n> DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. "de onrust onder de noodweerIzuid-italie. De Berlijnsche gemeente- raadsverkiezingen. HET CHIN.-RUSS. GONFLIGT. De grondwetsherziening in Oostsnrijk, Ronderi m w derfigsts laargang Oagelijksch overzicht. No. 273 Dlt nnmmer bestaat nit 3 bladeiw Date Oonrant word! ELKEN AVOND, babalva Zon« en Feestdagen, oltgegeven. Abonnementaprfls bfj vooruUbetaUng pei 3 nuaaden voor Alkmaar J Z.—> franco door fcet geheeto Bfl* W®- AfuBdortQke an bewljennrnmere 3 cents. PRIJS DEB GEWONE ADVERTENTIENi Per regel J 0.25, blj groote contracten rabai Groote letters naaz plantsrnlmfa. Brleven franco aan de N. V, Book- en HandeladruhberfJ f/h< bWWIl B08TCT ZOON, Voordam 0 0. Dlxeoteori C. BRAE. IHVNUAO Z. AFR1KAANSCHE INBOORL1NGEN. Een razzia onder de inlandsche be- volking; hebben de communisten een aandeel in den opstand. Het was in het laatst van de vorige week, dat de politie te Durban een razzia hield in de barakkenstad der inboorlingen te Point Durban, omdat de bewoners, door duistere machten opgestookt, weigerden het hoofd- geld te betalen. De razzia had in zooverre weinig succes, dat het doel de betaling der achterstalli- ge belastinggelden niet bereikt werd, om dat de inboorlingen zich liever lieten opslui- ten dan te betalen. Zondag is de razzia herhaald en zijn 700 inboorlingen opgepakt, die nog denzelfden middag voor een speciale rechtbank zouden worden gebracht. Naar Reuter meldt heeft de politie verba- zingwekkende mededeelingen ontvangen over de stemming onder de inboorlingen, welke duidelijk aantoonen, dat de regeering groot gelijk gehad heeft met haar razzia's. Uit goede bron verneemt men, dat de regeering wist, dat de inboorlingen zich liever zouden laten doodschieten dan te betalen. Een van de mannen, die de politie heeft ingelicht, ver- zekerde, dat zij zich voor dit doel aan het wapenen waren. Andere inlandsche spion- nen hebben mededeelingen verstrekt over e voorgenomen staking van de bootwerkers tc Durban, over voornemens om de electrische centrale te vernielen en over een mogelijken aanval op de petroleumhouders. De Jjedrei ging dienaangaande schijnt zoo ernstig te zijn, dat de petroleummaatschappijen zich reeds tot de politie gewend hebben om be- scherming. De regeering krijgt dan ook steeds meer steun in haar pogen om een dam op te wcr- ken tegen de groeiende wetteloosheid onder de inboorlingen. Volgens een telegram uit Johannesburg zijn de onaangenaamheden in Durban niet aan communistische propaganda toe te schrijven, althans niet rechtstreeks. De in landsche raddraaiers, die het toch al lastige en twistzieke volkje te Durban tegen de po litie opzetten en tot stakingen e d. trachten over te halen, zijn geen communisten. Wei neemt de communistische agitatie on der de inlanders de laatste jaren toe, on- danks het feit, dat er van overheidswege heel wat propagandamateriaal wordt onder- schept, dat uit Moskou naar Zuid-Afrika wordt gezonden. Over bewijzen van financieelen steun uit Moskou beschikt de regeering echter niet. De communistische partij te Johannesburg is trouwens arm en gseft maar een blad uit, de South African Worker, dat half in net Engelsch, half in de Bantoetaa! verschijnt en in zekere mate in de streken der inboorlingen wordt verspreid. De hoofdredacteur is een leerling van de school van Balliol en sinds lang thuis in de propaganda onder de in landers. Hij heeft de laatste jaren nog een bezoek aan Moskou gebracht. De verzekering, dat de onrust geen recht- streeksch gevolg is van communistische pro paganda, komt ook tot uiting in een telegram van het industrieel en commercieel verbond, de grootste niboorlingenvereeniging in Zuid- Afrika, aan