Mooidaanslag te Schiebroek. Onze KoloniSn. N8VA TANDPASTA Binnenland VOORKOMT TANDBEDERF en poetst mor§ens en 's-avonds met 75 cts per 'A tube, 25da p.'A tube. znn De meeste tuinbouwers toch zijn geneigd, om als de prijzen voorloomg met zeer bevre- digend zijn, alleen die koo ter veiling te brengen, welke vanwege de onmogehjkheid, vooral des winters. Dan heeft men in den laatsten tijd zeer ernst^rekeningtebouden met onze concurrenten, die zich voortdurend meer op de groenteteelt toeleggen. Daar Lan gendijk het voor zijn export blinf ,u^S' on van Duitschland moet hebben, ziet men on gaarne, dat bij onze Ocstelijke naburende groenteteelt voortdurend op uitgebreide schaal en op meer intensieve wijze wordt un- geoefend. Dc Nederlandsche tuinbouwer moet voortdurend waakzaam zijn en hi] kan zich niet genoeg beijveren om uit te munten in - leveren van prima-kwaliteit, en alle zo: g Seden aan een oordeelkundige verpakking Nu^ moeten de tuinbouworganisaties die- in dezen tijd leiding willen geven momenteel en voor de nabije toekomst dubbej wa^akzaam zijn. De om als digend zijn, alleen brengen, welke va»"V_ ve lanoer te bewaren, moet worden opge- ruimd "Beste kwaliteit kool wordt dus met ge- veild Voortdurend wordt er op gehamerd, dat ook reeds in December prima-kwaliteit wordt aangeboden en dit wel om twee belangrijke redenen Eerstens heeft't aanvoeren van bij na uitsluitend minderwaardig goed tot ge- volg dat de goede reputatie onzer stapei- groenten in het gedrang komt. Tweedens is deze wijze van doen oorzaak, dat in de laatste twee maanden van de campagne zeer groote aanvoeren aan de veilingen komen, die den prijs drukken. Zoodat er den tuinbouwers met genoeg op gewezen kan worden, hoe noodza- kelij'k het is, niet te lang te wachten met het .veilen ook van eerste-kwaliteit kool. Erkend meet worden, dat het een hard gelag is, beste kool voor een schijntje te moeten verkoopen met de wetenschap, dat het meermalen is yoorgekomen, dat ze later zeer duur was, yooral als men een slechten zomer en herfst achter den rug heeft. Nog slechts zeer weinig aardappelen wer den deze week aangevcerd. Voor Schotsch muizen werd 1.90—/ 2.20 betaald, Blauwe lEigenheimers 2.50, Blauwe aardappelen 2.10—/ 3.10, Bravo's 2.10, dnelingen 1/ 2-/ 3. De bloemkool was goed aan pnjs. Jammer echter, dat de teelt zoo bijzonder is tegenge- vallen. Door de groote droogte van den afge- loopen zomer is er geen mooi gewas ontstaan de bloem wordt onvast en onregelinatig ge- vormd, spruit door, kortom, er ontstaat geen le verba re bloemkool. Werd Maandag aan de Broeker veiling 2021, en aan die te Noord-Scharwoude 20.80—/ 25.80 besteed, Zaterdag waren deze noteeringen 22.50 35-50 en 20.10—/ 28.30. Voor tweede soort werd van 4—/ 10 betaald. Aan de veiling der L.G.C. werden ongeveer 10.000 stuks, aan die van den N. M. B. 7000 stuks aangevoerd. Roode kool zette aan de veiling te Broek on- gunstig in: 2.50—/ 4.40 voor eerste soort, 1.401.80 voor kale. In het vervolg der week kon voor het mooiste 3-pond goed 5 worden gemaakt, Zaterdag zelfs 5.50. De grootste kool bracht van 2.30—/ 2.80 op. iMiddelsoort gold ongeveer 3.50. Te Noord- Scharwoude lagen de prijzen tusschen 2.20- 5.60. In't geheel bedroeg de aanvoer 72 spoorwagens, waarvan 37 te Noord-Schar woude. Gele kool blijkt er dit jaar niet bijzonder veel te zijn; de aanvoeren zijn dan ook steeds gering. De laatste week beliepen ze aan beide veilingen 13 spoorwagens van 10.000 K.G. Voor mooie