Tijdschriften zoo goed als geheel had gediend voor de fi nanciering van voorraden in alle landers, voor de uitbreiding der fabrieken en voor dekking der debiteuren. EEN GEMEENTELIJK TEHUIS VOOR VRIJGEZELLEN Het Utrechtsche raadslid mevr. Wolthers- Arnolli heeft bij den gemeenteraad een voor- stel ingediend om van gemeentewege een te- huis voor vrijgezellen op te richten en te ex- ploiteeren. OVERHEIDSPERSONEEL. Solaris- en Rechtspositie-congres. Zaterdagmiddag hield het comite ter be- hartiging van de algemeene bdangen van overheidspersoneel (A. C.O. P.) een salary- en rechtspositie-congres te s^Vpnh^f® onder voorzitterschap van den heer F. ^Na eenige discussie over een door den heer Noordhoff gehouden inleiding werd onder applaus een motie aangenomen waarin.de vergadering cr op wijst, dat de regeering bliikens de Millioenen-nota de salarieeiing van het Rijkspersoneel weer tot een sluitpost S begrooting dreigt te maker, of althans verbeteringen van de salarieenng afhanke- Iffk schiint te willen stellen van de kosten, Selke andere maatregelen eventueel voor het Riik met zich zullen brengen; en uitspreekt, dat een nieuwe herziening van de salarissen en loonen van het Rijkspersoneel zoo spoe- die mogelijk dient te worden ter hand geno- 'men en niet met een nieuw beroep op den zoogen. zorgeischenden toestand ,ran 's lands financien mag worden afgewezen. De motie eindigt met het dringende ver- zoek. zoowel tot de Regeering als tot het parlement, om het vraagstuk van de sala- rieering van het Rijkspersoneel tot een be vredigen'de oplossing te willen helpen bren- ^De heer F. v. Meurs, voorzitter van het A C. O P. en den Ned. Bond van personeel in Overheidsdienst, voerde vervolgens het woord over de rechtspositie van de arbeids- contractanten. GASTHUIS EN BEDRIJFSBELASTING. Destijds waS het St. Elisabethsgast- huis te Deventer aangeslagen in de za- kelijke bedrijfsbelasting. In beroep stel- de de Raad van Beroep de gemeente in het gelijk. Het gasthuisbestuur ging daarop bij den Hoogen Raad in beroep, die thans beslist heeft dat het St. Elisa- bethsgasthuis terecht is aangeslagen. Gevolg hiervan is, dat het gasthuis de belasting moet voldoen van 1922 af, dus over zeven jaren, ten bedrage van 14.000. Dit bedrag is echter telken jare reeds in de gemeentekas gestort. W A A R SCHU W1N G Aan de huizen te Amsterdam en omstreken korden „aandeelen in het werk der blinden verkocht, die uitgegeven zouden zijn door een werkverschaffing aan blinden en andere m- valieden in Nederland", soms ook wel aange- duid als „Nederlandsche nijverheid der blin den", Govert Flinckstraat 149, Amsterdam •Het publiek wordt er opnieuw op gewezen dat er geen bonafide instellingen van die na men bestaan en deze aandeelen door een com binaite van personen worden uitgegeven, di niet de minste hulp van het publiek verdienen EEN GESCHENK VOOR DE KONINGIN. Gisteren is aan den secretaris ten paleize lan het Noordeinde te 's-Gravenhage afge geven namens den heer Khouw Kim An majoor der Chineezen te Batavia, een ge schenk voor de koningin, een persoonlijk cadeau van genoemden heer, dat echter ook moet worden beschouwd als een bewijs van de trouw van alle Chineesche onderdanen in Nederlandsch-lndie tegenover onze koningin Het geschenk is een kostbaar borduursel vervaardigd door vrouwen te Sjanghai, het geheel omlijst door een geheel uit de han gesneden encadreering, die een meesterstukj is van Chineesche werklieden te Batavia. Op het borduursel komen o.m. eenige Chineesclu letterteekens voor, die achtereenvolgens betee l.:nen: De linker letters: „Khouw Kim An, Majoor van Batavia, eerbiedig aangeboden". De middelste letters: „Eeuwig blijve Neder land machtig". De rechtsche letters: „Ter herinnenng aan een lang leven van de Koningin, 31 Augus tus 1929." Uit dien datum