Wales Anthraciet Radiffiiaiscii Weerbericht. AGENDA Rechtszaken Telegrammen Stacflsnieuws PluimveefeeEt Zaterdag 9 November. 7.30 uur, Cinema Americain: Bange da- gen (boven 18 jaar.) 7.30 uur, A. B. T.: De spoorzoekers van Portersville (boven 14 jaar). 7.30 uur, Victoria Theater: Corsikaansche liartstochten. Extra de Indische cyclusfilm. Toegang boven 14 jaar. Zondag 10 November. Des middags in Cinema Americain een Tom Mix-programma; des avonds: Bange dagen. Van 2 uur af doorloopende voorstelling in A. B. T. van De Spoorzoekers van Porters ville (boven 14 jaar.) Van 2 uur af doorloopende voorstelling in Victoria Theater van Corsikaansche harts- tochten met als extra de Indische cyclus film. (Boven 14 jaar). 8 uur, Harmonie, opvoering van het de- tective-tooneelspel „In uniform" door Het A'kmaarsch Tooneel. 7 uur, bij Kamsteeg te Stompetoren, wed- strijden gymnastiekvereeniging Voorwaarts In cafe De Boer te Hensbroek uitvoering van de tooneelvereeniging't Viooltje. In cafe Jb. Groot te Koedijk uitvoering van Zanglust met kinderkoor. Maandag 11 November. 7.30 uur, Cinema Americain: Bange da gen (boven 18 jaar). 7.30 uur, A. B. T., hoofdnummer Achter het clownsmasker (dram.), hoofdrol Willi am V. Mong. Toegang boven 14 jaar. 7.30 uur, Victoria Theater: Corsikaan sche hartstochten. Extra de Indische cyclus film. Toegang boven 14 jaar. Maartdag 11 November. 8 uur, cafe Central, evangelisatiesamen- komst; spreker de heer J. Schut uit Harlin- gen. 8 uur, in De Unie, concert dameskoor Pro Arte. Dinsdag 12 November. 7.30 uur, Cinema Americain: Bange da gen (boven 18 jaar). 7.30 uur, A. B. T.: Achter het clowns- masker (boven 14 jaar.) 7.30 uur, Victoria Theater: Corsikaansche hartstochten met als extra de Indische cy- clus-film. Toegang boven 14 jaar. 7.30 uur, cafe Renses te Stompetoren, ver- gadering pluimveevereeniging Schermer; spreker de heer Stolp, pluimvee-onderwijzer te Halfweg. Woensdag 13 November. 7.30 uur, Cinema Americain: Bange da gen (boven 18 jaar.) 7.30 uur, A. B. T.: Achter het clowns- masker (boven 14 jaar). 7.30 uur, Victoria Theater: Corsikaansche hartstochten en als extra-nummer de Indi sche cyclus-film. Toegang boven 14 jaar. Donderdag 14 November. 7.30 uur, Cinema Americain: Bange da gen (boven 18 jaar). 7.30 uur, A. B. T.: Achter het clownsmas ker (boven 14 jaar.) 7.30 uur, Victoria Theater: Corsikaansche hartstochten en als extra-nummer de Indi sche cyclus-film. Toegang boven 14 jaar. In cafe De Boer te Hensbroek, uitvoering tooneelvereeniging't Viooltje. Zoodat we maar willen zeggen, dat ook Tardieu's positie nog niet zoo rots- vast is, als men wel mocht gelooven. De momenteele meerderheid is vrij sterk, maar o zoo gauw kan er een kink in den kabel komen. En dan is de zooveelste crisis weer daar! VOOR DEN KANTONRECHTER. Zitting van Vrijdag 8 November. EEN DUUR VISCHPARTIJTJE. De koopman Jan P., uit Amsterdam, was de vorige week als verdachte verschenen, zulks ter zake, dat hij in een aan mej. de wed. Vlugt toebehoorend en in den polder Noordscharwoude gelegen vischwater, had gevischt met een hengel, zonder schriftelijke Vergunning van de eigenares. Door den heer Vrieling, keurmeester, tevens onbezoldigd rijksveldwachter, die op zich heeft genomen op eventueele overtredingen te letten, was het feit geconstateerd, meer ook naar aanleiding van de door den heer P. aangenomen onwel- willende houding, proces-verbaal opgemaakt. Door verdachte was de vorige week ter zijner verdediging in het midden gebracht, dat hij niet vischte doch een stuk brood en een ap- peltje consumeerde, een uitvlucht die heden, na het hooren van den verbalisant als getui- ge, door niets werd bevestigd. Op nadering van Vrieling