Slhnnrstlt llcurant. Radio-hoekje I Ell ILL ETON. DEKANG-HE VAAS. Mo. 261 1929 endard een en deriigste Jaargang. Din*dag 5 November Woensdag 6 November. Hilversum, 298 M. Na 6 uur 1071 M 10.0010.15 Morgenwijding 12.15-2.00 Concert, Avro-ensemble. 2.003.00 Kinder- koorzang, o. I. v. Jacob Hamel. 3.004.00 Naailes. 4.00—4.30 Studiemuziek voor piano door Egb. Veen en Louis Schmidt. 5.00 0.30 Concert. De stafmuziek v. h. 5e Regf Inf. o. 1. v. J. R. v. d. Glas. 6.30 Koersen. 6.45—7.45 Italiaansche lessen. 8.00 „Eg- mond", treurspel in 5 bedr. van Goethe Muziek van Beethoven. Met medew. van Di Moorlag, zangeres, e. a. Daarna persber. en gramofoonmuziek tot 12 uur. Huizen, 1875 M. (Uitsl. N. C. R. V.) 8.15—9.30 Morgenconcert. 10.30—11.00 Ziekendienst. 12.302.00 Concert. Zang, viool en piano. 2.00—2.30 Gramofoonmu ziek. 2.30—4.30 Concert. Sopraan, dames- koor, piano en kerkorgel. 4.305.00 Gramo foonmuziek. 5.00—6.00 Kinderuurtje. 6.00- 6.30 Gramofoonmuziek. 6.306.45 Causerie over de cursussen van het Ned. Technicum 6.457.00 Gramofoonmuziek. 7.007.30 Lezing over: Radio-ontvangtoestellen. 7.30 —9.00 Kerkdienst vanuit de Chr. Geref. Kerk te Hilversum. 9.00—11.00 Concerr. Piano, viool en zang. Daarna: Persberich ten. Davenlry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwij ding. 11.05 Lezing. 11.2012.20 Gramo foonmuziek. 12.20 Concert. L. Leach (alt), W. Booth (tenor). 12.50 Gramofoonmuziek I.202.20 Orkestconcert. 2.45 Berichten 2.50 Uitzending voor scholen. 3.20 Lezing 3.50 Lezing. 4.05 Concert M Harrison (so praan) The English Cello Players. 5.05 Concert op cinema-orgel. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Nieuwsber. 7.05 Piano-recital door A. Hallis. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Con cert. Militair Orkest K. Ellis (bariton) P. Belinfante (viool). 9.20 Nieuwsber. 9.35 Le zing. 9.50 Nieuwsber.. 9.55—12.10 Carni val tooneelstuk door Compton Mackenzie en Holt Marvelle. Parijs „Radio Paris", 1725 M. 12.50 2 20 Gramofoonmuziek. 4.05 Concert-Or- kest en soli. 6.55 Gramofoonmuziek. 8.55 Concert-Orkest, vocale en instrumentale so- listen. Langenberg, 473 M. 6.207.20 Gramo foonmuziek. 9.3510.35 Gramofoonmuziek 10.4011.20 Muziekuitzending voor scho len. Alt, tenor, bas en piano. 11.30 Gramo foonmuziek. 12.251.50 Orkestconcert. 4.505.50 Concert door Strijkkwartet. 7.20 8.20 Orkestconcert. 8.20 Opvoering van twee Oud-Chineesche tooneelstukken. Daar na tot 11.20: Orkestconcert. Brussel, 508.5 M. 5.20 Orkestconcert 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Concert. Or kest en vocale solisten o.a. Dansmuziek door orkest. Kalundborg, 1153 M. 2.504.50 Orkest concert. 7.35—8.30 Solisten-concert. Zang, harp en cello. 8.05—10.20 Concert. Orkest, fluit en klarinet, hobo. Zeesen, 1635 M. 6.1510.05 Lezingen II.2012.15 Gramofoonmuziek. 12.15 12.50 Lezingen. 1.201.50 Gramofoonmu ziek. 2.053.50 Lezingen. 3.504.50 Con cert uit Hamburg. 4.507.20 Lezingen 7 20 Concert Mandolineclub, Mannenkoor, declamatrice. Daarna: Dansmuziek. Vervol- gens: Verslag van de Zesdaagsche uit Ber- lijn. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie Langestraat er aldaar te b3vraa:en op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navolgende voorwernen als gevonden gedeponeerd op 30 en 31 October, 1 en 2 November -.29: Leidingdraad, Lroehe. "lenning, da- meszak met inhoud, rozenkrans, hartje, sleutels, handschoenen, banden van jas- sen en mantels. