Landbouw en Veeteelt. f] Voofhet in c/e weekzetten Ingezonden stukken Binnenland NOORDSCHARWOUDE. Voor de transportarbeid aan de vei ling alhier hebben zich een twintigtal personen aangemeld. De bedoeling is dat deze personen bij drukte te werk gesteld zullen worden naast de gewone arbei- ders. c/e* wasch a/ken HOORN. Door de vereeniging „Oud Hoorn" is de aanbesteding gehouden van de restauratie van den Mariatoren (Kruittoren). Laagste inschrijver was de aannemer P. Krab alhier voor 5753. De gunning is aangehouden. Henkel's Wasch- en Bleek-Soda spaart U veel moeite en tijd. EGMOND aan zee. Het echtpaar A. Visser en J. Visser- en r--- .—x Moge de financieele uitkomst der bollen- Van Duivenbode alhier vierde Zaterdag cultuur ook voor onze Langendiiker bouwers zijn gouden huwelijksfeest. BERGEN. De R. K. Volksbond hield dezer dagen eene vergaderine" in het R. K. Vereeni- gingsgebouw. De voorzitter riep den leden, die vrij goed waren opgekomen, alsmede de heer Angenent, Centraal be- stuurslid, een vvoord van welkom toe. Het woord werd verleend aan den heer Angenent, die in korte trekken de nieuwe ziektewet uiteen zette. Ingevol- ge de nieuwe ziektewet die op 1 Maart 1930 in werking zal tredcn, zijn verze- kerd alle arbeiders, die bij wijze van beroep in loondienst zijn bij eene onder- neming en wier vast loon onder de 3000.per jaar bedraagt. Onder loon wordt volgens de wet verstaan elke uit- keering welke de verzekerde als vergoe- ding voor zijn arbeid of bij onderbre- king van den arbeid van den werkgever ontvangt. Gedurende 180 dagen krijgt de verzekerde arbeider het le jaar 80 a 90 pet. en het volgende jaar gedurende 90 dagen. Het bedrag der uitkeering mag evenwel nimmer boven de 100 procent komen. Volgens den spreker moet in normale gevallen de premie door den werkgever worden betaald, echter heeft deze het recht (is het ruet verplicht) de helft van de premie van den werknemer in te houden. Over de dagen, waarop aan de verzekerde ziekengeld wordt uit- gekeerd, behoeft geen premie te worden betaald. De voorzitter bracht den spre ker dank voor zijn duidelijke uiteenzet- ting, waarna een zeer gra: imeerde rond- vraag volgde, vooral betrekking hebben- de op de ziektewet. Ieder aanwezig lid ontving de brochure „Wat de arbeider van de Ziektewet moet weten". Na mededeeling dat op 11 December a.s. de heer Frits Bouwmeester voor de afdeeling een voordrachtavond zal hou den, sloot de voorzitter op de gebruike- ljjke wijze de vergadering. BROEK OP LANGENDIJK. De heer A. Blokker van hier is te Den Haag geslaagd voor het machinisten- examen. MEDEMBLIK. In de jongste raadsvergadCring was een Verzoekschrift ingekomen om het Achterom te dempen, doch de raad hield zich aan het in't geheel genomen goed zijn geweest, voor enkelen is de strenge winter van 1928/1929 een tegenvaller geworden, n.l. voor hen, die cp de voorveilingen hoeveelheden bollen had den verkocht, welke niet konden worden ge leverd. Het scheidsgerecht in het bloembol lenbedrijf heeft ook deze verkoopers in het ongelijk gesteld en de tegenwerping van cvermacht niet aanvaard. Voor sommigen beteekent dit een beduidende schadepost. Voorzichtiger waren degenen, die hadden verkocht onder het beding, dat levering al- leen dan zou plaats moeten vinden, als het verkochte kwantum geteeld werd. Ook zulke gevallen deden zich hier voor. Voor het ge- noemde scheidsgerecht is een dergelijk geval behandeld, waarbij de verkooper, die