Landbouw en Veeteelf. PUROL de Hollandsche properheid! Henkel's gewild Schuur- en Reimgingsmidri<r»l 1 Kunst Rechtszaken initiatief nom, otn aan het einde van het sei- zoen, op punten den uitslag voor de vereeni- ging te publiceeren, en haar zoo noodig van advies dienen. De heer Den Das dankte beide sprekers in korte woorden, memoreerde daarna nog het verlies, door bedanken, van twee beste leden, n.l. de dames D. Mooij en A. Volkers, waar- na hij onder dank deze best geslaagde avon- den kon sluiten. WARMENHUIZEN. Deze week heeft zeer weinig verandering gebracht in de prijzen en aanvoer. lets bij- zonders, van veel lagere markt of meerdere vraag der producten valt er dus niet te ver- melden. De aanvoer van witte kool was eer- der minder dan meer dan de vorige week Woensdag was de aanvoer grooter dan de andere dagen en werd er reeds 52300 K.G. aangevoerd. De prijs was ook lager en de beste kwaliteit en het gewilde gewichts- kool kon niet die prijs van de vorige week halen. Voor 4 de 100 K.G. werd er beste 4 pondskool verkocht. De hoogste markt was 4.70. Heel goede 2de soort bracht hoog- stens 2 op en de kale kool gemiddeld voor J 1.50 per 100 K.G. De minimumprijs van 60 cts. werd ook soms nog besteed. Dit zijn niet meer als veevoederprijzen voor men- scheneten bestemd. De witte kool bracht ge middeld 1 op per 100 K.G. Deze prijs was niet lager dan de vorige week maar ook niet veel beter. De voorraad witte kool was blijk- baar nog niet geraamd. De minste dagaan- voer was nog resp. 62400 en 70700 K.G. per dag. Met de Deensche kool wil het ook nog niet vlotten. Gemiddelde prijs is 2.50 per 100 K.G. Enkele partijtjes voor 3.50 maar ook meerdere soorten voor 1.50 per 100 K.G. Vrijdag en Zaterdag was de aanvoer van dit soort kool ongeveer 20.000 K.G. per dag. Gewone en grove uien brachten op van 3.70 tot 4 per 100 K.G. De aanvoer was anders zeer gering, slechts 3 dagen werd er uien aangevoerd en een dag was er maar 500 K.G. en de beide andere dagen 3000 K.G. Dus dat ruimt nog niet hard op. Don derdag werd er weer eens gele kool aange- bracht 2075 K.G. lste soort bracht op van de 5.10 tot 5.40 en 2e soort 2.20 tot 4.10 per 100 K.G. Zaterdag was de aan voer 7400 K.G. die verkocht werden voor mindere prijs en wel van 3.30 tot f 4.90 per 100 K.G. Dinsdag was er 1050 stuks bloemkool aan de veiling. De le soort bracht op ruirn 20 per 100 stuks en de 2e soort 5 tot 6 cts. per stuk. Zaterdag was de prijs iets minder. Toch werd voor de lste soort nog boven 15 besteed, maar de 2e soort was de helft af, voor 2 en 3 cts. per stuk werd dit soort bloemkool reeds verkocht. Woensdag bracht 175 K.G. nep 5 op en Zaterdag waagde het nog iemand met 450 K.G. blau- we aardappelen, die niet meer als 2.90 kreeg voor de 100 K.G. Witkrop bracht niet meer op als 2.70 per 100 stuks en de no teering voor de bijna laatste tomaten, was Donderdag voor A-soort 22 cts. per kilo en C-soort 16 cts, wat nog een goed eind is in dit overzicht. U altijd Ata gebruikt te poetsen en te schu ren, dan heeft U schik m Uw werk. Er gaat niets boven het beproefde „Ata" om Alles blijft als nieuw door heer Wittenberns van den reeder Clemens Bos. Men kan mceilijk den gewetenloozen landhaai beter uitbeelden, z'n spel was ge heel af, vooral in het 4e bedrijf. We kunnen niet alien noemen, doch ook de houding der visschersvrouwen, die in den angstigen nacht bij storm en