DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De crisis in de mijnindustrie. De uitbarsting van de Santa Maria. Ernstig spootwepngeluk Dessau. STALLING A. DANI CO. DE TWEEDE HAAGSGHE CONFERENTIE. De Russ. Engelsche betrekkingen. HET CHIN.-RUSSiSGH CONFLICT, DRIE ROOFOVERVALLEN IN CHINA. Vier dooden en drie zwaar gewonden. AUTOMOBIEL- T)Ij Yooruitbetaling per 3 maanden f2.—ft*, per post f2.50. Bewijsn, 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrnlmte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. MAAHDA© Dagelijkscfi overzicht. No. 266 sit nnunei Besfaat uit 2 biacien. Honderd een en dertlgste Jaargang 1929 Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Post giro 37960 11 NOVEMBER DE NIEUWE LORD MAYOR VAN LONDEN. Het banket in de Guildhall; tafel- speeches; de rede van MacDonald; een hulde aan Slresemann. Vrijdag was he* ^ag, waarop de nieuw benoemde Lord-Mayor van Londen officieel werd gei'nstalleerd Een zooals te doen ge- bruikelijk is, werd des avonds een grootsch banket gehouden, waar de leden der regee- ring, het corps-diplomatique en andere voor- aans'taande personen aanzaten. Bij den aanvang van het banket stelde de nieuwe Lord-Mayor Sir William Water- low is zijn naam de traditioneele dronk in op Z- M.'s ministers. Hij wees er daarbij op, dat het de eerste maal was in de geschieaems van Engeland, dat leden van een arbeiders- regeering aan het banket deelnamen. Verder gewaagde de Lord-Mayor van het voornemen, om MacDonald en Snowden tot eereburgers van Londen te benoemen, en zei de verder, dat deze eer den kanselier van de schatkist ten deel valt wegens de standvastig- heid, den moed en de bekwaamheid, waar- mede hij in Den Haag de Britsche belangen heeft verdedigd, terwijl de eerste-minister door zijn bezoek aan de Vereenigde Staten een atmosfeer van eensgezindheid, gemeenschap- pelijk streven en hernieuwde vriendschap heeft geschapen, welker goede invloed op d; toekomstige betrekkingen tusschen beide lan- den en op den wereldvrede onschatbaar is. Lord Parmoor, de Lord President van den Privy Council, huldigde in zijn tafelrede dc Buitenlandsche ambassadeurs en gezanten als bevorderaars van den geest der algemeenen yrede. Hij heette in het bijzonder de nieuwe Amerikaansche en Japansche ambassadeurs welkom en wenschte den Poolschen gezant met zijn benoeming tot ambassadeur geluk. 'Hij voegde er aan toe te hopen dat het vol- gend jaar ook een ambassadeur van Sovjet- Rusland als gast aan het banket zal deel- nemen. De Spaansche ambassadeur, markies Merry del Val, antwoordde als deken van het diplo matieke corps. De Eerste Lord der Admirali- teit, Alexander, die de toast op de strijdkrach- ten beantwoordde, betoogde dat het grootste deel de nationale uitgaven dient voor het be talen van den vroegeren oorlog en voor de voorbereiding van den afweer van een moge- lijken toekomstigen oorlog. Engeland zal niets nalaten om door een verbetering der in- ternationale betrekkingen een overeenkomst over de ontwapening te verzekeren. Vervolgens hield MacDonald. met luiden bij val begroet, een rede, waarin hij o.a. zeide. Onze natie heeft tijdens en sedert den oor log rijkelijk bewijzen gelevgrd van haar on- baatzuchtigen wensch om Europa weer op de been te helpen, met een bijna grenzelooze grootmoedigheid de lasten van Europa ge dragen, en eerlijk en trouw elke bondgenoot schappelijke verplichting vervuld. Op dit oogenblik keeren onze troepen uit het bezette gebied huiswaarts. Twee derden zijn reeds teruggekcerd en de rest zal 15 December thuis zijn. De omvang der Fransche strijd- krachten heeft het niet mogelijk gemaakt de ontruiming met denzelfden speed te doen ge- schieden, doch wanneer wij onze ontruiming zullen hebben