Vi Oe weltelijke vacantieregiling. DE INTERNATIONALE BANK. Van Piilten Oortmeijsr, Psyglop Os nisuws wet ep de wetkloosh8ldsverzekeiins. tweeoa Haagsche cgnfsrentie. Oe Raad van den Volkenoond. Oi Dusseldorfschs msordinaar. De dreigende kabinetscrlsls in Belgie, ■m- Siiiitenianii De nieuwe wet op de werkloosheidsverze- kering is heden bekend gemaakt. De ver goeding aan vrouwen van werkloozen wordt van 4 tot 9 shilling per week verhoogd. Ook de vergoeding aan mannen en vrouwen on- der de 20 jaar wordt verhoogd. Het recht op vergoeding zal in plaats van op het 16e, met ihet 15e levensjaar ingaan. Deze maatregel treedt in werking, zoodra ide schoolplichtige leeftijd, zooals de regee- <ring zich voorstelt, van 14 tot 15 jaar zal zijn jverhoogd. Hiertoe denkt de regeering in 1931 .over te gaan Jongens van 15 jaar zullen dan 6 sh. per week krijgen en meisjes 5 ah. r Als de wet volledig in werking treedt zal de totale last voor de schatkist 24M millioen pond bedragen. De nieuwe bepalingen geven een vermeerdering van 12'A millioen. 1 De linkervleugel van de arbeiderspartij is niet tevreden met het ontwerp. Zij wenscht speciaal de vergoeding voor mannen met ge- zinnen te verhoogen. Het aanvaarden van ihaar voorstellen zou eehter nieuwe uitgaven van 11'A millioen noodig maken. Snowden iheeft zich tegen deze eischen verzet. Men meldt ons nader uit Londen: In het Lagerhuis zal groote oppositie ge vcerd worden tegen de aanzienlijke verhoo- iging voor ongehuwde werkloozen beneden Id'en '..1-jarigen leeftijd: 17-jarigen krijgen thans 6, volgens het nieuwe ontwerp 9 sh.; !l8-jarigen 14 in plaats van 10 sh. Eenzelfde toelage wordt ook aan 20-jarigen gegeven. De moeilijkste clausule in het ontwerp is die foetreffende de werkloozen, die ernstig werk eoeken, daar dit moeilijk te bewijzen valt. Jatr. s Maxton van den linkervleugel der arbeiderspartij zal bij tweede lezing een •amendement verdedigen tot verwerping van jhet ontwerp en bij de behandeling in comite gal het ontwerp ernstig worden bestreden. Maxton rekent op ongeveer 20 aanhangers in de arbeiderspartij. De leiders van de ar beiderspartij trachteh vrede te maken om te voorkoraen, dat de tweespalt openbaar wordt gemaakt. Op Dinsdag a.s. is daarom de vergadering van de parlementaire arbeiderspartij bijeen- geroepen. 8 dagen vacantie voor ieder, die een jaar lang gearbeid heeft. CIGARETTES Van Hoesch opnieuw bij Briand. Van officieele Duitsche zijde wordt medege- deeld, dat de Duitsche ambassadeur von Hoesch Vrijdagavond opnieuw een onderhoud gehad heeft met den Franschen minister var. buitenlandsche zaken Briand. Naar van goed ingelichte zijde wordt mede- gedeeld, gold de bespreking geen belangrijke buitenlandsche politieke aangelegenheden, maar de tedinische voorbereiding der tweede Haagsche conferentie en de daarmee in ver- band staande kwesties, o.a. de vooruitgang der werkzaamheden van de verschillende commis- sies en den datum van aanvang der tweede Haagsche conferentie. Bespreking tusschen Tardieu en Briand. Ministerpresident Tardieu heeft gister- avond een onderhoud met Briand gehad, waarin volgens Havas in het bijzonder de voorbereiding van de tweede Haagsche con ferentie besproken is. De a.s. Vlootconferentie. 