De Holllandsche Draaimolen De Melee in Palestina, De a.s. vlootconferentie. Brland voor de Fransche kamer, Aile na den oorlOg betaalde premien zou den niet voldoende zijn om ernstige gedeel- telijke beschadiging, laat staan een geheel lerlies te dekken. PROEFVLUCHT VAN DE R. 101. Het luchtschip R. 101 heeft gistermiddag em 2 uur een korten proefvlucht gemaakt. ZEPPELIN-BOUW IN AMERIKA. In Akron (Ohio) is men begonnen met den bouw van het nieuwe reuzenluchtschip R. 4, een Amerikaansche vloot-Zeppelin. Het luchtschip zal ingericht worden voor het ver- voer van 3 vliegtuigen en zal ook grooter zijn dan de beide nieuwe Engelsche lucht- schepen. HERDENKING 25-JARIG BESTAAN VAN HET GYMNASIUM. Een tentoonstelling, die de onschatbare waarde van het voorrecht, aan deze onderwijsinrichting opieiding te ontvangen, in het licht stelt. De feestelijkheden, tijdens de herden- king van dit 25-jarig bestaan, werden gisteren ingeluid met de opening van een tentoonstelling van oudheden, teeke- ningen, portretten en leermiddelen, betrekking hebbende op het Gymna sium, in het Gymnasium-gebouw. Deze tentoonstelling, die ook heden- morgen van 10—12 uur geopend was, is Zondagmiddag van 24 uur, ook voor iedereen, gratis toegankelijk. Gistermiddag heschen de leden van Autoy Esmen een door de meisjes-leer- lingen van de school vervaardigde Gym nasium vlag, die onder het zingen- van de hymnes, werd ingewijd, welk moment door de fotografen werd vereeuwigd. Door den regen hing de vlag al spoe- dig triest neer, doch dit had geen invloed op het enthousiasme van de leerlingen, die vanaf het poortje tot den ingang van het gebouw ter versiering nog lange •wimpels in de stadskleuren hadden aan- gebracht. De opening van de tentoonstelling. f De Rector, Dr. Hemelrijk, herinnerde ter aan, dat men tot hem, toen hij in het iComitd het plan opperde, om aan de vie wing van het 25-jarig bestaan van het [Gymnasium, een tentoonstelling te ver- >binden had gezegd: „U hebt leeraren, ■leerlingen en een oude schoolwat kunt iU nu nog meer tentoon stellen." Spr. vroeg zich toen af, of er inderdaad bezienswaardigheden genoeg bestonden, om de belangstelling van het publiek te wekken. Het. werk van de laatste dagen, zoo vervolgde spr., heeft getoond, wat een schat van bezienswaardigheden het Gymnasium naar voren heeft te brengen. Spr. wekte de leerlingen op, hun [ouders te verzoeken, deze dagen het [plekje te bezoeken, waar hun kinderen tonderwezen worden en de instrumenten en schoone voorwerpen te aanschoutven, ^waarmede men in het Gymnasium de .zielen van de leerlingen beroert en mede de sfeer aan te voelen, waarin op het 'Gymnasium hun kinderen verkeeren. feorg vooral, zoo zeide spr., voor een goed bezoek, omdat dit ten goede kan komen aan het schoolfonds, dat in elk geval ten bate van jullie, in den een of andertn vorm zal worden aangewend. Bij het inrichten van de tentoonstel ling, zoo vervolgde hij, hebben wij ver- schillende mooie afdeelingen kunnen vormen. Met medewerking van den heer Dresch, den gemeentelijken Archivaris, is er een afdeeling ingericht van portret ten, boekwerken, prijzen, oorkonden, enz., alles betrekking hebbende op de oude Latijnsche school, die van de be- langrijke plaats getuigen, welke die Latijnsche school in Alkmadr's verleden innam. De schenking van Mr. van der Hoe- ven, den eersten president-curator van het Gymnasium, bestaande uit oud vaat werk, oude wapens, urnen en vuurstee nen. gebruikte voorwerpen, opgegraven in de oude Romeinsche nederzetting te Nijmegen, vertegenwoordigt een kost baar bezit, waarop het Gymnasium met recht trotsch kan zijn. Leeraren, die vele