DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. isoisi o mniiiiii!. OVERLEDEN. STOOMERU en VERVERIJ RUSSISCHE TOESTANDEN, DEI HIEUwTvERRAAD, JKunsthande I Fa. v. d. MMOHHT, .Hijouterieen: No. 2 DH nufimef besfaai sit 3 blades. Honderd een en dertigste laargang 1929 "c hii vooruitbetalins: per 3 raaanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootcre letters naar plaaxsruiwte, Abonnementsprijs eu Handelsdrl y.h. Herrns. Coster Jzoon, Voordam C9, Tel. Mministr. No. 3. Uedactie No. 33. uneven 25 AOVEMBER Dagelijksch overzicht. Zijn laatste uren; deelneming van de regeening; eenige persstemmen. De voormalige Fransche minister- president George Clemenceau is in den nacht van Zaterdag op Zondag te 1.55 nur in den ouderdom van 88 jaar over- leden. In de late avonduren heeft men nog getracht het leven van Clemenceau door het toedienen van zuurstof kunst- matig te verlengen. De werkzaamheid van het hart nam echter steeds af, ter- wijl de nieren ophielden hun functie te vervullen, zoodat tenslotte de dood in- trad. De zware doodstrijd van Clemenceau duurde bijna 36 uur, hetgeen uitsluitend te danken was aan zijn buitengewoon krachtig hart. In den loop van Zaterdag arriveei'den voortdurend oud-ministers, ministers, afgevaardigden en buiten- landsche diplomaten om naar zijn toe- stand te informeeren en hun naam in de schrijven op de bezoekerslijst. Reeds in de middaguren herkende de zieke nie- mand meer. Geheel aangekleed, met zijn legendair geworden soldatenmuts op het hoofd, lag hij uitgestrekt on de sofa. In- tusschen had zich voor het huis een groote menschenmenigte verzameld, die zwijgend het naderend einde verwacht- te. Een half uur na het overlijden trad de kleinzoon van Clemenceau naar bui- ten en deelde mede, dat zijn grootvader om 1 uur 55 het tijdelijke met het eeuwi- ge had verwisseld. In de ochtenduren van Zondag ver- scheen als eerste condoleancebezoeker de Fransche president Doumergue, kor- ten tijd later gevolgd door Briand, Tar- dieu en bijna alle ministers en onder- staatssecretarissen. De diplomatieke v rtegenwoordigers van de met Frank- riik bevriende staten kwamen ook hun handteekening plaatsen op de daarvoor ingerichte lijsten. Direct na het ontvangen van het be- richt van Clemenceau's dood begaf Minister-president Tardieu zich naar het sterfhuis. Bij het verlaten van het huis bevestigde Tardieu aan de aan- wezige journalisten, dat overeenkomstig den laatsten wil van Clemenceau geen staatsbegrafenis zal plaats vinden. Vanwege het gevorderde uur, waarop Clemenceau overleed, brengen slechts betrekkelijk weinig Zondagochtendbla- den het overlijdensbericht en konden slechts enkele Parijsche bladen beschou- wingen over den overleden staatsman opnemen. De geheele g-oote pers is het er over eens, dat met Clemenceau een staatsman met een der meest groot- sche carrieres is heengegaan. Het „Journal" herinnert aan de moei- lijke dagen, die Frankrijk gedurende den oorlog doormaakte. Toen in Fe- bruari 1918 niet voldoende mogelijkhe- den bestonden voor het transport Ame- rikaansche soldaten naar Europa zei Clemenceau: „Frankrijk heeft binnen een maand tijds 300.000 Amerikaansche soldaten noodig. Niet de beschikbare transportmiddelen mogen het aantal Amerikaansche soldaten bepalen, maar het aantal benoodigde soldaten moet het aantal noodzakelijke transportmid delen bepalen, het koste wat het kost." Bii de onderhandelingen over het Vre- desverdrag van Versailles verklaarde Clemenceau, dat hii den oorlog had zien aankomen en dat deze het einde van Frankrijk beteekenen zou. De „Matin" herinnert aan de woorden, die Clemenceau eens tot een