kool van 2 a 3 pond werd onge veer 6 besteed, de grootste, brachten 3 1/ 4 op. De aanvoeren van witte kool zijn erg ge- slonken, n.l. tot ongeveer 20 spoorwagens aan 'beide veilingen. De prijzen lieten weer te wen- schen over. Zoo werd Maandag aan beide veilingen van 0.70—/ 1.10 beseted, welke prijs sleclds in zeer geringe mate in den loop der week kon verbeteren. Zaterdag sloot met 0.50—/ 1 te Broek en 0.70—/ 1.20 te Noord-Scharwoude. Een zoon van den zwraarge- wonden boer gearresteerd. Van Dsensche witte kool was de aanvoer belangrijk grooter, n.l. 30 spoorwagens Met de prijzen liep het weer tegen. Zoo werd Maandag aan de Broeker veiling 1.30 2.80 betaald, aan die te Noord-Scharwoude 1.30—/ 3.60. De heele week door bleef d; laagste prijs ongeveer een daalder, terwijl voor het mooiste meest gezochte goed ruim 3 werd betaald. Een gemiddelde van 200 per spoorwagen is ongetwijfeld niet gemaakt. Met de uien wou het ook deze week niet vlotten. Ze brachten van 3.20—/ 3.90 op. Drieungen konden van 2.10—/ 2.60 bedin- £er]> "eb 3.70—/ 5, grove uien van 3 20 4.40. Voor deze prijzen denken de bou- wers er niet aan, er veel uit te zoeken en ter veiling te brengen. Aan beide veilingen wer den nauwelijks 12 spoorwagens aangevoerd. De prijzen van Chineesche kool of witkrop lie- pen weer heel wat uiteen. Aan de Broeker veiling bracht ze Maandag 2.50—/ 2 70 op>,^Donderdag 2.60--/ 5.20, Vrijdag C 70 -—1.90 per 100 stuks. Te Noord-Scharwoude lagen de prijzen tusschen f 0.80—/ 4.50. De aanvoer beliep 24000 stuks. v°°r peen vielen de prijzen tegen j 2.60 2.70 voor de mooiste, 2 ongeveer voor de mindere soort, 0.90—/ 1.60 voor kleine. Aangevoerd werden er ongeveer 8 spoorwagens. Hetzelfde geldt van bieten. Prijzen van 1.90—2.60 zijn ongeveer de helft te laag. pe aanvoer beliep ongeveer 3% spoorwagen. Rammenas bracht 5.40 per 100 K G. op Een partijtje snijfooonen werd voor 52 hi tent per K.G. verkocht. Verleden jaar dezen tijd kwamen er geen aardappels meer aan de markt; er waren be langrijke aanvoeren van bloemkool, die van f 8—/ 18 opbracht; roode kool was gemid- aeld 80 cent duurder; witte kool bracht onge veer het dubbele op; gele kool was 50 goedkooper; uien brachten meer dan het dub- bele op van thans; Deensche witte gold 25 .meer, uien waren het dubbele in prijs van nu, been evenzoo, bieten aanmerkelijk hooger in prijs dan thans. Men ziet hieruit, dat de toe jstand in den tuinbouw alles behalve rooskleu- ;ig ia. Gisterochtend heeft zich, zooals gemeld, op de boerderij van de familie Vermeuien aan den Ringvaartdijk te Schiebroek een afschu- welij'k drama afgespeeld. Naar uit de feiten wordt afgeleid zou de drie en dertigjarige J. Vermeuien gepoogd hebben zijn zeven en zeventigjarigen vader te dooden. Uit hetgeen nader wordt meegedeeld blijkt, dat er in de familie Vermeuien altijd oneenig- heid is geweest tusschen vader en zoon. De zoon Joseph brutaliseerde zijn vader vaak en daarbij kwam het dikwijls tot zo6 hooge ruzies, dat de politic tusschenbeide moest kbmen. Kort- geleden is er weer ruzie ontstaan en toen keer liep het zoo hoog, dat de zoon den vader met een bijl bedreigde. Donderdag j 1. heeft Vermeuien naar aanleiding van dit voorgevallene zijn zoon, die bij hem op de boerderij werkte, het huis ontzegd. Hierover ontstond weer kwestie. De zoon wenschte niet te gaan en pas nadat politie tusschen beide was gekomen, vertrok hij met de woorden: „Goed, ik zal gaan, maar pas op, vader, je dagen zijn geteld". De