jaren hier aan de school werkzaam zijn, vroegen mij met verbazing, waar dit alles geborgen was of dit tot het bezit van he: Gymnasium behoorde en of het wel echt was. Ja, zeker is het echt, maar een pas- sende bergplaats hebben wij er altijd nog niet voor kunnen vinden, waardoor het tot nog toe in verschillende laden en kasten opgeborgen is geweest, met het treurige gevolg, dat de meesten van het bestaan dier schoonheden ternauwer nood iets weten. Des te verheugender is daarom het feit, dat dit jubileum de ge legenheid biedt aan de burgers van Alk maar en omgeving, die belang in dit al les stellen om het rustig en goed te be kijken. De foto-afdeeling zal. zoo zeide spr een goede attractie blijken. Jullie, leerlingen, zijt er alien min stens ddnmaal vertegenwoordigd en vele waardige burgers van Nederland zien zich daar nog als schooljongen in hun examenklas. De afdeeling Natuurlijke Historie laat het publiek een mooie paddenstoelen tentoonstelling zien door den betreffen den leerahr, met behulp van de leerlin gen, samengesteld en bevat verder pre paraten op sterk water, opgezette vogels vogelnestjes, vlinders en insecten. In dit lokaal zijn ook ondergebracht teeke ningen, ontwerpen en schetsen van leer lingen. Op het gebied der geschiedenis, aarcl rijkskunde en wiskunde kan men in e6n lokaal veel belangrijks aanschouwen terwijl men in de scheikundige afdeeling een prachtige collectie fraaie steentjes kan bewonderen. De natuurkundige afdeeling laat haar belangrijkste instrumenten zien en de monstreert er enkele. Gij, leerlingen, zoo zeide Dr. Hemel rijk, zorgt er voor, het publiek z66 te ontvangen en te leiden, dat het opgewekt de tentoonstelling verlaat. Dit moet ons een eer zijn. Ieder op z'n post. Geeft zoo veel mogelijk toelichtingen en uitleg en zorgt er voor, dat niemand het gebouw verlaat, zonder dat hij de tentoonstelling goed bezichtigd heeft, zijn handteeke nintr in het fraaie album heeft geplaatst z n op de ba- en de bus voor het schoolfonds niet ver- geet. Hierop verklaarde spr. de tentoonstel ling voor geopend. (Applaus.) De tentoonstelling. In een localiteit, rechts van den in gang, is onder leiding van den archiva ris Dresch datgene bijeen gebracht, wat betrekking heeft op de oude Latijnsche school. Men ziet hier documenten, reglemen- ten, publicaties, medailles, boekwerken, waaronder fraaie, zeldzame exemplaren en uit een rustige beschouwing krijgt men wel den indruk, dat de vroegere Latijnsche school, die in z'n bloeitijd een Europeesche vermaardheid genoot, van groote beteekenis is geweest. Onder leiding van een der gymnasi- asten, die bij ons binnenkomen reeds dadelijk het bewijs wilde leveren, dat de toespraak van Dr. Hemelrijk op hem zijn uitwerking niet had gemist, waar- om hij ons dadelijk naar het album ge- leidde, verzoekende onzen naam daarin te plaatsen, bezochten wij de verdere lokalen. Onze totaal-indruk van deze tentoon stelling is, dat zij, die hun opieiding aan deze mooie onderwijs-inrichting mogen ontvangen, tot de bevoorrechte men- schenkinderen gerekend moeten worden- In het lokaal voor aardrijkskunde, wiskundige aardrijkskunde en wiskun de kwamen wij in bewondering voor een jeugdigen leerling, die bij een mecha- nisch zonnestelsel stond geplaatst en met een zekere flux de bouche van astronomische kennis blijk gaf en gemakkelijke wijze verklaarde, hoe verschillende hemellichamen hun nen om de zon volgen. Het deed prettig aan, hem volgens de wet van Keppler over de uiteinden der lijnen, die de rich- tingen en afstanden van het hemel- lichaam met betrekking tot de zon voor- stellen, te hooren spreken. De afmetin- gen