DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. crisis in de Engelsche Mijninduslrie. De dreigende Kahinetscrisis in Belgie. Souvereiniteit in Poolgebieden. Zelfstandigheid van Rusiand. Dreipnd oproer in Zuid-Afrika. De verkiezingen in Neder-Oostenriik. Uit het Pariement BuiienSand NO. 3510 Off gnmmei fiesta at uit 3 bladen. Honderd een en dertlgste laargang 1929 voornitbetalin- per 3 maanden f2.-, fr- per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Idvertentlepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatsrnlmte. ilirtntifimentsprtls fr&nc0 s,y, Boffe en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9t TeL Adniinistr. No. 3. Redactie No. 38. VHIJOAfi Directeor: C. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Postgiro 37960 15 NOVEMBER DEN HAAG, 14 November 1929. Met de behandeling van de Rijksbegroo- ting voor 1930 loopt het tot nog toe naar den wensch des voorzitters: de Algemeene Reschouwingen over de begrooting zijn iie- denmiddag ten einde gebracht en wanneer niet alle voorteekenen bedriegen zal heden- avond de Begrooting van Buitenlandsche Za- ken worden afgedaan. Morgenmiddag komt dientengevolge de Begrooting van Justitie aan de orde, terwijl op de avondvergadering van Dinsdag a.s. een ander hoofdstuk ter ta- fel komt als de voorzitter er niet de voor- Veur aan geeft de eventueel dan nog niet af- cehaodelde Justitiebegrooting verder te be- handelen. Wanneer het zoo doorgaat, is de Kamer uiteen voordat Kerstmis voor de deur Hedenmiddag zijn de replieken van de al gemeene beschouwingen voortgezet. Dat er veel nieuws is verkondigd, zouden wij niet willen beweren. Het tegendeel is eerder waar. Maar niettemin zijn er een paar punt- jes, welke de aandacht verdienen. In de eer- ste plaats de verklaring van den heer No lens (R.K.), dat niemand van zijn partij zijn stem zal geven aan de motie van den heer J. ter Laan (S.D.A.P.) ten gunste van een her- ziening van het Bezoldigingsbesluit. In be- ginsel moge men sympathie voor de gronc- gedachte van de motie hebben, algemeen achtte men een motie niet meer dan een de- monstratieve daad. De bedoeling van deze verklaring is later op den middag nader toe- gelicht door den heer dr. Moller, een der Michaelisten in de Kath. partij, die er op zin- speelde, dat men weleens met ietwat pos;- tievers voor den dag zou kunnen komen dan met een gebaarzinspeelde hij wellicht cp een initiatief-voorstel Minister Ruys heeft tamelijk uitvoerig de verschillende sprekers beantwoord en daar- bij onder meer nadrukkelijk verklaard, dat het Nederlandsch staatsbestuur op behoorlij- ke wijze zorgt voor de zoogenaamde tus- schenwateren tusschen Rijn en Schelde en aan niemand, dan ook niet aan de Rijnvaart- commissie, zal toestaan zich daarmee te be- moeien. Ook voor Limburg wordt goed ge- zorgd, o.a. wat de verbinding tusschen Maastricht en Luik betreft, en de regeering zal dat blijven doen, ook al mocht men niet meegaan met de voorstellen van Belgie. Wat de verbetering van het Hellegat betreft, De- fensie is er niet op uit deze tegen te gaan. Wat het program van het nieuwe kabinet aangaat, dit wil zoo min mogelijk partij- kabinet zijn en wat er op is gebracht is de grootste gemeene deeler van de programma's der partijen, die in het kabinet zijn vertegen- woordigd. Minister De Geer is natuurlijk zijn aanval- lers het antwoord niet schuldig gebleven, maar het aardigst heeft hij den heer Jan <er Laan gekastijd. Deze had er o.a. over ge- klaagd, dat bij de Post arbeiders op contract werkzaam waren gesteld tegen het lage be- drag van 60 per maand. Dat was een hon- gerloon! De minister van Financien had de zaak eens onderzocht en was te weten geko- men, dat het hier een groep jonge meisjes betrof, die bij hare ouders thuis woonden en waarvan de hoogst betaalde honderd gul den, de laagste veertig, de meesten evenwei zestig gulden per maand ontvingen. Minister De Geer vond dat werkelijk niet zoo bar- baarsch en liet er tot adstructie de mededee- ling op volgen, dat zijn eigen dochter thans een