bliksemlicht samenscholen en oude herinneringen ophalen was goed. Ove- rigens lijkt ons't 3e bedrijf wat te lang. Re- sumeerende zijn alle rollen, ook de minst be- duidende, volkomen tot hun recht gekomen. De tweede tooneelavond van „Falkland" in dit seizoen is ten voile geslaagd. greep, tegen haar zeide: „Gooi maar niet juffrouw, ik zal U niets doen" De vrouw slaagde er met behulp van haar echtgenoot in den man te grijpen. Deze zag echter nog kans te ontsnappen. De politie kon hem achterhalen. Ook bij een tweeden bewoner uit deze laan bleek ongewenscht bezoek te zijn geweest. WAARLAND (HARENKARSPEL). Het landbouwbedrijf in eigendoni toebehoo- rende aan de wed. van D. Bruin, is verhuurd voor den tijd van 4 jaren aan P. Bakker te Heerhugowaard voor 950 per jaar. Inbe grip huis en schuren is dit bedrijf groot 3.71.40 H.A. NOTARIEEL EXAMEN. Voor het derde ^edeelte van het no- tarieel examen zijn geslaagd de heeren H. Bakker te Oosthuizen, H. de Boer en P. de Boer te Hoogwoud, C. Haremaker te Hippolytushoef. Laatste berichten. Wederom is ker geworden. HEILOO. ons dorp een mooi pand rij- Onder architectuur van den heer L. Bouwman is aan den Rijksstraatweg, bij Tuindorp, een gebouw verrezen, dat in de buurt goed uitkomt. De heer D. Bos heeft zijn huis laten slo- pen en een mooi woon- en winkelhuis ge- bouwd, terwijl de overbekende smederij van een nieuwe pui is voorzien. De heer Bos had als dorpssmid, vooral voor hoefbeslag, een reputatie die ook naar buiten uitkwam, en de steeds toenemende drukte en bouwvalligheid van het huis dwongen hem tot verbouwen. Aan de smederij is een winkel gebouwd die goed uitkomt en de bekende ijzerwaren voor boer en tuinder bevat, nu nog aange- vuld met timmermans- en metselaarsgereed- schap. De heer Bos heeft ook de alleen-ver- koop van Hoekstra's schaatsen. De uitvoer- der, de heer P. A. Holtes heeft met dezen nieuwbouw eer in gelegd. Als gewoonlijk was een schat van bloemen aanwezig als ge- tuige van het medeleven met het streven van dezen onvermoeiden werker. „Op Hoop van Zegen" door Falkland. 't Is zeker al wel voor de vijfde keer dat we een opvoering van Heijermans' meester- werk „Op Hoop van Zegen" zagen. ..Falk land" bracht dus voor ons geen nieuws. maar toch hebben we met onverdeelde aan dacht de opvoering aanschouwd Voor dezen avond van tooneelkunst was groote belangstelling want ,,De Rustende 'Jager" was geheel bezet. Onder de aanwe- zigen bevonden zich meerderen uit het nabu- rige Limmen en Akersloot. De bezoekers zullen geen spijt hebben ge- had. Wat de regisseur Rossenbacker met de zijnen bereikt, grenst aan het werk van be- roepsspelers. Niets was ontzien voor de uiterlijke verzorging van de visschers, vooral de kleurige kleeding der meisjes en vrouwen, waarbij toch ook de armoede duidelijk waar- neembaar was, was geheel af. Daarover niets dan lof. „Op Hoop van Zegen", het spel van de zee in vier bgdrijven is genoegzaam bekend, zoodat we aangaande het stuk niets meer behoeven te zeggen. Het is de leden van „Falkland" gelukt, de wanverhouding in de maatschappij, die in dit tooneelwerk behandeld wordt, zeer scherp te belichten, zoo scherp, dat men ge- boeid was en een speld kon hooren valhn. De scenes waren zoo beklemmend, dat men tot tranen geroerd was en meerderen lieten aan hun tranen den vrijen loop. Mevr. BosJoosten gaf een uitstekende creatie van Kniertje, vooral