van Saturnus en zijn ringen waren voor hem de meest gewone zaken. In dit lokaal wordt tevens gedemon- streerd, hoe de verschillende mineralen worden verkregen en ziet men mede prachtige hulpmiddelen om de stereo- metrie te verduidelijken. In een lokaal voor de geschiedenis trekken vooral de platen, die aangeven hoe de Grieken en Romenen gekleed waren, de aandacht. Een grafische statistiek over de leer aren en leerlingen der school vindt men daar mede ondergebracht. In het leslokaal van de vijfde klasse is aan het oudheidkundig museum van wijlen den eersten president-curator. Mr. Van der Hoeven, die deze verzame- ling aan het Gymnasium schonk, een plaatsje ingeruimd. Men ziet hier mooie urnen, vuurstee- nen, die als bijlen gebruikt werden, een stuk marmer van den tempel van Miner va, door de Perzen verwoest, maar door Pericles mooier opgebouwd, beenderen die als schaatsen werden gebruikt en andere voorwerpen uit den prae-histori schen tijd. Fraaie boekenrollen en een wastafeltje, vroeger als brief gebruikt, kan men hier eveneens bewonderen. In het 6de klas-lokaal kan men een blik werpen op een groote collectie fo- to's van curatoren, leeraren en leerlin gen vanaf de oprichting van het gymna sium. Hier vonden ook een plaatsje een aantal karikaturen, door Mej. Dickie Konijn, oud-leerlinge van het Gymnasi um, van de leeraren gemaakt, waarvan vooral die van den leeraar Keyman niet onverdienstelijk is. Een bizonder geestige karikatuur Is die van Dr. Van Amerongen, in Parijs door een karikaturist vervaardigd. In het eersteklas-lokaal vond de ge- schiedenis-bibliotheek een plaatsje, be- nevens een aantal albums, door de leer lingen zelf gemaakt,waarin door den leeraar verstrekte plaatjes worden ge- plakt; de leerlingen verkrijgen op die wijze een mooi album voor de kunstge- schiedenis. In het lokaal voor de natuurlijke histo rie en teekenen trekt dadelijk de aan dacht de bizonder fraaie collectie padde- stoelen, door den leeraar Dorgeloo met behulp van eenige leerlingen verzameld. Eenige linoleumsneden van Wim Maschmeijer, een der leerlingen, trekken mede de opmerkzaamheid. Ontwerpjes van leerlingen, boekenleg- gers, lampekapjes, vonden hier mede een plaatsje. Dieren op sterk water, voorstellingen van het menschelijk lichaam en de ver schillende organen, vlinders, insecten, verschillende vogelnestjes kan men hier ook bestudeeren. In het lokaal voor de scheikundige mineralen vindt men 29 soorten mar mer, verschillende edelsteenen en half- edelsteenen. Hoe mooi de Rijnkiezel is, als deze is geslepen, kan men hier te vens aanschouwen. Zuiver zilver, koper en goud, zooals dit in de natuur een plaatsje vond, is daar ook aanwezig. In het lokaal voor de natuurkunde ziet men verschillende rontgenfoto's, die in de school zijn opgenomen. Men treft er ook aan de instrumenten, die het ge- nootschap Phvsica aan het Gymnasium in bruikleen afstond. Bij een beschouwing valt het op, hoe men vroeger de instrumenten veol fraaier maakte dan tegenwoordig. De antieke gewichten, weegschaaltjes, een oud compas zijn bizonder fraai. Men ziet er ook een Herons ballon, waarmedc het beginsel van den stoom verklaard wordt. Dr. Wittop Koning, die de bezoekers in deze afdeeling gaarne inlicht, toonde ons op een glasplaatje een met de mi- croscoop gemaakt foto'tje van 1 m.M., welk stipje met de projectie-microscoop op het doek gebracht, in beeld geeft de Madonna met het kindje van Leonarda da Vinci en wel ter grootte van 2 M. in het vierkant. Hij demonstreerde ook een Tesla in- strumentarium, waarmede een electri- sche stroom verkregen wordt van over de 200.000 volt. Een met gas