Alkmaarsclie tyrant. •Nerd een en derate iaargang. Maandag 1* November Radio-hoekje BESTRIJPIWC TUBEPCULOSE. KKI 11,1,ETON. Stadsnieuws DEKANG-HE VAAS. Dinsdag 19 November. HUversum, 1071 M. (Man 12 -6.- n.m. 298 M.) 10.—10.15 Morgenwijding. i Concert door het A. V. R. O.-tnsemble. 3.Gramofoonmuziek. 3.4.— tvmp cursus 4.-5.— Microfoon-debutanten. Zang en piano. 5.30-6 - Concert door .de Hong. Kapel van de Gebr Elemer en Bela Ruhac 6.30 Koersen Vaz Dias. 6.45—7.15 Cursuo Engelsch: Convcsatie. 7.15—7.4o Cursus Engelsch. Gevorderden. 8.01-9.- Concert Mandoline-orkest. „II Mandolmo Jeanne Bacilek, zang. Boris Lensky, viool. Ellis NoiretSzilaggi cembalo..9.-0.45 A. V R O.-Nutslezingen over Indie. Spreker Prof. Dr H T Colenbrander. 9.4511.—Concert door het'Omroeporkest. 10— Persbenchten Vaz Dias. Daarna gramofoonmuziek. 12.— Sluiting. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend K. R. O.) ii 3012.Godsdienstig halfuurtje. 12.15 —1.15 Concert door K. R. O.-Trio. 1.15— 2 Gramofoonmuziek. 2.3— Vrouwen- uurtje. 3—3.30 Knipcursus. 3.304— Uit- renaing voor R. K. scholen. L. O. 4.5. Gramofoonmuziek. 5.5.50 Aula-voordracht nit de R.K. Universiteit te Nijmegen. 5.50 6 Gramofoonmuziek 6.6.05 Beursber 6 056.45 Voortzetting gramofoonmuziek 6 457.Voetbalpraatje. 7.7.30 Cursus ikerklatijn. 7.30—6— Lezing over: Onze rechterlijke organisatie. 8.018.45 Rond- wandeling door Rademaker s Kon. Cacao- Chocoladefabrieken te 's-Gravenhage. 8.45 11— Concert. Orkest en voilist. In de pauze: nieuwsber. en gramofoonmuziek. 11.30 Slui ting. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwij ding. 11.05 Lezing. 11.20 Gramofoonmu ziek. 12.20 Concert. E. T. Cook, orgel. G Embley, sopraan. 1.20—2.20 Orkestconcert 2.45 Berichten. 2.r0 Uitzending voor scholen 3.55 Fransche les. 4.20 Concert en cinema orgel. 4.35 Lezing. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Voorlezing van gedichien. 635 Nieuwsberichten. 6.50 Lezing. 7.05 Piano-recital. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Concert G. Naish, ropraan. L. Holmes, bari ton. Instrum. Kwintet. 8.208.50 Lezing Daarna voortzetting concert. 9.20 Nieuwsber 9.35 Lezing. 9.55 Nieuwsberichten. 10— Vaudeville. 11.05—12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1725 M. 12.50—2.20 Gramofoonmuziek. 4.05 Concert. Orkest en soli. 6.55 Gramofoonmuziek. 7.25 Gramo foonmuziek. 8.20 Orkestconcert. Langenberg, 473 M. 6.20—7.20 Gramo foonmuziek. 9.35—10.30 Gramofoonmuziek 10.35—11.15 Muziekuitzending voor scholen. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.251.50 Or kestconcert. 450—5.50 Orkestconcert. 7— Orkestconcert. Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 Orkest concert. 2.204.20 Concert. Orkest en viool. 4 20—4.50 Kinderuurtje. 7.357.50 Orkest concert. 7.50—8.05 ..Familien Hansen" van Jens Locher. 8.058.25 Vocale duetten 005 10.20 Concert. Orkest en piano. 10.20 11.50 Dansmuziek. Brussel, 508.5 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Orkestconcert. Zeesen, 1635 M. 6.1511.50 Lezingen. 11.5012.15 Gramofoonmuziek. 12 15 12.50 Lezingen. 1.20—1.50 Gramofoonmu ziek. 1.50—3.50 Lezingen. 3.504.50 Con cert uit Leipzig. 4.508.10 Lezingen. 