DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN De geliquideerde Duitsche eigendommen. van S. KROM. Oe tweede Haagsche Conferentie. No. 2S8 m "mm" Des""" 3 bu",M- Hondere oer w JtrHgitt IMIW Uitde Fransche Kamer. Russische toestanden. DE WEI OP DE WERKLOOSHEIDS- VERZEKERING IN ENGELAND. DE QUSSELDORPSGHE MOOHDENAAR. Deze Oonrant word! ELKEN AVOND, bshalve Zon« en Feestdagen, nltgegeven, 'Abonnementsprijs bl) vooiuWwtaUufl pei 3 mmaden poor Alkmaar 2-banco door bet geheale BIJI 2.50. Ationdeetflke en bewflennmtnere 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENl Per regel 0.25, blj groote contracten rabal Groote letters near plaatsrnlmta. Brieves franco aan do N. V. Book* en HandeLsdrnkhartj tfh. BtURMt- flftlTf® ZOON, Voordam C S. Oireoteori 0, BLRAK. YB1JPAO Uit het PaHement Den Haag, 21 November 1929. De hoofdschotel van de beraadslagingen van de Tweede Kamer op heden heeft natuur- lijk de zaak Giessen-Nieuwkerk geleverd. Gis- ter hebben heel wat leden hun meening over dit drama doen hooren, heden hadden nog mej. Mr Katz (C.H.), Mr. Beumer de heer Wijnkoop (Comm.) en de heer Zandt (n.U. S.) hun inzichten er over ontwikkeld. Als we goed hebben geluisterd, heeft mej. Katz het duidelijkst de kritieke punten van de zaa aangegeven. Vooreerst het onbehoorlijk optrc- den van den rijksrechercheur De Jong, dan de vraag in hoeverre het geheime dossier, waarvan het bestaan op zich zelf reeds een onrechtmatigheid is, van invloed is geweest op het beloop van zaken, ten slotte de behan deling van de zaak voor het Amsterdamsche gerechtshof. Wat dit laatste punt betreft, was de spreekster het oneens met den minister, dat die behandeling niet in den haak was ge weest. Zij had een paar maal de zitting van het Amsterdamsche hof bijgewoond en zij hao den sterken indruk gekregen, dat de president zich geen oogenblik door den volkswil had laten beinvloeden. Het hof heeft de zaak vo.- komen objectief behandeld en het zou naar hare opvatting een onhandigheid zijn geweest het publiek uit de zaal te verwijderen, toen het zich een oogenblik aan gejuich te buiten ging. Zooiets zou juist onrust hebben gewekt. De spreekster heeft bovendien den vinger gelegd op een der zwakke zijden van het proces door er op te wijzen, dat het onderzoek in eerste instantie was opgedragen aan een jong rech- ter, die nog nooit zooiets bij de hand had ge- had, het gevolg van de verkeerde usance om het ambt van rechter-commissaris, waaraan men bij de rechterlijke macht een hekel heeft, aan den jongsten rechter in het college op te dragen. Ook de heer Beumer toonde zich met blind voor de fouten, welke in deze zaak zijn gemaakt, maar in tegenstelling met mej. Katz meende hij, dat de houding van het Amster damsche hof kritiek rechtvaardigde. Hij sprak ook met zekere geringschatting van wat mj noemde het „persmisbaar", doch vergat dat als niet de pers, misschien wat te hard, de groote trom had bewerkt, de zaak wellicht niet zulk een keer had genomen en nog steeds twee onschuldigen achter de tralies zouden zitten. De heer Wijnkoop zeide eenige onvriende- lijkheden aan het adres van de justitie, waar- voor hij door den voorzitter tot de orde moest worden geroepen, de heer Zandt bepaalde zich tot een afkeurend woord aan het adres van de Dordtsche rechtbank. Minister Donner heeft zich in een uitvoe- rige bespreking van de zaak verdiept. Wij hebben niet alles wat hij zeide kunnen ver- staan ten gevolge van zijn, zullen we maar zeggen, volkomen ongeschoolde voordracht, maar we hebben begrepen, dat de minister niet bedoeld heeft iets onaangenaams te zeg gen aan den voorzitter van het Amsterdam sche gerechtshof, doch zijn kritiek het geheele college