beeindigd, zullen ook onze Fransche vrienden de tweede zone volledig hebben ontruimd. De derde zone zal ten slotte, als alles goed gaat, in het midden van het vol gend jaar vrij zijn. Hierna sprak MacDonald over de op de Haagsche Conference bereikte schadevergoe- dingsregeling, en zeide: Niemand, die aan Den Haag denkt en de toekomst beschouwt, kan dit doen zonder gewaar te worden dat er een schaduw over deze conferentie ligt. Want aan het einde van zijn arbeid in Den Haag is dr. Stresemanns leven geeindigd. Gedurende eenigen tijd had hij moedig gestreden, want zijn lichaam was door ziekte verzwakt, doch zijn geest was door zijn overgave aan zijn openbare plichten gesterkt. Hij dacht aan zijn land en gaf zich zelf er geheel aan. Hij heeft het niet slechts financieel, niet slechts politiek hersteld, doch hij heeft ook de achting der an dere naties voor Duitschland hersteld. Aller- eerst heeft hij zich aan zijn vaderland ge- wijd. Nochtans was hij ook een groot dienaar van de zaak van den Europeeschen vrede. En door zijn leven wordt wederom de waarheid getoond van de woorden, dat degenen, die zich aan den vrede willen wijden, er niet genoeg van doordrongen kunnen worden dat de beste dienst, welke den eigen nationalen belangen kan worden bewezen, inderdaad die is, welke den belangen der geheele gemeenschap van beschaafde naties ten goede komt. Vervolgens bracht MacDonald hulde aan Briand, wiens gezindheid jegens andere vol- ken en wiens hartstochtelijke bevordering van de zaak des vredes hij prees. Briand's naam, aldus spr., zal altijd verbonden blijven aan den Europeeschen wederopbouw. De leider der Engelsche buitenlandsch politiek kan zich verheugen, dat bij de a.s. oriderhandelingen, die wij vol hoop voorbereiden, Briand de Fransche belangen heeft te verdedigen en onze collega zal zijn bij de voortzetting der politiek van den internationalen vrede. Het terrein dezer vriendschappelijke samenwer- king wordt door den Volkenbond duidelijk aangewezen. De Bond wint aan moreel gezag. Zijn wenkbrauwfronsen zal weldra meer ge- vreesd zijn, dan de wapens van alle naties (applaus). En als het zoover is, zullen wij alien stellig den vrede hebben. Men ziet dus, dat van de gelegenheid, om over internationale kwesties te spreken, ruim- schoots gebruik is gemaakt. Vooral de rede van MacDonald is zeer belangrijk en zal wel heel wat stof tot nadenken opleveren. Buifenland NIET IN DEN HAAG? De Berlijnsche correspondent van de Neue Freie Presse" heeft met een wel in- gelichte persoonlijkheid over eenige belang rijke vraagstukken van buitenlandsche poli tiek gesproken. O. m. over de kwestie van de Tweede Haagsche Conferentie, waaraan wij het volgende ontleenen: De tweede Haagsche Conferentie zal Jas- par waarschijnlijk op 1 December bijeenroe- pen. Op het oogenblik beraadslagen de re- geeringen over de plaats der conferentie. Engeland zou gaarne zien, dat zij in Londen werd gehouden. Frankrijk, die zich toenter- tijd sterk tegen Londen als plaats van bij- eenkomst verzet heeft, zou thans tegen Lon den geen bezwaar hebben en rekent er blijk- baar op, dat in Londen MacDonald een ver- zachtenden invloed op Snowden zal hebben. Duitschland is van meening, dat ook de tweede conferentie in Den Haag moet plaats hebben, omdat het een diplomatieke gewoon- te is, dat een onderbroken conferentie op de zelfde plaats wordt voortgezet. Ook zou de Duitsch rechtsche oppositie, als te Londen de definitieve beslissingen zou- den worden genomen, niet nalaten van een tweede Londensch ultimatum te spreken. Bo- venal echter zou, meent Duitschland, een /verlegging van den zetel der conferentie een onvriendelijkheid jegens Nederland zijn, die zeker niet in de bedoeling van een der deel- nemers zal