PUROL tti ffimtd-en$nlju»mde>iu Iltiancti Cimiit. Geneeskundige brieven, RADIO. Handard sen en dertigste Jaargang. Zaterda^ 9 foveniber Voor de hutsvrouw. Vraag en Aanbod Pir*DvincBaal nieuws No. 265 1929 DE ZENDER TE HUIZEN. De rechtsche groepen vragen uitbreiding. Door de N.C.R.V. en de K.R.O. gezamen- lijk is tot den minister van Waterstaat een request gericht waarin gewezen wordt op het feit, dat de programma's van den Huizer zen- der in sommige veraf gelegen deelen van het Hand en ook in sommige groote steden in de laatste door electrische storingen niet met voldoende energie en helderheid worden ontvangen, waarom genoemde organisaties na ingewonnen technsich advies de bedoeling hebben opgevat, hare programma's in die ste den en streken door middel van een plaatse- Jijken zender, werkende volgens het Gleich- wellensysteem tegelijkertijd uit te zenden. Voor de plaatsing van een dergelijken zen der komen in aanmerking het Zuiden van burg, Vlissingen, Buitenpost (voor Friesland en Groningen), Halfweg (voor Haarlem en (Amsterdam) en het Westland (voor Rotter dam, Schiedam, Delft en den Haag) Adres- santen hebben aan den minister gevraagd haar zoo spoedig mogelijk toestemming voor den bouw dezer plaatselijke zenders te willen verleenen en tevens te bepalen op welke der ondes communes die Gleichwellen ornroep 2al geschieden. Het voornemen bestaat in een aan te vra gen audientie dit verzoek nog verder toe te lichten en de noodzakelijkheid daarvan te bepleiten. I STEEDS MEER LUISTERAARS. De directie van de Zwitsersche P. T. T. 'deelt mede, dat het aantal luisteraars in dat land op 1 October 77.959 was; dit be- teekent een toeneming van 2239 luis teraars in het voorafgaande kwartaal. Het aantal luisteraars in Zweden be- droeg per 1 October 416.865, d. i. 6.8 pet. van het aantal inwoners. Congres voor heilgymnastiek en massage. I. Het Genootschap voor Heilgymnastiek en Massage heeft haar veertigjarig be- staan gevierd door het houden van een driedaagsch congres, dat zeker belang- rijke punten genoeg heeft opgeleverd om er een en ander over te vertellen. Vooraf een opmerking over den r^iam van het genootschap. Voor iemand, die op zuiverheid van de taal gesteld is, moet die naam een gruwel zijn. Het is een van de leelijkste germanismen, wel ke men zich denken kan. En dat niet al- leen, maar bovendien drukt het woord „heilgymnast" niet juist uit wat men er mee bedoelt. Het wil niet zeggen, dat de persoon, die dit vak uitoefent, heil brengt, al is dit inderdaad dikwijls het geval. Het is de vertaling van den stam van het Duitsche werkvolk „heilen", d.i. „genezen". Het zou daarom beter zijn, van „geneeskundige gymnastiek" te spreken, wat werkelijk door sommi- gen beproefd is, maar de uitdrukking was reeds zoo 'ngewort Jd, d<xt het niet meer gelukte, haar te vervangen. En dus zullen wij haar in het vervolg ook maar weer gebruiken. „Massage" is ook een vreemd woord, dat mischien beter door „wrijfkunst" vervangen kon worden. Maar het is ten slotte geen verbastering en heeft als vreemd woord een soort burgerrecht verkregen. Massage is veel en veel ouder dan ge neeskundige gymnastiea. Reeds in de oudste tijden werden wrijvingen en kne- dingen toegepast tegen allerlei mensche- lijke kwalen; zij behoorde steeds tot de volksgeneesmiddelen. Wetenschappelijk en systematisch is zij echter eerst toege past door onzen landgenoot dr. Metzger, in het midden der vorige eeuw. Hij ver- wierf een wereldreputatie en zelfs ge- kroonde hoofden zochten hem op, eerst in Amsterdam en later in't buitenland. Toen men tot de overtuiging kwam, dat sommige