Alhiimsctie Cmiit. NIJN HA Landbouw en Veeteeit. Bioscopen Hansard een en dertigste Jaargang. Rechtszaken Boeken Binnenland VERSTOPPING Luehfvaart No. 265 1929 Zaterdag f> November Theater Cinema Americain. Angst'ge Da gen. Onder dezen titel wordt thans in de Cinema Americain als hoofdnummer vertoond een der nieuwste Fox-films, en niemand mag ver- zuimen dit ontroerend mooie werk te gaan zien. Dit zoo sober mogelijk gehouden dra- matische verhaal uit de laatste oorlogsjaren voor den wapenstilstand brengt de toeschou- ■vers diep onder den indruk. En wel voor- ■amelijk doordat het gespeeld wordt op een nvijze, die men niet spoedig vergeten zal. George O'Brien en Lois Moran geven het Ibeste, dat zij geven kunnen. Z_i] spelen deze ihoogstaande 1 iefdesgeschledenis met. ZJj be- leven haar. De luitenant Philip Grasson komt eemge dagen achter de vuurlinie uitrusten. Zijn aan- dacht wordt al spoedig getrokken door een allerliefst meisje, dat hij spoedig in het offi- cierencafe ontmoet Haar bijzondere en on- Bchuldige charme zijn oorzaak, dat Philip liaar anders beschouwd dan zoovelen en gpoedi'-' een diepe liefde voor haar gevoelt. Ook Judith leert voor 't eerst de zware liefde kennen. Maar zij is een Duitsche spionne. Aan Philip wordt een hoogst- gevaarlijke zending naar het vijandelijke Jcamp opgedragen en daar ontmoet hij zijn liefde opnieuw. Hij verkeert nu in de mee ning dat ook zij in dienst der Engelschen is. (Judith heeft een strijd te strijden, zoo zwaar als nimmer te voren. Haar eed dwingt haar Philip te verraden, doch hoe meer het uur van ontdekking nadert, hoe wanhopiger zij wordt. Zij bekent ten slotte alles en Philip be- grijpt. Zij tracht hem nog te redden, doch tevergeefs. Philip wordt als spion schuldig bevonden en zal gefusilleerd word en. De Duitsche opperbevelhebber huldigt 'Judith voor haar kranig werk voor het vader- land. Wanhopig smeekt zij den overste om het leven van haar geliefde. Deze moet weige- ren. Doch op 't allerlaatste oogenblik brengt de wapenstilstand de redding, die Philip en Judith tot de gelukkigste menschen maakt. Prachtig was het spel van George O'Brien Wat een kranig officier. En wat gaat alles vlot en gvmakkelijk Ontroerend was de lieftallige Lois Moran Zij en George hebben in deze film ook wat samenspel betreft, het beste gegeven, wat wij tot nu toe van hen zagen. Het uitgebreide programma brachf verder behalve het journaal nog een komisch rum mer in zeven acten met de veelbelovende titel: Pappy op stap. Hierin komt de edltgenoot door de Bchuld van zijn zonderlingen zwager in ken- nis met een paar revuemeisjes en wat daar- van de gevolgen zijn is niet in kort bestek te vertellen. Doch men moet Ford Sterling in de hoofdrol zien, dan begrijpt men alles. Bovendien staan Nancy Carroll en Frances Lee hem zoo uitdagend ter zijde en zijn de situaties zoo allerdwaast, dat men van de eene vroolijkheid in de andere komt. Een programma, dat bijzondere aanbe- veling verdient. Alkmaarsch Bioscooptheatcr. De spoorzoeker van Portersville. De oudere bezoekers van het A.B.T. zul- fen deze dagen bij het zien van deze film te- rugdenken aan de jaren hunner jeugd, toen de boeken van Goeverneur en Cooper vrij- wel de eenige waren, die ze lazen neen, verslonden, dikwijls op tijden dat de ouders hen in slaap waanden. De namen Broeder Bleekgezicht, Wilddooder, Groote Adelaar en zoo vele meer komen weer in de gedachten terug, ze denken weer aan de soms kind:r- lijke trouw der Roodhuiden, maar ook aan hun wraakzucht en wreedheid, op zoo aan- grijpende wijze vaak door genoemde auteurs beschreven. Het verhaal van De Spoorzoeker van Por tersville speelt zich af in den tijd toen de oorspronkelijke bewoners van het Verve Westen zich nog met den moed der wan- hoop poogden te verzetten tegen