betrekking vervulde, waarvoor zij met f 40 per maand werd beloond en dat hij dit werkelijk nog zoo kwaad niet vond. E>e Ka- roer daverde van het gelach en bleef in ge- nceglijke stemming toen de minister met on- bewogen gelaat den heer Ter Laan verder gelukwenschte met zijn benoeming tot wet- houder van Rotterdam en er zijn leedwezen er over uitsprak, dat hij hem nu weldra in de Kamer zou missen. De motie-Ter Laan is daarop verworpen met 57 tegen 28 stemmen. Er voor stemden de sociaal-dcmocraten, de Vrijzinnig-demo- craten, de communist en de heer Floris Vos. Duitsche herstelbetalingen regelen en deze verdeelen, terwijl zij op annu'iteiten zal moe- ten commercialiseeren. Het kapitaal der Bank is vastgesteld op 500 millioen Zwitsersche francs. De raad van beheer zal bestaan uit 12 leden van de zeven betrokken landen en 9 leden van an- dere landen, waarbij dan verder nog een Duitsche en een Fransche bestuurder ko- de Da^@ii]ksch owerzidit. DE INTERNATIONALE BANK. De statulen gepubliceerd; het doel, het kapitaal en de bevoegdheden der Bank; wat dr. Schacht er van dacht. Gisteren hebben we nog in een deel der oplage kunnen vermelden, dat dr. Schacht, de president der Rijksbank in Duitschland een onderhoud heeft gehad met persverte- genwoordigers, aan wie hij eenige bijzon- derheden mededeelde over de resultaten van de conferentie te Baden Baden. Uit die verklaringen van dr. S-hacht vie) op' te maken, dat de onderhandelingen te Baden Baden een volstrekt harmonisch ka- rakter haddfin. De organisatie-commissie be- sloot, alleen de statuten van de Bank te pu- bliceeren, niet echter de wet, die geldt voor Zwitserland. Deze statuten bestaan uit 60 artikelen, waarvan een der eerste natuurlijk is het doU der Bank. Dit doel wordt als volgt vastge- legd: bevordering van de samenwerking der centrale banken, zorg dragen voor de verge- makkelijking van de internationale financi- eele operaties en optredert als trustee of agent bij de afwikkeling 'van de internatio nale betalingen. De bank moet verder tie men. Het r$cht om in de algemeene vergadering vertegenwoordigd te zijn zal evenals het stemrecht uitgeoefend worden door de cen trale bank van de landen, waarin aandeelen geplaatst zijn en dit in verhouding van de geplaatste aandeelen. De bank mag slechts zaken voor eigen re- kening doen in valuta's, die volgens den raad van beheer voldoen aan de practische eischen der goud- of goudkernvaluta. I De bank is verder bevoegd, gemunt of ou- gemunt goud voor eigen rekening of voor re- kening van centrale bankinstellingen te koo- pen en te verkoopen, goud voor eigen reke ning in afzonderlijke depots bij de centrale banken te houden, goud voor rekening van centrale banken in bewaring te nemen, aan centrale banken tegen eerste klas onderpan- den leeningen te verstrekken of bij hen op te nemen, wissels inclusief schatkistwissels «.n andere staatsschuldbekentenissen op korten termijn te disconteeren, te koopen of te ver koopen. Verder is zij bevoegd voor eigen rekening of voor rekening van de centrale bankinstel- lingen wissels en courante fondsen, maar geen aandeelen, te koopen en te verkoopen, bij de centrale bankinstellingen wissels te disconteeren en aan hen wissels te her dis conteeren, bij de centrale bankinstellingen loopende rekeningen of depositierekeningen te 'openen, verder deposito's aan te nemen van centrale bankinstellingen op loopende- of depositorekeningsn, alsmede deposito's op grond van trustovereenkomsten. die tusschen de bank en de regeeringen met betrekking tot de internationale betalingen kunnen worden getroffen. De bank is verder bevoegd als agent of correspondent van centrale banken op te treden. De bank kan met de centrale banken overeenkomsten treffen om de afwik keling der internationale betalingen tus schen hen te vergemakkelijkeri. De bank is niet bevoegd aan toonder lui- dende, op zicht betaalbare biljetten uit te geven, wissels te accepteeren, aan regeerin gen voorschotten te verstrekken, voor regee ringen loopende rekeningen te openen of