deze voorwaarde mondeling had gesteld, gelijk kreeg. We vermelden een en ander, teneinde onze kweekers tot voorzichtigheid bij het af- sluiten van contracten aan te manen. In de afgeloopen week was het slap aan onze groentemarkten. Buitengewoon druk i: het voor de tuinbouwers met het kool binnen halen. Het staat nu reeds vast, dat er groote voorraden winterkool zullen zijn, daar er in de polders overvloedig is geteeld. Men komt reeds ruimte te kort, om ze te bergen. Met den aanvoer van aardappelen is het nn zoo goed als gedaan. Slechts enkele partijen kwamen aan de veilingen. Schotsche muizen brachten van 1.70 tot 2.70 op, deze laatste prijs echter bij hooge uitzondering Op de meeste marktdagen werd minder dan J 2 per 100 Kg. besteed. Goede blauwe win- terconsumptie-aardappels golden van 3.20 tot 3.40, Bravo 2.20, Eigenheimers 1.70. Groot is de aanvoer van bloemkool niet. Aan de Noordscharwouder veiling werden 5200 stuks geveild, te Broek op Langendijk ruim 24000 stuks. De prijzen zijn intusschen bevredigend geweest. Aan de Broeker veiling werd Maandag van 12.1018 voor eer- ste soort besteed, waarbij df hoogste prijs voor i j grootste, mooiste exemplaren werd betaald. Later werd voor kleinere van 8 toi: 11 betaald, terwijl de grootste toen van 1 16 tot 23 opbrachten. Aan de veiling van den Noordermarktbond liepen de prij zen minder uiteen: de noteeringen lagen daar tusschen /II en 18.80. De prijzen, die in de laatste helft der vo rige week voor roode kool werden besteed, konden deze week gehandhaafd worden. Voor groote roode kool werd van 2.50 tot 3.20 betaald. Het kleine mooiste en alzoo eerdef genomen besluit om het niet te doen" I meest gezochte goed bracht van 4.80 tot Een verzoek van den Ned. Bestuurdersbond f 5 40 °P- Gemiddeld zal dus een 380 per om een sport- en speelterrein te stichten, werd niet aangenomen, maar B. en W. zul len er nog eens over denken. Een verzoek van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer om bepaalde plaatsen in de stad te verbete- ren, werd naar B. en W. gezonden om prae- advies De gemeentebegrooting werd den raad aangeboden; ontvangsten en uitgaven zijn geraamd op 147,165.47^. met 10 576.20V, voor onvoorzien. De gemeenterekening werd goedgekeurd met een batig slot van 10,636.9114. In de gemeentebegrooting is gerekend op de nieuwe salarissen voor burgemeester, secretaris en onhanger volgens het voorstel van Ged. Staten. Er behoeft geen belasting verhooi.ing te worden ingevoerd. DE LANGENDIJKER GROENTE- VEILINGEN. Het groote gebouw, gesticht door de Lau gendijker Groenten Centrale tegenover het cn j 1L(, S[UK5 VQ0I veilinggebouw en dat bmnen zeer korten tijd le aanvoer beliep rond 29000 stuks in gebruik zal worden genomen, weerspie- Met de witte kool liep het slecffter dan de gelt wel eenigszins de verwachtingen, welke vorige week. De hoogst bestede prijs was hier van het veilmgwezen en dus van den 1.00 voor de allermooiste. Op de meeste tuinbouw worden gekoesterd voor de naaste marktdagen werd niet meer dan 1.20 in toekomst. Het is een gebouw zoo groot en j maximum betaald. Vooral de laatste dagen spoorwagen zijn gemaakt. De kale roode kool gold Donderdag 1.70—/ 1.90, Zater dag 1.40—/ 2.90. Aan beide veilingen werden te zamen 48 spoorwagens aangevoerd. Gele kool bracht eenigszins hoogere prij zen op dan de laatste weken het geval was. Zoo werd Maandag aan de Broeker veiling 2.90—/ 5.40 besteed, aan die te Noord- Scharwoude 