zoon heeft toen intrek genomen bij zijn zwager, die met zijn jongste zuster getrouwd is en die een boerderij heeft naast die van den ouden Ver meuien. Naar het oordeel van de familie zou deze zuster haar broer in huis hebben ge nomen uit angst voor den geweldenaar, niet omdat zij zich in de oneenigheden partij zou stellen. Nadat Zondagochtend de aanslag bekend was geworden, heeft de politie een onder- zoek ingesteld en hieruit zou zijn gebleken, dat Joseph inderdaad gevolg zou hebben ge- geven aan zijn geuit voornemen om zijn vader te dooden. In elk geval waren de aan- wijzingen zoor ernstig, dat Joseph niet alleen is aangehouden, maar dat hij op last v'an den substituut-officier van justitie in verzekering is gesteld. De verdachte ontkent pertinent De oudste dochter van Vermeuien heeft om- trent het gebeurde het volgende medegedeeld Tegen vijf uur 's morgens werd ik wakker en ik hoorde vader, zooals hij gewend is te doen, opstaan om in den stal te gaan melken. Buiten hoorde ik hem een lucifer aansteken, hetgeen me zeer verwonderde, omdat er een electrische lamp is welke, wanneer zij brandt, haar iicht juist nog voldoende op de stal- deuren laat schijnen. Later bleek die lamp zoo verbogen te zijn waarschijnlijk heeft men haar willen afrukken dat het licht niet meer op de staldeuren viel. Naar vader me nog verteld heeft, heeft hij in den stal een tweede lucifer moeten aansteken om bij het knopje van het licht te komen, wat ook niet noodig zou zijn geweest, wanneer de lamp buiten intact was gebleven. Die lucifer is uit- gegaan en v66r vader een derde kon aan steken, sprong iemand achter hem te voor- schijn, die hem met een hard voorwerp op het hoofd sloeg. Vader begon toen om hulp te roepen. Dat heb ik gehoord en onmiddel- lijk keek ik uit het raam. Maar ik kon niets zien, omdat er geen licht was bij de stal- deur. Ik ben toen de achterdeur uitgegaan en ik zag vader aan komen strompelen met een bebloed hoofd en diepe snijwonden aan den hals. Den dader heb ik niet gezien. Zoodra vader mij zag zei hij: Joseph heeft het ge- daan. Denk er om als ik straks niet meer kan, Joseph heeft het gedaan". Onmiddellijk ben ik in het dorp medische hulp gaan halen en de dokter liet vader onmiddellijk naar het ziekenhuis aan den Bergweg te Rotterdam brengen. De politie heeft bij haar onderzoek in de woning van den schoonzoon van den ge wonde in een waschkuip pas gewasschen kleeren van den verdachte gevonden. De verdachte zegt, dat de kleeren gewasschen zijn, omdat hij zoo getranspireerd had. De kleeren zijn in beslag genomen, evenals enkele scheermessen en een melkkan, waaraan bloed- sporen zijn gevonden. De gewonde is hoofdingeland van den polder Schiebroek en tot voor kort was hij voorzitter van verschillende polderbesturen Ongeveer anderhalf jaar geleden, toen hij nog gemeenteontvanger in Schiebroek was, is er bij hem twaalf duizend gulden uit de ge- meentekas ontvreemd. Dit misdrijf is nim- mer opgeheld-erd. De thans gearresteerde zoon is i-ndertijd in verband met deze zaak gearresteerd, maar wegens gebrek aan be- wijs weer vrijgelaten. Naar voorts nog aan het Hbld. werd mee gedeeld, zou er in de familie steeds ruzie zijn geweest over geld. De verdachte zou zich altijd achtergesteld hebben gevceld, temeer daar zijn oudste broer van zijn vader een boed-erij zou hebben gekregen en de vader aan Joseph een eigen bedrijf zou hebben ge- weigerd. Alle kwesties zouden slechts aan de luiheid1 van Joseph te wijten