DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Russische toestanden. De toekomst van Britscti-lndii. De toestand in Palestina. Associatie voor Lijkbezorpg Bulgaarscli-Z.-Slavische Grensmoeilijkhetien DE ZAAK-SKLAREK. DE FRANSCHE KABINETSCRISIS. No. 260 1929 AfctnraMnenlSBrtfs T»lj vooruitfoetaling per 3 maanaen f2.—-, fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adrertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmtc. Brieven franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. MAA1DAIS 01! nnmmer beslnai nil 2 blades. Honderd een en dertlgste laargang Directeur: C. KRAK. Hoofdredactenr Tj. N. ADEMA. Post giro 37060 4 NOVEMBER Dagelijksch overzicht. DE DOMINION-STATUS A AN britsch-indie. persstemmen over de nieuwe Indie- politick; commentaren tegen Bald win. De verklaring van Lord Irwin, den onder- koning van Britsch-indie, waarin gezegd wordt, dat Britsch-indie den Dominion-Sta tus zou krijgen, wordt in de Engelsche pers coed ontvangen. De Times b.v. laat uitkomen, de ver- 6chillende, maar in hun wezen consequents omschrijvingen van het einddoel van Indie's constitutioneelen vooruitgang. De D a i 1 y T e 1. vreest echter dat de ver klaring voor een groot deel van de mislei- dende openbare meening in Britsch-indie welke cm onmiddellijke verleening van den Dominion-Status vraagt, een spoorslag zal zijn. De liberale Manchester Guar dian meent echter, dat de uitwerking van de nieuwe politiek electrisch is geweest en dat zij er toe bijgedragen heeft alle politieke partijen in Indie eensgezind te maken. De Daily Herald (arbeiderspartij) zegt, dat Irwin's verklaring identiek is met de meeningen, welke Indie's leiders herhaal- delijk hebben verkondigd. Het is een verkla ring van het hoogste belang maar geen aan- kondiging van een nieuwe politiek. Het is een nieuwe bevestiging en een duidelijker uit- legging van een politiek, die twaalf jaar ge leden is omschreven. Maar in latere jaren is er in sommige kringen een neiging tot terug- krabbelen aan den dag gelegd. De daardoor ontstane argwaan is door de verklaring van Baldwin weggevaagd. Definitief en uitdrukkelijk wordt gezegd, dat de Dominion-Status het einddoel van de Britsche politiek en van het streven van In die zelf is. Er is volmaakte eenheid van doel en er moet nu samenwerking zijn om dat doel te bereiken. De (cons.) Morning Post is hoogst critisch ten aanzien van de verklaring van Irwin en vraagt hoe het mogelijk voor Indie zal zijn, om een dominion te zijn, als de In- dische vorstendommen afgescheiden zullen blijven. De Yorkshire Post zegtHoe dan ook zijn de menschen, die van goeden wille zijn, onder den invloed van extremisten gekomen en de eigenlijke leiten waarover slechts een man op de plaats zelf kan oor- deelen, draaien om de mogelijkheid, of men den waren Indischen patriot kan doen be- grijpen, dat zijn toekomst verbonden is aan die van het Britsche rijk. In Britsch Indie zelf heeft de verklaring van den onderkoning inzake den Dominion- Status een goeden indruk gemaakt. Te Bom bay is een vergadering van verschillende politieke groepen gehouden, welke een ver klaring publiceerde, dat het langs wettelijken weg doel bereiken van den Dominion- Status voor Britsch-indie bevredigend ge- noemd mocht worden. In politieke kringen gaat het gerucht, dat sommige passages uit de rede van den on derkoning geenszins de goedkeuring weg- dragen van alle leden van de commissie-Si- mon en dat sommige leden in verband hier- mee zelfs bedreigd zouden hebben, uit de commissie te treden. Dit laatste wordt echter tegen gesproken. Intusschen heeft Baldwin de nieuwe poli tiek tegenover Britsch-indie goedgekeurd, hetgeen hem tal van verwijten op den hals heeft gehaald. Zoo ziet de Daily Mail in