r!^r^Vr^Tnanefj5V geneestc/vt v&ifuuui de fuiUt De rouwvlinder. Binnenland Tijdsc&iriften Zeetijdingen Kerk en school man is geweest, die gezorgd heeft, dat de dubbeltks op Uet kleed kwamen, waarvoot thans dit gebouw, een ander dan het oude bestuur meende, is tot stand k"nn^n l0"1^ Daarvoor verdieirt deze dank, al het ft h j tot dusverre niet ontvangen. r De candidatuur-Hopman voor voorzitter vond spr. een zeer gelukkige. De voorzitter was van meening, dai het belane is voor de vereeniging, dat hi] tnam> heengaat en verder ook geen zitting n^mt, het nieuwe bestuur. Wanneer het nieuwe be stuur oi de vereeniging in de toekomst hij zijn krachten gebruik willen maken, zal volgaarne zich beschikbaar ste en ook a. zit hij dan niet meer aan de ^tu"r®tag t Eerst werd gestemd voor voorzitter U g verkozen de heeren Dumans, v. d. Komme en Schotvanger. De heer van ^meren v - kreeg 7 stemmen, terwijl op dne andere per sonen 1 stem werd uitgebracht Beheers-comnussie Sportgebouw. De voorzitter zette den gedachtengang van tJbestuur ten opzichte van de exploitatie van^het gebouw uiteen: Er moet komen een commissie op de volgende wijze samengfe- X? Een lid benoemd door de jaarvergade- 22? van Heiloo Vooruit", een door het be stuur van dezelfde vereeniging en vervolgens een lid aan te wijzen door elke vereeniging die van het gebouw gebruik maakt. Als zoo /lame werd bij acclamatie benoemd de hm W van de Vail. Deze aanvaardde de functie Tnder beding, dat zoodra er dames-leden ko- men die genegen zijn in de beheers-commis- sie zitting te nemen, hij' zijn functie neerleg- gen kan. Uit de vergadering gingen stemmen op, die met den voorzitter van oordeel zijn, dat m deze commissie minstens twee dames moeten zitten. Zoodra deze zich disponibel stellen, dient in deze richting door het bestuur wor- den gehandeld. Wijztging statuten. De door het bestuur voorgestelde wijzigin- gen betreffende schorsing en schrapping van leden en het bijeenroepen van vergaderingen op verzoek van 25 leden werden, nadat een voorstel van den heer J. L. Groot om dit aaft tal op 15 te bepalen niet gesteund werd, met algemeene stemmen aangenomen. Bij de rondvraag vroeg de heer P. A. Holtes of de gemeente ook een lid in de commissie van beheer aan- wijst. Door den voorzitter werd hierop ont- kennend geantwoord. De heer v. d. Werf vroeg of er thans geen mogelijkheid bestaat, dat voor een weg naar Egmond aan Zee door de provincie subsidie zou worden gegeven. Wij moeten er alles op zetten, dat Heiloo verbonden wordt door een goeden weg met zee. Dat is voor de toekomst voor onze gemeente een levensbelang. De voorzitter zag de- mogelijkheid hiervan op dit oogenblik niet, maar wist zexer, dat ook op dit terrein het nieuwe bestuur paraat za- Z1JDe heer Hopman bracht den afgetreden voorzitter een woord van hartelijken dank, mede uit naam van de andere oude bestuurs- leden voor de prettige wijze waarop is samen- gewerkt en spr. verwachtte thans van de leden, dat zij hem hun voile medewerking zul- len verleenen om de vereeniging thans te ma ken tot het centrale punt in deze gemeente De voorzitter dankte de oude bestuurder? voor den aan hem verleenden steun in de moeilijke uren zoo ruimschoots verleend en hoopte dat thans, nu de zware wolken wegge- dreven zijn, het nieuwe bestuur een succes- voile periode van arbeid tegemoet mag gaan. Hierna sloot spr. deze jaarvergadering. DIRKSHQRN. Onder leiding van den heer L. Reuvers Werd Donderdag ten huize van den heer D Bruin een vergadering gehouden van de a*- deeling Harenkarspel van „Het Witte Kruis". De voorzitter deelde mede, dat de cursus in „Eerste