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voor- werpen, als gevonden aangegeven op 30 en 31 October 1929, 1 en 2 November 1929: hamer, J. Timmer, Uitenbosch- straat 75; hondenpenning, H. F. Veren- echild, le Tuindwarsstraat 1; calotje, M. Lohman, Steenenbrug 102; zweep, C. Kuipers, Geestersingel 58; dameshand- schoen, J. Vredenburg, St. Josephstraat 10; das, A. v. d. Pol, Heul 32; autoped, 6 Uit het Engelsch door J. S. Flitscher. Geautoriseerde vertaling door v. d. W. Maar er waren dingen, die gebeuren moes- ten en bezigheden, van welken aard dan ook, zijn een goede afleiding in zulke omstandig- neaen. Ik maakte mijn avondeten klaar en daar ik vanaf mijn kindsheid was grootge- bracht door Keziah (mijn moeder was ge- storven toen ik nog in de wieg lag) waschte ik de gebruikte borden en de schotels af en v °Puhun eiSen Plaats de keuken- kast. Keziah een echte piet-lut bij alle hui- selijke bezigheden liet nooit iets vuil staan en zn zou met kunnen slapen als bijvoorbeeld een theelepeltje savonds vuil was bliiveil liggen. Toen dat klaar was, nam ik mijn me- dicijnen en begon te lezen bij het doovende haardvuur. En in het oude huis werd het stil- ter en s iller - je kon de stilte voelen. Als Keziah toen onverwachts was thuis gekomen, had het my mets kunnen schelen als zij nog een uur of langer had doorgezaagd over het familiezilver, zijn keur en zijn geschiedenis legen negen uur maakte die stilte mii ziek en ging ik naar bed. En daar ik als een ge- voig van mijn ziekte nog zwak was, viel ik spoedig in een diepen slaap. En even spoedig werd ik weer wakker door twee verschillende geluiden. Een daarvan was het slaan van de oude klok van grootvader, die middernacht M. de Jong, Landstraat 6; stuk rook- vleesch, v. d. Pol, Ridderstraat 8; ge- kleurde bal, M. Groen, Achterwezel -48; sjaal, M. Kossen, Runstraat 9; portemon- naietje met inh., A. Mulder, Lindenlaan 19; handkoffertje en fietslantaarn, Lan- geveld, Kennemerstraatweg 85; huis- sleutel, D. Joon, Oudegracht 91; kerk- boekje, B. Pijpers, Lindenlaan 91; kip, K. Oly, Schermerweg 30; vulpotlood, P. v. d. Hoof, Leeuwenhoestraat 9, deur- sluiting aan ketting, C. v. 't Hof, Hulst- straat 16; geldstuk, A. Leek, Oudegr. 26; belastingmerk, K. Netel, Achterwe zel 7b; portemonnaie met inhoud, T. Groot, Koningsweg 55; manchetknoop, T. Groot, Koningsweg 55; mantelcein- tuur, P. Verhoeve, Ritsevoort 11; kinder- taschje met inhoud A. Blankendaal, Eikelenbergstraat 76. Op 25 October j.l. werd als gevonden door J. Solie, Achter- om 14, aangegeven een hooivork. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het Bureau van politie. Prov£nciaa3 ni@uw6 HEILOO. De feestuitvoering van „Falk land". Zondagavond herdacht de Arbeiders Too- neelvereeniging „Falkland" haar eerste lus trum met een opvoering van Heijermans' „Ora et Labora", tooneelspel in 3 bedrijven, onder regie van den heer J. Rossenbacker. Mooie entr'acte muziek noodde tot bin- nenkomen en toen we binnen waren keken we aangenaam verrast naar een bijkans voi le zaal. Even over 8 uur trad de voorzitter, de heer W. van de Vail, naar voren en bracht dank aan het hoofdbestuur van den Bond v. Arb. T. V. in Nederland voor zijn tegenwoordigheid en aan de vereenigin- gen die aan de uitnoodiging gehoor hadden gegeven. Ook bracht hij een welkomstwoord uit aan Mej. Bijlsma uit Haarlem, die de rol van Maike zou vertolken. Spr. verzocht de clementie bij de beoordeeling van haar werk. Door omstandigheden, aldus spreker, wa- len wij eerst in