DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De VeemgericlitsMonj. De instrumenten van St. Gaecilia Detiata der international conierenties. j.A<nnr«inents!nrlJs fclj yooruittoetaling per 3 raaanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar p!aatsrufmte. Brieven franco R.Y, Boek- cn Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Adminlstr. No. 3. Itedactie No. 33. ZATERDAIi Uit het PaHement Dagelijksch overzicht. Buitenland No. 291 Dit nnmmer bestaat nit 3 biaden. Hondero een en oertigste laargang 1929 Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Posigiro 37960 16 NOVEMBER Een instrumentarium is in den regel een kostbaar bezit, maar van de verzameling in strumenten waarop de leden der Harmonie St. Caecilia blazen, slaan of trommelen, kan dat nu juist niet gezegd worden. Het is een min of meer antieke collectie en er schijnen in de trompetten, clarinetten, hoorns, tuba's, en wat er zooal meer voor het geven van een Harmonie-concert noodig is, in ver- joop van jaren hier en daar bedenkelijke gaten te zijn gekomen. Het is niet precies na te gaan of de tand des tijds die er in gebeten heeft, of ze doorgeroest zijn, dan wel of ze er door veel repetities inge- blazen zijn, maar het staat wel vast, dat der- gelijke instrumenten niet goed meer werken als ze luchtgaten vertoonen op plaatsen waar die oorspronkelijk niet hebben gezeten. Ze zijn daarom in den loop van jaren her- haaldelijk naar den instrumentmaker in casu den blikslager gebracht, maar het soldeersel heeft langzamerhand zulk een dikte gekregen, dat er een bedenkelijke ver- nauwing van de luchtpijpen geconstateerd wordt, wat wel niet zoo gevaarlijk is als wan- neer het bij de muzikanten zelf voorkomt, maar wat toch de reden schijnt te zijn, dat ver- schillende musici zoo nu en dan den goeden ioon niet te pakken kunnen krijgen. C'est le ton qui fait la musique het is de toon, die de muziek maakt zegt een oud Fransche spTeekwoord en het is volkomen te begrijpen, dat er aan de concerten wel een3 iets haperen moet als verschillende spelers een ander geluid voortbrengen dan er volgens vingerzetting en blaaskracht uit hun instru ment te voorschijn zou moeten komen. Tien jaren geleden het was op 22 No vember 1919 wees de R. K. Volksbond hier ter stede de heeren J. C. Groot, N. Ruckert en Bernards aan om te trachten gelden en leden bij elkaar te brengen teneinde een Har- moniecorps te kunnen vormen. Die hebben toen, op hoop van zegen, heel wat circulaires verspreid en leefden in de blijde verwachting, dat zij een belangrijk ka- pitaal voor een instrumentarium bij elkaar zouden brengen, maar dat is toen bitter tegen- gevallen en het resultaat van al hun inge- spannen arbeid was een bescheiden bedragje, waarvoor de heeren wat tweedehandsch in strumenten en wat beduimelde muziek konden overnemen. Dat die instrumenten oud waren, was niet het ergste, maar wel, dat ze door andere corpsen al afgedankt waren. Maar in tegenstelling met hun instrumen ten waren de 24 mannen, die zich als werken de leden beschikbaar gesteld hadden, in de beste stemming en er werd een directeur de heer Beekman uit Bergen benoemd om de heeren tot volmaakte musici op te leiden. Die eerste dirigent heeft dat werk een jaar lang volgehouden en toen den dirigeerstaf er bij neergelegd en men mag zijn uithoudings- vermogen inderdaad bewonderen, als men be- denkt, dat er onder die vier-en-twintig dilet- tanten maar een stuk of vier waren, die ver- stand van muziek hadden en dat de rest zooals de voorzitter het uitdrukt geen noot zoo groot als een huis