had verdachte zijn hengel opge- haald en naast zich neer gelegd. Voorts had hij pertinent geweigerd zijn naam op en zijn hengel af te geven. Waar de zaken zoo in zijn nadeel stonden, gaf de kantonrechter gevolg aan zijn reeds de vorige week geuite bedrei- ging en werd verdachte tot 15 boete of 15 dagen veroordeeld. EEN RUMOERIGE KERMISNACHT. De zaak tegen den tuindersknecht Gerard H. te Limmen, betreffende ordeverstoring in staat van dronkenschap, gepleegd in den ker- misnacht van 23 Sept. in het cafe van W Kraakman, werd heaen voortgezet met het hooren van mej, Anna Wester, thans te Heer- Hugowaard woonachtig, die destijds dienst als buffetjuffrouw had gedaan en nu zeer hel- der en duidelijk verklaarde, dat verdachte H was begonnen met betaling der verteering te weigeren, met bier had gegoten en met glaas- jes naar het buffet had gegooid. Voorts wa- ren er gevlude drankglaasjes omgevallen, had verdachte het meisje aangegrepen en haar in een vlaag van niet begeerde hartelijk- heid naar zich toe getrokken. Anna had zich daar op losgerukt en in veiligheid gesteld. Brigadier de Koekkoek arriveerde juist op het moment, dat Gerard H. het cafe werd uit- gewerkt. Hij gedroeg zich toen tamelijk op- roerig en sloeg ook zijn, zich in z'n gezelschap bevindende vrouw van zich af. In het cafe zelf constateerde de brigadier een ware Augiusstal als gevolg van gcbro- ken glaswerk en gemorste drank. Ook was er, vermoedelijk door H. Zonneveld, een plank van het buffet afgebroken. Na deze oinstandige inlichtingen achtte de kantonrechter zich voldoende op de hoogte gesteld van het optreden van verdachte en werd deze mitsdien veroordeeld tot 12 boete „Het neusje van den Zalm". II 30/50 per H.L. f 3.15 III 20 30 per H.L. f 3.05 SCHERMERKORN, CARELS, Friesctieweg 6, Tel. 224. Koorstr. 21, Tel. 1015. of 12 dagen en schadebetaling aan Kraak man van 10 gulden volgens gedane opgaaf EEN GELUKKIGE ZET OP HET JUSTITIEELE SCHAAKBORD. De zaak contra den handelaar Cornells J. te't Zand, die zich de vorige week als verdachte moest presenteeren, omdat hij op 26 October in de Langestraat te Alkmaar, toen hij in den wink-el van den heer Adams fruit kocht, zijn auto met aangeslagen auto had achtergelaten, zonder toezicht, had heden voor den verdachte een zeer bevredigend verloop. Behalve den adj. Inspecteur, werd ook nog gehoqrd de getuige a decharge Jb. Kooy uit 't Zand, gem. Zijpe, die mededeelde, dat hij zich in de onmiddellijke nabijheid van de auto had bevonden. De heer ambtenaar achtte het feit bewezen en vorderde f 4 boete of 4 dagen hechtenis, doch de kantonrechter ontsloeg in zijn von- nis den verdachte van alle rechtsvervolging. WAT AL TE LANG GETALMD MET SCH AD EVER GOE DING. Een te Alkmaar woonachtig melkslijter, de heer J. Jongert, die gebruik maakt van een modern melkwagentje, 'n motorlooze driewie- ler, kwam op 3 Juni des v.m. 8.20 de Nieuw- straat uitrijden en daarbij in allesbehalve zachtzinnige aanraking met een vierwielig motorrijtuig, waarvan de bestuurder de fou- rageahndelaar J. H. L. van den Voordam aldaar, verzuimd had signaal te geven, toen hij, het Verdronkenoord berijdend, waartoe hij speciale vergunning heeft, de Nieuwstr passeerde. De heer Jongert kwam met den schrik en een minder aangename buiteling vrij, doch zijn driewieler was leelijk bescha- digd en aangezien, trots alle schoonklinkende beloften, vergoeding der op 60 begrootte schade uitbleef, gaf Jongert ten slotte de verdere regeling in handen der politie. De fourangier, heden terecht staande, ontkende het feit niet, doch gaf als reden der vertraag- de vergoeding op, dat hij destijds een huur- wagen der firma Jac. Met ohauffeerde en de verzekeringmaatschappij zich