de steeds verder doordringende kolonisten, die ge- steund werden door de legers, welke in naam van de beschaving werden uitgezonden om de indringende blanken te beschermen. De hier bedoeld? spoorzoeker is de ser geant Patrick O'Tool (Harry Carey), uitge zonden om te pogen een einde te maken aan smokkelarij van geweren, waarmee de India- nen werden bestookt. Hij vindt hem ook, maar alvorens kapitein Blake (Lhee Sunway) als de schuldige wordt aangewczen, gebeurt v Ij°j5 -'lee' waL Er hebben gevechten met Roodhuiden plaats, waarbij vele dooden val- len, er wordt een eenzame koerier overval- len en beroofdOm de eer van het re giment op te houden en ook om de mooie oogen van de dochter van den commandant verklapt O'Tool niet dat luitenant Owen, de zoon van den commandant, de moorde- naar is, maar neemt de schuld aan den ge- meenen roofmoord o.p zich, waarvoor schan- de en strop hem wacliten Deze trouw wordt door den jongen Owen be.oond, als hij, na bij een gevecht met de Sioux ernstig gewond te zijn, het misdrijf bekent eer hij den laatsten adem uitblaast. Als een lafaard had hij geleefd, maar als ee- man wil hij st rven. Het slot var. de fi'm is natuurliik bevredi- gend: O'Tool en de mooie Mary krijgen e'- kaar. Een spannende "rolprent met bijzonder mooie natuuropnamen. Het biiprogramma is dezen keer weer rijk aan afwisselingen: een paar kluchten en mooie berglandschappen wisselcn elkaar af. maakt een arme, maar edele jongeman ken- nis met een schatrijk Amerikaansch meisje, dat zich met haar oom op Corsica vestigt. Onbekend met de mooie natuur-plekjes op het eiland neemt dat meisje den jongen tot gids en samen dolen ze overal rond. Daar- door leert zij de armoede kennen van de be- volking en samen met haar oom sticht zij een toevluchtsoord voor kinderen en ouden van dagen. Geen wonder dus, dat de beide Amerikanen populair worden onder de be- volking Bij de opening van het toevluchtsoord is natuurlijk ook de jonge Corsicaan aanwezig, die ria de feestelijkheden een ivndez-vous heeft met the joung-lady, dat den gelieelen nacht duurt. Juist in dien nacht wordt de eenige vijand van den Corsicaan verm cord. Deze krijgt de schuld en hij wil zijn alibi niet bewijzen, om zijn geliefde (de schoone Ame- rikaansche) niet te compromitteeren. Als moordenaar wordt hij dan geboeid en weg- gevoerd. Dan offert het meisje haar goeden naam op en biecht op waar de „moorde- naar" geweest is. Het slot is dan: een geluk- kig paar! Deze film geeft buitengewoon goed spei te zien van de verschillende hoofdpersonen, terwijl de inhoud een ieder zal boeien. Daar- bij komt nog een attractie. De beroemdc Mistinguet de filmspeelster met de mooi- ste en duurste beenen treedt op tijdens de opening van het toevluchtsoord. En het is een genot, het dansen van deze danseres te zien. Als geheel dus een uitstekende film, die we gerust kunnen aanbevelen. In het voorprogramma komt een bijzonder gezellig nummer aan: De Camera-man. Dit is een geschiedenis van een fotograaf, die, om zijn carriere te maken, tal van wonder- lijke avonturen beleeft. In 8 acten ziet men den jongen slagen. Een spannende film, die het publiek aangenaam bezig houdt en de lachspieren onophoudelijk in beweging zet. En ten slotte wordt de eerste acte van de Indische Filmcyclus gedraaid. De groote, we- reldberoemde plantentuin te Buitenzorg laat een schitterende fauna zien van alle mogelijke planten, die in Indie groeien. Victoria-Theater. Corsicaansche hartstochfen. Als hoofnummer draait deze week in het Victoria-theater een Franco-film, getiteld Corsikaansche Hartstochten, een drama in 8 acten. Zooals den titel reeds aanduidt. speelt dit shik zich af op het eilaud Corsica. Daar NAMAKEN VAN ETIQUETTEN. Overtreding van de Auteurswef. De Zwitsersche Conservenfabriek „Lens