21 JANUARI BIJEEN zelf voor zorgen, dat het er wijs uit wordt. Ik behoor niet tot degenen, die aldus denken en de verantwoordelijkheid intvluchten. Indien men een man van goeden wil, een Belg, een patriot, niet wenscht te volgen, dan verkies fk heen te gaan, liever dan mij als een vod over het slagveld te laten steepen, waar men el- kan der val verscheuren. De premier besloot met een beroep op de eensgezindheid van alle Belgen en vroeg vertrouwen voor hen, die ijveren voor behoud van de eenhoud en grooi- Heid van Belgie, welke woorden hem een ovatie bezorgden. Nog v66r 20 Januari bij een? De besprekingen van den secretaris-gene- raal van den Volkenbond, Sir Eric Drum mond, met het Britsche ministerie van bui tenlandsche zaken, zullen naar de diploma- tieke medewerker van de Daily Tel. meldt, ir zeer waarschijnlijk toe leiden, dat de da tum van de bijeenkomst van den Raad van den Volkenbond in Januari, iets zal worden gewijzigd. Zoowel de Amerikaansche als de Britsche regeering zijn van meening, dat uitstel van de vlootconferentie in hooge mate onwen- schelijk is. Beide regeeringen willen de vloot conferentie niet later dan 27 Januari laten beginnen, zoodat een vroegere datum dan 20 Januari voor de bijeenkomst van den Raad van den Volkenbond doelmatiger schijnt. De Tweede Haagsche Confer en- lie \'66r 15 Dec. bifeen. Tegelijkertijd is men in toonaangevende kringen te Londen van meening, dat de Tweede Haagsche Conferentie onder de hui- dige omstandigheden zoo spoedig mogelijk bijeen moet komen. De Britsche regeering zal den voorkeur geven aan 7 December en is van meening, dat de conferentie in geen geval later dan 15 Dec. moet bijeenkomen. Het verluidt verder, dat de Duitsche re geering een datum nog iets vroeger dan 7 December heeft voorgesteld. geld zou hij dan zijn verdwenen en zich uit het leven hebben teruggetrokken. De politie heeft er nu een stokje voor gestoken. DE KWESTIE OM HET SAARGEBIED. De Matin meent te weten, dat de bespre kingen tusschen den Duitschen ambassadeur van Hoesch met den minister van buitenland sche zaken Briand betrekking hebben op de onderhandelingen over het Saargebied. Het is mogelijk, dat deze onderhandelin gen binnen 14 dagen zullen aanvangen. GEEN HANDELSVERDRAG TUSSCHEN FRANKRIJK EN IERLAND De onderhandelingen tusschen den Ier- schen vrijstaat en Frankrijk over het sluiten van een handelsverdrag, die bijna twee jaar duurden, zijn mislukt. De Ierscne regeering heeft defintief fceslo- ten, dat de laafste Fransche aanbiedingen moet als voldoende kunnen worden be- schouwd en zij heeft van verdere onderhan delingen afgezien. Gesprongen Handen Wlnterhanden Wintervoeten Ruwe Huid immtu TARDIEU EN BRIAND OVER DE BUITENLANDSCHE POLITIEK. Vrijdagavond hebben de minister-president Tardieu en de minister van buitenlandsche zaken, Briand, langdurige besprekingen ge- voerd over de vraagstukken der buitenland sche politiek, die op het oogenblik aan de orde zijn. De besprekingen hadden in de eersts plaats betrekking op de voorbereiding van de Tweede Haagsche conferentie. ENGELAND. VORST IN ENGELAND. In een groot gedeelte van Engeland heeft iet gisteravon-d en in den afgeloopen nachtP Gisteravond woedde over een gedeelte van Engeland een hevige storm uit het Zuid- Oosten die gepaard ging met hagelslag. val van een oorlog hadden te gedragen Te Berlijn was toen von Kiderlen wkchter minister van buitenlandsche zaken. Hij was vastbesloten Duitschland niet in een oorlop voor vreemde beiangen te laten betrekken en ook de keizer moet destijds den aartshertog trocnopvolger Frans Ferdinand hebben ge- waarschuwd tegen gerammel met zijn s keizers) sabel. J Toen de chef van den Oostenrijkschen gene- ralen staf Schemua in November te Berlijn kwam, deelde men hem onomwonden mee, dat Duitschiand voor de verdrijving van de Ser vers uit Albanie geen oorlog wilde voeren en toen niettemin de opwinding steeds aan- groeide en een blad terecht meedeeide, dat de overhandiging van een Oostenrijksch ultimatum te Belgrade op handen was liet von Kiderlen Wachter in de officieuse Nordd, Allg. Ztg. meedeelen, dat het bericht onwaar moest zijn, omdat de mogendheden