toen niet aan- sprakelijk stelde, zoodoende was hij gedwon- fen de schade, door den benadeelde terugge- racht tot f 50 uit eigen beurs te voldoen. Met een veroordeeling tot 15 boete of 15 dagen hechtenis werd deze procedure beein- digd. 8 OCTOBER-VIERING MET ZWAAR GESCHUT. Niet bepaald tot verhooging der fees- telijke stemming van rustige Alkmaar- sche burgers en hun vaders, werd ook dit jaar, volgens traditie en volkomen voorbijziening der politieverordening, den tijd v66r en op den vieringsdag van Alkmaar's ontzet, door de jeugd benut door het afsteken van zevenklappers en bliksembommen. Ook in den avond van 23 September had zich in het Kennemerpark een club- je enthousiaste jongelieden geamuseerd met het verwekken van zulke geweldige explosies, dat de kinderen van de op den Nieuwlandersingel wonenden tandarts Berman in hun slaap des onschulds wreed werden gestoord. De verontwaar- digde vader begaf zich direct naar bui- ten in de hoop de rumoermakers te kunnen ontdekken en was ook zoo ge- lukkig, hen aan eenige eveneens ter plaatse aangekomen politieagenten te kunnen aanwijzen. Dientengevolge stonden heden terecht een vijftal jongelieden van 15 tot 18 jaar en wel de loopjongens J. v. B. en C. K. voorts F. M., J. en M. R. aan wien was ten laste gelegd het afsteken van vuur- werk zonder vergunning. De Kanton rechter deelde de heeren, van wie F. M. en M. R. niet waren verschenen, dat vele klachten werden ingebracht en de over- treders strijg zullen worden gestraft. Als een staaltje van het roekeloos op treden van deze categorie ontzetvierders deelde de agent Wijnberg mede, dat men, toen hij op den achtsten October- avond op het Hof een geparkeerden auto wegreed en buiten het bereik der ho3- sende menigte bracht, een zware bom onder dezen auto liet ontploffen. De Kantonrechter gaf verdachten daarop een reprimande en waarschu- wing en veroordeelde drie hunner elk tot f 7.boete subsidiair 7 dagen hech tenis of tuchtschool, terwijl de minder- jarigen C. K. en M. R. zonder straf aan de ouders werden teruggeschonken! In verband met deze vuurwerkzaak zou het ons practisch voorkomen indien eenvoudig het verkoopen of in voorraad hebben van dergelijke ontploffingsmid- delen werd verboden. Afgezien nog van het feit, dat vele rustige ingezetenen worden gehinderd, behoeft men het pro- gramma der feestelijkheden niet uit te breiden met het opblazen van verkeers- agenten. (Ongecorrigeerd). Laatste berichten. Ongecorrigeerd.) DE MOORDZAAK LANS. Een nieuw onderzoek gelast. De Rotterdamsche rechtbank zou he- denmorgen uitspraak doen in de moord- zaak-Lans, in welke tegen den ver dachte, den boekhouder van de firma van O., het O. M. 20 jaar gevangenis- straf had geeischt. De rechtbank overwoog, dat het onder zoek in de zaak onvoldoende is geweest en dat het noodzakelijk is, een nieuw onderzoek in te stellen, in het bijzonder naar de verklaringen van de getuigen Kapteijn en mej. Regeer, die op dien avond van den moord twee mannen in de nabijheid van het bewuste pand heb ben gezien. De rechtbank overwoog verder, dat de rechter-commissaris deze getuigen opnieuw moet verhooren, evenals de an-' dere getuigen in deze zaak; dat een nieuwe deskundige moet worden ge- hoord over den ouderdom van de ge- vonden fyloedsporen, waarover de des- kundigen van meening bleken te ver- schillen, en dat de gevangenhouding van van 0. in verband daarmee niet kan worden opgeheven. De rechtbank heeft derhalve de zaak terug verwezen naar den rechter-com missaris. Voor het aanhooren van het verwach- te vonnis bestond groote belangstelling, zoowel op de publieke tribune als in de rechtszaal. Het viel op, dat mej. Lans, de oudste dochter van het slachtoffer in deze zaak, de rechtzaal wilde binnen- gaan met bloemen in de hand. Op ver- zoek van den rijksveldwachter heeft zij deze bloemen buiten de zaal gehouden. DOOR STROOM GEDOOD. Te Zaandam is hedenmorgen de 32-jarige gehuwde monteur Jansma, werkzaam aan het gemeente-electriciteitsbedrijf, in aanra king gekomen met het hoogspanningsnet en op slag gedood. BRAND. Vannacht, omstreeks 3 uur, werd brand ontdekt in de boven-verdieping van hotel St. Jan te Laren (N.H.). Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was, brandde de boven- verdieping geheel uit. Verzekering dekt de schade. AANVARING. Nabij Helgoland is de IJmuider stoom- trawler, Derika II IJm. 124 in aanvaring geweest met de Duitsche motorbotter Hoff- nung O. B. 91. Laatstgenoemd vaartuig zonk bijna onmiddellijk. De vier opvarenden kon- den nog juist bijtijds door de bemanning van de „Derika" worden gered. Zij zijn naar IJmuiden meegenomen, waar de „Derika" he denmorgen arriveerde. De schipbreukelingen zijn in het Zeemanshuis te IJmuiden onder- gebracht. De „Derika" heeft geen schade opgeloo- pen. AUTO VERBRAND. Op den Bosschenweg te Eindhoven is een auto van de firma Vermeulen An- sens te Helmond, welke een filiaal heeft te Eindhoven, in brand gevlogen. De vlammen konden na eenigen tijd wor den gebluscht, maar de chauffeur be- kwam zulke hevige brandwonden, dat hij naar't gasthuis te Eindhoven moest worden vervoerd. worden gaarne op aanvraag gratis toegezonden. DE LANGE DE MORAAZ, ALKMAAR. DE A.S. BENOEMING VAN DR. CURTIUS. Naar van bevoegde zijde wordt vernomen, zal een benoeming van dr. Curtius tot minis ter van buitenlandsche zaken gelijktijdig ge- schieden met de benoemingen van een nieu- wen rijksminister voor economische zaken. Met vrij groote zekerheid kan worden gemeld, dat voor laatstgenoemde post prof Molden- hauer, die waarschijnlijk nog hedenmiddag te Berlijn zal aankomen, zal worden benoemd. Van het tijdstip van diens aankomst te Ber lijn zal het afhangen of de benoeming van ed beide ministers nog heden of Maandag zal plaats hebben. J DE INTERNATIONALE BANK. Waarom Belgi'e verontwaardigd Is. Het gisteravond door de organisatie-com- missie voor de Bank van Intern. Betalingen genomen besluit, den zetel van de Bank in Zwitserland te vestigen, heeft een protestver- klaring van de eBlgische gedelegeerden tot gevolg ehad. In dit protest wordt verklaard, dat het schijnbaar met algemeene stemmen genomen besluit is genomen, terwijl de Bel- gische gedelegeerden Franck en Van Zee- land afwezig waren. De Belgische delegatie, wordt verder ver- klaart, protesteert er tegen, dat de argumen ten tegen Brussel als zetel der bank van zui- ver politiek aard zijn, dan juist dergelijke argumenti gedurende de onderhandelingen in de commissie streng uitgeschakeld zijn, had ook deze kwestie van een zuiver tech- nisch standpunt moeten worden beoordeeld. De Belgische regeering heeft haar goedkeu- ring met het standpunt der delegatie te ken- nen gegeven, en heeft haar opgedragen, haar standpunt ook verder met nadruk te handha- ven en te eischen, dat de kwestie van den ze tel der bank aan de regeeringen ter oplos- sing zal worden opengelaten. Nu plotseling de beslissing ten gunste van Zwitserland is uitgevallen, hebben de Belgische gedelegeerden besloten te vertrekken, daar overigens de belangrij- ke kwesties, waarvoor de commissie zich gesteld zag, opgelost zijn. Belgie zal zich van het werkelijke werk van heden der organisatiecommissie niet eeheel te- rugtrekken, doch de betrekkingen door de heeren Frbres en Marn handhaven. DYNAMIETONTPLOFFINO. Vijf dooden Bij den brand in een tunnel van de gem waterleiding te Colebrook nacht Hamshire Is 90 pond dynamiet te vroeg ontploft. 