Alkmaar en thans hier. De critiek op ons werk is daar met malsch ge- weest, doch wij zijn daarvoor dankbaar. Met een opmerking zijn wij het niet eens, n.l. dat net stuk verouderd is. Spr. ontkende zulks. Bij zijn vele functies heeft hij het secretariaat van den bond van land- en tuinbouw in die streek vervuld en kon dus meepraten en wat er toen was is thans nog op de Drentsche venen van toepassing. Spr. liet uitkomen dat het werk van Falkland niet altijd beoordeeld was zooals men meende het te moeten uit- dragen. De weg was niet over rozen gegaan, maar toch zullen wij ons ideaal uitdragen, van de leden de zware financieele offers vra- gen en doorgaan op den eenmaal ingeslagen weg. Den heer van Dokkum was het een groot genoegen om hier tegenwoordig te zijn. Het hoofdbestuur ziet met groot genoegen het vele werk dat „Falkland" doet, een prestatie waar de groote steden met jalouzie op neer zien en wat bewondering afdwingt. Spr. bracht hulde aan den regisseur Rossenbacker en hoopte dat de vereeniging op den inge slagen weg zal voortgaan. Hij hoopte op den ruggesteun van alien. Daarna werd een begin gemaakt met de uitvoering, doch laten we liever eerst me- moreeren wat in de pauze geschiedde. In de pauze werd en van verschillende zijden bloe- men aangedragen. Het was een verrassing hoe Falkland in de bloemen werd gezet. Bloemen van de V. V. V. „Heiloo Vooruit", van de Gymnastiekver. „D. O. V. E. S.", van de eigenaar van „De Rustende Jager", van de afd. der S. D. A. P. en Vrouwenclub, van de tooneelver. ,,'t Ontluikende Roosje" e. a. De heer Hopman, w.n. secretaris van de V. V. V. trad naar voren en zeide dat de ver eeniging iets had gedaan buiten den voor zitter om (de heer v. d. Vail is ook voorzitter van V. V. V.) wat niet veel gebeurde. Spr. zeide dat de V. V. V. het aangewezen lichaam is om contact te zoeken met andere vereenigirfgen. Veel contact had de V. V. V. niet met Falkland gehad, doch de eene keer dat er een beroep op aller medewerking is gedaan, n.l. bij de Openluchtuitvoering op „Nijenburgh" was zij dadelijk bereid. Spr. gewaagde van de kunst die Falkland gaf, fe- liciteerde de ver. met haar eerste lustrum en sprak den wensch uit dat de vereeniging on der leiding van den heer Rossenbacker nog veel succes zal hebben. Daarna bood de beer Borjeson bloemen aan, gevolgd door anderen Een ,'averend applaus ging op toen mej. Bijlsma, die zicli bescheiden had teruggetrokken, bloemen werden aangeboden. De voorzitter dankte aankondigde met twaalf lange, doffe slagen. Dat kon mij niet schelen. Maar wel sloeg ik acht op het andere geluid het geluid van voetstappen, geheimzinnig maar onmisken- baar. Ik ging in mijn bed opzitten en luister- de en ik schaam mij niet om te zeggen, dat het angstzweet mij uitbrak; ik werd doods- bang, toen de voetstappen ophielden bij onze waranda. HOOFSTUK II. Oom Joseph Krevin. Als gij alle omstandigheden in aanmerking neemt, dan zal het u niet verwonderen dat ik angst had. Om te beginnen was ik nog zwak, lichamelijk zwak, tengevolge van mijn lang- durige ziekte; ik was te zwak om zelfs met een kind te vechten. Ik was in een huis, waar- in in weerwil van alle grendels, sloten en raampinnen kon worden ingebroken. Het huis lag verlaten; 'tdichtst nabiizijnde huis lag een paar honderd meter verder. En wie anders zou kunnen komen dan iemand met kwade bedoelingen? Zeker niet Keziah; in- dien zij onverwacht was teruggekomen, zou ze geroepen hebben. En ook niet Veller, de plaatselijke