waren overeengekomen in elk voorkomend Balkan- geschil in onderling overleg te handelen. L>eze mededeeiing, zonder voorkennis van Weenen gepubliceerd, baarde daar groot op- zien. Men was er erg verbitterd over, maar net ultimatum werd niet overhandigd en de vrcde bleef bewaard. Von Kiderlen, die het groote gevaar had be- ?n'i°/er1' !S 'n ^ece!T,ber 1912 gestorven en in 1914 was helaas niemand bereid het onheil Alweer een slachtoffer. He opgraving bij het goed Papendell, die de poiitie heeft ondernomen naar aanleiding van de brieven van den moordenaar, is met succes bekroond. Vrijdagmiddag werd het lijk van de sedert 11 Augustus vermiste Maria Hahn -/e von den. dicht bij de plaats die de moordenaar in zijn schrijven aan politie en pers had aangeduid. Dusseidorf op iacht naar den moordenaar. Gistermiddag verspreidde zich het gerucht. dat in het Zoo-kwartier wederom een kind door een man was ontvoerd. Een jonge man had gezien, dat een 5-jarig meisje van een man chocolade had gekregen, waarna zij met dezen nian was meegegaan. De jonge mar. had de beiden gevolgd in de richting Moisenbroich, doch hen dan uit het oog verloren. Hij maakte politic en voorbijgangers op tcit attent. Onmiddellijk werd het „Ueber fallcommando" geaia'Ttieerd. Talrijke bur gers stelden zich ter beschikking van de po'die om bij het zoeketl bc-huipzaam te zijn. ilet geiukte spoedig den man te vindeu. Het Week eetl BlOedverWaiit van het meisje te zijn. Let geval is eehter teekenend Voor de op.vinding die onder de Dusseldorfsche he- De regeering der Ver. Staten heeft de En gelsche regeering doen weten, dat zij ver- wacht, dat de vlootconferentie te Londen op 21 Januari zal bijeenkomen. Frankrijk, Japan en de vlootconfe rentie. Het Journal constateert met voldoening dat Dij de besprekingen van den Franschen ge- zant te Londen omtrent de aanstaande vloot conferentie Frankrijk geheel met Japan ac- coord gaat. Japan verlangt een grooter aan* tal kruisers dan in het Washingtonsche ver- drag genoemd is en neemt ook ten opzichte van de afschaffing der duikbooten een weinig tegemoetkomende houding aan. Aan Engel- sche zijde heeft men nog geen bepaaid stand- punt ingenomen. De houding van Italie heeft zeer groote moeilijkheden veroorzaakt. Maar Tardieu is toch de man, die zich te zijner tijd daarmede zal moeten bezighouden. Aanvan- kelijk is er getracht Italie voor de Engelsche voorstellen tot afschaffing of tenminste be- ^rking van de duikbooten te winnen. Toen leeft men geprobeerd Italie en Frankrijk on der Engelsche voogdijschap te plaatsen door hun het Middeliandsche Zee-voorstel van Locarno voor te leggen. De groote moeilijkheden in de Fransch- Italiaansche omderhandelingen waren daarin gelegen. dat Italie geheel aangewezen is oi> de Middeliandsche Zee, terwijl Frankrijk groote beiangen in andere deelen der wereld te verdedigen heeft en buitendien zijn kolo- niaie bctrekkingen moet onderhouden. Het Fransche standpunt is, ;iat ieder onaf- hankeiijk laird een vloot tot ziin beschikking moet hebben, die noodzakelijk is voor het be- bartigen van zijn beiangen, en dat een pa- cifistisch land deze vloot tot een minimum moet beperken. Nog geen lichtpunten. De politieke toestand bleef Vrijdag ongC- wijzigd, zoo schrijft de Brusselsche cor respondent aan de N.R.C. Minister-president Jaspar had na den middag een iangdurig on derhoud met den iibcralen minister van justi: Janson. Deze verklaarde ons na afloop, da1, getracht wordt de hoeken van het vraagstuk af fe ronden. Etn nieuwe formule heeft men eehter nog niet gevonden. Lippens en Hymans confereerden eveneens diet elkaar en Vandevijvere, de leider der katholieken, zette van zijn kant de