llkinrsckt limit. m i I,I,ETON. DE KANG-HE VAAS. Ho. 267 1929 ..enderd een en dertigste Jaargang. IMnsdag t2 ttovemher Racflio-hoekje Woensdag 13 November. HUversum, 1071 M. (Van 12.—6.— 298 M-) 10.—10.15 Morgenwijding. 12.10—z.— Concert door het A. V R. O.-kwartet. 2. 3 Gramofoonmuziek. 3.-4.— Naaicursus. 4.__4.30 De voornaamste studiemuziek voor piano. Uitgevoerd door Egbert een. Toelich- iting door Louis Schmidt. 5.-6.30 Concert door het Omroeporkest. Jans Bierma, so- praan. 6.30 Koersen Vaz Dias. 6_45~7 15 Italiaansch voor T. liaansch voor gevorderden. 8.01 Theater Carre te Amsterdam. N.V. Itahaansche Opera. .Louise", Opera in 5 bednjven van Tharnentier Gida dalla Rizza van het Scala fe M,C (als gast). In dwe pauze. Decla- matie door Kommer Kleyn en persber. Na afloop gramofoonmuziek. 12.— Sluiting Huizen, 1875 M. (Uitsluitend N. C. R. V.) c 15930 Morgenconcert. 10.3011. Ziekendienst. 11-11.30 Gramofoonmu- ziek 12.30—2.— Concert. Sopraan, fluit en '0 2.-2.45 Concert. Zang, viool, piano en cello. 2.45—3.15 Lezen van Christelijke Lectuur. 3.15—4.15 Voortzetting concert. 4 15—5.— Gramofoonmuziek. 5.6.Kin- ■deruurtje. 6.—6.15 Gramofoonmuziek. 6.15 0.30 Causerie over cursussen Techniek. 0 307.Lezing over: „Het antenne-vraag- stuk. (Afstemming). 7.8.Uurtje voor de rijpere jeugd. 8.—8.30 Bestuursmededeelin- gen door den N. C. R. V.-voorzitter. 8.30 Le zing over: De jeugd van Generaal en mevr. William Booth, stichters van het Leger des Heils. Medewerking van een dubbel Ge- mengd Kwartet van het Korps Utrecht I (Leger des Heils). Na afloop persberichten. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwij ding. 11.05 Lezing. 11.20—12.20 Gramo foonmuziek. 12.20 Concert. P. Wright, alt !M. Smith, tenor. 12.50 Gramofoonmuziek. I.20—2.20 Orkestconcert. 2.45 Berichten. 2.50 Uitzending voor scholen. 3.20 Lezing 3.50 Lezing. 4.05 Concert. D. Robson, so praan. Instrumentaal Trio. 5.05 Concert op Cinema-orgel. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Nieuwsberichten. 7.05 Zang door Stilles Al len. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Concert. The Wireless Singers. 8.20 Concert. Sympho- nie Orkest. A. Catteraal, le viool. Myra Hess, piano. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Voortzetting concert. 10.20 Berichten. 10.25 Lezing. 10.40 „Up to Scratch". Cabaret- programma. 11.20—12.20 Dansmuziek Parijs „Radio-Paris"1725 M. 12.50 2-20 Gramofoonmuziek. 4.05 Concert. Orkest en soli. 6.55 Gramofoonmuziek. 7 25 Gramo foonmuziek. 8.20 Concert. Orkest en cello. 9.50 Gramofoonmuziek. Langenberg, 473 M. 6.207.20 Gramo foonmuziek. 9.35—10.35 Gramofoonmuziek. II.30 Gramofoonmuziek. 12.251.50 Or kestconcert. 4.505.50 Orkestconcert. 7.20 Orkestconcert. 8.20 Concert. Orkest en bas. 10.20 Orkestconcert. 10.20—11.20 Dansmu ziek. Zeesen, 1635 M. 6.15—10.05 Lezingen 11.2012.15 Gramofoonmuziek. 12.15 12.50 Lezingen. 1.20—1.50 Gramofoonmu ziek. 2.053.50 Lezingen. 3.504.50 Con cert uit Hamburg 4.50—7.50 Lezingen. 7 50 Liederen. Voordracht door Louis Gravure, tenor. Her-uitzending van Stuttgart. 8 20 „Familiealbum". Daarna tot 11 50 Dansmu ziek. Kalundborg, 1153 M. 2.50—4.50 Orkest concert 7.35—8.15 Voordracht en zang. 8 15 8.35 Piano-recital. 9.2010.20 Orkest concert. Brussel, 508.5 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Gramofoonmuziek. 