gevulde buis zonder contact in het magnetische veld gebracht, geeft licht, terwijl een met koperdraad verbonden gloeilampje, dat men zonder contact in dit veld brengt, gaat gloeien. Als man van wetenschap vertelde Dr. Wittop Koning ons, dat deze hoogfre- quente stroom absoluut ongevaarlijk is, terwijl de mensch door een stroom van 400 tot 100.000 volt onmiddellijk gedood wordt. Ter staving van zijn bewering legde hij zijn hand op het werkende in strument, waarvan de electrische von- ken spatten. Met de herinnering aan de schokken, die wij wel eens ontvangen hadden bij het aanraken van een defect stopcon- tact, waarop 220 volt stroom stond, ge- voelden wij er weinig voor, om aan zijn uitnoodiging gevolg te geven, het con tact met 200.000 volt stroom ook eens aan te raken. Toen wij eindelijk den man van wetenschap zooveel geloof schonken als hij wenschte, mochten ook wij ervaren, dat hij gelijk had en dat men alien den stroom waarneemt, wan- neer men vlak bij het contact is, doch er niets van gevoelt, als men dit aan- raakt. In dit lokaal ziet men ook een oud natuurkundig werk van den abt Nollet, uitgegeven in 17591771, voorzien van fraaie kopergravures, eigendom van den heer Wittop Koning. Wie in gymnasiaal onderwijs belang stelt, mag niet verzuimen, deze tentoon stelling te bezoeken. De Revue. Des avonds om 8 uur werd door eeni ge leerlingen in de Harmonie een revue opgevoerd voor leerlingen, ouders en introduces. De avond werd besloten met een bal. Hedenavond heeft de tweede opvoe- ring van de revue plaats voor curatoren, leeraren, rdunisten, leerlingen der drie hoogste klassen en gasten. In ons nummer van Maandag komen wij op een en ander nader terug. De Kamer spreekt haar vertrouwen uit. De Fransche Kamer heeft na een debat, dat tot laat in den nacht duurde, met 332 tegen 253 stemmen haar vertrouwen in het kabinet-Tardieu uitgesproken. De Ramer uit een gegaan. De Fransche kamer is na het uitsprek n van haar vertrouwen in de regeering tot Za- terdagmiddag verdaagd. DE INTERNATIONALE BANK ZWITSERLAND. IN om in elkander te zetten en te laten draaien op de kachel. Prys f 1.25. Van Putten Oortmeijer, Payglop. Buitenland Zijn verklaring over de buitenlandache politiek. Het definitieve beslwt. Uit Baden-Baden wordt gemeld, dat de or- ganisatiecommissie der Bank voor Interna tionale Betalingen gisteren heeft besloten om de bank in Zwitserland te vestigen. Er wordt hard gewerkt De organisatie-commissie van de Bank voor Internationale Betalingen begint haar werkzaamheden te bespoedigen, om op zijn laatst Donderdag a.s. klaar te zijn. Er zijn zelfs op vandaag en Zondag plenaire zittin- gen uitgeschreven. Belgie teleurgesteld? Met betrekking tot het besluit van de orga nisatie-commissie om den zetel van de Bank voor Internationale Betalingen in Zwitser land te vestigen, meldt de „Matin", dat de beide Belgische gedelegeerden hebben mee- gedeeld, dat zij de conferentie zullen verla- ten en naar Brussel zullen terugkeeren. De reis van de Engelsche commissie. Volgens telegrammen uit Jaffa hebben de Arabieren de reis van de Engelsche com missie van onderzoek naar Jaffa en Tel Aviz gebruikt voor een betooging tegen de ver klaring van Balfourt. Langs den 65 K.M. Ian gen weg van Jeruzalem naar Jaffa hadden zich duizenden Arabieren opgesteld, die vaandels droegen met opschriften als: Weg met de Balfour-verklaring! Wij eischen recht en Palestina moet Arabisch blijven!" De manifestatie is zonder incidenten ver- loopen. De commissie werd met levendig ge- roep begroet. Naar uit Syrie wordt gemeldt, zouden aan de grens verscheidene Joden wegens pogin- gen tot het smokkelen