hulp bij ongevallen" juist dezen dag is aangevangen. De leiding berust bij den heer Stoutjesdijk uit Alkmaar, terwijl 25 dames aan den cursus deelnemen. Voor den „Moedercursus" hadd:n zich slechts 4 dames aangemeld, zoodat deze niet kon door- gaan. Over enkele weken zal vanwege „Het "Witte Kruis" nog eens een peging gedaan worden, hier een dergelijken cursus in't !e- ven te roepen. De heer Doekes informeert naar de kosten van verpleging van een patient en de huis- vesting van de vacantiezuster. De penning- meester geeft de gevraagde inlichtingen. Ingekomen zijn o.a. uitnoodigingen tot bij- woning van de opening van het Districts- consultatiebureau te Alkmaar en een Witte- Kruisavond te Schagen. Na eenige bespre- king worden beide voor kennisgeving aan genomen. Alsnu brengt de voorzitter verslag uit over het behandelde op de vergadering van de wijkverpleging te Alkmaar en van de alge meene vergadering te Amsterdam. Volgt reglementswijziging. Op voorstel van't bestuur der afd. wordt art. 4 van het Huishoudelijke Reglemcnt in dier voege ge- wijzigd, dat aftredende leden terstond her- kiesbaar zijn. Uit't oogpunt van belangstel- ling en stabiliteit is zulks zeer gewenscht. Tot bestuursleden werden nu herkozen de heeren P. Berkhouwer, J. Kant en J. Ho- man. Na eenige besprekingen over huishoude lijke zaken wordt de vergadering op de ge- bruikelijke wijze gesloten. Tot lid van het bestuur van den pol der Kaetenburg is benoemd de heer L. Doekes. R. K. Gemengde Tooneelvereeniging. Alhier is opgericht een R. K. ge mengde Tooneelver. „Eendracht maakt macht" met een bestuur bestaande uit 5 leden en 18 werkende leden waarvan 9 heeren en 9 dames. Voorzitter is J. Berkhout, secretaris de heer A. Bulkmans en de heer P. v. d. Weij, penningmeester. Aan den burgemeester dezer gemeen te is verzocht het eere-voorzitterschap te aanvaarden. Benoeming assistent. Aan de zOuivelfabriek de „Prinses' is benoemd tot assistent de heer J. Jofried uit Oost Hem (Friesland)c U1TGEEST. In de plaats van den heer D. Elmers aan wien op zijn verzoek met ingang van 1 Januari a.s. eervol ontslag is ver leend als bode van den polder de Uit- geest en Heemskerker Broek, den Dor- regeesterpolder en den polder de Zien is met ingang van dien datum benoemd de heer J. Vrouwe, alhier. De opbrengst van de speldjesverkoop van Zondag j.l. ten bate van de bestrij- ding van het drankgebruik, onder het verkeerspersoneel, uitgaande van de vereeniging St. Franciscus alhier be- draagt circa 40. Door den heer S. Hoope Jr. alhier werd op het solistenconcours te Hoorn in de afd. klarinetten een 2en prijs be- haald. CASTRICUM. Het fanfarekorps van het r. k. jongenspa- tronaat gaf Donderdagavond een uitvoering voor donateurs in de zaal van den heer Stuijt. De zaal was flink bezet. Na een opemngs- woord van kapelaan de Boer, directeur van het patronaat, werden onder leiding van den heer Kuijs een viertal muzieknummers zeer mooi ten gehoore gebracht. Voor de pauze, na deze nummers, werden door het cabaretgezelschap onder leiding van W. Kuijs eenige leuke humoristische nummers ten gehoore gebracht, alsmede een mooi ge- voelig levensliedje, dat zeer mooi vertokt werd. Ten slotte zagen we illustratief teeke- nen door den heer C. de Groot. Na de pauze kregen in omgekeerde volgor- de eerst het cabaret-gezelschap te zien en te hooren en tot slot wederom het korps. NOORDSCHARWOUDE. Het recht van over pad op de Ooster- straat. Zooals wellicht bekend is, werd door de woningbouwvereeniging „Algemeen Belang" aan de aannemers Rutsen en Van Exter te Zuid-Scharwoude het recht van overpad verleend voor het door