8 50 Concert. Strijkkwartet. RADIO-NIEUWS. Donderdag van half zeven tot zeven uur zal onze stadgenoot, de pianist Joh. O. Kra mer, een piano recital geven uitgezonden door de N. C. R. V te Hilversum. De uitzen ding geschiedt door het station Huizen, golflengte 1875 M. (160 Kilo cycle). GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie, Lan- gestraat en aldadr te bevragen op alle werk- dagen tusschen 11 en 1 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 7, 8. 9, 10 en 11 November 1929: hondepem ning; gymnastiekschoenkinderschoentje; haakpen; broche; rozenkrans; zakmes; porte- monnaie; paarlenketting; hand warmer; touw; hondenhalsband met penning; handschoenen, banden van jassen en mantels; sleutels. Uit het Engelsch door J. S. Flitscher. Geautoriseerde vertaling door v. d. W. 9 „Dat is zeker!" gaf Veller toe. „Vannachr daar neergezet, jongebeer Ben! Precies! En waar was mijnheer Krevin tusschen midder- nacht en het ontbijt?" „Dat weet Ben niet, Veller en ik ook niet!" zeide Keziah. „Dat weet niemand hier. Vraag het hemzelf." Veller glimlachte en draaide zijn oogen van den een naar den ander, alsof dat alles een vermakelijk spelletje was. „Ah! Juist precies, mevrouw", zeide hij. „En waar woont mijnheer Krevin eigenlijk?" „Dat weten wij ook niet. We weten niets van h: m af, behalve, dat hij gistermorgen om acht 'uur, na een afwezigheid van negentien jaar hier kwam, het huis vanmorgen voor vijf uur verliet en dat hij gisteren om ons onbekende redenen uitging. En als je dat allemaal opge- schreven heot, Veller, en dat zul je zeker wel doen, dan weet je precies alles, wat wij je kun- nen vertellen!" °recies, mevrouw! Het is een raar zaakje, h. Ik herinner me niet, dat ik al meer van zoo'n raar zaakje hoorde." Toen ging hij over op een meer sympathiek onderwerp eh zeide: uAls ie soms wat eieren noodig hebt, Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op: 7, 8, 9, 10 en 11 November 1929: heerenportemonnaie, E. Dek ker, Wolfspad 11portemonnaie met inh., A Oudeman, Varnebroek 41portemonnaie met inh., A. Kouwen, 2e Tuindwarstraat E 11a; portemonnaie met inh., C. J. de Vreede, K v. 't Veerstraat 78; tasch met inhoud, C. Bek, Landstraat 31; calotje, L. Vrijhoef, Achter- v/ezel 44; portemonnaie met inh., W. Brou- wer, Geestersingel 33; poesje, Telegraaf- kantoor Station; pakje met inhoud, Je Ouwe hand, Mient4; bachosleutel, J. Faber, Ege- lenburgerlaanautoband, wed. K. B'rom, Mid- delweg, Heerhugowaard Zuideinde; kippen- korf, I(. Wagenaar, Schermerweg 2; geldstuk, J. Rcecoert, Baanpad 3; beursje met inhoud. A. de Groot, Baanstraat 18, moersleutel, H. Vader, Boomkampstraat 8; handtaschje met inh., G. F. Brouwers, Bergerweg 3; reiszak, J. Grocthuizen, St. Annastraat 22; portemon naie met inh., P. S. Dik Jr., St. Annastraat 3; damesportemonnaie met inh., J. J. Meijer, Fabrieksweg 15; jongensoverias, A. Outs, Landstraat 55; hond, Chr. Dekker, Visschers- laan 15; melksleutel, kantoor Meiboom, Oudegracht; kindertaschje, W. Muntjewerf, Laat 115; aantal zakken aardappelen, M Dekker, Schermerweg 70. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hier- van kennis te geven aan het Bureau van poli tie. Pro»inciaal nicuws WORDT ER DOOR 'T PROVINCIAAL BESTUUR VAN NOORD-HOLLAND MET TWEE MATEN GEMETEN. Dr R. Kuipers te Middenbeemster schrijft ens: In het adres van de Vereeniging van Stroomdistributiebedrijven aan de Tweede Kamer wordt de aandacht er op gevestigd, dat de gemeenten geluel overgeleverd zijn aan de macht der Provinciale electriciteits- bedrijven, wat betreft de distributie van elec- triciteit. Volgens de Rijksconcessie heeft het Provinciaal bedrijf bij den minister goedkeu- ring te vragen slechts van de maximum-ta- rieven, waaronder aan de gemeenten gele- verd moet