m a m m s ZM 9 nmsLUkmi mum B B "W m Brieven uit Berlim. law® Londensch aanteekenteoek. H. m H. wm mm i iaI HI I fSf m. iH 111 m W W, M m Damrubv*iek I #1 H Schaakrubraek wm wm i n m s im. (Van onzen Londenschen Correspondent). Zwemmen en Gezondheid. Een Engelsche dichter, Thomson, heeft in een tijd, toen er zeker niet zoo veel werd ge- zwommen als t'hans, want het was in net be- gin der achttiende eeuw, een loflied geschre- ven op dit frissche bedrijf. Zwemmen was m zijn woorden „the purest exercise of health en ,,a kind refresher of the summer heats De aangehaalde woorden en het feit is op zichzelf de vermelding waard staan aan het begin van een officieele uitgave, een departementaal boekje door het mimsterie voor Gezondheid uitgegeven over net rei- nigen van het water in zweminrichtingen. Het boekje is een echte vreugde-bederyer en verleent nieuwe waarheid aan de ste.liru dat de onwetenden het gelukkigst zijn Nu kennismaking met dit boekje verbaast he mij dat ik nog in leven ben om dit neer te schrijven. Van kindsbeen af heb ik met yer- voering en in blijde argeloosheid rondge- zwommen in poelen, rivieren, kanalen en zwembassins. Ik moet aannemen dat die wateren in de meeste gevallen en te oordee- fm naar de mededeelingen in dit officieele boekje ware broedplaatsen van ziekten en kwalen waren. De ambtenaren van den Gezondheidsmims- ter stellen vast dat het water in Britsche zweminrichtingen zonder uitzondering onrein is Dit geldt in het bijzonder voor zwem- kommen in de open lucht. Ze worden voort- durend bezoedeld ,,door vuil water dat er van den omtrek inloopt, door doorsiepeling, door plantengroei, krengen en rottende stoffen". Dit klinkt alleronaangenaamst. Het boekje wijst er gelukkig op dat een en ander tot nu toe zelden „tot moeilijkheden heeft geleid", hetgeen waarschijnlijk beteekent dat er niet veel ziekten van zwemmers en baders uit zijn voortgekomen. Maar wij krijgen toch den schrik te pakken, wanneer wij lezen dat niiddenoorontstekingen onder zwemmers jierhaaldelijk voorkomen, als gevolg van ihet vuile water dat de ooren binnendringt en er verderf doet ontkiemen. Eenige van die gevallen hebben geleid tot meningitis en dood. Niet alleen doorsiepeling, afwatering en krengen maken het zwemwater onzuiver. De badpakken der zwemmers zijn verantwoorde- lijk voor milliarden ziektekiemen in het water Het geschrift haalt een onderzoek aan, uitgevoerd door dokters in California, die op badpakken van zwemmers in open- bare zwemgelegenheden,, een millioen ziekte kiemen per vierkante inch hadden gevonden. Baddoeken krioelen nog veel dichter van bacterien. Indien die zaken voor elk zwembad gron- dig worden gereinigd blijven er toch nog een duizend kiemen per vierkante inch en per kleedingstuk over. De Engelsche ambtenaren vertellen dit om ons gerust te stellen en ons te nopen handdoeken en badpakken goed te wasschen. Maar de zwemmer, die over al deze hachelijkheid nadenkt, zal zich af- yragen of de zindelijkheid in dit opzicht niet een te sohralen troost biedt. Wanneer wij met z'n vijftigen in het zwembad zijn, in voortreffelijk gewasschen badpakken, zwem men er toch alttjd nog een 50XXK) kwaad- willende organismen