kan vermoedelijk de gevolg trekking worden gemaakt, dat het huldeblij tevens is bedoeld als een verjaarsgeschenk voor H. M. De heer Khouw Kim An groot vriend van Nederland en de Nederlanders toefd aldus het Hbl. 2 jaren geleden eenigen tijd hier te lande en werd toen door de konin gin in audientie ontvangen. Met het overbrengen van het geschenk naar Nederland heeft zich, op verzoek van den schenker, de heer A. Zimmerman belast, Een paar angstige uren in Abcoude. Twee huizen in de asch gelegd. Hedennacht te ongeveer kwart voor vier is brand uitgebroken bij den kruidenier Van Dongen in de Hoofdstraat te Abcoude. Hoe het gebeurd is, is nog niet opgehel- derd. Van Dongen heeft zelf den brand ont- dekt. Ongekleed is hij de straat opgeloopen, zoo hard mogelijk schreeuwende. Zijn bo- venburen, het gezin Verweij, ging ook on gekleed de straat op, alles achter latende. Het vuur greep snel om zich heen. Naast dit perceel op den hoek van Hoofd- weg en Nieuwweg is in een twee verdiepin- gen hoog gebouw gevestigd de rijwielzaak en autogarage van den heer van Calmthout, van welk perceel het vuur zich weldra mees- ter had gemaakt. De auto's waren reeds uit de garage gehaald. Van het eene deel van dit huis zag men de vlammen doorslaan naar het andere. Het werd de bevolking van Abcoude ang- stig te moede, vooral ook, omdat men wist, dat in de straat voor de deur een benzine- tank lag. Uit voorzorg werd die plaats met een dikke laag zand afgedekt. Daar men vreesde, dat nog meerdere hui zen een prooi der vlammen zouden worden, werd hulp gevraagd aan Amsterdam. In- tusschen was het perceel van Van Dongen geheel in elkaar gezakt. Ook de woningen en de rijwielzaak waren langzamerhand al een ru'ine geworden. Door het ingrijpen van de hoofdstedelijke brandweer kon echter verdere uitbreiding worden voorkomen. Om half zes kon worden gezegd, dat het vuur bedwongen was. Het verkeer door het dorp, dat aan den grooten weg ligt van Am sterdam naar Utrecht, was hedennacht ge stremd. Ook na de blussching kon dat nog niet direct worden hersteld. „ZUIDERZEE-AARDAPPELEN". Te Bovenkarspel is Zaterdag uit den proefpolder bij Andijk, de eerste schuit aardappelen aangevoerd. Ze waren mooi van stuk en de kwaliteit schijnt goed te zijn. STRAATROOVERS. Zondag ontmoette een man iemand in een cafe aan den Linker Maasoever te Rotterdam. Nadat zij tezamen wat had den gebruikt en de man uit zijn porte feuille had betaald. zijn ze samen opge loopen. Bij het Afrikaanderplein maak te de onbekende plotseling ruzie; er ontstond een korte vechtpartij, waarna de man, die het belag had betaald, zijn portefeuille, inhoudende tweehonderd gulden, miste. De vechtersbaas was in middels verdwenen, maar eenige om standers hadden hem herkend, zoodat daarvan aan de politie kennis kon wor den gegeven. Men zocht eenige caf6's af en tenslotte werd er een post gezet voor de woning van den gesignaleerden man. Na korten tijJ kwam hij naar buiten en zoodra hij zag, dat men hem opwachtte, wierp hij iets weg, dat later bleek de portefeuille met 200 te ziin. De man is opgesloten. DE DRIJFJACHT OP GROF WILD. De drijfjachten op grof wild werden Vrij- dag gehouden te Gertel en Niersen en Za terdag in de omgeving van Hoog Soeren. De buit was, niettegenstaande de overvloed van wild, niet bijzonder groot en bestond rssp. uit 22 en 25 stuks, w.o. een wild zwijn. De prins was bij deze jacht* wel tegen- woordig, maar nam geen deel. 