06 Firma de Lange 4 de Moraaz RadiReraflsch Weerbericht. AGENDA VAN PUIIEN OflRTMEIJER, PAYGLOP Provinciaa! nieuws Stadsnieuws ERNSTfOE BRAND. ICunsf ^81 ^clsool Maandag 25 November. 7.30 uur, Cinema Americain: Piccadilly (boven 18 jaar). 7.30 uur, A. B. T., hoofdnummer De Tern peldanseres (drama uit het Oosten), hoofd rol Gilda Gray. Toegang boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria Theater: Figaro (voor elken leeftijd). 8 uur, handelsschool, voor de Volksuni- versiteit, filmavond Philips-fabrieken met toelichting door J. A. Mc. Neill. 8 uur, Gulden Vlies, jubileumconcert St Caecilia. Dinsdag 26 November. 7.30 uur. Cinema Americain: Piccadilly (boven 18 jaar). 7.30 uur, A. B. T.: De Tempeldanseres (boven 18 jaar). 7.30 uur, Victoria Theater: Figaro (voor elken leeftijd). 8 uur, Harmonie, opvoering van „In uni form" door „Bilderdijk". 8 uur Oranje Hotel Bergen. Voordracht Theo J. Thijssen. Woettsdag 27 November. 7.30 uur. Cinema Americain: Piccadilly (boven 18 jaar). 7.30 uur, A. B. T.: De Tempeldanseres (boven 18 jaar). 7.30 uur, Victoria Theater: Figaro (voor elken leeftijd). 8 uur, Harmonie, opvoering van „In uni form" door „Bilderdijk". 8 uur, Waakt en Bidt, evangelisatie-sa- menkomst, spr. de heer J. Sevensma. Cafe Hoekstra, hoek Scharloo, biljart- avond prof. Koehof-Hoogland. Donderdag 28 November. 7.30 uur. Cinema Americain: Piccadilly (boven 18 jaar). 7.30 uur, A. B. T.: De Tempeldanseres (boven 18 jaar). 7.30 uur, Victoria Theater: Figaro (voor elken leeftijd). 8 uur, Rustende Jager, Bergen, feestcon- cert koorvereeniging „Bergen", ter viering 10-jarig bestaan. Bij Kamsteeg te Stompetoren opvoering van „Tieneke" door Aurora. Vrijdag 29 November. 8 uur, 't Gulden Vlies, optreden pianiste Josefa Rosanska. Zorutag 1 December. In het cafe Kamsteeg te Stompetoren, door Aurora opvoering van Tieneke. vervolging van Heikerchi Ogawa, den minister van Spoonvegen uit het kabi- net-Janaka, die vvordt beschuldigd van het aannemen van aanzienlijke steek- penningen van spoorwegconcessionaris- sen. Daarna werd Sanja Sataka, onder- minister van Spoorwegen in het vorig kabinet, beschuldigd. In het onderzoek in deze zaak werd naam van Wakatsoe- ki, die vroeger premier was, genoemd. Ilamagoetsji, de tegenwoordige pre mier, van zelf lid van het kabinet- iWakatsoeki. j FRANKRIJK. V EEN VERBROEDERINGSFEEST. De (Soc.) „Populaire" kondigt er op 1 Dec. a s. plaats hebbend Duitsch-Fransch verbroederingsfeest aan, waaraan o.a. de directeur van het Int. Arbeidsbureau te Ge neve Albert Thomas, en de leiders der Duit- sche soc. democraten zullen deelnemen. Het feest heeft plaats bij het gedenkteeken van Champigny waar Fransche en Duitsche soldaten uit den oorlog 1870/71 naast elkaar fcegraven liggen. POLEN. DE RAZZIA TEGEN DE POOLSCHE COMMUNISTEN. Belangrijke arrestaties. Bij de razzia tegen de eommunisten in Polen is de politie op het spoor gekomen van het centrale comity van de Paolsche •mmunistische partij. Alle leden daar- van, ten getale van veertig, zijn thans volgens een bericht van de politie ach- ter slot. Onder de gearresteerden bevin- den zich ook twee vrouvven en wel de gewezen grootgrondbezitster uuit Posen, gravin Olszewska en de zuster van den vroegeren leider der communistische beweging in Polen, dr. Maximilian Hor- witz, die in 1920 ter door veroordeeld was, doch uit cle gevangenis ontsnapte. Gravin Olszeswska was de leidster der revolutie- en prooaganda-afdeeling van het centraal comite, waarvan ook de hoofdkassier in hechtenis is genomen. Op hem werden ca honderdduizend zlo- ty gevonden en een groot bedrag in vreemd geld. bondgenoot had in zijn strijd tegen het water, dat met een volledig aantal slangen in groote hoeveelheden in het vuur werd geworpen. Hoe het begort. Toen een dochter van den heer Borst dien