zijn. De toestand van den gewonde was Zondag- avond zeer zorgelijk. politie, zij't de eerste meer dan de tweede, op een dwaalspoor te brengen. In verband met een en ander staat dan ook het feit, dat den laatsten tijd een betrekkelijk klein aantal beroovingen het politierapport opluistert. Toch zijn er uitzonderingen op den regel. Zoo is de vorige week een Duitsoher in een perceel op de Heerengracht van 300 M. be- roofd, in verband waarmede de politie twee vrouwen gearresteerd en een post voor het huis geplaatst heeft. Ten slotte stal men van een Engelschman in een woning aan de Re- guliersgracht vreemd geld tot een. waarde van ruim drie mille, de beroofde wist het per ceel, waar het gebeurd was, zelfs niet terug te vinden. Zoodat't in dit geval wel onmoge- lijk zal zijn de schuldigen op te sporen. HET WEGENFONDS EN DE WEGENBELASTING. De Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met een uitvoerig gemotiveerd schrijven, waario leedwezen wordt uitge- sproken over het feit, dat door den minister van financien wordt voorgesteld de bijd-rage aan het Wegenfonds, bedoeld in art. 31 sub le van de Wegenbelastingwet, voor het dienstjaar 1930 terug te brengen tot 3.000.000, terwijl deze in de jaren 1928 en 1929 onderscheidenlijk heeft bedragen f 5.273.686 en 5.089.000. DE OPGRAVINGEN TE UTRECHT. De fundamenten van de Heilige Kruiskapel. Naar dr. Schuylenburg, directeur van het Centraal Museum te Utrecht, gistermorgen medegedeelde, zijn thans ook de fundamenten van de" Heilige Kruiskapel later als Thomas- kapel bekend, gevonden. De opgravingen wa ren juist ondemomen, met het doel om deze fundamenten op te sporen. Het voornemen bestaat den omtrek dezer kapel op het Dom- plein in een bepaalde steensoort af te teeke- nen. Daarom is te verwachten, dat Ged. Staten zullen besluiten in Januari of Februari te ver- huizen naar de gebouwen aan de Dreef. Het interieur van het oude gebouw, het Paviljoen, is dan nog niet gereed maar een belemmering voor het betrekken van het gebouw is dat niet. Er zal dus in het begin van het volgend jaar geen officieele opening zijn; te verwach ten is althans, dat die zal worden uitgesteld totdat het gebouw geheel is aangekleed. remeenten elk een wancitaput zuiien aanoieuen voor de ;roote vergaderzaal, een andere gemeente zal e groote portieres schenken, die tusschen de vergaderzaal en de koffiekamer moeten han- gen; dan zullen nog worden aangeboden een groote looper. De provincie heeft 50.000 toegestaan; aan dit bedrag is nog geen be- stemming gegeven. De gemeentebesturen, die wandbebleedingen aanbieden, hebben zich vereenigd met het denkbeeld om eenheid in de geschenken te doen brengen, waardoor een fraai geheel kan worden verkregen. Niettemin zal elk geschenk bij v. door het daarin verwerken van het gemeente-wapen het kenmerk van schenker of schenkster dra- gen. VE'ERTIEN MILLE VERDUISTERD. Bij de Middelburgsche politie is aangifte gedaan, dat een boekhouder van de coopera tieve melkfabriek op Walcheren in den tijd j van zes jaar een bedrag van veertien duizend gulden heeft verduisterd. De man heeft bekend. MINISTER DECKERS NAAR ROTTERDAM. Minister Deckers heeft het voornemen morgen een bezoek te brengen aan de ge- schutsfabriek der Hollandsche industrie- en handelsvereeniging te Rotterdam. Daarna zal de minister een bezoek brengen aan de werf „Feyenoord", ter bezichtiging van Hr. Ms. recherchevaartuig „Arend", be- stemd voor dienst in West-Indie. RUNDVEEFOKKERIJ IN GRONINGEN. De