dezen aangekochte bouwterrein n.l. voor dertig gulden per te bouwen perceel. Had men aanvankelijk van de zijde der aannemers bezwaar tegen beta- ling van het recht van overpad, na een paar maal geconfereerd te hebben werd men het tenslotte eens. De zaak was dus voor elkander, en men kon beginnen te bouwen, mits het college van B. en W. dezer gemeente zijn goedkeu- ring hieraan verleende. De minderheid van dit college kon zich hiermede niet vereenigen op wettelijke gronden, zoodat deze kwestie nog steeds hangende is. De woningbouwvereeniging had indertijd uit een oogpunt van veiligheid op het einae der straat een afsluiting aangebracht, om- dat daar een sloot liep. Zoodra er overeen- stemming bereikt was, kon de afsluiting wor den weggenomen, daar de sloot inmiddels gedempt was. Nu hebben de vorige week de aannemers t hek weg laten nemen, zoodat wij niet anders verwachtten dan dat er volledige overeen- stemming bereikt was, hetgeen bij informatie niet het geval bleek te zijn. Wij vernamen nog dat het niet onmoge- lijk is dat op deze wijze een procedure wordt uitgelokt om een einde aan de zaak te krij- gen, De woningbouwvereeniging van haar kant meent er tenvolle recht op te hebben dat van ieder te bouwen perceel dertig gulden wordt vergoed, daar het onderhoud van straat en brug o.m. voor haar rekening is. Hoe het ook zij de zaak wordt op deze wij ze niet bevorderd. De gemeente heeft o.i. hier een taak te ver- vullen, n.l. om de straat van de woning bouwvereeniging over te nemen. Het aantal bewoners nadert de tweehon- derd, iets wat ook niet voorbij mag worden gezien. Wij hopen dat deze onverkwikkelijke zaax spoedig tot een goed einde wordt gebracht. Inbraak. Ten nadeele van den heer Langendijk aan den Laanweg zijn uit een schuur ontvreemd een paar laarzen, een oliepak en een looplamp. De politie heeft de zaak in handen. EGMOND AAN ZEE. De heer C. Blok (Soc.-Dem.) heeft bedankt als lid van den Raad. Zijn opvolger is de heer E. Groen. URSEM. Auto-aanrijding. Toen de knecht van bakker P. Vla- tning na afloop van het vehten met paard en kar huiswaarts reed werd hij nabij Rustenburg op den Wadijk door een vrachtauto aangereden, waardoor de voerman van den wagen werd geslin- gerd en de bakkerswagen gedeeltelijk verneld. De voerman kwam er met een gekneusden arm af en het paard be- kwam geen letsel. Bij de politie werd aangifte gedaan. BERGEN. Door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd het raadsbesluit tot aankoop van grond aan de Jan Jacoblaan voor de stichting van een nieuwe openbare school. Gevonden: Een bruin lederen kinder- schoentje, een huissleutel, een loodgietersha- mer, een zwarte portemonnaie met eenig geld, een zilveren horlogekast met stift en ring, een beige kindermuts, een bruine da- meshandschoen. V e r 1 o r e n: Een paarlen collier, een dop van een benzinetank, een paar grijze wollen dameshandschoenen, een krokodille- deren dameshandtaschje, een portemonnaie met eenig geld. (Zeuzera pyrina.) Linnadus noemde deze soort ook wel Zeuzera aesculi, aldus genoemd naar Aesculus hippocastanum of Paarde- kastanje, in welke boomen de rups haar gangen knaagt. Doch ook in de stammen van allerlei ander loofhout, als appel- en pereboo- men, esschen en iepen, komt ze soms menigvuldig voor, zoodat ze niet alleen de stammen doorknaagt, maar ook zelfs den-oogst geheel of gedeeltelijk kan doen mislukken. Bij het beschrijven van rupsen en vlinders, doet de vraag zich nogal eens voor, of men zal beginnen met het ei of met den vlinder. Misschien dringt zich onbewust de vraag naar voren, wat of wie er het eerst was, evenals men dat