met ons mee; en het moet moeilijk zijn ze te ontwijken. Trou- wijs er is meer. Menschen, die naar zwem men kijken zonder zelf te zwemmen, loopen met niet al te zindelijke schoenzolen over de omgangen, die ook de zwemmers bezoeken. De vuiligheid van de straat moet zoo ook in het bassin komen. En er moet ook veel ziektekiemerig gewemel uit de lucht in het water neerkomen. Indien men het zwem water werkelijk zuiver zou willen houden zou men ten aanzien van het zwembad de- zelfde aseptische methoden moeten volgen, die in de operatiezaal gelden. En dat kan niet. Men moet dus opnieuw tot de conclusie komen dat dit ziektekiemgevaar sterk wordt overdreven en dat als steeds de beste be- scherming er tegen ligt in een gezond, sterk en goedwerkend lichaam. De oorkwestie staat op zichzelf Het is al lang bekend dat sommige zwemmers en het zijn waar schijnlijk de zwemmers wier trommelvlies zwak of beschadigd is na zwemmen hevige oorpijn kunnen krijgen. De afgeloo- pen maanden was ik zelf onder de slachtof- fers. Ik was er na een paar dagen van af en heb sedert de voorzorg genomen rubber prop- pen in de ooren te steken, die men hier kan koopen. Die dingetjes zijn voortreffelijk geble- ken want het euvel heeft zich niet herhaald. Ik heb in Nederlandsche couranten de aan- beveling gelezen in olie of ander water- werend goed gedrenkte watten te gebruiken. Mijn ervaring is dat dit middel niet afdoende JS v,1 ,miin lezers kunnen, voor zoo ver zij last hebben van oorpijn of het later kunnen krijgen hun voordeel doen met mijn ervaring. Aanvankelijk is het een wat onaangenaam ge- voel, die goed passende rubberproppen in de ooren te hebben; maar het went gauw. Engelsche jongen, denkend aan zijn toekom- stig emplooi in de wereld begint met „pirate" te willen zijn. Het merkwaardigste van de partij was echter dat de meeste aanwezige dames in mannenbroeken waren gekleed. Men kan slechts opmerken dat het leven van deze dames van Chelsea eenvoudig en bevredigend moet zijn indien haar hoogste eerzucht kan worden bevredigd door een broek van een man aan te trekken. Weinige mannen, die el- ken ochtend van hun leven zich in dit nederig kleedingstuk steken, beseffen dat zij zich „in het geheim" van een tevreden leven steken. Intusschen moet het feit, dat de dames in broeken ter partij verschenen, een bedenke- liik symptoom zijn voor de strijdsters voor ncg verder doorgezette emancipatie. De heorie dat de man het superieure, het sterke geslacht is, mocht men in dezen tijd ver- ouderd wanen. Maar de dames, en dan nog wel in het progessieve Chelsea, die „bright and young" waren in de broeken van hun echtgenooten of broers, hebben de oude theorie nieuw leven gegeven. De laatste jaren is het hier voor vrouwen meer en meer gewoonte geworden het mannelijke deel der gemeenschap toe te spreken als „oude boon" of, indien zij behalve superieur ook aardig wilden zijn, als „poor old darling". Alle ter- een stakker in ondergang. En nu komt daar men drukten min of meer meelijden uit met opeens een peleton dames in de broek ver- klaren dat zij niets liever zouden willen zijn dan mannen. Wij gaan vooruit. Om nu nog even op het boekje terug te komen. Zijn verdienste