liggen. De internationale Bank. Bazel als zetel gekozen. In de Zaterdagmiddag gehouden zitting van het organisatie-comite der Internationa le Bank is de stad Bazel tot zetel der bank gekozen. De keuze liep ten slotte tusschen Zurich en Bazel; zij viel op de laatste stad, daar deze niet slechts wat de spoorwegverbindingen betreft, doch ook ten opzichte der telegrafi- sche verbindingen als een gunstig gelegen knooppunt moet worden beschouwd, twee voorwaarden, welke naar het oordeel van de leden van het comite voor den toekomstigen zetel der werelbank van een den doorslag gevende beteekenis moesten worden geacht. De beide Belgische gedelegeerden, die na het vertrek der voornaamste gedelegeerden als waarnemers zijn achtergebleven, hebben aan de stemming niet deelgenomen. Voorts behandelde het comite een aantal financieel-technische kwesties inzake het Trust Agreement, zonder echter tot een be- sluit te komen. Het verloop der stemming. Met betrekking tot het resultaat der stem ming over den zetel der Bank dient te wor den opgemerkt, dat bij eerste stemming Lon den werd uitgeschakeld. Bij de tweede stem ming verwierf Brussel vijf van de zeven stemmen. Ten gevolge dezer tweede stem ming trokken de Belgische gedelegeerden, in overeenstemming met hun regeering, zich te- rug, daar zij van oordeel waren dat het de- bat een politiek karakter had aangenomen, en dat, van dit oogenblik af, de kwestie van den zetel der Bank afhing van de beslissing, welke de regeeringen te nemen hebben in den loop van de a.s. bijeenkomst der Haagsche Conferentie. DE GEfflEENTEVERKlEZINGEN IN NEDER-OOSTENRIJK. Gisteren hebben in Neder-Oostenrijk de ge- meerteverkiezingen plaats gevonden Er werd in 1711 gemeenten gestemd, waarvan tot dusverre 1650 niet-socialistische burge- meesters hadden. Het aantal der mandaten is door het systeem van het kiezersaantal ge- stegen van 1200 tot 1400. Over het algemeen zijn de verkiezingen rustig verloopen. Slechts in een klein plaatsje bij Weenen kwam het tot botsingen, waarbij een Heimwehrlid ernstig werd gewond. De algemeene indruk is, dat de sociaal democra- ten verliezen hebben geleden, vooral in de in- dustrieplaatsen. Zoo verloren zij hun burge- meesterszetels in Mauer, Moedling, Reiche- nau en Stockerau. In enkele platte landsge- meenten hebben de sociaal democraten dit maal voor het eerst candidaten gesteld. Slechts in een daarvan is het hun gelukt een mandaat te veroveren. Naar het schijnt beha- len echter de Landbuod en de Gross Deutsche Volkspartei in die gemeenten, waar zij alleen op de lijst staan waar zij een z.g. burger- lijke eenheidslijst hebben gevormd evenmin successen Volgens de tot dusverre beschikbare gege- vens schijnen de Christelijk-socialisten het grootste succes te boeken te hebben. Van de 200 mandaten, die thans meer zijn dan bij de vorige verkiezingen, hebben de bur- gerlij-ken er 100 gekregen. De thans reeds bekende uitslagen geven een duidelijke verschuiving naar rechte te kennen. De definitieve uitslagen kunnen ech ter niet voor Maandagmiddag verwacht wor den. Het aantal dooden op 700 geschat De „Associated Press" meldt uit Guate mala, dat het aantal slachtoffers van de uit- sting van den vulkaan thans op 700 wordt geraamd. Het juiste aantal dooden zal wel nooit bekend worden, daar naar het schijnt honderden door de lava verzwolgen zijn. Of- schoon de lavastroom thans tot staan is ge- komen, leeft de bevolking in de omgeving van den vulkaan in voortdurende vrees voor een nieuwe uitbarsting. Een nieuwe uitbarsting. Uit Guatamata wordt gemeld. dat de San ta Maria opnieuw tot een uitbarsting is ge- komen. Een nieuwe krater zou zijn gevormd. Gmtrent den omvang der nieuwe errupties zijn nog geen berichten ontvangen. Uit Londen