van kinderen hoort ten opzichte van de kip en het ei. Zonder ei geen kip en zon- der kip geen ei. Zoo kan men ook geen vlinder krijgen, zonder dat ei, rups en pop zijn voorafgegaanmaar ook blijft steeds de vlinder de bron van het ei. We zullen ons ook nu weer aan die bron houden en eerst den vlinder bekijken. De Rouwvlinder, zooals de Zeuzera pyrina door U i 1 d r i k s en Vitus Bruinsma is gedoopt, ontleent dien naam aan de vele zwarte vlekken, die op het witte donskleed van den vlinder voorkomen. Eerst bij zeer goed toezien, bespeurt men, dat de aderen op de dun beschubde vleugels een weinig bruin- geel zijn. De duidelijke vlekken op de voorvleu- gUs zijn groot, die op de aehtervleugels aanmerkelijk kleiner, en deze zijn ook ook meer blauwachtig dan zwart ge- kleurd. Op den rug, die fraai ruig dons- achtig ziet, vindt men zes regelmatig aangebrachte vlekken. De mannetjes en de wijfjes zijn ge- makkelijk uit elkander te kennen. De laatsten zijn aanmerkelijk grooter en dikker en haar sprieten zijn kort en dun en een weinig behaard. De mannetjes hebben eigenaardige sprieten, doordat de dichte dubbele gebaardheid bij den wortel, als het ware, aan elken spriet een balletje doet ontstaan. Verder naar voren zyn de sprieten slechts kort ge- tand. Nog kan men het wijfje gemakke- lijk kennen aan haar legbuis, die als een verrekijker is gevormd en wel een centi meter lengte heeft. Hiermede legt ze de eitjes, die lic'utrood gekleurd en kogel- vormig zijn, tusschen de oneffenheden van de boomschors. Terwijl de vrouw tj- s dezen arbeid verrichten, en dus te gen de stammen als geplakt zitten, zijn dmannetjes aan het fladderen, of ze hebben zich gezet op de hooge takken. De rups vertoont in haar jeugdig le- ven eenige geel-roode en bruin-gele rin- gen, door zwarte lijntjes gescheiden. Is ze volwassen, dan is ze over het geheele lichaam geel, doch versierd met zwarte wratjes, die ieder een borstelig haartje vertoonen. De zwarte kop ziet er krach- tig uite en hij heeft dan ook twee paar sterke kaken. die zeer geschikt zijn voor het doorknagen van het hout. Zoo leeft deze rups gedurende twee jaar een kr.agend leven in de duisternis. Voelt zij, dat weldra haar rupsenbestaan in een popenleven zal overgaan, dan komt ze ook naar de schors, waar ze verandert in een bruine pop, die het achterlijf zeer goed kan bewegen. Heel aan het einde heeft zij een krans van fijne haakjes, waarmede zij zich naar buiten kan schuiven. Zoo kan de vlinder op een zomeravond vrij zijn vleugels ontplooien en de wereld van lucht en licht ingaan, doch alleen om voor voort- planting zorg te dragen; meermalen vindt men in een boomstam het pophul- sel voor de helft naar buiten steken, wanneer de vlinder is ontsnapt. Aan den zeer weinig ontwikkelden zuiger van den vlinder kan men wel zien. dat ook dit volkomen insect gedu rende zijn kort bestaan geen voedsel be hoeft. Het schadelijke van de rups blijkt vol- doende uit het bovenstaande. J. DAALDER Dz. Johan de Witt, uitreis, 16 November v. Co lombo. Koningin der Nederlanden, 16 November v. Batavia te Amsterdam. Poelan Bras, thuisreis, 16 November te Suez. Rondo, uitreis, 16 November te Belawan Karimata, 16 November v. A'dam n. Hamb. Radja, 16 November, v. Bremen n. A'dam. Roepat, 17 November v. Hamburg te A'dam. Saleier, 17 November v. Hamb. te A'dam. Simaloer, thuisreis, 16 November te Mar seille. KON. NED. STOOMB. MIJ. Ajax, 16 November v. A'dam te Rotterdam. Bodegraven, thuisreis, 14 Noverber v. Payta n. Manta. Doros, 1 5November, v. Genua n. Tarragona Neptunus, 15 November v. Valencia n. Tar ragona. Nero, 15 November v. Kopenhagen n. A'dam Odysseus, 15 November v. Danzig te Stettin Proteus, 16 November v. A'dam n. Gothen- burg. Theseus, 15 November v. Lissabon te Oporto. Ariadne, 16 November v. Rotterdam n. Ma- laga. Geier, 16 November v. Amsterdam n. Ham burg. Orion, 16 November v. A'dam n. Rotterdam. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Garoet, 16 November v. Batavia n. Rott. Kota Inten, 16 November v. Batavia 1. v. Londen, te Rotterdam. Kota Baroe, 16 November v. Rott. te Soera- baja. Marken, thuisreis, 15 November v. Padang. Patria, 16 November v. Rott. te Batavia. Samarinda, 15 November v. Rott. te Ham burg. Tapanoeli, 16 November v. Batavia n. Rott. Tambora, uitreis, 1 5November v. Southamp ton. Tabanan, thuisreis, 15 November v. Mar seille. KALENDERS. De N.V. Verzkeringsbank Kosmos te Zeist g Tt een duidelijke maandkalender uit, waar op ook de maan-standen zijn aangegeven. Tevens wordt door deze Verzekeringsbank een practische zakkalender uitgegeven. Deze bevat alle gegevens voor de beoordeeling van deze maatschappij, de Christelijke feest- en gedenkdagen, de verjaardagen van het Ko- ninklijk Huis en een overzicht van de post- regeling. „DE WANDELAAR". Zooeven verscheen bij den uitgever A. G Schoonderbeek te Laren, onder leiding van Rinke Tolman, de elfde aflevering van „De Wandelaar", maandblad, gewijd aan natuur- waardeering, natuurbescherming, heemschut, geologie en folklore. Prof. dr. A. M. Brouwer doolde door Lim- burg's dreven en werd daar getroffen door een ongeevenaarde vlinder- en bloemenweelde. Jan P- Strijbos beleefde een klein, fijn avontuurtje met een egel en vertelt daarvan op onderhoudende wijze. Over de techniek van het wandelen deelt J. L. A. Kremer verder belangwekkendc bijzonderheden mede. Op welk een wijze de St. Pietersberg is ge schonden, maakt G. A. van Schaik den lezers duidelijk. A. E. d'Ailly laat zich kennen als een be- kwaam gids voor hen, die in de omgeving der hoofdstad wenschen te wandelen. Voor de bewoners onzer residentie en om geving is Meyendel een bceiend recreatie- oord; G. P. Klijn leidt ons door deze strc-ek vol schoonheid. N. Tinbergen is op dreef, nu hij het heeft over zijn geliefde roofvogels, wier doen en laten hij schetst. Rinke Tolman schrijft waardeerend over het Zwitsersche prachtwerk „Wald und Wild". Verschillende medewerkers bespreken nieu we uitgaven, terwijl het natuurhistorisch allerlei de aflevering besluit, die weer tal van kostelijke illustraties bevat. Het populair-wetenschappelijk weekblad Licht, dat bij den uitgever W. de Haan te Utrecht verschijnt, geeft ditmaal een uitvoe- rige causerie van Dr. Ernst Kaper over het leven van den grooten Duitschen dichter Schiller. Johanna Thorsen bespreekt bij in- teressante foto's den Zuid-Amerikaanschen staat Argentinie, W. S. vertelt bij de repro ductie van oude schilderijen over het vroe- gere gildewezen en mevr. E. Wesenberg- Lund verhaalt ten slotte veel wetenswaardigs over adelaar, valk en buizerd. In De Kroniek geeft Roger Avermaete een artikel over de beteekenis der houtsnede in do kunst van het heden, welk artikel rijkelijk met houtsneden en lino's gei'llustreerd is. Bij foto's wordt over het fokken van zilvervossen verteld. Een bespreking over het moderne Byou en de recensie-rubriek ccmpleteeren d't nummer. TEXEL. De verzameling opgezette vogels, die toebe- hoorde aan den kunstschilder M. Staring, wiens lijk eenige weken geleden gevonden is, is door Texel aangekocht. De heer Staring heeft hier geruimen tijei op Texel gewoond, en had hier behalve veel schilderstukken van vogels gemaakt; ook vele vogels opgezet, wat op werkelijk