ingezonden stukken minderiarigen, in dit geval zijn eigen doch- tertje, en wel met een commen-saal, stond nog terecht Lambertus W., los werkman te Helder. Uiteraard werd ook deze zedezaak op gelij'ke wijze, buiten tegenwoordigheid van publiek, berecht. Hierna sluiting. MEISJE VERBORGEN GEHOUDEN. De rechtbank te Almelo heeft Dinsdag uit- spraak gedaan in de zaak tegen de zes com- munisten, die terecht stonden wegens het voor de politie verborgen houden van een minderjarig meisje, dat zich door ontvluch- iing uit het gesticht ,,De Goede Herder te Almelo aan het wettig over haar gesteld ge- za°- had onttrokken. De rechtbank sprak de verdachten vrij. De eisch was tegen vijf der verdachten zestig gulden boete. DE TOLKWESTIE TE MUIDEN. Toen op 14 September 1928 mr. G. J. Gi edhart den tol te Muiden met zijn auto, zonder tolgeld te betalen, wilde passeeren, sloot de tolgaarder G. F. G. Kauderer, in opdracht van het Hoog- heemraadschap, de passage met den tol- boom af. Nadat de heer Goedhart vruch- teloos doortocht yevorderd had, werd proces-verbaal tegen den tolgaarder op- gemaakt. Deze werd vervolgd wee-ens overtre- ding van art. 427, 6o, van het Wetboek van Strafrecht: met een geldboete van ten hoogste 25 wordt gestraft hij die zonder verlof van het bevoegd s-ezag, eenigen openbaren land- en waterweg verspert of het vr' daarop belem- mert. De ambtenaar van het 0 M. bij het kantongerecht te Ililversum had vrij- spraak gevorderd. De kantonrechter had ontslag van rechtsvervolging uitgespro- ken. De Hooge Raad verwees de zaak naar de Amsterdamsche Rechtbank. De Vijf- de Kamer nam haar op 8 October 1.1. in behandeling, doch door het niet ver- s hijnen van mr. Goedhart was de recht bank genoodzaakt, de verdere behande ling uit te stellen tot gister. Gisteren waren verdachte en getuige Goedhart verschen. Verdachte erkende de feiten en verklaarde in opdracht van het hoogheemraadschap te hebben ge- handeld. Het 0. M., mr. Van Arkel, wees er in zijn requisitoir op, dat no. 957 van het „Weekblad van het Recht" den weg in deze zaak heeft gewezen. Er is komen vast te staan, dat het hoogheemraad schap het recht had om van passeerende voertuigen tolgeld te lieffen. Dit recht bracht de bevoegdheid mee om br weigering van het tolgeld den weg af te sluiten. Een andere vraag is, of auto's vallen ondei de .karren en wagens", waarvoor krachtens de vergunning tolgeld betaald moet worden, alvorens de brug te pas seeren. Blijkens de conclusie van den procu- reur-generaal van den Hoogen Raad val len de auto's er onder, want die zijn z. i. niet anders dan gemoderniseerde wa gens. Ook spr. meent, dat een auto een wa- gen is, waarvoor tolgeld verschuldigd is. Bewezen is, dat verdachte het verkeer op de brug, die de verbinding tusschen de landwegen vormt, heeft belemmerd door den tolboom gesloten te houden voor den bestuurder van den auto. Maar niet bewezen is, dat dit gebeurd is zon der verlof van het bevoegd gezag. DL is echter een element van het feit en waar dit element niet is bewezen in deze zaak, vorderde sor., dat de recht bank het vonnis van den kantonrechter zal vernietigen en den verdachte vrij- sm U i. Uitspraak 3 December a.s. Provinciaa! nieuws PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Df beg rooting. Ged. Staten zeggen in de memorie van antwoord op het algemeen verslag der afdeelingen dat de voorspelling dat men de batige sloten niet meer zou weerzien, nooit door hun college is