politieken vriend sprak, nl. dat men in het leven altijd boosaardig moet zijn. De „Petit Parisien" schrijft, dat de eeuwen slechts zelden een man als Clemenceau voort- brengen, voor wien een ieder zich bui- gen mag. Er is geen hoogere bestem- ming, dan op het noodzakelijke oogen- blik diegene te zijn, dien het land zoekt en noodig heeft. Clemenceau was gedu rende den wereldoorlog een der weini- gen, dien Frankrijk niet vergeten mag en niet vergeten zal. De „Excelsior" her innert aan de speling van het lot, dat Clemenceau in 1871 protesteerde tegen de losscheuring van EIzas-Lotharingen van Frankrijk en het bekende protest onderteekende, en dat hij tevens onder- handelde over het Vredesverdrag, waar- door dit gebied weer aan Frankrijk werd toegevoegd. Het „Petit Journal" verwijt het Fran sche volk ondankbaarheid, omdat het den Tijger na den oorlog niet tot Presi dent der Republiek heeft gemaakt Directeur: C. KRAK. De Engelsche regeering heeft de Fran sche bij den dood van Clemenceau haar deelneming betuigd. Groot-Brittanie, al- dus wordt gezegd, zal den overledenen dankbaar blijven en zijn gedachtenis eeren. Minister-president Macdonald heeft bovendien aan den premier Tar dieu een telegram van deelneming ge- zonden. Clemenceau is niet meer. Ons vermoeden, dat hij het waar- schijnlijk wel niet lang meer maken zou, is dus bewaarheid. Van zijn schitterende levensloopbaan behoeven wij thans niet meer te schrij ven. In ons nummer van Zaterdag heb- ben we uitvoerig bij Clemenceau's leven stilgestaan, zoodat we daarnaar voor zoover noodig kunnen verwijzen. Clemenceau dood. Na een welbesteed en rijk leven is de grootste staatkundige Franschman van dezen tijd heengegaan. Geheel Frankrijk zal met grooten eerbied het verscheiden van den Tijger herdenken en zal hem stille hulde brengen voor het grootsche werk, dat hij voor zijn land gedaan heeft Buitenland Doodvonnissen. Volgens mededeelingen uit Moskou, is Bes- sodewski, de voormalige gezantschapsraad der Sowjetsunie te Parijs, reeds ter dood ver- oordeeld. De bezittingen van Bessodewski in de Sowjetunie zijn in beslag genomen. Bovendien heeft de gepeoe bevolen dat de vcorzitter der Russische Staatsbank, Schein- rnann, die zich in Berlijn bevindt, direct naar Moskou moet terugkeeren om voor den krijgsraad te verschijnen. Scheinmann is wei- gerachtig naar Moskou te komen, daar hij tot de rechtsche oppositie behoort en de poh- tiek van Stalin niet meer deelt. Verscheidene ambtenaren der legaties in Konstantinopel en Athene zijn wegens groote verduisteringen door het opperste gerechtshof der sowjetunie eveneens bij verstek ter dood veroordeeld. Wederorn 13 doodvonnissen. Naar uit Moskou gemeld wordt is Zater dag vonnis geveld in het prcces tegen de in het Noorden van den Kaukasus eind No vember gearresteerde leden van een secte, die beschuldigd werden een opstand tegen de Sowjetmacht te hebben voorbereid. 13 be- klaagden werden ter dood veroordeeld, 3 tot 10 jaren tuchthuisstraf en 18 tot ver schillende tuchthuisstraffen. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. ENGELAND. DE MOEILIJKHEDEN IN DE STEEN- KOOLNIJVERHEID. De verbruikers zullen het gelag betalen. Robert Forrester, de voorzitter van de vereeniging van Steenkoolmijneigena- ren in Lanarswshire, heeft zich aldus over de voorstellen der regeering tot re- geling van de moeilijkheden in de steen- koolnijverheid uitgelaten: „Men berekent dat de eerste maatregel van de regeering om den werktijd van acht op zeven en een half uur te bren gen, zonder loonsverlaging ongeveer 10.5 millioen zal kosten. Wordt dan nog een heffing op de productie gelegd om den