's Avonds wes er 'n jachtdiner ten Hove Met het oog op de aanwezige gasten ten pa leize Het Loo was Vrijdag- en Zaterdag- avond een bal gecrganiseerd. Prins Wilhelm Ernst von Erbach is gis termiddag om 3 uur per D-trein van Arnhem naar Duitschland vertrokkeu. Hij werd tot Arnhem uitgeleide gedaan door de koningin- moeder, prins Hendrik en prinses Juliana. KINDERVERLAMMING. Te Roermond is Zondag wederom een geval, thans het vierde, van kinderver lamming geconstateerd. De vijfjarige jongen is in het ziekenhuis opgenomen Te Donderen, gem. Vries (Dr.) is een geval van kinderverlamming geconsta teerd. ONTROUW PERSONEEL. In verband met verschillende klach ten over koperdiefstallen in de Rotter damsche haven heeft de politie dezer dagen een uitgebreid onderzoek inge- steld, waarvan de uitslag was, dat een timmerman van de Rotterdamsche elec- trische tram werd opgespoord, die met een chauffeur, die ook bij de R. E. T. in dienst is, hoeveelheden koper gedurende vrij langen tijd uit de werkplaatsen van de R. E- T. heeft ontvreemd. EEN EERLIJKE VINDER. Te Utrecht heeft Zaterdag een bank looper een aanzienlijk bedrag, circa 30.000, die hij bij een instelling op het Oudkerkhof had geind, verloren. Groot was's mans ontsteltenis, toen hij deze ontdekking deed op het moment, dat hij het geld wilde afdragen. De politie werd onmiddellijk gewaarschuwd, maar hoefde gelukkig geen onderzoek in te stellen, daar het vermiste bedrag intus schen door een beambte van de gasfa- briek gevonden en ter plaatse, waar het behoorde, gedeponeerd was. SIROOP FAMEL Jdoet het booster. bedaren maakthetslijmlos men zij er goed af. Geneeskundige bijstand moest worden verleend' aan een vijftal perso nen. Drie van deze vijf hadden geen verdere verpleging noodig. Inmiddels was er een auto van den gemeentelijken Geneeskundigen Dienst uit Amsterdam gearriveerd. Deze nam een der twee meer ernstig gewond'en mee naar het Burgerziekenhuis in Amsterdam. Opne- ming bleek niet noodig; hij werd naar zijr. woning gebracht. De vijfde patient werd door een ziekenauto uit Muiden eveneens naar het Burgerziekenhuis vervoerd. Deze werd opge nomen met een gebroken been. Bij de halte Bareveld, te Wildervank, is gis temacht om een uur 'n Ford-auto, waarin vijf personen zaten, die in den avond verschil lende dansgelegenheden in den omtrek had- den bezocht, tegen een boom gereden en over den kop geslagen. Het gezelschap behoorde thuis te Nieuw- Buinen. Twee jongelieden werden met moeite onder den wagen weggehaald en mochten niet naar hun ouderlijk huis worden vervoerd. De chauffeur is, hoewel hij gewond was, op de vlucht ge9lagen toen hij de politie zag; hij heeft een afstand van meer dan een uur fiet- sen af gelegd om thuis te komen. Toen de poli- tie hem in verhoor wilde nemen, werd dit door den dokter niet toegestaan. Zijn toestand is ernstig. Van de twee overige inzittenden werd er een licht gewond. De andere is er zonder letsel afgekomen. BRANDEN. Een nachthuis uitgebrand. Zondagnacht heeft te Amsterdam een groote brand gewoed in perceel Achter- burgwal 27. Tege nhalf 'en brandde nog een petroleumkachel in de achterkamer van de benedenverdieping. Een hond sprong tegen die kachel aan en wierp deze omver. In minder dan geen tijd stond het ver- trek in brand, en zogen de vlammen door het open trappenhuis naar beven. Toen de brand weer kwam, sloegen zij reeds fel het dak uit. Het geheele huis was een vlammenzee. De be- lendende perceelen en de achter gelegen hui zen aan den Zeedijk werden ernstig bedreigd. De taak van de brandweer was zwaar. Na een half uur was het gevaar geweken en doofde de vuur zienderoogen. Het geheele huis dat ongeveer 15 M. diep is, is zoo goed als uitgebrand. Gisternacht is te Haarsteeg de woning van W., die bewoond werd door B. v. R., ge heel afgebrand. Zaterdagmiddag ontstond te Munten- dam brand in de boerderij behoorend aan mej. de wed. Leeuwerke en bewoond door den heer G. Leeuwerke. In een om- mezien stond alles in lichte laaie. De geheele oogst, alsmede een electrische dorschmachine ging verloren. Het rund- vee werd gered, een paar varkens kwa- men in de vlammen om. De oorzaak van den brand is niet bekend. 