DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De gemeenteraadsmkiezingen in Duitschiatid. OE BURGEROORLOG IN CHINA. DE INTERNATIONALE BANK. De weikloosheid in Engeland, ^uiienSand Aanslag op Tsang Kai Sjek verijdeld. De tweede Haagsche conferentie. VOLKSUNIVERSITEIT. 1929 AA<rot!m*tents»rijs bij Toornitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulnite. Brieven franco N.Y. Boei- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, TeL Administr. No. 3. Redactle No. 33. 18 NOVEMBER Qagalijksch overzicht. HERMAN OORTER No. 232 Dlt nummer besfaal nit 2 bladen. Honderd een en dertigste Jaargang DLrecfeur: C. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Postgiro 37060 DE A.S. VLOOTCONFERENTIE. De voorbereidingen in vollen gang, vele moeilijkheden moeten worden overwonnen. Zoo langzamerhand komt er teekening fn rle voorbereidende werkzaamheden van de aanstaande vlootconferentie te Londen. Wei is de datum nog niet vast- gesteld, maar zeker is thans, dat de con- ferentie in het laatst van Januari bijeen zal komen. De voorbereidingen duren wel erg lang. Maar als men bedenkt, welke moeilijkheden uit den weg moeten wor den geruimd, dan verwondert die lange tijd niet. Engeland en Amerika zijn het natuur lijk wel eens. Maar daar is nog een der- de mogendheid, waar ter dege reke- ning mee gehouden moet worden: Japan. Japan is de derde zeemogendheid ter wereld, maar heeft een sterkere land- macht, dan de beide andere bovenge- noemde landen. Het is nu de vraag, of Japan genoegen zal nemen met de ver- houdingsgetallen, die voor de verschil- lende categorien van schepen zijn toe- gedacht. Dan zijn er nog de kleinere zeemo- gendheden Frankrijk en Italie. Tusschen deze twee landen heerschen nog al mee- ningsverschillen over de duikbooten e. d. Als men het daarover eens is, zal het door deze twee landen samengestelde plan nog aan de goedkeuringen der an dere drie zeemogendheden onderwor- pen moeten worden. En dat is vooreerst nog een heel groote vraag. Frankrijk en Italie hebben tegenover de andere drie zekere gemeenschappe- lijke belangen die hen verbinden en ten aanzien waarvan zij op de conferentie samen konden gaan (zooals handhaving van het goedkoope duikbootwapen dat voor kleine zeemogendheden het gemis van kapitale schepen versroedt) en aan den anderen kant tegenover elkaar weer tegenstrijdige belangen. Italie wenscht alp Middellandsche-zeemogendheid ge- lijkheid in vlootsterkte met Frankrijk, maar de Fransche marine-staf is hier- tegen gekant, omdat dit in de praktijk op ongelijkheid ten nadeele van Frank rijk zou neerkomen, dat ook de verbin- dingen met zijn groote koloniale rijk in andere werelddeelen beschermen moet. Deze tegenstelling tusschen de twee Middellandsche-Zeemogendheden is een van de grootste hindernissen op den weg die thans naar de conferentie gebaand wordt. Menschen met sterke verbeeldings- kracht hebben een uitstekende oplossing van deze moeilijkheid bedacht, namelijk dat men Engeland moet overhalen aan ee;. tweede waarborg-tractaat naar het model van Locarno voor de Middelland- sche Zee deel te nemen. Als Engeland bereid was met zijn vloot Frankrijk tegen een agressie van Italie, en Italie tegen een agressie van Frankrijk bij te springen, zou dit laatste land in mari- tieme gelijkheid in de Middellandsehe Zee tegenover Italie kunnen berusten. Zooals men merkt, zal het nog wel eenige dagen duren, vooraleer hier een bevredigende oplossing gevonden is. Maar ook Japan heeft zijn voorwaar- den. Uit Tokio wordt verzekerd, dat Ja pan aan Engeland een weinig bevredi- gend antwoord op de eerste voorstelleri over de organisatie van de Japansche vloot heeft gegeven; onbevredigend na- tuurlijk voor Amerika, want Engeland speeP bij de onderhandelingen met Ja pan vermoedelijk meer een bemidde- laarsrol, daar rechtstreeksche onder handelingen tusschen Tokio en Wash