bewegingen, zooals die bij gymnastische oefeningen worden uitge- voerd, van nut kunnen zijn bij lichame- lijke afwijkingen, zooals verstijving van gewrichten, onregelmatige groei van het beenderstelsel, bij verstuiking enz., wa ren er al spoedig geneeskundigen, die van deze methoden bij hu-.ne patienten een dankbaar gebruik maakten. Alleen, deze ..heilgymnastiek' is gewoonlijk een langdurige en tijdroovende behandeling. Het lag dus voor de hand, dat de arts met drukke praktijk naar hulpkrachten uitzag. Deze vond hij gemakkelijk bij de leeraren in gymnastiek, waarvan er wa- ren, die dit met groote handigheid en toewijding deden en nun moeite door een aardige bijverdienste beloond zagen. Tevens namen zij dan de noodig geoor- deelde massage op zich. Dit alles vond plaats in een tijd, dat de ziekenverple- ging nog bij lange niet op het tegen- woordige peil was gekomen, anders zou toen zeker veel meer de hulp der ver- plegenden zijn ingeroepen. Da gymnastiekleeraren, die veel patien ten toegestuurd kregen, noemden zich toen heilgymnasten, maakten zich als zoodanig aan het publiek bekend en sommigen van hen zagen er niet tegen op, ook op eigen houtje, buiten den me- dicus om, patienten in behandeling te nemen. Maar nu gingen de artsen bedenken, dat die heilgymnastische behandeling to^h eigenlijk hun werk was en dat door den toestand, zooals die langzamerhand gegroeid was, een aardige bran van in- komsten voor hen verloren was gegaan. Toen ontstond een strooming om dat werk weer geheel aan den medicus te trekken. Maar het was te laat. De toe- stand, zooals die nu eenmaal was, liet zich niet zoo gemakkelijk veranderen, terwijl intusschen de heilgymnasten niet hadden stil gezeten en zich op dit ge- bied werkelijk zoo goed ontwikkeld had den, dat zij in vele opzichten beter op de hoogte waren dan de doorsnee-medicus, die, door alles over te laten, geen oefe- ning had en van dit speciale onderdeel van zijn vak niet al te best op cle hoogte was. Een zekeren tijd later herhaalde zich de strijd, zij het ook in gewijzigden vorm. Toen had zich namelijk de ortho- paedie als meer zelfstandig vak ontwik keld en de beoefenaars ervan meenden dat massage en geneeskundige gyrnna- stik tot hun domein behoorden en dat uitsluitend geneeskundigen bevoegd wa ren, dit werk te doen. Intusschen hadden de heilgymnasten zich reeds aaneengesloten en op ver- schillende manieren getracht, hun posi- tie te bevestigen. In dit opcicht kan niet anders gezegd worden dan dat zij zeer goed geslaagd zijn. Wij zullen echter zien, dat zij zelf nog niet tevreden zijn. Zeer verstandig zijn zij begonnen met op den voorgrond te plaatsen dat zij zich uitsluitend als hulpkracht van den medicus beschouwen, hetgeen in zich sluit, dat zij geen patient in behandeling nemen anders dan op verzoek en volgens aanwijzing van den medicus. Op zich zelf zou dit nog niet zoo veel te beteeke- nen hebben, als het bij de verwijzing bleef. Immers, de behandeling van de hier bedoelde patienten duurt gewoon lijk zeer lang, meermalen maanden ach- tereen. Daarom begrepen zij, er naar te moeten streven, dat zij de gegeven voor- schriften niet alleen konden uitvoeren, maar dat zij ook de beteekenis der opge- geven handelwijze tot in kleinigheden konden begrijpen en eventueel in het verloop optredende afwijkingen ont- dekken. Zij stelden zich in verbinding met de toen nog zeldzame medici, die voor hun organisatie voelden, stichtteu het Genootschap, richtten cursussen op voor opleiding en stelden een tamelijk zwaar examen in, aanvankelijk echter zonder er een diploma aan te verbinden. Naar aanleiding van