de Engelsche vakvereenigingen. Daarin worden economische misstanden en onrechtvaardigheden genoemd als het motief van het verzet tegen de betaling van het hoofdgeld en wordt steun ingeroepen van de arbeidersregeering. Telef.nr. Administrate 3. Telefoonnr. Redacffe 33. Poatqlro 37060. Ouifenland De communisten en nationaaV- socialisten winnen 13 zeteSs Het officieele resultaat van de verkiezingen voor het Berlijnsche stedelijke parlement is thans bekend. Van de 3.292.734 ingeschreven kiezers hebben 69.60 pCt. van hun stemrecht gebruik gemaakt. Gekozen werden 64 sociaal- democraten (vroeger 73), 40 Duitsch-natio- nalen (47), 56 communisten (43), 16 leden van de Duitsche volkspartij (14), 14 demo- craten (21), 10 leden van de oeconomische partij (10), 8 centrum (8), 1 lid van de Duit sche volkschen (3), 13 nationaal-socialisten (0), 3 leden van den Christelijken volksdienst (2). De onafhankelijke sociaal-democraten verloren den eenigen zetel, dien ze bezaten De links radicale anti-corruptiepartij kreeg in het geheel 13 stemmen. Uit bovenstaande cijfers blijkt in de eerste plaats, dat de communisten en nationaal- socialisten elk 13 zetels hebben gewonnen; bovendien konden de Duitsche volkspartij en de christelijke volksdienst geringe winst boe- ken. De zwaarste verliezen leden de sociaal- democraten, die 9 zetels aan de andere par tij en moesten afstaan en voorts de Duitsch- nationalen en de democraten, die elk 7 leden minder in den nieuwen raad zullen tellen, de volkschen verloren twee van hun 3 mandaten. Het zal bij de nieuwe samenstelling van den raad uiterst moeilijk zijn een meerderheid te vinden. Tegenover 120 sociaal-democraten en communisten staan 105 burgerlijken. Vele bladen voorspellen thans reeds nieuwe verkie zingen in de lente. De nieuwe raad zal wel niet voor midden-December voor het eerst vergaderen. Zal hij echter in zijn nieuwe sa menstelling positieven arbeid kunnen vernch- ten? Op deze vraag wordt hier vrijwel alge- meen ontkennend geantwoord. In het oude stedelijke parlement was steeds nog een meer derheid te vinden, die kon regeeren, maar de partijen die vroeger bij de behandeling van de begrooting een meerderheid vormden, zijn thans in de minderheid geraakt, zoodat de nieuwe raad waarschijnlijk op een steeds va- rieerende meerderheid zou zijn aangewezen, waardoor zijn arbeid ernstig wordt belem- merfd. Indien zooals voorheen de sociaal- democraten, democraten, centrum en Duit sche volkspartij hand in hand gaan, blijven ze met 102 stemmen tegen 123 in de minder heid. Daar de sociaal-democraten nog steeds de sterkste fractie vormen, zal een van hen wel tot voorzitter worden gekozen: naast hem zul len dan een communist, 'n Duitsch nationaal en een lid van de Duitsche volkspartij zitting nemen in het presidium. Dr. Scholz, voorzitter van de fractie van de Duitsche volkspartij in den Rijksdag, die ver- moedelijk Stresemann als voorzitter zijner partij zal opvolgen, houdt zijn intocht in het stedelijk parlement. Onder de dertien gekozen nationaal-socialisten is een student. In andere steden. De resultaten uit tal van steden in de pro- vincie zijn bans ook geheel of vrijwel geheel bekend. Te Wiesbaden verloren de sociaal- democraten 4 van hun 17 zetels, het aantal nationaal socialisien steeg hier van 4 op 9. Te Frankfort aan de Oder kregen de sociaal- democraten 15 (9), communisten 3 (2), natio naal-socialisten 3 (2). Te Leipzig kregen de vereenigde burgerlijke partijen 29 (19), de sociaal-democraten 27 (29), communisten 9 (7), nationaal-socialisten 3 (1), communist! sche oppositie 1 (6). De roode meerderheid heeft hier voor de burgerlijke moeten plaats maken. Te Keulen kreeg centrum 35 (31), sociaal-democraten 