veldwachter de zware stap van Veller zou ik op een mijl afstand gehoord hebben. Wie die man ook was, hij liep zach- tjes, niet zoo zachtjes als een kat, dat is zeker, en toch liep hij haast onhoorbaar. Maar wie was hij en wat voerde hij in zijn schild? Ik had zijn voetstappen duidelijk gehoord op het laatste cedeelte van het pad, dat leidt van het voor de aangeboden wenschen en bloemen- hulde, speciaal aan de V. V. V. en de zuster- vereeniging, de concurrentie van die vereeni- gingen kon niet anders dan verhoogin-g van kunst bieden. Daarna werden nog meer bloemen aange dragen, een hulde die Falkland waard is. Over de opvoering van „Ora et Labora" kunnen we kort zijn daar een week gekdeu een uitvoerig verslag uit Alkmaar is ge geven. Ons kan het stuk wel bekoren en eveneens de toon-eelinrichting, die geheel af was. Ook de grimeering was goed, daarvoor niets dan lof. Mej. Bijlsma, die de rol van Maike ver- vulde, gaf een pracht uitbeelding. Zij stak boven de anderen uit en dat bet publiek haar spel waardeerde bleek uit het applaus, dat tot een ovatie aangroeide, toen de voorzitter haar bloemen aanbood. De heer Rossen backer was ook uitstekend op dreef, vooral in de slotscene van het 3e bedrijf. Een mooie creatie gaf mevr. Joosten van de oude moeder. Die bijna zwijgende rol zonder veel handeling was goed. Daarna kon ons het best bekoren het spel van rn-ej. de Gier als Sijtske. Vooral haar vertwijfeling dat zij haar Eelke moest missen, werd tref- fend ujtgebeeld. De heer Kesselaar als Douwe en mej. Vennik als Froukje gaven goed spel. De andere hebben in meerdere of mindere mate hun rol naar behooren uitgebeeld. De uit- spraak was goed, het tempo waarin werd gespeeld, viel te loven. De bittere armoede, ontbering, ziekte en werkeloosheid met on- voldoende huisvesting, werd in al haar naakt- heid getoond. De heer Van de Vail heeft aan- gekondigd dat met medewerking van de burgerij over veertien dagen „Op Hoop van Zegen" wordt opgevoerd. We willen alien toeroepen: Werk mee opdat de opvoering van een van Heijermans' meesterwerken voor 'het voetlicht komt. De zoo goed geslaagde uitvoering werd met een bal besloten. Zondag had de parochie van „St. Wille- brordus" hoog bezoek. Dr. Buckx, bisschop van Finland, bracht een bezoek, teneinde meer belangstelling ve wekken voor zijn dio- cees. Spr. hield onder de missen een inte- ressante vertelling over het groote arbeid-s- veld, dat 12 maal zoo groot was dan Neder land. Echter was de bevolking dun gezaaid. Er zijn slechts een 3X> duizend bewoners, waarvan ongeveer 2000 tot de katholieke kerk behooren. In die uitgestrekte vlakte zijn slechts 7 kerkjes, waarvan 4 katholieken. D'e kerkjes zijn zoo klein, dat zij nog g-een 1/4 van deze parochiekerk vormen. Spr. was daar 8 jaar werkzaam en vertelde van de be woners en hunn-e gewoonten. De tempera- tuur was daar niet aanlokkelijk, doch gezond wonen was het daar wel. Ziekten kwamen sporadisch voor. Voor den godsdienst was er weinig interesse, ook al om dat men ver van de kerken afwoonde. Toch ging het in de goede richting, omdat men niet afkeerig van den godsdienst was. Spr. deed een be roep op de offervaardigheid en beval de collecte aan. 