een overheerschenden invloed op 'n onderneming te verkrijgen. De activa met korten looptijd der bank kunnen bestaan: uit bankbiljetten, uit hanktegoed bij eerste klas banken, uit da- delijk betaalbare vorderingen, of deposito's met korten looptijd bij eerste klas banken, uit eerste klas wissels met een looptijd van ten hoogste 90 dagen en van dezelfde kwali- teit waarmede ze gewoonlijk voor herdiscon- to door de centrale bankinstellingen aange- nomen worden. Gedurende de twee op het verkrijgen der rechtspersoonlijkheid volgende jaren heeft de raad van beheer er voor te zorgen, dat de niet uitgegeven aandeelen ter plaatsing aan- geboden worden. Het niet geplaatste gedeel- ie kan aan de centrale banken of andere ban ken van die landen worden aangeboden, die in het oorspronkelijke kapitaal deelnamen. De landen, waarin deze aandeelen worden aangeboden. en het in ieder land te plaat- sen bedrag worden door den raad van be heer met drievierde meerderheid aangewezen onder voorwaarde, dat aandeelen slechts in die landen kunnen aangeboden worden, die bij de herstelbetalingen belang; hebben of waarvan de valuta aan de practische eischen eener goudvaluta voldoet. In elk dezer lan den worden hoogstens 8000 aandeelen uit gegeven. Het bestuur moet er rekening rnee houden, dat een zoo groot mogelijk aantal centrale banken deelnemen in de internatio nale bank. Alle instellingen of bankgroepen, die aan deelen genomen hebben, kunnen deze aan het publiek aanbieden, terwijl zij tevens het recht hebben tegen de in hun bezit zijnde aandeelen certificaten uit te geven. Ten aanzien van het vetorecht der centrale banken is bepaald, dat het bestuur aan de betrokken centrale bank gelegenheid moet geven verzet aan te teekenen voordat door de internationale bank 'n financieele trans- actie op een bepaalde markt of in een be- paalde valuta wordt uitgevoerd. Men ziet, er staat heel wat in de statuten van de Bank, en haar bevoegdheden zijn er scherp in omlijst. In zijn onderhoud met de pers zeide dr. Schacht nog verder, dat volgens zijn mee- ning niemand uit de vijf in de eerste plaats betrokken moties voorloopig voor den post van voorzitter van den raad van beheer in aanmerking komt. Wellicht zal men voor de eerste keer een Am-erikaan of een neutrale persoonlijkheid kiezen tot president. Verder vond dr. Schacht het verheugend, dat de Bank geen Europeesche bank is. De med> werking van Amerika en Japan zal van bui- tengewoon groote beteekenis voor de Bank zijn. Het is dus te hopen, dat door de onderhan delingen in de organisatie-commissie te Ba den Baden 'n absoluut Internationaal bank instituut is gesticht. Beslissing der arbeiders eerst volgeude week. Het definitieve besluit der mijnwerkers- federatie om de regeeringsvoorstellen inzake de mijnindustrie te aanvaarden en te steunen zal eerst worden genomen als de volgende week een nationale conferentie van gedele- geerden bijeenkomt. Verscheiden districtsra- den hebben echter de voorstellen reeds voor hun gebieden aanvaard. Volgens den Brit- schen draadloozen dienst is er weinig twijfel aan, dat de federatie het advies van haar be stuur zal opvolgen en de regeeringsplannen zal aanvaarden. Binnenkort zal er een wetsontwerp worden ingediend tot uitvoering dezer voorstellen. In sommige kringen wordt het waarschijnlijk ge- acht, dat in het wetsontwerp een nationale raad zal worden opgenomen, overeenkomende met dien, welke in het spoorwegbedrijf bevre digend werkt en waartoe bemiddelingsorga nen der districten zich kunnen wenden ten aanzien van punten, loonen en arbeidsvoor waarden betreffend. De mijneigenaars van Z. en W. Yorkshire hebben, zooals gerneld, de regeeringsvoorstel len aanvaard en daarbij uitgesproken, dat het in het algemeene belang van het bedrijf was, dat de regeering niet zonder steun van mijneigenaars werd gelaten bij het opstellen van wetgevende maatregelen. In Yorkshire geldt reeds de werkdag van 7 'A uur, waartoe de regeering den werktijd wil terugbrengen De leiders der mijnwerkers naar hun districten. De