kon blazen. Bedenkt men dan nog in welken toestand de instrumenten verkeerden, dan is het volko men begrijpelijk, dat de goede harmonie althans in de musicale beteekenis van het woord zoo nu en dan wel eens verstoord werd. Het is te,begrijpen, dat ook de dirigent we! eens verstoord was en na een jaar gaf hij zijn moeilijke taak aan een opvolger den beer J. Pepping van Limmen over, die het opnieuw een vol jaar heeft uitgehouden en fHj I.0' de conclusie kwam, dat zijn tim- mcibedrijf hem niet langer veroorloofde de kunst te dienen, waarom hij de leiding van drr °g 13 aan ^en ^leer Koppijn over* Deze is niet minder dan drie of vier jaar in functie gebleven het harmoniecorps bracht toen reeds een vrij zuiver gemeensehappelijk ge.uid ten gehoore waarna de heer Willy Kohler als dirigent optrad, onder wiens lei ding men zelfs aan concoursen heeft deelge- nomen. olgens den tegenwoordigen voorzitter, den neer J. L. Groot,zijn concoursen evenwel „rare dingen en in alien gevalle schijnen zij, mede in verband met het voortdurend geldge- brek,de oorzaak te zijn geweest, dat ook de heer Kohler er den dirigeerstaf bij neergelegd heeft, waarna hij werd opgevolgd door den Xi\-Cr P. N. Joosen uit Krominenic, die rccds een concert geleid heeft en over wiens presta- ties men buitengewoon tevreden schijnt. In de tien jaren van haar bestaan heeft d? Harmonie dus niet over gebrek aan leiders te klagen en ook het bestuur heeft een verande- ring ondergaan. De heer N. Ruckert, de eerste voorzitter en de drijvende kraoht vanaf de oprichting, is, hoewel hij hoofdconducteur der Spoorwegen was, per trein vertrokken om niet meer terug te keeren. Hij bleek naar Amsterdam te zijn ver- plaatst en na zijn vertrek heeft de heer J. C. Groot de leiding van het corps overgenomen en op hem rust de aangename taak, de volgen- de week, bij herdenking van het tweede lustrum der vereeniging, als haar voorzitter op te treden. Hij is vol goeden moed, want het corps is thans de kinderziekten te boven en geeft con certen, welke in aanmerking genomen het gebrekkige instrumentarium den toets der critiek in alle opzichten doorstaan kunnen. Dat het corps in den loop der jaren flink geoefend en met animo gewerkt heeft, bewij- zen 'n 25-tal medaljes en een 3-tal lauwei - takken, welke op verschillende concoursen en wedstrijden zijn veroverd. Het corps telt thans 26 werkende leden. heeft een leerlingenklas van 14 aspiranten en houdt elk week een oefenavond in het Gym- nastieklokaal der Willibrordusschool in de Nieuwstraat. Dit jaar is al bijzonder succesvol geweest, want met minder dan 8 leden hebben in Zand- voort en Koog Zaandijk aan solisten-wedstrij den meegedaan en zijn alien gelauwerd weer huiswaarts gekomen. Dat alles wijst op een opgewekt musicaal leven en er is maar een factor maar dat is dan ook een zeer belangrijke factor die de goede harmonie wel eens duchtig verstoord heeft. Dat is het voortdurende geldgebrek, dat de oorzaak is, dat men dirigenten vaak niet be hoorlijk kon bezoldigen en dat het instrumen tarium nog altijd beneden het normale peil is gebleven. Hoewel sommige instrumenten in verloop van jaren niet meer te repareeren bleken, zijn er toch nog verscheidene leden, wier instru ment sedert de oprichting der Vereeniging onveranderd is gebleven. Daarbij komt, dat muziek tegenwoordig uit andere klanken samengesteld wordt, dan dat vroeger het geval was of ze er over het al- gemeen mooier op geworden is, zullen wij nu maar in het midden laten en dat de saxo- foon een onontbeerlijk instrument is geworden. Dank zij de jaarlijksche