Ilkiuisttc Esurant. Dinsdag 1?> November Stail^nieuws milLLKTON. DEKANG-HE VAAS. onserd een en dertisste 'aargang. Radio-hoekje Woensdag 20 November. Hilversum, 1071 M. (Van 12—6.— 298 M.) 10.—10.15 Morgenwiidmg. 12 15 2— Concert door het A. V. R O.-kwartet 23Radio-Kinderkoorzang 3 4. Naaicursus. 4.—4.30 De voornaamste studie- muziek voor piano. Een cyclus in stijgende liin, uitgevoerd door Egbert Veen Toelich- ting door Louis Schmidt. 5.—-6.— Dinermu- ziek uit het cafe „Moderne' te Amsterdam. 6.30 Koersen Vaz Dias. 6-45 7.15 Cur-sus ItaliaanschBeginners. 15—7.45 Cursus ItaliaanschGevorderden. 8.01 A V. R. O. iRadio-tooneel. Opvoering uit de studio van Ladv Windermere's Waaier". Spel in vier bedriiven van Oscar Wilde. De Haarlemsche Tooneelclub onder leiding van Kommer Kleijn- Na afloop persberichten. Daarna: Dansmuziek uit cabaret „La Gaite" te Am sterdam. 12.— Sluiting. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend N. C. R. V.) 8 15—9.30 Concert. 10.3011.Zieken- dienst. 11.11.30 Gramofoonmuziek. 12.30 2.Concert, viool, fluit, piano en orgel. 2.-2.45 Concert. Za-ng, viool en piano. 2.45 ^3.15 Lezen van Christ. Lectuur. 3.15— 4.15 Voortzetting concert. 4155.Gramo foonmuziek. 5.-6.— Kinderuurtje. 6.—6.30 Gramofoonmuziek. 6.307.30 Cursussen )Ned. Technicum. 7.30—8.— Causerie over Vitaminen in pluimveevoeders en hunne grondstoffen. 8.—8.30 Bestuursmededeelin- gen door den Voorzitter. 8.30 Uitzendavond uit den Haag. Sprekers, zangvereen. en orkes- ten. Na afloop persberichten. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. ill.05 Lezing. 11.20—12.20 Gramofoonmu- |ziek. 12.20 Concert. M. Michell, alt. A. Duxbury, tenor. 12.50 Gramofoonmuziek. 'a.202.20 Orkestconcert. 2.45 Berichten. 2.50 Uitzending voor scholen. 3.20 Lezing. 3.50 Lezing. 4.05 Concert. V. McLean, piano. Strijkkwartet. 5.05 Concert op cinema- orgel. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Nieuwsber. 7.05 Piano-recital. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing 8.05 Pianorecital door E. Bartlett en R. Ro bertson. 8.35 „Typhoon" van Joseph Conrad. 0.20 Nieuwsberichten. 9.35 Lezing. 9.55 Nieuwsberichten. 10.Concert. E. Burford, sopraan, orkest. 11.Lezing. 11.2012.20 Dansmuziek. Parijs ^Radio-Paris", 1725 M. 12.50 2.20 Gramofoonmuziek. 4.05 Concert. Orkest en soli. 6.55 Gramofoonmuziek. 7.25 Gramo foonmuziek. 7.20 „De Barbier van Sevilla" van Rossini. Langertberg, 473 M. 6 207.20 Gramo foonmuziek. 8.25—9.20 Evangelische mor genwijding. 12.20—1.50 Concert. Orkest sopraan en cello. 3.505.20 Concert. Strijk kwartet, sopraan en piano. 6.35 „Der Acker- mann aus Bohmen" van Joh. v. Saaz. 7.50— 9.10 Uit Berlijn„Vom Leben". Op. 57, Jos Matthias Hauer. Koor, orkest en soliste Kalundborg, 1153 M. 2.50—4.50 Orkest concert. 7.35—8.35 Orkestconcert. 9.35 10.Concert. Zangeres en piano. 10. 10.25 Cello-recital. Brussel, 5085 M. 5.20 Trioconcert. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Concert. Orkest en zang. Zeesen, 1635 M. 6.20 Lezing. 8.15 Klok kenspel en morgenwijding. 11.20 Orkestcon cert. 1.20 Concert. Vocale- en instrumental solisten. 2.20 Orkestconcert en toespraken Daarna: Concert door Instrum. Kwintet 5.20—7.20 Lezingen. 7.50 „Vom Leben" Op. 57. Poetische lezing met muziek. Orkest, koor en spreekster. DE RECHTEN VAN MINDERE MILITAIREN. Zondag 24 November 1929 van 9.20 tot 9.35 zal door den heer K. ter Laan, Lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal en burgemeester van Zaandam voor de V A. R A.