3.10—/ 4.70. Zaterdag waren de noteeringen aan genoemde veilingen re- spectievelijk 3.20—/ 6.20 en 3.40— 5.60. Er schiint niet veel gele kool ver bouwd te zijn. Deze meening is in overeen stemming met wat deze week werd aange voerd: aan de veiling van den Noorder marktbond ruim 2 spoorwagens, aan die van de L.. G. C. 8 spoorwagens van 10.000 Kg Chineesche kool was weer weinig in trek, zoodat lage prijzen werden betaald. De hoogst bestede prijs was te Noord-Schar woude waar bij uitzondering een paar keer pl.m. 5 cent per stuk werd betaald. Overi gens kon slechts I'A tot 3 cent worden be dongen; er kwamen zelfs noteeringen van 0.50 en 0.90 per 100 stuks voor. De hee stevig als maar zelden op het platteland wordt aangetroffen. Weldra zal het voor sommige producten gedeeltelijk als pakhuis dienst kunnen doen, anderzijds zal het de tomaten- en uiensorteermachines plaats kun nen bieden, zoodat in dit gebouw het sortee ren op groote schaal zal kunnen plaats vin den, waardoor den tuinbouwers weer heel wat werk uit handep zal kunnen worden ge nomen wat de exploitatiekosten voor hen on getwijfeld lager zal maken. Voeg bij dit de groote plannen welke in voorbereiding zijn voor de uitbreiding der veiling van den Noordermarktbond, waardoor veilingscom plexen zullen worden verkregen, die bewon dering afdwingen, dan beseft men, hoe hier aan den Langendijk niet stil wordt gezetcn en hoe men met zijn tijd weet mee te gaan, zich aan te passen aan de omstandigheden, faciliteiten te scheppen voor de aanvoerders en ook voor de handelaars, die den tuinbouw en handel per saldo ten goede zullen komen Op't oogenblik zijn de bloembollen weer aan de akkers toevertrouwd. Dat men ook hier nog zou willen profiteeren van de gun stige tijden der bloembollenteelt, moge bllj- ken uit het feit, dat weer verschillende bou wers zijn begonnen met deze cultuur. De bol lenteelt is hier en in de omliggende gemeen- ten nu reeds van beteekenis en ze belooft van nog grooter belang te worden. De om werden schreeuwend lage prijzen gemaakt te Broek Zaterdag 0.90—/ 1.10, te Noord Scharwoude Vrijdag 0.60—/ Zaterdag 0.701. Aan de Broeker veiling werden 8 spoorwagens aangevoerd, aan die te Nrd.- Scharwoude ruim 20 spoorwagens. Mooie Deensche witte van de meest ge- wilde grootte kon op sommige dagen tot 4 per 100 Kg. bedingen. De grootste of eenigszins minder groote van afwijkende kwaliteit bracht van 1.40—/ 1.8.0 op. De andere van daartusschen liggende grootte en hoedanigbeid brachten prijzen of liggen de tusschen 1.60 en 3.80. Aan beide vei lingen t eliep de aanvoer rond 22 spoorwa gens waarvan 5 te Broek op Langendijk. Voor het uitzoeken van uien is tegenwoor- dig bij de tuinbouwers geen tijd. Vandaar dat de aanvoer gering zijn, n.l. nog geen 9 spoorwagens aan beide veilingen samen. De prijzen 1 ietrn ook nu veel te wenschen over; een gemiddelde van nauweliiks 4 immers is te weinig. Voor drielingen werd van J 2— 2.70 besteed, nep bracht van 4.10-/ 5.20 op. grove uien 3.50—/ 4.40. Ook was de nrijs der bieten alles behalve bevredigend: Maandag besteedde men te Broek 1.30 tot 1.90, later werd dit iets" beter, doch de hoogste prijs ging niet boven den rijksdaalder uit. Hetzelfde geldt van de wortelen. Voor zet aan de bloembol enveiling, dezgn zomer groote werd ongeveer 2.50 betaald. kleine te Broek op Langendijk gehouden, bewijst de levensvatbaarheid van deze veiling. Bin nen enkele dagen wordt nu ook nog een