in het 2e en 4e bedrijf. De heer Rossenbacker was als Geert n zijn opstandigheid voortreffelijk. De allerminst benijdenswaardige rol van Sarend werd door den heer G. Bakker goed uitgebeeld, bij de scene in het tweede bedrijf was zijn spel geheel af. Mevr. De GierDe Vries gaf van het begin tot het einde een su- blieme vertolking en op het laatst van het 4e bedrijf was zij onverbeterlijk. Cobus was als diaconiemannetje onbetaalbaar. Nog nooit hebben we den heer A. de Gier zoo best ge zien. De onbenullige, bijna zwijgende roi van Daantje, werd door den heer Koch Jr goed weergegeven. Een mooie creatie gaf de AFLOOP AANBESTEDING. Door de N.V. A. Meiboom alhier werd hedenmiddag aanbesteed het bouwen van een pakhuis, gelegen aan de Oudegracht No. 40. Architect was de heer P. J. van der List. Er waren 18 inschrijvers, die als volgt had- den ingeschreven: P. Koot en P. Molen te Alkmaar f 8735; IJ. Kronenburg te Heiloo /8850; J. Bakker te Alkmaar 8975; R. Holman te Alkmaar 9090; P. Diepen te Bergen 9290; M. Duinmeijer te Alkmaar 9365; J. Pilkes te Alkmaar 9440; N. Tromp te Alkmaar 9543; H. Balder te Alkmaar f 9777; C. Noort te Bergen f 9786; W. Geeltjes te Broek op Langen- dijk 9859; K. Bakker te Bobeldijk 9885; Fa. F. H. Ringers Zn. te Alk maar 9985; R. J. Bot te Alkmaar /9989; J. Velthuis te Alkmaar 10150; N. Bol- ten te Heiloo 10200; R. K. Koppen Zn. te Alkmaar 10253; J. v. Dijk te Alk maar 10325. Gunning aangehouden. DOODGEREDEN. Vamorgen stond voor de rechtbank een zekere K. terecht, die op den avond op 6 Oc tober bij Wijchen een zekere K. met zijn auto had doodgereden. Verschillende cafe- houders werden als getuige gehoord. Uit dit verhoor kwam vast te staan, dat het slacht- offer op den bewusten avond onder den in- vloed van sterken drank is geweest. Het O. M. eischte ee ngevangenisstraf van een week. AANRIJDING. Maandagavond is op den rijksweg onder Linrrt de voerman v. d. B. uit Haelen aange- reden door een auto van den heer M. uit Venlo. De voerman werd zoo ernstig ge- kwest, dat hij naar het ziekehuis te Roermond werd vervcerd. De auto werd licht bescha- digd. Het ongeluk zou te wijten zijn aan het verblindende licht van een tegemoetkomenden auto. MET EEN STOEL DOODGESLAGEN Tijdens een twist in huis sloeg hedenmid dag de 37-jar. Th. in de Bloemstraat zijn kostganger, den 72-jar. V.V., met een stoel dood. De dader meldde zich zelf bij de aan, waar hij den moord bekende. politie OPVOLGER VON FRIJTAG DRABBE De voorzitter van het Centr. stembureau heeft wegens het overlijden van den heer J. H. J. L. von Frijtag Drabbe in diens plaats tot lid van den gemeenteraad benoemd ver- klaard den heer J. Gottschalk. ZIGEUNERS. Nadat eenige weken de zigeunersbende in Belgie kalm was gebleven, pogen thans de Belgische gendarmen hen weer naar de Hol landsche grens te drijven. Zoo poogde gister een groote groep onder Zundert de grens te overschrijden. Dit werd door de Nederl. marechaussees verhinderd. In verband hiermede is het afzetten van den geheelen grensstrook van Tilburg tot Zeeland gelast. 