worden. In Noord-Holland gelden als zoodanig tarieven, die in 1919 onder m- vloed van de hoogste materiaalprijzen en arbeidsloonen zijn ontworpen en in 1920 zijn vastgesteld. Dat deze in den tegenwoor- digen tijd veel en veel te hoog zijn, behoeft niet nader uiteen gezet te worden. Tocli worden deze aan alle gemeenten opgelegd, wanneer het bestaande contract afloopt en een nieuw contract moet worden gesloten. In gewone omstandigheden sluit het aan- gaan van een contract in, dat beide partijen als gelijkwaardige grootheden met elkander onderhandelen. Dat is hier niet het geva:. Het P.E.N, biedt de voorwaarden van stroomlevering aan en deze kunnen aangeno- men of verworpen worden. Bij niet aanne- ming levert het P.E.N, zelf in die gemeente stroom aan huis cnet voorbijgaan van het gemeentebestuur. Een eigen centrale oprichten is uitgesloten, „omdat de provinciale Verordening zulks verbiedt en Gedeputeerde Staten daarenbo- ven zouden weigeren de wijziging der ge- meentebegrooting tot verschaffing der be- noodigde gelden goed te keuren". (Adres aan de Tweede Kamer). Terwijl de gemeenten met een eigen ge- meentelijk electriciteitsbedrijf door de hooge inkooptarieven een mocilijk bestaan hebben, wordt deze strijd door het P.E.N, nog be- moeilijkt door de concurrence van zijn eigen laagspanningsgebied. Het provinciaal be- stuur sanctioneert het streven van de direc- tie van het P.E.N, om zooveel mogelijk de laagspanningsbedrijven van de gemeenten over te nemen. Wanneer dit door de gemeen- tebesturen werkelijk in het algemeen belang wordt gedaan op voet van gelijkheid der par tijen, dan kan daartegen door buitenstaan- ders weinig worden ingebracht. Maar de gemeentebesturen worder daartoe gedwon- gen door het feit, dat zij de concurrentie met het provinciaal bedrijf niet kunnen volhou- denden. Zij moeten tegen hooge tarieven in- koopen. terwijl diezelfde leverancier in zijn eigen laagspanningsgebied aan de afnemers tarieven aanbiedt, die gaan beneden de ta rieven door zelfstandige G.E.B.'s bij moge- iijkheid aan te bieden, ja zelfs gaan beneden de inkoopsprijzen der gemeenten. Wanneer deze tarieven van het P.E.N, werkelijk be- antwoorden aan den bloei van het laagspan ningsgebied, welke bloei zulke lage tarieven zou kunnen verdragen, dan zou dat een be- wijs zijn, dat provinciaal beheer in het alge meen belang zou zijn door veel goedkooper exploitatie. Maar dat is niet het geval. Zoo- als ik verleden jaar reeds heb aangetoond, worden in het laagspannigsbedrijf van het P.E.N, zware verliezen geleden. Dat er op de exploitatierekening nog een winst van juffrouw Heckitt, voor je bruine hen om te broeden, zeg het dan maar, mijn vrouw heeft nog een partijtjc heel mooie." „Wil je haar vragen om ze mij te sturen Ik kan ze best gebruiken." En toen Veller zijn puntmuts opnam en heenging, hield zij hem staande met de vraag: „ik denk, dat er wel van de justitie naar Middlebourne zullen ko- men, is't niet? Justitie uit Kinghaven. he?" „D'er zijn er nu al een half dozijn in't dorp, mevrouw. En menschen van de krant, ook! En ik hoorde de chef zeggen, dat er ook een detective van Scotland Yard komt." „Ik wil die justitie of politie hier niet zien!" verklaarde Keziah. „Ik heb er niets op tegen om jou, Veller, te antwoorden, maar dat vind ik genoeg, ik heb je alles verteld. En wat die kranten-menschen aangaat, als er een hier komt, sluit ik de deur voor zijn neus dicht ik heb geen hoogen dunk van kranten er is veel uitschot bij". Veller beloofde te doen wat hij kon om ons van overlast te vrijwaren en