provinciate commissie tot bevordering van de rundveefokkerij in de provincie Gro- ningen heeft zich tot de Provinciale Staten gewend met verzoek, om een jaarlijksche subsidie van 3000. Deze commissie ontving van 1889 tot 1921 een jaarlijksche subsidie van aanvankelijk 2500, hetwelk daarna telkenjare met 500 verminderd werd, tot dat het in 1926 geheel is opgehouden. Ged. Staten betwijfelen niet, dat de bemoeii'ngen der commissie van groot nut zijn, maar de daaraan verbonden kosten moeten naar hun meening door het fokkerebedrijf zelf worden gedragen. Het meerendeel der landbouwers is van dat nut wel overtuigd en het landbouw- bedrijf, dat door de provincie 66k geldelijk gesteund wordt, draagt er wel toe bij, dat eenmaal alle landbouwers tot dat inzicht zul len komen. Ged. Staten stellen daarom voor, afwijzend op het verzoek te beschikken. SPOORWEGONGEVAL. Geen persoonlijke ongeltikken. Gistermorgen is bij de haven van Hoede- kenskerke een motorwagen van den locaal- spoorweg op een goederentrein geloopen. Er is veel materieele schade, maar gelukkig zijn er geen persoonlijke ongelukken te betreuren. De weg is versperd. DE LAATSTE PAARDENTRAM. De paardentram van Makkum naar Harke- zijl, waar ze aansluit aan de stoomtram Bolsward—'Harlingen, wordt eerstdaags opge heven, waarmee de laatste paardentram in ons land zal verdwijnen. De weg en het rijdende materiaal zijn vrijwel versleten. Welk open- baar vervoermiddel in de plaats van deze tram zal komen, is nog niet bekend; daarover wordt met autoriteiten onderhandeld. EEN ECHTELIJK DRAMA. Verdacht van poging iot moord op zijn echtgenoote. In de Van der Helststraat te Den Haag heeft onlangs een echtelijk drama plaats ge vonden. Aldaar wconde het gezin van den heer F. H. De beide echtgenooten leefden sinds eenigen tijd in grooten onmin. Vijf ja ren geleden waren ze getrouwd, in het be gin was het huwelijksleven zeer goed te noe- men, doch later is dit verslechterd. De man ging zich meerdere malen aan sterken drank te buiten en ook in andere opzichten meende de vrouw zich over haar echtgenoot te bekla- gen te hebben. Zij diende een eisch tot echtscheiding in pn hangende dit geding woonde de man niet meer in het echtelijk huis. Op zekeren dag, het was- in een van de laatste dagen van September, beide de man aan, naar zijn zeggen, om zijn kinderen ic zien en eenige kleedingstukken te halen. Bij de vrouw bevond zich op dat cogenblik een vriend van haar, aan wien de vrouw zeide: „Oh, daar is tnijn man en die zal mij nu ze- ker vermoorden". Zij stuurde den vriend weg om bij de politie assistentie te halen. Volgens de vrouw is haar man boven ge komen en heeft haar toen aangepakt. Hij zou met zijn handen haar keel hebben diclit- geknepen en geprobeerd hebben een stuk touw om haar hals te doen en haar daarme- de te wurgen. Door het verzet van de vrouw zou de man in zijn voornemen niet geslaagd zijn. In blinde woede moet de man haar toen gestompt en geslagen hebben. De vrouw wist te ontkomen en liep naar be- neden, waar zij voor de deur harer woning „moord, moord" begon te schreeuwen. De inmiddels aangekomen politie ging het huis binnen en amsteerde den man. Deze ontkent evenwel alles. Hij zegt, naar boven te zijn gekomen en daar met hun ba by van negen maanden op de knieen een beet- je gespeeld te hebben. Hij was toen in een woordenwisseling geraakt met zijn echtge noote, die hem de huid zou hebben volge- scholden. Toen hij, daarover boos geworden, opsprong, is