leiders der Mijnwerkersfederatie zijn uit Londen naar hun districten vertrokken, aldus het Hbld. Een hunner verklaarde, dat de werktijden der mijnwerkers tenslotte van 8 op 7 uur zullen worden teruggebracht, zon der vermindering van het loon. De overeen komsten zullen per district worden opge maakt en niet voor het geheele land. De loon geschillen zullen dooi een nationale looncom- missie worden beslecht Deze voorstellen zul len aan de vergadering van de Mijnwerkers federatie worden voorge'.egd, welke de vol gende week te Londen wordt gehouden. Het denkbeeld is, dat zooals Groot-Brit tannie te Locarno aan Frankrijk en Duitsch land een waarborg gaf ten aanzien van een aanval van het eene land tegen het andere, Groot-Brittannie zich thans zou verbinden om met zijn vloot Frankrijk te helpen bij een Italiaanschen aanval en omgekeerd. Dit zou, aldus de gedachte, elk der beide mogendhe- den veroorloven om vlootpariteit met de an dere te aanvaarden en aldus het pad effenen voor een overeenkomst op de vlootconferentie der vijf mogendheden in Januari. Sir Eric Drummond zou er verder op aan dringen de vlootconferentie een week uit te stellen, daar zij anders zou samenvallen met den datum, vastgesteld voor den Volken- bondsraad. Ook zou hij in overweging geven dat er een of ander verband dient te zijn tus schen de conferentie en den Volkenbond, daar erkend wordt dat de resultaten van het werk der conferentie in overeenstemming inoeten worden gebracht met die van de ont wapeningsconferentie. Het denkbeeld van een Middellandscfte Zee-Locarno is te Parijs niet onbekend, zc( weet de correspondent van de „Daily He raid" aldaar nog te melden. Hij verneemt dat te Parijs, te Rome en te Londen niet-offr cieel de meeningen gepolst zijn en dat de Italiaansche regeering niet ongunstig ge- stemd is ten aanzien van het denkbeeld. Oorspronkelijk moet het niet van Drum mond zijn uitgegaan, maar van den Quai d'Orsay, waar men het tevens als een middel beschouwt voor de vestiging van vreedzame betrekkingen tusschen Frankrijk en Italie. De vlootpariteit zou echter, zoo stelt men het zich in Frankrijk voor, alleen gelden voor de Middellandsche Zee. Geen toenadering. DE ZAAK-SKLAREK. De verliezen van Wilmersdori. In antwoord op een vraag van de fractie der Duitsch-nat. Volkspartij, hoe groot de verliezen waren, door het district Wilmers- dorf geleden door de vervalschingen der Skla- reks, deelde burgemeester dr. Franke mede, dat de Sklareks op de rekening van het dis- trict voor een bedrag van 1.007.000 mark aan quitanties hebben vervalscht, zonder dat het districtsbestuur daarvan op de hoogte was gesteld. Franke wees er op dat geen der ambtenaren van het bestuur met de zaak- Sklarek iets uitstaande heeft. Een persdelict De plaatsvervanger van den eersten burge meester heeft een aanklacht wegens beleedi- ging ingediend tegen den verantwoordelijken hoofdredacteur van de Deutsche Zeitung, en wel naar aanleiding van een artikel, waarin aan het adres van den gemeente-ontvanger Lange wegens zijn wijze van boekhouding beschuldigingen worden geuit. Een mislukte raadszitting De gisteren gehouden zitting van den Ber- lijnschen gemeenteraad, de laatste voor de verkiezingen, welke zich nogmaals met de zaak-Sklarek en met de motie van wantrou- wen tegen burgemeester Boss zou bezighou- den, moest reeds na 40 minuten worden geslo- ten, daar de soc.-democraten het lid Lange (comm.) niet wilden laten uitspreken, voor hij zijn in de vorige zitting jegens de soc.