8.20 Orkestconcert. Daarna berichten. Benoeming van een lid der commissie tot wering van schoolverzuim (bijlage nr. 114). Idem van eer. onderwijzer aan de Ge- meenteschool No. 9 (bijlage nr. 115). Idem van een Regent van het Stadszie- kenhuis (bijlage nr. 117). Voorstel inzake de kostelooze verstrelc- king van boeken en leermiddelen aan leerlingen van de Handelsschool en van het Gymnasium (bijlage nr. 116). Idem tot het verleenen van o heffing van art. 28 der bouw- en woningverorde- ning ten behoeve van den bouw van een warenhuis op een terrein aan den Zan- dersweg en van een warenhuis op een terrein in den Eendrachtspolder (bijlage nr. 118). SCHEI-VEEMARKT De directeur van het marktwezen te Alk- maar brengt ter algemeene kenms, dat ter gelegenheid van de Schei-veecnarkt op WOENSDAG 20 NOVEMBER a.s. het vee, hetwelk men niet per vaartuig naar de markt alleen aangevoerd mag worden langs den HELDERSCHENWEG; over de brengt, he!looerbrug7""de FRIESCHEBRUG, DE SCHERMERVLOTBRUG of over de TURFMARKTBRUG. Aanvoer van vee over de Bergerpoort, ae Emmabrug, de Popmansbrug of de beioe rustieke voetbruggen is verboden. Het vee vanaf den Schermerweg naar de markt gebracht moet over de Schermervlot- brug en den Achterweg worden vervoerd. De dieren die over de Boombrug bij het Zeglis de stad binnenkomen mogen alleen over de Turfmarktbrug langs den Limmer- hoek en de Laat naar de markt worden ge bracht. Vaartuigen met voor de markt bestemd vee moeien gelost worden aan de Handelskade, de havenmeester zal de ligplaatsen aanwij- zen. Het vaartuig mag alleen naar de markt worden gebracht over de Korte Nieuwesloot van de Handels- Bii de SCHERMERVLOTBRUG, de FRIESCHEBRUG, de HEILOOERBRUG, de TURFMARKTBRUG en aan de KORTE NIEUWESLOOT zal het aan te voe- ren vee deskundig worden onderzocht, en zal het verschuldigde marktgeld moeten worden voldaan. In het algemeen mag men geen vee ter markt brengen zonder voorafgaand deskun dig onderzoek en betaling van het markt- vee langs den Helderschenweg en per jig aangevoerd aan de Handelskade, geld. De toegangen tot de markt zullen worden opengesteld van des voorm. 7 uur tot des voorm. 10 uur. ALKMAAR, 18 November 1929. De Directeur van het Marktwezen, D. SCHENK. Officieele Opening »an het districis-consultatiebureau. Gister (Zondag) middag werd het in het voormalige R 0. G. geves- tigde consulatiebureau vanwege de Noord- hollandsche vereeniging tot bestrijding van de t. b. c. officieel geopend. De plechtigheid had plaats in het Gulden Vlies ten over- staan van een vijftigtal dames en heeren Wij merkten o.a. op de Alkmaarsche dokto ren van Dam, Korteweg, Eiegenaar en Maats, voorts de heeren Vas Dias voorzitter van den Raad van Arbeid, D. H. Prins en dr. van den Berg als hoofdbestuursleden van Het Witte Kruis, en voorts eenige dok- toren uit de omgeving, alsmede vertegen woordigers van afdeeiingen van Het Witte Kruis, en dan natuurlijk de burgemeester dezer gemeente, dr. Jongmans directeur van het consultatiebureau en het dagelijksch be stuur van de Noordholl. vereeniging, zijnde de heeren mr. J. N. J. E. Heerkefts Thijssen, dr. L. C. Kersbergen en A. W. Michels, al ien uit Haarlem, resp. voorzitter, secretaris en penningmeester. Mede waren nog een paar verpleegsters aanwezig. De voorzitter spreekt. der het GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR De Burgemeester van Alkmaar roept de leden van den Gemeenteraad op ter bijwo- ning eener vergadering op Do rider dag 21 November 1929, nam. 4 uur, ten einde te beraadslagen en te besluiten om- trent de hieronder vermelde punten. De Burgemeester, WENDELAAR 1 Beeediging van het nieuw benoemde lid van den Raad, den heer K. Hoogeboom. 