-microfoon een bespreking houden over het onderwerp: Miskende rechten van verschil lende groepen van mindere militairen van zee en landmacht. BART LOEVENS JUBELT! Daar heb je 't nou! Vijf en twintig jaar heeft Bart Loevens het tooneel gediend verschillende functies, zooals speler, regis seur en grimeur. Vijf en twintig jaren heeft hij de ups and downs van het artistenleven meegemaakt, heeft hij veel waardeering ge vonden, heeft misschien nog meer teleurstel 15 Uit het Engelsch door J. S. Flitscher. Geautoriseerde vertaling door v. d. W. 'ingen ondervonden. En de laatste jaren speelde Loevens met zijn partners slechts buiten Alkmaar. Er was van hier blijkbaar geen publiek, dat zijn werk waardeerde. En nu was daar waarachtig een stamp- voile Harmoniezaal die Bart Loevens wilde huldigen, die hem een ovatie wilde brengen voor zijn werk, zijn levenswerk. Misschien meer nog dan de vele geluk- wenschen zal de heer Loevens getroffen zijn door deze voile zaal. Daaruit bleek toch, dat men hem nog niet vergeten was, dat er ook hier nog menschen zijn, die naar hem willen luisteren. Het was een eigenaardig publiek. Daar waren eerst afgevaardigden van vele too- neelvereenigingen uit den omtrek die alle met den heer Loevens in aanraking komen. Daar waren verder kennissen en genoodigden, die graag waren opgekomen, om hun vriend in feeststemming te zien; daar waren tenslotte de gewone belangstellenden, die gekomen waren, om de tooneelvoorstelling mee te ma- ken. Bart Loevens jubelde Zondagavond. En daarbij werd hij dik in de bloemetje gezet. Als het spreekwoord „Zeg het met bloe- men" waar is, dan is Zondagavond wel heel duidelijk gebleken, dat Loevens nog steeds veel waardeering heeft opgewekt bij zeer velen. Bloemen! Jfa, die waren er talrijk. Van de vele vereenigingen, die hem noodig hebben, en anderen, die in hem een bekwaam regis- seur of grimeur zien en van vrienden, die hem in de eerste jaren in zijn loopbaan ter- zijde stonden of met hem vochten. En de aanbiedingen van de bloemstukken zijn na- tuurlijk gepaard met hartelijke, welgemeen- de woorden, woorden, die herinneringen op- wekten, woorden, die de toekomst hoopvol deden inzien. Het moet den heer Loevens dan ook wel eenigszins benauwd zijn geweest, toen hij zag, welk een grootsche hulde hem gebracht werd. Hij kon dan ook geen woorden vinden, om te danken en bracht zijn dank door een buiging over. Dan waren er nog kunstvoorwerpen en enveloppes met inhoud, ook al van vrienden of tooneelclubs e. d. En ook die gingen ge paard met een hartelijk speechje. We zullen niet al de toespraken hier noe men. In't kort kwamen ze alle neer op de 25 jaren, die Loevens achter zich heeft. Hoe hij bij het Vrije Tooneel in 't begin de antl- militaristische beweging steunde door goede propaganda-stukken voor het voetlicht te brengen met vele andere vrienden, zooals Bakker, de Waal, v. Vliet, Harms, enz. enz. Moetn we alle gevers noemen? Het is niet noodig. Volstaan we met te zeggen, dat er bloemen en cadeaux waren van de leden van Loeven's gezelschap, van het Alkm. Tooneel, van tooneelvereenigingen uit Bergen, Koe- dijk, Schermer, Beemster, Limmen, Schoorl- dam, van de H. B. S.