's Avonds 7 uur werd door den bisschop een plechtig lof opgedragen, waarvoor veel belangstelling bestond. Het is dan ook een zeldzaam geval dat een bisschop een dag in het midden der parochianen is. De heer M. J. de Kruif, sinds 7 jaar lid van het Burgerlijk Armbestuur, heeft als zoodanig b-edankt. Daar de heer de Kruif de S. D. A. P. in genoemd bestuur vertegen- woordigde, zal de afdeeling een voordracht voor deze yacature indienen, bestaande uit den heer W. Mossel en Mevr. van de Vail Vennik. Zooals bekend, hebben alle fracties hun vertegenwoordigers in het Burgerlijk Armbestuur. HENSBROEK. De plaatselijke commissie der Malaria- bestrijding (door de bevolking zelve) had Vrijdag in het lokaal van den heer K. de Boer een film-avond georganiseerd, waarbij de film zou worden toegelicht door Dr. Doiier uit Hilversum. Men begrijpe de teleurstelling van het in flinken getale opgekomen publiek, maar voor al van het bestuur van de Afd. Hensbroek, welke zich reeds zooveel moeite heeft moe ten getroosten om de film hier te krijgen, toen zonder meer een berichtje door de tele- foon binnen kwam, dat Dr. Doijer verhinderd was. Wij zullen maar hopen, dat buitenge- woon belangrijke redenen genoemden Dr. genoodzaakt hebben de afd. Hensbroek, die heusch wel wat moreelen steun noodig heeft, deze teleurstelling aan te doen. De avond is, trots alles, buitengewoon goed geslaagd. Van d-e film kunnen wij niet anders zeggen, dan dat het jammer is ge- weest, dat niet meerderen hiervan hebben geprofiteerd, want daardoor zou den strijd tuinhek naar de waranda. Toen was het weer stil; ongetwijfeld was hij bezig de sluitingen van de voordeur te onderzoeken. Ik zag hem voor me daar ik in die dagen een levendige verbeeldingskracht had zich in de mane- schijn voorover buigende naar het slot, de deurkruk in de hand, misschien overwegend wat hij moest doen om binnen te komen. Plot- seling hoorde ik hem weggaan. Ongetwijfeld ging hij het pad weer af. En toen sprong ik uit het warme bed en haastte ik mij naar liet raam, trok het blind1 open en staarde in de duisternis. De Laatste-kwartier maan stond aan den hemel, juist boven den inham, maar waarschijnlijk als een gevolg van de hitte van den vorigen middag hing er zware, witte mist boven de kust en het land in de verte, zoo ook tusschen de boschjes en boomen in onzen tuin Toch zag ik mijn middernachtelijken bezoe- ker; tenminste ik zag een glimp van hem toen hij door't hek verdween. Het scheeneen zwaren breed geschouderden man te zijn; mogelijk dat de mist hem zwaarder deed schijnen dan hij was. Hij ging de mist tegemoet en was daarin nu verdwenen, terwijl hij langzaam ging in de richting van de landfong, die uit- kwam bij Gallowstree Point. Het denkbeeld kwam toen bij mij op om een lamp op te steken en die voor het raam te zet- ten van een der bovenkamers, zoodat de man, wie hij ook mocht zijn, zou denken, dat het spookte in het huis. Bij nader inzien kon hij dat ook beschouwen als een uitnoodiging om terug te komen. Ik was er niet op gesteld hem terug te zien komen, in geen geval voor dag- licht. Daarom krooo ik weer in mijn bed en tegen de Malaria ongetwijfeld krachtiger ter hand genomen worden. Door den gemeente-geneesheer Dr Cohen, werd, hoewel onvoorbereid, de film op eenvoudige duidelijke wijze toegelicht. Burgemeester Kooiman opende en sloot als voorzitter der afd., deze bijeenkomst, welke zeker niet zal nalaten, den strijd tegen de verwekker van zooveel ellende hooger op te voeren. OTERLEEK. Vrijdag 1 November had in't cafe van den heer O de Vries een ouderavond plaats voor de school in de kom der gemeente. Zooals we het de laatste jaren gewend zijn was er ook nu weer weinig belangstel ling. Slechts zeven personen, b:halve het on- derwijspersoneel