ington over de positie in de Stille Zee zich van zelf door zekere stroefheid zou den kenmerken, die voor het vlotten er- van niet bevorderiijk zou zijn. Zeven communisten gearresteerd- Het efficieele rapport over het verlcop der verkiezingen te Berlijn. De politiepresident deelt mede: De verkiezingen hadden Zondag in alle districten een rustig verloop, met uitzondering van twee gevallen, waarbij het tot onbelar.g- rijke incidenten kwam, die door het ingrijpen der politic werden bijgelegd. Afgezien van kleine ruzietjes en botsingen tusschen poh- tieke tegenstanders, waarbij totaal 4 per sonal licht gewond werden, verliep de aag tot Zondagavond 6 uur zeer rustig. In twintig gevallen moest de politie in (grijpen, doch behoefde slechts in een geval, op,de Bulow-Platz, van den gummistok ge- bruik maken. Hier had zich in den namiddag een menigte verzameld, welke het verkeer sierk belemmerde. Uit deze menigte werd met steenen geworpen naar een voorbijrijdenden politieauto. In totaal werden 337 personen opgebracht. Dit groote aantal moet evenwel verklaard worden door het feit, dat in een geval alle inzittenden van vijf gesloten rijdende auto's der nationaal-soeialisten, waaruit met steenen werd geworpen en ook een schot zou zijn gelost, werden weggeleid. Opstootjes te Altona. In den nacht van Zaterdag op Zondag vonden te Altona verschillende weinig be- teekenende vechtpartijtjes plaats tusschen plakkers van propagandabiljetten van ver schillende partijen. Gistermiddag werd in de Sedans-Strasse naar een auto met leden van de organisatie Reichsbanner met steenen gegooid Een der Reichsbannerleden sprong van den auto en achtervolgde een der daders, die een cafd binnenliep, waardoor in het cafe een kleine vechtpartij ontstond. Vechtpartij te Aschersleben. Te Aschersleben raakte in den Zaterdag- nacht een troep nationaal-soeialisten slaags met een aantal communisten. Twee nationaal- soeialisten werden zwaar en twee licht ge wond. De daders wisten te ontvluchten. De stemming op den verkiezings- Zondag. Te oordeelen naar de tot ongeveer 4 uur Zondagmiddag ingekomen berichten, hebben de verkiezingen in Pruisen, Saksen en Silezie tot nu toe een normaal en in het algemeen rustig verloop gehad. Volgens uit verschil lende steden binnengekomen berichten is t- constateeren, dat er dezen keer naar verhou- ding druk gestemd is, in ieder geval drukker dan bij vorige gemeenteraadsverkiezingen. Dit geldt in het bizonder voor Berlijn. In Berlijn, waar den geheelen dag een druilerig weder was, heerschte in de ver schillende stemlokalen reeds van negen uui af een bedrijvigheid, welke in de middaguren nog heviger was. Over het algemeen waren het slechts Sociaal-democraten, Communisten, Duitsch-nationalen en Nationaal-Socialisten die voor de bureaux propagandisten hebben geposteerd. Wegens bekediging en het nitt opvolgen van politiebevelen werden tot den middag 28 personen gearresteerd, zij zouden evenwel in den loop van den dag weer in vrijheid worden gesteld. In verschillende districten werd van 60 tot 80 procent aan stemmen uitgebracht. Ondanks •het slechte weer is wel aan te nemen dat ook voor Rijnland, Westfalen en gedeelten van Noord-West Duitschland dat g«midde!de stemmental is te boeken In tegenstelling met West-Duitschland was het in het Oosten mooi, droog herfstweer. In Koningsbergen had de stad echt het aanzien van verkiezing. Voor zoover het zich liet aanzien, werd ditmaal drukker gestemd dan bij de laatste verkiezingen. Tot botsingen is het nergens gekomen. Arrestatie van 270 nationaal- soeialisten. In het algemeen zijn de verkiezingen rus- tiger verloopen, dan in den laatsten tijd bij verkiezingen het geval is geweest. Natuurlijk zijn hier enkele uitzonderingen op. Zoo kwam het te Hannover tot een botsing tusschen een afdeeling Reichsbanner-leden en twee muziekkorpsen van een der burgerlijke par tijen, die