verlotingen is het corps er in geslaagd zich reeds drie van de vier benoodigde saxofoons aan te schaffen, hoewel de betaling van het laatste. instrument dat niet minder dan 117 kost eerst na het slagen van de reeds georganiseerde, maar door gebrek aan belangstelling weer uitge- stelde, verloting zal kunnen plaats vinden. De Vereeniging moet haar dirigent, haar instrumenten, haar muziek en al haar onkos- ten uit de contributies van leden en uit vrij willige bijdragen betalen en het is begrijpelijk, dat de werkende leden, die sleohts uit liefde voor de kunst zich de moeite getroosten na hun dagtaak aan het blazen en trommelen te gaan, met nog heel wat grooter ambitie zou- den werken als de voortdurende financieeb zorgen eens tot het verleden zouden behooren. De tegenwoordige voorzitter heeft jaren lang op de groote trom geslagen, niet alleen in figuurlijken, maar ook in letterlijken zin, maar ook die trom viert dezer dagen zijn tien- jarig jubileum als tweedehandsch instrument en hoewel het Sportpark nog al ruim is, schijnt de trom daar kort geleden met het prikkeldraad in aanraking te zijn gekomen, met het gevolg, dat het vel gescheurd is en er een pleister bij heeft gekregen. Trommelvellen worden er door het weg- werken van scheuren niet beter op en het ge luid van dit onmisbare instrument schijnt dan ook niet zuiver meer te zijn als toen het jaren geleden van de fabriek is gekomen. De voorzitter is daarom maar aan het bla zen gegaan, maar ook dit schijnt bij den toe- stand waarin zijn instrument vcrkeert, zijn musicaal gevoel maar matig te bevredigen en alle hoop is daarom gevestigd op de ju- bileumuitvoeringen, welke op 24 en 25 No vember in het Gulden Vlies gegeven worden, waar men zal trachten de nog niet ver- kochte loten zoo spoedig mogelijk aan den man te brengen. Er heeft zich een comite gevormd, waar- van de heeren Rams, Nibbering en Du Pau, Penningm., Bergerw. 44, 't bestuur uitmaken en dat thans huis aan huis een circulaire aanbiedt, waarop het voornemen te kennen gegeven wordt een som gelds bij elkaar te brengen, waardoor St. Caecilia op haar iweede lustrum in staat gesteld zal worden de allerslechtste instrumenten door betere te vervangen. Na de vermelding van het bovenstaanrie behoeft de noodzakelijkheid daarvan geen toelichting meer en het is te verwachten dat velen bereid zullen blijken voor een bijdrage naar draagkracht op de daarbij aangeboden lijsten te teekenen. Naar de voorzitter ons mededeelde, heeft de Harmonie in de tien jaren van haar be staan door straatconcerten en collecten, ten bate van allerlei liefdadige doeleinden, ar- menzorg, werkverschaffing, ondersteuning van noodlijdende instellingen enz., niet min der dan 4QOO bij elkaar geblazen en ge- trommeld en het is ook met het oog daarop, dat wij van harte hopen, dat deze inzame- ling naar verwachting mag slagen, opdat deze zoo zwaar beproefde musici eindelijk eens de treurmarschen uit hun programma kunnen schrappen en voortaan niets anders den blijde fanfares ten gehoore kunnen brengen. Den Haag, 15 November Onze verwachting is verwezenlijkt: om even over half elf konden de leden der Twee de Kamer huiswaarts keeren, daar de Be- grooting van Buitenlandsche Zaken was af- gehandeld. Nu ja, heden moet er nog ge- stemd worden over een paar moties van den heer Wijnkoop en over de door dezen be- streden post „geheime uitgaven", maar even zeker als dat die moties zullen worden ver worpen is de aanneming van bedoelde post, welke betreft een uitgave van 40.000. Die moties willen, dat de Nederlandsche regee ring vooreerst zal