verzoe- ningspogingen voort. Op zijn aandringen heeft de regeering van haar besluit tot on- middeilijke ontslagneming afgezien en be- sloten in ieder geval tot Dinsdag te wachten De Kamer is normaal bijeengeroepen tegen Dinsdag 2 uur met aan de orde het onderzoek der geloofsbrieven van de afgevaardigden voor Westvlaanderen, dc verkiezing van een Kamerpresident en vice-presidenten en de samenstelling der commissies. Jaspar en Tschoffen aan het woord. Op een dejeuner, Vrijdagmiddag aange- boden door de Gercle Africain naar aanlei ding van het feest van wijlen koning Leopold II, stichter van den Congostaat, natnen Jas par en de minister van kolonien, Tschoffen, door velen als eventueele opvolger van den huidigen ministerpresident beschouwd, het woord. Tschoffen verkondigde den lof van zijn voorganger aan kolonien, Jaspar en zei de te vrcezen, dat de huidige politieke om standigheden hem niet zullen toelaten zijn programma te verwezenlijken. Er bestaat, vervoigde hij ironisch. een roman, getite'd „Ies morts qui parlent" (de dooden spreken). Ik vraag mij af, of ik thans niet het eerste hoofdstuk aan het schrijven ben van een roman, die heeten zou „les morts qui se sur- Vivent" (de dooden die zich zelf overleven) jaspar legde den nadruk op den ernst van het oogenblik. Het is ongetwijfeld sfnakelijk, verklaarde hij, wanneer moeilijke problemen mnen, te zcggeji; last het Dgfjeggat ga Belgie legtzich bij de beslissing neer- Volgens een bericht van l'Oeuvre uit Brus- sel zou in tegenstelling met de tot nu toe ontvangen berichten, dat de Belgische regee ring niet zou verzetten tegen de parafeering van de overeenkomsten van Baden-Baden in- zake de Internationale Bank, in Belgische politieke kringen de meeningen heerschen, datde Belgische regeering zich tegen de overeenkomsten niet langer zal verzetten. DE ZAAK-SKLAREK. De verklaringen van Lehmann. Aangezien alle drie de gebroeders Sklarek de zoogenaamde bekentenissen van hun boek- hou-der Lehmann wraken, heeft de commissie van onderzoek Lehmann nogmaais gehoord, die daarop met hulp en door bemidd'elijjg' van zijn advocaat zijn bekentenissen met nieuwe bijzonderheden heeft aangevuld die nu weer door de commissie getoest worden. De verliezen van Wilmersdorf. In antwoord op een vraag van de Duitsch nationale Volkspartij, hoe groot de verliezen waren, door het district Wilmersdorf geleden door de vervalschingen der Sklareks, -heeft de burgemeester, dr. Franke, gister in den ge- meenteraad meegedeeld, dat de Sklareks op de rekening van het district voor een bedrag van 1.007.000 mark aan kwitanties hebben vervalscht, zonder dat het districtsbestuur daarvan op de hoogte was gesteld. Franke wees er op dat geen der ambtenaren van het bestuur met de zaak-Sklarek iets uitstaande heeft. FRANKRIJK. EEN INTERNATIONALE OPLICHTER GEPAKT. BULGARIJE. DE REVOLUTIONNAIRE BEWEGING IN BULGARIJE. 187 personen gearresteerd. Uit Sofia wordt gemeld, dat gedurende de laatste drie dagen 187 leden van het revo- lutionnaire comite werden gearresteerd. BELGIE. HEVIGE BRAND TE BRUSSEL. De derde binnen tien dagen. Donderdagavond tegen half 12 brak een felle brand uit in een groot hotel in het cen trum der stad tegenover de beurs. Alle brandweerposten werden gealarmeerd en verschenen met veel materiaal ter plaatse. Gelukkigerwijze brak de brand uit even na het uitgaan van den schouwburg, die aan het hotel grenst. Dit is de derde groote brand te Brussel binnen tien dagen. Men was den hotelbrand spoediger mees- ter,J aanvankelijk werd verwacht en om half een scheen elk gevaar geweken. De oor- zaak van den brand en de omvang der schade zijn nog niet bekend. Een geweldige menigte aanschouwde het blusschingswerk. DUITSCHLAND. DE DOODE PASSAGIER. Naar de Vossische Ztg. meldt, houdt de poiitie te Berlijn zich op het oogenblik met een raadseiachtig geval bezig. Een 63-jarig koopman stapte Donderdagavond tezamen met een dame in een rijtuig om naar den „Reichskanzler-platz te rijden. Onderweg stapte de dame uit zeide den koetsier nog maais naar den „Reichskanzlerpiatz" te rijden en verdween 1 oen de koetsier daar was aan- gekomen bemerkte hij tot zijn ontzetting, dat zijn passagier dood in den wagen lag. De doodsoorzaak kon nog niet worden vast- gesteld. 