op vrachtauto's door de stad reden. Door spoedig ingrijpen der politie kon erger voorkomen worden. Eenige personen werden gearresteerd. Een ernstiger incident deed zich te Berlijn voor in de voorstad Wittenau. Een afdeeling der nationaal- soeialisten ter sterkte van 320 man reed op vrachtauto's door de Noordelijke voorsteden van Berlijn. Rijdende door Wedding en andere door sociaal-democratische arbeiders bewoonde wijken, zooals de Koelnische Strasse, wierpen zij van de vrachtwagens af met steenen terwijl zij ook schoten zouden hebben gelost. Door de nationaal-soeialisten wordt het laatste echter ontkend. De gehoor- de knallen zouden veroorzaakt zijn door een defect aan de knalpotten van eenige der auto's Niettemin zijn op last van het politic- presidium 270 nationaal-soeialisten gearres teerd. 1 De vcorloopige resultaten in Groof-Berlijn. Op grond van de voorloopige officieele re sultaten van Groot-Berlijn zal de gemeente- raad vermoedelijk als volgt zijn samenge- steld: Soc. dem. 65 (73), D. Nat. Volks-part'i 41 (47); Centrum 9 (8): D Volkspartij 16 (14), Ccmm. partij 55 (43), Dem. partij 14 (21); Econ. partij 9 (10); Nat. Soc. 13 (0); Chr. Volkspartij 3 (0). De tusschen haakies gr- plaatste cijfers zijn die van de verkiezingen van 1925. Aan de stemming heeft ongeveer 76% Ct. der kiezers deelgenomen tegen 64 Ct. in 1925. Het definitief resultaat wordt eerst hedenmiddag verwacht. Zeven communisten gearresteerd. De politieke politie te Moekden heeft Vrij- dag zeven communisten gearresteerd, die uit Moskou zouden zijn gekomen om een aan- slag op maarschalk Tsjang Kai Sjek te ple- gen. Men vond bij de gearresteerd en een hceveelheid ontplofbare stoffen en wapens. De politie gelooft, dat de communisten handelden in opdracht van de Communisti- sche Internationale en dat ook aanslagen moesten worden gepleegd op andere leden der regeering om in Mandsjoerije onrust te stoken. In de eerste helft van Januari Naar reeds gemeld is, vond Zaterdagmid- dag onder voorzitterschap van ministerpre- sident Tardieu, in het gebouw van het Fran sche ministerie van Binnenlandsche Zaken, een belangrijke bespreking plaats, waaraan behalve eenige ministers ook vooraanstaande Fransche financiers deelnamen. De zitting had o.m. ten doel het onderzoek van de vor- deringen der werkzaamheden der verschil lende Young-plan-commissies, evenals de maatregelen welke genomen zouden moeten worden om voor alles de oplossing te be- spoedigen van de kwestie der Oostelijke re- paraties. Naar verluidt wees het onderzoek uit, dat de meeste commissies met haar werk zaamheden gereed zijn. Zonder de moeilijk heden ten aanzien der Oostelijke reparaties en zonder het Duitsche plebisciet zou het mogelijk geweest zijn de tweede Haagsche Conferentie reeds voor 14 of 15 December vast te stellen. Thans kan men aan dezen datum niet meer denken. De „Petit Parisien" meent te weten, dat Zaterdag besloten is, de conferentie in de eerste 14 dagen van Januari te houden. Door dit op zich zelf be- treurenswaard uitstel, zal het mogelijk zijn, het resultaat van het Duitsche plebisciet af te wachten. Overigens wil men de mogendhe- den oodzaken in de kwestie der Oostelijke reparaties een zekere druk te oefenen op Hongarije. Op 3 Januari bijeen 3 Naar Perlinaus in de „Echo de Paris" meldt, bestaat de mogelijkheid, dat de Twee de Haagsche Conferentie op 3 Januari bijeen zal komen. Belgie onderteekent de statuten Naar de „Temps" verneemt, hebben de Belgische gedelegeerden in de Organisatie- commissie voor de Internationale Herstel- bank, Franck en Zeeman, Zaterdag, in over- leg met hun regeering, de statuten der bank geteekend. Zij hebben daarbij schriftelijk nog eens hun bezwaren tegen den zetel der Bank uiteengezet en zich het recht voorbe- houden op de tweede Haagsche Conferentie nader op deze kwestie terug te. komen. Alle door de verschillende