Gla diolenveiling gehouden, waardoor de moge- lijkheid wordt geschapen, aan eigen veiling te markten. De outillage is hier dan volle- dig. Zelfs kan men straks de opening van een spiibloemenveiling tegemoet ziem brachten I—/ 1.70 per 100 Kg. op. Een paar keer werden nog snijboonen aan gevoerd. Deze groente is nog bijzonder ge- wild. Voor mooi goed werd ongeveer 50 per 100 Kg. betaald. Over 't geheel is de ongunstige markt toe te schrijven aan de weinige vraag; door het buitenland wordt biina niets betrokken. WARMENHUIZEN. De eerste dag van deze week werd aangevangen met een zeer kleinen aan voer en weinig keus in de groenten. Dien dag was er slechts 3000 K.G. roode kool aanwezig die zeer laag in prijs werd verkocht en wel van 2.40 tot 3.10 per 100 K.G. Tevens was er nog 31000 K.G. witte kool die toen nog 1.20 kon op- brengen, Dinsdag was er meer leven in de brouwerij. Toen werd er 40300 K.G. roode kool aangevoerd waarvan de groo te eerste soort 3 opbracht en de klein- ste roode 5.50 per 100 K.G. noteerde. Niettegenstaande een tamelijken aan voer van 55000 K.G. witte kool kon men den prijs van den vorigen dag nog hand- haven. 1800 K.G. Deensche kool bracht op 2.80 per 100 K.G. Ook was er weer 235 K.G. tomaten, waarvan de C-soort 13 en de CC 3 kon opbrengen. Voorts bracht de roode kool de laatste dagen op gemiddeld 3 voor de grootste eerste soort en de gewildste kleinere kool 5, 2e soort roode kool ging tot 2.10 per 100 K.G. en de z.g. kale kool, die nu ook los komt, tot 0.80 a 1 per 100 K.G. Met de witte kool liep het vanaf Don derdag mis. Deze werd de laatste dagen beneden de 1 verkocht en liep zelfs tot 70 ct. per 100 K.G. Deze prijzen zijn zeer slecht te noemen. Arbeidsloon en vracht kosten soms meer dan de kool aan inkoopspi ijs kost. Niet te verwonde- ren is het, dat Zaterdag de aanvoer maar 25000 K.G. was. Met de Deensche witte kool gaat het ook slecht. De ge middelde prijs was niet hooger dan 2. Donderdag werd er nog 625 K.G. gele nep aangebracht die van 4.20 tot 4.60 werd verkocht. Deze was niet lager dan de vorige wtek. Ook was het met de uien iets beter. Deze noteerde van 3.70 tot 4.30 per 100 K.G. Donderdag was de aanvoer nog 5625 K.G. 300 K.G. blauwe aardappelen brachten dien dag op 2.80 wat ook niet veel was. Elken dag kwam er nog een kleine hoeveelheid bloemkool aan de markt van ongeveer 300 stuks. De eerste soort ging voor 14 a 16 ct. per stuk en de twee- de aanmerkelijk minder. Die bracht op 3 a 3 A cts per stuk. Peenen (biet) is niet verkocht, deze week. Als de prijs hiervan niet beter wordt, zal ze eerst doorgewinterd moe ten zijn voordat de bouwers daarmee voor den dag komen. Voor de prijzen der herfst- en winterproducten is het te wenschea dat do vorst niet lang op zich laat wachten. Het ziet er zoC niet roos- kleurig uit. Nu is er een goede vriend zoo ver- standig geweest, hierover een anonie- men brief te zenden aan B. en W., welke brief heel verkeerde inzichten gaf over de handelingen van den Directeur der Gem. gasfabriek. Hoe of de schrijver er aan komt zoo iets te doen is mij een raadsel, als hij iets daarover meent te weten of te moeten schrijven had hij dit toch zeker ook wel mogen onderteeke- nen, dan konden bevoegde personen hem daarvoor ter verantwoording roe- pen. Maar nu noch B. en W., noch Direc teur der gasfabriek, noch ik zelf kan ver- moeden wie deze anonieme schrijver is, ben ik er toe gekomen te trachten hem door middel van Uw