5 arbei- ders werden gedood. VEER EEN MOORD TE DIJSSELDORF. Opnieuw heeft te Dusseldorf een moord plaats gehad. 1 Sinds Donderdagavond wordt de 5-jarigt Dertrud Albermann vermist. Het kind wera het laatst des avonds tegen 7 uur gezien in gezelschap van een 25-jarigen man. Alle nasporingen naar dezen man zijn vructheloos. Vanmorgen werd het kind op een veld in het Dusseldal vermoord gevonden. PHILIPS IN HET GELIJK GESTELD 's-GRAVENH AGE, 9 Nov. De vice-pre sident van de Haagsche rechtbank, mr. Beijen heeft vandaag uitspraak gedaan in het j.l. Maandag behandelde kort geding door de Nederlandsche Radiowerken, tegen de Philipsradio te Eindhoven, waarbiji ge- vraagd werd te verbieden de verdere ver- spreiding van de bekende circulaire van Philips inzake het verlangen door Philips van licentie voor den bouw van radiotoe- stellen, zulks op grond van onrechtmatige daad. Aan eischeres werd de door haar in- gestelde vordering ontzegd en zij werd in de kosten van het kort geding veroordeeld. TACHTIG JAAR. T weelingzusters. Als een merkwaardigheid wordt ons medegedeeld, dat er hier ter stede twee- lingzusters leven, die den 22 Nov. a.s. 80 jaar worden. Het zijn mevr. de wed. Rike aan de Nieuwesloot en mej. Tim- merman, woneride aan de Achterstraat. Het zal beide dames dien dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. VOORLOOPIG MACHINISTEN- DIPLOMA. Voor het examen ter verkrijging van het voorloopig machinisten-diploma is geslaagd de heer C. Kok, alhier. TE WATER. Een 20-jarige schildersknecht, die voor zijn baas een leege vruchtenmand bij een marktaanvoerder moest terug bezorgen, had hedenmorgen aan de Voordam het ongeluk, dat deze mand tusschen het stuur bekneld geraakte, met het gevolg, dat hij met zijn fiets in het water terecht kwam. De brugwachter de Vries bracht hem met behulp van anderen, gebruik ma- kende van den reddingshaak, direct op het droge. naar waarnemingen, verricht in den morgen van 9 November. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Meest matige tijdelijk wellicht toenemende West, tot Z.-Westelijken of Zuidelijken wind; nevelig tot half of zwaar bewolkt; aanvanke lijk weinig of geen neerslag; weinig ve ran de- ring in temperatuur. ST0RMWAARS3HUWINGSDIENST. Geseind van de Bildt hedenmorgen te 9.05 uur aan alle posten: attentiesein neer! TENTOONSTELLING GYMNASIUM. Men verzoekt ons nog te vermelden, dat de tentoonstelling in het Gymnasium mor gen ook van half elf tot half een geopend zal zijn. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING Heden was de aanvoer van bloemen (Chrysanten) veel grooter dan op voorgaan- de veilingen. De kooplust was niet minder, want ze gingen voor redelijke prijzen van de hand. Er kan dus worden aangenomen dat de bloemenveiling alhier levensvatbaarheid kan verkrijgen. NEDERLAND—FRANKRIJK. In de nieuw-ingerichte groote zaal van de Unie zal de heer Leon Drshairs op Donder dag 21 November a.s. des avonds 8 uur een voordracht houden in de Fransche taal over De beeldhouwkunst in Frankrijk sedert Ro din. De heer Leon Deshairs is directeur van de Bibliotheque des Arts decoratifs au Palais du Louvre te Parijs. Hij is een bijzonder goed spreker en een geestig conferencier. Zijn voordracht zal worden toegelicht door zeer interessante lichtbeelden. De afdeeling Nederland-Frankrijk maakt zich verdienstelijk, door dergelijke vooraan- staande persoonlijkheden in onze stad te la- ten optreden, vooral waar zij, behalve voor hare leden, haar zaal ook beschikbaar stelt voor alien die wenschen van de ruime gele- genheid tot introductie gebruik te maken. VOOR HET DIERENASYL. Het bestuur der afd. Alkmaar van de Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren heeft voor het stichten van een dierenacyl de volgende giften ontvangen: Mevr. R. V., Den Helder f 10; Mevr. Dr. d. H.G., Koedijk f 5; plaatsing van dieren door den heer V f 3.25. BEKENDMAKING. De Commissaris van Politie te Alk maar, maakt bekend, dat door meerdere ingezetenen aangifte is gedaan omtrent een persoon, die zich aan de huizen ver- voegt en de bewoners weet te bewegen, de gastoestellen te mogen nazien. Hij demonstreert bij deze gelegenheid een z.g. zuinigheidsmiddel voor gasver- bruik; weet de aanschaffing hiervan te bepleiten en laat zich vervolgens ruim betalen. Men heeft den indruk verkre- gen, dat hij namens een groote firma op- treedt en ook wel namens de Vereenigde Gasfabrieken, hetgeen echter niet waar is. Om meer waarde aan zijn werk te ge ven, laat hij ook wel een z.g. werkboekje afteekenen. Volgens den Directeur der Lichtbedrij- ven alhier, is het aangebrachte middel vrijwel waardeloos en het gebruik hier van niet zonder gevaar. Voorzichtigheid is ten opzichte van het een en ander aanbevolen. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonne's worden gezonden aan Dr. te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel van 7 Yt cent voor ant- woord insluiten en blad vermelden. Over minder bekende Mijten en mijn verzoek aan vragenstellers. Vorige keer heb ik een paar typische kip- penziekten besproken die vrijwel iedere kip- .nenhouder kent, n 1. de roode bloedmijt en de lcalkpooten. Om nu bij de mijten te blijven 'wil ik nog even een paar andere kippenmijten beschrijven die in ons land wel geen schade '(fc)en, maar die toch zeer typisch zijn, vooral je eene, die heel veel menschen kennen zon- Mer te weten wat het is. Het gebeurt nog al eens dat menschen die zelf kippen geslacht hebben, bij het opensnijden bemerkten, dat er, vooral aan den buikwand tusschen het vel en het vleesch, een massa witte puntjes zitten. Men verbaast er zich over wat dit zijn kan. Welnu dat zijn ook mijten, een soort onder- huidsche schurftmijt der kippen, die geheel onschadelijk is. De witte puntje. die men ziet zijn bovendien geen mijten, doch zijn doodf mijten die door het lichaam der kip als hei ware ingekapseld worden in kalk. Het zijn kalkpuntjes rer grootte van een speldeknop met binnen in een mijtenlijkje. Ik heb vaak poeliers gesproker., die deze kalkpuntjes goed kennen maar niet wisten wat het was. Schadelijker dan deze mijt is de luchtzak- mijt. Deze leeft in de longbuizen en in de buikluchtzakken. Het zijn met het bloote oog nauwelijks zichtbare grauwe puntjes. Door de longen kan de mijt in de luchtholten dei beenderen komen. Als er in de longen veel mijten zitten kunnen de kippen het erg be- nauwd hebben, kam en lellen worden blauw. Ze reutelen in hun keel net als bij bronchitis en kunnen er zelfs aan sterven. Er is natuur- lijk aan de ziekte niets te doen, het is al mooi als men het onderkent. Van onderkennen gesproken! Hoe moeilijk is dit vaak. Bij eendenkuikens kom. het soms voor dat ze plotseling sterven cn dat men absoluut niet begrijpt hoe dat komt. Zoo ge- zond, zoo dood. Wat is het geval? Jonge kui- kens en vooral eendenkuikens zijn dol op vliegen of andere insecten. Soms pakken ze ook laag bij den grond zittende bijen. Deze bijen steken dan bij het inslikken bet eentje in de keel en de angel blijft zitten. Direct zwelt de keel op, het beest valt om, er loopt water uit zijn snavel en in een paar mi- nuten volgt de dood. Ook aan dit eigenaar- dige geval is niets te doen en meestal weet men dan ook heelemaal niet wat het is. Het is echter zaak om kuikens niet in de buurt van bijenkorven te laten komen, zoodat ze geen kans krijgen om bijen in te slikken. Ik sprak daar zoo juist van