21 (12), communisten 13 (15), Duitsche volkspartij 10(8), Duitsch- nationalen 2 (6), oeconomische partij 7 (5), democraten 3 (3), nationaal-socialisten 4 (2). Slechts 52 pet. der kiezers maakten hier ge bruik van hun kiesrecht. Te Kiel kregen de sociaal-democraten 22 (19), communisten 3 (3), democraten 1 (3), economische partij 1 (0), nationaal-socialis ten 2 (0), samenwerkende Duitsch-nationalen en Duitsche volkspartij 6 (11)- Bochum:het centrum kreeg 19 (18), sociaal-democraten 16 (14), communisten 9 (9), Duitsch-natio nalen 3 (6). Maagdenburg: sociaal-demo craten 32 (25), communisten 7 (7), natio naal-socialisten 3 (5). De behandeling schiet goed op. Van goed ingelichte zijde wordt medege- deeld, dat een groot aantal belangrijke pun- ten inzake het grondwetsherzieningsvoorstel ook door de opposititie zijn aardvaard, zoodat hiervoor in den Nat. Raad de vereischte twee- derde meerderheid verzekerd schijnt. Dit be- treft met name de positie van den bondspresi- d-ent, waarvoor in hoofdzaak de Duitsche grondwet tot voorbeeld is genomen. Het den bondspresident te verleenen recht om nood- verordeningen uit te vaardigen zal in dien voege beperkt, dat bij de toepassing de Nat. Raad binnen 30 dagen daarvan in kennis moet worden gesteld, waarna hij de verorde- ningen kan goedkeuren maar ook intrekken. Dr. Schober verklaarde, dat het ontwerp binnen 10 a 12 dagen zal zijn afgehandeld. Hij is overtuigd, dat zich geen incidenten zul len voordoen en dat de economische toestand spoedig zal verbeteren. De regeering acht zich nergens bedreigd. Naar een compromi De kansen, dat de grondwetsherziening door het bereiken van een compromis tus- schen de tegenover elkaar staande partijen er zonder aanwending van gewcld en ordever- storingen komen zal, worden blijkens de be- richten uit Weenen steeds grooter. De Weensche correspondent van de „Vor- warts" meldt, dat volgens verklaringen van den bondskanselier Schober het ontwerp reeds in 10 tot 12 dagen onder dak zou zijn. Over vele belangrijke punten zou reeds overeen- stemming zijn bereikt. Deze week zou men het waarschijnlijk eens worden over de nog hangende kwesties. Mocht tenslotte toch nog van eenige zijde een paging worden gedaan om onrust te stoken, dan zal de regeering al- Z." een de les doen om daartegen front te maken Volgens inlichtingen van de ^Frankf. zal Woensdag de grondwetscommissie korte zitting houden ter bespreking van resultaten bereikt in de subcommissie. Voor de regeling van de positie van den bondspresident zal waarschijnlijk de Duit sche grondwet als voorbeeld dienen. Zijn recht om noodverordeningen af te kondigen zou beperkt worden door de bepaling, dat de nationale raad binnen 30 dagen eventueel op de hoogte moet worden gebracht en de veror- deningen moet goedkeuren, maar ook het recht heeft ze op te heffen. Verder is de bepaling goedgekeurd over de verkiezing van den bondspresident door het volk en zou men het ook eens geworden zijn over de positie van Weenen. De vraag blijft hoe de burgerwachten zich zullen gedragen, die tot dusver steeds ge- staan hebben op volkomen aanvaarding van alle grondwetswijzigingen, zoo noodig onder aanwending van geweld. Zullen zij het com promis waaraan thans blijkbaar krachtig ge- werkt wordt, goedkeuren? Nieuwe gevechftene Gemeld wordt, dat de Sovjets hun activiteit in twee sectors ten Oosten en ten Westen van den Oost-Chineesche spoorweg hernieuwden. Zes vliegmachines der Sovjets zouden boven Moetangiang hebben gevlogen en dertig bommen hebben geworpen met het doel, een nieuw Chineesch vliegpark te verwoesten. Het schijnt dat hevige gevechten tusschen Chineesche en Sovjet-Russische troepen heb' ben plaats gehad in het gebied