geeerd blad te be- reiken, aangezien ik er met een gezin met 8 kinderen de dupe van ben. Ik ben daardoor broodeloos, want kan op grond van dien brief niet meer aan de Gasfa briek terug komen, daardoor ontstaat het noodlottig gevolg dat mijn kinderen al eenige avonden zonder eten naar bed zijn egaan en wie zal zeggen welke ellende ons daardoor boven het hoofd zweeft. Laat daarom de schrijver van den anoniemen brief zich bekend ma ken! Laat hij bekend maken welk doel hij daarmede had en welk aandeel ik in dat schrijven had. Want omdat ik ver- dacht wordt een aandeel in dat schrijven te hebben kan ik daar niet meer terug komen. Dus als men mij werkelijk zoo goed gezind was, laat de schrijver zich dan dadelijk bekend maken of mij hel- pen aan een andere bron van inkomsten, opdat mijn kinderen niet langer de dupe zijn van deze daad. Blijkbaar heeft men met dit schrijven mij willen helpen. Nu er is hulp noodig. U, M. de R., nogmaals dankend voor de verleende plaatsruimte, teeken ik met den meesten eerbied. H. DE RUIJTER, Van Teijlingenstraat 10. (Blijkens betrouwbare informaties valt dit gezin met 8 kinderen zeker in de ter- men om geholpen te worden. Wanneer de man de nu voor hem zoo noodzakelijke betrekking door een of ander anoniem schrijven niet krijgen kan, is het zeker wenschelijk, dat de schrijver daarvan zich bekend maakt. Blijkens onze informaties is er niets ten nadeele van dezen man bekend en ver- fceert het gezin in een zoodanigen toe- stand, dat afdoende hulp niet lang ach- terwege mag blijven. Red. Alkm. Crt.) (Buiten veranl wootdeLijkheid. van de Re- dactic. De opname in deze rubriek bewijst geenszins dat de •ednetie er mede instemt.) HET CENTRAAL NEUTRAAL ZIEKENHUIS. Geachte Redactie. Mogen wij een weinig van Uwe plaats ruimte in beslag nemen in verband met de kwestie van het Centraal Neutraal Ziekenhuis? Ook in onze gemeente bestond inder- tijd groote geestdrift voor dit ziekenhuis, maar groot werd de teleurstelling, om geen sterker woord te gebruiken, toen later bleek, dat de tariefregeling voor niet-subsidieerende gemeenten voor het grootste deel der inwoners profiteeren van het ziekenhuis onmogelijk maakte. Hoewel de kleine protestantsche groep destijds een ilink bedrag had bijeen ge- bracht 1128.59), bleek zij tot nieuwe offers bereid. Op grond van deze bereid- willigheid zond de waarnemend voor zitter van het sub-comit6 in de maand Juni een schrijven aan den burgemees ter van Alkmaar, waarin werd gevraagd hoe groot bedrag de protestantsche groep alhier jaarlijks zou moeten bij- dragen om tegen het tarief van 3.— patienten geplaatst te krijgen. Op dezen brief werd echter tot onzen spijt geen antwoord ontvangen. Wij hadden nu pas een geval, waarin de voile f 6.werd in rekening ge- bracht voor iemand, die niet in staat is dit te betalen, een bedrag, dat natuurlijk geheel overeenkomstig de regeling voor niet-subsidieerende gemeenten is. Dit geval heeft aanleiding gegeven tot een nadere bespreking zoowel in een verga dering van Burger]ijk Armbestuur als in den Kerkeraad. Het gevolg van de in deze vergaderin- gen gevoerde besprekingen is, dat noch voor rekening van het Burgerlijk Arm bestuur noch voor die van de diaconie patienten in het ziekenhuis zullen wor den geplaatst. Verder zijn velen hier lid van de Zie- kenhuisverpleginf.; op zoodanige voor- waarden dat zij een uitkeering van 3 per dag ontvangen. Waar het ook voor dezen te bezwaarlijk is om zelve