zijn vrouw naar beneden ge- vlucht. De justitie heeft deze zaak onderzocht tn heeft termen gevonden om tegen den man een vervolging in te stellen wegens poging tot moord subs, poging tot zware mishande- ling. A.s. Donderdag komt zij voor de recht- bank te Den Haag in behandeling. de afd. kelinbedrijf van de K. v. K te s-Gra- venhage, met den adj. seer, den heer Boezer, directteur van de Arbudsbeurs, en de chef van de afd. hotelbedrijf van de Arbeidsbeurs, de heer Hoek en voorts leeraren, ouders eo leerlingen. EEN ONDERSCHEIDING VOOR DE KONINGIN. De koningin heeft gistermiddag ten ka ninklijken paleize Het Loo ontvangen del heer A. Duffek, buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister van Oostenriik, tel overhandiging van de versierselen (Groot< Ster) van het eereteeken voor verdiensten jegens de Oostenrijksche republiek, ben evens van een eigenhandig schrijven van den Oos tenrijkschen Bondspresident ALASTRIM. Delft binnenkort alastr!m-*rif Te Delft zijn gister de laatste patienten, die lijdende waren aan alastrim drie kinderen uit de barakken van het gasthuis ont slagen. In de barakken in het St. Hippolytusge sticht worden thans nog een dame en een kind verpleegd, beider toestand is zoo gunstig, dat ook hun ontslag uit het ziekenhuis aan- staande is. Daarmede zal dan de alastrim utf Delft geweken zijn. KORTSLUITING IN DE PAPIER- FABRIEK TE VELSEN. In de papierfabriek van de firma van GeV der Zonen te Velsen is kortsluiting ont- staan. Vlammen sloegen uit in de machine-- kamer, maar er brak geen brand uit. Wel is een arbeider, G. Tromp genaamd, die op grooten afstand van de machinekamer it? een kelderruimte werkte, door den schrjk van een hoogte van drie meter gevallen. Hij kwam met het hoofd op den grond terecht en men vond hem bewusteloos liggen. Na ver bonden te zijn. werd hij naar zijn woning vervoerd. Zijn toestand is niet ernstig. Het werlc in de fabriek heeft door de kort sluiting een uur stilgestaan. Er is hier eo daar nog al schade aangericht. DE BEROOVINGEN TE AMSTERDAM. Een nieuw systeem. Het geringe aantal beroovingen, dat den laatsten tijd te Amsterdam ter kennis van de politie is gebracht, zou tot optimisme aanlei ding kunnen geven, ware't niet, dat tegen- woordig het grootste aantal beroovingen niet aangegeven wordt. De kwestie is nl. deze, dat de explotanten van roofholen sinds eenige maanden een nieuw systeem toepassen. De „buitenlui" worden niet meer, zooals vroeger, van al hun geld ontlast, doch men zorgt er voor, dat een zoodanig restant in beurs of portefeuille overblijft, dat de bestolene nog zijn logies, spoorkaartje, enz. kan betalen. Dientengevolge komt de beroofde niet in de noodzakelijkheid om zich onmiddellijk na de ontdekking van zijn verlies tot de politie te wenden, hij staat niet geheel zonder geld, en meestal besluit hij dan, ter vermijding van schandaal, aangifte achterwege te laten. Een psychologisch goed doordracht systeem zou men zeggen. Bovend-ien hebben de exploitan- ten van „klappers" d.w.z. roofholen, de ge- woonte aangenomen hun inrichtingen nage- noeg elke maand ergens anders te vestigen, hetgeen niet nalaat zoowel slachtoffers als DE NEDERLANDSCHE SPOOR- WEGEN. Uitbreiding werkplaatsen te Amers- foort en Blerick. Naar verluidt, zullen de werkplaatsen der Nederlandsche Spoorwegen te Amersfoort en Blerick, voor een andere indeeling van werk zaamheden, binnenkort eenige uitbreiding ondergaan. Zoo Jtullen te Amersfoort van Januari