uitvoer met een premie van, zeg, 2 sh. per ton te subsidieeren, dan zal nog eens 6.5 millioen noodig zijn. De bemarktingsplaipien van de regee ring die zich onder het mom van hulp voor de steenkoolnijYerheid aandienen, zijn er in werkelijkheid op berekend, 17 millioen uit de zakken van de ko- lenverbruikers te kloppen. Men zal er aan tegemoet moeten ko men door den prijs van kolen voor huis- houdelijk gebruik, de sporen, de gasfa- brieken, electriciteitsfbabrieken en an- dere openbare diensten te verhoogen. Deze verbruikers hebben elk jaar ge- middeld 78 millioen ton noodig. De prijs zal dus met 4H sh. per ton verhoogd moeten worden." HET HUIS VAN HATRY. Huis en erve van Clarence Hatry, den frauduleuzen Londenschen bankier, aan de Greta Stanhope-street zijn thans voor openbaren verkoop aangeslagen. In de drie of vier jaar tijds dat hij dat huis in eigendom heeft gehad, heeft hij er voor ongeveer 70.000 aan laten ver- bouwen. Men weet, dat er een groot Ro- meinsch bad op de voornaamste slaap kamerverdieping was ingericht, en in het sousterrein een cocktail-bar in den trant van een oude Engelsche herberg uit den tijd van de Tudors. DENEMARKEN. DE KROONPRINS ZOU ZICH MET EEN SPAANSCHE PRINSES VERLOVEN. Te Kopenhagen doet het gerucht de ronde, dat de Deensche kroonprins zich weldra zou verloven met een dochter van den koning van Spanje. De koning en de koningin van Denemarken zullen zich Zaterdag a.s. naar Londen begeven om daar drie dagen niet-officieel te ver- toeven en vervolgens gedurende enkele dagen te Sandringham de gasten van den koning van Engeland te zijn. Te Londen zullen zij de koningin van Spanje en haar beide dochters ontmoe- ten DUITSCHLAND. DE ARRESTATIES TE DUSSELDORP. In verband met de verschillende te Dusseldorp gepleegde moorden is, zoo- als gemeld, te Mettman een zekere Waldemar Stelzer, een 29-jarige werk- looze uit Breslau, in hechtenis geno men. Deze arrestatie is door de autori- teiten te Breslau gelast, teneinde te on- derzoeken of Stelzer wellicht in Juni 1926 de nimmer opgehelderde moorden op twee kleine kinderen in deze stad zou hebben gepleegd. Het staat vast, dat Stelzer op het tijdstip van deze dubbele misdaad te Breslau heeft vertoefd. Voor de schuld van Stelzer aan de misdaden te Dusseldorp bestaat intus- schen niet het minste bewijs. Hij is ge- confronteerd met alle getuigen, maar niemand heeft hem herkend als de da- der van de verschillende moorden en aanrandingen; ook de door den moorde- naar geschreven brieven zijn niet van zijn hand. AUSTRALISCHE POLITIEK. Tariej- en belastingverhooging. De nieuwe Australische Arbeiaersregeering zit met een tekort van 2.070.000 op de loo- pende begrooting, dat haar voorgangster haar heeft nagelaten. Om hierin te voorzien zullen de invoerrechten, naar Theodore, de minister van de schatkist, in het parlement te Camberra heeft medegedeeld, alweer ver hoogd worden. De verhoogingen zullen ge- heven worden van gordijnen, hoeden, kousen, metalen artikelen, auto's, chassis en sigaren. Alleen de accijns op bier zal verlaagd wor den. Uit het verhoogde tarief denkt Theodore 1.200.000 te zullen krijgen. Dan zal er nog 885.000 gevonden worden uit de invoering van extra-belasting op groote inkomens. Deze belasting zal voor inkomens van 1201 1500 10 pCt., van £1501—3000 15 pCt. en boven 3001 20 pCt. bedragen. Theodore zeide, dat hij geen voorzieningen weet voor het voorzien van de opgehoopte tekorten van zijn voorgangers. „Wij hebben", zeide hij, „een leege schatkist geerfd, maar zien de toekomst niet somber in. Het land heeft een groot vermogen om zich te herstellen. FRANKRIJK. UIT HET PARLEMENT. De