van wapens gearres- teerd zijn. Nieuwe onderhandelingen met de ambassadeur. Minister-president MacDonald zal, naar men in politieke kringen aanneemt, in den loop van den volgenden week, de onderhan delingen met den ambassadeur van de mo- gendheden die zullen deelnecnen aan de vlootconferentie te Londen, weer hervatten. De onderhandelingen met de ambassa- deurs zullen echter geheel afzonderlijk met iederen ambassadeur worden gevoerd. TSJECHO-SLOWAKIJE. WEER EEN GEESTELIJKE GEARRESTEERD. In Oost-Slowakije werd weer een geeste- lijke, Joseph Jankowitsj geheeten, onder de verdenking van hoogverraad, gearresteerd. Jankowitsj is een der vooraanstaande leden van de Hongaarsche Christelijke Soc. partij en moet herhaalde malen reizen naar Polen hebben gemaakt en conferenties met verdach- te Hongaarsche personen hebben gehouden. geldleening af te lossen, doch het hoopt, dat de crediteuren hunne voorschotten nog eenT gen tijd in de kas der vereeniging zullen laten tot vorming van een fonds voor een clubge- bouw. De stichting van een dergelijk gebouw is n.l. de vurige wensch van het bestuur en het zal trouwens het aanzien van onze baan aanzienlijk verhoogen, waardoor zij in de toe- komst ongetwijfeld nog in meerdere mate als een der eersten onder de Nederlandsche ijs- banen gerekend zal worden. Op buitengewoon hoogen prijs zullen de leden het zeer zeker stellen, dat het bestuur, dank zij de stijging van het ledental, het lid- maatschap voor het kemend seizoen heeft ge- steld op 1 per persoon. We twijfelen er met aan of deze stap zal een krachtige opwekking beteekenen voor velen om aanstonds als lid .toe te treden, opdat de vermeerdering van het aantal leden de mindere ontvangst grooten- deels te niet doet. Hierbij is evenwel de bepa- ling gemaakt, dat men zich voor 1 December a.s. moet aangeven; na dien datum is de prijt verdubbeld. In verband met verschillende klachten over fraude, waarbij niet-leden zich toegang ver- schaften op kaarten van anderen zal een streng toezicht worden gehouden en bij mis- bruik onherroepelijk intrekking der kaart vol- gen. Men ziet: het bestuur der „IJsbaan Heiloo'' stelt alles in het werk om haar mooie, ge- waardeerde stichting zoo populair mogelijk te maken. Een streven, waarbij aller medewer king verdiend is! KOEDIJK. In de Donderdagavond gehouden vei* gadering der ijsclub Koedijk bedankte de heer Jn. Otto Mz. als voorzitter we gens hoogen leeftijd. Hij had dezen post 32 jaar vervuld. Namens de afdeeling werd hem een herinneringsmedaille uitgereikt, en werd hij tevens benoemd tot eerelid. De heer A. Sloof werd in zijn plaats benoemd tot voorzitter. Provinciaal nieuws Gistermiddag tegen zes uur heeft Briand voor een dichtbezet Huis, dat hem met luide toejuichingen begroette, een verklaring afge legd over de Fransche buitenlandsche poli tiek, die hij een waardige en flinke staat- kunde noemde, welke op den huidigen voet zal worden voortgezet. Deze politiek is niet per- soonlijk, zij is bevestigd door opeenvolgende kabinetten, goedgekeurd door Poincare en gesteund door het parlement. Briand legde er den nadruk op dat Tardieu het volkomen eens is met de buitenlandsche gedragslijn van het vorige kabinet. Op critiek van zekere zijde antwoordend zeide Briand, dat hij de buitenlandsche vraagstukken nooit moedeloos heeft opgevat Frankrijk is meester van zijn lot en kan krachtig bijdragen tot den wereldvrede. Spr voegde hierbij dat het hem nooit aan een scherpen blik heeft ontbroken. Zoo heeft hij den moed gehad twee jaar voor 1914 het int tiatief te nemen voor de nationale verdedi- gingswet. Wanneer men dit in vollen vrede heeft