den strijd met de orthopaedisten werd contact gezocht met de „Ned. Maatschappij tot Bevorde- ring der Geneeskunst' met het gevolg, dat het hoofdbestuur dier Maatschappij drie afgevaardigden benoemde, die zit- ting hebben in de examen-commissie. Er is echter een hartewensch overge- bleven, welke tot nu toe nog niet in ver- vulling is gegaan. Dat is: de wettelijke erkenning van hun beroep, waardoor het niet langer mogelijk zou zijn, dat iemand zonder wettig diploma zich masseur of heilgymnast zou mogen noe- men. Wie het congres heeft bijgewoond, zal moeten erkennen, dat het woord „harte- wensch" geen overdreven uitdrukking kan heeten. Van het begin tot het eind, in de openingsrede van den voorzitter en in zoo goed als alle inleidingen, werd op dit stramien geborduurd, terwijl het congres uiteen ging na het aannemen van de volgende reslutie: „Naar aanleiding van de behandelde onderwerpen en de daarna gevolgde besprekingen op het Congres voor Heilgymnastiek en Massage ter gele- genheid van het veertigjarig bestaan van het genootschap, is het de overtui ging van het congres geworden, dat een wettelijke erkenning van het di ploma voor heilgymnastiek en mas sage noodzak 'iik is en zoo spoedig mogelijk behoort tot stand te komen. Het congres draagt het genootschap op, al die maatregelen te treffen, die kunnen leiden tot bedoelde erken ning." Bij de leden van het genootschap heerschte hieromtrent een groote een- stemmigheid. Het woord van een spre- ker aan den feestdisch, die meende, dat men het thans afgenomen examen met het sedert 1909 daarbij behoorende di ploma volstaan kon, viel dan ook niet bepaald in goede aarde. Hetgeen op het congres gesproken is, is van genoeg belang om er §n om den inhoud, en om de opmerkingen, welke daaromtrent te maken zijn, in een vol- genden brief nog eens op terug te komen. H. A. S. Er is een lezeres, die op voet van oor- log staat met haar haar! Het is vet, sluik, onhandelbaar. In een woord: het is on- bruikbaar voor zijn eenig doel: het hoofd van een vrouw te versieren! Nu is het voor mij natuurlijk een uiterst moeilijk geval, dat ik het haar in kwestie niet ken. Doch ik kan mijn ru- briek niet uitbreiden met een spreekuur om mijn lezeressen te woord te staan! Gelukkig geeft deze dame nauwkeurig op hoe zij haar hoofd behandelt: veel waschingen met groene zeep en grove soda of shampooing. Dat is verkeerd! U moet nooit vergeten, dat haar een fijn en teer bestanddeel is, waar u nimmer grof of ruw mee mag omspringen. Soda en groene zeep zijn veel te harde midde- len voor uw haar. Dat doen de boeren en de soldaten maar een vrouw nooit, hoor! U moet voor uw haar zeep gebruiken, die weinig alcalisch zelfs bijna neutraal is Een goed praeparaat beveelt Dr. van der Hoog in zijn bekende Cosmetische Causerieen aan: de vloeibare Sapoderma (N.V. Bousquet Zeepfabiieken); deze zeep reageert neutraal en bevat een middel, dat hef vet oplost. U mag in geen geval soda of amjnoniak in het wa ter gebruiken en ook geen sbampooings, waarvan gii de samenstelling niet kent. Het beste is u te bedienen van regen- water of gedistilleerd water voor haar- wasschen; u kunt ook gebruiken een af- kooksel van 3 liter van PanamahouU (Radix Guillayae). Droog't haar met vvarme handdoeken. Drogen met warme lucht is ook goed, mits de lucht niet te heet is. Te snelle en te heete drooging is niet goed voor het haar. Voorts moet u opletten, dat uw haar niet te veel van de' buitenlucht wordt afgesloten. De caoutchouc badmutsen b.v. dJe's zomers urenlang in het zonne- bad het hoofd omsluiten, zijn daardoor niet goed voor het haar, evenals