is dat het niet slechts het gevaar aangeeft maar ook de middelen en ze zijn niet duur het zwemwater rein te houden, natuurlijk tot op zekere hoogte. De nieuwste zwembaden in Londen hebben yoortreffelijke fdtreermachines en reinigen het water voorts door een behandeling met chloorgas. Dit zal zeker spoedig regel zijn. tn indien het boekje de zwemlustige gemeen- schap voorts de moreele verplichting heeft bijgebracht water en zeep te gebruiken voor badkleeren en voor hun lichaam, alvorens in den gemeenschappelijken zwembak te plon- sen, dan heeft het een goed werk gedaan. De broek. Dezer dagen hield een Londensche club van kunstzinnige, tevens vroolijke, tevens welgestelde menschen („the bright young people" heeten zij) een avondfeestje in Chelsea. Chelsea is, zooals de lezer wel eens zal hebben gehoord, een artistiek kwar- tier van deze stad, waar de meest vooruit- isfrevende denkbeelden op het gebied van Ikunst en samenleving worden geboren. Van de gasten werd verwacht dat zij zouden ver- Bchijnen, opgemaakt als personen die zij het meest vereeren of „als zij graag zouden zijn". Er waren eenige zeeroovers van de partij Dit getuigt van den kinderlijken geest, die een deel der feestgangers beheerschte. Een (Van onzen correspondent). Het hindert mij altijd, wanneer ik over het volk, dat men in den vreemde gastvrijheid verleent, iets ongunstigs berichten moet. Ne- derland en Duitschland zijn in vele opzich- ten op elkander aangewezen. Duitschland is en blijft ons natuurlijke achterland, ge- heel afgescheiden van de vraag, of de Duit- schers ons meer of minder sympathiek zijn. Onze volkeren, onze talen zijn tot op zeke re hoogte verwant. Van Nederlandsche zijde moge steeds een neiging bestaan hebben, de ze verwantschap niet te onderstreepen (om zeer begrijpelijke motieven, vooral voor 1914); en aan den anderen kant zijn er nog heden zeer groote Duitsche volksgroepen. die weinig of niets van Nederland weten en het hoogstens als een kleine, indertijd weg- geloopen Duitsche provincie beschouwen. Dit alles mag ons niet blind maken voor de vele kranige eigenschappen onzer Ooste- lijke buren. Het Duitsche volk is taai, werk- zaam, solide, moedig. Dat zijn kerneigen- schappen. En het heeft steeds bewonderens- waardige technische talenten, niet zelden we- tenschappelijke genieen voortgebracht. Het leverde der menschheid het grootste aantal geniale componisten, een respectabele collec tie dichters van groot formaat, wijsgeeren van wereldreputatie, financieele kopstukken en industrieele leiders van meer dan gewone beteekenis. Het staat op sportgebied in d( wereld in de allereerste rij, het schittert op het gebied der luchtvaart, kan bogen op dui- zenden internationaal-bekende juristen, art- sen en ingenieurs; heeft stellig de beste re- gissfcurs en tooneelspelers ter wereld Me dunkt, dat het er mee door kan. Vooral als men bedenkt, dat ik waar schijnlijk nog de noodige verdienstelijke ca tegorien heb overgeslagen. Des te meer recht meen ik te hebben, den vinger zoo nu en dan ook eens op eenige wondeplekken te mogen leggen. Corruptie is een hard, een leelijk woord Wanneer ik vaststel, dat tegenwoordig in zekere Duitsche kringen