Eltiutsiii! Ccnrant. Ds herbauw van de Abdij te Esmond MHMHM I 1 - <-<-■ HMlHi '.©et-fe--.-;. V, T 'i.A" No. 275 1929 enderd een en derate Jaargang. Uondcrda^ 'II lovembcr Pt owinciaai nieuwa UITGEEST. 25-jarig jubileum afd. Uitgeest R.KV oiks bond en R.Kpropagan- daclub. Zondag was het de dag waarop boven- genoemde afdeeling met haar onderafdeeling haar 25-jarig besiaansfeest vierde. Na de plechtige hoogmis begon de recep- tie, die duurde van 24 uur. Het Gezellengebouw was versierd met bloemen en aan de wand-n waren de vaandels van vele vereenigingen opgc- steld, zoodat het alles een feestelijk aanznn schonk. Aanwezig waren het bestuur der vereeni- ging w.o. 2 leden die nog hebben medege- werkt aan de oprichting der vereniging t.w. de heeren P. Veldmans en C. Molenaar, als- m.de de pastoor J. C. van der Loos, gees- telijk adviseur der vereeniging. Te 2 uur was de zaal geheel gevuld met afgevaardigden van verschillende corporaties te Uitgeest en omliggende gemeenten. We merkten o.a. ook op den heer Ch. van der Bilt te Haarlem, lid van de Ilde Kamer en hoofdbestuurslid van den Ned. R.K. Volksbond. E:n aardig strijk- je van de fam. De Graaf van Castricum, ver- hoogde tenslotte de gezelligheid. Precies op het aangegeven uur werd het feest geopend door den voorzitter van de feestcommissie, georganiseerd uit leden der verschillende onderafdeelingen, den heer P de Goede. In zijn cpeningsspeech gaf hij een resume van hetgeen in die 25 jaar zich had voorge daan ten opzichte van de vereeniging en feli- citeerde tenslotte de vereeniging met dit heugelijke feit. Daarna werd.n verschillende felicitatie-brieven en kaartjes voorgelezen, o.a. van de afd. Krommenie en van den heer J. H. de Jager te Leeuwarden. Hierna richt- te de pastoor het woord tot den heer Van der Bilt en heette dien hartelijk welkm als lid van het gewest en van het hoofdbe- stuur, waarop de heer v. d. Bilt zijn dank uitbracht. Vervolgens werd gelegnheid gegeven de vereeniging de felicitaties te brengen, waar van door verschillende vereenigingen corpo raties enz. gebruik werd gemaakt. Na elke felicitatie werd een keurige bloem- stuk aan de vereeniging aangeboden en op het podium opgesteld zoodat het geheel een schitterend effect maakte en de zaal als het ware in een bloementuin was herschapen. De heer Kalkman bracht nog een woord van hulde benevens de heer Berkhout, die destijds de eerste voorzitter van de vereeni' ging was. Deze huldigde vooral den tegen woordigen voorzitter om diens werkkracbt en beleid. Als oud-secretaris bracht hierna de heer W. van der Stok zijn felicitatie aan de veree niging over De voorzitter van de feestcommissie dank- te namens de vereeniging voor de bijzond r vele gelukwenschen, en de gebrachte hulde, alsmede voor de talrijke bloemstukken, waar- na de voorzitter van de jubileerende veree niging zelf het woord verkreeg en zijn op- rechten dank uitsprak voor de betoonde be- langstelling. EGMOND AAN ZEE. Prins Hendrik-Stichting. Nu de lange avonden gekomen zijn, den- ken weder verscheidene menschlievende land genooten er aan vreugde en afleiding te ver- schafLn aan de verpleegden der Prins Hen- cirik-stichting. Zoo was het ditmaal de tooneelvereeniging „Ons Vermaak" uit Bakkum, die Maandag- avond de oude zeelui heeft laten schudden van het lachen bij de opvoering van het amu- sant blijspel in 3 bedrijven „Haar laatste wil". Het stuk dat op uitstekende wijze vlot gespeeld werd, was door de oudjes best te volgen, zij gingen geheel