zorgen, dat de exterritori- ale rechten der Nederlanders in China on- middellijk zullen worden opgeheven en ver- volgens er toe zal overgaan tot erkenning van Sovjet-Rusland. Het belangrijkste van de avondvergade- ring van gister is wel geweest het antwoord van den Minister van Buitenlandsche Zaken op de algemeene beschouwingen door ver scheidene kamerleden gehouden over zijn be- leid. Teleurstellend was daarbij, dat minister Beelaerts geen termen vond om na hetgeen des middags de minister van Binnenl. Zaken ever Belgie had gezegd, daar nog iets aan toe te voegen. Zou er nu werkelijk niets te vertellen vallen omtrent het stadium van on ze onderhandelingen met onze zuidelijke na buren? Wat onze meeningsverschillen met Duitschland betreft, beloofde de minister al les te zullen doen om te zorgen, dat de door zijn regeering reeds erkende oorlogs- schade ook inderdaad door deze wordt be- taald. In de tweede plaats zal hij aandrin- gen op betere nakoming van het verdrag, waarbij Duitschland zich verbindt den invoer van steenkolen uit Nederland toe te staan. Ook zullen nadere besprekingen worden ge houden over vereenvoudiging van de forma liteiten voor de toelating van Nederlandsche arbeiders op Duitsch grondgebied. Den heer Lovink verzekerde de minister dat de zaak van onzen bloembollenhandel op Amerika zijn aandacht heeft. Den heer Wijn koop antwoordde hij, dat hem nog niets be- kend is omtrent de opheffing met 1 Januari van alle exterritoriale rechten in China. Naar aanleiding van een daarop betrekking hebbende nota, wil de Nederlandsche regee ring echter wel met de Chineesche daarover onderhandelen. Wat Rusland betreft, de Mi nister is niet overtuigd, dat de Sovjetrepu bliek zich niet in de inwendige zaken van ons land zal mengen en deswege wenscht hij nog niet tot erkenning van die republiek over te gaan. Ten slotte heeft de Minister vrij uitvoerig stilgestaan bij ons optreden in den Volken- bond. Die instelling heeft, aldus de Minis ter, haar levensvatbaarheid bewezen, en zij zou haar doel missen, wanneer zij niet tot gedeeltelijke ontwapening kan komen. Verder verdedigde hij tegenover den heer Marchant de houding van onzen gedelegeercte, jhr. Loudon, terwijl hij ten slotte stilstond bij de toekomstige conferentie betreffende een „eco nomischen wapenstilstand", welke ten doe! zal hebben een einde te maken aan den tarie- venstrijd tusschen verschillende landen. Hij had daarbij de gelegenheid een waarschu wend woord te laten hooren tegen het insti - tuut van onderhandelingstarieven, waarop onze protectionisten willen aansturen. De verdere besprekingen waren niet bijzonde1" gewichtig en de belangstelling der leden slonk dan ook dermate, dat de Voorzitter d? stemming over de hierboven genoemde pun- ten tot hedenmiddag moest uitstellen. De Tweede Kamer is hedenmiddag begon- nen met af te doen wat er nog van de avond- vergadering van gister was blijven liggen Zij heeft de beide moties van den heer Wijn koop (Comm.) verworpen met algemeene stemmen op een na, de post „geheime uitga ven" met eenzelfde stemmenverhouding goed gekeurd, de Wet op de Middelen en de Be- grooting van Buitenl. Zaken aangenomen en zich vervolgens verdiept in de Begroo ting van Justitie. Men weet dat daarvoor al tijd groote belangstelling bestaat, waarbij ook het leekenelement op juridisch gebied gaarne een woordje medespreekt. Zulks is ook heden het geval geweest. Een reeks van sprekers heeft allerlei juridische aangelegen- heden te berde gebracht en nog zijn we niet aan het einde, zoodat Dinsdag nog enkele sprekers zullen