seint men: De Australische bondsregeering heeft, naar uit Camberra wordt gemeld, de hervat ting der diplomatieke betrekkingen tusschen Engeland en Rusland goedgekeurd. Nieuwe massa-arrestaties in Mandsjoerije. Naar uit Moskou gemeld wordt, hebben in Mandsjoerije nieuwe massa-arrestaties plaats gehad. De chineesche politie arresteercfe al- daar behalve de reeds gevangen genomen 150 nog weer 350 tot 400 Russen. In Russische kringen vermoedt men, dat zij reeds terecht gesteld zijn. De Russische regeering is voor- nemens zich met den Duitschen consul gene- raal in Charbin in verbinding te stellen en dezen te verzoeken maatregelen te nemen. Een bezadigde opvatting van Cook. E>e regeering heeft beide partijen uitge- noodigd Dinsdag nog eenmaal met de steen- kool-commissie uit het kabinet te conferee- ren, maar niet op denzelfden tijd, aangezien, dat in het stadium waarin de onderhande- lingen verkeeren geen doel zou hebben. Mac Donald zal een deel van beide bijeenkomsten bijwonen en in elk geval onmiddellijk op de hoogte gehouden worden. Het zeldzaam geval blijkt zich nu voor te doen, dat Cook, de militante secretaris der mijnwerkers federatie, geneigd blijkt de voor- stellen der regeering te aanvaarden, terwijl de zooveel gematigder Herbert Smith, ae voorzitter, ze onvoldoende vond. Op Cook's voorstel zijn de voorstellen der regeering naar de districten gegaan met een aanbeve- ling van het bestuur om ze, indien eenigs- zins mogelijk, aan te nemen. Door deze toe- voeging is Smith in zijn moeilijke positie ge- bracht, want de mijnwerkers uit het groote en machtige district Yorkshire wenschten de voorstellen naar hun eigen waarde te beoor- deelen en protesteerden, dat het bestuur geen recht had omi voor de beslissing een soort druk op de gedelegeerden uit te oefenen. Smith als Yorkshire-man heeft dat stand- punt gedeeld en als de vergadering van gede legeerden van Maandag de regeeringsvoor- stellen zou aannemen, is het zeker dat hij als voorzitter zal aftreden en zijn mede-Yorks- hire-man Jones uit het dagelijksch bestuur zal treden. Cook heeft gisteren nog gezegd, dat hij het heengaan van Smith zeer zou betreuren, maar zelfs tot dien prijs mcesten de voorstel len der regeering aanvaard worden als het ware „op afbetaling". Ook hij vindt de voor stellen verre van ideaal, maar in elk geval oneindig beter dan een staking eenerzijds of een bedreiging met uitsluiting anderzijds en hij was overtuigd, dat de aanneming tot een opleving in de industrie zou leiden. Zoodra deze er zou zijn, zouden de patroons de zaak ook met andere oogen bekijken, en was de tijd gekomen om over de nog uitstaande eischen te onderhandelen. Een tweede sta king of uitsluiting zou den ondergang van den industrie beteekenen. Hooge losgelden geeischt. Roovers, die zich voor communisten uit gaven, hebben den Franciscaner zendeling Ulrich Kreutzer uit Wei Yen Kow, op zeven- tig mijl zuidoostelijk van Hankau gevangen genomen. Zij eischen een losgeld van 10.000 dollars van de missie. Uit Tientsin meldt Reuter, dat een zekere Aaron Brenner, firmant in een Amerikaan sche bontzaak, den 7en October is ontvoerd door roovers, die een losgeld van een half millioen verlangen. Een schip overvallen. Het s.s. „Kwangsji", behoorend aan de Chineesche Handelsmaatschappij, met hon derd passagiers en een voile lading van Wentsjau naar Sjanghai op weg, is Woens- dag 1.1. voor Taitsjau door roovers buitge- maakt en Zaterdag weer vrijgelaten. De roovers volgden de gewone methoden der rooverij in de Chineesche wateren, door zich als passagiers vermomd aan boord te begeven, dan plotseling hun vermomming af te werpen en de bemanning te overweldigen Ook de buitenlanders werden overmand en van hun geld en kleeren