gedaan, kan men vervolgens onrecht- matige verdachtmakingen negeeren. Spr. die tijdens den oorlog nooit iets heeft nagelaten om de overwinning te verzekeren, heeft thans wel het recht alle krachten te richten op den vrede. De zedelijke grootheid van Frankrijk heeft nooit geleden tijdens de onderhandelingen die spreker heeft gevoerd. In Den Haag was Frankrijk het volkomen eens met zijn vroege re bonagenooten, dat het plan-Young moest worden aanvaard. Briand zette vervolgens uiteen dat de ver dragen van Locarno een poging inhielden om een grens te scheppen, die noch Fransch, noch Duitsch, maar gei'nternationaliseerd zou zijn. Vervolgens bracht Briand hulde aan wijlen Stresemann en vroeg in verband met Duitschland's toelating tot den Volken- bond of heden ten dage een redelijk mensch in Frankrijk kan vinden, dat een volk van zestig millioen zielen buiten den Bond kan worden gelaten. Daarna besprak Briand de artikelen van het verdrag van Versailles nopens de bezet- ting van het Rijnland en zette uiteen dat zi] een intergeallieerde bezetting beoogden. Na een interruptie van Marin vervolgde de minister zijn juridische beschouwingen over het verdrag van Versailles en gaf daar na een technische uiteenzetting over het doel van de Haagsche overeenkomsten, hetwelk betrekking heeft op de waarborgen, welke Duitschland moet geven om de commercial! seering van Frankrijk's deel in de schade- 1 vergoeding te verzekeren, IJSBAAN HEILOO. Een stichting, die in een behoefte worziet. Contributie-verlaging voor het komend seizoen. De winter nadert weer Ingeluid door regen en wind, zal aanstonds de ijsvorst zijn scepter zwaaien en zullen onze lage landen weer vastgelegd worden in z'n ijsboeien. Dan voert de echt-Hollandsche schaatssport hoogtij en kunnen we genieten van het heerlijk glijden op de gladde ijzers of van den aanblik van dit sportief genoegen. Wij, Heilooers, wel in ruime mate! Dank zij den arbeid van het bestuur der „IJsbaan Heiloo", dank zij het initiatief, dat 5 jaar ge leden van eenige ingezetenen uitging, om een eigen ijsbaan te stichten en mede dank zij den steun, die daarbij allerwegen werd ondervon- den. We weten nog goed, hoe in het eerste jaar dat het terrein aan de Zandersloot onder wa ter stond de winter ons in den steek liet Doch de „IJsbaan Heiloo" liet zich door dit „verraad" niet afschrikken, in de eerste vin jaar van het bestaan werden vele moeilijk heden overwonnen en thans kunnen we con stateeren, dat hier in ons dorp een gelegen- heid voor ijssport en ijsvermaak is geschapen, die in een werkelijke behoefte voorziet. We zullen niet veel cijfers noemen, doch willen er even de aandacht op vestigen, dat er den vo- rigen winter dagen zijn voorgekomen, waar op 2500 rijdsters en rijders op de baan waren Een respectabel aantal! Regelmatig steeg het ledental en even krachtig nam onze ijsbaan in bloei toe. Ver schillende wedstrijden werden georganiseerd waarvan we slechts noemen twee provincial^ kampioenschappen, benevens een invitatiewed- strijd schoonrijden onder leiding van den Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond; verder tal van wedstrijden voor de plaatselijke jeugd Hierdoor hebben de bezoekers der „IJsbaan Heiloo" kunnen genieten van de prestaties der beste kunst- en hardrijders en werd de baan tot in het geheele land bekend. Nimmer heeft het bestuur kosten gespaarc voor een goede verzorging der baan en, waar zij zoo prachtig temidden der bosschen is ge- legen, behoeft het niet te verwonderen, dat verschillende rijders, die meerdere ijsbanen in ons land kennen, de „IJsbaan Heiloo" een der mooisten noemen. We mogen er verder