Beurs-Overzichten DaanHoeksema Artikelen Van Putten Oortmeijsr, Paygiep Radiwrsfiscti Weerhericht. AGGH1IA Donderdag 21 November. 7.30 uur, Cinema Americain: De lichten van Broadway (voor elken leeftijd). 7.30 uur, A. B. T.Pas op voor getrouw- de mannen (boven 18 jaar). 7.30 uur, Victoria Theater: Het masker van den duivel (boven 18 jaar). 8 uur, Harmonie, feestavond Alcmaria V v V. uur, De Unie, lezing Vereeniging Ne- derland—Frankrijk. 8 uur, handelsschool, voor de Volksunl- versiteit, lezing van Martien Beversluis over Herman Gorter. 8 uur, Gulden Vlies, Tooneelvereeniging U.l.v.a.d.e.r.o, opvoering van De erfgenamen van Rabourdin. 8 uur, Rem. kerk, Fnidsen, De Genestet- herdenking. 8 uur, Dancing Harmonie, lezing van den lieer A. Ingenool Jr. te Den Haag over ..Wat den middenstand te wachten staat". Vrijdag 22 Nov. 3—11 uur, Ceres, Schagen, biljartwed- strijd kampioenschap 2e klasse. Zaterdag 23 November. 11—11 uur, Ceres, Schagen, biljartwed- strijd kampioenschap 2e klasse handen te oordeelen, was hij iemand die geen ruw werk te doen had. Hij was 30 a 35 jaar, had ten nogal hoog voorhoofd en zijn neus was ietwat opgewipt. Hij had bruin haar en lichte oogen, maar frl. Schulte her- jnnert zich niet of deze blauw of grijs wa- ren. Hij zeide, werkzaam te zijn aan het pcstkantoor te Dusseldorp en het meisje ver- nam dat hij daar een „nogal goede baan" had en chef was ever een aantal personen Hij kocht een pond perziken voor haar en samen aten zij ze op; later vroeg hij of zij ijs beliefde. Zij bedankte, waarop hij voor zichzelf een portie bestelde. Zij merkte op, dat hij in zijn onderkaak twee tanden miste. Later wilde hij haar naar huis brengen. Het was nogal een flink eind loopen en on- derweg dwaalde het tweetal van den grooten weg af en wandelde bijna vlak langs den Rijnoever. Daar, in het donker, deed de man haar voorstellen, waarop zij niet wensciite in te gaan. Zij raakten handgemeen, en op- eens trok de man een mes en bracht haar bliksemsnel veertien steken toe in den nek (zij toonde den reporter een lang litteeken), in bet oor, het hoofd en tot diep in den rug. Zij gilde zoo hard zij kon om hulp, daarop moet zij bewusteloos zijn geworden, want zij herinnert zich slechts, in een ziekenhuis wakker te zijn geworden. Haar gegil had haar leven gered. Het was gehoord door eenige jongelui, die in een tent kampeerden, hetgeen vermoedelijk door haar aanrander ook was opgemerkt. Hij was in kder geval al verdwenen, voor haar redders bij haar wa- ren. Nog een geheimzinnige ge- schiedenis. Niet alleen Dusseldorp, ook Pressburg schijnt een magneet van den Dusseldorp- schen moordenaar te zijn. De Tel. van he denmorgen bevat tenminste een relaas van een geheimzinnig geval in die stad. Het al* daar verschijnende Hongaarsche blad „Hi- rado" ontving gisteren n.1. een schrijven van den volgendai inhoud: ,,Ik ben uit Dusseldorp naar Pressburg gekomen. Mijn volgend slachtoffer is een vrouw, die in de Schcndorfer Gasse woont Haar lijk zai ik in den Donau werpen. Ook aan den hoofdeommissaris van politie heb k hiervan mededeeling gedaan. (w.g.) De cnassamoordenaar van Dusseldorp". De brief is met potlood geschreven; het handschrift is vrij hcuterig of wellicht heeft de schrijver zijn hand verdraaid. Indndaad heeft ook de hoofdeommissaris van politie een soortgeliiken brief ontvangen. ciie een onderzoek heeft laten instellen. Hoewel men het waarschijnlijk acht, dat men met een mystificatie heeft te doen, wordt er toch aan herinnerd, dat in het voorjaar aan den Tiefen Weg het lijk van een meisje Agnes Stecanicky geheeten, werd gevonden; de bedrijver van den moord werd nimmer cntdekt. Voorts werd eveneens in het voor jaar het lijk van een zekere Rosa Kutschera cntdekt. Geconstateerd