van Dalainor De Sovjet-autoriteiten zouden be sloten hebben tot een militair optre- den. Volgens berichten uit Charbin zouden de Sovjet-autoriteiten over de grens ongeduld aan den dag leggen over de langzame vor- deringen der bijlegging van het conflict over den Chineeschen Oosterspoorweg. Zij zou den hebben besloten tot een militair optreden op alle belangrijke punten van de grens. Uit Hailar wordt gemeld, dat zes Sovjet- vliegtuigen gisteren opnieuw verschenen zijn boven Tsakang op 60 K M. ten Oosten van Mantzjoeli en het station en andere plaatsen hebben gebombardeerd, waardoor schade werd aangericht. Uit Zuid-Italie komen berichten binnen over groote schade welke door het noodweer de laatste dagen is aangericht. In Compagna is een in aanbouw zijnd gebouw- van twee verdiepingen ingestort. Ook op Sicilie en Tarddenie zijn verscheidene huizen ingestort. In een gebouw werden 8 perspnen onder de puinhopen bedolven. In een dorp bij Napels had een groote aardverschuiving plaats. Op de lijn Salerno-Potenza is tengevolge van een aardverschuiving een goederentrein ont- spoord. De locomotief stortte naar beneden. Er zijn cjooden en gewonden. In de provin- cie Latium werd door het hooge water eeu brug weggeslagen. Russische toestanden. 2000 boeren gearresteerd. Volgens een bericht van het „Berliner Ta- geblatt" uit Moskou zijn in den loop der laat ste twee dagen meer dan tweeduizend der in Moskou kampeerende boeren van Duitsche afkomst gearresteerd. Er werd van hen ver- langd, dat zij een verklaring onderteekenden, waarbij zij zich zouden verbinden vrijwillig naar hun woonplaatsen terug te keeren. Om de onderteekeningen te verkrijgen, werden de boeren met deportatie bedreigd. Een deel van hen heeft de verlangde onderteekening ver- richt. Met het transport terug is reeds een begin gemaakt. Duitschland stelt geld beschikbaar. Het rijkskabinet heeft in overeenstemming met hetgeen in de bespreking der partijleiders is overeengekomen besloten, rijksgelden be schikbaar te stellen voor het vervoer en het tijdelijk verblijf in Duitschland der in Mos kou samengekomen kolonisten van Duitsche afkomst. Tot rijkscommissaris voor de zorg der kolonisten werd het lid van den Rijksdag Stiicklen benoemd. DUITSCHLAND. DE DUSSELDORFSCHE MOORDENAAR. De politie zoekt te Berlijr Thans is bekend geworden, dat de geheini- zinnige moordenaar in Diisseldorf op een van zijn aanwijzingsbrieven een paar woor- den heeft geschreven over zijn „landsman" Gennat. Gennat nu is een Berlijnsch reoher- HooldrH«ot«Ui Tj. N. AD1MA. cheur, die te Diisseldorf aan het speurwerk deel neemt. Het in dit w-oord „landsman" wellicht ge- ezen spoor wordt nu door de Berlijnsche re cherche nagegaan. Om te zien of men wel licht in de hoofdstad of in Pruisen eenige aanwijzing kan vinden, die zou kunnen lei- den tot de ontdekking van den onvindbaren misdadiger. Het gevolg van de toenemende zenuwach- tigheid en opgewondenheid van de Dussel- dorfsche bevolking is, dat de politie als het ware overstroomd wordt met brieven, waar- van de schrijvers raad geven en komen aan- dragen met verdwijningen van personen, die natuurlij-k al heel spoedig weer komen op- dagen. EEN ZWAKZINNIGE OPGESLOTEN. Dertig jaar verborgen gehouden. Een Wolff-bericht uit Rossnitz meldt, dat door een rijksveldwachter de ontdekking is gedaan, dat de veertigjarige zwakzinnige dochter van een zekeren Stolle in een ontzet- tend vervuilde ruimte was opgesloten. Na he- vig verzet der ouders en broeders van de zwakzinnige, gelukte het om tot de dochter door te dringen, die per auto naar het zieken- huis werd gebracht. De ongelukkige, die broodmager en in lom- pen was gehuld, was gedurende dertig jaar verborgen gehouden. 