uitgesproken. De belastingen. De opmerking, dat eene verlaging der opcenten op de Rijksinkomsten- en Ver- mogensbelastingen van 5 op 4 niet duur- zaam zou zijn te handhaven, is geba- seerd op de uitkomsten der laatste ja- ren, welke hebben aangetoond, dat een heffing van 5 opcenten noodig is. Dat de financieele toestand van het \Vegenfonds nauvv verband houdt met dxen der provincie, kunnen Ged. Staten gereedelijk toegeven, doch zij deelen met ie meening van de leden, die van oordeel zijn, dat deze zoo gunstig is, dat afgeweken kan worden van het nog kor- ten tijd geleden bevestigde besluit om vilftien jaren telken, jare J 750.000 daarin te storten. Het werk van Oedeputeerden. Ged. staten kunnen niet toegeven, dat de tegenwoordige werkwijze de voor- bereiding der werkzaamheden in Com mission aan eene vlotte afdoening van zaken en een verantwoordelijk be- heer in den weg staat. Integendeel, zij zijn van oordeel, dat, ook bij dt tegenwoordige werkwijze, vele aangelegenheden, die binnen den kring der provinciate bemoeiingen zijn getrokken, haar bejlag hebben gekre- gen; in tal van posten der begrooting komt de afdoening daarvan tot uitdruk- king. Het Westfriesche Kanaalptan Wat betreft den stand van het West- Friesche kanalenplan, zeggen Ged. Sta ten, dat verdere aandrang bij de direct- belanghebbenden en bij de gemeente Amsterdam tot het brengen van finan cieele offers, geneel afliankelijk is van dc bereichvilligheid tot medewerking van het Rijk. Het kan bezwaarlijk van de provincie worden verwacht, dat zij geheel alleen alle kosten op zich zal ne- men. Medegcdeeld kan thans worden, dat na hcrhaalden vergeefschen aan drang bij den vorigen minister van Wa- terstaat de nieuw opgetreden minister met eene commissie uit Ged. Staten eene uitvoerige bespreking over dit on- derwerp heeft gevoerd. Kerk Zaandam. Ged. Staten stellen voor ten behoeve van de restauratie van het kerkgebouw van de Oud-Katholieke gemeente te Zaandam en van de daarbij behoorende pastorie ter beschikking van het kerk- bestuur te stellen een subsidie van 5500, onder voorwaarde, dat voor het- zelfde doel door het Rijk eene bijdrage van 11.000 en door de gemeente Zaan dam -ene bijdrage van 1000 worde ver- leend. Schoolartsen ten plattelande Ged. Staten stellen voor gelden uit de Prov. kas besehikbaar te stellen voor gemeentelijke schoolartsen-diensten. Wat betreft de hoegrootheid van den steun valt allereerst op te merken, dat de gemeenten zelf, als de wettelijk aan- gewezen organen voor de behartiging der gezondheidsbe.ana-en, een behoor- lijk aandeel in de kosten zullen hebben bij te dragen. Indien Ged. Staten dit op 50 stellen i3 dit naar hun gevoelen niet te hoog bepaald. Indien de overige 50 voor de helft door het Rijk en de wederhelft door de provincie wordt betaald, is daarmede eene alleszins redelijke verdeeling der kosten gevonden. Welke de kosten van een districts- schoolartsendienst zijn zullen, is uit den aard der zaak niet nauwkeurig te ramen. Men neemt aan, dat een school- arts zijne bemoeiingen over ongeveer 7000 kinderen kan uitstrekken, dat is over eene bevolking van ongeveer 40.000 zielen. Wordt nu een dienst gevormd voor een aantal gemeenten met te za- men ongeveer dit aantal inwoners en met edn schoolarts, dan worden de kos- t'n door de deskundigen geschat op ruim 11.000 's jaars, dat is ongeveer f 0.28 per inwoner of 1.57 per school- kind. Het aantal nieuwe schoolartsendien- sten, noodig voor dat deel der