1 HET MANNENKOOR EN DE KUNST. Gedurende een groot aantal jaren had ik gelegenheid kennis te maken met een aantal Toonwerken, die meer speciaal het ,,Maiihen- koor" betreffen en komt het mij voor, dat het „Mannenkoor" als Toongedicht, er niet op vooruitgaat. Ik wil het hier niet hebben over de technische behandeling van een Toon- werk hiervoor mis ik de geschoolde kennis. Waar ik op wensch te wijzen is het feit, dat men bij het toonzetten van een gedicht, zich te spoedig laat beinvloeden door de klank- maat. Men leest een gedicht en laat zich al dade- lijk door de muzikale cadenza meenemen althans als het gedicht maatvol is geschreven. Dit schijnt mij toe niet het echte te zijn en is waarschijnlijk de oorzaak, dat we wel nieuwe „Koren" ontmoeten, die wel knap bewerkt werden, doch geen Toongedichten zijn en niet een muzikale weergave verklanken van het „gegeven" in het gedicht. Dit is mis- schien sterk gezegd, doch het is mijn ge- voelen en dit geef ik weer als iemand die het zuiver doorvoelde mannenkoor, in het belang der kunst, zoo hoog waardeert. Reeds zoovele malen hoorde ik zangers zeggen: „Wat zouden wij nog graag Koren zingen, zooals Hoi, Heinze, Loots niet te vergeten, Brants Buis en Andriesen ze schreven". In hun werken voelde men alles zoo echt natuurlijk en muzikaal verklankt aan, en het was de ziel van het gedicht, die zich in de muziek had ingeweven en d6or de muziek, in verhevene, zonnige of krachtige klanken werd uitgezongen of uitgejubeld. Dit schijnt mij voor een groot deel op waarheid te be- rusten op eenvoudige waarheid, die zijn grond vindt in zuiver muzikaal aanvoelen. Waarom schrijft men zooveel Koren op Latijnsche verzen? Zeker, ze worden ver- taald, doch bijna nooit is het vertaalde ge dicht zoo zuiver en treffelijk als het oor- spronkelijke. Bovendien bedoel ik speciaal het Holland sche gedicht, dat geeft, of kan geven een beeld van het Hollandsche landschap, van de zee. van strijd en levensdrang, of van het vele dat er leeft in ons volk, in haar hoog en innig levenswillen. Dit „gegeven" wil ik ver klankt aanvoelen in een Toongedicht! Of ik dan naar het oude terug wil dat lang niet altijd verouderd behoeft te zijn en me niet kan aanpassen aan de misschien meer moderne verklanking van een gedicht? Neen, niet absoluut, maar wat ik wel wil: dat men de kunst dient natuurlijk en men het gedicht niet omhult met een weefsel, waarvan de kleur en verklanking niet in overeenstem- ming is met het gedicht zelve. Men moet het „gegeven" van een gedicht op de allereerste plaats goed kunnen aanvoelen, en door goed lezen, het trachten te verstaan. Men moet dit gegeven koesteren in de ge- lijkgestemde ziel, dan kan men, neen, dan m£g men als Toondichter scheppend beelden. D5n zal men begenadigd kunnen worden en oogsten wat in de louterende ziel is gegroeid dan is men in trouwe een dienaar der kunst, en kan men voor een moment zijn: de Heilige, de van God begenadigde. GEORGE HAAK. ONDERSCHEIDING. Naar we vernemen is dr. A. R. Philips directeur der Philips fabrieken, benoemd tot Grootmeester in de orde Merite Industrial van Portugal. ONGEWENSCHT BEZOEK. Hedennacht pl.m. 3 uur ontdekten de be- woners van een perceel in de St. Anthonie- laan onraad. De vrouw zag in een hoek van de kamer een onbekende man staan, die, toen hij zag dat de vrouw een vaas van de tafel DE LANGENDIJKER GROENTEVE1LINGEN. Het is om dezen tijd van het jaar altijd slap, hoorden we verschillende bouwers ver- kondigen. De vraag uit het buitenland, in het bijzonder Duitschland, heeft dan buitenge- woon weinig te beteekenen, daar meestal de tuinbouw daar nog voldoende oplevert om aan de vraag te kunnen voldoen. Men maakt zich dan ook nog niet ongerust over die weinige