gedelegeerden onder- teekende stukken zijn thans den voorzitter der Haagsche conferentie, Jaspar, toegezon- den. De a.s. Vlootconferentie. De datum thans vastgesteld op 21 Januari De Engelsche regeering heeft thans de of ficieele uitnoodigingen aan de Fransche, Ita- liaansche en Japansche regeeringen voor de a.s. vloot-conferentie te Londen verzonden en in overleg met de Amerikaansche regee ring wordt thans officieel als aanvangsda- tum der conferentie 21 Januari vastgesteld. De regeeringen van de Ver. Staten, Frank rijk en Italie hebben dezen datum reeds goed- gekeurd. Men verwacht, dat ook Japan hieraan zijn goedkeuring zal hechten. De Engelsche regeering is van meening, dat de commissies, welker instelling voor ae conferentie doelmatig wordt geacht, onmiddeL lijk gevormd moeten worden, opdat de arbeid der conferentie zoo mogelijk nog v6or Pa schen geeindigd kan zijn. De regeeringen van Frankrijk, Italie en Japan worden verder uitgenoodigd goed te keuren, dat als afgevaardigden voor de con ferentie geen leden van de maritieme staten worden benoemd, doch dat met de voorloopi ge Amerikaansch-Engelsche besprekingen als voorbeeld uitsluitend civiele personen zullen worden aangewezen. De frende van links tegen hat ont- werp inzake de werkloosheidsver- zekering. Wij hebben al gemeld, dat de linkelvleugel der Arbeiderspartij, onder leiding van Max- ton, ernstige bezwaren heeft tegen het thans gepubliceerde regeeringsontwerp inzake de werkloosheidsverzekering. In het ontwerp wordt de uitkeering aan vol wassen mannen ongewijzigd gelaten op 17 shilling. Geeischt wordt dat deze zal ge- bracht worden op 20 shilling. Voorts wil men o.a. dat de vrouwen van werkloozen 10 shil ling zullen krijgen in plaats van 9, zooals do regeering voorstelt. De regeering heeft de be- paling doen vervallen dat degenen, die uit keering vragen moeten bewijzen dat zij ern- stig werk zoeken en niet in staat zijn passend werk te vinden. In plaats daarvan zullen de ambtenaren der arbeidsbeurzen moeten be wijzen dat er passend werk beschikbaar is. Ock deze wijziging gaat den linkervleugei nog niet ver genoeg: er moet bepaald werk worden aangeboden en de al of niet aanvaar- ding daarvan zou dan het eenige werkelijke bewijs zijn van de fona fides van den werk- looze. In de „New Leader", het orgaan van de Independent Labour Partij wordt het ont werp der regeering, waarvan al het een en ander was uitgelekt, op bovengenoemde gron- den beslist onvoldoende genoemd. Het blad beroept er zich op, dat de thans gestelde eischen die zijn van de geheele arbeidersbe- weging en dat bij de verkiezingen beloof is dat ze zouden worden ingewilligd. Door zijn weigering om de gestelde eischen in te willigen, heeft Snowden het land een be- drag van 11 V? millioen pond sterling be- spaard. Als de wet, zooals zij thans wordt voorgesteld, in voile werking is, zullen de totale kosten naar raming 241% millioen pond sterling bedragen; op de loopende be grooting is voor de thans geldende uitkeering 12 millioen pond uitgetrokken, zoodat de kosten verdubbeld zouden worden. Tewerkstelling bij restauratie van oude gebouwen. De „Evening Standard" meldt, dat Tho mas, de minister van de werkloosheid, de schatkist heeft weten te bewegen duizenden ponden toe te staan voor het restaureeren van oude gebouwen, met het doel de werkloozen te helpen. Duizend grondwerkers en andere on geschoolde werkloozen zullen er arbeid door krijgen. Zo ois men al met verschillende kasteelen en andere historische gebouwen be- gonnen met graafwerk om de grachten er om heen uit te diepen. DUITSCHLAND. HET DU SS'E'L DOR F SCH E MYSTERIE De moordenaar als leider der politie. De ontdekking van het lijk van Maria Hahn heeft natuurlijk te Dusseldorf groot opzien gewekt, mede in verband met het feix, dat de waarschijnlijke moordenaar zelf ach- lijke aanduiding onderzochte plek was niets van de