de corruptie hoog- tij viert, dan heb ik, met voile bewustzijn, niet te veel gezegd. De laatste jaren heb ben we, vooral in Berlijn, zooveel schanda- len meegemaakt, dat men langzamerhand aan het moreele crediet van een zeker per centage der Duitschers begint te twijfelen Het helpt niet, als men van Duitsche zijde. en dan natuurlijk vooral uit den anti-semie- tischen hoek, de opmerking maakt, dat bijna alle schandalen aan Joodsche invloeden te wij ten geweest zijn. Het moge waar zijn, dat Kutisker, de gebroeders Barmat, de ge- broeders Sklarek en zoovele anderen, die tot middelpunt van Duitsche schandalen werden of nog heden zijn, tot het Israelitische ras behooren. Maar de mannen, die het dezen Joodsche financiers mogelijk maakten uit niets binnen beangstigend-korten tijd schijn- millionairs te worden, waren geen Joden doch volbloed Duitschers, die ondanks alle schoone „arische" beginselen maar al te zeer geneigd bleken, zich met de „verachte Joden" zakelijk in te laten en op corrupte wijze, zij het als ambtenaar dan wel als „particulier sadja" hun beurs te spekken. Neen, de corruptie in het hedendaagsche Duitschland draagt geen Joodsch maar wel degelijk een Duitsch karakter. En om alle misverstanden te voorkomen, wil ik er nog op wijzen, dat uit't woord „hedendaagsch" vooral niet mag worden afgeleid, dat het keizerlijke Duitschland geen corruptie en schandalen kende. Beweerde ik dat, dan zou men mij terecht kunnen beschuldigen op deze plaats aan politielc te doen. lets, wat ik tot elken prijs wensch te vermijden! Corruptie komt in vele, waarschijnlijk wel in alle staten voor. Frankrijk is er de laatste jaren evenmin vrij van geweest als Engeland. De Balkan- staten waren er ten alien tijde bmicht voor; het keizerlijke Rusland leed aan erfelijke cor ruptie en omkooperij; de Vereenigde Staten van Noord-Amerika verrassen ons elk jaar met nieuwe schandalen. Duitschland echter loopt in dit opzicht bij zonder in de gaten, cmdat het steeds de re- putatie genoot over een corps ambtenaren te beschikken, dat vrijwel ongenaakbaar was voor verlokkende invloeden van buiten en dat op een extra-titel of een blinkende ridder- orde oneindig veel meer prijs stelde, dan op 'n langs slinksche wegen veroverd conto bij de bank. En nu zijn het juist deze Duitsch-Pruisi- sche ambtenaren en beambten, die ons ge- loof in hun voortreffelijkheid den laatsten tijd op een al te zware proef stellen. Joodsche kleine handelaars zijn naar Ber lijn gekomen, hebben zich hier in het zaken- leven weten te dringen, slaagden er in bij kleinere Duitsche staats- en particuliere ban- ken credieten te krijgen, probeerden het toen met omkooperij en deden al spoedig de erva ring op, dat metg eschenken in geld, kleeren, levensmiddelen, met uitnoodigingen voor banketten, vacantiereizen in het buitenland, drinkgelagen in uiterst twijfelachtig gezel- schap, en soortgelijke middeltjes niet alleen kleine beambten, maar zelfs een rijkskanse- lier, verschillend? ministers, hooge ministe- rieele ambtenaren, onder-burgemeesters van Berlijn, politic! en parlementariers tot onge- oorloofde handelingen of tot het aannemen van geschenken voor zich of voor hun echt genooten