-vereeniging alhier, van de Orde der Goede Tempelieren, van en- kele vrienden van den heer Loevens, enz. enz. Het Circuskind Bij een tooneeljubileum hoort een jubileum stuk. En daarom had mevr. Loevens-Jonge- jan speciaal voor deze gelegenheid een stuk geschreven, dat zij „Circuskind" noetnde. „Circuskind" behandelt de gcscfredenls van een meisje, dat uit een pensionaat ont- vlucht is en bij een circus terecht komt Daar wordt ze door de directeuren en de vrouw en een hunner, opgevoed en klaar gemaakt a'.s artiste. Weldra blijkt, dat z j de „clou" van het gezelschap is. Het kind is haar moeder kwijt Dat heHt natuurlijk een oorzaak. De moeder n.l. meent een moord begaan te hebben, waar- van een andere man beschuldigd is, die reeds eenige jaren in de gevangenis zucht De moeder heeft een treurig leven, omdat haar geweten haar knaagt. Toch kan z- haar kind niet zonder meer verlaten en op zekeren dag ziet ze haar. Moeder en dochter herkennen elkaar. Maar het kind weet niets van den last, die haar moeder torst. Wel ech ter een vriend van haar, die haar lief heeft. Terwille van zijn geliefde wil hij de moeder niet verraden en laat zijn vriend in de gevan genis zuchten, wetende dat hij onschuldig is Het gelukt hem en de moeder, om het cir cuskind over te halen, mede te gaan naar zijn woning, waar ze samen zullen wonen. Tijdens een voorstelling vertrekken zij sa men. Groot is de droefenis van Teddy (Loe vens), die het meisje in stilte bemint. Hij denkt, dat zijn „circuskind" door den jongen man ontvoerd is en zint op wraak. Zoo komt hij eindelijk bij de woning waar zij thuis is, juist op den avond, dat het meisje zich ver- loofd heeft met haar „ontvoerder". De twee mannen ontmoeten elkaar, een hevige scene volgt en... Teddy worgt den andere. Maar als even later blijkt, dat zijn gelukster wer- kelijk van den jongen houdt, dat ze ook nie* werkelijk ontvoerd is, dan begrijpt hij alles en beseft pas dan dat hij twee menschenle vens verwoest heeft. Gelukkig blijkt, dat de jongeman nog leeft Hij herstelt langzaam en Teddy wordt zijn vriend. Als de beide geliefden zullen trouwen, komt plotseling de ongelukkige onschuldige uit de gevangenis terug en vindt de moeder, de z.g. moordenares. Maar dan blijkt, dat ook de moeder onschuldig is en dat Teddy dat getuigen kan. Hij is immers van het on- geluk getuige geweest, zonder zich verder er om te bekommeren. Het einde komt dan zeer gelukkig: twee geliefden sluiten zich in elkaars armen, ter- wijl de anderen vrienden worden van het ge- lukkige paar. Mevr. Loevens noemt haar stuk romantiek. En dat is het ook zeer zeker. Maar leven we tegenwoordig nog wel in den tijd der ro mantiek? Ons dunkt van niet We bedoelen daarmee geenszins, dat het stuk niet goed is, maar we hadden liever een meer modern stuk gezien zonder die roman tiek. Het bevat veel aardige trekjes en treffende tooneeltjes. Daarin ligt dan ook de kracht van het geheele stuk, getuige de stilte in de zaal. Maar, vragen we ons af, is het stuk niet te gerekt? Zou het aan het geheel geen goed doen, als het hier en daar wat bekort werd,? Laat mevr. Loevens het nog eens na- lezen. Dan zal ze zeker tot de conclusie ko men, dat vooral het laatste bedrijf te lang is, en zonder afbreuk bekort kan worden. Wat het spel betreft, alvorens een en an der van de spelers te vertellen, moet het ons van het hart, dat de pauzes veel en veel tt lang waren. Dat was beslist fout en dat zal een vol- gende keer zeker wel veranderd worden. En de pauze tusschen het 2e en 3e bedrijf moet in elk geval als de groote pauze tenminste tusschen 1 en 2 blijit zoo kort mogelijk gehouden worden. En nu de spelers. Laten we dadelijk maar zeggen, dat alien hun best gedaan hebben I aten we al'ereerst den iubilaris noemen De heer Bart Loevens speelde den clown Ted dy met zeer veel entrain. Hij heeft ook nu, na 25 jaar, getoond. een goed tooneelspeler te zijn, die zijn rol meeleeft. Vooral zijn stil spel was zeer goed. Zijn partner, Carl