Baldwin's verklaring een uitvloeisel van de persoonlijke politiek van den onderkoning dien het blad beschuldigd, het plan samen met de socialistische regeering gefabriceerd te hebben. Verder beweert het blad dat Lord Irwin, de onderkoning, voor dat hij tot zijn stap besloot, met Baldwin gcconfereerd heeft. Baldwin keurde toen niet alleen het plan goed, maar verbond zich ook het den steun van zich zelf en van zijn partij te geven. De Daily Mail maakte Baldwin er bepaal- delijk een verwijt van dat hij dit gedaan heeft zonder de voornaamste leiders der Conserva- tieven te raadplegen. Baldwin heeft daar door een buitengewone fout begaan en zijn collega's in het Conservatieve kabinet zou den hoogst verontwaardigd zijn en den hoogst ongewonen stap gedaan hebben, van hem te eischen dat hij zijn toezegging tot steun van het plan herroepen zou. Het con servatieve kabinet heeft volgens de Daily Mail aan Baldwin verzocht een brief tot den eersten Minister te richten inhoudende, dat hij zonder opdracht van zijn collega's' twee maanden geleden den onderkoning de belofte gegeven had, aan Homerule voor Indie zijn steun te geven, maar zich genoopt ziet die belofte in te trekken. Naar de meening van de Daily Mail heeft deze kwestie de positie van Baldwin als par- tijleider in gevaar gebracht. In hoogst in- vloedrijke politieke kringen is geconstateerd dat Baldwin door zijn onverklaarbare hou- ding in een zoo ernstige aangelegenheid een acute crisis in de leiding van de partij heeft gewekt. De Daily Mail houdt zich ook met'Lord Irwin bezig en beweert dat deze altijd tot het deel der Conservatieve partij behoord heelt, dat reeds yroeger neiging getoond heeft om aan de socialisten lonkjes te ge ven. Baldwin heeft echter de mededeeling van de Daily Mail gelogenstraft. Alle mededee- lingen en gevolgtrekkingen van dat blad wa ren, zeide hij, onjuist en zeer schadelijk voor het rijks belang. Buitenland Een overeenkomst getroffen. Een disciplinair onderzoek. Volgens het „Berl. Tagebl." zal de opper president gevolg geven aan het verzoek van dr. Boss tot het instellen van een disciplinair onderzoek. Het door de communisten bij den gemeenteraad ingediende voorstel om Boss zonder pensioen uit zijn arnbt te ontslaan komt dientengevolge in de a.s. gemeenteraads- zitting niet in behandeling, daar zijn verlof dan reeds is ingegaan. Het eerste verhoor van Boss zal waar- schijn reeds heden plaats hebben. Burgemeester Scholtz zal tijdelijk als eerste burgemeester optreden. Nog een wethoader wenscht te worden gehoord. De wethouder Benecke heeft na zijn terug- keer uit Amerika verzocht spoedig te worden gehoord om gelegenheid te hebben de tegen hem ingebrachte beschuldigingen te ontzenu- wen. Het verhoor zal heden of morgen plaats hebben. Burgemeester Scholz bracht Zaterdag in een zitting van de magistraat verslag uit over het gebeurde der laatste dagen en het verzoek van Boss om een disciplinair onderzoek. BSss bij den opperpresident. Naar de officieele Pruisische persdienst meldt, heeft de opperpresident van Branden burg en Berlijn Zaterdag persoonlijk burge meester Boss gehoord en het disciplinair on derzoek tegen hem geopend, terwijl hij hem voorlopig voor den tijd van vier weken verlof heeft toegestaan. Contrarevolutie. Wederom meldt de Russische pers, dat de Gepeoe in het noorden van den Kaukasus en in Dagestan een contrarevolutionnaire orga- nisatie ontdekt heeft, welke den naam van „Russische boerenpartij" droeg en werkte in een aantal dorpen in het district Tersk en in Dagestan. De leden waren hoofdzakelijk vroe- gere grondbezitters-schapenfokkers en koelaki van het oogenblrk. De organisatie was nog betrekkelijk jong en is er niet in geslaagd zich wijd te vertakken, daar zij te vroeg