25 November 1928 onder de gemeente Ginneken en Bavel zekeren P. van der Burgt hebben vermoord, hem van zijn geld beroofden en brandstichting pleeg- den om de misdrijven verborgen te houden. De moordenaars hadden zich naar de woning van P. v. d. Burgt bege- ven toen deze reeds in nachtrust was. Na hun slachtoffer zware slagen te heb ben toegebracht, waardoor de ongeluk- kige 12 wonden aan het hoofd bekwam, hebben de bandieten het bed in brand gestoken, zoodat Van der Burgt levend of indien hij reeds bezweken was zijn lijk werd verbrand. De misdadigers die het bij het afschu- welijke drama op de berooving van hun slachtoffer hadden gemunt, hebben slechts een portemonnaie met weinig geld kunnen buit maken. De rechtbank had de moordenaars veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf. De eisch was voor De Vught 15 jaar en tegen Mertens 20 jaar. Er werden gister bij de behande- ling voor het Hof vanwege het O. M. 11 getuigen gedagvaard, onder wie een drietal doktoren als deskundigen. Gelijke straf ge'tischt als te Breda. De behandeling nam door de uitvoerige getuigenverhooren den geheelen voor- en namiddag in beslag. De getuigenverklaringen leverden geen nieuwe gezichtspunten op. De beide ver- dachten betuigden hun onschuld en verder was er niets uit te krijgen. De Vught antwoordde op alle vragen: „mijnheer de president, ik heb niets te ver- klaren". En zijn mede-verdachte vond dat blijkbaar zoo mgenieus, dat hij er ook mee begon. De advocaat-generaal achtte de ten laste gelegde feiten bewezen en vorderde met ver- nietiging overigens van het vonnis der recht bank te Breda een gelijk straf als door dat college opgelegd. De veidedigers pleitten vrijspraak, daar i. het wettig en overtuigend bewijs niet ge- leverd was. Het Hof zal 18 November uitspraak doen. het lezen van dit artikeltje zal men merken, dat het bandenvraagstuk zeer zeker een der belangrijkste kwesties is. Mr. Johannes Ernstman heeft zich la- teninenten en hij krijgt alles wat een man als Ernstman maar krijgen kan. Koorts, alastrim, variola-minor, major, enz. enz.. nemen hem te pakken. We lezen dit prachti- ge nonsens-verhaal dus weer met graagte en wenschen Ernstman spoedige beterschap toe. Als laatste bijdrage noemen we nog een historisch verhaal getiteld Hoe Loutje eer auto kocht, met een paar aardige teekeningen gei'llustreerd. Een pracht verhaal. Auto-Leven komt dus weer uitstekend voor den dag. VERKEERSONGEV ALLEN. Door een auto overreden. Gistermorgen is op den Sloterweg in de Haarlemmermeer een zes-jarig jongetje door een bietenauto overreden en gedood. Uit een auto geslingerd. Het slachtoffer overleden. Zondagnacht is te Dennenoord (gem. Grubbenvorst, Limburg) een personenauto, bestuurd door den chauffeur Egbert, in vollen vaart tegen een boom gereden. De inzittende, de 25-jarige heer Dijkmans, werd uit den auto over den weg geslingerd, waar hij bewusteloos bleef liggen. Naar het ziekenhuis te Venlo vervoerd, is het slacht offer, dat ongehuwd was, daar gistermorgen overleden. De chauffeur werd niet ernstig gewond. Aangereden en gedood Zondagmiddag is de drie-jarige M. van der Poll van de Brielsche laan, bij het spelen in die laan door een motorrijder aangereden. Het meisje is met een schedelbreuk opge nomen in het ziekenhuis aan den Coolsingel en korten tijd daarna aan de verwondingen overleden. Haastige spoed is zelden goed. Zondagmiddag is op den Sloterweg een m groote vaart rijdende motorfiets tengevolge van de ongelijke bestrating over den kop ge slagen en geheel vernield1. De berijder kwam er goed af, de duorijder werd een paar meter weggeslingerd en moest naar een dokter. Een auto met voetballers verongelukt. Een voetbalelftal uit Amsterdam, dat Zon dagmiddag in Muiden zou spelen, liet zich met een vrachtauto naar de plaats van be- stemming