beroofd. Het schip werd leeggeplunderd. De machinist pleegt zelf moord Op het station te Dessau had Zondagmor- gen even voor 8 uur een ernstig spoorweg- ongeluk plaats. De personentrein Maagden- burgLeipzig, welke wegens een verande- ring op het traject, door het goederenstation moest rijden, derailleerde. Twee reizigers en de stoker werden gedood. Drie andere perso nen werden zwaar gewond. De machinist pleegde zelfmoord. Een officieele verklaring. Omtrent het spoorwegongeluk deelt de spoorwegdirectie voor het district Halle me de: Op 10 November om 7.56 moest perso nentrein 402 Maagdeburg-Halle wegens ver- andering op de lijn bij Dessau op een ander spoor rijden. Hierbij ontspoorden de locomo- tief en de negen voorste wagens, welke daar bij ernstig werden beschaaigd. De gewon den zijn opgenomen in het rijksziekenhuis te Dessau. De oorzaak van het deraillemant zal nog worden nagegaan. De wissels stonden bij de vertakking op veilig. De machinist Siemana uit Maagden- burg-Rothensee werd een uur na het onge val gevonden in het remhokje van een lee- gen trein. Hij had zich daar opgehangen. Geneeskundige hulp of brandweer waren 7 minuten na het ongeval reeds ter plaatse. Een half uur na het ongeluk waren de ge wonden reeds naar het ziekenhuis vervoerd. Het verhaal van een ooggetuige. Volgens een ooggetuige reed de machi nist met groote sndheid door de dubbe>e kruiswissels, hoewel daar het voorgeschre- ven duidelijk zichtbaar signaal was gegeven. De locomotief ontspoorde en liep op een op het zijspoor staanden goederenwagen. De ba- gagewagen van den trein werd op zij geslin- gerd en nagenoeg geheel vernield. D; hoofd- conducteur die in dezen wagen zat, werd als door een wonder gered. Nog een doode. Naar de „Montag" nader meldt is ook de vrouw van een reeds tengevolge van het on geluk omgekomen boer, Heinrich genaamd, aan hare zware verwondingen bezweken. DUITSCHLAND. EEN REDE VAN DR. MARX. De vroegere rijkskanselier dr. Marx hield Zondag een rede in verband met de ver kiezingen voor den Landdag van Thuringen. Hij verklaarde, dat het Centrum inzake de echtscheidingskwestie op zijn standpuut zal blijven staan, zelfs indien daardoor de coalitie in gevaar komt. Wanneer een beslissing tegen de wenschen van het Centrum wordt genomen, zal het Centrum uit de regeering treden. DE SCHRIJVER LAMPEL GEARRESTEERD. Een opzienbarende bescltuldiging. Met een enkel woord is reeds melding ge maakt van de arrestatie van den schrijver Peter Martin Lampel (den laatsten tijd voor al bekend geworden door zijn stukken Re volte im Erziehungshaus", „Giftgas iiber Berlin", „Pennaler") door de Berlijnsche recherche. Hij wordt door den rechter van instructie te Liegnitz verdacht van mede- plichtigheid aan een veemmoord, welke in den zomer van 1920 op het landgoed Kohl- hohe in het district Striegau zou hebben plaats gevonden. Lampel is reeds naar Liegnitz overge- bracht. De dichter heeft, zooals men weet, een merkwaardige levensloop gehad. Hij heeft tijdxs de binnenlandsche woelingen na den oorlog tot de z.g. zwarte rijksweer behoord, na eerst in het communistische kamp te hebben gestaan na zijn terugkeer van het front. In 1920 echter sloot hij zich aan bij het vrijkorps Oberland, waar hij dienst deed bij een z.g. „Arbeitskommando". In '23 trok hij als Zeitfreiwillige met de rijksweer mede op naar het door een soc.