werd, dat zij het slechtcffer van een lustmoord was gewor den, doch ook in dit geval bleef de moorde naar onvindbaar. Inmiddels heeft zich gister bij de Presburg- sche politie een demi-mondaine aangemeld, die mededeelde in een cafe kennis te hebben gemaakt met een Duitscher. Laatstgenoemde had er zich op beroemd, reeds talrijke vrou- wen om het leven te hebben gebracht en hij had haar bedreigd haar eveneens te zullen .vermoorden, indien zij niet deed, wat hij haar beval. Ook in dit geval heeft de politie reeds een onderzoek ingesteld, doch tot dus- verre is zij er nog niet in geslaagd, den nieu- wen kennis der dame op het spoor te ko- men. Tenslotte bevat de Tel. nog de volgende lijst van de Slachtoifers van „Jack the Ripper". 10 Juni 1928: Johann von Wetz, 8 jaar oud, doodgestoken. 9 Juli 1928: Maria Lappe, kamermeisje, geworgd. 3 Februari 1929: Rosa Ohliger, zes jaar, doodgestoken. 9 Februari 1929: Mevrouw Kiinn, aange- vallen met een mes en als door een wondet gered. 13 Februari 1929: Rudolf Scheer, zeven jaar, doodgestoken. 9 Juli 1929: Anna Goldhusen, kindermeis- je, doodgestoken. 11 Augustus 1929: Maria Hahn, kamer meisje, doodgestoken. 21 Augustus 1929: Emma Gross, publie- ke vrouw, geworgd. 31 Augustus 1929: Heinrich Kornblau, schooljongen, geworgd. 5 September 1929: Mevrouw Mantel, ge wond door messteken. 15 September 1929: Gertrud Hamaclier, vijf jaar, geworgd. 20 September 1929: Mevrouw Scholz, door tien messteken gedood. 25 September 1929: Louise Leuzer, veer tien jaar. doodgestoken. 7 October 1929: Ida Reuter, 25 jaar, met een hamer doodgeslagen. in groote verscheidenheid. 15 October 1929: Elise Dorner, zes jaar, geworgd. 25 October 1929: Mevrouw Meurer, doo- delijk gewond. 30 October 1929: Gertrud Albermann, vijf jaar, met hamerslagen gedood-. 3 November 1929: Maria Frohn, dienst- meisje, geworgd. 11 November 1929: Mevrouw Schulz, ge worgd met een lasso. November 1929? De a.s. Vlootconferentie. De Engelsch-Amerikaansche be- sprekingert. De Engelsch-Amerikaansche voorbespre kingen in verband met de a.s. Vlootconferen tie kunnen, naar de diplomatieke medewerker van de Daily meldt, als geeindigd worden beschouwd. DUITSCHLAND. DE ONTRUIMING VAN HET DUITSCHE BEZETTE GEBIED. De Fransche gendarmerie is Woensdag uit Dienam Lahn vertrokken. De commandant heeft afscheid genomen van de Duitsche auto- riteiten en heeft daarbij zijn leedwezen uit- gesproken, dat hij de mooie stad Diez thans moest verlaten. kust van Amerika is ook waargenomen op het beden hier aangekomen s.s. ..Olympic" Het dagboek van het schip bevat daarover het volgende relaas Op 18 Nov. nam. 3.30 op 42.12 gr. N.B. en 56.56 gr. W.L. werd, bij een snelheid van 20 knoopen, kalme zee, lichten wind en be- wolkte, donkere lucht, op de commandobrug een hevige schok, een trillen, dat twee minu- ten duurde, waargenomen. Kapitein Parket verklaarde, dat hij in de kaartenkamer was en zich terstond naar de brug heeft begeven, maar er werd niets gezien. Hij meende aan- vankelijk, dat het schip een schroefvleugel had verloren of op een onderzeesch wrak was gestooten. Het trillen was zoo hevig, dat het electrische licht in het postruim uit- ging, en dat de passagiers naar het prom-e- nadedek snelden om de oorzaak vast te stel len. De uitkijk in den mast kreeg een gevoel, alsof de machines „volle kracht achteruit" waren gesteld, de machinist meende, dat er een anker was losgeslagen Ten slotte dacht men aan de aardbeving en dit vermoeden werd des avonds door de radio bevestigd. HET RECHT OM TE DOODEN. Wader schiet zijn gebrekkigc dochter dood. Te Two Harbours in Minnesota heeft de bankier Barton zijn dochter, die van haar geboorte af gebrekkig was, (zij was verlamd en doofstom) doodgeschoten en daarna de hand aan zichzelf geslagen. De vader had tevergeefs een vermogen uitgegeven om ge- nezing voor zijn dochter te vinden. De coroner kondigde aan dat er geen lijk- schouwing zou worden gehouden en ver klaarde dat Barton zijn dochter uit mede- lijden gedood had. HITLER HOONT DE D.