volgen. Er valt niet aan te denken ook slechts beknopt weer te geven wat de verschillende sprekers hebben be- toogd. We moeten ons bepalen enkele punten niet meer dan aan te stippen. Wanneer de minister van Justitie aan het woord is ge weest, kunnen we misschien op een of ander onderwerp nader terug komen. Onder meer hebben wij den heer Van Wijnbergen (R.K.) hooren opkomen tegen de ontduiking van de wetgeving op de echt- scheiding door een kunstje, dat hier op neer komt, dat men toch met onderling goedvin- den kan scheiden wat de wet feitelijk ver- biedt. Dat was hem een doorn in het oog en hij vroeg den minister daartegen maatrege- len te nemen. Dat willen ook de vrijzinnig- democraten, mevr. Van Itallie-Van Embden en Mr. Marchant, maar zij willen het moge lijk maken, dat er openlijk inderdaad met onderling goedvinden gescheiden kan wor den en de heer Van Wijnbergen wil het den menschen alleen moeielijker maken. De heer Weitkamp (C.H.) drong aan op verlaging van de notaristarieven, mevr. BakkerNort (V.D.) deed een goed woord voor de bede- laars en landloopers, die nu totaal verkeerd worden behandeld. Daarmee stemde de heer Van der Heide (S. D. A. P.) in. Hij klaagde tevens over de taaie en ongenietelijke lectuur van de Kinderwetten en vroeg of daar geen leesbaarder stof van was te maken. Weet de heer Van der Heide dan niet, dat zijn klacht op onze heele wetgeving is toe te passen? Laat hij dan maar eens neuzen in onze soci- ale wetten, in de Pensioenwetgeving, in de Drankwet, ja, elke wet lijdt onder hetzelfde euvel van even ongenietelijk als op tal van punten onbegrijpelijk te zijn. Zelfs voor ge- schoolde juristen is het soms een heksenwerk om uit een bepaling wegwijs te worden. Maar laat hij dan ook niet uit het oog ver- liezen, dat al die wetten zijn tot stand geko men met de medewerking van het Parlemen: en dat dit en ook hij als lid der Volksverte- genwoordiging er dus ook aansprakelijk voor is. De heer Van der Heide heeft wijders tegenover den heer Van Wijnbergen uiteen gezet, dat het met onze onzedelijkheid niet zoo bar was gesteld als deze had beweerd. In vroeger tijden was het veel erger. Hij gaf daarvan een nogal gepeperde anecdote, maar toen hij er nog meer wilde vertellen, was zijn tijd juist om! De heer Boon (Lib.) heeft even- als de heer Drop (S. D. A. P.) geklaagd over de slechte regeling van den rechtsbij- stand aan on- en minvermogenden. Laatstgenoemde heeft bovendien weer kri- tiek geoefend op de willekeurige wijze, waar op de Vreemdelingenwet wordt toegepast Mevr. Bakker-Nort en de heer KnottenbeL (Lib.) hebben uiteengezet, dat het met de re geling van het muziek-auteursrecht hier te lande niet in orde is. De heer Duymaer van Twist (A. R.) deed een protest hooren tegen de handhaving van den stemdwang en drong aan op de regeling van het binnenvaart- recht. De heer Zandt (Herv. Ger. Staatspar tij) eindelijk vroeg een dansverbod en invoering van de doodstraf! Toen is de Ka mer tot Dinsdag uiteengegaan. HET PARLEMENTAIRE STELSEL IN FRANKRIJK. Een interessant oordeel van Poin- cari; de posUie en de bevoegdheden van den president; het ministers- baantje is lang geen pretje! Zooals men zal weten, schrijft de vroegere minister president Poincare regelmatig arti- kelen in een te Beunos Aires verschijnend blad, „Nacion" geheeten. In het derde door hem in genoemd blad geschreven artikel behandelt deze staats- man de politieke vrijheid in zijn land. Hij gaat daarin de politieke ontwikkeling van de verschillende Europeesche mogendheden na, zooals die zich gevormd hebben na den grooten