ging heen. Toer. hij vertrokken was en ik mijn ontbijt nuttigde, zat ik ernstig na te denken. Daar ik reeds vanaf mijn twaalfde jaar de wensch had ge- uit om bij de rechterlijke macht te gaan, ver- beeldde ik me heel wat en daarom zeide ik tot mijn zuster: „Keziah! ik vrees, dat het niet goed is, dat wij Veller gevraagd hebben om die menschen van ons af te houden. Er zullen menschen komen, die je niet kunt afwijzen!" „Het huis yan een Engelschman is zijri ruim 30.000 staat, is te danken: le. aan de hooge meterhuren, waaruit 100.000 winst komt; 2e. aan veel te lage afschrijvingen, waarbij blijkbaar ondersteld wordt, dat laag- spanningsnetten meer dan 100 jaar meekun- nen; 3e. dat een vijftal gemeenten hooge winsten geven, waarmede de stroppen voor een groot deel worden geradeerd. Dat het P.E.N, in zijn laagspanningsge bied zulke tarieven aanbiedt, is alleen moge lijk, wanneer het P.E.N, voor stroominkoop een veel lager tarief berekent dan het aan de gemeenten zou oplegen, wanneer deze een eigen G.E.B. exploiteerden. Wanneer wij het verslag van het P.E.N, over 1928 nauwkeu- rig bestudeeren en de gegevens aanvullen uit het rapport van het P.E.N, over 1927, de laatste hetwelk verschenen is, bewijzen de cijfers, dat er in N.-Holland met twee ma- ten gemeten wordt, al naarmate ten gemeen te zelf exploiteert of haar bedrijf aan het P.E.N, heeft overgegeven. Volgens het verslag 1928 bedragen de in- komsten van het P.E.N, voor het laagspan ningsgebied 963.550.31. Of daaronder ook de meterhuur begrepen is, is niet met zeker- heid uit te maken, maar daar hiervoor ei ders geen bedrag wordt genoemd, is dat wel aan te nemen. Verkocht zijn volgens dat zelfde verslag 6.961.950 K.W.U. d.i. 13.6 per K.W.U. De gemiddelde inkomsten der G.E.B.'s bedra gen volgens Rapport 1927 per K.W.U. 21 75 cent. De som der maximale belasting«n in de gemeenten van het Laagspanningsgebied van het P.E.N, bedraagt over 1927 4140 K.W. Al is dit over 1928 hooger, wij willen dit getal aannemen. Wanneer deze gemeenten nu een eigen G.E.B. bezaten en van het P.E.N, volgens het hoogste tarief den stroom inkochten, dan zou daarvoor aan maximale belasting zijn betaald 536.300 voor 1.066.030 K.W.U. a 3 cent 30.000 912.355 Dit bedrag is bijna even hoog als het P.E.N, thans uit het bedrijf krijgt, inclusief alle distributiekosten en meterhuur. Het daar berekend tarief moet dus veel lager lig- gen. Volgens het gemiddelde tarief, dat door de meeste gemeenten aan K.W.U. zou door die gemeenten aan het P.E.N, aan stroomkosten 613.146 betaald zijn, terwijl volgens het al- lerlaagste tarief, dat volgens de Directie van het P.E.N, een strop voor het bedrijf is, 477.816 zou zijn betaald. Wij zullen thans nagaan, welk bedrag het P.E.N, feitelijk aan zuivere stroomkosten ont- vangt uit dat gebied. Ontvangen is in totaal 963.550.31. Op de meterhuur wordt boven alle kosten op meters en aansluiting gemaakt en winst van wel 100.000 binnengehaald. Voor stroorn- en distributiekosten blijft dus een bedrag van 863.550. De gemiddelde vaste distributiekosten zon- der stroomkosten bedragen volgens Rapport P.E.N, over alle N.H.sche G.E.B.'s 8.95 ct. per K.W.U. Wanneer ook het P.S.N, de nor-, male afschrijvingen toepast, is er geen re- den om bij het P.E.N, een lager bedrag aan te nemen. Op deze basis bedragen deze di stributiekosten dan 623.094. Voor de gele- verde energie heeft het P.E.N, dus in totaal ontvangen 240.456: d.i. per nuttig verkoch- te K.W.U. 3.46 ct. De gemeenten betalen vol gens Rapport 1927 gemiddeld 8.3 ct. per K.W.U., zoodat