landbouwpoliUek der regeering. De Kamer heeft in een nachtzitting Zater dag het debat over de landbouwpolitiek voort- gezet. Tardieu betoogde dat Frankrijk, dat met een historische solidariteit de mannen aller partijen vereenigt, het land van de boeren is. De bedem is het steunpunt der Fransche sta- biliteit, waarop alle Franschen vereenigd stonden tegenover de overweldigers. De Kamer verwierp met 342 tegen 243 stemmen een motie der radicaal-socialisten, waarin de door den minister van landbouw genomen maatregelen onvoldoer.de worden geacht, nadat de regeering de kwestie van vertrouwen had gesteld. Vervolgens werd met 335 tegen 251 stem- men 'n motie van vertrouwen in de regeering aangenomen. Een verklaring van Briand. Voor de Kamer-commissie van buitenland- sche zaken heeft Briand een uiteenzetting ge- geven van den internationalen toestand. Sprekende over de ontruiming van het Rijnland verklaarde hij dat het voor eind Februari gemakkelijk zal zijn om te weten of het plan-Young in werking zal kunnen' wor den gesteld. Indien dit niet het geval is, zal de kwestie der ontruiming niet te berde kun nen worden gebracht. In het tegenovergesteld geval zal Frankrijk er belang bij hebben; geen moeilijkheden te scheppen en de ontruiming zoo veel mogelijk te bespoedigen. Postgiro 37960 de 18 jaren zouden 14 dagen verlof krijgen. Het Icon tijdens de verlof dagen'zou gelijk zijn aan het gemiddelde loon plus de gewone toelagen en premien. Tijdens den verloftijd mag niet worden ge- werkt voor een anderen werkgever. PORTUGAL. NOODWEER. - Het Noorden van Portugal wordt door zware stormen geteisterd. Volgens een be- richt uit de Portugeesche grensstad Arcos de Val is het geheele gedeelte der stad in de na- bijheid van de rivier onder water gezet. Ver scheidene huisgezinnen konden slechts met de grootste moeite in veiligheid worden ge bracht. De aangerichte schade is zeer groot. Zoo werden o.a. de in twee fabrieken opge- stapelde fabrikaten en grondstoffen, ondanks alle inspanning van de brandweer, wegge- spoeld. Voor zoover tot dusverre bekend is zijn er geen menschenlevens verloren ge- gaan. ZUID-SLAVIS. HET MYSTERIE VAN DE ORIENT EXPRESS. Is de Orient Expres door roovers overval- len, ja of neen? Uit Belgrado komen verhalen, waarin pre- cies de plaats- wordt aangeduid, waar de aan- slag, door middel van een helcche machine, moet zijn geschied, n.l. op Zuid-Slavisch ge bied op korten afstand van het grensstation Tzaribrad. Uitvoerig wordt beschreven hoe de gemaskerde roovers uit het hout te voor- schijn sprongen, den machinist dwongen de locomotief af te koppelen en op eenigen af stand van den trein te brengen. Verder, hoe onder de reizigers een paniek uitbrak en zij overal dekking zochten voor de geweer- en re- volverkogels van de struikroovers kortom een volmaakte Wild-Westscene, waaraan pas een eindje kwam, toen militairen in vracht- auto's te hulp kwamen. En gistermorgen maakte een nuchter tele gram uit Rome aan al dat fraais een einde, door te melden, dat de Orientexpres met groote vertraging te Milaan is aangekomen, terwijl het treinpersoneel verklaarde, dat er heelemaal geen overval heeft plaats gevon den! Men had alleen, omdat door een omge vallen goederemvagen de lijn versperd was, een omweg moeten maken, hetgeen de vertra ging in aankomst had veroorzaakt. De „Neue Freie Presse" verneemt daaren- tegen uit Belgrado: Van officieele zijde wordt verklaard, dat is komen vast te staan dat de aanslag op den Orient Expres te Sofia is georganiseerd. Op het terrein van den aanslag werden stukken van een Bulgaarsche krant en pakpapier van een tabaksfirma uit