brengen. Bij Muiden gekomen, ter hoogte van de Papeniaan, sloeg de wagen om, nadat eerst een auto was gepasseerd en daar na de wagen met de tramrails in aanraking was gekomen. De vijftien inzittenden kwamen alien op straat terecht. Over't algemeen kwa- KANO OMGESLAGEN. Een fonge man verdronken. Ter hoogte van de Waterstraat te Amster dam is Zondagmiddag een kano omgeslagen, waarin twee jongelieden zaten. Een schipper. die het ongeluk zag gebeuren, ging er dadelijk met een roeiboot op af. Een van de twee dren- kelingen kon hij nog grijpen; de andere was in de dieple verdwenen. Den geredde zette hij aan wal, en in zijn natte plunje ging deze op den loop. Men heeft hem niet weergezien. De andere werd na ongeveer 25 min. dreg- gen opgehaald. Door den G. G. D. en G. D is nog lang gepoogd om de levensgeesten weer op te wekken, tenslotte moest echter de dood worden geconstateerd. Het lijk van den jongeman, den 20-jarigen A. S., werd naar het Binnengasthuis ver voerd. KORTE BER1CHTEN. Een stoker, die was gaan passagie ren en die verschillende cafd's qp den Westzeedijk te Rotterdam had bezocht, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat hij zeven gouden tientjes en vijftien pond sterling is kwijtgeraakt. Op den Nieuwendijk, bij de Beurs- passage, te Amsterdam, is gistermiddag een vrachtauto tegen een paard en wagen ge reden. Het paard schrok en sprong door een spiegelruit van den winket van Piet van den Brul. Het paard kreeg kwetsuren aan een oog en aan den bek. Rechiszaken MEERVOUDIGE STRAFKAMER TE ALKMAAR. Uitspraken zitting 29 October. Otto Heinrich P., Helder, gedetineerd, rij wieldiefstal, 1 jaar gev. J. Dirk de G., Helder, dood door schuld* 1 week aangehouden. P. R. C., Amsterdam, diefstal te Alkmaar, 1 jaar gevangenisstraf. Simon Vr., Zijpe, gedetineerd, oplichting 6 maanden gevangenisstraf. Joh. S., Alkmaar, niet verschenen voor den keuringsraad, 1 week aangehouden. Louis H., Schagen, gedetineerd, zeden misdrijf, 6 maanuen gevangenisstraf voorw met 3 proefjaren. K'aas K., Egmond aan Zee, dronken ma ken van een kind: 3 maanden gevangenis straf. DE ROOFMOORD MET BRAND STICHTING TE ULVENHOUT. Gister werd voor het gerechtshof te Den Bosch in hooger beroep de straf zaak behandeld tegen Cornelis de Vught en Franciscus Mertens, werklieden te Ginneken, thans gedetineerd. Verdachten stonden in eerste instan ce terecht voor de rechtbank te Breda terzake: dat zij in den nacht van 24 op DE CULEMBORGSCHE MOORDZAAK. Naar uit Culemborg wordt bericht heb ben de Colle's een klacht bij de justitie in gediend wegens de jongste publicaties om- trent de Culemborgsche moordzaak. EEN KWESTIE VAN RENTELOOZE HYPOTHEKEN. De na de overstrooming in Maas en Waal herbouwde huizen. De rechtbank te Tiel heeft de personen, die, hoewel zij een voorloopige overeenkomst daartoe teekenden, weigerachtig bleven de hun door de stichting „Maas en Waal" op- gelegde rentelooze hypotheek te aanvaar- den, in het ongelijk gesteld en hen veroordeeld tot de contractueele boete van 300 gulden en in de kosten van het geding. Bij niet-betaling der boete zal binnenkort tot gerechtelijken verkoop der woningen worden overgegaan. Een andere groep van de slachtoffers van den watersnood bestaat uit hen, wier wo ningen op eigen terrein zijn opgebouwd en die noch bij voorloopig contract noch defi- nitief hvpotheek aan de stichting „Maas en Waal" hebben verleend. Op Vrijdag 8 No vember a.s. zal een dezer gevallen voor de rechtbank te Tiel worden behandeld. Namens gedaagde zal optreden jhr. mr. E. J. J. van Lidt de Jeude te Tiel en voor de stichting Maas en Waal de landsadvocaat mr. Telders. WOEST RIJDER TOT TWEE WEKEN HECHTENIS VEROORDEELD. De Hooge Raad heeft verworpen het cas- catie-beroep van iemand, door bet Amster- damsche Hof in hooger beroep veroordeeld