provincie, dat daaraan behoefte heeft, zal 13 of 14 zijn. Bij volledige organisatie, die echter niet dan op zeer geleidelijke wijze tot stand zal komen, zullen de kosten der provincie derhalve op rond 40.000 per jaar komen. Ged. Staten meenen, dat het doel, hiermede te bereiken, dit gel- delijk offer ten voile wettigt. Op edn punt nemen Ged. Staten intus- schen een bepaald standpunt in. Zij zijn van oordeel, dat het medisch-hygienisch schooltoezicht alleen dan tot zijn recht kan komen, indien het wordt uitge- oefend door schoolartsen in volledigen dienst, waardoor de beste waarborgen worden verkregen, dat zich voor de ver- vulling van de taak van scloolarts be- s-hikbaar zullen stellen personen met het vereischte sociaal gevoel en de ge- wenschte mate van belangstelling in vraagstukken van sociaal-hygienischen aard. V acaniie-toeslag. Ged. Staten stellen voor aan de leden van het personeel in dienst der provin cie, die eene wedde genieten overeen- komende met eene jaarwedde van ten hoogste 3000 voor het jaar 1930 eene vacantietoelage te verleenen van ten hoogste 20 en hen te machtigen eene lagere of geen vacantietoelage toe te kennen aan personen, die op de voile toelage naar billijklieid geen aanspraak kunnen maken. HEILOO. Onder presidium van den heer A. Hop- man, hield de „Pluimveevereeniging Heiloo" een vergadering in cafe Helder. De voorzitter opende op de gebruikelijke wijze en betreurde de matige opkomst. Ingekonien stukken. Van de firma Timmerman te St. Pancras was eindelijk turfstrooisel ontvangen. Het had wel heel lang geduurd, doch over de 'e- vcring was men tevreden. Met de afdeeling Bergen was een drukke correspcndentie gevoerd en men had een on- derhoud gehad over het aannemen van een lid van onze afdeeling. Tenslotte was geble- ken dat er een misverstand heerschte, daar bedoelde persoon wel dorpsgenoot maar g.en lid was. Bereikt was dat men van oor deel was dat men elkander geen vliegen moest afvangen. Een verheugend besluit was dat „De Pluimveehouder" ook ons orgaan werd, om- dat het wekelijks verschijnt. Niettemin blijft het maandblad ook ons orgaan. De voorzit ter deelde mede dat de heeren Dumans en Schotvanger in de commissie voor de voeder- afdeeling en tentoonstelling; zijn gekozen. Spr. deed eenige mededeelingen over den centralen voederaankoop voor Noord-Hol- land en meende dat het wel onuitvoerbaar zou wezen. Voor ons is het niet erg omaat wij zelf een afdeeling hebben die inkoopt ,.n de heer Dumans heeft als beheerder zijn spo- ren verdiend. De heer Nierop bracht verslag uit over de voederafdeeling. Als gewoonlijk was alles in orde. De beheerder gaf eenige cijfers, waar- uit bleek dat de winst over het vorige kwar- taal 105.79 bedraagt. Daarna stride de vcorzitter aan de orde de samenstelling van voeder. In de vorige vergadering was beslo- ten om de samenstelling te wijzigen, dan kon het plm. 1 per 100 pond goedkooper worden. De analyse wees echter uit dat de kwaliteit dan terugging. Gedroogd klaver- hooi was niet te- vervangen. Daarom had het bestuur het besluit van de vergadering niet uitgevoerd, doch het vroeg thans goedkeu- ring. Die goedkeuring werd verleend en de prijs werd vastgesteld voor de leden op 8.10 per 100 pond. Niet-leden betalen 8.50. In de vacature Jonker werd als lid der voedercommissie benoemd de heer L. Bos. In de rekening-commissie werden gekozen de heeren L. Bos, J. F. Kruner en P. Nierop. Van den heer Nobel te Lutjewinkel was bericht ingekomen dat de twee demonstratie- bedrijven gereed waren. De voorzitter raadde ieder aan de bedrij- ven te gaan bezichtigen. Van het Dep. van Landbouw was bericht ontvangen over de fraude met uitvoer van eieren uit Belgie. 