belangstelling, hoewel velen toch liever hadden, dat nu reeds vraag naar hun winterproducten kwam. En dat is te begrijpen. De buitengewoon groote voorraden zullen toch een plaatsje moeten vinden en nu is het ontegenzeggelijk waar, dat zelfs bij groote kwantums winter- kool wel eens hooge prijzen zijn gemaakt, doch de kans, om gunstige financieele resul- taten te verkrijgen, is als vanzelfsprekend grooter bij geringe voorraden dan bij over- vloedige. Loopt de winter mee, d. w. z. heeft men veel koud en vriezend weer, gepaard gaande bovendien met sneeuw, dan is er in het buitenland doorgaans behoefte aan onze stapelgroenten. Immers in het buitenland ver- staat men de kunst, om kool en andere win terproducten te bewaren, nog niet zoo als hier en het schijnt wel, dat de Langendij'kers in die kunst bovenaan staan. In Sleeswijk Holstein b.v., waar de koolteelt op uitge- breide schaal w;ordt uitgeoefend, wordt de kool ingekuild als bij ons de aardappelen, wat de tuinbouw-organisatoren op hun ex- cursie, welke een paar jaar geleden werd gedaan op instagnatie van het Centraai Bureau uit de veilingen in Nederland, hebben opgemerkt. Dat op deze wijze dit product niet zoo lang kan worden bewaard als aan Langendijk, waar de kool wordt bewaard in boeten of schuren en ze wordt behandeld op een manier, die doet zien met welk een zorg deze wordt behandeld, is alleszins begrijpe- lijk. Zoodat de Langendijker tuinbouwers, nu alles vol kool zit, ja zelfs buiten wordt opgeslagen bij gebrek aan ruimte binnen niet bevreesd zijn, dat de concurrentie uit het buitenland veel nadeel zal doen. Deskun- ,digen beweren zelfs, dat een grootere uit- breiding van den tuinbouw in ons eigen land niet de vrees moet wekken, als zou er dan gevaar voor overproductie ontstaan. Als we zien, hoe in tuinbouwstreken die cultuur op meer intensieve wijze wordt beoefend, de oppervlakte daar steeds grooter wordt en in plaatsen, waar de tuinbouw tot voor kort niet bestond, deze bron van bestaan opkomt naast landbouw en veeteelt, mag men aan- nemen, dat velen er zoo over denken. Gezien bovendien het feit, dat tal van vooraanstaande personen uit landbouwkringen opwekken. zich toe te gaan leggen op den tuinbouw, mag de conclusie niet gewaagd heeten, dat voor een teveel aan tuinbouw nog geen ge vaar bestaat. Intusschen zijn de meeste tuinders nog niet bijzonder gerust op de resultaten van den aanstaanden winter en wij kunnen het ons- indenken, dat men, nu de zomer en de herfst over't geheel genomen te wenschen hebben overgelaten, met meer dan gewone belang stelling de factoren nagaat' en bestudeert, welke invloed kunnen oefenen op de prijs- zetting der Langendijker stapelproducten. De afgeloopen week gaf nog weinig be- moedigende perspectieven, daar de prijzen eer achter- dan vooruitliepen. In Kennemerland blijkt men op het oogenblik beter tevreden te kunnen zijn dan aan Langendijk en om- streken en in De Streek haalt men de laatste weken den aehterstand in van den afgeloopen zomer, doordien de bloemkoolteelt daar goed is gelukt, in tegenstelling met die in dit tuin- bouwcentrum, en de prijzen buitengewoon hoog kunnen g\noemd wordea. Hadden de Langendijker tuinders ook maar zoo'n buiten- kansje! De prijzen van bieten en wortelen wijzen al heel weinig in die richting. Een prijs toch van ongeveer f 2.50 voor peen, en een van 1.502.60 voor bieten is veel te laag. Te Noord-Scharwoude werd Maandag zelfs maar 0.80f 1.40 voor bieten betaald, Zaterdag niet meer dan 70 cents per 100 Kg. Spruitkool bracht 20.20— f 23 op Chineesche kool had weinig standvastige prijzen. Werd Maandag te Broek gemiddeld 4 besteed, en Dinsdag te Noord-Scharwoude f 4f 5, Donderdag was de noteering aan deze veiling 1 30—/ 2.30, te Broek f 1.50 tot f 3, terwijl Zaterdag te N.