19 NOVEMBER SPOORWEG-ONGELUK OP HET TRAJECT MUNSTER—RHEINE. Gisteravond is op het traject Miinster Rheine een ernstig spoorwegongeluk ge- beurd. In de buurt van Emsditten werden de 3 laatste wagens van den sneltrein Dort mundEmbden, waarschijnlijk door te ver naar buiten hangende stukken ijzer van een passeerenden goederentrein ernstig bescha- digd. De stukken ijzer botsten vrijwel regel- matig op afstanden van 2 a 3 meter tegen de passagiersrijtuigen aan. In verscheideu compartimenten werden de wanden inge- drukt, de deuren gedeeltelijk weggerukt en naar binnen gedrukt. Twee menschen zijn ernstig, 7 licht gewond. Zij werden naar het ziekenhuis Emsditten vervoerd. Speciaal de familie Mertens uit Meppen werd getroffen. Zij kwamen juist van een begrafenis terug Mevrouw Mertens werd ernstig aan het hoofd verwond en ook de 3 zoons kregen hoofdwonden. FRANKRIJK. DE NIEUWE AARTSBISSCHOP VAN PARIJS. Mgr. Verdier. Mgr. Verdier, superieur-generaal van de Compagnie de St. Sulpice te Parijs, is tot aartsbisschop van Parijs benoemd De persoonlijkheid van den nieu wen bisschop. Mgr. Verdier, protonotarius-apostolicus, is in 1864 geboren en werd in 1887 te Rome tot priester gewijd. Gedurende eenige jaren was hij leeraar in de wijsbegeerte aan het groot-seminarium te Lyon. In 1905 werd hi] tot directeur en leeraar in de theologie van het groot-seminarium te Parijs benoemd, vanwaar hij in 1912 naar h€t Institut catho- lique overging. Hier bleef hij tot Juli 1.1., toen hij tot superieur-generaal der Compag nie de Saint-Sulpice werd gekozen. Kardinaal Dubois, wiens opvolger mgr Verdier is, koesterde een groote genegenheid voor den nieuwen aartsbisschop, die op zijn instigatie in Mei 1.1. tot vicaris-generaai werd benoemd. Mgr. Verdier heeft veel geschreven en voert met mgr. Baudrillart tezamen de re- dactie van de „Revue apologetique Monsieur" Verdier, want zoo immers worden de „sulpiciens" („les Messieurs de Saint-Sulpice") sedert drie eeuwen genoemd, is de dertiende prelaat, die sinds 1801 den bisschoppelijken zetel van Pargs bestijgt. Slechts vier dezer dertien aartsbisschoppen hebben de waardigheid van kardinaal be reikt. Daarentegen waren er vier reeds kar dinaal toen zij op hun hoogen post werden ^Kardhiaal Richard heeft het langst in het bisschoppelijk paleis gezeteld. Hi] volgde kardinaal Guibert in Juli 1866 op en bleef aartsbisschop tot zijn dood, in Januari 1908. De oudste bisschop, dien Parijs heeft gehad was mgr. Belloy, die in 1808 in den leeftijd van bijna 99 iaar overleed. MME. CURIE TERUG. Haar verblijf in de Ver. Staten. Zaterdag is mevr. Curie van haar reis naar de Ver. Staten te Parijs teruggekeerd Bij haar aankomst heeft zij medegedeeld, dat men haar, nadat men haar acht jaar ge- ■leden reeds een gram radium had geschon- ken ten behoeve van haar arbeid in het Ra 'dium-instituut in Frankrijk, thans wederom een gram ten geschenke heeft gegeven, dit- Siaal echter voor het onlangs te Warschau, haar geboortestad, gestichte Radiuminstituut, hetwelk haar naam draagt. Voorts vertelde zij, dat zij op uitnoodiging I van den tegenwoorchg alom bekenden bankier Owen Young een bezoek heeft gebracht aan de St. Lawrence Universiteit, waar men haar een eere-doctoraat heeft verleend. Zij heeft de jubileumsfeesten van Edison en de jaar- lijksche bijeenkomst van de Amerikaansche Vereeniging voor kankeronderzoek bijge- woond. Behalve met een cheque van 50.000 dollars voor den aankoop van de radium, is mevr. Curie met verscheidene wetenschappelijke in- strumenten teruggekeerd, die men haar ten geschenke heeft aangeboden. EEN SOLDATENBIOSCOOP. In de kazerne van Aeuilly is thans een proef genomen met het geven van „theorie" met behulp