in het spel op, het geen duidclijk bleek uit het hartelijk applaus en hun uiting van vreugde en dankbaarheid na afloop der voorstelling. Ook de opgewekte muziek van „The Willy Band", die wederom haar belanglooze mede- werking verleende, werd zeer gewaardeerd. Het was een echt prettigen avond waar- voor den spelenden nogmaals hierbij harte lijk dank wordt gezegd BEVERWIJK. Dinsdagmiddag is hier aanbesteed door het bestuur der R. K. Par. kerk van O. L. Vrouw van Goeden Raad de bouw van 2 bijzondere scholen, n.l. een voor meisjes en een voor jon- gens, met een gezamenlijk gymnastieklokaal Laagste inschrijver Eibert de Vries te Wijk aan Zee en Duin voor de som van 119.000. KORTE BERICHTEN. De weesinrichting te Neerbosch heeft door bemiddeling van notaris G. J. v. G. t 's H. 20.000 ontvangen, haar ver- maakt door wijlen jkvr. A. M. S. Een 25-jarig uitvoerder van een bouw- werk aan den Linnaeushof te Amsterdam, stootte Zaterdag op dat bouwwerk zijn hoofd en wel in zoo erge mate, dat hij bewusteloos neerviel en korten tijd later overleed. Jhr. W. Roell, te Scheveningen, heeft aan den Staat der Nederlanden eene fraaie Empire-tafel met marmeren blad, ter plaat- sing in het Rijks-museum te Amsterdam, ten geschenke aangeboden. Hem is daarvoor de dank der regeering betuigd. Insluipers hebben zich toegang ver schait tot een winkel in confectie-artikelen in de J.indenstraat te Amsterdam. Zii heboen een partij, welke een waarde had van f 2975, medegenomen. Een 59-jarige juffrouw woonde met haar man samen in een huisje aan i en Kaag te H;.ar!emme'"ineer. Zij had zich even naax den waterkant ur. de Ringvaart tegeven en is vermoedelijk uitgegleden en in het water terecht gekomen. Niemand was in de omge- ving en ruim een half uur later werd zii dood uit de vaart opgehaald. - - r mm i i- V ft; L 3 |i *}n j|%| L Niet alleen voor Egmond, maar voor geheel Nederland, zal de datum van 11 November 1929 er een van groote histo- rische beteekenis zijn. Op dien datum toch hebben Burgemeester en Wethou- ders van Egmond-Binnen het bestuur der St. Paulus Abdij te Oosterhout ge- machtigd tot den herbouw van de eens zoo wereldberoemde Abdij van Egmond. Voor enkele maanden maakten wij melding van het feit, dat de Benedictij- nen te Oosterhout aan den architect A. J. Kropholler te Amsterdam opdraeht hadden gegeven tot het maken van de plannen van de Abdij. Wij deeklen te- vens mede, dat het de Benedictijnen der- mate ernst was met den herbouw, dat zij hoopten, binnen 2 jaar de Abdij te doen herrijzen. Reeds een 25-tal jaren is dienaangaan- de een beweging in den landc merkbaar en men zal kunnen begrijpen, dat de voorgenomen herbouw van de wereld beroemde Abdij, die eens een centrum was van wetenschap en kunst, ons der- mate interesseerde, dat wij pogingen aanwendden om nader met de voorbe- reidingen ervan op de hoogte te komen. Met den Burgemeester van Egmond- Binnen, den heer G. Bos. hadden wij Dinsdag hierover een onderhoud en deze deel.le ons mede, dat bij het Gemeente- bestuur van Egmond Binnen inderdaad het verzoek was ingekomen, medewer- king te verleenen om de Abdij weer te doen herrijzen. Men zal begrijpen, dat er voor alles naar gestreefd wordt om de nieuwe Abdij op de oude lristorische plaats te doen verrijzen. Nu is dit niet geheel mo- gelijk, omdat op de plaats, waar nu het Protestantsche kerkje staat, de klooster- kerk heeft cestaan, terwijl de begraaf- plaats van het Protestantsche kerkje de begraafplaats van de monniken moet