bourg" Henckel en Roth gevestigd te Lens- bourg (Zwitserland) heeft tegen den jamfabri kant D. Geurts, wonende te Hien, gemeente Dodevaart een vordering ingediend bij den president der arrondissements-rechtbank te Tiel ter zake van het feit, dat genoemde Geurts een slaafsche copie heeft gemaakt van een merk voor jams, conserven, confituren enz. in hoofdzaak bestaande uit de natuur getrouwe afbeeldingen van aardbeien en bla- den van de aardbeienplant in de natuurlijke kleuren, welk merk zij sedert 1897 hier te lan- de onafgebroken heeft gebruikt en welk merk zij ook internationaal heeft gedeponeerd. Bo vendien maakte hij gebruik van het woord- merk „Hero" dat eischeresse bij voortduring zoowel in het buitenland als in ons land ge- durende meer dan 20 jaar heeft en nog wordt gebruikt voor dezelfde waren. Zij vordert uit dien hoofde, dat gedaagde het gebruik van deze merken zal verboden worden, terwijl zij tevens eischt eene schade- vergoeding van 250 voor elken dag dat hij daarmee blijft voortgaan. Hiertegenover stelde gedaagde, dat hij ont- kent dat zijne etiquetten een slaafsche copie zouden zijn van die van eischeresse. Welis- waar bestaan gedaagde's etiquetten uit af beelding der in de jams en in de confituren verwerkt vruchten, maar met een zoo groot verschil in kleur en teekening, dat van ver- warring geen sprake kan zijn. Ook komen op zijn etiquetten gedaagde's naam en woon- plaats voor in lichtblauwe kleur, terwijl eischeresse's handelsnaam in zwart is afge- drukt. Het gebruik van het woordmerk „Hero" ontkent hij ten voile. De president der rechtbank was van oor- deel, dat het merk van gedaagde zoodanige overeenkomst vertoont met dat van eische resse, dat klaarblijkelijk het merk van ge daagde een navolging is van eischeresse's merk met opzettelijk aangebrachte wijzigin- gen teneinde te kunnen spreken van een ander etiquet. Verder bleek het den president, dat op de jampotten van gedaagde inderdaad het woord „Hero" voorkomt. Op grond van art. 13 der Auteurswet 1912 nam de president aan, dat hier inderdaad sprake is van geheele of gedeeltelijke nabootsing in gewijzigden vorm en dat gedaagde's etiquetten niet het karakter van oorspronkelijkheid dragen. Hij is verder van opinie dat daartegenover de etiquetten van eischeresse moeten beschouwd worden als te zijn voortbrengselen van kunst. Ook is zijn meening dat gedaagde's handelin. gen leiden tot misleiding der koopers. Op deze gronden veroordeelde hij in kort geding den gedaagde Geurts om de gewraakte han- delingen te staken en aan eischeresse te be- talen een schadevergoeding van f 25 voor elken dag, dat hij met het bedrijven dier han- delingen mocht voortgaan met veroordeeling tevens van gedaagde in de kosten van het geding. ,.De zeven sleulels van Baldpate", door E. D. Biggers, bij Andries Blitz te Amsterdam. Wanneer een boek aangekondigd wordt als een humoristische roman, zooals met deze „Zeven Sleutels" het geval is. vreest men eigenlijk wel een beetje voor het humoristi sche. Men is onwillekeurig bang dat het er te dik op ligt en daardoor flauw is, of wel, dat het heelemaal ontbreekt. Dit nu is niet het geval met het bovenge- noemde boek en dat is een groote verdienste te achten. Er is in een Amerikaansche stad een bur- gemeester, een man uit het volk, jemand met groote capaciteiten en sterken wil, een man echter ook die niet bestand is tegen de verlok- kende aanbiedingen van omkooperij. In een zomerhotel, op een afgelegen plaats, zal hem in het hartje van den winter een bedrag van 200.000 dollar worden uitbetaald als de prijs van een zaak, die het daglicht niet kan ver- dragen. Maar er zijn eenige van zijn burgers achter het geheim gekomen en onder deze be- vindt zich ook de redactieleden van een krant. al lang poogde de corruptie aan