Dickson (Henny de Haanf deed weinig of niets voor hem onder Hij maakte van zijn rol 'n echten circusdirec- teur van een klein circus. Mei. Rie Nat, als mevr. Dickson, was keurig. Snibbig tegen haar man, dadelijk daarop lief tegen de von- delinge, en echt ver'egen in het huis van van Eisden, waar de deftigheid troont. De jongeheer Piet Loevens speelde als vondelinge in het voorspel (waarom heet dat eigenliik voorsoel? Er is geen enkele reden oor en't kan best le bedrijf genoemd wor den!) Piet Loevens was in het rolletje de Be veling van het publiek en heeft met veel ani mo zijn aandeel in het succes verworven. Zijn opvolger, mevr. C. Koot-Cramer speelde later als vondelinge, als het kind meisje, vrouw is geworden. Haar spel, haar rolop- vatting was bijzonder goed. Losjes, lief en in- nemend was ze gedurende het geheele stuk Zij was zeker de ster van den avond en had uitbundig succes. Mevr. Loevens-Jongejan speelde de rol van de moeder, Antoinette Dubois. Deze rol was zwaar, maar mevr. Loevens heeft het er goed afgebracht. Frank van Eisden (Nic. Kramer) was een lastige rol, maar de vertolker bewees, dat hij zich in de rol goed ingedacht had. Hetzelfde kunnen we zeggen van Andre Vermeer (Dirk Klinkhamer), die zijn kleine rol zeer goed vertolkte. Resumeerende dus een goed geslaagde uitvoering met een dankbaar publiek. Het was een onvergetelijke avond voor Loevens en zijn medespelers. KOSTELOOZE VERSTREKKING VAN BOEKEN EN LEERMIDDELEN AAN LEER'LINGEN VAN GYMNASIUM EN HANDELSSCHOLEN. B. en W. schrijven in bijlage Nr. 116: Onlangs bereikte ons het verzoek om ten behoeve van een der leerlingen van't Gymna sium van gemeentewege kosteloos boeken ti verstrekken. Een regeling ter zake bestaat niet en tot nu toe was de behoefte daaraan ook niet gebleken. Het komt ons gewenscht voor met betrekking tot deze aangelegenheii eene algemeene regeling vast te stellen. Voor de Handelsschool en de Handels avondschool bestond zoodanige regeling wel (zie artikel 7 der verordening, opgenomen in Gemeenteblad nr. 1041). Inmiddels deelde de Minister van Onder- wijs, Kunsten en Wetenschappen ons bij brief van 23 April j.l. nr. 5139 Afd. daaraan verbonden uitgaven subsidie zal ver- leenen, indien bij de verstrekking de te dien aanzien voor de leerlingen der Rijks hoogere burgerscholen geldende regelen overeenkom- stige toepassing vinden. Wat inkomengrenzen en rapportcijfers aangaat zijn die regelen ge- lijk aan die, opgenomen in de hierbovenge- noemde verordening (Gemeenteblad nr. 1041) Het verdient o. i. aanbeveling deze regelen ook over te nemen ten aanzien van de leer lingen van het Gymnasium, terwijl, voor wat de leerlingen der Handelsschool en der Han- delsavondschool aangaat, de bestaande rege ling kan blijven voortbestaan. De regeling voor Gymnasium, Handels school en Handelsavondschool zal gevoege- lijk in een verordening kunnen worden samen- gevoegd. De Coramissien van bijstan-d voor het on- derwijs en voor de financien kunnen zich met het voorstel vereenigen, evenals Curatoren van het Gymnasium, die er intusschen prijs op stellen, dat aan dat College de bevoegd- heid wordt toegekend de beslissingen te nemen ten aanzien van de leerlingen van het Gymnasium. Wij hebben tegen dit laatste geen bezwaar en stellen U voor vast te stellen een verorde ning, regelende het van gemeentewege in bruikleen verstrekken van boeken en leermid- delen aan leerlingen van het Gymnasium, van de Handelsschool en van de Handels avondschool. V. H. M. O mede, dat "het zijne aandacht heeft getrokken, dat