-NATIONALEN. Met het oencmend succes van het natic- naalsocialisme, zooals dit den laatsten tijd blijkt bij de verkiezingen, zwelt Hitler de kam en doet hij den D.-nationalen zijn diepe minachting voelen. Zoo constateert hij in een artikel in den Volkischen „Beobachter" over het resultaat der gemeenteraadsverkiezingen in Pruisen, dat het de bourgeoisie, niettegenstaande de zaak-Sklarek, niet gelukt is het Marxisme te knotten. Van de burgerlijke partijen met haar „politieke traagheid, halfheid, lafheid en beginselloosheid" moeten vooral de D.-natio nalen het ontgelden. eMt de droevige metho- den van zulke partijen kan men nu eenmaal een beweging als het Marxisme niet met suc ces bestrijden, meent Hitler, waarin hij ver- zekert, dat hij opperbest den afkeer van so- cialisten en communisten voor de burgerlij ke partijen kan begrijpen. Als hij geen natio- naal-socialist was, zou hij, daar hij geen Marxist zou kunnen zijn, tot geen enkele partij kunnen behooren. Voor zijn D.-nationale vrienden heeft Hit ler slechts de troost over, dat, indien er in hun partij geen fronde bestond, zij het mis- schien nog wel tot een klein succ;sje zou- den hebben kunne brengen. Alleen aan de nationaal-socialisten is het te danken, zoo stelt hun leider tenslotte. vast, dat de Marxistische vloedgolf niet nog hoo- ger is gestegen. GERUCHTEN VAN ZIEKTE VAN PRESIDENT HINDENBURG. Een tegenspraak. In het Roergebied werd het bericht ver- spreid, dat het met den gezondheidstoestand van den rijkspresident niet goed gaat. Naar van bevoegde zijde vernomen wordt, zijn deze geruchten valsch. De Rijkspresi dent bevindt zich zeer wel. BELGIE. EEN VROUW OPGESLOTEN. Gedurende vijf jaren. Een dezer dagen ontving de Brusselsche politie een anoniemen brief waarin werd mee- gedeeld, dat op een boerderij te Hofstade, ge- legen op de grens sedert vijf jaren een vrouw in een donker vertrek was opgesloten, en in een ellendig vervuilden toestand leefde. Ver schillende aanwijzingen werden gegeven vsar die vrouw te vinden was. De politie ging naar de aangegeven boer derij en vond in een der vertrekken een zwaar gegrendelde deur. Toen deze werd openge- maakt, kwamen de agenten in een soort ho! heel schaarsch verlicht, waarin een vrouw been en weer liep in een niet nader te beschrij- ven toestand. Een paar zakken in een hoelc dienden als bed, verwarming was er niet en licht evenmin. De vrouw, die 33 jaar oud is, werd naar een ziekenhuis vervoerd. De ouders werden ondervraagd, zij beweerden dat hun dochter zvu'.kzinnig was; een andere verklaring kon den zij niet geven. Buren vertelden, dat de reden van opsluiting was, dat de dochter met iemand wilde trouwen, tegen wien de ouders bezwaar hadden. POLEN. COMMUNISTISCHE RELLETJES IN WARSCHAU. Ofschoon de politie-autoriteiten te War- shau in den nacht van Dinsdag op Woensdag bij een aantal communistische organisaties huiszoeking heeft verricht, en 27 personen heeft gearresteerd, is het Woensdag een gele- genheid van den lOden stichtingscag van de communistische jeugd-internationale toch tot straatgevechten gekomen. De voorgenomen groote demonstratie van de roode jeugd op het Grzijboroshi-plein kon- den niet plaats hebben, doch een communis tische optoeht van 300—500 personen, voor- namelijk jongelingen, trok door de straten der voorstad. Een lid van de geheime politie wil de telefonisch het commissariaat van politie hiervan in kennis stellen, doch werd door de comunisten herkend en tegen gehouden. Tusschen de demonstranten en voorbijgan- gers kwam het tot botsingen, waarbij van re volvers gebruik werd gemaakt. Toen de poli tie aanrukte, verspreidde de massa zich. Een doode en twee gewonden bleven liggen. Twee andere personen zouden eveneens gewond zijn. De gedoode is een passeerende postbe- ambte, terwijl de gewonden tot de communis tische demonstranten behooren. AMERIKA. DE AARDBEVING. 