ontdekt werd, maar zij heeft toch kans gezien in een aantal dorpen geheime cellen te vormen. De hoofdzaak van de organisatie lag in het ver- wekken van een gewapenden opstand tegen het sowjetbewind. Er was o.m. een terroristi- sche groep gevormd, die er op uit was sowjet- instellingen te benadeelen. Omtrent het lot van de deelnemers wordt niets gemeld'. Nieuwe doodvonnissen. Opnieuw zijn 14 doodvonnissen wegens contrarevolutionaire handelingen geveld, over elf boeren, twee geestelijken en een koster. On der de boeren zijn er drie, die in het district Penza 20 eobperatiegebouwen' in brand ge- stoken hebben, waarbij 10 bewoners omkwa- men. De geestelijken zouden de boeren heb ben aangezet in een kolonie de roode haan te laten kraaien. De verklaring van den onderkoning. Hoewel de regeering heeft ontkend dat de verklaring van den onderkoning inzake den dominion-status voor Indie een wijziging be- teekent in de politiek of een vooruitloopen op de werkzaamheden van de commissie-Simon, zijn sommige bladen nog steeds sceptisch ge- stemd. De „Daily Chronicle" zegt, dat het aan het blad voorkomt dat de regeering er door voor een dilemma wordt geplaatst: of de woorden van lord Irwin beteekenen een of an- dere nieuwe omschrijving van de Britsche po litick in Indie of niet. Is het laatste het geval. waarom werden ze dan gebezigd en waatom werd aan de rede het karakter gegeven van een nieuwe leerstelling; is het eerste het geval waarom werd dan de commissie Simon voor- bijgegaan. Toen deze commissie haar zeer moeilijke taak op zich nam werd daarbij de duidelijke voorwaarde gesteld dat er niets zou gedaan worden om haar conclusies te praeju dicieeren voor zij haar verslag uitbracht. Waarom zijn de leiders der andere partijen niet gehoord? vraagt het blad. Het is een axioma geweest dat zich weer- spiegelt in de samenstel-ling zelf door commis sie dat bij het vorm geven aan de belangrijke vraagpunten der Indische politiek naar de medewetking van alle partijen zou worden ge- streefd. De natie heeft recht op een onmiddel- lijk antwoord. Niets zou ongewenschter zijn dan dat men Indie zou doen veronderstellen dat er in de rede van een onderkoning iets nieuws wordt beloofd als het niet de bedoe- ling is haar als zoodanig te beschouwen. De Bulgaarsch-Zuidslavische overeenkomst over de grenskwesties (men herinnert 2ich hoe sinds eenigen tijd Bulgaarsche grensbe- woners door Z.-Slavische grenswachten wer den doodgeschoten) is thans door de Z.-S regeering aangenomen. De overeenkomst, welke nieuwe grensincidenten moet voorko- men, is door Bulgaarsceh en Z.-S. vertegen- woordigers eenige weken geleden te Pirot uit- gewerkt. De Z.-S. gezant te Sofia heeft de Bulgaar sche regeering meegedeeld, dat zijn regeering voorstelt de overeenkomst op 5 Nov. van kracht te doen worden. Verder stelde de Z.-S regeering voor de overige op de conference te Pirot opgeworpen vragen door een nieuwe conference te doen bespreken. Deze conferen ce zou dan op 15 Nov. bijeenkomen. De Burgaarsche regeering heeft hierin toe gestemd. De 5e November. Geen botsingen, maar wel ver- scherpte vijandschap. Het Engelsche oorlogsschip Ramellies is Zaterdag van Malta naar Jaffa vertrokken, niet omdat men nieuwe onlusten vreesde, maar slechts bij wijze van voorzorgsmaat- regel. De dag van Zaterdag, voor welken men zoozeer gevreesd had, omdat het de verjaar- dag was van de declaratie van Balfour en tevens Sabbath, is ten slotte zonder bloed- vergieten afgeloopen, maar er is weer veel nieuwe vijandschap tusschen beide partijen gelegd. De Arabieren hadden in Jeruzalem, Haifa en Jaffa volkomen stilstand van alle bedrijven en staking van alle arbeiders ge- proclameerd, zoodat de Joodsche kooplieden alleen in hun eigen stad