waren aanwezig. Het hoofd der school, de heer J. de Wit, hield een inlei- ding over het ontstaan en de bedoeling der ouderavonden. Punt 2: Verkiezing Commissie, aftr. alien. Voor mej. GoversKokkes die niet her- kiesbaar is, werd gekozen mej. Witteveen— Ttrpstra, die de benoeming aannam. De aftredende heeren Jb. Dekker en C Kroin werden hierna herkozen en nemen ook de benoeming aan. De heer De Wit richtte nog eenige woor- den van dank aan het vertrekkende lid mej. Govers—Kokkes. Punt 3: Bespreking Sint Nicolaasfeest. Hie'rover ontspon zich een drukke en aan- gename bespreking wat tot resultaat had, dat besloten werd aan Sint Nicolaas te vra- gen of hij in eigen persoon wou overkomen om het feest luisterrijk te doen slagen in een der beide cafe's. Voor dit feest werd een commissie benoemd die binnen enkele dagen bij de burgerij met een lijst zal rondgaan. Hierna volgt sluiting De twee laatste dagen der afgeloopen week stonden alhier in't teeken van verkeers- ongevallen, ten Oosten van 't dorp kwamen twee vrachauto's met elkaar in botsing, wat tot gevolg had, dat er een moest worden weggesleept. Ten Westen geraakte Vrijdagmiddag door te groote snelheid een vrachtauto bij de dijk neer en bleef daar overnachten, een der in- zittenden bekwacn een gekneusd sleutelbeen. Zaterdagmiddag ging een groote verhuis- auto var de Hoornschc Meubeltransport van de Fa. G. Groot van Alkmaar naar Hoorn. Even voorbij den middelweg werd ze inge- haald en voorbijgereden door een chauffeur van de Frima Zwager, Nieuwesloot, uit Alk maar, deze ging echter te vroeg naar rechts, waardoor hij het linkervoorwiel raakte van de verhuisauto, die daardoor van de dijk reed en op de zij aan den kant van de ringvaart kwam te liggen^ De chauffeur van Zwager ging met de in- zittende direct naar Hoorn, die spoedig met een anderen auto terugwaren en het transport meubelen overlaadde, waar bleek, dat de meu- belen heel weinig hadden geleden. De Firma Met haalde Zondagmorgen 't vehikel op den dijk en sleeptc het naar Alkmaar. TEXEL. Raads vergadering. Zaterdag vergaderde de raad dezer gemeente. Hoewel uitgeschreven te 3 uur begon de vergadering, toen het bijna een uur later was. De ingekomen stukken behelsden behalve aanneming van onderwijzers-benoemingen, een mededeeling, dat het nieuwbenoemde hoofd te Oost deze functie niet aannam. Verder was een groot plan voor weg- aanleg van de D. W. Keijser en S. P. Rr. Keijser-stichting, en den heer C. Boon. Den raad werd hiertoe toestemming gevraagd. Dit verzoek werd in handen van B. en W. ge geven voor onderzoek. De begrooting van het Alg. Armbestuur werd zonder eenige aanmerking goedgekeurd en het jaarlijksch subsidie ad f 5000 ver- leend. Tot ondei-wijzer te De Cocksdorp werd1 benoemd No. 3 der voordracht, de beer A. Klinkers te Beek (L.), tot idem te Zuid-Eier- land no. 1 der voordracht de heer L. Broere te Walsoorden, en tot idem te Den Hoorn de heer L. P. Pieterse te Ierseke. De laatsten beiden no. 1 der voordracht. Besloten werd medewerking te verleenen voor het verkrijgen van een1 plaatsje en land' volgens de L. A. wet, aan niet minder dan drie landarbeiders, n.l. J. H. v. Boven, K. Kikkert en Jn. Dob. Al deze plaatsjes zullen te Zuid-EierLand gebouwd worden aan den Postweg. De grond, behoorent aan de heeren R. P. Keijser en L. C. Keijser. Bij de kaasfabriek „De Onderneming" zal een rioleering worden aangebracht en een septictank gemaakt worden, voor het afvoer- lag no-g langen tijd