avond om ongeveer half zeven zich naar den achter de boerderij' gelegen stal en schuur be- gaf om haar fiets te halen, bemerkte zij een brandlucht. Zij waarschuwde hare ouders, die onmiddellijk gingen kijken. Tot zijn ontstelte- nis zag de heer Borst dat de boel in de schuur al flink brandde. Te kwart voor zeven heeft de heer Schok- kers, machinist van de gasfabriek, den brand ontdekt. Deze belde onmiddellijk het politie- bureau op om de brandweer te waarscnuwen De directeur van de gasfabriek, de heer Van Deventer en de stokers, de heeren De Boer, Schoenmaker en De Haas, snelden, naar de plaats des onheils en hielpen, met den eigenaar en de inspecteurs van politie, mede Luxe Kantoorartikelen, Vloeileggers, Inktstellen, Boekenstandaards, Telefoonblokjes, Bevochtigers, Vulpenstandaards. Hollandsch, uut de oard van de zoak van zuls mainst Grdnnensch. Om haalf negen zoowat opende de veur- zitter, meneer Barkman, mit 'n woord van welkom. Hai was blied dat 'r zooveul komen wazzen. Hai hoopte nou moar dat z' aalle- moal 'n gezellige oavend hebben zollen en dat 'r neie leden bie komer zellen. Hai vertelde nog 'n beetje van wat 'r dit winter nog deur wrvmvi De Molleboonen doan worden zel en vertelde het vee los te snijden en naar buiten te drijven. ond'er meer, dat 'r op 10 Jannewoarie n ver- Men slaagde erin een 26-tal koeien en 5 hokke- Sfoaderen wezen zel mit de Fraizen en dat din lingen, die reeds op stal stonden, los te snij- de tooneelclub van elke verainen 'n stok den en door rooken vlammende wei in te jagen 1 Het gelukte ook enkele paarden vrij te krijgen, alsmede een aantal varkens. Een zeug met 9 I Molleboonen, dei de n< biggen echter, konden niet meer uit de steeds koP W 1Het Masker) feller wordende vlammen en dichter worden- I Kalkoen, in't Gronnen den rook gehaqld worden en zijn dan ook jam- merlijk bij de catastrofe omgekomen. Zoo dacht men althans, maar later bleek, dat een tweetal biggen zoo sfevig tegen den muur ge- drukt waren, dat de vlammen ze niet konden bereiken, waardoor dit tweetal in leven is ge- bleven. speulen zel. Veur dit keer zol de tooneelofdailen van De Molleboonen, dei de noam het van't Gebels- opvoeren Gebroeders Grdnnensch. (Voor het verslag van deze opvoering ver- wijzen wij naar het onderstaande van onzen tooneelresencent G. Red.) Dou 't Clublaid zongen was, gong 't ge- dien omhoog en dou begunde't. Noa ofloop van't tooneelspul har meneer Barkman woorden van daank veur't Gebels- Waarschijnlijk zijn ook nog enkele varkens dat zdk weer zoo goud deur aalle mui- den vuurdocd gestorven benevens een tweetal lekheden hen sloagen har en zoo'n goie uut- niet geweest honden, die blijkbaar niet bevrijd konden worden. Als de tramrails er waren De Alkmaarsche brandweer was ondertus- schen zeer vlug met groot materiaa! ter plaatse gekomen en de toestand voorzoover spoedig genoeg I voeren geven kon, woar heur noam van uut stekende dub nou wel veur goud mit vast ston De veurzitter van de Fraize verainen, meneer Broersmoa, dee dat nog es dunnegies over en dou wuir ook nog 't woord voerd deur meneer Seven, veurzitter van de Gron- LANTAARNPAAL OMVER GEREDEN. Op de Dijk hoek Kaarsemakersgracht werd hedenmorgen een ongeveer 7 M. hooge lantaarnpaal door een Fordauto omver ge- reden. Het gevaarte kwam gelukkig zoo te vallen, dat het Fordje ongedeerd bleef en niemand werd gedeerd. Bij onderzoek bleek, dat de paal, die met zes halfduimsbouten aan een voetstuk beves- tigd moet zijn, nog slechts met twee bouten vastzat. De anderen waren verroest, vermoedelijk omdat de paal, die hier voor het verkeer zeer hinderlijk staat geplaatst, reeds meermalen is aangereden. De omwonenden hopen dan ook, dat de lichtbedrijven thans deze lantaarnpaal door een zweeflantaarn zullen vervangen, zooals er op het andere einde van den Dijk ook aangebracht. