren wat betreft hun Aussdauer en routine, bin- den dan den strijd aan om de hoogste eer, n.l. den kampioenstitel. Zondag 3 November a.s. houdt de Lan- delijke Bond van Arielrijders den Katnpioen^- wedstrijd voor zijn leden en wel in Noord- Braband met Eindhoven als begin- en eind- punt. Braband met zijn gladde geasphalteer- de hoofdwegen. maar bar slechte secondaire wegen, zijn heidegronden en bosschen is het juiste terrein om een dergelijke wedstrijd te verwerken. De behendigheid en rijcapicitei- ten komen dan pas goed naar voren. Alhoe- wel de rit slechts een lengte heeft van 180 K.M. is ze zoodanig gemaakt, dat de ware kampioenen eruit moeten komen; o.a. zijn ingelascht een tweetal terreinritten en een non-stop gedeelte. De stfiid om. M Ariel Clubkamcioeosckafl tSSm daf ja iets doet tegen dezen toestand van overspanning. Je maakt je Set leven zelf veel moeilijker dan het is. Zenuwen zijn nu eenmaal geen kabeltouwen en wanneer je na koftie en thee steeds zoo- veel last hebt van nervositeil en slape- looshetd, drink dan maar Koffie Hag. Bezwaren tegen Hag kunnen met bestaan. Het is de heerlijkste plantage- koffie, die ik ooit geproetd heb. Daarbij cotteinevrij, dus volkomen onschadelijk. De eoffelne heett met smaak ot aroma van de koftie niets uit te staan. Je mist dus niets, maar hebt slechts voordeelen. ,Meer genot en betere gezondheid door Koftie Hag", dat zal ook voor ons vanaf heden de leuze zijn.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 9