gold. Spr. twijfelde niet aan de on schuld der beide vrijgesprekenen en hij ver- hcugde zich over den loop, die de zaak had •genomen. Wat het geheime dossier betreft, de inhoud er van was van niet veel beteekenis en al was het geheim houden er van niet in den haak, men doet toch verkeerd op grond daar van de zaak te vergelijken met de Dreyfus- zaak. Een stumper is de rechercheur De Jong niet, gelijk de heer Marchant beweerde, maar hij heeft uit een verkeerd begrip van zelfbe- houd onrechtmatig gehandeld zonder drang van buiten af. De minister heeft hem, nu een onderzoek tegen den man gaande is, buiten dienst gesteld. Overigens heeft Mr. Donner er zich toe bepaald overweging van verschil- lende denkbeelden toe te zeggen. Maar aan ontslag van enkele hooggeplaatste ambtena- ren wilde hij niet denken, dat zou maar aan- leiding tot onbillijkheden geven. Over de Bossche zaak, waarbij de presi- denten van rechtbank en gerechtshof tegen- over een dame, die na echtscheiding een twee de huwelijk had aangegaan, hun rnond had den voorbijgepraat, zei de minister niet veel De Hooge Raad had de beide colleges in het gelijk gesteld, wat betreft hun opvatting, dat een kind van katholiek geloof onder voogdij moet komen van katholieken. Maar indien de hierbedoelde magistraten zich hadden ver- galoppeerd, zich hadden uitgelaten in den geest als is beweerd, dan viel dat niet goed te praten. Daarna heeft de Kamer zich met een snel- treinvaart door de rest van de begrooting, ge- vangeniswezen, opvoedingsgestichten, reclas- seering enz. heengeslagen. Elke spreker kreeg niet meer dan tien minuten, minister Donner had niet eens tien minuten noodig om de op- merkingen te beantwoorden, vooral omdat hij zich er hardnekkig van onthield eenige toe zcgging te doen en zoo stonden we wel op een laat, zij het ook niet buitengewoon laat uur op straat met het voldoening gevende ge- voel, dat de behandeling van de Begrooting van Justitie ditmaal op buitengewoon vlotte wijze en zeer vroeg was afgehandeld. De eind- stemming er over zal evenwel eerst morgen plaats hebben. Zij is wel volkomen overbodig, doch de heer Wijnkoop eischte stemming, ten einde gelegenheid te hebben zijn „tegen" te laten hooren. Dagelijksch ©verzicht. DE NATIONALE RAAD DEF CORPORATIES. Een nieuw wetsontwerp in de Ita- liaansche Kamer; weer een siap in de richting van den corporatieven staat. Bij de Italiaansche Kamer is een ontwerp ingediend tot hervorming van den Nationa- len Raad der Corporaties, die voortaan niet meer afhankelijk zal zijn van het ministerie van corporatiewezen, doch een der „funda- menteele organen" van den fascistischen staat zal worden. De minister-president is voorzitter van den Raad, die een honderdtal leden zal tel- len, verdeeld over zes secties (naar de groote vakverbonden): landbouw, nijverheid, koop- handel, vervoer over zee en door de lucht, binnenlandsch vervoer te land en te waler, bankwezen, vrije beroepen en beeldende kun- sten. Bij de behandeling van algemeene vraag stukken van vakvereeniging ep corporatie houdt de raad zitting in zijn geheel. Dan worden er afgevaardigden van de voornaam- ste ministeries en deskundige hoofdambte- naren aan toegevoegd De Raad vormt een soort van tusschen- schakel tusschen het al^emeen bestuur en de verschillende vakverbonden van alien, die bij de productie betrokken zijn. Hij zal dan ook geroepen worden om advies te geven over alle vraagstukken inzake de nationale productie. In verschillende gevallen is zelfs voorgeschreven, dat dit advies moet worden ingencmen. Ook kan de raad Wetsontwerpen en verordeningen opstellen tot regeling van de productie en den arbeid. Daar zijn bevoegdheden in hoofdzaak van