1Vaarneming op de Olympic". De aardbeving van Maandag aan de oost- HET TEAPOT-DOME-SCHANDAAL. Harry Sinclair uit de gevangenis ontslagen. De Amerikaansche petroleummagnaaf Harry Sinclair die in verband met het Tea- pot-Dome schandaal tot een gevangenisstraf van 614 maand was veroordeeld werd Woensdag kort voor middernacht uit de ge vangenis ontslagen. Hij verklaarde, dat hij thans naar zijn volledige rechtvaardiging van zijn handelin gen als eerlijk staatsburger streed, daar hij zonder reden en onrechtvaardig is veroor deeld. Geen Amerikaansche rechtbank zal hem ooit van zijn onrecht kunnen overtuigen. worden gaarne op aanvraag gratis toegezonden. DE LANGE DE MORAAZ, ALKMAAR. TSJECHO-3LOWAKIJE. DE BOULEVARD-PERS. Vergifiiging der moraliteit. De „Prager Presse" maakt met instem- ming melding van verschillende Tsjechische persstemmen tegen de wijze, waarop de z.g. boulevard-pers den laatsten tijd mededeeling doet van gevallen van moord. Het blad spreekt van een opvoeding in het groot dien tengevolge tot misdaad tengevolge van de gedetailleerde beschrijvingen in die pers van cergelijke gebeurtenissen. De „Lidouc Noviny" noemdt deze repor tage een dagelijksche vergiftiging en een neertrekken van het leven in de modder. De concurrentie drijft andere bladen geleidelijk in eenzelfde richting. Het blad acht het daar- om plicht der regeering hier door een be- paalde censuur in te grijpen. Een ander blad beoogt, dat de boulevard- pers in haar jachten naar sensatie geen gren- zen meer kent, het gevoel voor critiek bij het publiek afstompt en de massa demoraliseert Waarna het blad eveneens aandringt op maatregelen tot bestrijding van dit euvel. Oinnenland Spoorwegongevallen. Alleen materieele schade. Loccmot'.ej te Zaandam ontspoord. Gisteravond te ongeveer acht uur is op het spoorwegemplacement te Zaandam de loco- motief van een goederentrein, welke in de richting van Amsterdam reed, met twee as- sen ontspoord1, vermoedelijk tengevolge van een verkeerden wisselstand. Onmiddellijk is uit Amsterdam een werkwagen vertrokken, waarvan het personeel tot laat in den avond bezig was met het weder op de rails brengen der machine. Daar men als gevolg van dit ongeval slechts de beschikking had over een spoor, ondervond het personen- en goederen- vervoer in beide richtingen vrij aanzienlijke vertraging. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. Treinongeval bij de „Zuiderpoort Gisteravond om ongeveer kwart over vijf heeft nabij het Muiderpoortstation te Amster dam een spoorwegongeval plaats gevonden, waardoor het treinverkeer belangrijk werd ontwricht. Trein 2342, die te 17.03 uit het Gooi aan het Muiderpoortstation aankomt, wordt daar om- gerangeerd en vertrekt te 17.23 weer naar het station Muiderpoort in de richting Hil- versum. Nadat de trein uit het Gooi was aan gekomen en door de passagiers was verlaten, reed hij, zooals gewoonlijk, voorbij het stati on om achteruit weer langs het perron van vertrek voor te rijden. Door een verkeerden wisselstand, waarvan de oorzaak nog niet geheel vast staat, reed de trein achteruit en kwam op een voor het station loopend spoor terecht. De trein reed met vrij groote kracht op het stootblok in, dit werd weggeslingerd en kwam op het daarachter liggend seinhuis terecht. De achterste wagon liep omhoog en kwam met de buffers in het kolenhok van het