over te halen waren! Ik wil op al die verschillende gevallen niet ingaan. Het Barmat-schandaal, waarin rijkskanse- lier Bauer en de als gevolg daarvan in de ge- vangenis overleden r.katholieke rijksminister Hofle naast tientallen andere hooggeplaatste Duitschers betrok'ken waren, zal men zich nog wel herinneren. Niet minder sensationeel is het Sklarek- schandaal, dat we juist in deze weken door- maken. Heel overzichtelijk is het gebeurde nog niet. Maar als waar blijkt, wat op het oogenblik -hoogstwaarschijnlijk is, dan zal binnenkort, zelfs de eerste burgemeester van Berlijn, de -heer Boess, die zoo juist nog in Amerika gefeteerd werd, het slachtoffer van zijn onvoorzichtigheid worden. Immers ook van hem wordt in alle kranten verteld, dat hij duldde, dat zijn echtgenoote kostbare pel- sen door bemiddeling der firma Sklarek, die het monopolie op levering van gemeentelijke kleeding had, voor een klein percentage van de waarde kon koopen, en dat de Sklareks h?t tekort dan uit eigen zak bijpasten. Natuurlijk om te gelegener tijd de zekerheid te hebben, dat hun uiterst voordeelige contracten met de gemeente weer de noodige jaren worden ver- lengd! Het staat wel vast, dat de gebrs. Sklarek, die tot de rijkste inwoners van Duitschland gerekend worden en er een internationaal- beroemden renstal op na hielden, ten slotte heusche bedriegers geworden zijn, die er niet tegen opzagen, leverantie-opdrachten te ver- valschen om daardoor zeker, dat zij door omgekochte ambtenaren niet gecontroleerd zouden worden de stad Berlijn voor ruim 10 millioen marken op te lichten. Vast staat echter ook, dat directeuren van de stedelijke bank deze corruptie evenzeer in de hand gewerkt hebben als onder-burgemees ters (een is er reeds in verzekerde bewaring!), chefs van gemeentelijke afdeelingen, mi- nisterieele ambtenaren en vele andere instan ces die bij feesten in de villa's der Sklareks steeds te vinden waren en van de mogelijk heid om voor een spotprijs bij de duurste Ber- lijnsche kleermakers hun garderobe te laten aanvullen, jarenlang een dankbaar gebruik gemaakt hebben. Rijk, staat en stad zijn de laatste jaren in Duitschland in sommige hunner organen corrupt gebleken. Het lijd-t geen twijfel, dat oorlog en inflatie daaraan in de eerste plaats schuldig zijn. De moraal is in Duitschland een geheel andere geworden. De waarde van het geld kent men niet meer. Het spare'n is jarenlang gestaakt en begint pas in den allerlaatsten tijd toe te nemen. Duitschland is duur, Berlijn een van de duurste steden van Europa. Vele menschen wonen in huizen, welker huur de helft van hun inkomen verslindt. Onder zulke omstan- digheden heeft de verleiding gemakkelijk: spel. En merkwaardig genoeg zijn het vooral ae sociaal-democraten geweest, die het slacht offer dezer pogingen tot omkooperij van amb tenaren en beambten geworden zijn. De plotselinge millionnairs namelijk zijn alien zoo handig geweest, zich als leden der Sociaal-Democratische Partij te laten in schrijven. Zij waren dus „Genossen". En de socialistische booze functionnarissen zagen er „geen bezwaar in", aan millionnairstafels van „partijgenooten" hun buikje te vullen Maar ook r.katholieke Centrum-ministers, democraten, conservatieven en zelfs commu- nisten waren of zijn in deze schandalen ver wikkeld. „There is something rotten in the State of Germany." De ijzeren bezem alleen zou hier kunnen opruimen! ROLAND! 