het P.E.N, dus in zijn laag spanningsgebied slechts 41 pet. van de prijs berekent, dan welke de gemeenten gecnid- deld betalen. Het totale bedrag is 25 a 30 pet. van het bedrag, dat volgens het hoogste door het P.E.N, opgelegde tarief ontvangen zou zijn en 35 a 40 pet. volgens het gemiddelde ta rief en ongeveer 50 pet., dat volgens het laagste voor-oorlogsche tarief ontvangen zou zijn. Toen is over 1929 nog een verlaging van 5 ct. over de geheele linie voor licht en huis- houdelijke doeleinden gegeven. Wanneer dai geen dumping is, wat is het dan? De conclusie uit deze cijfers is, dat het P.E.N, in Noord-Holland met twee maten meet; gemeenten, die haar bedrijf overge- ven, ontvangen den stroom voor haar burge- rij voor de helft van de prijs, die de z.g. on- willige gemeenten voor engrosinkoop beta len en voor minder dan een derde van de prijs die opgelegd wordt aan gemeenten, die het contract hebben moeten vernieuwen. De- zen moeten het gelag betalen le. in de hooge stroomprijzen en bjj overdracht van het net in den vorm van een hoog bedrag aan het P.E.N, te betalen voor de vereffening der ta rieven der gemeente op het niveau van die van het laagspanningsgebied. Tot hoelang nog zal dit in ons land mo gelijk zijn? Excellentie, quo usque tandem abutere patientia nostra? kasteel", antwoordde Keziah dapper. „Niet als de menschen van de wet toegang wenschen. Ik geloof zeker, dat ze van ons het noodige willen weten over oom Joseph. Oom Jseph kwam hier, Keziah, onder zeer ver- dachte omstandigheden. Zijn doen en late i hier was ook zeer verdacht en ook de manier, waarop hij vertrok. Eerlijke, onschuldige menschen vertrekken niet om vijf uur's mor gens uit het huis van hun familie, zonder, ai is het dan ook haastig, afscheid te nemen en „Alsof ik dat niet even goed weet als jij, mijn iongen. Begin nu niet met je redeneerin- gen! je bent nog geen rechter, noch een advocaat. Ik wil geen woord meer over oom Joseph hooren. Vandaag moet ik onze huis- icamer schoonmaken en ik duld niet, dat iemand of iets mij daarbij van het werk houdt. Doe je overjas aan en maak een wandeling in den heerlijken zonneschijn dat zal je goed doen. Ik volgde Keziah's raad op en ging een poosje later naar boven om mijn jas te halen, met het plan om langs het strand te gaan slenteren. De overjas was geborgen in een kast van de kamer, waarin oom Joseph had geslapen; ik moest daar dus binnengaan om de jas te krijgen. En toen ik door die ka mer liep, zag ik op den vloer bij de stoel naast het bed, waarop oom Joseph ongetwijfeld zijn kleeren had neergelegd, toen hij zich ont- kleedde, eenige smalle strookjes papier of karton, half yerborgen door de dragerieen UITCrEEST. Collecte S.A.N.T.O.S De op Zondag gehouden collecte ten bate van Santos (bestrijding der tuber- culose bij niet vermogende middenstan- ders) door middel van verkoop vau bloempjes heeft in totaal circa 60 op- gebracht. De electrificatie der spoorwegen. Naar wij vernemen zal in verband met de electrificatie der spoorwegen al- hier 'n storingsbureau worden gebouwd alsmede een onderstation voor electri- sche tractie. Daartoe zal tusschen de draaischijf en de oude loods een gebouw van 50 M. frontlengte verrijzen terwijl te zijner tijd vanwege de spoorwegen nog nog een 8 tal dienstwoningen zullen worden gebouwd voor hef technisch per- soneel Het request inzake de rekemngen van het aansluiten aan de gasleiaing. Naar aanleiding van het request dat door verschillende ingezetenen was geteekend be treffende aanbieding van rekeningen voor het aansluiten