zijn geweest. De in 1919 en in 1C24 gedane onderzoe- kinge.. van Dr. TT Ivverda hebben echter uitgewezen, dat de Abdij behalve dan de kerk, nagenoeg n den historischen grond kan verrijzen, mits dispensatie verleend wordt -"-n nonalin'r in e wet van 1853, waarin staat, dat een ge- bouw, bestemd vc orenbaren eere- dienst, minstens 200 el verw:'Jerd mo t staan van een bestaande kerk, die voor onenbaren eeredienst is be. temd. Uit de ingediende. plannen blijkt n.l., dat het mausoleum van de kerk der te stichten Abdij, op ongeveer 40 M. af- stand van het Protestantsche kerkje is geprojecteerd. Uit het werkje: „Heiloo, de Egmonden en Bergen" van den icer C. W. Bruin- vis, den vroegeren verdienstelijken ar- chivaris van Alkmaar, blijkt, dat het Protestantsche kerkje, dat uit- noch in- wendig iets belangrijks bevat, in 1836 is gebouwd. Met het bestuur van de Nederduitsch Hervormde kerk te Egmond Binnen werden besprekingen gevoerd om dit onbelangrijke kerkje te verkoopen. Uit piijteitsoverwegingen heeft dit be stuur gemeend, hierop evenwel niet te moeten ingaan, zelfs niet voor een be- drag, waarvoor het een mooie nieuwe kerk had kunnen doen bouwen en in- richten. (Naar A^rluidt, had dit kerkbe- stuur voor het kerkje en den grond een bedrag, van 180.000 kunnen bekomen). Het is de verdienste van Ds. Spelberg, predikant te Egmond Binnen, dat het bestuuV der Ned. Herv. kerkvoogdij, na verder gevoerde besprekingen, geen be- zwaar maakt, mits vol daan wordt aan hieronder te noemen voorwaarden, dat de kerk van de te bouwen Abdij binnen 200 el van het Prot. kerkje verrijst, met he,t gevolg, dat B. en W. van Egmond Binnen 11 Nov. jl. besloten, de gevraagde machtiging tot herbouw van de Abdij aan de St. Paulus-Abdij te Oosterhout, te verleenen. Uit de bij het Gemeentebestuur te Eg mond Binnen ingediende plannen bleek ons, dat de Abdij,'die, evenals de oude Abdij, drie torent NjJ'ijgt, over een lengte van 170 M. en eerfml edte van 83 M. zal worden opgetrokken.j De kerk krijgt een lengte van 100 M. en .eSn breedte van 52 M. Aan den Noordkant van de kerk wordt een leekenafdeeling opgetrokken, waar. een veertigtal gasten kunnen lo- geeren. Deze afdeeling grenst aan een leekenhof. De kloostergangen loopen om een ruimen binnenhof, terwijl het kloos- ter plaats biedt aan een 60-tal paters. De bibliotheek is op eer lengte van 45 M. en een breedte van 10 M. geprojec teerd. De bouwkosten vorderen een bedrag van 1 Yi millioen. In een gevoerde voor- actie is hiervan reeds een bedrag van 300.000 bijeen gebracht. Een comite, waarin verschillende kopstukken uit de Katholieke wereld in ons land zitting namen, is gevormd om -tie overige gel- den bijeen te brengen. De Benedictijnen Orde is dermate overtuigd, dat men hierin zal slagen, dat ze plan heeft, om zoo spoedig moge- lijk met den bouw aan te vangen en den huurder van het land heeft aangezegd, dat hij geen verdere werkzaamheden meer op dit land moet verrichten. De hoofd-toegangsweg naar de Abdij is vanaf den Vennewatersweg geprojec teerd en krijgt een lengte van 220 M. doch ook vanuit het dorp naast het Prot. kerkje, zal een toegangsweg gemaakt worden. Uit de teekeningen bleek ons, dat de architect er in geslaagd is, een wonder- mooi werk van bouwkunst te projectee- ren. Wij honen in de gelegenheid te wor den gesteld een afbeelding hiervan spoe dig te kunnen reprdduceeren. Van bevriende zijde werden wij in de gelegenheid gesteld, een tweetal afbeel- dingen te plaatsen van een paar details