2. Besluit van Gedeputeerde Staten d.d 13 November 1929, nr. 146, naar aanlei- ding van het beroep van H. van Drunen tegen de beslissing van den Raad der gemeente Alkmaar van 24 October j.l. bevelende de toelating van H. van Dru nen als lid van den Raad der gemeente Alkmaar 3. Vaststelling van de notulen der vorige vergadering. Mededeelingen Ingekomen stukken. Mr. HeerkensThijssen, de bij eenkomst openende, noemde dezen dag een bijzonderen dag, een feestelijken dag. die beschouwd kan worden als de be- kroning van het werk, dat jarenlang voorbereiding had. Het bestuur heeft daarin aanleiding gevonden hierop de aan- dacht te vestigen, niet alleen cm getuigenis af te leggen van hetgeen verricht is, maar ook omdat het hierin ziet een mijlpaal in de noodzakelijke bestrijding der t. b. c. Teneinde luister bij te zetten aan de ope ning van het nieuwe consultatiebureau, had het bestuur mededeeling er van gedaan aan alien die met de t. b c.-bestrijding in aanra- king komen. Verschillende uitgenoodigden hebben reden van verhindering gevonden in den Zondag. Spr. deelde mede, dat het be stuur liever een anderen dag had gekozen als zulks maar mogelijk was geweest. Spr. uitte zijn leedwezen er over, dat velen, die hij gaarne aanwezig had gezien, nu niet waren gekomen. Onder dezen behoorden o a. B. en W. van Bergen, de rijksbouwmees ter de Vries, die het bureau in orde had ge maakt, dr. Lietert Pierbolte, dir.-gene- raal van de Volksgezondheid, dr. Doyer insp. idem, dr. v. d. Putte idem idem en vele anderen, die nog door spr. genoemd werden Intusschen achtte spr. het verheugend, dat nog zoovelen hebben willen tezamen ko men, reden waarom hij hen hartelijk welkom h ette. Voortgaande, zei spr., dat hij nog den tijo heeft beleefd, dat de t. b. c.-bestrijding in Nederland nog in hare windselen lag, toen de Staten van Noordholland over de ver- deeling van de subsidic nog hadden te be- slissen, waaruit de Noordholl. Vereen. is ge- boren geworden. Van de oprichting af is dr. Kersbergen se cretaris geweest en voor een groot deel is al- les wat tot stand is gekomen aan hem te dan- ken. Spr. huldigde hem voor zijn taaie vol- harding op dit terrein en sprak den wensch uit, dat dr. Kersbergen nog lang voor dit werk gespaard mag blijven. Erkentelijkheid betuigde spr. ook aan den heer A. W. Michels, penningmeester "'ereeniging die de totstandkoming van consultatiebureau ten zeerste heeft bevorderd. In oude verslagen van de Noordholland sche vereen. had spr. merkwaardige uiteen- zettingen gevonden oyer t. b. c. bestrij'ding. Vijf jaren geleden was onder dr. Korteweg een consultatiebureau te Alkmaar opgerichl als het begin van een georganiseerde goed uitgestippelde bestrijding van t. b. c. Deze ziekte is in hare gevolgen veel erger dan de wereldoorlog is geweest. Sloopend van Ja- nuari tot December vooral in de gelederen der jongeren, treedt zij op en wie daartegen te velde trekt, doe) een Gode welgevalhg werk, een werk ten dienste der menschheid Om zulks ook maar met eenige kans op sue- ccs tc kunnen docn, ontbrak hicr echtcr clkc gelegenheid. De geneeskundigen waren niet goed ge noeg geoutilleerd om het kwaad voldoende te kunnen bestrijden. Thans is men zoover gevorderd, dat een goed ingericht consultatiebureau kon worden gevestigd en nu moeten we weer een beroep doen op den huisarts. Immers tot dus- ver was de medewerking van die zijde zeer gering. de menschen die zich