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui- gen en andere voertuigen te 4.25 uur licht op- bet,rnf: I ti°eddkwoontnHai haTgofeTe'rwachtos had liet zich lang niet ongunstig aanzien. Alle kans bestond dat men dit, al zou het inspan- ning kosten, zou kunnen behouden. De eerste intentie van de brandweerhoofden was, de slangen uit te laten leggen in de sloot voor de boerderij, maar bij nader inzien bleek het verstandiger het water maar uit het diep? Noordhollandsch kanaal te pompen, zulks met het oog op het lang niet denkbeeldige ge vaar, dat de slangen vol modder gezogen veur dizze oavend, zee hai, moar wat hai heurd en zain har overtrof alles nog. De versChillende sprekers wuiren vanzuls even bedaankt en dou konden de luu in de zoal zain loaten wat ze konden: d'r wuir mit hail veul pelzaier nog 'n poar uur danst. Dat de Fraizen genoten hebben, wuir wel duudelk, dou zai, omdat 't zoo'n mooie oavend west was, mitnander de Scotsche Trye dansten, zouden worden, in "welk geval men ^Ted S^ufdl^nS g€V°a; verder van huis zou zijn. I d dansers om d r rait in toeze te komen. te Alles mitnander is dit ain van de mooiste oavens west dei De Molleboonen had het. Tot de volgende keer! En die moddersloot, die geen water genoeg bevatte, werd de groote strop. De zware mo- torspuit kon niet over de hoogliggende rails komen en moest er overheen getlld worden, terwijl de slangen onder de rails doorgelegd moesten worden. Ook de vette, kleiachtige ka- naalberm eischte ddskundig opstellen, vooral met't oog op het zwaar trillen van den motor, I feWtavond van 7pTtorda om afglijden te voorkomen. Onder ontzaglijke 1 ieestavond van ^aterda inspanning slaagden de brandweermannen er in dit moeilijke karwei in een kleine acht mi- nuten op te knappen, maar die paar minuten waren voor het feloplaaiende vuur net vol- doende om over te slaan naar het woonhuis Evenals de vorige maal heeft ook nu weer de tooneelafdeeling van de Molleboonen den tot een allerprettig- sten gemaakt voor de Groningers en hunne vrienden. ,,'t Gebelskop" vat zijn taak serieus op. Er wordt ernstig gerepeteerd en de mede werkenden offeren met toewijding hun tijd en moeite om tot een goed geheel te komen De keuze van het stuk was zeer en een minuut later sloegen de vlammen hoog I Zful" 1^-"^ uit het dak, dat met zijn rieten bedekking een fan ripn _lltfilIr n A. ,epfl JS?f overgroote massa vcedsel bood aan de gretig om zich heengrijpende vlammen. Toen was er geen houden meer aan. Brul lend en tierend greep het vuur om zich heen, loogoplekkend langs gloeiende spanten, zich. vastklemmend in verraderlijke nissen, waar geen waterstraal het kon bereiken. De brand weer stond machteloos. Het eenige wat er te doen was, was het nathouden van dat gedeelte van het huis waar de brandkast stona. Door de groote hoeveelheid' hooi welke en in den sthl en achter in de woning opgeslagen was (de heer Borst had hooi voor 36 koeien) en welke steeds meer voedsel aan het vuur verschafte, viel aan verder blusschen niet te denken, en in betrekkelijk korten tijd was er van de mooie boerderij niet veel meer over dan een groote vlammende puinhoop. Het weinige huisraad, meest kleeren en beddegoed, dat nog gered was, werd al spoe dig door een verhuisauto van den heer Hoed opgehaald en naar veiliger en betere plaatsen gebracht dan de weg en de wei waarop het ir. van den auteur G. Nielen, ligt binnen het bereik der krachten en bleek bovendien weer voor echte guile vroolijkheid te zorgen. Er is tenminste hartelijk gelachen en een dave- rend applaus beloonde de spelers. Men kent de geschiedenis van de twee broeders, oude vrijgezellen, die steeds angst- vallig het vrouwvolk uit hun zaak hebben geweerd. Doch wanneer eenmaal een aardi- ge winkeljuffrouw intrede in hun zaak heeft gedaan, worden de broeders nog