0AM- SCHAAK- EN TRIC TRAC-BORDEN, HALMA, MENSCH ERGER JE NIET, QUARTET EN ANDERE SPELEN, ONTAARDE DOCHTERS. Donderdag is voor de rechtbank te Pots dam het proces behandeid tegen twee doch- ters van den 80-jarigen gepensionneerden burgemeester Steinburg uit Werder, wegens vrijheidsberooving. De twee verdachten, De Panjsche politie is er Donderdag in ge- nievr. Kaspohl en mevr. Kleisinger, hadden slaagd een internationalen oplichter te arres- met behuip van een medisch attest weten te teeren, die door de justitie van bijna alle bereiken, dat haar vader naar een krank- Europeesche landen en Amerika reeds langen i zinnigengestioht werd overgebracht. Zij be- tijd werd gezocht. weerden namelijk, dat hij haar jarenlang tot J1 e^n der voornaamste wijken van Parijs, het uiterste had gesard, buitengewoon prik- in de Avenue Mareccau, had eenige dagen kelbaar was en bij de geringste aanleiding tot geleden een zekere Corrigan, die verklaarde gewelddadigheden overging. De onmiddeTlijke Ier te zijn, een luxieus ingerichte woning ge- aanleiding tot het overbrengen van den huurd, waar hij met zijn vriendin, een Fran- grijsaard naar het krankzinnigeng-esticht zou sche danseres, zijn intrek nam. Daar de Pa- rijsche politie eenigen -tijd geleden op dezen man cpmerkzaam was gemaakt, ging zij zijn gangen na en stelde vast, dat Corrigan de- zelfde man was, die door de politie gezocht werd omdat hij in vele landen zijn slacht- offers voor millioenen had opgelicht. Onmid dellijk werd tot zijn arrestatie overgegaan welke zonder moeilijkheden kon geschieden, daar de oplichter zich veilig waande. De eerste oplichtingen hebben, voorzower bekend, reeds in de jaren vdor den oorlog plaats gehad, toen Corrigan in Zuid-Frank- rijk en Egypte rijke kooplieden oplichtte. In 1922 stond hij aan het hoofd van een 10.000 man sterk opstandelingenieger in Mexico, werd daarna eigenaar van rijke zilvermijnen en petroleumbronnen en leidde een vorstelijk leven. In 1926 is hii te Londen, waar hem eehter spoedig de bodem te warm werd. Hij vluchtte naar Brussel. Hier pleegde hij ver schillende verduisferingen en werd uit Belgie gezet. Daarna gaf hij zich in Frankrijk uit als mede-eigenaar van een groote Amerikaansche petroleummaatachappij en lichtte een Roe- meenschen industrieel op voor 50.000 frank. Vcrvolgens ging hij naar Monte-Carlo, dat hij na een oplichting van 40.000 frank ver- liet. Dan gaat hij naar Londen terug en licht een Engelschman op voor 615.000 frank en gaat dan naar Cannes, waar hij een rijke Amerikaansche familie verlost van het bezit van sieraden ter waarde van 100.000 frank. Zijn laatste slachtoffer is weer een Engelsch man, die hij onder valsche voorspiegeiingen 50.000 frank weet armre te maken. fe Parijs was de oplichter, naar hij ver- klaart, op het punt het doel van zijn leven te verwezenlijken. Hij had reeds relaties aange- knoopt met een aantal industrieelen en finan ciers, met wie hij onderhandelde over de stich- een poging tot zelfmoord zijnerzijds geweest zijn. Mevrouw Kaspohl heeft intusschen moeten toegeven, dat haar man reeds jaren lang crop uit was, haar vader onder curateele te