ten aanzien van deze verstrekking aan leerlingen van handelsscholen en -cursussen verschillende regelen worden toegepast, in verband waarmede de Minister, te beginnen met den cursus 1929/1930, slechts dan in de Zondag in Juni. Als plaats voor dit zangers- feest werden voorgesteld Den Helder, Alk maar en Hoorn, waarvan Den Helder zich al daddlijk terugtrok. Voor Alkmaar bestond, gezien de resultaten, welke men daar het vorig jaar had bereikt, niet zoo heel veel animo, doch uit de mededeelingen van de te Hoorn gehouden besprekingen mochten wij opmaken, dat voor die gemeente de kansen heel gunstig staan. Ten opzichte van dit zangersfeest heeft men groote plannen. Zoo zal o m. in overleg worden getreden met niemand minder dan Hubert Cuypers, dien men wil uitnoodigen in de jury zitting te nemen en dan tevens een zangdemonstratie te komen geven met zijn beroemd knapen- koor „Schola Cantorum." Mocht dit niet gelukken, dan zal Fred. Roeske worden uitgenoodigd met het man- nenkoor „Apollo". Voorts wordt overwogen in samenwerking met het symphonie-orkest ten gehoore te brengen „Hallelujah" van Handel. Provinciaal nieuws ONTHEFFING ARTIKEL 28 BOUW- EN WONINGVERORDENING. B. en W. schrijven in bijlage Nr. 118: Bij ons College zijn ingekomen een tweefal adressen, waarbij Gebrs. Laan te Heiloo en F. H. Geels alhier, ons vergunning verzoe ken tot het bouwen, respectievelijk van een warenhuis op een terrein gelegen aan der. Zandersweg, kadastraal bekend in sectie E nr. 2713. en van een warenhuis op een terrein in den Eendraohtspolder, kadastraal bekend in sectie E. nr. 554, beide volgens de bij de betreffende verzoekschriften overgelegde tee- keningen. Volgens de eerste alinea van artikel 28 der bouw- en woningverordening is het verboden te bouwen anders dan, hetzij aan bij de in- werkingtreding dier verordening bestaande openbare straten, hetzij aan openbare straten, aangelegd overeenkomstig de bepalingen dier verordening, hetzij aan te leggen openbare straten. Van deze bepalrng kan uwe vergade- ring volgens de 2e alinea van hetzelfde arti kel ontheffing verleenen. Waar het in beide gevallen de bedoeling is het te sticthen warenhuis op meer dan 10 M uit de nopenbaren weg te bouwen en dit der- halve volgens de omschrijving in de 3e ali nea van bedoeld artikel niet aan een openbare straat komt te liggen, is voor de uitvoering van de bouwplannen ontheffing van het ver bod van bovengenoemd artikel der bouw- en woningverordening noodig. Wij hebben tegen het verleenen dier ver- eischte ontheffingen geen bezwaar en geven U mitsdien, met verwijzing voor zooveel noo dig naar uwe besluiten van 24 Januari en 23 Mei j.l. dienaangaande in overweging, te be sluiten: ontheffing te verleenen van het verbod in de eerste alinea van art. 28 der bouw- en woningverordening ten aanzien van: a. het bouwen, volgens overgelegde teeke- ning, van een warenhuis op een terrein gelegen aan den Zandersweg, kadastraal bekend in Sectie E. nr. 2713, door Gebrs. P. en J. Laan te Heiloo; het bouwen volgens overgelegde teeke- ning, van een warenhuis op een terrein in den Eendrachtspolder, kadastraal bekend in sectie E. nr. 554, door F. H. Geels, alhier, een en ander onder voorwaarde, dat, wan- neer te eeniger tijd in de omgeving van het t stichten gebouw een woonwijk mocht verrij- zen, deze ontheffing niet meer van kracht zal zijn. NOTA VAN WITZINGEN, BETREFFEN DE DE O'NTWERPGEMEENTE- BEGROOTING VOOR 1930. In bijlage 119 geven B. en W. een over zicht van enkele wijzigingen, die zij in het ontwerp Gemeentebegrooting 1930 hebbe.i a an gebracht. b. BOND VAN GEMENGDE ZANGVEREENIGINGEN. Zondag heeft bovengenoemde Bond hier ter stede vergaderd. Wij ontvingen pas gister dus een dag te laat meded-eeling daar van, zoodat wij geen verslag konden maken Wij vinden in de N. H. Crt. het volgende over deze vergadering: In de Zondag gehouden algemeene ver gadering van den Bond van Gem. Zangver een. in N.