wel even op wijzen dat de Ijsbaan Heiloo" des winters als ob ject voor de werkverschaffing de gemeente in haar werkloozenzorg zeer verlicht heeft. Door den gestadigen voortuitgang is het bestuur thans reeds in staat de geplaatste BERGEN. Vrijdagtoorgen te 11 uur had ten Raad* huize de vierjarige verhuring plaats van de aan de gemeente in eigendom toebehoorende landerijen, dijken en we- gen. Aan de voorvvaarden, welke jaren aaneen vrijvvel onveranderd waren ge- bleven, waren ditmaal eenige nieuwe voorvvaarden toegevoegd. was nieuw cU bepaling dat voor eenige pebceelen, welke een bepaalde huurwaarde te bo- ven zouden gaan, door de huurders bor- gen moesten worden gesteld. Voorts werd bepaald dat op eenige perceelen van gemeentewege kunstmest zou wor den gestrooid, doch dat de kosten hier- van jaarlijks door de huurders boven de gewone pachtsom aan de gemeente zul len moeten worden vergoed. Ten slotte was de beoaling gemaakt dat de slooten langs de dijken en wegen door de huur ders voor hunnj rekening zouden moe ten worden geheina en gekroosd. Het was vooral deze laatste bepaling welke de gemoederen nog al in beweging bracht, aangezien in meerdere gevallen de kosten van heinen de waarde van het grasgewas te boven zouden gaan. De aiiimo om onder deze bezwarende voor- waarde een dijk of weg te huren was dan ook bijster gering. Op verschillende perceelen werd bij de verhuring dan ook geen bod gedaan. Hierna werd medegedeeld dat het hei nen voor rekening der gemeente zou worden genomen. De diverse perceelen konden toen aan verschillende gegadig- den worden toegewezen, in het algemeen tegen lagere prijzen dan bij de verhuring in 1925. De verhuring bracht in totaal op I 2404.— tegen 2602.— in 1925. DE STREEK. Dat de aanvoer aan de veiling ook thans nog buitengewoon belangrijk is, bewijst wel het feit, dat er in een week nog een bedrag werd omgezet van 130.000. HOORN. De voordracht voor benoeming van een on> derwijzeres aan gemeenteschool No. Ill luidt als volgt: 1. mej. J. J- Hampe te Hoorn; 2. H. G. R. Rodenhuis te Wirdum; 3. mej. P. de Hart te Enkhuizen. Op de afd. bevolking werd in den schoorsteen, gelukkig tijdig, een begin van brand ontdekt. Met eigen bluschmiddelen was men het vuur spoedig meester. BOVENKARSPEL. Op de derde gladiolenveiling waren onge- veer 7.000.000 stuks aangevoerd. De belang stelling was goed. Tegen lage prijzen gingen de partijen vlug van de hand. ZUIBSCHARWOUDE. Bij de Vrijdagavond gehouden verkiezing voor 5 gewachtigden van het kiescollege der herv. gemeente alhier, werden herkozen de heeren Jb. Berkhout, J. Kroon, C. Kroon en J Schoenmaker Jz., wijl herstemming voor de vacature moet plaats hebben tusschen de hee ren C. Deugd en P. Bierman. EGMOND-BINNEN. Onder predikbeurten staat vermeld, dat in de Ned. herv. kerk door Ds. Spel- berg om 7 uur dienst wordt gehouden. Deze dienst is komen te vervallen door den dienst die des avonds 7 uur door Ds. Ilopster te Wormer wordt eeleicL SINT PANCRAS. Heden is benoemd als eerste hulpbesteller der Posterijen aan het kantoor St. Pancra*. de heer K. Snel, alhier. HEILOO. Zooals we destijds berichtten, zal hier op het Station een groote verandering plaata hebben. Op het eerste plan stond nog het oude station met wachtkamer en woning van den chef. Thans hebben we inzage go- had van het geheele uitbreidingsplan, waar- voor grond bewesten de spoorbaan wordt onteigend of aangekocht. Naar we vernemea zijn meerdere eigenaren niet bereid tot ver- koop voor 2 per M2. Omtrent het nieuwe plan kunnen we nog het volgende melden Het thans bestaamk

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6