klaar wakker en steeds luisterende. Ik hoorde niets dan het zwakke geklots der golven op bet strand en het ge- wone gekrijsch van een zeevogel. Ten leste viel ik in slaap, in een vasten slaap en toen ik weer wakker werd en halfweg de trap af- liep om op grootvaders klok te kijken, was het juist zeven uur en de gezegende zon stond hoog aan den hemel, lieflijk glimlachend over het strand en de zee. Er was voor mij geen reden om op te staan; ik had tot's middags in mijn bed kunnen blij ven, als ik daar lust in vad gehad. Maar mijn kracht en mijn levensgeesten kwamen weer boven en er was iets in dien frisschen lente- morgen, dat mij tot daden aanzette. Ik schoot eenige kleeren aan, maakte vuur in het keu- kenfornuis en zette er de waterketel op; tegen acht uur ontsloot ik de voordeur en keek de tuin in. Plotseling deed zich een verrassing voor, die mij een schok gaf. Want daar aan de Iinkerzijde van de bank in de waranda lag een tasch een vreemdsoortige, versleten. ouderwetsche tasch, waarvan het leder was geschaafd en de sloten gehavend en verroest; het was een tasch, die veel dienst had gedaan. Het was zoo'n tasch, die je gemakkelijk in je hand draagt; zij was slordig dichtgebonden met gewoon touw op een manier, die deed ver- onderstellen, dat de tasch niets van waarde bevatte en dat alles goed genoeg was om er het ding mede dicht te binden. Dat mijn middernachtelijke bezoeker deze zonderlinge bagage in de waranda had neer- gezet, daarvan was ik even Zeker, als dat zij daar voor miin oogen lag. Ik dankt er niet water der fabriek. De raad besloot hiertoe zonder hoofdelijke stemming. De kosten voor de gemeente komende, bedragen 2.50. De heer Leber merkte op. dat voor deze fabriek veel minder eischen werden gesteld dan voor de nieuwe. De heer Lap zeide: Dit is een bestaande en de andere moet nog gebouwd worden Een besluit werd genomen tot behardir.g van den nieuw te maken weg. Schilderweg Slingerweg nabij Den Burg. De heeren Lap en De Graaf waren meer voor bestrating, doch dan zouden de kosten veel hooger worden. Tenslotte kwam als voornaamste punt op de agenda voor „Vaststelling Begrooting der gemeente Texel voor 1930". Den raadsleden was verzocht, aanmerkin- gen hierop schriftelijk in te dienen. Aan dit verzoek was door niemand gevolg gegeven, doch toch scheen de begrooting niet alle raadsleden te bevredigen. De heer De Graaf was bevreesd, dat door uitvoering van te groote werken de belasting te hoog zou worden. De heer Lap had een groot getal aanmerkingen. Spr. meende, dat er minstens f 25000 van 1929 overblijven zal, en over het volgend jaar weer een grooter saldo zal zijn. Vooral de post „Wegenverbeiering" werd door den heer Lap onder handen genomen. Volgens spr.'s meening stond er veel op dat niet gebruikt zou worden, maar over een post van f 11000 voor onderhoud Schilder weg was spr. in 't geheel niet tevreden. Voor de uitgave van zoo'n groot bedrag zou de raad eerst gekend moeten zijn. Spr. ver- weet het Dagel. Bestuur dit uitschakelen van den raad. Wethouder Keijser nam dit verwijt niet aan. Deze meende, dat de raad juist van alles op de hoogte werd gehouden. 't Was vol gens spr. bovendien niet juist, dat er zod veel geld van de begrooting 1929 zou over- blijven. Door bijzondere omstandigheden waren de uitgetrokken gelden voor de wegen nog niet besteed; doch het jaar is nog niet om. De heer Lap pleitte verder voor deskundf- gen bijstand bij het wegenonderhoud, om daarna nog een lans te breken voor verzeke- ring van het personeel der motorbrandspuit. Tenslotte kwam de heer Lap nog met een voorstel tot rioleering te Den Hoorn, terwijl spr. over een f 400 minder aan subsidie voor openbare vervoermiddelen later bij de koffie wel zal spreken. (Golukkig, dat ik bij die koffie niet aanwezig mocht zijn. 