Tel-Aviv nog iets te doen hadden. Bovendien liepen de Arabieren overal met zwarte vlaggen rond, die ook van de open- bare gebouwen hingen, en riepen „weg met de declaraCe van Balfour". De Joden waren zoo verstandig thuis te blijven en geen con- tra-demonstraties op touw te zetten. Alleen in Haifa probeerde een troep van een goede duizend Arabieren een gesloten optocht te vormen, die dreigend naar de Jo- denwijk trok, maar voor hij zoo ver was had de politie ingegrepen en de menschen in klei ne groepjes verstrooid. Indirect heeft de dag toch nog slachtoffers geeischt. Een peleton soldaten, dat in een vrachtauto naar Haifa gedirigeerd werd, reed op een overweg tegen een trein, waar- door twee Engelsche soldaten gedood en vier gewond werden. Het Volksbegehren. Het resultaat in Oost-Pruisen. Het voorloopige resultaat in kieskring I, Oost-Pruisen, is dat van de 1.339.120 stem- gerechtigden 330.738 op de lijsten hebben geteekend. Het percentage bedraagt 24.5. Een pover resultaat in Baden. Volgens voorloopige cijfers hebben er in Baden van de 1.477.261 stemgerechtigden, 32.325 op de lijsten voor de volkspeCtie ge teekend; dit is 2.1 a 2.2 procent. Toch boven de 10 percent? Volgens de tot nu toe ingekomen uitslagen hebben van de 39.991.993 stemgerechtigden 4.062.068 personen op de lijsten voor de volkspetitie geteekend, dat is 10.16 procent. Om de vereischte 10 procent van het totaal aantal kiezers te krijgen zijn er van de 1.652.000 overblijvende stemgerechtigden 65.822 handteekeningen noodig. Disciplinaire actie tegen ambtenaren. De Soz. Dem. Pressedienst meldt: Het aan tal Pruisische ambtenaren, die voor de volks petitie actief zijn opgetreden en tegen wie derhalve een disciplinaire actie gaande is* zal naar reeds thans bekend is in de honder- den loopen. De Pruisische regeering zal te gen al deze ambtenaren dezelfde maatrege- len nemen en daartoe de volgende week in 'n ministerraad de vereischte besluiten nemen. DE VOLKSPETITIE AANGENOMEN! De gevolgen We lezen in de N.R.Crt.: Het feit, dat de petitie van Hugenberg en de zijnen voor het houden van een referen dum de noodige 10 pet. van de kiezers, zij het dan ook slechts weinig, heeft overschre- den, werkt als een verrassing, al begon men ook de allerlaatste dagen met de mogelijk heid rekening te houden. Het resultaat is vooral te danken aan Pommeren, waar op het platteland 45 tot 50 pet. van de kiezers de petitie hebben onderteekend. In de stad Stettin echter, ofschoon de Duitsch-nationa len er sterk zijn, teekende slechts 1.7 pet. Overigens onderteekenden ook in Oost- Pruisen en Mecklenburg aanmerkelijk meer kiezers op de lijsten dan bij de laatste rijks- dagverkiezingen voor de candidaten van de petitiepartijen hebben gestemd. In vele ande re streken was het omgekeerde het geval en over het geheele rijk zijn 31/^ millioen min der onderteekeningen voor de petitie verza- meld dan de petitiepartijen bij de rijksdag- verkiezingen stemmen kregen. De achteruit- gang is in Baden vooral zeer opmerkelijk, waar ongeveer twee derde van de stemmers thuis zijn gebleven. Nu komt het wetsontwerp tegen het plan- Young voor den Rijksdag. Deze zal het ver- werpen, omdat het referendum een besluit van den Rijksdag ongedaan zou maken. Om de wet te verwerpen moeten er meer dan de helft van de kiezers aan de volksstemming meedoen om den uitslag van kracht te doen zijn. Daar nu bij een volksstemming alleen menschen plegen te stemmen, die tegen het in stemming gebrachte voorstel zijn, moeten Hugenberg, Seldte en Hitler 20.000.639 stem- men verzamelen. Dat ze hierin zullen sla- gen is meer dan onwaarschijnlijk te noemen. Adolf Hitler heeft geprotesteerd tegen de mededeelingen van de Miinchener Tele- grammzeitung over zijn bedreigingen