wereldoorlog en hij verheugt er zich ten slotte otn, dat in Frankrijk de uit 1875 dateerende grondwet zonder groote inspan- ning aan de noodzakelijkheden van een oor- log en aan de niet minder zware eischen van bet herstel van den vrede kan worden aan- gepast. Het Fransche staatsstelsel, aldus gaat Poincare verder, neemt meer en meer het 10- del van het Britsche aan, ook wat de positie van den president der republiek betreft. Deze kan in vele opzichten met die van den En- gelschen koning vergeleken worden. Hij zit den ministerraad voor, neemt deel aan de be- raadslagingen, kan zijn meening kenbaar maken, en door het geven van bewijzen van zijn juist oordeel, gematigdheid en tact, een weliswaar onzichtbare, maar niettemin krachtige rol spelen. Interessant is verder, wat Poincare over den parlementairen arbeid zegt. Het scheen, dat sedert de Kamers in groote commissies verdeeld zijn, de voorbereidende arbeid van die commissie de werkzaamheden der open- bare zitting zeer verlichten. Dit is echter niet geschied. Immers, het komt voor, dat Kamerleden, die geen enkel deel uitmaken eener commissie, een wetsont- werp bestudeeren met de nauwkeurigheid, welke gelijk is aan de studie, die er in de commisie aan is gewijd. Dit maakt het leven eener regeering zeer moeilijk; de vermoeie- nis, waaraan zij blootstaat, overschrijdt waarlijk wel eens de menschelijke krachten. Elke Fransche minister is allereerst van de beide Kamers afhankelijk. In elk dezer Ka mers is de ongelukkige minister verplicht te verschijnen, eerst voor de commissies, vervol gens voor de vergadering, zoodat hij over het cnbeduidendste ontwerp op zijn minst vier maal inlichtingen moet verschaffen, alvorens de eindgoedkeuring te verwerven. Ik geloof niet aldus Poincare, dat er een land ter wereld bestaat, waar het stelsel der volks- vertegenwoordiging een dergelijken arbeid oplegt aan degenen, die met de regeerings- taak zijn belast! De versnippering van den arbeid van don minister geschiedt niet zonder ernstige geva- ren. Daar de minister bijna dagelijks, vaak 's ochtends en 's avonds door de beide Ka mers in beslag wordt genomen, brengt hij zijn tijd in het Palais-Bourbon of het Luxem bourg door. Slechts zelden verschijnt hij in zijn kabinet. Zijn afdeelingschef kan hij slechts bij tusschenpoozen korte audienties verleenen. Hij ziet zich verplicht overhaast besluiten te nemen; hij teekent machinaal de in de dossiers opgestapelde documenten. Vandaar dat de administratieve diensten meer en meer aan de regeeringsleiding ont- snappen. De verantwoordelijkheid wordt veqplaatst, de wanorde doet haar intrede. Ten slotte betoogt Poincare dat al dit kwaad gemakkelijk te bestrijden is, mits men maar krachtig wil ingrijpen. Het is voldoen- de eenige artikelen der reglementen te wijzi- gen. Sedert twee jaren zijn er in de Kamer een goed aantal nuttige hervormingen tot stand gekomen. Zij dienen te worden aange- vuld met vermijding van elken partijgeest. Om daartoe te komen is het zelfs niet noo-- dig aan de grondwet te raken. De Kamers zijn volkomen baas over haar eigen metho- dtn. Frankrijk moet zijn regeeringen vragen om zelf te regeeren, en aan zijn Senatoren en Kamerleden om de ministeries te contro- leeren en wetgevenden arbeid te verrichten, zonder te meenen dat zij ministers of onder- staatssecretarissen zijn. Men ziet dus wel, dat het ministersbaan- tje nu juist geen pretje is. Zou dat misschien ook een der oorzaken zijn van de korte mi nisteries van den tegenwoordigen tijd?!