-Holland is o.m. aan de orde ge komen een bespreking over het Zangersfeest 1930, dat zal worden gehouden op den 3en HENSBROEK. Tooneel. De openbare uitvoeringea op Zondag en Donderdag gegeven door de plaatselijke too- neelvcreen. ,,'t Viooltje", alhier, kunnen we- derom als best geslaagd aangeteekend wor den Gegeven werd 'n tooneelspel van den be- roemden Zwitserschen schrijver Ernst Zahn: „De schaduw van 't verleden". Beide avon- den waren de zalen best bezet, en vooral de lste avond, die „van de jongelui", is met on- verdeelde aandacht naar het spel geluisterd en heeft men er van genoten. Dat bewees wel de ontroering welke het slot van het stuk, waarin de ontknooping vanhet drama volgt, bij de aanwezigen wekte. Want hoe- wel het stuk als tooneelspel staat aange- schreven, kunnen wij het gevoeglijk, wat de inhoud betreft, voor een drama laten door- gaan. Ware niet de meer dan mooie rol van Babeseff, uitmuntend vertolkt door den heer K. Gelder er tusschen gelast, het stuk zou te somber zijn geweest. Het eischt in iedere rol veel van de spelers, en, hoewel er nog heel wat tekortkomingen waren te constateo. ren, heeft het spel van de leden van ,,'t Vi ooltje" ons de geheele avond in spanning ge houden. Zonder uitzondering is er goed spel gele- verd. hoewel wij het moeten betreuren dat de vereeniging om financieele redenen het deze uitvoering zonder regisseur heeft moeten stellen. Een vereeniging die steeds zulke zware stukken als het thans opgevoerde, ten tooneele wenscht te brengen, kan niet buit :n n technischen leider. Maar daarom is het succes, thans behaald des te meer te respee- teeren. Tooneel-aankleeding had meer in het Zwitsersche milieu gebracht kunnen worden. De grimeering, door den heer Loevens uit Alkmaar, was best en ook de costuums wa ren goed gekozen. Aan het slot dankte de heer Wit de veree niging voor hare prestatie, waarop de voor zitter, de heer Den Das, antwoordde. Een ]ubilaris. Tegelijkertijd voerde laatstgenoemde ecu ubilaris voor het voetlicht, n.l. den heer B. Visser, die het feit herdacht, voor 25 jaar als lid tot de vereeniging te zijn toege- treden en het onafgebroken te zijn gebleven, De voorzitter complimenteerde op hartelijke wijze den heer Visser, prees hem cm z'n groote verdienste als lid van de vereeniging, de vereeniging gelukwenschend met zulk een trouw en ijverig lid. Wanneer men reeds 25 jaar lid is, aldus spr., en men studeert dan in 14 dagen een rol in, iets wat het vorig jaar nog gebeurde, dan behoeven we niet veel meer te vertellen. Onder krachtige instemming van het pu bliek overhandigde spr. hem een zilveren lepel en vork, waarna de muziek een „lang zal hij leven" inzette, waarmee de zaal van harte instemde. De heer D. Wit nam nu voor de tweede maal het woord om in ongeveer gelijke woorden, den jubilaris te huldigen. Spreker nam het initiatief tot het houden van een collecte door de zaal, om als blijk van waardeering van de zijde van het publiek, den heer Visser een cadeau te kunnen over- handigen. Daarna nam nog de heer Kooiman, voor zitter van den West-Frieschen Bond v. Dilet- tanten-vereenigingen, het woord, zette de beteekenis van zulk een heugelijk feit van een vereeniging als deze uiteen, en noemde zulke leden ook een steun voor den Bond, en ten slotte voor geheel ons Gewest, daar het toch het streven van den Bond is, om door het cmhoog-brengen van het dilettantisme op het tooneel, ook ons gewest op hooger peil te brengen. De heer Kooiman was met nog twee com- missieleden aanwezig ter beoordeeling van het spel, iets waartoe genoemde Bond het (Wordt vervolfld.