tegen den gewezen kroonprins van Beieren. Hij noemde de publicatie een grove vervalsching, die naar den inhoud en vorm onwaar is. Hitler zal zijn antwoord Woensdag in een openbare redevoering en tegelijkertijd in een open brief aan graaf von Soden, den kabi netschef van prins Rupprecht geven. De radicaal-socialisten weigeren deelneming aan een kabinet-Tardieu. De radicaal-socialistische Kamerfractie heeft met 46 tegen 28 stemmen besloten haar leden te weigeren aan een kabinet-Tardieu mede te werken. De radicaal-socialisten zullen Tardien beoordeelen op zijn daden. De radicaal-socialistische Kamerfractie heeft een tweede motie aangenomen, waarin zij verklaart dat de partij de nieuwe regee- ring-Tardieu zal beoordeelen op haar daden zonder eenige vooruit-opgevatte vijandigheid en alleenlijk bezorgd om een politiek van her- vormingen en vrede in overeenstemming met de belangen van het land en de republiek. Tardieu vormt een kabinet zonder de radicaal-socialisten. Tardieu heeft aan de pers een mededeeling doen toekomen, waarin hij verklaart dat hij, kennis genomen hebbende van de motie der radicael-socialistische Kamerfractie (dat zij niet aan de vorming van een kabinet zal deel- nemen) en het ten zeerste betreurende dat deze fractie hem niet de medewerking ver- leent, die hij van haar verwachte, Zaterdag- middag het kabinet zou samenstellen en Zon- dagochtend de lijst met ministersnamen zal publiceeren. Het ministerie gereed. Tardieu heeft verklaard, dat zijn ministerie gereed1 is. Volgens Havas maken Briand, Loucheur, Germain Martin, en Laurent-Eynac van het nieuwe ministerie deel uit. Het nieuwe Fransche kabinet. Tardieu is Zaterdagavond gereed gekomen met de vorming van zijn kabinet en heeft zich naar het Elysee begeven om president Dou- mergue de lijst mede te deelen. De samenstelling luidt: Tardiu, minister-president en minister van binnenlandsche zaken. Heraud, onderstaatssecretaris van het mi- nisterpresidium. Rene Manaut, onderstaatsscretaris van binnenlandsche zaken. Lucien Hubert, justitie. Cheron, financien. Champetier de Ribes, onderstaatssecretaris van financien. Briand, buitenlandsche zaken. Maginot, oorlog. Leggues, marine. Deligne, onderstaatssecretaris van marine. Hennessy, landbouw. Robert Serot, onderstaatssecretaris van land bouw. Pernot, publieke werken. Marlare, onderstaatssecretaris van publieke werken. Pierre Etienne Flandin, handel. Laurent Eynac, luchtvaart. Pietri, kolonien. Alcide Delmonte, onderstaatssecretaris van kolonien. Loucheur, arbeid. Oberkirch, onderstaatssecretaris van arbeid. Pierre Marraud, onderwijs. Henry Pate, onderstaatssecretaris voor licha- melijke opvoeding. Francois Poucet, onderstaatssecretaris voor schoone kusten. Barety, onderstaatssecretaris voor technisch onderwijs. Gallet, pensioenen. Germain Martin, posterijen en telegrafie. Rollin, koopvaardij. Mededeelingen van Briand. Tardieu heeft een los gesprek gevoerd met Poincare. Morgen zal Briand in de minister raad de buitenlandsche politieken toestand uiteenzetten. Men verwacht, dat Briand Don derdag niet zal weigeren, mededeelingen te doen, omtrent de onderhandelingen inzake het Saar-gebied te Den Haag. BEGRAFENISSEN EN TRANSPORTEN worden correct uitgevoerd door de tegen den haar kostenden prijs. Inlichtingen verstrekken H. A. van Heerden Garage Dam Co, Directeur-Uitvoerder Scharloo 2—4. Breedstraat 23. Tel. 490. Telef. 