politie leidt. Vrijdag toch ontving deze weer een briefkaart, met de woorden „graaf verder". Op de, bij de eerste schrifte- lij'ke aanduiding onderzocht plek was niets gevonden. Toen de politie de tweede kaart kreeg, werd de eerste aanwijzing nog eens nauwkeurig onderzocht, waarbij bleek, dat zij ter plaatse ook anders kon worden opge- vat. Men toog dientengevolge op een andere plek weer aan het graven, met het gevolw, dat het lijk spoedig gevonden werd. Merk- waarbij is daarbij, dat het op een plek is be- graven (wel anderhalven meter diep), betrek- kelijk ver van den weg, terwijl de hoed en het taschje van het ongelukkige slachtoffer daar vlak bij zijn gevonden. De bevolking is ten hoogste opgewonden en verwonderd er over, dat de moordenaar rustig rechtstreeks aan de politie kan schrij ven, zonder dat men in staat is den schrijver te ontdekken. In de zenuwachtige onrust, welke lang zamerhand (er zijn nu reeds 19 slachtoffers) ontstaat, worden telkens personen gearres teerd, die dan volkomen onschuldig blijken en weer vrij moeten worden gelaten. Het schijnt, dat de politie feitelijk slechts een spoor heeft. De brief van den moorde naar, gericht aan het communistische blad „Freiheit", is geschreven op onbedrukt kran- tenpapier en niet, zooals eerst werd verteld, op pakpapier. Het stuk papier draagt de spo ren van een, waarschijnlijk oude, rotatiepers, zoodat nu ijverig gezocht wordt naar een be paald soort machine, die echter tot dusver niet te Dusseldorf is te vinden en wellicht in een of ander klein stadje in den omtrek in ge- bruik is. ZWARE BRAND. Zaterdagavond brak in het dorp Gaustritz nabij Dresden op een boerenhofstede een ern stige brand uit. Hoewel onmiddellijk pogin- gen in het werk gesteld werden om het vuur te blusschen, grepen de vlammen zoo snel om zich heen, dat binnen korten tijd ook de aan- grenzende boerderijen door het vuur werden aangetast. Tegen 10 uur werd de brandweer uit Dresden gealarmeerd, die weldra ter plaatse verscheen. Later moest de brandweer groot materiaal laten uitrukken, daar de brand reeds een groot deel van het dorp in de asch gelegd had. Het blusschingswerk is in vollen gang. Het grootste deel van het dorp zou verwoest zijn. Nadere bijzonderhe- den ontbreken tot dusverre daar ook de tele- foonleidingen door het vuur vernield zijn. MISLUKTE SPOORWEGAANSLAG. Volgens een mededeeling van de persafdee- ling van de rijksspoorwegdirectie is Zater dagavond om 10 uur op de baan Maagden- burgBrunswijk i. de nabijheid van het station Weddel een aanslag op de spoorlijn gedaan. Een lasch werd losgemaakt, terwijl verschillende stukken rails over de rails gegooid werden. Een goederentrein reed over de plaats heen, zonder echter te derailleeren. Daarop werd de aanslag ontdekt. Onmiddel lijk werd het onderzoek naar de daders ter hand genomen. waarbij ook politiehonden ge- bruikt werden. De honden verloren echter na korten tijd het spoor. De spoorwegdirectie Maagdenbzurg heeft 1000 Mark uitgeloofd voor opsporing der daders. SPOORWEGONGEVAL BIJ HERNE. Twaalf personen gewond. Zaterdagavond zijn de twee laatste wagons van den sneltrein, die te 19.55 uur het sta tion Heme verlaat, ongeveer 180 Meter bui- ten het station ontspoord. Twaalf personen LEZING over den dichter door MARTIEN BEVERSLUIS op Donder- dag 21 Nov., 8 uur, in de Handelsschool. Kaarten f 0.25, f 0.50 of f 1.00 bij uit- leenbureauLeeszaal en's avonds aan de zaal. werden gewond, waarvan twee zoo ernstig, dat zij naar een ziekenhuis moesten worden overgebracht. Het overige treinverkeer moest omgelegd worden. De twee ontspoorde wa gons sloegen om en kwamen op de glooiing van den spoordijk terecht. De inspecteur van de Rijksspoorwegen te Essen begaf zich naar de plaats van het ongeval, waar on middellijk begonnen werd met de opruimings- werkzaamheden, die den geheelen Zondag ge. duurd hebben. FRANKRIJK. MILLERAND