wachthuis. Onder een hoek van 45 graden half in het seinhuis geboord, bleef de wagen liggen. Het huisje zelf werd ontwricht en de verbindingen met de uit dit seinhuis bediende electrische wissels en seinen werden voor een deel verbroken. Dientengevolge moesten bij de verschillende seinen wisselarbeiders ge- plaatst worden en moesten eenige herstel- werkzaamheden worden verricht, alvorens de voornaamste wissels ten minste weer met de hand bediend konden worden. Een en ander had ten gevolge, dat de van het Centraai Station komende treinen met belangrijke ver traging het station Muiderpoort konden be- reiken en dat dien ten gevolge vooral de ver bindingen met het Gooi totaal werden ont wricht. Sommige treinen vertrokken met 114 uur vertraging. Later in den avond kon den treinenloop weer min of meer op normale wijze geschieden. Alvorens de in het huisje vast zittende wagon eruit getrokken kon wor den moest men het geramde huisje, dat lich- telijk voorover helde, aan verschillende kan- ten schoren. NAAMLOOZE VENNOOTSCHAP „DE ARBEIDERSPERS". De strekking der arbeiderspen. In verweer hetgeen door „De Socialist" en De „N.R.Ct." op zijn redactioneel beleid is aangemerkt, bevatte „Het Volk" van Dins dagavond een artikel, waaruibwe het volgen de overnemen: Na een beschouwing waarin wordt uiteen- gezet, dat de redactie er weinig voor gevoel t op dergelijke critiek van „De Socialist" in te gaan, zegt zij: Intusschen beweegt ons de omstandigheid, dat de „N. Rott. Ct." zoo nadrukkelijk in- stemming met de kritiek in „De Socialist" be- tuigt, en de speciale publikatie in „Het Volk", waaraan de kritiek ?ich ditmaal vastknoopt, er een en ander over op te merken. Hierna geeft ze een beschouwing van het geen haar door „De Socialist" verweten wordt (men zie ons nummer van Dinsdag), waar na ze vervolgt: Men ziet, dat wat onze partijgenoot Sal. Tas ons verwijt, „sensatiezucht" in zake Gies- sen-Nieuwkerk, hetzelfde is wat de minister van justitie als vermoedelijke spreekbuis van hooge Haagsche justitieele kringen ons tot een grief heeft gemaakt en wat te voren ook reeds in de „N. Rott. Ct." geventileerd was. Het verwondert ons dan ook volstrekt niet, dat de „N. Rott. Ct.", met haar begrijpelijke conservatieve opvattingen omtrent het „ge zag" dat niet „aangerand" mag worden, de beschouwingen uit „de Socialist" met instem- ming overneemt. Wel echter bevreemde het ons, dat het in het bijzonder „links-socialis- tisch" geacht wordt, om zulke kritiek op ons uit te oefenen. Wij verkeerden tot dusver in de meening, dat onze strijd om twee onschul- dig veroordeelden aan de grijpklauwen van politie en justitie te ontrukken, om de schro- melijk-lichtvaardige, ontstellend vooringeno- men wijze aan de kaak te stellen, waarop de justitie in dezen met het levensgeluk van on- schuldigen gespeeld had, een lot dat ieder onzer boven het hoofd kan hangen, wij meenden daarbij op de instemming van al onze partijgenooten te kunnen rekenen, terwijl wij speciaal niet konden vermoeden, dat zich bijzonder „links" achtende partijgenooten geen waardeering zouden hebben voor de doortastende, niets of niemand ontziende wijze, waarop wij in dezen-- tot de zege- praal van het recht hadden bijgedragen. Wij blijken echter een andere „zucht" on- derschat te hebben, n.l. de zucht, in de omge- ving van „de Socialist" heerschende, om zoo- veel mogelijk met leidende partijorganen van meening te verschillen. En zoo wordt „sensa- tiezucht" gezien in wat een strijd om recht was. Zoo worden als „moordverslagen" ge- disqualificeerd de publikaties die de klaar- blijkelijke onschuld van justitieslachtoffers aantoonden. Zoo wordt ons „een ideaal" ont zegd, waar wij een rechts-ideaal bezig waren te dienen. Zoo wordt als verwijt tot „Het Volk" aangevoerd, dat „een burgerlijk blad zich met vreugde op een dergelijke zaak kan werpen", terwijl juist een burgerlijk blad als de „N. Rott. Ct." den heer Stuij, den pleitbe- zorger van de onschuldig veroordeelden, af- gewezen had voordat „Het Volk" zich tot zijn beschikking stelde, en een ander burgerlijk blad, „De Telegraaf", zich, evenals tot onze ontsteltenis de schrijver in „De Socialist", tegenover ons als verdediger opwierp van deh gevaarlijken rechercheur De Jong. Wij meenen dat in „De Socialist" de strek king der arbeiderspers al zeer slecht gezien wordt, wanneer daar de meening wordt uitge- sproken, dat deze zich uit vrees voor „sensa- tie" van een rechtsstrijd zou moeten onthou- den. De meest strijdvaardige socialisten heb ben het steeds als hunne taak beschouwd, tegen de machten van het behoud het recht U dienen. Zonder een gevoelig rechtsbesef is voor ons geen integraal sociaal-democraat denkbaar. De redactie van „De Socialist" liet zich cp een geheel verkeerden weg verlokken, door onze houding in zake Giessen-Nieuw- kerk tegen ons uit te spelen, wanneer zij af keurt de strekking om „Het Volk" tot een „al- gemeen nieuwsblad" te maken, d.w.z. al dat- gene te doen bevatten wat de huidige arbd derslezer terecht in zijn krant wil vinden. Al leen op deze wijze zal het arbeidersblad de ervaring bewees het die vele tienduizenden lezers vinden die het behoeft om ook zijn da gelijksche politieke voorlichting in ruimen kring te kunnen verstrekken. Wij ontkennen allerminst, in voile bewustheid dat doel na te streven. Inderdaad streven wij naar „suc- ces". Het succes eener massaal versoreide arbeiderspers. Dat de „N. Rott. Ct." dit met leede oogen ziet, spreekt van zelf. Dat „De Socialist" er aanmerking op maakt, spreekt minder van zelf en geeft ons opnieuw den in- druk, dat in dien kring sekte-verlangens leven, waaraan onze partij sinds lang ontgroeid is. EEN MENSCHENREDDER TACHTIG JAAR. Jacob Koper, de nestor der Zandvoortsche redders, heeft gisteren zijn 80sten verjaar- dag gevierd, in het tehuis voor ouden van dagen te Zandvoort. De verjaardag van den krassen ouden man trok veel belangstelling. Onder de bezoekers was de voorzitter der Zandvoortsche red- dingsbrigade, dr. Willems, die tevens de ge- lukwenschen overbracht van de Italiaau- sche legatie, welke in den persoon van Jacob Koper alien wilde huldigen, die zich bij de redding van Italiaansche zeelieden, speciaal, naar waarnemingen, verricht in den morgen van 21 November. Medegedeeld door het Kon. Nederl.' Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 771.3 te Memel. Laagste barometerstand 734.5 te Seides- fjord. j Verwachting, geldig tot den avond van 22 November: Meest matige Zuid Oostelijke tot Zuidelij- ke wind; aanvankelijk licht tot half bewolkt en weinig of geen regen; later waarschijnlijk toenemende bewolking en eenige regen- wei nig verandering in temperatuur. bij de Salentoramp verdienstelijk gemaakt hebben. In een brief heeft de Italiaansche consul- generaal te Amsterdam de groeten van de in Nederland, speciaal in Amsterdam, woon- achtige Italianen gebracht. Een bloeiende plant en een enveloppe met inhoud vergezef- den dezen brief. EEN ONDERSCHEIDING VOOR MEVR. ESTHER DE BOER VAN RIJK. Naar wij vernemen is mevr. Esther dt Boervan Rijk benoemd- tot Ridder in de Kroonorde van Belgie. DE FRYSKE LIBRIJE OPGERICHT. Onder leiding van dr. G. A. Wumkes, bi- bliothecaris van de Provinciale bibliotheek te Leeuwarden, is dezer dagen aldaar opge- richt „De Fryske Librije", een instelling die in den trant van de Wereldbibliotheek een vrij groote serie gei'llustreerde populair-we- tenschappelijke uitgaven in het Friesch het licht doet zien. Reeds hebben meer dan zestig Friezen hun