adviseerend;n aard zijn en beperkt blijven tot zuiver economisch gebied, kan men den Raad niet als een politiek lichaam beschou- wen. Hij komt naast het parlement te staan, doch verdringt dit niet. Wel zijn ook de le den van de Kamer voor een goed deel geko- zen uit de voordrachten van de vakverbon den, doch zij vertegenwoordigen het heele land, terwijl de leden van den Raad de recht- streeksche vertegenwoordigers zijn van de categorie producenten, die hen afvaardigt. De Raad is dus als een Kamer van Koophan- del en Fabrieken met uitgebreide bevoegd heden te beschouwen. Hij is de economische vertegenwoordiging, de Kamer de politieke. Met dit wetsontwerp, als het eenmaal wet is geworden, zal men weer een stapje verder genaderd zijn tot den corporatieven staats- vorm, die het fascisme nastreeft. De beteekenis van den Raad blijkt vooral uit de eerste van zijn bevoegdheden, die in art. 9 van het wetsontwerp zijn beschreven, n.t. de uitvoering en toepassing van de be- ginselen neergelegd in het charter van den arbeid, volgens de ontwikkeling van het cor- poratieve stelsel en de eischen van de natio nale productie. Tucht in de betrekkingen tusschen arbei- der en patroon en tucht in de staatsverhou- ding, in de productie des lands, zijn de beide voornaamste doeleinden zegt een officieus commentaar die het fascisme zich gesteld heeft en die het, mede dank zij dit ontweip eerlang op blijvende wijze zal hebben ver- wezenlijkt. Ooa daaruit blijkt welke beteeke nis men in fascistische kringen aan dit wets ontwerp toekent. Buiienland De troebelen in China. De militaire verwikkelingen. De nationale regeeringen op twee fronten bedreigd. De Chineesche nationale regeering wordt op twee fronten bedreigd. De toestand is verward, zooals blijkt uit de houding van Jen Hsi Sjan, den gouverneur van de provin- cie Sjansi, die onlangs den post van onder- commandant van de regeeringstroepen heeft aanvaard, hoewel hij in naam commandant is van het leger van de Koeomintsjoen te hel- pen. Hevige gevechten duren voort, zonder dat een der partijen er in slaagt, de over- winning te behalen, ofschoon de troepen van de Koeomintsjoen Hoepeh zijn binnengetrok- ken en Siangjang hebben genomen. Men meent te weten, dat de burgerlijke gouver neur van Kanton aan de regeering van Nan- lring heeft getelegrafeerd, dat de loale strijd- krachten onvoldoende zijn tegenover de „ijze- ren linie", welke naam is gegeven aan de in opstand gekomen troepen van Tsjang Fat Kwei. Deze troepen dringen Kwangsi bin- nen en maken zich gereed naar Kanton op te rukken Het schijnt dat Tsjang Kai Sjek geen troepen kan vinden tot beveiliging van Kan- Telet.nr. Admlnlstrafie 3. Teleffoonnr. Redacfle 33. Poatqlro 37060. ton zonder het gevaar te loopen Hankau te verliezen. De interpellates over het Saar- gebied voor onbepaalden tijd uit- gesteld. In de Kamerzitting van gister verdedigden Franklin Bouillon en de socialist Frossard hun interpelalties over de Saarkwestie. Franklin Bouillon verklaarde dat hij ge- meend had, dat de onderhandelingen over het Saargebied niet zouden beginnem voor Frankrijk door aanneming van het plan-Young den goeden wil van Duitschland had kunnen vaststellen. De bijeenkomst van de betrokken conferentie is in tegenspraak met de verkla- ringen van de regeering. Briand heeft verklaard, dat tusschen het vraagstuk van de ontruiming van het Rijn- land en dat van de regeling van de Saar kwestie geen verband bestaat. Zal deze be- wering nog gehandhaafd worden, nu men reeds tusschen de twee Haagsche conferen ces in de onderhandelingen over het Saar gebied geopend heeft. Duitschland moet eerst maar eens zijn plannen te kennen geven. De voorzitter van de Duitsche