vn het te stichten bouwwerk, die men- schen, bezield met liefde voor de bouw kunst, de overtuiging kunnen schenken, dat hier op bouwkunstig gebied iets grootsch wordt gewrocht. Wij nemen aan, dat ook in niet-Ivatho- lieke kringen er voldoende belangstel- ling bestaat voor den herbouw van de wereldberoemde Abdij, die meer dan 600 jaar in eere door vroomheid en ge- leerdheid, vaak door oorlogsgevaar be- dreigd, de stormen weerstond, doch die op 7 Juni 1574 door de troepen van Sonoy aan de vlammen werd prijs gegeven. LTit het werkje van den heer Bruinvis blijkt, dat de Abdij in 922 gesticht is door Graaf Dirk, die van Koning Karel de kerk te Egmond, met alles, wat daar- toe gerechtelijk behoorde, in bezit kreeg. Aanvankelijk werd de van hout opge trokken Abdij voor de Benedictijner nonnen gesticht. Dirk II verplaatste de nonnen naar het St. Adalbertsklooster te Bennebroek en deed het houten ge- bouw door een steenen vervangen en be- trekken door mannelijke leden van de Benedictijner Orde. De door Koning Karel aan Graaf Dirk geschonken kerk te Egmond is niet de kerk van de Abdij geweest, maar de kerk, die gestaan heeft op het graf van St. Adalbert, een evangelieprediker, door Willebrord naar Kennemerland gezon- den, die in 740 aldaar overleed en te Eg mond Binnen werd begraven. Volgens kronieken verscheen 200 jaar later St. Adalbert aan een kloosterzuster van Egmond in haar droom en beval haar, dat men zijn gebeente zou opgra- ven en voor aller oogen zou verheffen, opdat ieder het zien en vereeren kon. Dirk I voldeed hieraan en bij het op- graven van de kist vond men onder de kist een broil van wonderbare helder- heid. Deze bron bleek later aan velen de gezondheid te hergeven, zoodat daar het Adalbertsputje, een 1000 M. ten Westen waar de Abdij stond, werd gesticht. Uit de in 1924 gedane onderzoekingen door Dr. Holwerda is gebleken, dat oor- spronkelijk dit putje heeft gelegen mid den in een vrij groote van hout opge trokken kerk, rustend op een ondermuur van tufsteen. De kronieken vermelden, dat het lijk van Adalbert door Dirk I in de Abdij werd geplaatst en dat de kerk van Eg mond spoedig werd vergeten, geheel overschaduwd door den bouw van de steenen Abdij en haar kerken. Slechts het putje, dat nog aanwezig is op de plaats van het graf van Adalbertus, bleef de herinnering aan deze kerk bewaren. Vijf eeuwen later moet er bij dit putje nog een kapelletje hebben gestaan, doch vermoedelijk heeft dit er kort gestaan ei is dit kapelletje, gelijk met de Abdij, in den geuzentijd verwoest. Bij de R. K. St. Adalbertsstichting, die de terreinen van het voormalige klooster en het putje heeft aangekocht, bestaan plannen, om ook cen nieuwe kapel over den put te doen herrijzen. Het zijn de Egmonder kloosterbroe- ders geweest, die door hun jaarboeken en charters voor hot nageslacht de bron- nen voor de geschiedenis van Holland en die van de eerste graven van Holland, hebben verschaft. „Wanneer", aldus wijlen de heer Bruinvis, „de Abdij van Egmond ons nog achtenswaardig en dierbaar is, dan is het niet alleen en niet vooral om haar rijkdom en luister, maar dan is het in de eerste plaats als de kweekster van kennis en wetenschap, gebrekkig, naar onze maatstaf gemeten, maar voor dien tijd, hoogst belangrijk en veel omvat- tend en voor onze geschiedenis van on- schatbare waarde". Van eerbied voor de Abdij van Eg mond getuiade in 1905 ook de groote journalist Charles Boissevain, toen er in dat jaar sprake was van den herbouw der