42, 42—25, 25—20 en 46 6. De uitwerking hiervan laten wij ter ofening aan de le- zers over. Uit de partij. De volgende stand kwam in een partij v. DartelenRis massakamp Haarlem Amsterdam voor: mm a 1.. m Zw. 20 sch. op: 2, 3, 6/11, 13/21, 23, 24, 25. W. 20 sch. op: 26v 27, 28, 30/37, 39/45, 48,49. Wit maakte een damslag door: 1. 33—29 1. 24 22 30—24 2. 20 29 3. 32—28 3. 22 33 39 28 4. 21 32 5. 43—38 5. 32 43 6. 48 39 6. 23 32 7. 34: 1 waarna zwart door 1924, 1721, 11 33, 8—12 en 15 24, de dam voor ge- lijk aantal stukken afnam. Bij deze af- wikkeling gingen 20 schijven van het bord. De volgende slagzet is van den heer G. J- A. v. Dam. bed Wit speelt en wint. Eindspel 312. (Dr. Aljechinr-Bliimick). fi >^fll iBH -Was//. I m.wm. v/M W- - Zw. 13 sch. op: 2, 7, 9, 12/15, 17, 19, 20, 21 22 35. WZ 13 sch. op: 25, 28, 29, 31/34, 38, 39, 43, 45, 47, 48. Wit speelt: 1. 31—27 1. 22:31 2. 34—30 2. 35 24 3. 28—23 3. 19 37 4. 38—32 4. 37 28 5. 33 11 5. 24 44 6. 47—42 6. 7 16 7. 43—39 .7. 44 38 8. 42—38 8. 33 42 9. 48 10 9. 15 4 10. 25:3! Ter oplossing voor deze week Probl. 1094 van J. C. Le Bleu-Breskens. m§'"ap^ggjfc-i IP Wm. Wmmm,wm.. Aan de Dammersi In de vorige rubriek gaven wij ter op lossing probleem 1093 (auteur Polman). Stand. Zw. 11 sch. op: 4, 8, 9, 10, 16, 18, 21, 22, 23, 28, 29. W. 10 sch. op: 20, 27, 32, 37, 38, 40, 41, 43, 44, 48. O p 1 o s s i n g. 1. 2. 3. 40- 44- 39 -34 -39 19 1. 22 33 2. 28 46 3. 46 39 over 19, 20 en 34. 4. 43 5!! De Nieuwe Speelwijze. Dammen mogen elkaar ook horizon- taal en verticaal slaan. Wij gaven in de laatste rubriek een mooi eindspelletje van twee dammen tegen den n.l. de zwarte dam op 25 en de witte dammen op 43 en 46. Er is een oplossing in zes en den in vijf zetten. Eerst die in zes zetten. Wit speelt 4348 en zwart kan nu al leen nog staan op ruit 3, want op 25—20 volgt 4842 en op 25—9 volgt 48—31. Zwart dus 253. Wit nu 4825 en zwart kan alleen nog staan op 12, want op 3—8 komt 25—9, op 3—17 (46—19) en op 3—21 (46—23). Zwart dus 312. Nu wits derde zet: 25—43. Zwart kan nu alleen op ruil 1 staan. Door 4321 is de heele rij van 3 tot 26 verboden terrein voor den zwarten dam. Zwart moet dus een plaats zoeken op de lijn 145. ruit 7 verliest door 4327 ruit 18 verliest door 4338 ruit 29 verliest door 4339 ruit 40 verliest door 4338 ruit 45 verliest door 4641 Zwart zet dus 121. Nu wit 43—48 en waar zwart dan ook op de lijn 1—45 gaat staan is hij verlo- ren. Op 112 b.v. wint wit met 4632. De oplossing in 5 zetten is 4348, 48 Zw. 9 sch. op: 7, 8, 12, 14, 17, 19, 21, 22, 24 en dam op 46. W. 12 sch. op: 23, 25, 26, 28, 31/35, 37, 38, 42. In onze volgende rubriek geven wij de fraaie oplossing. Oplossing eindspel 309. 1. Kc8 f2. 2 b8L!! Nu kan zwart niet flD spel en wegens pat! 2 Pb3. De eenige manier om het pat op te heffen. 3. Kb7 fID 4. c8Df (aftrekschaak) en zwart loopt nog kans te verliezen. Oplossing eindspel 310. 1. c7 Td6 2. K.b5 Tdbt 3. Kb4 Td4 4. Kb3 Td3 5. Kc2 Td4! 