-communistische combinatie bestuurde Thuringen. Later was hij weer werkzaam in Beieren bij rechts- radicale bonden, om daama weer in uiterst linksche kringer. te verkeeren, waar hij ont- hullingen deed uit zijn rechtsradicalen tijd Lampel heeft een roman geschreven, welke RUIME EN VEILIGE AA16EBODEI BILLIJKE TARIEVEN FIAT- en NASH-GARAGE SCHARLOO 2-4. TEL. 490. speelt in de wereld van de zwarte rijksweer, en waarin ook een veemmoord wordt be- handeld. Wat nu de huidige arrestatie betreft deelen de bladen nog mede, dat de ontdekking nu pas een mogelijken veemmoord op een eigen- aardige manier heeft plaats gevonden. In den loop van het echtscheidingsproces van den „Rittergutsbesitzer" Freiher v. RiChthofen, die woondt op het goed Kohl- hohe in Silezie, werd meegedeeld, dat in '21 op het landgoed een veemmoord was ge- schied. Hier was een afdeeling gelegerd van het vrijkorps Oberland, onder commando van een zekere Miiller. Er behoorde ook een man Kohler toe, die door zijn kameraden verdacht zou zijn geworden een verraders- rol te spelen, zoodat hij op een afgelegen pick zou zijn vermoord door Muller en drie an- deren, waartoe dan ook Lampel zou hebben behoord. Het lijk van Kohler is tot dusver niet gevonden. Nog twee arrestaties. Gemeld wordt, dat in verband met de ar restatie van den schrijver Lampel onder ver- deirking, betrokken te zijn bij een veem moord, nog gearresteerd zijn de ingenieur Schweninger en een derde persoon. von Bollwitz geheeten. Zij zijn ter beschikking van den rechter van instructie te Liegnitz gesteld. MASSAVERGIFTIGING IN EEN SCHOOL. De eerste klas van een huishoudschool fe Bitterfeld had haar wekelijksche kooklessen, waarbij ditmaal paddestoelen, die door de leerlingen gezocht waren, gebruikt werden. De bereide spijzen zijn door de leerlingen op- gegeten. In den loop van den avond deden zich bij 22 leerlingen verschijnselen van on- passelijkheid voor.. Zij werden onmiddellijk naar het ziekenhuis overgebracht, waar harf magen werden leeggepompt. De paddestoe* lenvergiftiging schijnt echter niet levensge- vaarlijk te zijn. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Uit Frankfurt a/Main meldt men: Zondagmiddag is in een S. bocht bij St» densee een ernstig ongeluk gebeurd. Een vrachtwagen, waarmede ongeveer 25 leden van den voetbalclub van Karlsruhe reisden raakte kort voor een daar zich bevindende brug aan het slingeren en botste toen in voi le vaart tegen de leuing, zoodat deze begaf en de wagen de helling afviel. 4 der voetbal- lers werden zwaargewond. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK. Vier dooden. De districtsdirectie der spoorwegen te Altona deelt mede: Bij de spoorbrug in de buurt van de parfumeriefabriek „Victri" in Altona, aan den Kreuzweg, is Zondagmorgen vroeg, tegen drie uur een ernstig ongeluk ge beurd. Een groep wegwerkers was bezig een z.g.n. werktrein, die gedurende den schafttijd op het tramspoor was gereden, met rails en dwarsliggers te laden. Daarbij moesten' de arbeiders op den spoorweg Hamburg Altona1 komen, waar een wachtpost werd "op- gesteld. Deze uitkijk heeft een uit de richting Hamburg komende locomotief niet tijdig ge noeg bemerkt, waardoor de locomotief op de arbeiders inreed. Hierbij werden twee perso nen gedood en 8 gewond. Twee zwaaT gewon den overleden kort na aankomst in het zie kenhuis. DE DUSSELDORFSCHE MOORDENAAR Naar de Berlijnsche bladen nader melden in verband met den kindermoord te Dussel- dolf is de politie op het spoor gekomen, dat misschien tot opheldering van dezen vreese- Iijken moord kan leiden. De moordenaar heeft n.l. de ongehoorde brutaliteit gehad om Vrijdag een anoniemen brief te schrijven aan de redactie van een communistisch dag- blad aldaar, waarin precies de plaats werd aangegeven waar inderdaad Zaterdag het lijkje van de 5-jarige Gertrud Albermann gevonden werd. De brief kwam eerst Zater dag op de redactie van het blad aan, die hem onmiddellijk ter beschikking van de po litie stelde. De brief is op een stuk carton ge schreven. Chemisch en ander onderapek heeft LKMAAH COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1