medewerking toegezegd. Als eerste uit- gave zal eerstdaags verschijnen een studie van dr. G. A. Wumkes over Gysbert Voeti- us. Het ligt in de bedoeling alle maanden een nummer het licht te doen zien. HET LEIDSCHE STADHUIS. Plannen tot herbouw B. en W. van Leiden stellen den raad voor aan den Hilversumschen architect Dudok opdracht te geven voor het ontwerpen van een nieuw raadhuis op de oude plaats aan de Breestraat. Gevraagd zullen worden 2 ontwerpen, het een met behoud van dec ouden gevel, het tweede zonder. DOOR SINTERKLAAS OVERREDEN. De 8-jarige G. P. uit de Mauritsstraat t« Rotterdam is gistermiddag in de Scheepstim- mermanslaan. toen een Sinterklaasstoet pas- seerde, doordat Let publiek opdrong, onder het rijtuig van Sinterklaas geraakt. Met in- wendige kneuzingen is hij naar het zieketi huis aan den Coolsingel vervoerd. DE STAKING TE SLUISKIL. De burgemeester van Axel heeft pan tijen in het conflict aan de cokesfabriek to Sluiskil bemiddeling aangeboden hetgeen door beide partijen werd aanvaard. EEN NIEUWE OPLICHTERSTRUC „De oom uit Amerika Een bewoner van de binnenstad te Am sterdam kreeg dezer dagen bezoek van een ongeveer 45-jarig man, die zich „Wilson" noemde. Hij vertelde te komen in opdracht van een oom der familie uit Amerika. Die oom had cadeaux meegegeven, maar die ston- den nog in Rotterdam. Hij zou echter voor de expeditie zorgen, doch hij had op het oogen blik niet veel geld op zak. Na wat praten kreeg hij 10. Sedert heeft de familie niets meer van mijnheer „Wilson" gehoord. En de cadeaux zijn nog altijd niet gekomen. VERKEERSONGEVALLEN. Een ingewikkelde botsing. Drit auto's vernield. Op den Spaarnwouderweg in de Haar- lemmermeer stond Dinsdagavond een brood- bakker met zijn vrachtauto waarvan de lich ten niet gedoofd waren, terwijl een bakker uit Sloten met paard en wagen naast hem stond in tegenovergestelde richting. In flinke vaart naderden drie auto's en even later ontstond een gecompliceerde botsing. De bestuurder van den voorsten auto kon door de verblin- dende lichten de omgeving niet meer onder- scheiden. Met een grooten zwaai probeerde hij langs de stilstaande wagens te komen, doch reed in den graskant en viel daarna onderstboven. De chauffeur van den tweeden auto kwam met den met een paard bespan- nen wagen in botsing'en viel ook onderstbo ven op den weg. De bestuurder van het derde motorrijtuig bracht het er niet beter af, want die kwam op de beide voorste wagens niet al te zacht terecht. De stukken en brokken op den weg bewezen, dat de aanrijding van ern- stigen aard was geweest, de bestuurders kwa men er echter met enkele verwondingen af De wagens zijn geheel vernield. Kind overerden. Gistermiddag is op den Rijksstraatweg na bij de Arkelsche kerk het 7-jarig dochtertje van F. J., toen het plotseling den weg over- stak, aangereden door een auto, bestuurd door den heer E. L. uit Gorinchem. De borstkas was ingedrukt. Een tragische bijzonderheid. Gistermiddag omstreeks 5 uur reed de on geveer 28-jarige wegwerker O. N. uit Beu ningen in matige vaart met zijn motor op den straatweg naar Hengelo. Hij botste tegen een onverlichten zandwagen, welke hij niet heeft gezien. Hij bekwam een zware hersenschud- ding en brak zijn been on twee plaat$en. Hij werd naar het r. k. ziekenhuis te Oldenzaal vervoerd, waar hij hedennacht is overleden Als tragische bijzonderheid zij vermeld dat de ongelukkige dezer dagen in het huwe- lijk zou treden. EEN GFSTOLEN AUTO. Ten nadeele van den heer Van Hem pen te Eindhoven is een personen-auto staande op de markt voor zijn woning, gestolen. Elk spoor van den wagen ont- breekt. Gebleken is, dat vier in Eindho ven wonende personen met den wagen er vandoor zijiv

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 2