TEGEN BRIAND. Een polemiek over de bezetlingi maatregelen in 1920. Millerand, de oud-president der republiek, heeft voor de Senaatsgroep der Republikein- sche Unie, geantwoord op een deel van de rede van Briand in de Kamer, speciaal han- delend over de bezetting van Frankfort en eenige andere Duitsche steden in 1920. Millerand, die destijds Fransch minister- president was, verklaarde dat Briand hem heeft verweten het aanzien van Frankrijk door de bezetting van Frankfort geschaad te hebben. Millerand verklaarde dat de Duit sche regeering in Maart 1920 in de volgens art. 42 van het Verdrag van Versailles gede- militariseerd verklaarde zone troepen ge- bracht had om de binnenlandsche onlusten te bedwingen. Volgens art. 44 van het Verdrag van Versailles moet een dergelijke handeling als een vijandige daad worden beschouwd en daarom heeft hij den Duitschen zaakgelas- tigde destijds medegedeeld, dat de Fransche regeering zich genoodzaakt zag Frankfort, Homburg, Hanau en Darmstadt onmiddellijk te bezetten, doch dat deze bezetting zou eindi- gen zoodra de Duitsche troepen, weer uit de neutrale zone zouden zijn vertrokken. Nie- mand kan hem verwijten daardoor de Fran sche politiek slecht gediend te hebben. Briand heeft uit het feit, dat Lord Curzon zich met deze zaak heeft beziggehouden, willen con- cludeeren, dat de troepen op aandringen van Engeland zijn teruggUrokken. Hoewel overi gens alle maatregelen tegen Duitschland ge- zamenlijk door de geallieerden werden geno men, achtte Frankrijk zich toen gerechtigd alleen tegen Duitschland op te treden. DE VROUW EN DE TANDARTS. En een klein instrumerA In October 1925 had een dame te Parijs kiespijn; zij ging dus naar den tandarts. Toen deze uit een aangeboorde kies de zenuw wilde verwijderen, glipte het kleine instru ment, waarmede hij dit werk verrichtte, hem uit de hand en de patiente slikte het in. Het voorwerp bleef steken in haar twaalf-vinge- rigen darm, waaruit een chirurg het dooi operatie verwijderde. De patiente diende een klacht tot schadevergoeding tegen den tand arts in. Dezer dagen heeft de zaak gediend voor de Parijsche rechtbank, die begon met een deskundig onderzoek te gelasten. Wie was de schuldige: de tandarts, het instrument, de patiente? Zij was zenuwachtig geweest, had een onverhoedsche beweging gemaakt en daarom had zij het instrument ingeslikt. Maar de rechtbank heeft deze zienswijzs niet gedeeld; zij heeft uitgemaakt, dat de tandarts een fout had begaan door de readies van de patiente niet te voorzien en niet alle voorzorgen te nemen om die te voorkomen. De patienten van een tandarts hebben het recht zenuwachtig te zijn, maar tandheelkun- dige instrumenten mogen niet de hand van den tandarts verlaten om in de maag van een patiente terecht te komen. De rechtbank heeft den tandarts tot twintigduizend frank schade vergoeding veroordeeld. DE CONSUL-GENERAAL VAN ITALIE BIJNA VERONGELUKT. Naar uit Chambery wordt gemeld is daar de Italiaansche consul-generaal graaf Gloria in de bergen 20 meter naar beneden gestort. Hij werd met ernstige wonden aan het hoofd en met armen- en beenbreuken bewusteloos opgenomen en naar het ziekenhuis vervoerd, SPANJE. ACADEMIE VAN RECHTS- WETENSCHAPPEN. Ontbonden en opnieuw volgens model der dictatuur gesticht. Primo de Rivera, die een zwaren strijd heeft te voeren tegen zijn binnenlandsche tegenstanders, heeft getracht dezen een nieu- wen slag toe te brengen. Donderdag is een koninklijk besluit verschenen, waarbij de Academie van Rechtswetenschappen voor ontbonden wordt verklaard, en een nteuwe, van de regeering volkomen afhankelijke, in het leven wordt geroepen. Reeds herhaaldelijk had de Academie zich tegen de wenschen der dictatuur verzet en was ten slotte in openlijke oppositie gegaan. Toen zij de opdracht kreeg om zes barer ALKMAAKSGHB

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1