Abdij. In zijn bespreking van het in 1905 ver- schenen boek „De Regale Abdij van Eg mond, haar stichting, bloei en verwoes- tina" door Bernard J. M. de Bont, welk werk waardeerend besproken werd door den „Van Dag tot Dag"-schrijver in het Handelsblad van 21 Sept. 1905, stelde de ..eer Boisevain reeds de volgende vra- gen: „Zouden de Benedictijnen, die geen pastorale bediening uitoefenen, doch zich alleen bezig houden met Kunst en Wetenschap, niet als aangewezen er toe zijn om hun „Koninklijke" Abdij te her- stellen in „Zijn geschonden eere?" Zij zijn als van zelf de bewaarders der de rubriek „Kunst" nog een zeer belang- rijke bijdrage over de Kerk en de Abdij van Egmond onder den aanhef: „Suc- cisa virescit". („Ongehouwen herleeft zij".) Terwllle van de historische waarde laten wij hieronder volgen het door Burg, en Weth. van Egmond Binnen in dezen genomen besluit, waarvan wij hierboven melding maakten: „Burgemeester en Wethouders van Egmond Binnen, gezien het verzoek der St. Paulus Abdij te Oosterhoute, d.d. 4 October 1929, houdende een kerk te mogen bouwen binnen 200 el van de be staande Ned. Herv. kerk te Egmond Binnen, welke kerk zal worden bestemd voor den openbaren eeredienst, gelet op den inhoud der wet van 10 Sept. 1853, Staatsbl. no. 102; dat het Prov. Bestuur der Ned. Herv. Kerkvcogdij geen bezwaar heeft tegen inwilliging van het verzoek, mits haar kerkdienst in voormelde Nederduitsch' Herv. kerk niet wordt gestoord door klokgelui, zang, orgelspel of anderszins, van de te bouwen kerk; dat voormeld bestuur daarenboven vrijelijk wenscht te behouden het luiden van haren gewonen kerkdienst, het uit- voeren van haar gezang en het spelen van haar orgel in bedoeld kerkgebouw, zooals tot heden steeds gebruikelijk; overwegende, dat deze voorwaarden alleszins dienen te worden geeerbiedigd; dat volgens uitzetting van het te stich ten kerkgebouw de afstand van den be- doelden bouw 100 el zal bedragen; dat de St. Paulus Abdij van de over- weging uitgaat, de haar heilige plaats van voorheen zooveel mogelijk te be- naderen dat evenwel een afstand van 100 el als een minimum afstand moet worder aangehouden RUgALt ABPYv— OSMOtlP Ktoo)TEjL'&^ tr. Z>J, -A r II grafsteden, waarin liggen de overblijf- selen van het aloude Vorstenhuis, dat der abdij zoo genegen was. Als ik let op al de schoone katholieke kerken alom in ons land opgericht, dan rijst bij mij de vraag: zouden die geleerde monnikken niet bereid zijn, ter eere van de nage- dachtenis dier vorsten, de abdij niet te herstellen want van restaura- tie is geen sprake, niets bleef er van over maar om een gebouw, dat aan haar herinnert op te richten, zoodat wij Hollanders ons niet meer behoeven te schamen, dat boven de rustplaatsen der Graven, Edelen en Abten rustig het vee graast? Elke protestantsche Nederlander kan, dunkt mij, in mijn wensch deelen. Een gebouw herinnerend aan de ver- maarde abdij in het lieflijke Kennemer land, zou mij tot grooter vreugde zijn dan een monument of grafgesteente ter herdenkin01, der oude Graven, en zou, geloof ik, meer ieders historischen zin voldoen. We zouden dus alom toonen hoe Holland zijn roemriike middeleeu- wen eerst, en, .trouw aan het verleden, zijn oude Graven en Edelen niet vergeet. Wordt er geld gegaard om dus pie- teit te toonen aan het stamhuis „dat de grond heeft gelegd tot ons bloeien", door de roemrijke oude Abdij, die hun ge beente eens dekte, in herinnering te houden, dan draag ik mijn penningske bij en ga'collecteeren