vervoegden bij het bestaande consultatiebureau, kwamen daar meestal op eigen initiatief. Gelukkig is daarin in den laatsten tijd verbetermg ge komen, zei spr., waarvoor hij dank bracht aan dr. Jongmans, leider van het bureau. Spr. hoopte, dat deze nog lang op die plaats zal blijven en hij was overtuigd, dat in dat geval veel goeds kan worden gedaan. Sprekend over de hulp, die werd ont- vangen van overheidswege, memoreerde spr. dat het gemeentebestuur van Alkmaar een lokaal in het oude Stadsziekenhuis had be- schikbaar gesteld, dat geruimen tijd is ge- bruikt geweest. Voor het stellen van een behoorlijke diag nose is veel noodig, zei spr., klinisch onder zoek en idem van het sputum, vaak ook Rontgen-onderzoek, omdat niet het heele beeld der t. b. c. steeds bij gewoon onder zoek is te onderkennen. Voor dit alles is ge legenheid gevonden in het nieuwe bureau. Hulp van de ziekenhuizen zal noodig blijven en om opname van patienten te be- vorderen deed spr. mede een beroep op de medewerking van de Raden van Arbeid. Naast dit alles is noodig, dat inzicht in de gezinstoestanden wordt verkregen, niet al leen ten aanzien van de gezondheid van de ouders van een patient, maar speciaal van de voorwaarden, waaronder in de woning ge- leefd wordt. Speciale huisbezoeksters zijn er- voor aangewezen. om hiernaar onderzoek te doen en waar noodig waarschuwingen te geven en desnoods maatregelen te nemen tegen den dagelijkschen omgang met lijders aan t. b. c. Spr. wees ten slotte op het noodzakelijke van het met kracht bestrijden van de t. b. c. Zich wendend tot den burgemeester van Alkmaar, zei spr., dat deze gemeente thans rii'ker wordt, nu ten behoeve van het consul tatiebureau een gebouw is gesticht door het Riik, maar ten behoeve waarvan niettemin toch nog een beroep moest worden gedaan op Alkmaar. Deze stad is in den loop der jaren een centrum geworden, van waaruit zich vele zegeningen verspreiden, maar niet het minst nuttige gebouw zal het consultatiebureau zijn, ook al is het klein. Spr. geloofde, dat Alkmaar geen grooter aureool om de slapen kan krijgen dan dat het tot zegen zal zijn voor tal van personen, die in Alkmaar de ge zondheid hebben herkregen. Alkmaar wil werkzaam zijn ook in het belong van de omgeving. Mr. Wendelaar stelde er prijs op een gelukwensch tot het bestuur der Noordholl. Vereen. te mogen richten met de vestiging van het consultatiebureau, waardoor gelegen heid ontstond om tevens het instituut uit te breiden. Vervolgens zegde spr. den voorzitter danK voor de wijze, waarop hij duidelijk maakte wat de roeping van deze stad is. Spr. had dit wel al meermalen betoogd, zij het dan misschien in andere woorden. Spr. hoopte, dat ook in de buitengemeenten zal worden verstaan dat het aan Alkmaar ge- geven zij velen ten zegen te zijn. Elke ge legenheid, die zich daartoe voordoet, zal moeten worden aangegrepen en spr. zegde daartoe zijn medewerking toe. Spr. bracht dank aan dr. Korteweg en dr. Jongmans voor hetgeen zij hebben gedaan op het gebied van bestrijding der t. b. c. en eveneens sloot hij zich aan bij hetgeen de voorzitter had gezegd over het nut van het werk van de huisbezoeksters. Af en toe hebben alle bestrijders van b. c. een bezielend woord noodig en voor die alien was het woord van den voorzitter zoo goed van pas. De aanwezigheid van eenige verslaggevers verheugde spr., omdat zij er (ondanks den Zondag) voor zullen Hciteeren met de vestiging