60 pet. der eieren waren koelhuis-eieren. Er werd door de organisatie gevraagd om een controle-stempel om de eie ren te herkennen. De voorzitter waar- schuwde hen die broedeieren uit Belgie be- trekken. Men moet voorzichtig zijn. Bij de rondvraag vestigde de secretaris de aandacht op het eerste lustrum van onze vereeniging. Spr. vroeg of men het niet fees- telijk zou herdenken. Deze gedachtengang had gereeden bijval. De mogelijkheid van een kleine tentoonstelling wordt overwogen. Voorts werd de uitvoering aan het bestuur opgedragen. Alhier is een afdeeling van de r.k. Mid- denstandsvereeniging „De Hanze" opge- richt met 27 leden. In het dag. bestuur zijn benoemd de heeren D. Broers, J. Ransijn en Th. Rczing. Buiteniand EHGELAND. DE TOEKOMST VAN BRITSCH-INDIE. De houding der Indische nationa- listen. Te Allahabad heeft een conference plaats gehad van politieke leiders, die te Delni een manifest teekenden als antwoord op de ver- klaring van den onderkoning, en anderen Deze conferentie heeft met algemeene stem- men een motie aangenomen, waarin wordt gezegd dat zij met gemengde gevoelens en on- tevredenheid van de in het parlement gevoer- de debatten heeft kennis genomen, doch be- sloten heeft te blijven bij het manifest, in de hoop dat er volledig en spoedig op zal worden geantwoord. De commissie van het Nationaal congres, waarin Pandit Nehroe en Soebhas Bose zit- ting hebben, heeft met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin staat dat zij, met eerbied voor de meening harer vrienden, toch het antwoord van de Britsche regeering wil afwachten op het manifest van Delhi al vorens de daarin neergelegde politiek werd herzien. De voorwaarden voor samenwerking in het z.g. manifest van Delhi neergelegd, waren: een politiek van algemeene verzoening; alge meene amnestic van politieke gevangenen;' een overheerschende vertegenwoordiging van het nationaal congres in de conferentie van vooruitstrevende politieke organisaties van Indie. OVERSTRuuMINGEN IN ZUID- WALES. Menschenlevens verloren gegaan. In de laatste twee dagen is door over- stroomingen groote schade aangericht in Zuid Wales. Gemeld wordt dat levens zijn verloren gegaan en dat de ellende zoo groot is, dat de burgemeester van Swansea heeft besloten, hulpmaatregelen te nemen ten be hoeve van honderden gezinnen, die gedron- gen werden hun huizen te verlaten als ge- volg van de overstroomingen. Duizenden mijnwerkers zijn zonder werk gekomen. De overstroomingen hadden heldendaden ten ge- volge, en een der meest jammerlijke episoden was het teloor gaan van het leven van een man, die meende dat hij een zuigeling redbe en verdronk bij een razende regen in een po- ging om een hondje in veiligheid te brengen. De overstroomingen, de ergste sedert veer- tig jaar beleefd, werden veroorzaakt door de regens van de laatste dagen. DE KOSTBARE SAFIER. Eenige maanden geleden meldden wij dat in een robijnenmijn te Mogok in Birma waren gevonden een safier van duizend karaat en een enorme robijn. In de Britsch-Indische bladen van einde October lezen wij thans dat de robijn door een Indischen handelaar werd gekocht voor een lakh roepijen, dus: 100.000 roepijen. Een roepij is 91 cents. De werkelijke waarde van den steen kan