^ 1929 No. 273 BBS rt.tr,. „Nu", merkte ik op, „als kleine dingen van belang zijn, wat maakt u dan op uit iets, dat heel gering lijkt. Op het kaartje staat: morgen, "s namiddags of 's avonds. S. S. Wat beteekent S. S.7 Hij bekeek het kaartje zeer onverschillig. „0! Ik neem aan, dat dit de eerste letters zijn van een naam, waarbij Cousins Krevin kende. Die kerels hebben altijd bijnamen, schuilnaraen of aangenomen namen. Na hetgeen je zuster gisteren van hem vertelde, had hij er zeker een half dozijn; Cousins kende hem als Sam Smith of Seth Simpson of Silas Saunders of Simon Scott. Snap je?" ,,Neen, dat snap ik niet. Ik geloof, dat S. S. de afkorting is van een plaats, die beiden ken- nen en waar zij elkaar zouden ontmoeten. Dat denk ik er van. Waarom zou Krevin geteekend hebben met initialen, aangenomen of niet? Cousins zou heel goed begrepen hebben van wien dat bericht kwam." Hij uitte een kreet van verbazing en gaf mij •en klap op den schouder. „Beste jongenl" riep hij uit, „dat kan heel goed mogelijk zijn; ik ben een ezel, dat ik daaraan niet gedacht heb. En welke olaatsen zijp er hier, waarvan de namen met een beginnen?" „Twee of drie, Summersead en Sheldrake en Settlecraft, alle in de buurt. En dichtbij heb je nog een plaats, South Stilbeach. Wij zijn er! Daar heb je de S. S." „Is dat ergens op den terugweg?" „Dat gaat wel. Het is tusschen hier en Middlebourne, maar op een zijweg." Hij keerde zich om, wenkte den chauffeur on wij stapten in en gingen op weg naar South Stilbeach. Het was een klein, afgelegen vis schersdorpje; een verzameling van hutten en huisjes, met een schunnig bierlokaal, dat uit- zicht had op het strand. Wij kwamen echter met een niet thuis niemand had gezien of gehoord van een van de beide mannen, die wij beschreven. Op weg naar huis reden wij door de dorps- straat naar de garage, waar Cherry de auto gehuurd had. Toen wij het huis van Veller voorbijkwamen werden wij door verschillende stemmen aangeroepen en Veller, gevolgd door Pepita Marigold en Bryce Ellingham kwamen aanhollen, alle drie in hoogst opgewonden toe stand. Pepita en Bryce waren niet in staat een woord uit te brengen. „Deze twee", riep Veller uit, daarbij wijzen de op Pepita en Bryce, „hebben iets ontdekt. Het kan wat met dit zaakje te maken hebben en misschien ook niet. Zij kwamen direct naar mij toe". „Zeker is het een ontdekking van groot ge- wichl", riep Bryce uit, „Wij zochten u daarom, mijnhecr Cherry en daar u er op uit was, zijn wij naar Veller gegaan, omdat in die dingen spoed gewenscht is, niet waar? Kijk nu eens hier als dit nu geen aanwijzing is, zooals jullie dat noemen, dan zou ik wel eens willen weten, wat dan wel een aanwijzing is." Hij hield zijn hand op en toen wij daarop een gouden munt zagen, met een gat er in, waar- aan een stuk van een ketting was vastgemaakt kon ik een uitroep niet onderdrukken. „Van oom Joseph", fluisterde ik dicht bij Cherry's oor. Noch Bryce, noch Pepita schenen dat precies te hooren, maar Cherry begreep onmiddellijk wat ik meende en wist de aan dacht daarvan voor een oogenblik af te leiden Hij nam de munt in zijn