van de binnenleiding van gas aan de hoofdleiding heeft er Woensdag een con ference plaats gehad tusschen de directie van het gasbedrijf te Beverwijk en de heeren dr. Beeker en Schregardus. Om even op de zaak terug te komen deelen we mede, dat in het algemeen de gedachten- gang was, dat bij de betrekking van gas over den gewonen meter de aansluiting van de per- ceelen aan de hoofdbuis kosteloos zou geschie- den, terwijl nu voor eenige weken aan ver schillende personen een rekening werd aange- boden wegens kosten van aansluiting daar slechts een meter buis op eigen terrein door de gasfabriek gratis werd verstrekt. Het resul- taat der bespreking is dat de bezwaren niet steekhoudend zijn op grond dat in het con tract de gemeente en het gasbedrijf een meter is gesteld en dus de directie in haar recht staat. Dat men tot deze verkeerde gedachte is gekomen, is wel eenigszins verklaarbaar, doordat vanwege het waterleidingbedrijf en het gem. electriciteitsbedrijf wel de leiding tot aan de meters kosteloos wordt verstrekt en op dit punt bij den aanvang van het gasbedrijf hieraan niet voldoende aandacht is geschon- ken. Het blijft dus voor de betrokkenen een tegenvaller, die nog grooter wordt, indien men bedenkt, dat indien men gas neemt over een muntmeter een leiding tot 10 M. lengte door het bedrijf kosteloos wordt verstrekt en men vrij gesteld is van meterhuur, doch dat men per M3. gas moet betalen 12 cent, terwijl indien men gas betrekt over een gewonen meter men de kosten van aanleg meet betalen var. een meter op eigen terrein tot aan de binnen leiding en aan meterhuur per maand 40 cts, doch dan is de prijs van het gas 11 cent per M3. BERGEN. Alhier is opgericht een Mondharmoni- ca-vereeniging waartoe reeds een 25 tal personen toetraden. De repetities zullen worden gehouden in cafe Stationzicht. De week voor het St. Nicolaasfeest zal hier weder een winkelweek worden gehouden, waaraan een etalagewedstrijd is verbonden. In tegenstelling met vo- rige jaren toen de plaatselijke vereeni- gingen niet alien medewerkten, zullen dit jaar de beide Middenstandsvereeni- gingen en de Winkeliersvereeniging de winkelweek gezamenlijk organiseeren. WIERINGEN. De raad van Wieringen vergaderde Za- terdag 2 uur. Aanwezig waren 9 leden; afwezig waren de heeren Jb. Lont Dz. en S. P. de Vries. Voorzitter: Burgemeester Kolff. Ingekomen waren: De maandstaten der Zeegras-exploitati? over de maanden September en October, in September waren verkocht 4683 en in Octo ber 3133 pakken; bericht van goedkeuring der gemeente-rekening 1927 en van de veror dening tot wijziging der algem°ene politie verordening; bericht van het Ministerie van Waterstaat, dat de hoofdweg op Wieringen niet in onderhoud kan worden genomen bij het Rijk, nu deze weg niet op het Rijkswe- genplan voorkomt en dat om dezelfde reden ook geen subsidie in het onderhoud kan worden verleend. De voorzitter deelde mede, dat het de be- doeling van B. en W. is opnieuw te trachten een subsidie te krijgen. Al deze stukken werden voor kennisge- ving aangenomen. Van het Uitvoerend Comite voor de in 1930 te Enkhuizen te houden Zuiderzee-Vis- scherij-Tentoonstelling was een verzoek in gekomen, hare pogingen tot het doen slagen van die tentoonstelling te steunen door dee! te nemen in het garantiefonds en een bijdra ge voor de tentoonstellingskas te verleenen B. en W. stelden voor een bijdrage te verlee- van't ledikant. Ik nam ze op en zag, dat het kaartjes waren, gewone dingen, slecht ge- drukt. Zij droegen alle denzelfden naam en hetzelfde adres, een