kunsti- ge wijze geschied is. Daar de door den schilder nagelaten ver zameling meest vogels zijn, die hier op Texel voorkomen; of op den trek gezien worden; is deze verzameling voor Texel van de grootste waarde. De vogels zijn deze week uit Velsen naar hier overgebracht en zullen vermoedelijk we', geplaatst worden in het door „Mooi rexel" «d te richten museum.' STOOMVAARTLIJNEN. Moerdijk, 16 November v. Vancouver l.v Londen te Rotterdam. Nieuw Amsterdam, Rotterdam n. New York 16 November v. Boulogne. Spaarndam, N. Orleans n. Rott., 14 Novem ber te Havana. Eemdijk, Pacifick. n. Rott., 14 November fe San Francisco. Kinderdijk, Antwerpen n. de Pacifick. te Rot terdam. Lochgoil, 16 November v. Vancouver 1 Londen te Rotterdam. Moerdiik, Pacifick. n. Rott., 15 November v. Lonaen. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. Roepat, 15 November x. Hamb. ft. WAAR LAG DE HOF VAN EDEN? Een nieuwe theorie DE WERKLOOZEN TE BEILEN. De in de gemeente Beilen te werk gesteld* werklooze Amsterdammers, die het werk heb ben gestaakt wegens vermindering met tien minuten van den schafttijd, zijn thans alien, ongeveer 90 man, ontslagen en naar Amster dam teruggekeerd. VERKEERSONGEVALLEN. Autobotsing. Vijf gewonden Zaterdagavond ongeveer 7.30 uur was de boerenknecht P. Wouders uit Hilten (N.-B.) met zijn wagen, beladen met knollen, op weg van het land naar huis, to.n hij plotseling achter zich een auto in razende vaart hoorde naderen. Tege- lijk zag hij vbor zich een auto aanko- men, die uit de richting Hilten kwam en herhaaldelijk de lichten aan- en uit- knipte, waaruit Wouters opmaakte, dat deze auto hem wilde passeeren. Hij week daarom zooveel mogelijk naar rechts uit. De achter hem aankomende auto is toen een oogenblik aan zijn aandacht ontsnapt. Hij werd er echter door een ontzettenden knal aan herinnerd en voelde tegelijk een hevigen schok. Zijn wagen werd van den weg geduwd, ter wijl de lading over den weg werd uitge- strooid. Met groote moeite wist hij de paarden in bedwang te houden. Een wild geschreeuw drong tot hem door en in de nabijheid wonende personen schoten toe om hulp te verleenen. Tegen een boom gesmakt lag een ver- nielde Fordauto en daarnaast een ande re luxe auto, waarvan de motor geheel weggeslagen was. Wonderlijk genoeg bleken de inzittenden van beide vvagens geen van alien zwaar gewond. In den eenen wagen zat de heer C. van de:- Meer, wonende Meerveldhovensche- weg, bestuurder en eigenaar, die een verwonding aan het been had bekomen en een gebroken knieschijf. Naast hem zat zijn echtgenoote, mevr. Van der Meer-van Roessel, die een scheurwond had bekomen van den enkel tot de knie. Achter in den auto zat het 6-jarig doch- tertje dat glassnijwonden in het gelaat had bekomen, benevens de 7-jarige Au gust en de 8-jarige Adriaan, die onge- deerd waren gebleven. In den anderen auto zaten eenige vertegenwoordigers van Philips, waarvan de bestuurder, de heer Roggeveen, een hoofdwonde achter het oor had bekomen, die zich aanvan kelijk ernstig liet aanzien, doch later niet zoo ernstig bljek te zijn. Naast hem zat zijn onbekend gebleven collega, die een fractuur aan een der voeten en snij- wonden had bekomen. De gewonden waren naar het St. Elisabeths-gasthuis te Tilburg vervoerd, vanwaar alien om ongeveer 9 u. per auto huiswaarts kon- den keeren. Fietsrijder aangereden en gedood. Zaterdagmorgen had te Veldhoven (N.