-Scharwoude van 13.70 werd betaald. Aan beide veilingen werden rond 26000 stuks aange voerd. Lage prijzen blijven maar steeds voor de uien betaald worden, hoewel op het laatst der week een kleine»opleving viel waar te nemen. Was in de eerste helft der week de maximum-prijs steeds beneden de f 4 ge bleven (veel werd ook voor ongeveer f 3.50 verkocht), op het eind steeg deze tot f 4.40. Drielingen brachten in doorsnee een rijks- daalder op. Nep, welke in de eerste dagen der wjeek van 4.30—/ 4.90 opbracht mon- ieerde de laatste dagen tot 5f 5.20 Grove •uien werden verkocht voor 370—/ 4.30. In totaal werden iets minder dan 9 spoor- wagens aangevoerd. De aan de Broeker veiling verkochte aard appelen, Eigenheimers, brachten f 2.20 tot f 2 40 op. Aan de veiling van den Noordermarktbond werd voor Sehotsche muizen f 1.902.50 betaald; blauwe brachten f 3f 3.10 per 100 K.G. op; Bravo's golden 2.10; Drie lingen 2.402.70. De bloemkoolprijzen lieten niets te wen schen over. Maandag waren ze te Broek f 25 70f 28.10 voor eerste soort, 8.50 een f 40 per spoorwagen achteruit liepen. De aanvoer beliep, ondanks de groote drukte met kool binnenhalen, nog 76 spoorwagens, waarvan een deel, die bestemd was, als sneezenkool te worden verkocht, doch waar- voor op die wijze niet voldoende prijs kon women gemaakt. Of het nu beter is geweest, mag met recht gevraagd worden. Met de geel kool liep het ook mis. Was de prijs van deze tot nu toe het best geweest (er is weinig gele kool dit jaar), deze week liep hi] beduidend naar omlaag. Aanvanke- Ii]k werd voor het meest gewilde kleingoed nog 6 of iets meer betaald, Woensdag de hoogste noteeringen op f 5.40 en o.i 0, terwijl de laatste helft der week niet meer dan 4.80 in maximum kon worden voor groote kool werd toen van tot 3.60 betaald. Aan de Broeker veiling i vei gele ken met de vorige week gemiddeld een f SO per spoorwagen minder gemaakt te Noord-Scharwoude, waar de prijzen niet in die mate waren achteruitgegaan, gemiddeld een f 50. De aanvoer beliep 20 spoorwagens. Witte kool, bestemd voor de zuurkool- fabrieken, bracht geringe prijzen op Bij hooge uitzondering werd voor de beste kwali teit f 1.40 betaald. De meeste ging weg voor 1 7aterdag werd aan de Broeker veiling f 0.501 betaald, te Noord-Scharwoude 0.80f 1.10. Aangevoerd werden 25 spoorwagens. Voor verminderde prijzen werd ook de Deensche witte kool verkocht. Was aanvanke- lijk de prijs al niet hoog: 3 voor de beste en meest gezochte, 2 voor de groote of eenigszins kleinere van geringe afwijkende hcedanigheid, later kon als maximum aan de 2 veilingen niet meer dan f 2.50 en f 2.70 worden gemaakt. Voor de grootste werd 1.10f 1.70 betaald. ook wel niet meer dan wagen zijn gemaakt. De aanvoer beliep 34 10.000 K.G. Gemiddeld f 1.80 per zal dan spoor- spoorwagens van Pijnlijke Kloven f 10.20 voor twede soort, te Noord- Scharwoude f 22—26.10. Wel konden deze hooge prijzen in den loop der week niet ge- handhaafd worden, maar toch werd de laatste dagen van 1823.40 voor eerste en 511 30 voor tweede soort gemaakt aan de Broeker veiling. Te N.