tot twee weken hechtenis wegens een door woest rijden veroorzaakte aanrijding in de Frederik Hendrikstraat te Amsterdam, welke den aangeredene het leven heeft gekost. Zonneschijn, het bekende maandblad voor de jeugd, heeft een aardig versje van E. van Maasdijk een leuke kleurplaat van Adri Alindo getiteld „Herfstvacantie". Jan Wagenaar vervolgt zijn verhaal over den zwerver en Marianne Buytenhuis vertelt een prettig verhaaltje „In 't ziekenhuis". Dit nummer bevat een groot jongensverhaal van B. M. van den Enae, getiteld „Onschuldig verdacht". David Tomkins geeft in „Niet alleen" een tooneelstukje in drie bedrijven en D. L. Daalder vervolgt de geschiedenis van Reinaert. Er is een aardig versje op muziek „De kat en de haring" en G. de Leeuw— Schonbe'rg laat Moeder vertellen van een tan te, die geen tante was en een klok, die van slag was. Elize Knuttel—Fabius vervolgt het verhaal van Shasta van de wolven en M. Wuyters vertelt verschillende interessante bij- zonderheden over salamanders. Na de brieven van Dik en Ik volgt het leuke hoekje met een scliat van aardige kinderlectuur. Panorama geeft op zijn frontpagina een in teressante opname van een krokodillenkop. W. Smit verhaalt over den doodencultus en Dr P. F. van Hamel Roos verhaalt uit het duis- tere rijk van de vervalsching en namaak. L A. M. Vierhout geeft bijzonderheden uit de parfumfabricage en Dr. M. Euwe publiceert verschillende bijzonderheden over de schaak matsch Aljechin—Bogoljubow. Er zijn novellen van W. Porter en P. G. Wodehouse. Joh. W. Broedelet vervolgt de geschiedenis van den ridderlijken comediant. Dit nummer bevat een aardig modepraatje en vele actueele foto's o.a. over de paniek op de beurs te New York, over de 3O0e herdenking van den sterf- dag van Jan Pieterszoon Coen te Batavia en over den bouw van een hall voor Amerikaan- sche Zeppelins. Dit nummer bevat nog een zeer fraaie afbeelding van het Stadhuis te Brussel. Auto-leven. Auto-Leven, uitgave mevr. wed. G. M. Cohen—Wingen, Hofwijckstraat 17, den Haag, bevat een heel mooi artikel van Tom Schilperoort, getiteld De nieuwe grenzen Jerome Mertens schrijft in zijn rubriek Uit en voor het Autoleven over de banden. Van dat oogenschijnlijk onbelangrijkste deel van een wagen is nog heel wat te zeggen en bij In de Hollandsche Revue schrijft Fred. Oudschans Dentz een artikel over voortrek- kers van den Nederlandschen stam en her- denkt hij Simon van der Stel en de herden king van het 250-jarig bestaan van Stellen- bosch. Mr. J. van Schevichaven vervolgt zijn besehouwingen over Bolsjewisme en bij fraaie illustraties laat R. Houwink ons een reis maken door het wonderland der schep- Ding. De redactie bespreekt o.a. het zestig jarig bestaan van het Suez kanaal in welks totstandkoming ook Nederland een groot aandeel gehad heeft. Vele portretten worden gepubliceerd bij een artikel over de Italiaan- sche opera in Nederland en verder geeft dit nummer van het steeds actueele tijdschrift weer wetenswaardigs op velerlei gebied. waarbij de interessante bijdragen op net ge bied van letteren en kunst, mode en sport een belangrijke plaats innemen. In het populair-wetenschappelijk weekblad Ucht verhaalt P. van der Lijn de wordings- geschiedenis van veen, bruinkolen en steen- kolen. W. S. vertelt een en ander over „De advocaat van vroeger" en M. Visser geeft het slot van zijn beschouwing over het mis- dadige element in de sprookjes. H. Tjepke- ma publiceert bij interessante foto's bijzon derheden over havens, waarna ten slotte een onbekende medewerket op boeiende wijze over Argentinie vertelt. Eotovreugd, maandblaadje dat foto~ amateurs wil kweeken. Fiet pas verschenen Nov.-nummer repro- duceert allereerst de prijswinners van den Oct.