centrumpartij heeft verklaard, dat het resultaat van Den Haag niet als definitieve liquidate van den oorlog kan beschouwd worden. Het uur voor onderhandelingen heeft dus nog niet ge stagen. De kwestie van vertrouwen. In antwoord op de rede van Franklin Bouillon bracht Briand in herinnering, dat Frankrijk in Den Haag geweigerd heeft de Saarkwestie te besspreken, daar dit een zui ver FranschDuitsche aangelegenheid is. Als de regeering, vervolgde hij, bessluit om de Duitsche voorstellen aan te hooren, be- houdt zij zich een geheel vrije beslissing voor. Als Franklin Bouil'-i over afstand van het Saargebied spreekt, is dit iets onjuists en onmogelijks. Briand verwijt Franklin Bouil lon een politieke manoeuvre te doen om de meerderheid van de Kamer te verdeelen. De socialist Grumbach drong aan op be handeling van de interpellates. Tardieu acht- te behandeling van de interpellates op het oogenblik nutteloos en vroeg verdaging van de interpellates. Hij stelde de kwestie van vertrouwen. De Kamer stemde met 337 tegen 244 stem- men hierin toe. Contrarevolutionnaire organisatie ontdekt. De Gepeoe heeft in de Oekraine een con- tra-revolutionnaire organisatie ontdekt, aan het hoofd waarvan de voormalige minister- president van de regeering van Petljoera, thans leider van de autocephale kerk in de Oekraine, Tsjechofski, stond, en verder Jefre- mof, voormalige minister van de regeering van Petljoera en alter lid van de Oekrainsche academie van wetenschappen, Nikofski, voor- malig minister van buitenlandsche zaken van Petljoera, prof. Germlsse uit Kief e. a. De or ganisatie wordt ervan beschuldigd het Sow- jetbewind omver te hebben willen werpen en van de Oekraine een burgerlijken staat te ma ken, onder controle van een buurstaat. Zij zou in verbinding gestaan hebben met de centrale van Petljoera in Polen en vertegen woordigers van buitenlandsche staten in de Oekraine. DE KLASSESTRIJD IN HET DORP. Het centrale uitvoerende comite en de raad van volkscommissarissen der Sowjet-Unie hebben een beschikking goedgekeurd omtrent de hulpverleening aan personen en bedrijven, die te lijden gehad hebben van gewelddaden der koelaki. Zij krijgen verhoogde pensioenen alle soorten van medische hulp, leeningen, credieten enz. Hun kinderen genieten den voorrang bij de toelating op onderwijsinstel- lingen. De bedrijven der weduwen en on- mondige kinderen worden voor vijf jaar vrij- gesteld van de eenheidslandbouwbelasting. Belgie ontstemd. De correspondent van de Echo de Paris te Brussel weet aan zijn blad te melden, dat het bericht, dat Duitschland en Frankrijk het eens zouden zijn geworden over het bij- eenroepen der Tweede Haagsche Conferentie op 3 Januari, in officieele Belgische kringen jroote verwondering heeft gewekt. Men heeft den indruk, dat de heeren van Hoesch en Briand wel wat al te snel te werk gaan. Jaspar, de president der Eerste Haagsche Conferentie, heeft geen lust, van zijn rechten af te zien, daar dit een prestige kwestie van Belgie is. Jaspar moet voornemens zijn, zelf een da tum te kiezen, en hi} zal zulks doen, zoodra de juridische commissie haar zitting zal heb- HooldKtAa«taari TJ N. ADBMA. ben gehouden, hetgeen, hierna enkele dagen te Brussel zal geschieden. Geen restitutie door Engeland. In tegenstelling met de in de Duitsche pers algemeen en in de Engelscbe voor een goed deel geuite verwachting heeft Snowden gis- teravond in het Lagerhuis verklaard, dat de regeering er onder geen enkele voorwaarde aan d:nkt om de opbrengst van reeds geli quideerde Duitsche eigendommen aan dat land te restitueeren. Spr. zeide, dat Engeland hierdoor geen andere houding aannam dan de overige schuldeischers van Duitschland, en dat het zich