laten steilen. De huisarts van den gewezen burgemeester, die als deskundige werd ge hoord1, verklaarde, dat van stoornis der geest- vermogens van den ouden man geen sprake kon zijn. Door interventie van den huisarts was Steinburg onmiddellijk weer uit het ge- sticht ontslagen. De rechtbank heeft mevrouw Kleisinger wegens vrijheidsberooving tot een maar.d ge- vangenisstraf veroordeeld. Mevrouw Kaspohl werd vrijgesproken. EEN OORLOGSHERINNERING Na den dood van prins van Biilow hebben tal van bladen zich afgevraagd, of hij zoo hij in 1914 nog rijkskanselier ware geweest den wereldoorlog zou hebben kunnen voorkomen. In verband met die beschouwingen herin- nert het maandblad „Der Krieg" aan een episode uit het najaar van 1912, toen het ook duchtig tusschen Oostenrijk en Servie spande. l e Weenen was men erg teleurgesteld over den af loop van den Balkan-oorlog, die Bui- garije had geknauwd en Servie en Grieken- land aan macht had doen winnen. De Groot- Oostenrijkers die nog altijd Saloniki als de OostenTijksche poort naar het Naburige Oosten Sesehouwden waren woedend en za- gen nog slechts hell in een oorlog tegen Servie. In die dagen putten de biaden te Weenen en Boedapest zich uit in aanvalien op Servie en verzonnen allerlei gruwelver- halen over een mishandeling van den Oosten rijkschen consul Prohaska te Uskub. Uit de gepubliceerde Oostenrijksche oor- logsbescheiden is intusschen gebleken, dat Weenen inderdaad ook reeds een ultimatum tegen Servie had voorbereid en ting van een papierfabriek met een kapitaal j zantenTn bet imltenkndrzelfs te Toki^alfn rn mjlhmJlMi.M&tM atoties hadden gekregen hoe zij zich in ge AMERIKA. DE KRACH AAN DE NEW-YORKSCHE BEURS EN HET TOERISME VAN AMERIKANEN. Volgens bij de Londen Nev/s ingekomer berichten, vertoonen de in Europa verbiijvetv de Amerikaansche toerisien de laatste welcen een geweldige haast om naar Amerika terug te keeren, hetgeen zich in de eerste plaats openbaart in een weihaast ,,sause qui peut". bij het bespreken van hutten aan boord der transatiantische booten. Te Londen is d-e aandrang voor nassage wat minder groot dan te Parijs. waar in het bijzonder voor de op zoo kort mogelijken termijn vertrekkende schepen, een buiten- gewone navraag is. Het op 30 October var Cherbourg naar New-York vertrokken a.s George Washington was tot de laatste hut liitverkocht, en vele Amerikanen moesten worden afgewezen. Veie van hen wenschten van de passage- kantoren de zekerheid, dat hun vertrek binnen slechts enkele uren zou kunnen piaatshebben aangezien zij alleen door en overhaaste terug- komst in Amerika zouden kunnen redden wat nog te redden was. De geleden koersverliezen zijn van zeer ongunstUen invloed geweest op de beschik bare fondsen der duizenden Amerikanen. die voornemens waren van een iangdurig Euro- peesch winterverblijf t-e genieten en die nu yeeial in een Iagere scheepsklasse dan waai in zij gekomen waren, hais over kop naai hun haardsteden terugkeeren. ONGELUK OP EEN OORLOGSSCHIP Officier en onderofficier dool vergifdgg gassen gedood. Door vergiftige gassen, welke zich in de oniangs aangebrachte torpedobewaarplaatsen aan boord van het slagschip „New-York" ont- wikkelden, werden een Untenant ter zee en een onderofficier gedood, toen deze ruimten gelucht werden. Zeven matrozen, die poogden beiden te redden, liepen eveneens gasvergifti- ging op. Bij lien konden eehter de ievensgees- ten weder worden opgewekt. Binnenland SECRETARIAAT V.P.R.O. Naar gemeld wordt, zal ds. E. D. Spelberg te Egmond-Binnen, die het beroep van de herv gem. te Nijmegen heeft aangenomen n tegen het einde van Januari aldaar zijn in- trede hoopt te doen, zijn werkzaamheden als sccrctaris van den