eigennaam zonder voor letters Crippe, Marine Store Dealer, Old Gravel Lane. E. Ik nam ze mede naar be neden en liet ze aan Keziah zien, die ze met wantrouwen bekeek. „Dat zal het Londensche adres zijn, Ben, de bron van alle slechtheid. Maar wie Crip pe is en waarom hij kaartjes van Crippe bij zich had de Hemel of liever de duivel weet het. Leg ze in het theekistje, mijn jongen ze zullen den een of anderen dag te pas ko men." Het theekistje, dat gebruikt werd om aller- lei rommel in op te bergen, stond in de huis- kamerkast. Ik deed de kaartjes daarin en ging uit, terwijl ik Keziah bij haar schoonmaak liet Het was eerst de tweede maal, dat ik sinds mijn ziekte uitging en hoewel ik een stevigen stok had om op te steunen, voelde ik, dat ik het niet ver zou brengen, ofschoon de mor- gen prachtig en verkwikkend was. Toch speelde ik het klaar om langs het strand te wandelen, tot ik bij Middlebourne Grange kwam. Daar gaf ik het op en was blij, dat ik op de lage omheining kon gaan zitten, die langs de gracht naar het bruggetje liep. Nauwelijks was ik daarop neergevallen, of uit het huis kwam een vrouw, die ik nog nooit tevoren had gezien, doch die ik onmid- dellijk hield voor de nieuwe eigenares van het landgoed mejuffrouw Elljngham. Zij zag nen van 100.en ten behoeve van het garantiefonds in te schrijven voor een be drag van 250.Dit voorstel werd met 5 tegen 6 stemmen verworpen. Voor stemden de heeren: Bosker, Tijsen en Jn. Lont. Een voorstel-Kaan om 200 subsidie te verleenen en niet deel te nemen aan het ga rantiefonds werd eveneens met 3 tegen6' stemmen verworpen. Aangenomen werd een voorstel van den heer Lub met 7 tegen 2 stemmen, die van de heeren Bosker en Jn~ Lont, om alleen een subsidie van 100 te verleenen. Verder was ingekomen een verzoek van de Centrale Esperanto Propaganda Commissie te Nijmegen om over ie gaan tot het oprich ten van een een-jarigen cursus voor het on- derwijs in esperanto, ten behoeve van leer- lingen der hoogste klassen van de lagere scholen en van oudere kinderen. Hierop werd afwijzend beschikt. Op het verzoek van de afd. Noordholland van de Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten werd besloten ten behoeve van een aan het Hoofdbestuur dier vereeniging aan te bieden geschenk bij het tot stand komen van een vereenigingsgebouw een bijdrage te woner"en Va" 1/4 cent in" Van het lid, den heer P. Kaan, was hot voorstel ingekomen van het niet belegde ka- w ^as-expbitatie, dus van hot gedeelte van het kapitaal, dat telken jare aangewend wordt tot betaling van pakken- dft Wr d- een rentevergoeding te heffen en dtt bedrag m de gemeentekas te storten. De heer Kaan stelde verder voor een groo- te loods te doen bouwen, ten einde daarin het losse zeegras op te bergen en het persen in eigen beheer ter hand te nemen. Hij achtte dit wenschehjk, omdat er naar zijn oordeel gtbrek aan pakhuisruimte is en ten gevoloe daarvan het zeegras te vlug wordt opgepers! hetgeen oorzaak is, dat de kwaliteit van he? zeegras tegenwoordig te wenschen overlaat Het prae-advies van B. en W. luidde voor beide voorstellen afwijzend. Na een Iangdurige bespreking werd he* Va" B' en W- zonder hoofdelijfce stemming aangenomen. Op voorstel van den heer Oden, werd even- s yonge jaren besloten, de winst, voorL spruitende uit den verkoop van gemaaid zee gras, oogst 1929, wederom aan de maaiers, aie aan de maaierij voor dien oogst hebben aeelgenomen, uit te keeren. De heeren Bak- ker en Kaan stemden tegen. Van de Centraal-Ziekenhuis-Commissie voor de bijdragende gemeenten was een schrijven ontvangen betreffende de resulta-< ten, welke het overleg met het Gemeentebe- stuui van Alkmaar heeft gehad naar aanlef- dmg van eenige van de zijde der buitenge- meenten naar voren gebrachte wenschen. B f" 7 d«elden daarbij mede, dat, aangezien het totaal der door de buitengemeenten toe- gezegde bijdragen 9200.