bij vrienden en vriendinnen". Ook het Handelsblad van onze dagen getuigt nog van groote belangstelling in dezen voorgenomen herbouw. In haar avondblad van 5 Nov. j.l. pu- bliceerde de heer T. Pluim uit Baarn in besluit het bestuur der St. Paulus Abdij te Oosterhout te machtigen tot de oprichting en inrichting van een ge bouw, tot uitoefening van den openba ren godsdienst op een afstand van mini- maal 100 el, van de bestaande Neder- duitsche Herv. Kerk te Egmond Binnen en zulks onder de navolgende uitdruk- kelijke voorwaarden: a. de eeredienst in de Nederd. Herv. Kerk te Egmond Binnen mag niet wor den verstoord door klokgelui, zang en of orgelspel van of uit het op te richten gebouw; b. de Nederd. Herv. kerkvoogdij be- houdt het recht, haar gewonen kerk dienst te luiden, haar gezangen in het bestaande kerkgebouw uit te voeren en het spelen van het orgel in voormeld gebouw, zooals tot heden steeds gebrui kelijk. Aldus gedaan in de vergadering van 11 November 1929. De Burgemeester, G. BOS. De Wethouder, J. APELDOORN. Deze voorwaarden lijken ons alleszins billijk en al komt het ons voor, dat het bestuur van de Nederd. Herv. kerk, met het oog op de historie, beter had gedaan met tot verkoop van het bestaande kerk je, dat geen historische of kunstwaarde bezit, te besluiten en dit te meer, omdat het daardoor in de gelegenheid zou zijn gesteld om een kerkgebouw te stichten dat van kunstwaarde zou kunnen ge- tuigen, zoo hopen wij toch, dat de voor waarden geen beletsel zullen zijn om spoedig met den bouw aan te vangen. D. A. K. StadsnieuiAFS KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. Vergadering ten Stadhuize. Gistermiddag vergaderde de K. v. K en F. voor Hollands Noorderkwartier ten Stad huize onder voorzitterschap van den heer S. W. Arntz. Afwezig waren de heeren Endel, de Raat, Nobel, Blaauboer, Kuyper en Coltof, de laat ste twee met kennisgeving. De heeren Gronds- ma en Kluitman kwamen in den loop der ver gadering binnen. De voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom, daarbij mede- deelende dat de vergadering aanvankelijk was uitgeschreven op gisteravond, maar dat verschillende leden verhinderd bleken, reden waarom de bijeenkomst toen op des iniddags was bepaald. Het is niet de bedoeling voortaan geregeld op den middag te vergaderen. Voorts deelde spr. mede, dat dit de laatste vergadering in 1929 zal zijn. Dat sinds de vorige vergadering de aftredende leden alien bij enkele candidaatstelling waren herkozen, juichte spr. toe. Hierdoor blijft een billijke verdeeling van het aantal zetels over de ver schillende branches in het district mogelijk, terwijl bovendien de leden over het geheele district blijven verdeeld, wat ook van groot belang is. Spr. hield zich ervan overtuigd dat de herkozenen ook in de komende vier- jarige periode weer dezelfde animo voor de Kamer aan den dag zullen leggen als tot dusver. Hierna stelde spr. aan de orde de Ingekomen stukkety a. Missive van het Departement van Ar- beid, Handel en Nijverheid, dat de Turksche regeering niet kan overgaan tot het verlagen der kanselarijrechten, welke door het consu- laat te Amsterdam worden geheven. Voor kennisgeving aangenomen. b. Idem, dat de Noorsche wet van 21 Juni j.l. op den kleinhandel op 31 Januari 1030 in werking zal treden. Voor de handelspatenten, waarvan handelsreizigers zich voor het doen van zaken in Noorwegen moeten voorzien. ^>v< V c-s - - - i:- UC, Jft

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5