verder bii tc passen, zijn ook zij van het zieken huis uitgesloten. Wij meenden goed te doen op deze fei- ten de aandacht te vestigen en tevens in het openbaar uit te spreken, de bereid- willigheid van kerkeraad en sub-comitd om tot een bevredigende oplossing te komen. Met dank voor de plaatsing. Hoogachtend, De Kerkeraad der Herv. gemeente te Akersloot. (Wil men niet helangrijke volksgroe- pen van het ziekenhuis vervreemden, dan wordt het nu zeker tijd, dat de ta- rioven voor de buitengemecnten her- zien worden. Red. Alkm. Crt.) Geachte Redacteur! Vergun mij s.v.p. eenige plaatsruimte in uw geeerd blad, waarvoor bij voor- baat mijn hartelijken dank. Ondergeteekende was in lossen dienst aan de Gem. gasfabriek alhier. Nu is het voorschrift dat men niet langer dan een jaar in lossen dienst kan zijn, dus kwam voor mij de tijd dat ik er uit moest en ik zou dan na een maand weer in lossen dienst worden gesteld. Geachte Redactie. Gaarne had ik onderstaande in uw ge eerd blad geplaatst, bij voorbaat mijn dank. Het is naar aanleiding van het verslag der V.V.V. te Egmond aan Zee dat ik het vol gende schrijf; Dat uw correspondent niet neutraal is bhikt ook weer uit dit verslag want hieruit valt cp te maken dat ik niet op die bewuste vergadering geweest zou zijn en over het- geen ik daar zei staat niets geschreven. Het zelfde is het geval met het laatste raadsver- slag, daar stond ook niet in dat J. C. J. Broek een klacht uitsprak over het onderwijs op de openbare school en dat het op den Hoef zooveel beter was. Nu echter terzake Helmduin. Deze kwes tie is als volgt. Ondergeteekende exploiteert te Schoorl het Pension van de Garde en zijn vrouw Pension Helmduin te Egmond aan Zee. Zij is huurster van genoemd pension en beheert dit naar eigen inzicht en voor eigen rekening. Verleden zomer ontving zij van 4 Duitsche families een bestelling die echter niet kwamen. Waar het moeilijk is eenige vergoeding te krijgen van uit Duitschland, besloot zij geen Duitschers meer aan te ne men of men moest eerst een waarborg stu- ren Toen dan ook de familie Claassen, man, vrouw en drie kinderen, uit Keulen een ka- mer bestelde, verzocht zij toezending van 100. Deze zonden ze op en de familie schreef den 31 Juli 1929 'n kamer met 5 bed- den te willen reserveeren, liever dan 2 ka- mers tegenover elkander. De familie zou eerst 3 Augustus, daarna schreef men, eerst 6 Augustus komen en men verzocht na 16 Augustus een balconkamer. Den 6en Augustus, ongeveer kwart voor zeven, arriveerde de familie Claassen. Mijn vrouw geleidde de familie naar de kamer en vroeg tevens of de familie nog aan het diner kwam, waarop bevestigend werd geant- woord. Na lang wachten zou men de familie even gaan waarschuwen dat het diner gereed stond. De familie was echter zonder iets te zeggen vertrokken. Van een protest was geen sprake. Eenigen tijd daarna ontvingen wij een schrijven van het bestuur der V.V.V. met de mededeeling dat wij de familie Claassen de 100 moesten teruggeven en verder werd er gedreigd. Mijn vrouw liet toen mej. Baan, die voor haar alle administratie voerde, schrijven, dat zij niet wist dat de V.V.V. zich met dergelij ke zaken bemoeide, daar zij ook nog 4 vor- deringen had op Duitsche families, die wel besteld hadden maar niet gekomen waren. Er werd geschreven, dat het haar ten zeer- ste verwonderde dat het bestuur niet de minste moeite gedaan had zich eerst eens zelf te overtuigen of het wel waar