van dit nieuw* consultatiebureau. Uit het Engelsch door J. S. Flitscher. Geautoriseerde vertaling door v. d. W 14 zorgen, dat des voorzitters woorden in rui- men kring bekend worden. Zoo gauw men komt op het gebied van het voorkomen van ziekten, de prophilaxe, moet men erkennen dat hier een dankbaar terrein van werkzaamheid is weggelegd voor de overheid. De bestrijding van de malaria heeft dit wel bewezen. Immers, dank zij het voorbehoedend werk, is deze ziekte zeer sterk verminderd, welhaast verdwenen. Gezien dit gunstige resultaat heeft het gemeentebestuur van Alkmaar geen oogenblik geaarzeld om alles te doen, wat mogelijk is op het terrein van t b. c.-bestrijding en in verband hiermede gedaan wat het kon om de vestiging van het consultatiebureau te bevorderen. Vooruit- loopend op de beslissing van den Raad, heeft het Dag. Bestuur vrijheid daartoe gevonden overtuigd als het is, dat de Raad zijn goed- keuring daaraan zal verleenen. Het doel van het Dag. bestuur is hierbij niet alleen om te werken in het belang van Alkmaar, maar tevens in dat van alle gemeenten in de om geving. De heer Vas Dias, voorzitter van den Raad van Arbeid, gaf eenige voorbeelden van den omvang dien de t. b. c. in deze streken heeft aangenomen. In de laatste 8 jaren heeft tuberculose voor patienten uit dit district de R. v. A. aan bestrijding van enkd long uitgegeven 103000 (er was zelfs een jaar, dat die uitgave f 22000 bedroeg). Wij hebben niet altijd een consultatiebureau gehad, zei spr., en hij begreep, dat men was aangewezen op de huisartsen. Spr. bracht dezen dank voor den van hen ontvangen steun, waardoor gedaan kon worden, wat werd gedaan. De samenwerking tusschen den R. v. A. en dr. Jongmans was steeds schitte- rend. Er zijn 63 patienten naar sanatoria ge- zonden. Spr. gaf de verzekering, dat hij in samenwerking met het consultatiebureau al het mogelijke zal blijven doen ter bestrijding van de t. b. c. Hulde van Het Witte Kruis. Namens het hoofdbestuur van het Witte Kruis feliciteerde dr. VandeitBerg de afdeeling Alkmaar, dat in haar gebied dit nieuwe consultatiebureau is gevestigd Spr. knoopte hier woorden van groote waardee- ring aan vast voor hetgeen de afdeeling op haar terrein deed en nog elken dag doet. Hij was overtuigd, dat het consultatiebureau nuttig kan werken, mede omdat de Alkmaar sche afdeeling zoo werkzaam is op dit ter rein. De voorzitter dankte voor de ge sproken woorden en ging, nadat ver- verschingen waren aangeboden, het gezel- schap voor naar het R. O. G. ter bezichtiging van het nieuwe bureau. Allen waren vol lof over hetgeen is tot stand gekomen. Er zijn een viertal lokalen netjes geschilderd en geheel voor het doel In gericht. Behalve dat er een ruime wachtkamer werd ingericht, is er ggelegenheid geschapen voor alle gewenschte onderzoek. Alle noo- dige instrumenten zijn er aanwezig, een Rontgen-installatie met donkere kamer in cluis. Wij meenen niet alleen de Noordholl Ver maar ook de gemeente Alkmaar te mogen fe- BENOEMING REGENT STADS ZIEKENHUIS. v In bijlage Nr. 117 schrijven B. en W.: In uwe vergadering van 5 September j'.l.' werden tot Regenten van het Stadsziekenhuis benoemd de heeren J. Westerhof en J. W? Boersma, waarvan de heer Westerhof inmid- dels voor die benoeming heeft bedankt. Onder opmerking, dat de regenten voor d« buitengemeenten kunnen worden benoemd, zoodra de voorstellen van alle subsidieerende gemeenten zijn ingekomen, hetgeen thans nog niet het geval is, bieden wij U de volgende aanbeveling aan voor de benoeming van een regent: 1. A. Bakker. 