van de film. Elke week wordt voor de recruten een film afgedraaid, in zeer langzaam tempo, waarop duidelijk is afgebeeld hoe het geweer behoort te worden gehanteerd. Voorts worden schiet- oefeningen en veldmanoeuvres in beeld ge bracht. De soldaten zijn zeer ingenomen met deze leermethode, welke, naar het heet, reeds goede vruchten afwerpt. ENGELAND DE CLYDE-AFGEVAARDIGDEN IN OPPOSITIE. Kirkwood zegt het vertrouwen in d\ regeering op. In een felle rede te Lanark heeft David Kirkwood gisteren gezegd, dat hij en zijn mede-afgevaardigden van de districten langs de Clyde den regceringscandidaat Aitkinson niet alleen in de aanvullingsverkiezing al- daar niet zouden stemmen, maar alles zou den doen om zijn verkiezing te beletten. De regeering heeft nu een half jaar den tijd gehad om haar verkiezingsbeloften te vervullen en in geen enkel geval is ook maar een begin met die vervulling gemaakt, terwij! ten aanzien van de werkloosheid het tegen- deel van eenige voorziening is bereikt. Voor mij zei Kirkwood, zijn MacDonald en Bale- win een pot nat en het is mij en mijn mede- „Clydesiaens" volkomen onverschillig, wan- neer deze regeering ten val gebracht wordt. Wij waren in het voorjaar bcreid haar *e steunen in de verwachting dat MacDonaid zijn beloften zou nakomen en wat tot stand zou brengen. Nu hij dit niet gedaan heeft, zullen wij den arbeiders de oogen nopeas deze zoogenaamde arbeiders-regeering opc- nen. BELGIEi ONTPLOFFING TE ANTWERPEN. Vier dcoden Te Antwerpen is Maandag-ochtend een tanklichter ontploft en gezonken. De vier op- varenden zijn om het leven gekomen. Naar de N. R. Ct.-correspondent te Brus- sel nader meldt, geschiedde de ontploffing aan boord van de Royal Standart 2, toebe- hoorend aan schipper De .Smedt uit Sas van Gent. Het reservoir van het schip was ledig en acht arbeiders waren met de reparatie bezig toen de ontploffing geschiedde. Het re servoir werd vernield en de stukken vlogen in alle richtingen en kwamen op de kade en andere schepen terecht. Een zware kaap- stander van het schip werd weggeslingerd en viel op het dak van een naburig huis, dat zwaar beschadigd werd. De lichter zelf was middendoor gebroken en zonk onmiddellijk De vrouw van den schipper en drie kinde- ren bleven als door een wonder ongedeerd en konden onmiddellijk worden gered. Van de arbeiders is er een letterlijk in stukken gereten, vier anderen, waaronder een En- gelschman, zijn verdwenen en waarschijnlijk verdronken. Van de drie overigen zijn twee zwaar gewond en naar een ziekenhuis over- gebracht. Een is stervend. Men vermoedt, dat de ontploffing te wijten is aan de vorming van gassen. BULGARIJE. BETOOGINGEN TE SOFIA. Tegen den last der schadever goedingsverplichiingen. Te Sofia zijn gisteren, naar de telegraaf- agentschappen melden, betoogingen gehou den tegen den last der op Bulgarije drukken- de schadevergoedingsverplichtingen. Als tee- ken van protest waren alle winkels en lokalen gedurende twee uur gesloten. In den konink- lijken schouwburg werd een openbare verga- dering gehouden. Tienduizenden, die geen plaats hadden kunnen krijgen, stonden in de omgeving op het te nemen besluit te wachten. Voor het Fransche gezantschap hielden studenten een betooging, waarbij vijandige uitroepen werden geslaakt. De politie ver- spreidde de betoogers, die daarop naar het Engelsche gezantschap trokken en daar hun betoogingen herhaalden. Toen zij terugkeer- den wrerden zij door de politie tegengehouden waarbij het tot een handgemeen kwam. Een student werd licht gewond. Het Fransche gezantschap heeft bij den Bulgaarschen minister-president geprote*- teerd, - s COURANT. ■£^sm ii'ifgcnsawLMm

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1