hand en onderzocht die nauwkeurig. „Een Amerikaansch tien-dollar stuk", zeide hij. „Hm, een mooie munt ook, En waar heb je dat gevonden?" ,,Dat gebeurde zoo; juffrouw Marigold en ik wandelden langs de voet der rotsen daar bi Fliman's End. Er is daar een soort van nis, zoo iets als een kelder. Ik vond die munt daarin tusschen het zeewier." „Zag het er naar uit, alsof die munt daar lang gelegen had?" viel Cherry in de rede, „Lag er zand of iets anders op". „Neen ze zag er juist uit zooals nu, Het leek mij of iemand haar pas had laten vallen en dat zij gevallen of gerold was tusschen het zeewier. Maar dat is nog niet alles. Er zijn voetstappen in die nis, dat moet u zeker gaan zien. Ze zijn van een man en van een groo ten kerel ook. En zij leiden recht over het zand, het is daar vast, wit zand en het zijn daarop de eenigste sporen. Wij hebben niet ge keken waarheen zij liepen. Neen, we gingen haastig terug om u te zoeken en daar u er niet meer was, zijn we naar Veller gegaan." „We zullen met z'n alien daar kijken", zeide Cherry. Hij keek naar Veller en vroeg: „hoe dicht kunnen wij met den wagen komen bij dat punt?" „Tot het einde van de laan, langs ons huis kunnen wij rijden", riep ik uit. „Stap maar in ik zal den chauffeur den weg wijzen." De vier anderen gingen in den wagen ik zette mij naast den chauffeur. Op een gegeven oogenblik boog Cherry zijn hoofd over het lage scherm en vroeg dicht aan mijn oor; „is het ze ker, dat die munt van je oom is?" „Zoo zeker als wat. Zij viel mij bijzonder op zij hing aan zijn horlogeketting." Hij knikte en sprak nog zachter. „Uitste- kend! spreek er echter niet over als wij uitstappen", fluisterde hij, De wagen bracht ons tot op een kwart raijl van Fliman's End. Nadat wij waren uitgestapt liepen wij over een veld en toen wij aan het stand kwamen volgden wij de kust tot bij de rotsen. Er waren verschillende grotten of nis sen in die rotsen; de grot waarheen Bryce ons bracht lag op het Westen, uit de opening had men een ruim uitzicht langs de bochtige kust tot Kingshaven in de wazige verte. En binnen ir. die grot lagen verschillende hoopen drijf hout en zeewier, daarin gespoeld door dc krachtige winden, die dikwijls van den Atlan- tischen Oceaan in het Kanaal bliezen. „Daar heb ik de munt opgeraapt!" riep Bry ce uit, wijzende naar een hoop zeewier achter in de grot. „Precies daar! En kijk nu eens naar die voetsporen. Er zijn er een massa hier in de grot en ziet u wel, zij gaan in een rechte lijn daarheen." Cherry keek rond en scheen een idee te krij- gen. „Blijf jullie alien staan, waar je bent", zeid* hij, ,,laat mij even rond gaan kijken." Hij keerde terug op den weg, dien wij geko men waren en ging daarna over een korten af- stand weer op zijn schreden terug; vervolgens voegde hij zich weer bij Veller en mij. „De voetstappen zijn daar duidelijk genoeg", zeide hij. „Ze zijn van een zwaren man met groote voeten, die hier is gekomen ongeveer langs denzelfden weg als wij van het einde van de laan over het veld. Dit echter interres- seert mij niet bijzonder wat ik wel gaarne wenschte te weten is, waar zij heen gaan". Hij wees naar de voetstappen, die van af de grot westwaarts liepen en terwijl hij er bij ons alien op aandrong om ter zijde daarvan te loopen, begonnen wij met ze zeewaarts te vol- gen. Het zand was wit, droog en vast, zoodat de sporen zeer duidelijk waren. De man, die ze gemaakt had was blijkbaar rechtstreeks met een bepaald doel naar een bepaald punt ge gaan. - 4

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5