echter- eerst worden opgegeven wanneer hij gekloofd is. Misschien wacht den huidigen handelaar een mooie winst, wellicht ook een zwaar verlies. De safier werd echter beschouwd als de meest waardevolle der beide steenen. Vele handelaren kwamen te Mogok aan om den steen te zien, onder wie tal van kenners uit Amerika, en eenstemmig luidde hun oordeel dat deze safier de mooiste was, die ooit werd gevonden. In verband met zijn grootte zal de steen vermoedelijk in zes deelen worden ge kloofd. De vinders van den safier, een medisch assistent en een steenhouwer, vroegen er 700.000 roepijen voor, doch ten slotte namen zij genoegen met een geringer bedrag. Het juiste bedrag werd niet medegedeeld. Kooper was de heer Albet Ramsay uit New York, die- met het oog op bandieten den steen heimelijk per auto en onder een sterk escorte uit Mogok wegvoeren moest. FRANKRIJK. DE PLANNEN VAN FRANKLIN BOWILLON. De Saarpelitiek. In politieke kringen is het opgevallen, dat de Dinsdag ingediende aanvraag tot inter- pellatie van Franklin Bouillin in de Kamer niet behandeld is geworden. De interpellatie ging over de Fransche Saar-politiek. Franklin Bouillon heeft aan een vertegen- woordiger van een ochtendblad naar aaniei- ding hiervan verklaard, dat hij Donderdag slechts over de vaststelling van den datum der discussie zal spreken. Bij gelegenheid van het algemeen debat over de buitenlandsche politiek zou het moeilijk zijn aan zijn interpel latie te ontkomen. Hij zal niet alleen een positieve verklaring over het Saarproblemen maar ook over het Rijnland en over de buitenlandsche politiek in het algemeen eischen. ITALIE. DE TAALVERORDENING IN Z.-TIROL Bepalingen verzacM. In Zuid-Tirol is de onlangs uitgevaardigde taalverordening, volgens welke alleen nog maar de Italiaansche taal in het openbare leven gebezigd mocht worden, verzacht. Vol gens een officieele beschiking wordt in Z - Tirol de Duitsche taal weer toegelaten op de menu's der eetgelegenheid, mits de Italiaan sche tekst boveraan staat. Verder mogen de vorken en lepels, de serviezen en het linnen- goed met Duitsche opschri.ten dezer gelegen- heden in gebruik blijven, tot ze door nieuwe vervangen worden. Ten slotte wordt den kooplieden van Z.-Tirol toeerestaan in hun brieven aan den Italiaanschen tekst een Duitsche vertaling toe te voegen. Totdusver had het zakenverkeer er groot nadeel van on- dervonden, dat de kooplieden met hun klanten in het land in het Italiaansch moesten cor- respondeeren, ofschoon deze klanten het Ita liaansch niet machtig zijn.' DE OUDSTE VROUW VAN ITALIE Naar de Milaneesche correspondent van de Times meldt, is te Castellazzo Bormida (Allessandria) de oudste vrouw van Italic gestorven. De vrouw, die 108 jaar oud was, werd de grootmoeder van Piemont genoemd Zij had geleefd onder negen Pausen van Pius VII tot Pius XI en onder vijf vorsten De vrouw was tot het laatst toe vrij kras. „De goede God heeft mijn bestaan blijkbaar vergeten", placht zij te zeggen. SPANJE. DE POSIT IE VAN PRIMO WANKEL De hertog van Alba zijn mogelijke. cpvolger in de toekemst? De correspondent van de „Daily News" *e Gibraltar meldt aan zijn blad, dat de oppo- sitie tegen Primo de Rivera krachtiger en krachtiger is geworden en zulke afmetingen heeft aangenomen, dat de koning zou over- wegen om aan den hertog van Alba voor te stellep een nieuwe regeering te vormen. De aanvallen op Primo komen niet alleen uit den hoek, waaruit zij altijd kwamen, maar van