onderken- ningsmoeilijkheden, maar voor een pluimvee- deskundige komen er nog veel meer eigen- aardige moeilijkheden kijken. Ten eerste dan bijv. de volgende brief dien ik van een lezer uit Teteringen ontving: „Wij hebben vorige week 160 kuikens thuis gekregen. Er is nu een ziekte onder ont- staan. Drie zijn er reeds dood en een die ziek was hebben wij zelf dood gemaakt en sturen wij U op. Wij hadden gelezen om ze met het staartstuk in een creolineoplossing te dompelen van 7 a 8 en met groene zeep besmeren. Bij deze is dat ook gebeurd. Maar reeds twee zijn er bij deze behandeling gebie ven. Wat denkt U er van? Eerlijk gezegd kan ik aan een dergeiijk advies geen touw vastknoopen al kan ik er wel een en^ander bijdenken. Mogelijk dat het staartstuk indompelen in crcoline berust op het voorschrift van den een of ander die bij kuikendiarrhee of coccidiosis't achterstel der kuikens wil ontsmetten of eraan pikken wil tegen gaan. Mogelijk ook is het bedoeld ge weest tegen luizen. Met de groene zeep aan den staart weet ik heelemaal geen weg. Mo gelijk dat dit tegen de een of andere ziekte net zoo goed helpt als wat wij vroeger hoorden om musschen te vangen, n.l. ze zout op den staart te leggen. In elk geval waren beide adviezen al even dwaas in dit geval, daar thet coccidiosis betrof, die natuurlijk met der- "■elijke middelen absoluut niet te genezen is. Een tweede noeilijkheid voor mij is vaak den tijd te vinden tot het schrijven en het be- antwoorden der steeds talrijker wordende vragen. Vraag gerust, doch vraag alles dui delijk en laat mij er niet naar raden. Voor iemand die tot over de ooren in het werk zit valt dat niet altijd mee. Mijn betrekking brengt veel reizen mee tot het onderzoeken van 7-iekten, meestal spoedreizen. Dan heb ik nog de eer (doch geen genoegen) secretaris voor Europa te zijn van de Wereld-Pluim- vee-Wetenschap-Vereeniging en geef voor die vereeniging elke drie maand een Engelsch tijdschrift uit, dat in den vorm van korte referaten een overzicht geeft van alle weten- schappelijke puUicaties op pluimveegebied die zoo in allerlei landen der wereld ver- schijnen. Elk moment van den dag is dan ook gevuld en vaak worden de reizen benut om Te schrijven en zoo zit ik thans na den gehee- len dag door Duitschland te hebben gejak- kerd, ergens op een klein stationnetje in de buurt van Wiirzburg tusschen de bergen, om dat een wagon die uit Ostende meekwam, heetgeloopen is en in brand staat. Wat een kippmmensch zoo al niet beleven kan. En dat zijn dan reizen die ik in mijn verlofdagen maak, zoodat er van vacantie geen sprake kan zijn. Volgend jaar wordt er in Londen een groot wereld-congres gehouden van pluimveeteelt, dat georganiseerd wordt door de straks ge- noemde Wereld-P luimvee-Wetenschap-V er- eeniging. (Dit is het vierde congres). Ten be- hoeve van dit congres worden vanwege de Britsche regeering besprekingen gehouden met de regeeringen van allerlei landen, waarbij ik als secretaris der vereeniging tegenwoordig ben. Thans staat Zuid-Europa op het programma en gaan we daar onzen blik verruimen. Dit is nog niet zoo'n verve- lende manier om verlof door te brengen, vooral niet voor iemand die gloeiend het land heeft om ergens hier of daar in bosch of berg in een zomerhotel begraven te worden en daar ettelijke dagen te gaan zitten kij ken naar boomen die overal groen zijn of bergen, waar je altijcl tegen op blijft kijken en die allemaal op elkaar gelijken. Maar in verband met deze reizen verzoek ik de lezers kort en zakelijk te zijn in hun vragen, eenige geduld te willen hebben wat de beantwoording betreft, want alle brieven moeten mij nareizen. i Dr. TE HENNEPE.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 2