vooral niet minder edelmoe- dig jegens de voormalige vijanden had ge- dragen, want het behoud van die opbrengst vormde een dc-r integrale bepalingen,waar- door Duitschland vermindering van zijn to- tale schuld onder het plan-Young verkregen had. Engeland had om zijn goeden wil tot het uiterste te toonen, voor een waarde van ten minste 10 miljoen pond nog niet geliqui- deerd, maar alleen met beslag belegde eigen dommen teruggegeven, maar verder mocht de Engelsche regeering met het oog op de even vitale belangen van den Engelschen be- lastingbetaler, niet gaan. De Duitsche regee ring kende dit standpunt, toen de onderhan delingen in den Haag werden gevoerd, en wanneer in de Duitsche pers verwachting.-n gewekt zijn, die nu niet in vervulling zullm gaan, dan had de Duitsche regeering die pers een wenk moeten geven. In elk geval wist Duitschland, dat tegenover de geweldi- ge reducties die het plan-Young zou bren- gen, de verplichting stond om individueel be- nadeelde Duitsche onderdanen van haar kant schadeloos te stellen. 22 NOVEMBER NOORD- HOLLANDSCHE STOOMWASSCHERIJ Onze Waschgoederen zijn HELDER, de prijzen billijk en desverlangd met DRIE DAGEN terug. Mej. Bondfield, de minister van Arbeid, heeft in het Lagerhuis bij de tweede lezing de wet op de werkloosheidsverzekering ver- dedigd. Zij zei, dat de nieuwe wet de fouten van het bestaande systeem wilde verbeteren. De belangrijkste wijziging is de afschaffing van de voorwaarde, dat de werklooze, die om steun verzoekt, moet bewijzen, dat hij ijverig naar werk heeft gezocht. Voortaan zullen de arbeidsbeurzen moeten aantonen, of er werk voor den gegadigde was. Een ander belangrijk voorstel is de clau- sule, waarbij de minimum-leeftijd voor recht op steun verlaagd wordt. Lloyd George oefende scherpe critiek op de wet. Hij zei, dat het moeilijk is om nee te zeggen bij het voorstel om 2 sh. meer te geven aan de vrouwen van werkloozen. Zijn voornaamste bezwaar gold echter de gewel- dige uitgaven, die aan het land opgeiegd worden door de wet in haar geheel. Dat kan het land niet betalen. Lloyd George wees er op, dat sinds de verkiezingen de uitgaven voor de volgende begrooting reeds met 19 millioen pond gestegen zijn. Ook op de ver- goeding voor zeer jonge werkloozen oefende Lloyd George kritiek. Hij zei, dat de regee ring beter deed pogingen in't werk te stel len om voor deze jonge menschen werk te zoeken, dan om hun demoraliseering door grootere kans op steun aan te wakkeren. Margaret Bondfield heeft bij de toelichting nog gezegd, dat de wet geen extravagante te onverantwoordelijke uitgaven vorderde en dat zij integendeel betreurde niet verder te hebben kunnen gaan. De 12 millioen, die de wet zou kosten, waren wel besteed. De conservatief Elliott stelde verwerping voor, omdat de uitvoering van de wet z.i. een groote administratieve rompslomp zou geven en een nieuwen ondragelijken last op de schouders der belastingbetalers zou leggen. Lloyd George was voor de tweede lezing, maar sprak de vaste hoop uit, dat het Huis zich daarna als een Raad van State zou mo- gen gedragen en de regeering zou dulden, dat gegronde op- en aanmerkingen werden gemaakt. Het beginsel van de wet bleef goed, maar in de redactie van verscheidene artike- len moesten groote veranderingen geschieden en de regeering moest zich wat willen laten zeggen. Maxton, de spreker der onafhankelijken, sloot zich bij Lloyd George's laatste woorden aan en zeide het zeer te betreuren, dat de re geering niet 1 pond voor het werkloos ge- zinshoofd, 10 shillings voor de echtgenoote en 5 shillings voor ieder kind onder de 15 jaar heeft voorgesteld. Het debat duurde voort. Men meldt nader uit Louden: In het Lagerhuis