rechts, waar de financieele politiek van den dictator wordt bestreden. De correspondent van het „Berl. Tag.", die van de wankele positie van Primo ook melding maakt, voegt er echter aan toe, dat Primo er in geslaagd zou zijn, om den ko ning, van gedachte te doen veranderen en hem voor zijn standpunt te wnnen. ZWEDEN. HET EINDE VAN EEN KOZAKKEN HOOFDMAN. Patriot of moordenaar? In de krankzinnigenafdeeling van de ge- vangenis te Stockholm is een gevangene ge storven, die tien jaar geleden veel van zich heeft doen spreken: de kozakkencommandant Mohammed Bock Hadjetlache. In de buurt van Stockholm, aan het No- roikenmeer werden de lijken van drie agen- ten der Sovjet-Unie gevonden. De politie ver dacht leden der „Russische Liga" van dezen moord. Van deze Liga, die uit 15 personen bestond, grootendeels oud-officieren, had Mo hammed Beck Hadjetlache de leiding. Deze Russische Liga vormde een soort standge- recht voor bolsjewistische agenten. De drie bij het Noroikenmeer gevonden vermoorde Russen waren in een villa in de buurt van Stockholm gelokt en op gruwelijke wijze vermoord. De daders verklaarden uit vaderlandsliefde te hebben gehandeld, om Rusland van he* bolsjewisme te redden. Maar de rechter nam dit niet aan; de slachtoffers waren beroofd en alles sprak in het nadeel der Ligaleden. Hadjetlache werd ter dood veroordeeld; zijn straf werd veranderd in levenslange ge- vangenisstraf. Al spoedig vertoonden zich bij hem teekenen van krankzinnigheid, en verviel hij in een apathie, waaruit hij tijdelijk ont- waakte, toen hij hoorde, dat zijn vrouw een verzoek tot gratie had ingediend. Toen dit verzoek was afgewezen, viel hij weer terug in zijn apathie en thans is hij gestorven. AMERIKA. DE AARDBEVINGEN. Minstens tien kabels gebroken Minstens tien kabels van de 21, die Amerika met Europa verbinden, zijn gebroken tenge- volge van de hevige bevingen den 18en No vember op den bodem van den Atlantischen Oceaan tusschen New York en Nieuw Schot- land. De draadlooze stations zijn overbelast met werk, dat de kabelmaatschappijen niet kunnen verrichten, die in allerijl booten uit- zenden voor het verrichten van de noodige herstellingen. EEN BAD-ROMAN. Het Lincoln Hotel te White Plains, in den staat New-York, heeft een leelijken schade- post te boeken. Op 23 Juni van het vorige jaar logeerde in dat hotel de filmster Juanita Hansen. Terwijl zij een bad nam draaide zij de kraan gemerkt .,koud" open, doch daaru'.t ontsnapte stoom. Het arme juffertje werd deerlijk gebrand en haar schoon gelaat werd akelig misvormd. Mej. Hansen sprak het hotel aan om scha devergoeding. Eerst eischte zij 100.000 dol lar, later zelfs 250.00 dollar. De rechter heeft haar nu 167.500 dollar toegewezen. De verdediging was dat mej. Hansen voor zij in het bad ging, verdoovende middelen had gebruikt en toen bij vergissing zonder t: kunnen onderscheiden wat zij deed de ver- keerde kraan had opengedraaid. Het schijnt waar dat mej. H. cocaine ge bruikt; maar haar schadevergoeding krijgt zij. Waarmee het onheil aan gelaat en lichaam natuurlijk niet vergoed is. (Buiten verantivuo:uelijkheid van de Re dactie. De opname in deze rubriek bewijsi ge.enszins dat de •edactie er mede instemt.) Aan d-e Redactie van de Alkmaarsche Courant! ONBEVOEGD UITOEFENEN DER GENEESKUNDE. Ter b strijding van het ingezonden stuk van M. J. F. van Oppen, arts, verzoek ik U beleefd onderstaande uiteenzetting in Uw blad te will-en opnemen. Persoonlijk ken ik den heer