Vrijz. Protest. Radio-Om- roep voorloopig biijven vervullen en daar- toe een dag per week uit Nijmegen naar Am sterdam komen. HET BREDA'SCHE DOKTERS CONFLICT". „Nog niet opgelost", zegt de burge meester. In de gisteren gehouden raadsverga- dering van Breda heeft de burgemeester den raarisleden overhandigd een schrif- telijk antwoord op een aantal vragen van den heer W. L. A. van der Ven over de publicatie van het bericht dat het medische conflict zou zijn opgelost. Het antwoord luidde: „Het eenzijdig, vanwege de medic! door pers, radio en mede in het officieel tijdschrift der Nederl. Mij. tot bevorde- ring der geneeskunst geplaatste bericht omtrent het „medisch conflict" heeft zeer de aandacht getrokken van B. en W., aangezien de zaak der oplossing nog in het stadium van over!eg verkeert. Een daad van publiceering als thans eenzijdig is geschied, en waaraan wij niet gaarne schuldig zouden staan, wijl zij slechts den indruk kan geven in het overlegstadium zich pubiiek te bedie- nen van een strijdmiddel, vergemakke- lijkt de oplossing niet. Toch wordt de oplossing vc.n het con flict althans door ons niet alleen moge lijk, doch alleszins waarschijnlijk ge- acht. Daarom temeer achten wij het niet gewenscht den weer der tttedici ten deze te .yoigesu V - In het Lagerhuis heeft de arbeidersafgevaar- digde Winterton gisteren zijn ontwerp verde- digd om een wettelijke vacantieregeling van 8 opvolgende dagen, behalve de gewone chris- telijke feestdagen en beursvacantiedagen voor alle arbeiders vast te stellen, die 12 maanden achtereen bij denzelfden patroon of N.V. ge werkt hebben. In de toelichting zeide Winter- ton, dat hij 8 dagen genomen had om de arbei- ,ders gelcgenheid te geven van de goedkoope weekend-kaartjes der spoorwegen te profitee- ren, zoodat zij b.v. Vrijdagavond nog konden vertrekken en den Zondag van de volgende week terugkeeren. Hij verwachtte van den maatregel moreele, intellectueele en psychieke verheffing van de arbeidersklasse, welke drie -factoren ruimschoots tegen de loon- en winst- derving opwogen, De conservatief Hudson zeide, dat hij het be- ginsel van het ontwerp kon onderschrijven, maar dat hij waarschuwde om den gulden re- gel met geweld te verbreken, die patroons en arbeiders tot nu toe gevolgd hebben om in hun eigen industrie hun eigen belangen te regeleu. Bovendien achtte spr. het onjuist om dergelijke ingrijpende maatregelen per initiatief ontwerp in te voeren. Deze regeling lag op den weg der regeering en van niemand anders. De onderstaatsSecretaris van arbeid zeide, dat het ontwerp de beste wenschen van de re geering had, die het eehter niet zou overrtemen, Een regeling was niet zoo eenvoudig als de voorsteller verondersteld had. Wat wilde men met de arbeiders in land- en tuinbouw en vis- scherij b,v„ die in den winter soms te veel vrije dagen hadden, maar wier seizoenarbeid juist in de vacantieweken viel, Zonder de vakvereeni- gingen er in te kennen en een grondig rapport te hebben opgemaakt, kon de regeering zich hier niet voorspannen, waarbij nog kwam dat te veel ander belangrijk werk voor moest gaan Oud-minister Cunliffc Lister zeide, dat vol gens een eenvoudige berekening 12 miljoen arbeiders, die ieder 8 werkdagen vacantie zp'l- den nemen, het land op 40 miljoen pond kosten zou te staan komen. Ook wanneer men aan- nam, dat ongeveer 3 miljoen arbeiders reeds een week vacantie hadden, dan werd dit getal toch nog 30 miljoen, wat de natie op het oogenblik niet kon dragen, De sluiting van hot debat werd op voorstel der regeering met 184 tegen 63 stemmcn goedgekeurd. en Drogtsten a D°o» 30-60 to 90 cl. Tub. 80 ct Bi|Apoth

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6