-demo craten geuite beleedigingen zou hebben terug genomen. Onder groot tumult moest de voor zitter de zitting opheffen, daar voortzetting der discussie onmogelijk was. Weer een burgemeester voor den rechter van instructie. Kohl, de burgemeester van Berlijn-Kope- nick, is door den rechter van instructie ver- hoord. Hij wordt beschutdigd de gebroeders Sklarek te hebben begunstigd en hiervoor van hen bepaalde bedragen te hebben ontvangen. Van communistische zijde is zelfs beweerd, dat de Sklareks door tusschenkomst van een tank Kohl aan het noodige geld hebben ge- holpen om te Kopenick een villa te bouwen. Kohl heeft voor de Pruisische commissie van onderzoek gezegd, dat zijn betrekkingen tot de Sklareks van zuiver vriendschappelijken aard waren en dat het geld voor het bouwen van zijn villa niet van hen afkomstig was. Een nieuw Locarno? Britsche waarborgen voor Frankrijk en Italie. Te Geneve wordt, naar de correspondent van de „Daily Herald" aldaar meldt, alge meen verteld, dat Sir Eric Drummond, de secretaris-generaal van den Volkenbond, die een bezoek aan Londen brengt, aan Hender son voorstellen zal voorleggen voor een ..Middellandsche Zee-Locarno", De N.R.C.-correspondent te Brussel meldde gisteravond aan zijn blad: De algemeene belangstelling in het parle mentsgebouw, waar het tot in de avonduren zeer druk bleef, ging heden uit naar het Vlaamsche vraagstuk en de daaruit voortge- komen politieke moeilijkheden. De liberalen hielden nog een fractievergadering, maar na afloop daarvan verheelden de ministers en Kamerleden dezer partij ons niet, alleen tot het besluit te zijn gekomen, dat geen der beide standpunten eenige wijziging ondergaan heeft Ook de Waalsche katholieken, die met zeer talrijk zijn, vergaderden en spraken hun ver- trouwen uit in Jaspar en gaven uiting aan den wenscfi) dat de heele rechterzijde Dinsdag voor de Kamervergadering een bijeenkomst zal houden. De katholieke groep was later iets minder pessimistisch. Minister van staat Vandevijvere wanhoopt nog niet toch nog een formule te vinden, waardoor een definitieve breuk ter elfder ure zou worden voorkomen, maar bij de liberalen verwonderde men zich erover, dat de liberale ministers aan hun voor- nemen om ontslag te nemen, nog geen gevolg hebben gegeven, terwijl verder ook nog door een lid der regeering werd gezegd: er zijn 99 kansen op 100, dat het kabinet Jaspar Dins dag reeds tot het verleden zal behooren La at ons echter nog niet treuren, zoolang er leven is, is er hoop. Velen meenen, dat het de regeering er thans alleen nog om te doen is, tijd te winnen, ten- einde een niuwe combinatie voor te bereiker., die het kabinet Jaspar zou opvolgen en het Vlaamsche vraagstuk als vrije kwestie zou be- schouwen, wat het vinden van een oplossing makkelijker zou maken en de regeering in ieder geval veel meer vrijheid van beweging zou verzekeren. Noorwegens standpunt tegenover Niemandsland. Nog niet lang geleden werd een geschii tusschen Noorwegen en Engeland over het bezit van het eiland Bouvet in het Zuidpoolge- bied in dier voege beslist, dat de Britsche regeering de souvereiniteit van Noorwegen over het eiland erkende. Thans heeft de Noorsehe ministerpresident Mowinckel in een rede verklaard, dat de Noorsehe regeering, in aanmerking genomen het feit, dat Noorwegen steeds het standpunt heeft ingenomen dat gebied, hetwelk niet de fatco door een natie is bezet, als Niemands land moet worden beschouwd, de theorie der z.g. sectoren in de Noordpool- en Zuidpoolwa- teren heeft prijsgegeven. Als voorbeeld dezer politick noemde Mowinckel de onlangs plaats hebbende bezetting, door Noorwegen, van het Jan Mayeneiland, dat een zeer belangrijk ge bied kan worden. Ook ten opzichte van Fram Josefsland is deze methode gevolgd, daar Noorwegen van meening is dat zijn staat*- burgers het recht hebben daar te jagen en t» visschen, gelijk tot dusver het geval was, zon der door eenige andere mogendheid te worden gestoord. Thans maakt Sovjet-Rusland er aanspraak op. Een vervroegde scheiding van Dene mar ken gewenscht. Het vorig jaar reeds deelde de regeering van IJsland officieel mede dat zij het verdrag met E)enemarken, hetwelk in 1940 afloopt, niet denkt te hernieuwen. Het a.s. jubileum van het Althing, het IJslandsche parlement, dat duizend jaar bestaat, heeft thans bij de bevol- king den wensch doen onstaan met het verbre- ken der banden met Denemarken niet tot 1940 te wacbten, doch in overeenstemming met Denemarken den opzeggingstermijn reeds op het volgend jaar vast te stellen, opdat het ju bileum van het Althing in volledige