-. De reconstructie der feiten bij den moorA van Kohler is vanmorgen begonnen. Een onderzoek op het gevonden lijk van den vermoorde is niet meer mogelijk, daar het reeds te veel in ontbinding is overgegaan daarentegen kan men den schedel wel onder- zoeken. De door den rechter van instructie door de radio opgeroepen getuige uit Munchen is verhoordT Bijzonderheden kon hij zich niet meer herinneren. Hij verklaarde echter den indruk te hebben gehad, dat men hem heeft afgehaald opdat hij van den voorgenomer moord niets zou komen te weten. De drie be- klaagden Lampel, Schweniger en von Beul- witz zullen vandaag naar Neisse worden ge bracht. De gasten van de herbergierster Sei- ferts uit Nikolstadt, hebben verklaard slechts von Beulwitz en Schweniger te hebben her- kend. De post, die na den moord nog geregeld voor Kohler kwam, is afgehaald door lieden, die verdachten, volgens hun zeggen, niet ken nen. Naar de Times verneemt, zal bij de bespre kingen die op het oogenblik in Londen ver- toevende Volkenbondssecretaris sir Eric Drummond met het departement van buiten landsche zaken zal voeren, ook de kwestie der data van de verschillende conferenties be handeld worden. Indien er geen veranderingen worden aan- gebracht, zullen de Volkenbondsraad in Ge neve, die op 20 Jan. gesteld is en de vloot- conferentie welke op 21 Januari zal worden geopend, samenvallen. Verder bestaat nog de mogelijkheid dat ook de Haagsche confe rentie niet de volgende maand maar pas in Januari zal kunnen bijeenkomen. De Times wijst erop, dat een vervroeging van den Volkenbondsraad wordt bemoeilijkt door de zittingen der commissie welke nog moeten plaats hebben. Wil men echter voor- komen dat de Volkenbondsraad en de vloot-' conferentie samenvallen, dan moet ofwel de eerste iets vroeger ofwel de laatste iets later beginnen. Voor wat de Haagsche conferentie aan- gaat, heeft men 15 December als den vroegst mogelijken datum van hare opening genoemd. Deze tijd kan echter nauwelijks voHoende genoemd worden om de taak van de conferen tie te voltooien, vooral ook omdat de commis sie voor de herstelbetalingen nog niet tot een definitieve oplossing van de haar voorgelegde problemen is geraakt. Bovendien heeft omstreeks dien tijd het refe rendum over het plan-Young in Duitschland plaats. DUITSCHLAND. DE A.S. GEMEENTERAADS- VERKIEZINGEN. Op Zondag 17 November zal de bevol'king van het gemeentecomplex van Groot-Berlijn een nieuwe vertegenwoordiging kiezen. In verband met het corruptieschandaal wordt de uitslag natuurlijk met eenige spanning tegemoet gezien. Sinds de verkiezing van 25 October '25 vormden de aartsvijanden, de soc.- demo- craten en communisten de meerderheid in het Raad'huis, waarin 225 vroede vaderen zetelen, met den democratischen eersten bur- gemeester Boess als leider. Het gaat er Zondag dus om of de zonder- linge combinatie van soc. en communisten voor een volgend viertal jaren wtderom de meerderheid zal hebben. De middenpartijen hopen voldoende in kracht te winnen, om een andere combinatie mogelijk te maken, zoo dat het nieuwe stadsparlement meer tot daad- werkelijken arbeid in staat zal zijn. Op het oogenblik beschikken de midden partijen, n.l. democraten, D. Volkspartij, Eco- nomische partij en Centrum te zamen over 53 zetels. De D. nationalen, die 47 plaatsen bezetten, zullen, naar verwacht wordt, naar het voorbeeld van Baden en Lubeck, enkele zetels verliezen aan de nationaal-socialisten. Bij de laatste verkiezing is slechts 63 pCt. van het kiezerscorps opgekomen. Wellicht, dat de gebeurtenissen van den laatsten tijd AABSC OURANT.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1