het licht te brengen. Zonder het van elkaar te weten, gaan zes menschen midden in den winter door kou en sneeuw naar het dan eenzame hotel, waarvan ieder voor zich meent den eenjgen sleutel te hebben. Daar was even te voren een schrijver aangekomen, ook met den eeni- gen sleutel naar hij- meende. Hij zocht de rust, om een boek te schrijven dat hem eensklaps beroemd zou moeten maken. Van deze rust kwam evenwel niets, want hij werd in de ge schiedenis van den schat gewikkeld, dien hij beloofde aan een dame, die zich onder de gasten van het hotel bevond, ter hand te stel- len. Hij kende haar wel niet en wist ook niet welk recht zij op den buit zou kunnen laten gelden, maar zij verzocht het hem z6o drin- gend en keek hem daarbij z66 aan, dat hij haar het geld toezegde, ofschoon hij nog geen idee had van de manier waarop hij het in handen zou krijgen. Hij kreeg het kapitaal, het werd hem weer onstolen en hij nam het weer op welke wijze is niet zoo gemakkelijk te zeggen. Dat die al lang poogde de corruptie aan't licht te moet men lezen. Genoeg zij het te zeggen, dat de juffrouw behoorde tot de redactie van ge noemde krant en dat zij een schitterend ver haal schreef over de corruptie van den burger- vader. Inderdaad een humoristische roman, dien men met genoegen zal lezen en waaraan zich reeds velen vergast hebben, toen „De Speel- doos" het gelijknamige stuk, naar dezen roman bewerkt, opvoerde. H. UIT HET LEVEN VAN DE SPARTEL- RUPS. (Bombyx trifolu L.) Meermalen vindt men groote, zwarte rup- sen op klaversoorten, inzonderheid op roo- dek laver (trifolium pratense). Deze rupsen kenmerken zich door een lichtgele beharing, door fijne, lichte lengtestrepen, door lichte stippen tusschen de geledingen en door oranje-gekleurde vlekken in den nek en bo- ven de naschuivers. Spartelrups worden ze genoemd naar de spartelende bewegingen, die ze maken tot verkrijging van de vrijheid, wanneer men ze in de hand genomen heeft. Een welkome gast is de spartelrups niet, al kan de boer wel wat klaverblaadjes mis- sen. Maar ook in verschillende boomen kun nen deze onverzadigbare knagers heel wat verorberen, daar ze als rupsen overwinteren, om zich dan in het vroege voorjaar aan het jonge, malsche groen, aan bladeren- en vruchtknoppen, te goed te kunnen doen. Zoo vreten ze nog door tot Juni, om dan te ver- poppen in een cocon, die bruingeel gekleurd is. Grijpt men zoo'n cocon aan, dan voelt men de prikkelende baartjes, die er ingespon- nen zijn. Slechts drie weken blijft de poptoe- stand, en dan komt de vlinder, die maar en- kele weken heeft te leven. Rups en pop leven samen meer dan tien maanden. Doch de vlinders, waarvan de mannetjes en de wijfjes veel verschillen, zorgen in dien korten levenstijd wel voor zeer voldoende voortplanting, en wanneer we de hulp der vogels misten, zouden we ook spoet^T van Spartelrups-plagep hebben te spreken. Waar de kleinere vogels gaarne de eieren wegpik- ken daar is het de koekoek, die in de rupsen een lievelingskostje vindt. Het: „spaart den koekork!" kan dan ook niet dikwijls genoeg uitgeroepen worden. Bij de vlinders is de kleur van mannetje en wijfje vrijwel gelijk. Hoofdzakelijk zijn ze donkerbruin, doch er loopen lichtbruine ran- den over de vleugels. Ook zijn de voorvleu- gels met een stip versierd, doch deze is bij het wijfje lichter gekleurd, dan bij het man netje, en mocht dit niet het geval zijn, dan zou toch het steeds dikke achterlijf van het vrouwtje deze sexe aanwijzen. Door de lan- gere beharing bij het mannetje zijn de ver- sieringen minder opvallend op vleugels en achterlijf, dan bij 't wijfje, dat meer naakt is, en ook zijn de breedgebaarde sprieten bij het mannetje een duidelijk kenmerk. De mannetjes moeten een zeer goed reuk- orgaan hebben, waardoor ze steeds de wijf jes weten te ontdekken. Doet men eenige vrouwtjes in een doosje of kistje, dan komen de mannetjes er omheen vliegen. Dit middel wordt wel gebezigd om ze te vangen, daar deze vlugge en levendige dieren zich veel minder goed laten verschalken, dan de wijf jes. 