a.s. af in de wagenwerkplaats in hoofdzaak geslo- ten goederenwagens en veewagens in herstel- ling en controle genomen worden, terwijl In de wagenwerkplaats te Blerick meer speciaal de open goederenwagens zullen worden her- steld. Onder deze wagens zijn ook de kolen- wagens te rangschi'kken, waardoor het moge- lijk wordt deze in de toekomst Vlugger naar de mijnstreek te kunnen dirigeeren. In verband met de uitbreiding van de werk- zaamheden te Blerick zullen daar eenige tien tallen bankwerkers op arbeidscontract worden in dienst genomen. H'ET PROVINC1E-HUIS TE HAARLEM. Wordt in Januari of Februari be- trokken. De geschenken. Eenigen tijd geleden is gemeld, dat het waarschijnlijk Maart zal worden voordat de Provinciale Griffie haar nieuwen zetel aan de Dreef te Haarlem zal betrekken. Dit stond in verband met de verwachte geschenken voor het interieur van het Paviljoen „Welgelegen", die een aantal gemeenten, de Ver. van Neder landsche Gemeenten en de Vereeniging van burgemeesters en secretarissen in Noordhol- land zullen aanbieden. Het is echter gebleken, zegt de Haarlem sche correspondent aan het Hbl., dat de mees te van deze geschenken zooals de wand- tapijten voor de vergaderzaal der Staten zooveel tijd voor vervaardiging zullen eischen, dat er nog op z'n minst een half jaar over heen zal gaan, voordat ze gereed zijn. Daar- op kan het provinciaal bestuur met de verhui zing echter niet wachten; men worstelt nu al zop lang met een tekort aan ruimte. ROODVONK TE AMSTERDAM. In 1923 bedroeg het hoogste aantal geval len in een maand 100, het laagste 40. Bij hetzelfde minimum noteerde men in 1924 een maand-maximum van 180, terwijl in 1925 de laagste maand een cijfer van 115 te zien gaf en de hoogste (October) 325. In 1926 waren deze getallen iets lager en in de beide vol gende aanzienlijk lager. Maar dit jaar heeft de roodvonk weer terdege het hoofd opge- stoken. Juni met 118 gevallen was de laag ste maand, in October werden 331 nieuwe patienten gerapporteerd, terwijl er in Nov, reeds 117 nieuwe gevallen aangegeven zijn Zoodat de kans groot is, dat November een record-tijfer oplevert. Het zijn steeds de maanden October en November, die een top cijfer aan roodvonkgeval len te zien geven waarna dan altijd weer een daling intreedt. Van de roodvonk-patienten (meest kinde ren) wordt 90 pCt. in de ziekenhuizen ver pleegd, waar de gunstigste omstandigheden voor de genezing heerschen. Ook in verband met het uiterst geringe sterftepercentage, bestaat er geen enkele re den voor ongerustheid. Uit de desbetreffende publicaties in de „Staatscourant" weet men cverigens, dat in het geheele land momentee; een buitengewoon groot aantal roodvonkge- vallen voorkomt. VERKEERSONGEVALLEN. Soldaat overreden; de auto reed door. De soldaat Fransen, wonende te Rcuver, op weg naar zijn gamizoen is op den Rijks- weg nabij Reuver door een vrachtauto aan- gereden en zwaar verwond. De chauffeur is doorgereden zonder notitie van het slacht. offer te nemen. Eenigen tijd later passeerde een personen-auto, die hem terzijde van den weg vond liggen en hem opnam. Na voor- loopige behandeling door een geneeskundige te Tegelen is hij naar de kazeme te Blerik ervoerd, waar dr Hellemond hem direct in tet ziekenhuis te Venlo heeft doen opnemen. Zijn toestand is ievensgevaarlijk. Aangereden en gedood. De heer M. H. Barkmeijer te Delft werd Vrijdagavond op de Markt aangereden door een wielrijder, waardoor hij viel en een hoofd- wonde bekwam. Zondag