-Scharwoude, waar de aanvoeren geringer waren, kon toen van f 10.80 tot f 20 worden gemaakt. Aan beide markten werden rond 34500 stuks aan gevoerd, waarvan 27000 aan de veiling van de L. G. C. Roode kool liep ook in prijs achteruit. In den aanvang bracht ze aan de Broeker veiling f 2.90—5.40, aan die van den Noordermarktbond f 2.205.10 op Voi- gende dagen werd de 5 in maximum niet meer bereikt, zoodat voor de 3-pondskool van de beste kwaliteit 4.50 werd gemaakt Groote kool bracht toen van f 1.90f 2.40 op Zaterdag waren de prijzen te Noord- Scharwoude 2—f 4.10, zoodat ze gemiddeld GEWELDPLEGING OF ZWARE MISHANDELING. In stakingsdagen. Voor 'de rechtbank te Winschoten hebben drie arbeiders uit Veelerv^en en Vriescheloo terechtgestaan wegens openbare gewelple- ging, subsidiair zware mishandeling. Hun wordt ten last gelegd, dat zij op 17 Augus tus (tijdens de landarbeidersstaking in Oost- Groningm) te Vriescheloo den werkwilliga J. Haarsma hebben geslagen en geschopt, waarbij een hunner hem met een mes zoo- danig heeft gestoken, dat daardoor levens- gevaar ontstond. Haarsma kreeg ook een vrij ernstige wonde aan het hoofd, hem toe- gebracht met een hooivork. Uit de verhooren bleek, dat Haarsma en een andere werkwillige of, zooals zij hier g<> noemd worden, „volontair", bezig waren, op een korenveld van den landbouwer Huizing een voer koren op te laden. Zij waren daar- niede juist klaar, toen de drie verdachten kwamen en hun vroegen, of zij nog niet van plan waren, het werk neer te leggen. Haar* sma stond bij den wagen, zijn college er bo ven op. Op een oogenblik, dat Haarsma met den rug naar de drie mannen stond, kreeg hij opeens een klap m;t een hooivork op het achterhoofd, zoodat het hem duizelde. Toen hij zich omkeerde, kreeg hij nog een paar klappen, zoowel van den tweeden als van den derden verdachte. Toen gingen de drie mannen aan den haal en hij bemerkte, dat hij een mes in de zijde had. Hij trok het uit de wonde. Inmiddels was zijn collega bezig ge* weest van den wagen te klimmen aan de an- dere zijde dan waar de mishandeling plaats j had; deze had van het geheele geval niets gezien. Hij kwam beneden, toen Haarsma den laatsten klap kreeg en zag toen dat deze gewond was aan het hoofd en hevig bloedde. Hij hielp hem naar huis. Bij het getuigenverhoor ging het in hoofd- zaak om de vraag, wie den steek heeft toe- gebracht. Er was geen getuige, die den steek heeft zien toebrengen. De verdachten hebben oorspronkelijk alien ontkend en elkander de schuld gegeven. Later heeft de eerste getui* ge een bekentenis afgelegd. Mr. Maitland, aan wien hij deze bekentenis deed, verklaar- de, als getuige a decharge gehoord, dat hij de bekentenis niet als serieus beschouwde. Van het mes, waarmede de daad is gepleegd1, verklaarde verdachte, dat het niet van hsm was. Mr. Weersma trachtte aan de hand van getuigen-verklaringen te bewijzen, dat het mes wel van den verdachte was. Ten slotts werd o.a., omdat een van de gedagvaarde, getuigen a decharge niet was verschenen, do zaak verdaagd. In handige strooiflesschen Prijs 13 cent. Eenigr Importeur E. Ostermann in Co s Handel Mij., Amsterdam Fabrikante: Henkel Cie. A. G.. Dusseldorf fijCSl 1 liOGeis verzacht en $eneesl men met Pijnlijke Kloven

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6