2. J. Alferink. Wij stellen U voor tot benoeming over te gaan. VOORZIENING IN EEN VACATURE IN DE COMMISSIE TOT WERING VAN SCHOOLVERZUIM. In bijlage Nr. 114 schr ven B. en W.: Ter voorziening in de vacature van lid del Commissie tot wering van schoolverzuim, ont staan door de periodieke aftreding van het lid A. Dijkers op 4 September 1929, bieden wij uwe vergadering ter benoeming voor den tijd van drie jaren, te rekenen met ingang van 4 September j.l., de navolgende aanbe veling aan: 1de heer A. Dijkers. 2, de heer C. Knaap. BENOEMING ONDERWIJZER^ B. en W. schrijven in bijlage Nr. 115! Ter benoeming van een onderwijzer aan de Gemeenteschool nr. 9, noodig in verband met de vorming van een 5e klasse, bieden wij, ter voldoening aan artikel 36, 8e lid, der Lager Onderwijswet-1920, uwe vergade- ring de navolgende voordracht aan, opge maakt in overleg met den Inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Alkmaar, na ingewonnen bericht van het hoofd der betrok- ken school: 1. J. Nieboer te Westerlee (gem. Scheem- da). i' 2. N. M. van de Velde te Nisse. 3. J. C. Muller te Alkmaar, onderwijzer aan een school te Heiloo. Wij stellen uwe vergadering voor tot benoeming over te gaan, behoudens geschikt- bevinding van den benoemde na geneeskun- dig onderzoek, en het bepalen van den daturt der infunctietreding aan ons college over ti laten. PACIVOLO. De Handelsschool-v ereeniging herleefd. Een verblijdend verscJijn-, sel. De tooneelzaal van het Gulden Vlies was Zaterdagavond bijna te klein om alle be- langstellenden te bevatten. Alle vrienden van de Alkmaarsche Handelsschool waren on gekomen om den eersten propaganda-avona van het herleefde Pacivolo bij te wonen. Pa- civolo is de schoolvereeniging, doch ruim drie jaar geleden, had zij opgehouden te be- staan. Thans echter zijn leeraren, leerlingen en oud-leerlingen aan 't werk gegaan en de vereeniging is opnieuw opgericht. Dit mag ten zeerste worden toegejuicht, want zoo'n leerlingenvereeniging is ten zeerste bevorder- lijk voor een prettigen geest en een kame- raadschappelijken omgang. Nemen wij het succes van Zaterdagavond als maatstaf, dan heeft Pacivolo in alle opzichten recht van bestaan. Alleen de leiders zullne actief moe ten blijven. De avond werd geopend door den heer J. v. d. Elburg, voorzitter. Deze sprak een hartelijk woord van welkom tot alle aanwe- zigen in 't bijzonder tot directeur er, leeraren met hunne dames en tot de leden van zustervereenigingen. Met genoegen maakte hij melding van de herleving van Pa civolo en hij dankte in't bijzonder de heeren de Groot, Dorgelo en v. d. Berg, die de ver eeniging voor dezen avond zooveel steun hadden verleend. Een kwartet onder leiding van den heer Dorgelo, liet zich toen hooren in een marsch van Blankenburg en de Serenade van WidorJ Er werd uitstekend gemusiceerd en het ap- plaus was verdiend. Alvorens het program-- ma verder werd afgewerkt was eerst nog het woord aan den heer Postma, directeur der Handelsschool. 1 Ofschoon het een goede gewoonte was, dat op een feestavond de leerlingen aan het woord waren en de leeraren luisterden, wilde. spr. toch gaarne voor ditmaal even van die gewoonte afwijken. En wel om twee redenen. In de eerste plaats had de Handelsschool dit jaar haar 20-jarig bestaan kunnen vieren en ten tweede was de schoolvereeniging Uc leefd. her- y (Wordt veryolgd.), Ho. 272 1929 4. 