't Is reeds duidelijk, dat we Spartelrups tot de spinners of bombycidae hebben te re- kenen, waartoe ook de zijderupsen behoo- ren. De spinners ontleenen hun naam na tuurlijk aan de eigenschap van de rupsen, om bij de verpopping spinsel te vervaardi- gen. Dit vormt nu eens een dichten, dan weer een veel minder dichten cocon, die doorwe- ven is met de losgelaten haren. Ook spinnen scmmigen rupsen wel bladeren aaneen, waartusschen zij als rups den winter door- brengen, om in het volgend jaar, als er nieuw, jong groen ontspruit, haar vraatzuch- tig leven voort te zetten. J. DAALDER Dz. ONDERSCHEIDING VOOR OUD-MINISTER LAMBOOY. Gistermorgen heeft prins Hendrik, als voorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis, het kruis van verdienste van het Ned. Roode Kruis uitgereikt aan den heer J. M J. H. Lambooy, oud-minister van Defensie. VIJF INBRAKEN IN EEN NACHT. Donderdagnacht is te Nieuwveen op vijf verschillende plaatsen ingebroken, nl. bij den burgemeester, den dokter en in drie daarnaast gelegen woningen. Ondanks deu grooten opzet van het plan was de buit ge- ring, ongeveer 130. Het was den heeren blijkbaar uitsluitend om geld te doen; zilve ren voorwerpen vond men achteloos wegge worpen. GASVERGIFTIGING. Nog goed afgeloopen Gistermorgen te negen uur was de woning van zekeren H. J. Hardon, in de Blokstraat te Zwolle, nog gesloten, terwijl het licht in de achterkamer brandde. De man, bakkers- kneeht, gaat anders vroegtijdig naar zijn werk. Door een raam kwamen buren binnen en vonden in twee bedsteden den bejaarden man en zijn vrouw, die geen teeken van leven meer gaven. Naar buiten gedragen, bleken bei- den nog te ademen. Na met een zuurstofap- paraat te zijn behandeld, werden zij naar het ziekenhuis gebracht, waar de levensgeesten tcrugkeerden. De slang van het gastoestel bleek niet goed aan te sluiten, waardoor een langzame gasvergiftiging had plaats gevonden. HET CADEAUX-STELSEL. Het rapport gereed. Naar het „Ned. Weekblad voor Kruide- nierswaren" verneemt is deStaatscommissie- Van Wijnbergen, tot bestudeering van het cadeaux-stelsel, met haar taak en rapport gereed. De commissie komt 18 November o.a. voor het laatst bijeen tot het vaststellen der eind- redactie. De aanbieding van het rapport kan voor 28 November tegemoet worden gezien De conclusies der Staatscommissie zijn ge- goten in den vorm van een schets van een wetsontwerp tot beperking van het stelsel. Zij komt niet met een algeheele verbodsbepa- ling. SCHEIDSGERECHT NED. SPOOR- WEGEN. Naar het „Volk" verneemt, heeft de hee: Henri Polak zijn benoeming tot scheidsge- rechtsvoorzitter bij de Nederlandsche Spoor- wegen aanvaard. DOOR EEN AAP AANGEVALLEN. Een driejarig dochtertje van de familie R. aan den Amatelveenschen weg is door een huisaap op zoodanige wijze mishandeld, dat het kind in een ziekenhuis te Amsterdam moest worden opgenomen. Ofschoon de kleine het anders uitstekend kon vinden met het beest, wordt thans vermoed, dat de aap uit ja lousie heeft gehandeld, daar het kind den laatsten tijd meer notitie van een jong poesje nam dan van de aap. ERGERLIJKE DIERENMIS HANDELING. De politie te Koudekerke lieeft drie mannen wegens ergerlijke dierenmis- handeling gearresteerd. Zij hadden een paard met een schop bloedende wonden geslagen en uit vrees voor ontdekking deze rpet klei dicht gesmeerd. NED. REISVEREENIGING. Verschenen is het 23ste jaarverslag van de Nederlandsche Reisvereeniging. Daarin wordt o.a. vastgesteld, dat de al- gemeene toestand van de vereeniging zeer