zelfstan digheid kan worden gevierd. Daar immers de unie met Denemarken toch wordt verbroken, doen tien jaren meer of minder er niet toe, meent men. Een voorstel in die richting zal aan Dene marken worden gedaan. D hand van Moskou. Een Reuter-telegram uit Durban werpt eenig licht op het bericht uit Kaapstad van gistermorgen, dat van daar uit 600 politie- agenten naar Durban waren gezonden in verband met de houding der inlandsche be- volking, die de gemeentelijke bierlokal n boycott. De politie zou vanmorgen vroeg in» vallen doen om zich te vergewissen van de ontvangsten uit den hoofdelijken omslag en de wet te doen naleven omtrent het betaleti van belasting en het clandestien brouwen van bier. De regeering acht de positie ten aanzien der inlanders zeer ernstig; zij beschouwt Durban als een stormcentrum en heeft in- lichtingen omtrent een communistisch plan om door het heele land op Dingaansdag, 16 December, onwettige bctoogingen van inlan ders te propageeren. Vandaar de maatrege len om het gezag der wet in Durban, waar het met voeten getreden is, te herstellen. De regeering beschouwt het als een ern stig feit. dat de in Maart 1.1. vervallen hoot- delijke omslag niet bctaald is. De minister van Justitie naar het tooneel der onrusi. De Weensche correspondent van de „N Zur. Z." meldt op grond van de definitieve cijfers van de gemeenteraadsverkiezingen, dat er feitelijk niets veranderd is, hoogstens is ge- bleken van een lichte daling van het aantal soc. stemmen in de groote industrieele centra en een kleine winst van de soc.-democratie in de kleine plattelandsgemeenten. Men heeft den indruk gekregen door de ver kiezingen, waaraan groote verwachtingen wa ren vastgeknoopt, dat bij een eventueele uit- schrijving van nieuwe verkiezingen voor den Nationalen Raad de samenstelling van dit college niet veel veranderen zou. Weenen zou bond stand blijven. De Weensche correspondent van de „Voss. Z." seint, dat de bondskanselier met de soc. oppositie onderhandeld heeft over de toe- komstige positie van Weenen in den staat, het- geen tot een eenige toenadering zou hebben geleid. De heer Schober zou op het soc. voorstel zijn ingegaan om Weenen bondsland te laten, maar dat de huishouding van de hoofdstad evenals die van andere landen, door de reken- kamer zou worden gecontroleerd. Nog niet is uitgemaakt, of naast den bur gemeester ook een Landeshauptmann voor Weenen zal zetelen. Verder zou de Weensche gemeentepolitie, door de soc. democratic ingesteld, ontbonden worden en ook de verkeerspolitie aan de bonds plitie overgelaten worden. De ontevredenheid onder de inboorlingen in de steden van Natal schijnt te worden be- vorderd door de I. C. U., een grooten vak- bond van inboorlingen, die het parool heeft uitgegeven om de gemeentelijke cantines en eethuizen voor Kaffers te boycotten, welk parool door duizenden inboorlingen trouw A opgevolgd. Het vermelde verbranden van een pop, den minister van justitie Pirow voorstellenc, door inboorlingen te Johannesburg, is even- eens een symptoom van de onrust onder de in boorlingen, die blijkbaar van communistische zijde wordt aangestookt. Juist dezer dagen is het wetsontwerp gepubliceerd tot wijziging van de wet tegen oproerige bewegingen, waar-i bij aan den minister van justitie autocratische bevoegdheden. worden toegekend ter bestrij- ding van communistische en andere propa ganda onder de inboorlingen. Dat de toestand ernstig wordt geacht blijkt ook wel hieruit, dat de minister van justitie zich naar Durban heeft begeven. Bij den inval der politie in de inlandsche nederzettin-g te Durban werden, zoo meldt Reuter nog, enkele inlanders gearresteerd. Een arbeider poogde den commissaris van politie, kolonel De Villiers, te lijf te gaan, doch deze hield hem met een vuistslag op een afstand. Een andere inboorling kwam met een strijdbijl op een Europeesch rechercheur af, doch werd in tijds tegen den grond gestagen. De minister van justitie was bij den inval 1 tegenwoordig. v k J

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1