-B.) een doodelijk ongeval plaats in de nabijheid van de steenfabriek „de Hei- debloem". De v ielrijder W. H„ 21 jaar en ongehuwd, werd door een luxe auto uit Eindhoven aangereden en zwaar ge wond. Hij werd in een naburige woning binnengedragen en overleed spoedig ijftggrrr dijs „waar het goud is; en het goud van dit land is goed" Dair woonden de aistamme- lingen van Sem, uit wiens familie de genoemda Ophir stamde. Havila of Ophir bezat behalva goud nog andere kostbare mineralen: bedblah en sardonix. Waar ligt nu dit rijke land? Kapu tein Crauffurd weet de plaats nauwkeurig aan te geven; op 17.1 graad Noorderbreedte en 54.3 graad Oosterlengte! Op die plek ligt de Arabi- sche stad Al Bilad aan de Perzische Golf. Dat is het bijbelsche Ophir en daar ligt het oude paradijs, sedert de Zondvloed verdronken in de wateren van de Perzische Golf! Het debat over de plaats, waar eens de wieg der menschheid stond, komt niet tot rust. Tel kens weer wordt op nieuwe wetenschappelijke gronden de topografie van het Paradijs verlegd De Engelsche zeekapitein-in-ruste C. E. Crau, furd waagt het, met een nieuwe theorie voor den dag te komen. In zijn pas-verschenen boek .Treasure of Ophir" komt hij tot de conclusie, dat de historische plaats, waar eens de hof van Eden bloeide, thans door de wateren van de Perzische Golf bedekt wordt. Zijn betoog rust op de bijbelsche gegevens uit het begin van Genesis, en de bedoeling van zijn boek is apologetisch: de uitkomst van zijn onderzoek kan, volgens zijn overtuiging, slechts dienen, de betrouwbaarheid van de eerste hoofdstukken van den bijbel als historisch do kument te versterken. Zooals de titel reeds uit wijst, zoekt de sohrijver voor de vaststelling van de plaats van het paradijs uit te gaan van „Ophir", Deze naam komt het eerst voor in Gen. 10, waar Ophir genoemd onder de drie zo- nen van Joktan. Waarschijnlijk bedoelt deze naam hier meer een volkstam, dan een afzon derlijke persoon aan te duiden, terwijl tegelij- kertijd een geografische betrekking ermee wordt bedoeld. Later wordt Ophir genoemd als de beroemde goudstreek, het Dorado van de bijbelsche geografie. Hoogstwaarschijnlijk aldus de schrijver -— moet dit Ophir vereenzel- vigd worden met het land Havila van het pkra- HET PENSIOENFONDS DER TYPOGRAFEN. Men meldt aan de N. R. Crt.: Eenigen tijd geleden is tusschen de organisa* tie van drukkerspatroons en die der typogra- fen een overeenkomst betreffende de stichting van een pensioenfonds tot stand gekomen. Met ingang van 9 dezer trad deze regeling in wer- king, en zoo moesten Zaterdag j.l. voor de eerste maal de bijdragen worden gestort. Do gezellen storten elke week 80 cent, en de pa- troons eveneens wekelijks 80 cent voor elken gezel tusschen 18 en 64 jaar, dien zij in dienst- betrekking hebben. De pensioenleeftijd is 65 jaar. Bij de eerste behandeling van de voorstellen betreffende het pensioenfonds in de typogra- fen-organisaties bleek er groot verzet tegen de invoering van zulk een fonds te bestaan, en de bestuursvoorstellen werden tenslotte goedge keurd met een groote minderheid tegen. Een deel der tegenstanders vormde een comiti van actie, en Zaterdag hebben van sommige perso- neelen typografen geweigerd hun premiebijdra- ge te storten. Deze kwestie kan een ernstig karakter krij gen, daar het hier een verplicht pensioenfonds geldt. Wanbetalers, zoowel patroons als werk- nemers, worden na meer dan vier weken schuld geroyeerd, niet alleen uit het pensioen fonds, maar ook als lid van hun organisatie, Aangezien in het typografisch bedrijf het ver- plichte lidmaatschap bestaat, zullen dus geor- ganiseerde patroons over vier weken de ge- royeerde typografen moeten ontslaan. Men verwacht echter, dat het aantal weigeraars over vier weken zal blijken slechts gering te zi)n,

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7