Sofia gevonden. Men meent in Zuid-Slavische kringen, dat de aan slag door Macedonische revolutionnairen is gepleegd met het doel de onderhandelingen tusschen Joegoslavie en Bulgarije te doen mislukken. De minister-president en de minister van buitenlandsche zaken hadden Vrijdag een be- spreking over de maatregelen, die in ver band met den aanslag noodig zijn. Het heet, dat de Joegoslavische gezant in Sofia bij de Bulg.regeering pogingen zal doen om de aan- dacht van de Bulgaarsche regeering op den onhoudbaren toestand aan de grens te vesti- gen en te eischen, dat de werkzaamheden van de Joegoslavisch-Bulgaarsche commissie worden bespoedigd, opdat Joegoslavie niet gedwongen zal zijn maatregelen ter bescher- ming van de grens te nemen. Jjangestrant 21. Handgeslagen JBroches de nleuwste Chokers en Polsbandjes, weert, dat hij den avond van den moord niet in het Park Central Hotel heeft ge- logeerd en Rothstein niet den noodlot- tigen dolkstoot heeft toegebracht, doch Thompson houdt vol, dat Mc Manus en Richards een en dezelfde zijn. Mc Manus vestigt nu zijn hoop op een zekere Bridget Farry, een Iersch kamermeisje, dat beweert dat zij Mc Manus nooit in kamer 349 heeft gezien. De pers van New York legt de grootste belangstelling voor het proces aan den dag. VAN Vanaf heden tijdelijk DIEFSTAL VAN EEN BABY. Ontvoering wegens kinderliefde. Voor het Magistraatshof te New York had zich Dond-erdag een beschaafde vrouw, een zekere mrs. Irene Roever, te verantwoorden wegens het ongewone feit dat zij, zuiver uit de behoefte aan het bezit van een kind, een baby had gestolen. Teen zij op straat langs een kinderwagen kwam, die even onbeheerd stond, nam zij er bliksemsnel het wicht uit, dat er in lag, en nam het mede naar huis, waar zij haar echtgenoot wijs maakte, dat het van haar zelf was. De ouders van het kind, de heer en mevr. Donald Lamey, deden aangifte van den diefsta-1, en in de bladen verscheen een beschrijving van het vermiste kind. De heer Roever kreeg argwaan en on- dervroeg zijn vrouw, die ten slotte haar daad bekende. Mevr. Roever bracht daarop het kind naar zijn moeder terug, maar werd des- niettemin gearresteerd, beschuldigd van ont voering. Donderdag nu verscheen zij deswege voor de ma-gistraat. Mevr. Roever bekende, maar verklaarde dat haar verlangen naar een kind haar tot de ontvoering had gedreven. De heer Larney verklaarde daarop, dat hij en zijn vrouw haar vergiffenis sehonken en haar niet wenschten te vervolgen. „Haar moeder- hart heeft reeds vcldoende geleden", verklaar de hij. Het openbaar ministerie verklaarde echter, dat een misdrijf was gepleegd tegen den staat, en de magistraat eischte een borg- tocht van 1000 dollar. Mevrouw Roever kon -den borgtocht niet verschaffen, waarop Patrick Larney, de grootvader van het gesto len kind, het noodige geld verschafte en ver volgens de vrouw in een auto naar huis bracht. BRUTALE INBRAAK. Zondagmorgen is te Berlijn een brutale inbraak gepleegd. Onbekende personen re- den in een auto voor een pelshandel in de Rankestrasse, sloegen een gat in de etalage- ruit, knipten met ten draadschaar het tralie- werk, dat achter de ruit was aangebracht, door en roofden voor eenige duizenden aan bontwerk. De tuinmansvrouw van een tegen- overliggend huis, die getuige was van den overval, werd door een van de daders met een revolver in bedwang gehouden. De da- Jers ontkwamen ongehinderd. BELGIE. EEN-SOCIALISTISCH wets- VOORSTEL. Betaalde vacantie voor arbeiders. Eenige socialistische Kamerleden hebben een wetsvoorstel ingediend om een systeem van betaalde vacantiedagen in te voeren voor arbeiders werkzaam bij den