v. P. niet en evenmin kent hij mij waardoor ik geheel vrij tegen-over dit geval sta en men mij ook niet kan betichten, dat ik reclame voor den heer v. P. maak. Ik wil echter duidelijk maken, dat tegenov-er het standpunt, dat de rechterlijke macht en de medicus inneemt r een leeken- standpunt is, dat de zaak geheel anders op- neemt. Ik ken menschen, die uit verschillende beweegredenen den heer v. P. niet openlijk zullen verdedigen, maar die alle reden heb ben hem dankbaar te zijn; daar hij, waar medische hulp faald-e, in staat was verlichting of genezing te brengen. Nu is het werk van den heer v. P. geen uitzondering maar een alledaagsch geb-euren. Er zijn ziektegevallen, waarin medische kennis ontoereikend is, waardoor de menschen noodgedwongen naar leekengeneeskundigen gaan in de hoop daar genezing te vinden. Wanneer de heeren Medici en deteereji ...van, de Rechterliike. macht wilden zien en hooren, dan zouden zij tot de ontdekking komen. dat de leekenge- neeskunde langzamerhand een zeer belang- rijke plaats in de samenleving is gaan in- nemen en dat men door een van de beoefe- naren te slachtofferen men in geenen deele de beweging den kop in kan drukken, in tegen- deel, gelijk ten tijde der inquisitie, zal daar- door de beweging, die verdrukt en vervolgd wordt, des te krachtiger groeien. Het is een beweging, die uit den nood der menschen gegroeid is en uit dien hoofde niet vemietigd en niet onderdrukt zal kunnen worden. Daar om zou mijns inziens het juiste standpunt van de Medici zijn de leekengeneeskunde naast zich te dulden zonder protest en zon der bestrijding. Laat de menschen ten minste vrij, waar het betreft het zoeken van hulp ter genezing van hunne kwalen. De heer v. P. is geen „Wonderdoener". maar werkt met middelen, waarvan de medici geen gebruik schijnen te willen maken. Een vraag aan arts Van O. Wanneer de courant gevuld zou kunnen worden met mislukkingen van den heer v. P. (dit zal wel lichtelijk over- dreven zijn), zou de courant ook niet gevuld kunnen worden met mislukkingen van de of ficieele geneeskunde? Met dank voor de plaatsing. Hoogachtend, L. ZAADNOORDIJK, Schoorl (N.-H.) Geachte heer redacteur! Mag ik U voor onderstaande eenige ruimt« verzoeke. Bij voorbaat mijn dank. In uw courant van Maandag j.l. las ik om der het hoofd een hcogst moeilijk cafehou- dersprobleem, dat door den kantonrechter een cafehouder een boete was opgelegd van 1 of 1 dag hechtenis omdat hij een per soon die op de zwarte lijst geplaatst was had getapt. De cafehouder verontschuldigde zich met de mededeeling, dat bedoelde inge- schrevene op de zwarte lijst hem onbekend was en toch werd hij veroordeeld. Uw ver- slaggever schrijft verder: Misschien was het niet ondoelmatig dergelijke uitgeslotenen vai een passend teeken te voorzien, maar zooal. u wellicht bekend zal zijn, wordt aan perso rien die zich meerdere malen aan misbruik \an sterken drank te buiten gaan, het ver- blijf in iedere in deze gemeente voor het pu-: bliek toegankelijke lokaliteit, waarvoor een vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein of een verlof voor den ver koop van alcoholhoudenden anderen dan sterken drank is verleend het verblijf meestal voor een jaar ontzegd, maar er wordt zeker verondersteld dat elke cafehouder die perso nen die op de zwarte lijst geplaatst worden persoonlijk kent. M. de R. Er zijn ongeveer 13 personen wien het cafebezoek in deze gemeente is ont zegd, maar ik geloof niet, dat er