gunstig is. Omtrent de uitgevoerde reizen deelt het verslag mee: Van de 749 uitgeschreven reizen gin- gen er 479 door (vorig jaar 418) met een totaal aan deelnemers van 18000 (vorig jaar 15400), een vermeerdering dus van 61 reizen en van meer dan 2500 deelne mers. Onder deze bijna 500 reizen zijn er een paar die bijzonder de aandacht trekken, dat zijn de Generale naar Meran, waar aan 767 leden deel namen, de reis naar Noorwegen, met de „Rijndam", waaraau 930 leden deelnamen en de andere reizen met de „Rijndam", naar Engeland, met een deelnemersgetal van 300 tot 400. Het financieel verslag is eveneens zeer gunstig. Toegevoegd zijn ten slotte de versla- gen der verschillende afdeelingen. DE DOETINCHEMSCHE GASKWESTIE. In de heden gehouden vergadering van den raad der gemeente Doetinchem kwamen brieven in van de firma's Stok- vis te Rotterdam, Wilson te Den Haag, Gautsch te Amsterdam en Gasmeterfa- briek te Dordrecht, waarin deze firma'-: mededeelen, niet te zullen voldoen -aan de eischen van den raad tot storting van retourcommissie in de gemeente- TERAARDEBESTELLING MEVR. ALBARDA—BRALS. Onder zeer talrijke blijken van deelne- ming werd gisteren te's Gravenhage ter aarde besteld het stoffelijk overschot van mevr. AlbardaBrals, echtgenoote van ir. Albarda, leider der soc.-dem. Tweede Kamerfractie. Onder de aanwezigen bevonden zich bijna alle soc.-dem. kamer-, staten- en raadsleden, verder afgevaardigden van de Soc.-dem. Vrouwenclub en andere bevriende organisaties, waarvan velen met vlaggen en banieren. Zeer veel bloemstukken dekten de baar. Aan de groeve werd het woord ge- voerd door mevr. Sannes, mevr. Wibaut, weth. Drees en het Eerste kamerlid Wi baut; nadat tevoreA door „De Stem des Volks" een paar coupletten waren ge- zongen van het lied: Aan de strijders. Ir. Albarda dankte voor de betoonde deelneming. FEDERAT1E VAN CHRIST. VER. VAN EN VOOR VROUWEN EN MEISJES. De Fed. van Christ. Vereenigingen van en voor Vrouwen en Meisjes hield op 5 en 6 Nov. j.l. haar jaarvergadering te Den Haag. Met algemeene stemmen werd tot voorzitster gekozen Jonkvrouwe C. M. van Asch van Wijck, die reeds geruimen tijd het voorzit!er- schap tijdelijk waarnam. EEN HALVE CENT IS OOK GELD. De Tel. vertelt: Aan den raad der gemeente Weesp is ter goedkeuring aangeboden de rekening van den Vleeschkeuringsdienst voor den kring Weesp (omvattende de gemeenten Weesp, Weesper- karspel, Muiden, Nigtevegt en Nederhorst den Berg). Zooals te doen gebruikelijk is, werd deze rekening ter advies gezonden aan de commissie van financien, welke blijk heeft gegeven, haar taak bijzonder minutieus op te vatten. Niet dat deze raadscommissie bezwaar maakte tegen de goedkeuring dezer rekening maar zij had ontdekt, dat op de balans het fonds, gekweekt uit de jaarlijksche winst en geboekt was tot 'n bedrag van 13.399.43 R, hetgeen, naar de commissie had nagespeurd, een halve cent te hoog was] In haar I'apPYiJ tabletten tegen heeft de commissie niet nagelaten op deze fout te wijzen. DE OVERVAL MET ROOF OP DE BLOEMGRACHT TE AMSTERDAM. Gisteren heeft de vierde kamer der A'fn- sterdamsche rechtbank uitspraak gedaan ;n de zaak tegen den 19-jarigen bankwerker L'. W. B. en den 20-jarigen straatmaker P. V., die zich te verantwoorden hebben gehad ter zake van den overval met roof, in een per- ceel aan de Bloemgracht, op 27 April j.l. De bankwerker werd veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf (de officier had 5 jaar geeischt). De zaak tegen den straatmaker werd, overeenkomstig het verzoek van den of ficier, terug verwezen naar den rechter-coiu- missaris, opdat een onderzoek naar de geest- vermcgens van verdachte kan worden ing*. steld. BRAND. In een nwlen te Zaandam. Vnjdagavond omstreeks half tien werd een begin van brand ontdekt in den