was wat de heer Claassen gezegd had. Eenige dagen daarna verscheen de familie Claassen met de heeren v. Eenennaam en Bosschaart. Mijn vrouw was toen op Schoorl ten mijnent en mej. Baars, die de geheele si- tuatie wist, daar zij steeds.de correspond, voerde, stond de heeren te woord. De heer Bosschaart, die volgens haar zoo arrogant optrad en haar op minachtende wijze beje- gende, wenschte hier aan een eind te maken en sloot de deur dicht (iets wat ik niet goed kan keuren). Als men nu denkt dat het bestuur nog moeite deed cm zich met mijn vrouw in ver- binding te stellen, vergist men zich. Dit was een te mooie reden om zich op mij te wreken en dit is dan ook de reden waarom men ook mij verantwoordelijk stelde. Dit bleek maar al te zeer op de vergade ring waar ik aantoonde dat men mij er ge- voeeliik buiten kon houden. daar de br'even alien vermeldden Frau of Mevr. M. W. v. d. Garde. De voorzitter wenschte hier echter mets van te hooren, ik moest er bij betrok ken zijn. Mijn voorstel om een commissie te benoe- men die dan de kamer zou zien en logen- straffen hetgeen de voorzitter zei, namelijk dat de familie het raatn niet zou kunnen ope- nen of men moest over de bedden heen, dat de kast niet open kon omdat de bedden er voor stonden en dat ze de 7 of 8 koffers niet konden bergen, dit werd alles direct van de hand gewezen, want de voorzitter had de kamer nooit gezien en het mocht eens niet waar zijn wat hij beweerde. Vrijdag 1 November kwamen toevallig hvee V.V.V.-leden bij me, de heeren H. van der Plas en Van der Haagen, die ook op de bewuste vergadering waren. Doordat men er over sprak nam ik hen mede naar kamer 20 en toen zij de bewuste kamer zagen, wa ren beiden het er direct over eens, dat wat de heer v. Eenennaam gezegd had niet met de waarheid overeen kwam. Niemand kon er immers over oordeelen daar men nooit de kamer gezien heeft Ook het bestuur niet, dit had alleen de inlichtin- gen van de heeren Van Eenennaam en Bos schaart beide politieke vijanden, en zij we ten dan ook niet persoon en politiek te schei- den. Wat den brief betreft, geschreven door den heer v. Thiel, het volgende: De heer Davidson, informatiebureau-hou- der. kreeg van mej. Darius uit Solingen een schrijven om nadere inlichtingen omtrent Helmduin. Hij gaf mijn vrouw het adres met verzoek zelf te willen schrijven. Inplaats dat zij toen schreef, vroeg zij den heer heer Van 1 mel even een briefje te schrijven. Hij deed dit met een der enveloppen die hij gekocht had aan het Bureau V.V.V., welke verkocht worden ten bate en voor reclame der V.V.V. te Egmond aan Zee. U, Mijnheer de Redacteur, dankzeggend voor de verleende plaatsruimte, teeken ik met de meeste hoogachting, M. W. v. d. GARDE, t SCHOORL, 3 November 1929. 1 (Onze correspondent te Egmond aan Zee heelt over deze kwestie uitvoerig geschreven Zoo uitvoerig zelfs, dat wij op duchtige wij ze het blauwe potlood moesten gebruiken. Wij hebben de kwestie dan ook slechts ter- loops gemeld. Het komt ons voor, dat een geschil tusschen een pensionhouder en een huurder hoofdzakelijk van particulieren aard is. Wij kunnen ons voorstellen, dat in een V.V.V.