zeide mej. Bondfield in antwoord op een vraag van Sr John Bower, dat er op 11 November 146,342 meer werk loozen in Groot-Brittannie waren dan op 10 Juni van dit jaar. Sir John„Mag ik vragen, of de minister erkent, dat dit 44,000 meer is dan toen ik 14 dagen geleden dezelfde vraag stelde en mag ik voorts vragen, wanneer de regeering van plan is de werkloosheid te verminderen?" Mej. Bondfield: „Ik kan alleen zeggen, dat het 50,000 minder is dan verleden jaar op dezcn tijd". De a.s. Vlootconferentie. De Amerikaansche delegatie. De Amerikaansche delegatie naar de Lon- densche conferentie is thans gecompleteerd door de benoeming van de heeren Adams, minister van marine, generaal Dawes, am- bassadeur te Londen, Dwight Morrow, am- bassadeur te Mexico en Gibson, ambassadeur te Brussel. (Naar men weet, waren reeds benoemd de heer Stimson, die als leider der delegatie op- treedt, en de senatoren Reed en Robinson.) Verder zullen admiraal Pratt en schout-bij. nacht Jones als marinedeskundigen optreden. Meisje biedt zich als „lokaas" voor het monster aan. De politic te Dusseldorp heeft in de einde- loos slepende moordzaak plotseling eep eigenaardige helpster gekregen. Ten einde den ordebewaarders behulpzaam te zijn bij het vinden van een oplossing voor het groot- ste nioordmysterie van deze eeuw, heeft een moedige typiste, een meisje van 21 jaar, zich als „lokaas" voor het monster aangeboden aldus weet de Tel. van hedenmorgen mee te deelen. Zij heeft de politie gevraagd om een malienkolder, dien zij onder haar kleeren wil dragen en een stalen helm, die „opgemaakt" zal worden, zoodat hij er uit ziet als een hoed naar de jongste mode. Gekleed in deze wapenrusting wil zij de eenzame straten van Dusseldorp en de verlaten wegen rondom de ze stad, 's avonds laat gaan bewandelen Zij hoopt, dat vroeger of later de moordenaar haar als zijn prooi zal uitkiezen en gelooft hem baas te zullen blijven, mocht hij het wagen haar aan te vallen. Een opzienbare arrestatie. Een V. D. bericht van hedenmorgen meldt, dat Donderdagmiddag tegen 5 uur de crimineele politie van Metimann een 29- jarigen man heeft gearresteerd, die er van verdacht wordt meer te weten van de moor den, welke te Dusseldorp hebben plaats ge had. Het is een man, wiens signalement geheel overeenkomt met de tot nu toe bekend ge worden beschrijvingen van den vermoedelij- ken dader. Overigens is het niet bekend, wat de ver- dachte uitvoerde. Meestijds vertrok hij's mor- gen per fiets met een ruckzak uit Metmann en keerde's avonds terug. Toen de crimineele politie Donderdag de woning binnentrad zei de man: „U zoekt toch den Dusseldorpschen moordenaar"? Bij de huiszoeking die onmiddellijk werd ver- richt, vond de politie o.a. een damesbadpak. In het politie-bureau verklaarde hij: „Ik ben een tweede Mozes; ik ben meer dan Luther". De politie te Dusseldorp werd van de ar restatie in kennis gesteld en zond twee be- ambten, die den arrestant meenamen naar Dusseldorp. Uit het verdere verhoor zal moeten blij- ken, of de verdachte werkelijk iets van de moorden te Dusseldorp weet. DUITSCHLAND DE ONTRUIMING VAN HET RIJNLAND. Nadat Woensdag de Fransche gendarme- rie-posten te Diez, Montabour, Oberlandslei, werden ingetrokken, zijn Donderdag ook de gendarmeriestations te Neurwied, Arweiler heven. Op den rechter over van den Rijn van het bruggehoofd van Koblenz bevindt zich geen Op den rechter oever van den Rijn van het met uitzondering van een Heine vlagge- wacht op de vesting Ehrenbreitstein. Intus- schen heeft ook de overgave van het oberpre- RMAARS CCH1USpClt UV1 X WWUV i IWUgWVUV vvuiv»v.n.w '-.•■^srcy.r-r c-rsaasaeujiu t MM

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1