een cafe houder is die al die menschen persoonlijk kent dan zijn er nog twee onder die komen van Broek op Langendijk en als nu zoo iemand van Broek op Langendijk in je cafg komt en een agent treft hem daaraan, dan kom je op de bon en je kent den man niet. Je zou verplicht zijn, om aan elken vreemde- ling die binnen komt, zijn naam te vragen, om te zien of hij ook op de zwarte lijst staat. Maar zoo hij een verkeerden naam opgeeft, tap je hem wel en wordt hij dan aangetrot- fen, dan kom je toch op de bon. Zou het geen aanbeveling verdienen als de agent, die be- last is met het bezorgen van de zwarte lijst, aan alle vergunning- en verlofhouders hier ter stede de personen, die er op vermeld staan, mede neemt om ze aan de caf^houders te laten zien. Dan zou dat probleem meteen zijn opgelost. Hoogachtend: EEN CAFEHOUDER. Geachte Redactie! Gaarne zag ik plaatsing van onderstaand stukje, waarvoor bij voorbaat mijn dank Actueel is het onderwerp niet, integendeel, tot in den treure is deze zaak reeds aange- roerd, besproken, becritiseerd en immer ver oordeeld „de schijnbaar chronische nacht- merrie der Rootorenbrug". We zullen thans hier niet gaan napluizen of bij een meer se- rieuze uitvoering en correcter voorbereiding de brug niet al lang kant en klaar had kun nen zijn. We staan nu eenmaal voor het mi- serabele feit. Maar men heeft recht te eischen dat er gedaan wordt wat mogelijk is, om tegemoet te komen aan de redelijke eischen der bevolking en die der zoo zwaar gedupeerde in den omtrek wonende zaken- menschen. Het gaat niet aan een uitvoerbare billijke wensch voor verbetering maar klakke- loos aan den kant te zetten. Indien er ook maar een kans voor verbetering bestaat, meet deze benut worden. 5>Iu slechts wordt gewacht op den bovenbouw en de andere uitvoering gereed is, wordt reikhalzend uit- gezien naar een noodbrug, desnoods slechts toegankelijk voor voetgangers, eventueel met fietsen aan de hand. De kosten wegen in geen geval op tegen het geweldig gerief het- welk zoo'n enkele noodbrug zou bieden. En „Gemeentewerken" zal toch wel een passend model kunnen construeeren? Er wordt hier niet gevraagd naar een zekere luxe! Men zie om 12 uur tot half een eens het vreeselijk onmogelijk verkeer. De Sint Annastraat is overbelast, het gewirwar van auto's, fiet- sers, voetgangers is van dien aard dat hier van 'n beschamenden wantoestand kan wor den gesproken, bijna belachelijk indien het niet zoo diep treurig ware. De vele fa- brieksarbeiders waren met een noodbrug ook danig geholpen. Ze scharrelen thans door een waar doolhof. En ten slotte heeft de Gemeente nog een uiterst handigen zet gedaan. Aan het einde der Laat staat een bord met een roode lap Bierkade voor het verkeer afgeslcten". De Bierkade is niet afgesic n, de Bierkade is geheel vrij, wel moet men om b.v. de Vlot- brug te bereiken even langs de Zaadmarkt, 't is nu eenmaal de zielige zaak! Oolc bij de Friesche brug prijkt zoo'n „waarschuwing", welke de argelooie wandelaar of toerist ze ker al dadelijk terug doet keeren. Of „moe- der" Alkmaar ook goed en handig voor haar kinderen zorgt, en of de zakenmen- schen van Bierkade en Luttik Oudorp ook grootsch zijn een moeder te bezitten die al ios doet om het walletje bij het schuurtje te houden van haar zelf Die kindertjes moeten het op dien gefso- leerden hoek maar zien te bescharrelen. Met dank voor de plaatsinp r'FN mm AnrRFwnxTFP

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7