handel, Industrie en landbouw, die een arbeidscontract heb ben. De vacantie zou zeven- dagen zijn na een jaar dienst, 14 dagen na vijf jaren dienst en 21 dagen na 15 jaren dienst. Arbeiders onder AMERIKA. - DE MOORD OP ROTHSTEIN. Wie was George Richards? Men herinnert zich nog de beweging, in de maand November van het vorig jaar te New York ontstaan naar aanlei- ding van den moord, in het Park Cen tral Hotel gepleegd op Arnold Rothstein, den z.g. „Koning der Gokkers". Roth stein* was de erkende leider van een bende avonturiers, die het nachtleven van New York kleur gaven, en hield er dobbelhuizen op na, die werden be- schermd door mannen en vrouwen, die een voorname plaats innamen in too- neel-, politieke en zakenkringen. Zelfs werd beweerd, dat Rothstein de bescher- ming der politie genoot, en in ieder ge val zag de toenmalige politiecommissa ris van New York zich verplicht, naar aanleiding van den moord af te treden. Het motief van den moord bleef volko- men in het duister; den moordenaar kon men langen tijd niet vinden. Ten slotte arresteerde de politie een zekeren Mc Manus, eveneens een duister individu, die in de wandeling „Smiling George' heet en op den avond van den moord on der den naam van George Richards ka mer 349 van Park Central Hotel be- woond zou hebben. Thans staat „Smi- ling George" te New York terecht. Voor dit proces bestaat uitteraard groote be langstelling. Het draait om twee getui gen. De eene is een zekere Alvin „Tita- nic" Thompson, die met Rothstein vlak voor diens dood deelnam aan een z.g. „high spade"-partijtje, dat naar men ver- moedt, de directe aanleiding is gewor- den voor Rothsteins tragisch -einde. Rothstein verliet de dobbeltafel toen met 96.000 dollar in baar geld en schuldbe- kentenissen tot een som van 270.000 dol lar van zij speelgeuooten. Mc Manus be- ONSCHULDIG VEROORDEELD. Naar de World uit Washington meldt^ heeft senator Schall uit Minnesota de invrij- heidsstelling van den Californischen arbei- dersleider Tom Mooney geeischt, die sinds 1916 onschuldig in het tuchthuis zit. Senator Schall protesteerde er tegen, dat de gouverneur van California de invrijheids- stelling van Tom Moor.ey heeft geweigerd, omdat groote firma's er tegen zijn. Tom Mooney werd er van beschuldigd in het jaar 1916 den bomaanslag te San Francisco ge pleegd te hebben, waarbij tien personen wer den gedood en veertig gewend. Een zekere Smith heeft den arbeidersleider beschuldigd in opdracht van den Duitschen consul von Bopp en den militairen attache von Brinken, den aanslag gepleegd te hebben. Op zijn sterfbed zou Smith thans een bekentenis heb ben afgelegd. JAPAN. EEN ACTIE TEGEN WAKATSOEKI. Beschuldigd van corruptee. Bij Hamagoetsji, den Japanschen pre mier, is een krachtig protest ingediend tegen de benoeming van Wakatsoekl als vertegenwoordiger van Japan op da aanstaande vlootconferentie te Londen, omdat hij op het oogenblik betrokken is bij een bij de justitie aanhangige zaak betreffende den aankoop door de regee ring van een particulieren spoorweg. Beweerd wordt, dat groote sommen gelds aan verschillende volksvertegen- woordigers zijn betaald om het aanne- men van het wetsontwerp te verzekeren, en de bekentenissen van sommigen zou den Wakatsoeki in de zaak hebben ver- wikkeld, al zou hij dan ook persoon- lijk er geen voordeel uit hebben ge- trokken. Reeds sedert maanden zouden voor- aanstaande Japansche politici betrok ken zijn bij een reeks onthullingen, die het bestaan hebben aangetoond van een stelsel van corruptie. Deze onthullingen leidden in September tot de aj-re6tatle en AARSCH

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1