7. 8. kade 3f iedereen in deze streek kende „De Roode Kreeft". Het was een van de oudste huizen uit den omtrek; een bouwvallig huis, dat aan den achterkant oprees uit het water en aan den voorkant lag aan den grooten weg van Londen naar Kingshaven. Het was een gelegenheid, waarheen de menschen uit Kingshaven gingen om te gaan varen en roeien of om thee te drin- ken in den tuin. Tevens was het een pleister- plaats voor veehoeders en vrachtrijders, maar vooral, naar mijn meening, een plekje, waar geheime samenkomsten werden gehouden en ik had een vermoeden, dat als oom Joseph daar was geweest, zijn bezoek wel iets ge- heimzinnigs zou gehad hebben. Cherry en ik hadden nog maar een oogenblik gesproken met juffrouw Tappen, een kleine, scherpzinnige, bejaarde vrouw, of ik begreep, dat wij op het goede spoor waren. „Ik hoorde natuurlijk van dat moordzaakje in M'ddlebourne", begon zij, nadat zij zich had verzekerd van Cherry's ambt en haar eigen t> ef had gezien, „en het viel mij dadelijk in, iat ik wel iets zou kunnen vertellen, maar, -ooals ik jullie schreef, veel te veel voor een orief. Zie je, ik hoorde, dat die ongelukkige vent, die ze zoo waargenomea hebben. (touden ringen in z'n ooren had en een litteeken over z'n linkerwang. Kijk eens, jongmensch, die man kwam op een middag, een dag of veertien ge leden, hier bij mij!" „Alleen?" vroeg Cherry. „Nee! Hij had nog iemand bij zich. Ik zie ze nog komen ik stond aan de voordeur om wat visch te koopen. Zij kwamen met z n tweeen den weg af van Kingshaven te voet. De ander was een zware, breedgeschouderde, gladgeschoren kerel, netjes gekleed in een blauw pakje ze waren allebei in het blauw weet je, zooals zeelui op z n Zondags; ik nam ze goed op. Ze kwamen binnen en gingen di rect naar het kamertje naast het buffet net of ze hier thuis waren maar ik weet zeker, dat ik ze nog nooit gezien had, voor zoover ik weet. Maar die groote kerel moet hicr toch wel eens meer geweest zijn, want ik hoorde hem Zfggen, dat het hier niets veranderd was „Hoe lang woont u al hier, juffrouw?" vroeg Cherry. „Om zoo te zeggen, sinds mijn gcboorte, mijnheer. Ik ben hier in dit huis geboren mijn vader had de herberg en voor hem zijn eigen vader. Ik was eenig kind, zie je, en toen ik ouder werd, trouwde ik met Tappen die hier achter het buffet stond. Toen stierf mijn vader en Tappen kreeg de vergunning. 0, ja, je kunt gerust zeggen, dat ik altijd bij dit huis behoord heb of het huis bij mij een van tweeen, dat is zeker. Maar dien dikken kerel kon ik mij niet herinneren toch scheen hij meer hier geweest te zijn, en zooals ik zei, hij giug beel gewoon dat kamertje in en ging daar zitten." „En bleven ze lang hier?" vroeg Cherry. „Minstens twee uur. De dikke dronk cognac met water, de man met de ringen in z'n ooreu, rum. Zij praatten samen met de hoofden dicht bij elkaar; wat ik er van zag, leek het mij een vertrouwelijk gesprek. Toen ze heenginge.i, zag ik ze weer den zelfden weg gaan naar Kingshaven." „En was dat alles?" vroeg Cherry. „Neen! De dikke kwam terug vcrleden Maandag. Hij kwam om ongeveer vier uur en hij vroeg dadelijk of ik mij herinnerde, dat hij hier veertien dagen geleden met een vriend ge weest was, en of die vriend er dien dag ge weest was. Ik antwoordde, dat ik mij hem heel goed herinnerde, en dat zijn vriend er niet ge weest was, waarop hij zei, dat