-vergadering daarover gesproken wordt, maar het lijkt ons verstandiger derge- lijke kwesties dan niet in een openbare ver gadering te behandelen of anders daarover geen uitvoerige beschouwingen aan de bla- den te sturen. De heer Van de Garde schijnt in het be stuur dezer vereeniging niet veel vrienden te hebben. Wij achten ons niet bevoegd te be- oordeelen of hij dan wel de huurder het recht aan zijn zijde heeft. Ook dat noopte tot voorzichtigheid en tot het niet te uitvoe rig weergeven van besprekingen waardoor de betrokken pensionhouder financieel em stig gedupeerd zou kunnen worden. Nu de heer Van de Garde er blijkbaar zelf prijs op stelt de kwestie in het openbaar naar voren te brengen, hebben wij tegen op- name van bovenstaand schrijven, als ant woord op de in de V.V.V. vergadering geuite beschuldigingen, geen bezwaar. Wij blijven evenwel van meening, dat der- gelijke geschillen ondanks de inmenging van V.V.V. van te particulieren aard zijn om er verder op in te gaan en sluiten daarom tegelijkertijd de discussie over deze kwestie. Red. Alkm Crt.) N.V. PHILIPS GLOEILAMPENFABRIEKEN. Onislag van arbeiders door ra- tionaliseering. Stijging van den afzet verwacht. De nieuwbouw uit de winst betalen. In de gister gehouden vergadering van aandeelhouders werd met algemeene stem- men het voorstel tot vergrooting van het kapitaal van 100 millioen tot 250 millioen verdeeld in 62.500 cum. pref. aandeelen en 187.500 gewone aandeelen aangenomen. Op deze vergadering stelde de heer Sillere firmant van de firma Beels Co. een vraag betreffende de vooruitzichten van de N.V, Dr. A. F. Philips antwoordde hierop, dafi de gloeilampen een normaal accres hebbea, de radio-lampen een groot accres, terwijl d«j afzet en de productie van toestellen zeer sterltj toeneemt, ongeveer zooveel als de directie go1 dacht had. Dr. Philips verwachtte, dat d«] afzet der producten speciaal van de radios toestellen ten gevolge van de volmaaktheid] van het product zeer zal toenemen, vooropi gesteld, dat de financieele crisis, welke mot' menteel heerscht, den afzet niet zal belemnw ren. Voorts informeerde de heer Sillem ernaar, of het waar is, dat er arbeiders ontslageni zullen worden. Dr. Philips antwoordde, dat er, toen d« N.V. met de productie van de radio-toestellea begon, veel menschen zijn aangenomen, die nog niet waren ingeoefend. Thans is het evenwel zeker, dat ten gevolge van de ratio- naliseering en het invoeren van machines ar beiders ontslagen zullen worden. Ook zijn er veel arbeiders van buiten Eindhoven op de fabrieken werkzaam. Binnenkort zullen echter een duizendtal woningen in Eind hoven klaar komen, waardoor een gedeelte van de vreemde arbeiders ontslagen zal wor den om vervangen te worden door menschen, die zich in Eindhoven komen vestigen. Voorts zette dr. Philips uiteen, naar aan- leiding van een andere vraag van den heer Sillem, dat de in aanbouw zijnde nieuwe fa brieken niet overbodig zijn, doch dat er in- tegendee! een groote behoefte bestaat aan nieuwe fabrieksruimte, Iedere etage, die ge reed komt, wordt onmiddellijk bezet. aldus dr. Philips. Daar verwacht wordt, dat de winsten dit jaar aanmerkelijk hooger zullen zijn dan verleden jaar, zal men hoogstwaar- schijnlijk den nieuwbouw dit jaar van de winst kunnen afschrijven Voorts vroeg de heer '-'Tern, of de laatste emissie gedeeltelijk noc was geweest voor de financiering van de z.g ..huurkoop" Hier- HENCO Laif Imp L Ostertnana Co Handel Mq.. Amsterdam Cabnkont«< Henkaf CW A C DOsseldod Tim rvftiirlftn Viimrftl iilr £<#nAe<* I )i .1. .1 j. i 7 *.T, *V uciiciiuc gcim van ue woneien. voor tP hrnpk' nn I nno-pnniilr n-ghAiirlpn Kam'uoI I uLi4 e -IA ir /"vp i1 t\c 'I/vi- A At a

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6