-) minder heeft bedragen dan verwacht was 15000—) eene verandering in het verhoudingscijfer! waarnaar die gemeenten in de exploitatiete- korten zullen bijdragen, noodig is gebleken De maximum-bijdrage blijft voor Wieringen echter f 480.— per jaar. B. en W. stelden voor het aangeboden concept-besluit alsno^ te bekrachtigen, waartoe werd besloten Verder werd besloten tot het aanleggen van een bestrating in de Elft vanaf de be staande bestrating tot aan de nieuw gebouwj de school. De kosten werden geraamd op 5140. B. en W. werden gemachtigd de overeen- komst met het rijk inzake de verpachting van de wierwaarden voor een nieuw 3-jarig tijdvak te verlengen. Vastgesteld werden de le suppletoire be- grooting, dienst 1929, de begrooting voor do zeegras-exploitatie dienst 1929—1930 en de gemeentebegrooting 1930, zooals zij door B. en W. werden aangeboden. De begrooting van de zeegras-exploitatie wat betreft den gewonen dienst, met een to taal, zoowel in ontvangst als in uitgaaf van 78222,50 en wat betreft den kapitaaldienst voor memorie. De gemeente-begrooting, wat betreft den gewonen dienst, in ontvangst en uitgaaf, met een totaal van 123,487,9514 en wat betreft den kapitaaldienst in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van 15371,39. De post Plaatselijke inkomstenbelasting is uitgetrokken op 41000. Ten slotte werd besloten tot het aanschaf- fen van een Lips-brandkast voor het kantoor van den gemeefite-ontvanger, waarvan de kosten bedragen 740. De heer Lub klaagde bij de rondvraag over de slechte waterloozing te Zandburen Spr. gaf in overweging daar spoedig een rioleering te doen aanleggen. De heer Oden wilde de verordening tot het weren van woonketen aanvullen met een bepaling tot het weren van woonwagens in de bebouwde kommen. mij zitten en kwam naar mij toe, terwijl zij mij oplettend aankeek ik nam haar even nauw- keurig op ik had nog nooit een dergelijk type gezien. Het was een tengere vrouw, bo ven de gemiddelde lengte en ik zou zeggen iets ouder dan Keziah, zoodat zij ongeveer veertig of vijf en veertig jaar oud moest zijn. Het was haar gezicht en haar kleeding, dii mij opvielen haar kleeding was zwart, stijf en streng, met niets dat de eenvoud verbrak dan een witte kraag en witte manchetten Haar gelaat, waarop elke trek zich scherp af- teekende, was zeer bleek en daarin lagen, heel diep, een paar donkere oogen, zoo donker als ik ze nog nooit gezien had. Die oogen sche- nen je te doorboren en als ze eens op je ge- richt waren geweest, bleef je ze steeds voelen. Die oogen keken mij steeds aan, terwijl ze nader kwam; ik had het gevoel, dat ik betoo- verd werd. Zij sprak mij aan met een zachte, lieve, kalmeerende stem. „Is u niet Ben Heckitt?" „Ja, mevrouw." ,,'En is u weer geheel hersteld van uw laat» ste ziekte? Het lijkt mij, dat u zich nog niet sterk gevoelt" „Ik gevoel mij nog zwakjes, ik geloof niet. dat ik nog een stap verder zou kunnen doen.' „Slapjes in de beenen, he, en blij, dat je zit? je ziet, ik weet wat je voelt. Je moet niet op die steenen blijven zitten je zou kou vatten. Ga mee naar binnen en dan zal ik je een gemakkelijke stoel geven om uit te rus .ten", i"(W.ordt veryolgd -

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5