de nauw om het hoofd sluitende hoedjes. Loop veel blootshoofds! Laat de wind maar eens door uw haren waaien! Hoe meer licht en lucht, des te beter voor uw hoofd! Wanneer u, ook na deze behandeling, steeds vet haar blijft houden, laad ik u met nadruk aan een huidarts te raadple- gen; want mogelijk is dan of uw haar of uw hoofdhuid ziek. Gezond haar is namelijk altijd droog. Wanneer het haar vet is, wijst dit op de mogelijkheid van een ziekte. Er bestaat dan veel leans, dat uw haar vroeg gaat uitvallen. Wees dus op uw hoede en roep bijtijds medische hulp in. Een maal per week het haar wasschen is ruim voldoende; u kunt het ook eens in de tien, veertien dagen doen. Wanneer u liever uw haar niet met eeen krultang friseert, kunt u haarspel- den koopen, waar u's nachts het haar omheen windt; u kunt ze bij alle kap- pers krijgen, de kleinste zijn het beste; u zet er ongeveer 7 of 8 in uw haar na dit een weinig bevochtigd te hebben. Doch u kunt ook veel baat vinden bij laten onduleeren door een goeden kap- per, b.v. dens in de 14 dagen, en dan de golf onderhouden met de bovengenoem- de haarspelden. Zorg verder streng voor een schoone borstel en kam. Beide moe ten geregeld gereinigd worden, hetzij in lauw zeepwater met een weinig fijne soda (in heet water opgelost natuurlijk) of in lauw water, waarin wat ammoniak gedruppeld werd. Daarna 10 minuten ofspoelen onder de koudwaterkraan en dan op een warme maar niet te heete plaats te drogen leggen. Eerst 8 a 10 uur na het wasschen mag u de borstel weer gebruiken. Tcevallig vroeg juist een andere leze res of ik soms een middel ken tegen een rooden neus! Gaat u daar nu niet om lachen; het is voor de betrokken per soon een meer dan onpleizierig euvel! Men wordt er dikwijls mee geplaagd en andere keeren weer er om beklaagd; het een is al even onaangenaam als het an der. Mijn lezeres is tegen de „poeder- manie", zooals zij het noemt, maar z66 als tot nu toe kan zij ook niet blijven loopen. Zij durft zich schier in geen ge- zelschap te vertoonen; want zoodra zij zich even warm praat, wordt de "punt van haar neus haast even rood als het alarmsignaal van een auto! Ook voor deze ellende vond ik in het genoemde boekje baat: de oorzaak van die rooden neus ligt in 'n slechte bloed- circulatie door de bloedvaten van uw gelaat. Hierdoor ontstaat stuwing en als gevolg hiervan ontstekingshaarden om de bloedvaten heen. De oorzaken van die vaatafwijking doen hier niets ter zake; dikwijls schuilen zij alleen in het feit, dat de huidvaten niet voldoende kunnen reageeren op snelle tempera- tuurswisselirgen. Dr. van der Hoog raadt de bij hem om hulp komende rooden-neus-patienten altijd aan om zeer kalm en slechts wei nig te eten, geen alcohol te gebruiken en ook het gebruik van koffie en nico tine te beperken. Door een langdurige behandeling van het gelaat met heet water of stroomen- den waterdamp en daarna een oordeel- kundige gezichtsmassage kunt ge het euvel geheel overwinnen. Die water- damp-behandeling is zeer eenvoudig. U houdt het hoofd gedurende tien minu ten boven een kom met kokend water en sluit uw hoofd plus kom door een badhanddoek van de buitenwereld af. Moeilijker is de gezichtsmassage; deze moet zeer nauwkeurig en geduldig wor den uitgevoerd, vele weken achtereen. Het is daarom verreweg het verstandigst indien u hiervoor den hulp van een be- roepsmasseur of -masseuse inroept. Doch het voornaamste voorschrift voor uw lichamelijk welzijn is de Alge- meene lichaamshygiene. Dit is No. ben en no. lest van alle receptian. Let op uw spijsvertering: eet langzaam en nooit te veel. Kauw goed. Drink niet