6. c8T!! (Dreigt 7. Ta8 mat.) 6 Ta4 7.Kb3! en mat of Torenver- lies is niet te verhinderen. Oplossing probleem. 253. 1. Lg7 Kh7 2. Pf8 mat. 1. 1. Kf'5 2. Dbl mat. 1.Kh5 2. Df7 mat. 2. Ld3 mat. Probleem 254. (F. van Warderer). h5 Tweezet. Eindspel 311. (W. en H. P la toff). Beter is Lb6 en De7. b c d Wit speelt en wint. De volgende partij werd gespeeld door d« heeren A. Bechez (wit) en A. Mattisofl (zwart) in het Karlsbadertournooi van 1929. Italiaansch e5 Po6 Lc5 d6 Pf6 ed4 Lb6 Lg4 0—0 Te8 Lh5 Pg4 Beter wasLgb met drei< ging d5! Pe3 Te8 versterkt d4 hoewel de dubbelpion een verzwak- king is. Maar de Tlijn is ook waard. Tf8 Pe7 Lg4 Na Lg6 kon vol gen b.v. 17 Tafl d5 (voor cb heeft zwart geen tijd) 18. Pgb hg6 19. ed5 Pd5 20. Pc4 en 21. Pe5 met goede stel- ling. Dc8 Er dreigde 18. Pe6! Le6 19. Ldd fe6 20. Tf8 enz. verhindert c6 19 Lb5 wordt we- derlegd door 20. Pb6 Ld3 21. Pc8 Lfl 22. Pe7f. 1. e4 2. Pf3 3. Lc4 4. 0-0 5. c3 6. d4 7. cd4 8. Pc3 9. Le3 10. Lb3 11. Db3 12. Pd2 13. Pd'5 10. Lb3 14. fc3 14. 15. Tf2 16. Pf4 17. Tafl 19. Pc4! 19. 20. g4 20. 18. h3 21. e5 Kg7 Ld7 Om f5 te blijven beheer- schen als wit e5 gaat spelen. 21. 22. 23. Pb6 e4! d'5 abb Er dreigt nu 22. Pb6 ab6 23 Ph5+ en na gh5 spoedig mat op h7. Na 21de5 volgt 22. Pe5 f6 23 Pd7 enz. 23. 24. De4 25. De3 26. Ph5! 26. 27. Tf7 28. Tf7 29. Dh6 30. Ld5 de4 Lc6 Kh8 gh5 Tf7 Pd5 Dg8 Dg6 De witspeler vindt dit beter dan nemen op d5 Beter dan Pc6 Nemen kan niet wegens 31. Df6. 31. Tf&f Zwart geeft op; mat i« niet voorkomen. Naar aanteekeningen van den witspeler. CASTRICUM. Geboren: Pieter, z. v. Pieter Mooij en D. van den Berg Jacobus Petrus Cornelis, z. v. S. T. Portegies en C. M. Rustman. Elisabeth Adriana Anna, d.'V. N. Scheerman en J. Benning. Petrus Cornelis, z. v. H. M.!j Poel en H. Beentjes. Catharina Maria d. v. W. Stuifbergen en T. Dekker. Willem Johannes Franciscus, z. van W. T. Zaal en C.j Brakenhoff.— Martinus Johannes, z. v. M. Koper en J. Zonneveld; Hendrikus Petrus, z. v. P. Zoontjes en C. Beenties. Johannes Petrus, z. v. J. de Nijs en w. C. Dam. Margaretha, d. v. A. J. Buter en M. Zom nevoid. Cornelia, d. v. J. Zonneveld en C. M. Bakker. Anna Alida Catharina, d. y. H. Steevers en C. van Duijn. Anna Maria;' d. v. F. J. Kehle en J. M. C. van de Rijt. Maria Johanna Wilhelmina, d. v. T. N Schipper en W. H. P. M. Stroet. Maria Johanna, d. v. J. G. Bleeker en M. Stet. Overleden: Jacobus Vergouw, oud 81 jaar. Maria de Nijs, 20 jaar. Frans Drieddch Liisschen, 43 jaar, wonende te Amsterdam.— Jb. de Groot, 80 jaar, wonen- dete Egmond aan Zee. Batholomeus Brou- wer, 64 jaar, wonende te Amsterdam. Trijnte Dekker, 32 jaar, echtg. van W. Stuifr bergen. Abraham Willem Jarirtg, 57 jaar, wonende te Den Helder. Elizabeth van der Dijk, 84 jaar, wonende te Amsterdam. Ma ria Edelenbos, 34 jaar, wonende te Anna Paulowna. Maria Verduin, 61 jaar, wo nende te Amsterdam. Ondertrouwd: Gerardus de Goe<k te Egmondbinnen en Anna Cornelia Orij. Petrus Johannes Castricum te Limmen en Johanna Bos. Gehuwd: Johannes Anthonius Orij en Catharina Maria Zeeman. Theodoruf Lute en Anna Maria Borst. 75777// WW, WW, "/'V- -xmr'/

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 11