't Betoog van den heer Lap had zeker lang genoeg ge- duurd. Verslaggever). 't Raadslid Boon stelde nog voor een post op de begrooting te brengen voor pensioen voor de wethouders. Hoewel dit plan den voorzitter wel sym- pathiek was, is dit niet iets dat zoo maar voor elkaar zou zijn. De voorzitter z-,;de. dat een volgend jaar bij de goedkeuring de- Beg tooting zeer streng de bepaling zal gehandhaafd blijven, dat slechts schrlttelijk ingedlende aanmerkin gen beantwoord zullen worden. Bij de rondvraag werd door den heer De Graaf aangedrongen op spoedige riolee ring van de straat te De Cocksdorp en door den heer Kikkert op onderhandeling met het waterschap de 30 Gem. Polders over den Waalderweg. Hierna sluiting. ZUID-SCHARWOUDE. Het fanfarecorps „Kunst na Arbeid" her dacht Zaterdag zijn 35-jarig bestaan in be sloten kring, waarna men een feestavondje organiseerde in „De Roode Leeuw" Een paar nog in leven zijnde oprichters waren uitgenoodigd. Eenige felicitaties waren ingekomen en het hoofd der gemeente was mede aanwezig. Te ruira middernacht ging men huiswaarts. OUDE NIEDORP. In de afgeloopen drie maanden wer den er van de 460 verzekerde runderen in het veefonds alhier, 5 stuks afge- keurd. De omslag hiervoor moest wor den vastgesteld, voor de maand Augus tus op 0.4 voor de maand September op 0.3 en October op 0.2 dit is ge- middeld berekend in de 3 maanden 2.20 per rund. DE STREEK. De handel in aardappelen wil nog maar steeds niet vlotten. Zoowel voor winkraard- appelen als voor de uitgezochte poters be- staat hoegenaamd geen kooplust. WIERINGEN. De levering van de schoolmeubelen voor de nieuwe school te Hippolytushoef is opgedragen aan den heer D. Minnes, alhier. aan om die bagage aan te raken, maar ile ging de waranda in om ze dichtbij te bekijken. Er waren daarop eens een paar letters ge- schilderd1 geweest in zwart, maar zij waren nu bijna geheel uitgewischt. En in vroeger tijden waren er vele etiketten op geplakt, want daarvan zag men aan alle kanten overblijf- selen. Een nieuw adres zat er echter niet op; niets gaf aan wie de eigenaar was, noch van- waar en langs welken weg haar eigenaar hiei was gekomen. Hij was intusschen gekomen en rfchistreeks naar de buitendeur, zooals ik had uitgemaakt, had daar zijn spullen neergezef en was weer heengegaan. Ik overwoog ver schillende waarom's en wafs en wie's, toen een zwaren stap hoorde op den kiezelweg langs den tuin. Dat was Veller, die langs ons huis wandelde; hij kwam elken morgen voor bij. Hij boog zijn rond, rood gezicht over de heg, zag mij en glimlachte hij was een van die menschen, die altijd lachen. „Goeie morgen, jongeheer Ben!" zeide hij. „Ik ben blij je weer op de been te zien!" „Dank je wel", antwoordde ik. „Kom eens hier Veller". Hij opende het tuinhek, kwam den tuin in een keek onderzoekend rond. Ik wees, zondei iets tez eggen, op het ding bij de bank. „Aha!" riep hij uit. „Previes. Ik zie het een tasch! En wat moet dat beteekenen, jon geheer Ben?" „Veller", zeide ik. „Luister. Mijn zuster is op reis; zij moest gisteravond naar Kingsha- ven, naar mevrouw Hozier (Wordt yervo'TdA

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5