te veel tij- dens den maaltijd enlet op een ge- regelden stoelgang! Dan blijft uw bloedsomloop normaal en gezond. t TE KOOP een pracht electr. WASCH- MACHINE met 2 jaar garantie. Spot- prijs. Tevens een TOONBANKVITRINE. BERGERWEG 20, Alkmaar. DE RIJWIELHAL, Laat 158-160, heeft nog eenige gebruikte DAMES-, HEE- REN- en TRANSPORTRIJWIELEN. TE KOOP: 2e hands Jan Jaarsma Haard 30, 1 uitdraaihaard 15, groe ne kachel 5, alles in besten staat. Adr. Kooimeerlaan 87, Vierstaten, Smederij. TE KOOP: witte zakken 20 cent, Sui- kerzakken halfmud 20 cent, Suikerzak- ken (mudzak) 40 cent, Vaten voor kalk- kuipen. J. BROUWER, Fnidsen 6, Alkmaar. Godinkachel met nikkelen kop 20, groene kachel 9, Salamander 6, Vul- kachel 10, Fornuis 8, twee groote Sa lamanders 14 per stuk. J. L. SOSTMAN Jr., Ridderstraat 6. TE KOOP Esser-broedmachine 360 ei. 65, Ajamkunstmoeder 8, 3/4 P.K. mo tor 220 v. 30, Pluimveelectuur, soliede ijzeren flesschen rekkast 75 fl. 6. 't Hoekje, Aagtdorp, Schoorl (N.-H.) Een soliede HAARD met uitdraaiende binnenemmer te koop. DE-HEER en VRIESMAN, Verdron- kenoord 85. Telef. 581. TE KOOP GEVRAAGD een in goeden staat zijnde TRAPNAAIMACHINE voor huishoudelijk gebruik. APPELSTEEG 5 C. Kinderwagen, pracht blauwe moderne wagen 14, Dressoirs, Buffetten, Kas- ten, Tafels, Stoelen, Spiegels, Bedden, Matrassen enz. J. L. SOSTMAN Jr., Ver- kooplokaal Ridderstraat 6. TE KOOP GEVR. COMPLEET RADIO- TOESTEL, 4 lamps. Brieven met prijs- opg. onder A poststation, Stompetoren. TE KOOP BAD met koperen Geijser, wegens plaatsgebrek. LANGESTRAAT 44. RADIO. TE KOOP prima radiotoestel, geheel wisselstroom 110 of 220 V. met ingeb. spoelen voor elke golflengte-be- reik. Te bevr. VERKROOST, Breelaan 110, Bergen (N.-H.) TE KOOP AANGEBODEN wegens plaatsgebrek een goed onderhouden SCHRIJFBUREAU. Heerenweg B 250 F Heiloo. TE KOOP een nieuwe WRINGER (merle Standaard). Te bevragen bij P. JIMMINK Jz., Stompetoren. Ter overname gevraagd gebruikte doch in goeden staat zijnde GASLAMP, gvoot model. Brieven onder letter J 226 bureau van dit blad. PIANO TE KOOP GEVRAAGD, liefst met prijs en merk. Brieven onder letter L 228 bureau van dit blad. TE KOOP EMMERKACHEL met pijp, met nieuwe pot en prima nikkel a 7. BAANSINGEL 21a. TE KOOP een in prima staat zijnde gekleede J AS zeer geschikt voor Begr. ondern. Billijke prijs. Te bevragen onder letter P 232 bureau van dit blad. Groote dubbele KAST TE KOOP, half plankenkast half hangkast, hoog 220, breed 176, diep 53 c.M., prijs 55. Adr. Vogelenzang 18, Alkmaar. Latijn en Grieksch DICTIONAIRES en LEERBOEKEN GYMNASIUM ter over- name gevraagd. Adres Hoflaan 16, Bergen. GEBRUIKTE DAMES-, HEEREN-, JONGENSRIJWIELEN, waaronder Ga zelle en met 3 versnellingsnaaf. Spot- koopje. NIEROP, Doelenstraat 8—10. TE KOOP voor oud VERLOVINGS- RINGEN, ZEGELRINGEN en gouden ARMBANDHORLOGES. S. W. VET in goud en zilver, Ver- dronkenoord 5. PRIMA RADIOTOESTEL met LOUD SPEAKER en 4 pits GASTOESTEL TE KOOP AANGEBODEN. LANGESTRAAT 28. LIMMEN. R aadsvergadering. Donderdagmiddag 2 uur kwam de raad in voltallige zitting bijeen. Burgemeester-secre- taris Nieuwenhuissen opende de vergadering op de gebruikelijke wijze. Na de notulen werden uitgeloot 4 aandee- len van geldleening G.E.B. 1920, 2 Januari a.s. betaalbaar uitgeloot nos. 110, 28 en 38. Daarna kwam aan de orde een verzoek van Dr. van Oppen om eenige tegemoetkoming voor extra werk voor het inenten tegen alastrim. B. en W. stelden voor om 25 te geven. Aldus besloten. Van de Ver. van Ned. Gemeenten werd ken- nis gegeven, dat het spoedig een eigen gebouw zal openen in Den Haag. Een commissie deed