hij op hem zou wachten. Hij wachtte in het kamertje, hij wachtte tot over zessen, maar de ander kwam heelemaal niet. Het leek mij, dat de dikke on- gedurig werd; hij was eerst zeer op zijn gemak met zijn brandy-soda en met zijn pijp, maar na een poosje ging hij buiten de deur kijken, alsof hij ongeduldig werd. En ten slotte ging hij weg; hij gaf mij een kaartje, waarop hij iets krabbelde en vroeg mij om dat aan zijn vriend te geven, als die's avonds of den volgenden dag mocht komen. Maar de man met de oorringen kwam niet en het kaartje is daar, waar ik het zette, in dien spiegel." Zij nam het kaartje uit den spiegel boven de schoorsteenmantel en gaf het aan Cherry. Ik keek over zijn schouder en toen wist ik dadelijk, dat wij met oom Jseph te doen had- den. Het was een kaartje met den naam van Crippe van Old Gravel Lane en op de achter zijde stond een regel in potlood morgen 's namiddags of s avonds. S.S. HOOFDSTUK VII. Het h o o g-w atermerk. Wij verlieten juffrouw Tappen en „De Roode Kreeft" spoedig daarna en gingen naar onzen wagen. Maar in plaats van daarin te gaan wenkte Cherry mij om met hem den weg op te wandelen en verzocht hij den chauffeur om ons te volgen. „En?" vroeg hij. „Welke gevolgtrekking maak je uit dat alles? „Ik maak er uit op, dat oom Joseph hier veertien dagen geleden was met Sol Cousins en dat hij verleden Maandag terugkwam in de verwachting Sol Cousins weer te ontmoeten en dat deze niet kwam. Wat moet ik daaruit an- ders opmaken?" „Juist, dat is de buitenkant! Maar de Maan dag is het belangrijke punt! Maandagnacht kwam Krevin bij jullie thuis, niet waar? „Ja( Maandag middernacht". „Nu, dan moeten wij uitvisschen waar hij Maandagavond is geweest, tusschen het oogen blik dat hij hier was en bij jullie in de waran- da. Als wij alles met elkaar in verband bren gen, dan is het vreemd, dat Cousins, die cr- gens hier in den omtrek was, hij was beslist Maandagnacht te Kingshaven in het Colling- wood hotel hier Maandagmiddag piet kwam in „De Roode Kreeft", En waar moesten' die twee elkaar volgens het kaartje 's Dins- dags ontmoeten?" Hij had het kaartje in zijn hand en bekeek aandachtig wat daarop geschreven stond. „Oom Joseph was Dinsdag twee maal uit", merkte ik op. Eerst des namiddags en daarna des avonds. Misschien hebben zij elkaar ont- moet". „Als zij elkaar ontmoet hebben, dan moet dat geweest zijn op een plaats, dichter bij jullie huis dan bij dit huis. Wij zijn hier ruim zcven mijlen van Middlebourne en je oom Joseph had binnen dien tijd niet hier kunnen zijn - we zullen niet zeggen hier bij juffrouw Tappen, want wij weten, dat hij daar niet kwam, ma ir ergens hier in de buurt. Er is een vcrbinding per trein en per autobus, niet waar ja, maar wij weten, dat hij daarmede niet meeging, dat zouden wij wel gehoord hebben. Neen! Als hij die. Sol Cousins 's Dinsdags ontmoette, moet dat geweest zijn op een rustig plekje dicht bij jullie huis. Hebben zij elkaar ontmoet?" „Is dat van veel belang?" Hij keek mij aan, haalde zijn pijp en tabaks- zak voor den dag en begon te rooken. „In ge- vallen als deze, Ben, is er geen kleinigheid, die niet van belang is. Dikwijls blijken de schijn- baar onbelangrijkste dingen van het aller- grootste belang te zijn. Ik zou er wat voor ge- ven als ik wist of Cousins en Krevin elkaai 's Dinsdags ontmoet hebben in verband met het verzock op dit kaartje.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5