molen ,LM Honingvat" staande in het Oostzijderveld en in eigen dom toebehoorende aan den heer Hein Groen. Toen de brandweer ter plaatse arriveerde had het vuur zich reeds in den geheelen molen verspreid. Aan het kracht- dadig optreden van de brandweer is het te danken, dat de molen niet ten prooi viel aan de vlammen. De goederenvoorraad, zoowel als de molen, kregen echter belangrijke brand- en waterschade. ALASTRIM. Te Alphen a. d. Rijn is een geval van alas* trim geconstateerd. DOOR MOTORBOOT OVERVAREN Een oude man verdronkeh De 70-jarige arbeider Koopmans te Grouw. die Woensdagavond in zijn schouw door een motorboot werd overvaren, is aan de gevo! gen daarvan verleden. ONBEWAAKTE OVERWEGEN. De commissie van onderzoek ontbondeh. De minister van Waterstaat heeft ontbon- den met dank de commissie van onderzoek inzake de veiligheid op openbare niet-afge- sloten overwegen. KORTE BERICHTEN. In de laatste weken komen vele houtbooten te Zaandam binnen, zoodat er dezer dagen zestien met hout beladen sehepen in deze haven in lossing lagen. Het lossen gaat buitengewoon vlug, zoo dat reeds bijna de helft van dit aantal weer in ballast naar zee is vertrokken. Prins Hendrik heeft het voornemen zich 13 Nov. a.s. voor eenigen tijd naar Duitschland te begeven. Op 19 Nov. zal de prins de gast zijn van den Neder- landschen gezant te Berlijn, mr. J. P. graaf van Limburg Stirum. Gisterochtend heeft de minister van defensie mr. dr. L. N. Deckers, ver- gezeld van zijn adjudant kapt. G. van Weel. gen. Borel, inspecteur van den Landstorm en baron Van Voorst tot Voorst, hoofd van de 2de afdeeling B van den Generalen Staf, een bezoek ge bracht aan Delft. Met 1 Jan. a.s. zal de tol op den Groot enburgschen grintweg bij Tic) worden opgeheven. De slager H. Visser te Harderwijk, die Woensdag onder 's-Heerenloo met zijn rriotor- fiets is gevallen, is overleden. Maandagmiddag zal te Leiden door den minister van A., H. en N. worden geopend de Anna-kliniek voor Orthopaedic, aan de Lijs- terstraat aldaar. DE A.S. POOLVLUCHT VAN DE GRAF ZEPPELIN. s Belangwekkende mededeelingen Naar reeds gemeld werd, zijn thans da definitieve voorbereidingen begonneti voor den Pooltocht van de Graf Zeppelin in den loop van het volgend jaar. Over de organisatie van de vlucht hebben gedurende den laatsten tijd onderhande- lingen plaats gehad te Oslo, waaraan van Noorsche zijde Nansen en Sverdrup en van Duitsche zijde professor Willin- ger deelnamen. Over den inhoud van deze onderlian- delingen heeft thans prof. Sverdrup na zijn terugkeer naar Bergen aan den cor respondent van „Politiken" aldaar be langwekkende mededeelingen gedaan. Het totaal aantal deelnemers aan de vluchten zal 46 bedragen, o. w. 12 ge- leerden, 2 journalisten en 1 persfoto- graaf. Het luchtschip zal einde Maart van Friedrichshafen vertrekken en het op- onthoud te Tronso zal zich beperken tot het bijvullen van gas en brandstof. Van Tronso gaat de vlucht naar Fairbanks in Alaska, vanwaar een vlucht midden over de ijszee zal worden gemaakt. Hier- op wordt naar Tronso teruggekeerd. Het oponthoud op de verschillende plaatsen is afhankelijk van de weers- omstandigheden. De vluchten zullen evenwel niet lan- ger dan 4 dagen duren. In het geheel venvacht men, dat de Poolvlucht 4 we ken zal duren. De assurantie-nwatschappiicn durven het risico niet aan. De assurantiemaatschappijen hebben be- sloten de verzekering van den Poolvlucht van den Graf Zeppelin niet op zich te ne- men. Men is van meening, dat de assurantie niet moet worden uitgebreid tot tochten, die alleen onderzoekingsdoeleinden nastreven in geheel onbekende gebieden, die grootendeels afgesneden zijn van iedere poging om even- tueel hulp te breneen. ff Bij Apoth. eo OrogUtcm

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5