is hij aan de gevol- gen overleden. De politie heeft het lijk in beslag genomer, voor een gerechterlijk onderzoek. Tegen den wielrijder werd proces-verbaal opgemaakt we gens het veroorzaken van dood door schuld. BRANDEN. Te Medemblik woedde Zondagavond eer. uitslaande brand in het cafe „Het Vosje" van den heer W. Ruiter. Het geheele perceel ging in vlammen op. KORTE BERICHTEN. Twee Chineesche stokers van het stoom- schip Tambora, van den Rotterdamschen Lloyd, hebben in den Kraton aan de Lloyd- kade te Rotterdam twist gekregen.- Daarbij heeft de een den ander met een mes in den linkerarm gestoken en een stuk uit dien arm gebeten. De dader is aangehouden. Gistermorgen is de 19-jarige stoker W Jongeneel op het emplacement van de Rotterd. Tramwegmij. te Numansdorp bij het rangee- nen onder de tram geraakt. Ernstig gewond is hij naar het ziekenhuis aan den Coofsingel te Rotterdam overgebracht. Te Culemborg is Zondagmorgen op de Lazaruswaard, langs de Lek gelegen, het in verren staat van ontbinding verkeerende lijkje van een pasgebonen kind gevonden. Iemand, die in een garage aan de Kogge- sfraat te Amsterdam een oogenblik zijn over- jas had uitgetrokken, moest toen h;j hot kleedingstuk weer aantrok ervar»n dat in zijn afwezigheid een portefeuille, inhoudende 1125, uit den binnenzak was weggenomen. Op een sportterrein aan den Zuidelijken Wandelweg te Amsterdam kwam een speel- ster tot de minder aangename ontdekking dat onder den wedstrijd haar gouden arm- bandhorloge uit de kleedkamer was wegge nomen. DE EERSTE HOTELVAKSCHOOL IN NEDERLAND. Te Scheveningen Gistermorgen is te Scheveningen de eerste hotelvakschool in Nederland geopend. Na dat de wenschelijkheid al sedert jaren was ge bleken, is eerst in den laatsten tijd feitelij' alles gedaan om tot een resultaat te komen hetgeen voor H.O.R.E.C.A.F. een groote voldoening beteekent, zooals de voorzitter van dien bond, de heer I. N. van Hanja, zijn openingsrede uitvoerig heeft uiteengezet. De school is gevestigd in het hote pension „Mathilde-Maria", aan den Gevers Deynootweg en is voor dit doel door den eigenaar, den heer J J. Maat Jr., ter_ be- schikking gesteld. Bij de officieele openings plechti'gheid waren o.a. behalve het vol ledige hoofdbestuur van H.O.R.E.C A.F. en 'het bestuur van de afd. Den Haag van dien bond nog aanwezig de heeren H. J. de Groot, inspecteur-generaal van het Nijver- faeidsonderwiie, M. Kropyeld, voorzitter .van GEEN OPHEFFING VAN HEERENDIENSTEN. Het „N. v. d. D. v. N. I." vernam uit goede bron, dat er voorloopig, d.w.z. onder het bewind van den tegenwoordigen landvoogd, zeer zeker geen begin zal worden gemaakt met de opheffing van de heerendiensten op de buitengewesten. STEEDS NIEUWE COMPLOTTEN. Op de onderneming Wingfoot zijn vijftie* koelies aangehouden. Het was n.l. uitgelekt dat zij deel uitmaakten van een geheim ver bond. Bijzonderheden omtrent de planner der samenzweerders zijn nog niet bekend gemaakt SLOEP OMGESLAGEN. Zes man ver'dronkefu In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is bij het ontschepen van de passagiers van het stoomschip Bellatrix op de rede van Tja- lang (westkust van Atjeh) een sloep omge- slagen. Zes personen zijn verdronken, een Amboneesch sergeant, een Javaansch infan- terist, drie matrozen van de Bellatrix en een Atjehsch passagier. De commandant .heeft zich zwemmende cered. VCJOl uc iicu/ij*- i - I LAUfaeati mnpf WOrddl onDP-

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7