een beroep om 1/4 pet. per inwoner te geven voor meubileering van het gebouw. B. en W. adviseerden het bedrag op 10 te bepalen. Z.h.st. goedgekeurd. Van de Coop. Tuinders en Groentekwee- kersver. was een verzoek ingekomen om een subsidie van 100 en een verlicht en ver- warmd schoollokaal voor het geven van tuin- bouwonderwijs door de heeren Beun, Tamis en Boschman. B. en W. adviseerden toestemmend. De heer Metselaar vroeg of men geen her- haling krijgt van het vorig jaar; als er herrie- schoppers onder de cursisten zijn, is spr. er tegen. Wethouder Valkering zeide, dat een herha- ling voorkomen is, wat de voorzitter bevestig- de. Daarna werd de subsidie verleend. Vaststelling verordening, op het verzoek van de Ned. Ver. voor Bloembollencultuur, inzake aardappelwratziekte. Op een vraag van den verslaggever van het N. H. Dagblad of er geen verzoek van de consulenten was in gekomen, antwoordde Wethouder Valkering bevestigend. Hun verzoek heeft geen succes, aldus spr., omdat de regeering ons verzoek welwillend gezind is. 'De verordening werd voorgelezen en con form vastgesteld. Een verordening tot wijziging der ontsmet- tingsrechten werd ook conform vastgesteld. Begrooting 1930. Belasting- verlaging. De begrooting Burgerlijk Armbestuur be- gon met een nadeelig saldo van 889.13kL De totale ontvangsten en uitgaven werden conform vastgesteld op een bedrag van 5603.40, onvoorziene uitgaven 32.7614 Die van het G. E. B. op eeik bedrag van 17473. We teekenen hierbij aan dat het salaris van den administrateur werd verhoogd met 100. De gemeenterekening gaf B. en W. reden om bij een batig saldo vorigen dienst, groot 11.183.30, het vermenigvul- digingscijfer te verlagen met 1/10 pet. De behandeling post salaris burgemeester- secretaris gaf stof tot bespreking. De heer Kuijs zeide dat de sprong hem te hoog was. Reeds in Januari had de raad zich ervoor uitgesproken, dat de verhooging moest ingaan bij een zielental van 2500 en op dit standpunt stond spr. nog. Wethouder Pepping meende dat het niets zou geven, terwijl wethouder Valkering meen de dat het salaris op peil moest zijn voor den eersten persoon in de gemeente. De heer Kuijs repliceerde, dat als men de post handhaafde, Ged. Staten dan mochten meenen dat men met die verhooging accoord ging. Spr. keurde het af dat de raad zeg- gingskracht mist Wethouder Valkering vond het wel geluk kig dat Ged. Staten de beslissing hebben en die functionnarissen niet afhangen van deu raad. Na een. langdurige discussie stelde de raad vast dat de verhooging te hoog was, doch z. h. st. werden de posten voor burge- meester-secretaris en ontvanger gehand- haafd. De raad meende echter dat de pensi- oenbijdrage niet voor rekening van de ge meente moest komen. Bij de post politie stelde de heer Kuijs voor om de post a f 75 voor den heer Kroin te schrappen, omdat er voor stille wacht iceds 100 was gereserveerd. De voorzitter zeide dat dit gold voor hulp bij nacht en ter vervanging van den gemeen- te-veldwachter, terwijl zijn werk werd ge- roemd. De post bleef gehandhaafd. Bij de post malariabestrijding werd de wensch geuit dat er werkelijk iets voor ge- daan werd, tot heden gebeurde er niets. De voorzitter was het hiermede niet eens Voor hen die muggen willen verdelgen is ten gemeentehuize een spuit verkrijgbaar. De post plantsoenen werd met 15 ver hoogd Wethouder Valkering verklapte dat er een bosch kwam, waarin een wandelpark (gelach). Onderwijs werd begroot voor het O. JJ. onderwijs op 5598.04, voor bijzonder L. O. op 9704.24. Belasting op gebouwde eigen- dommen 1622.85, idem ongebouwde eigen- dommen 3600, 