-wedstrijd. Mooie kieken, die doen zien hoe veel aardige momenten er kunnen wor den vastgelegd, waar men steeds weer met genoegen naar bal kijken. Deze wedstrijden zijn wel een goede manier om de ambitie voor het fotografeeren aan te wakkeren. C. J. Stip gaf een schetsje van een zenuwachtigen amateur, die de Zeppelin wou kieken, maar het chassis achterstevoren in het toestel duw- de. De redacteur deelt mede dat er zooveel foto's voor critiek werden ingezonden, dat naar vereenvoudiging moest worden ge- streefd, reden waarotn een „foutenstatistiek" werd ingevoerd met puntenlijst. In aanslui- ting daarmee geeft hij verschillende opmer-i kingen over veelvuldig voorkomende fouten, speciaal ten aanzien van afdrukken op hard- werkend papier en beweging tijdens de op- name. In „Wat hapert eraan?" vinden we weder dergelijke opmerkingen. Nel Wester verwierf met haar katten-foto en bijbehoo- rend gedichtje een boekprijs. Als feuilleton is opgenomen het begin van „Een onbekend uitvinder", waarin iets verteld wordt van den man, die het eerst afdrukken op papier maakte. Verder nog de Vragenbus en de be- lichtingstabel voor November. „Nova", uitgave A. J. G. Streng. holt en Atlerl de Lange, Amsterdam. De redactie van het magazine „Nova" heeft aan verschillende Nederlanders ge- vraagd, hoe en wanneer zij hun geloof ver loren in Sint Nicolaas. De grootendeels zeer vermakelijke antwoorden van Willem Vogt, dr. P. H. Ritter JrAdolphe Engers, Chari- varius, Max Blokzijl, Johan Fabricius, Bar- barossa, Fie Carelsen, Clinge Doorenbos, Esther de Boer—van Rijk en vele anderen maken deze enquete tot een groot succes. Van den verderen inhoud noemen wij een boeiend verhaal uit de tropen door Henri van Wermeskerken en een amusante radio-schets, geschreven gei'lustreerd door L. J. Jordaan. Van den onlangs overleden dr. Jan van Epen is een mooie kerstoverpeinzing opgenomen. „Petertje's Kerstfeest" is een fijngevoelde kinderschets van Jo Nieboer, terwijl Rob. Peereboom een Sinterklaasvertelling schreel. Boeiende short-stories" van Rita Wei- mann, W. W. Jacobs, William Freeman e.a. vullen het belletristische gedeelte aan. Op een der illustratie-pagina's zien wij Roelant Varno (bij een interview van A den Doolaard), een jong Hollander, die bij dt Ehiitsche film een vooraanstaande plaats zal gaan innemen Verder: Piet Bron, de jubilee- rende acteur en vele schoonen uit filmland. Tenslotte noemen wij nog een ge'fllustreerc artikel over de Japansche vrouw. In het Novembernummer van het Maand blad voor berechting en reclasseering van volwassenen en kinderen bevat een artikel over een ontwerp-grondwet voor de straf- rechterlijke behandeling van drankzuchtigen. Een uitvoerig advies wordt gepubliceerd betreffende de reclasseering van drankzuch tigen, gericht tot den minister van justitie. Een circulaire wordt weergegeven, met be- trekking tot eel en gemeenschap, welke door den minister van justitie tot de colleges van regenten over de strafgevangenissen gericht is. De justitie-begrooting wordt besproken, een oordeel wordt gegeven over de financiee- le actie en voldoening wordt uitgesproken over de wederoprichting van het Ned. ver- bond der Ver. „Pro Juventute". Van de ver dere actueele artikelen noemen wij een bij drage van G. Peet J.Jzn. over samenstelling en benoembaarheid van de rechterlijke macht. Het Novembernummer van Het Ster bulletin bevat een gedicht van J. Krisnamurti, bene- vens een overzicht van het dit jaar te Ommen gehouden sterkamp, de kampvuurtoespraken en de vragen en antwoorden. C. Suares publiceert een bijdrage „De Storm", de redactie bespreekt valsdw ge- ruchten, IJ. Prasad geeft een nieuwsbrief en verder treffen wij o.a. een bijdrage aim van den Rt. Hon. George Lansbury M. P. over „Omtnen 1927—-1929". j Vroog het oordeel von Uw dok ter I Agenten:Ft& Hemdenmo-Den W009

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7