952. Geeft U op als lid. Lage contributfs. ENGELAND. DE REGEERING EN DE MIJNEN. Uitnoodiging tot een gemeenschap- pelijke conjerentie. De regeering heeft het centraal comite van den mijneigenaarsbond en het bestuur der mijnwerkersfederatie uitgenoodigd tot een Woensdag te houden gemeenschappelijke con ference met de ministers. De bijeenroeping dezer conferentie is een poging om een crisis inzake de loonen te vermijden naar aan leiding van de regeeringsvoorstellen om den werktija der mijnwerkers te verkorten. De mijneige- naars hebben zich namelijk op het standpunt gesteld, dat zij, als de werktijd verkort wordt de loonen moeten verlagen. De aanvaarding van de uitnoodiging door het bestuur der mijnwerkers is volgens den Britschen draad- loozen dienst zeker, daar dit bestuur op een dergelijke conferentie heeft aangedrongen bij zijn samenkomst met het steenkolencomite der eigenaars. De aanvaarding door het centraal comite der eigenaars is niet zoo zeker. Het feit dat de uitnoodigingen eerst werden ver- zonden nadat er overleg had plaats gehad tusschen den minister van Handel en voorzit- ter en secretaris van den mijneigeaarsbond, wijst erop dat regeering geen weigering verwacht. Er is reden om te gelooven dat het de be- doeling der regeering is bij de eigenaars het standpunt ingang te doen vinden, dat al het mogelijke moet worden gedaan om door te gaan zonder eenigen eisch tot loonsverlaging en dat thans de gelegenheid Bestaat om een nieuw hoofdstuk te openen in de betrekkingen tusschen eigenaars en mijnweikers. FRANKRIJK. DOOR DEN TREIN GEGREPEN EN GEDOOD. 4 dooden en 2 zwaar gewonden. Gisteravond vond op het station Esbly in de nabijheid van Meaux een ernstig ongeluk laats, dat 4 personen het leven kostte. Een aantal reizigers uit den trein uit Pa- rijs was aan het stationnetje uitgestapt, om over te stappen in een aansluitenden trein. Op hetzelfde oogenblik suisde de sneltrein uit Parijs langs het station en een vtouw en drie kinderen werden door den trein gegre- pen en op slag gedood. Twee andere perso nen werden zwaar gewond. CITOYEN BROWNING. Mededingster gedocd; minnaar zwaar gekwetst. Diep in den nacht van Donderdag op Vrij- dag heeft 'i Hof Assiesen in het departe- ment der Seine een vrouw, die haar man had neergeschoten, tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Enkele uren daarna meldde, slechts in een peignoir gekleed een vrouw van 44 jaar zich aan, aan het politic-bureau t« Boulogne bij Parijs, met de mededeeling, da( zij op haar minnaar en op haar mededingster had geschoten. Een onderzoek wees de waarheid van deze bekentenis uit: de getroffen vrouw was reeds dood, haar had het schot in het hart getrof fen. De man leefde nog, maar in zeer ern- stigen toestand, daar het schot hem door een der longen was gegaan. De drie menschen, tusschen wie zich dit drama had afgespeeld, woonden samen in een huis, dat van den thans in levensgevaar ver- keerenden man. Beide vrouwen waren zijn minnares, maar de eene vond, dat de andere er te veel was. Vandaar de greep naar der doodenden revolver. EEN GEWELDENAAR ALS MINNAAR. Louis Barbier, een jonge man in Ville dp Pont, een dorpje in het dep. Doubs, had een meisje lief, dat niets van hem wilde weten. Om zich te wreken stal hij een hoeveelheid ontplofbare stoffen en legde die op den weg, welke het meisje, dat naar een bal zou gaan, zou passeeren. De mijn ontplofte, doch te vroeg, want het meisje was nog een eindje van de gevaarlijke pick verwijderd en werd dus niet gewond. De minnaar met zijn explosieve natuur werd ingerekend. DUITSCHLAND EEN GEHEIMZINNIGE VONDST Verse he urde bankbiljetteh In Berlijn-Lichtenberg ontdekten Zaterdag voorbijgangers op straat een aantal snippers papier, welke bij nader onderzoek stukken van een verscheurd 50-Markbiljet bleken te zijn. De politie werd gewaarschuwd en eenige beambten verzamelden alle snippers, waarna werd vastgesteld, dat hier zeker een dertig van zulke biljetten waren verscheurd. Men tast nog in het duister over de beteeke- nis van de vondst

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1