100 opcenten personeele be lasting 3600. Bealsting naar inkomen op. 27000 (vorig jaar 36000). De begrooting werd vastgesteld op 'den gewonen dienst in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van /42661.66, onvoorziene uitgaven 2334.02. De kapitaaldienst in ontv. en uitgaaf op 429.15. De schuld der gemeente bedraagt 57105, waarvan 14920 komt ten lasle van het G. E. B Daarna stellen B. eri W. voor om een strookje grond aan den Westerweg aan de Ned. Spoorwegen te verkoopen voor 20 per Are. Wethouder Valkering was er voor, mits de Ned. Spoorwegen de erfdienstbaar- heid overnecnen. Aldus besloten. Bij de rondvraag wees de heer Metselaar op de onvoldoende verlichting aan den Wes terweg. Spr. vroeg een paar lantaarns aan het laantje (een onbegaanbare zandweg) tusschen de Wed. Verver en J. Mooij. De voorzitter zou dit verzoek overwegen en be- spreken De heer Bakkum wees op de janboel bij de vuilnisbelt en daarenboven wordt er ook door kwajongens gestookt. Spr. wenschte meer toezicht en acht brandgevaar niet denk beeldig. Meerdere leden vonaen den toestand onhoudbaar, men kwam tot de conclusie dat er meer toezicht moest zijn, vooral Woens- dag en Zaterdagsmiddags. De voorzitter zou met den wensch rekening houden, doch er kan altijd geen toezicht zijn Hierna sluiting. OTERLEEK. Zondag 3 en Donderdag 7 Nov. gaf onze gymnastiekvereeniging „Tumlust" haar jaar- lijksche uitvoeringen in het lokaal van A. v. Ham. Stond op het programma aanvang 7 uur, eerst te ruim kwart voor 8 kon begonnen worden, iets wat altijd schijnt te moeten ge- beuren op vele uitvoeringen, die door diverse vereenigingen worden gegeven. Toen de heer de Rie, de leider van Turn- lust, kon over gaan tot opening, legde hiji op dit feit den nadruk, waarbij bleek dat een groot deel hiervan het publiek zelf schuld heeft. Het was een goed voorzien programma, en zooals we dat van „Turnlust" gewend zijn, werden alle nummers met grooten ijver en heel goed afgewerkt. Er is nog veel te ver- beteren, doch wij constateeren, dat „Turn- lust" op den goeden weg is en er voor de foekomst heel goed bruikbare krachten on der schuilen, die zeker bij ernstige oefening den naam van „Tumlust'' hoog zullen kun nen opvoeren. j Dat het werken onzer gymnastiekvereeni ging ook veler sympathie heeft, be wees de voile zaal, waaronder we velen uit de ge meenten in den omtrek epmerkten. De traditioneele verloting was een succes, alle lootjes waren in een wip verkocht, een bewijs dat de Oterleeker taarten en worsten vorige malen goed gesmaakt hadden. Te ongeveer kwart voor elf moest de leider besluiten de laatste drie nos. van het pro gramma te laten- vervallen, daar, zooals hij mededeelde, de vereeniging het publiek nog een verrassing had bereid, n.l. tot slot drie tableaux. Deze vielen zeer in den smaak en waren heel mooi afgewerkt. Wij zijn overtuigd, dat meerdere ruimte op het toon-eel, en in de zaat dergelijke nummers beter tot hun recht zou1 doen komen. Te ruim half twaalf kon de leider sluiten, en uitt-e daarbij de hoop, dat deze uitvoe- ring de oorzaak mocht zijn dat „Tumlust'' veel nieuwe leden mocht boeken J Donderdag was de z.g. ouderen-avond. Het aanvangsuur was hier al direct beter op tijd. Te half acht heette de beer de Rie de aanwezigen hartelijk welkom, en kon direct begonnen worden. Jammer dat het electrisch licht thans als spelbreker optrad. De storing, die pl.m. 20 minuten duurde, heeft echter geen afbreuk gedaan aan de uitvoering en het is weer een genotvolle avond geworden. Over het programma moeten nog yermeld

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 13