verliefd op hun ouden dag en hun onhandig optreden geeft aanleiding tot tal van komische tafe- reeltjes. De neef zal tenslotte met behulp van Fientje de zaak op de meest moderne wijze voortzetten. Dat het stuk zoo'n succes had kwam voor al doordat het zoo leuk werd gespeeld. In de heeren Bonsema en Fruitema had de vereeni- ging een paar medewerkers, als geknipt voor de rollen der twee gebroeders. Zij hebben kranig gespeeld. Dat waren echt die twee ouderwetsche voortdurend kibbelende oude alle haast neergesmeten was. De kinderen van ynJ§Tzellen, echt in houding en bewegingen, den heer Borst werden door familie en kennis- nvl^! f verschil tusschen beiden in sen liefderijk opgenomen en verzorgd, terwijl I; u warn' de koeien, die in de wei opgevangen werden, Mevr. Postma was in haar spel een uit- een onderkomen kregen in de stallen van het steke"de h,ient!e- Zl| besteedde zeer veel zorg Kapita'e boerderij in de asch ge- legd. Een dertigtal koeien gered, enkele varkens en 2 honden in de vlammen omgekomen. Zaterdagavond, ongeveer half zeven, werd Alkmaar opgeschrikt door de ontstellende mare, dat de groote boerderij van den heer J. Borst, staande aan den Helderschenweg, naast de vernisfabriek en de gasfabriek, i lichte laaie stond. En dat't gerucht maar al te waar was, bleek vlug genoeg door hevige rookwolken die over de stad dreven en een fellen rossen gloed, welke in het stadskwartier bij het Kanaal schrik en ontsteltenis bracht. 'De Langestraat werd onveilig gemaakt door de beide Alkmaarsche motorspuiten en den motorladderwagen, die luid bellend en onder voortdurend gesignaleer in allerijl naar de plek des onheils vertrokken, om daar nog te redden, wat er te redden viel. Een groote menschenmassa was ook dade- lijk mede op weg naar den brand, en bij de Ka- naalkade en't begin van den Helderschenweg behoefde men niet lang naar den vuurhaard te zoeken. Hoog laaiden de vlammen op, fan- tastisch verlichtten zij de hooge schoorsteenen van de gasfabriek, en de boomen om de boer derij, en als men naderbij kwam, werden schel "n schril belicht de hardwerkende zwaarge- ihelmde mannen van de brandweer, die ont- zettend zwaar werk moesten verrichten tegen het zeer hevige vuur, dat gretig voedsel vond <n in den vrij harden wind een prachtigea gemeentelijk slachthuis. De heer Borst, voor wien deze catastrofe cen zeer zwaar te dragen ramp is, was ver- zekerd, het huis op beurspolis. Het steeds doorsmeidende hooi vergde van de brandweer ook Zonaag nog veel oplettend-1 heid, soms sloegen de vlammen plotseling weer hoog uit, en zelfs gisteravond laat ver- ried een roode hemelgloed van verre in het donker de plek, waar 24 uur geleden nog een mooie boerenplaats stond. Het gezin Borst wordt den laatsten fijd wel zwaar getroffen. De boerderij in de Berge** meer, die veertien dagen geleden verbrandde. was door den heer Borst gehuurd voor zijn dochter, die in het voorjaar gaat trouwen en in deze plaats een toekomst tegemoet zou gaan huijzen was goed. Veertien dagen geleden gingen haar illusies met deze hofstede in de vlammen op en nu moest het ouderlijk huis er aan gelooven. De zoon des huizes, die al geruimen tijd ziek is, behield zoo zijn tegenwoordigheid van geest dat hij hielp redden en naar buiten sleepen, en het zijn familie slechts met moeite gelukle hem te overtuigen, dat het voor hem beter was weer een warm bed op te zoeken, dan in den killen motregen en fellen wind aan het verdere reddingswerk deel te nemen. aan de uitspraak. Mevr. Stipkes en mevr. Bonsema waren echt in hun rol als Pietje, de zuster der gebroeders, en Trui, de oude huishoudster. Een echt joviaal type maakte de heer Dijkhuis van den huisvriend Horstman. Verder viel en nog te waardeeren een sobere Leo Nieuwland van den heer Postma en een fiinke bondsbestuurder van den heer Kupe- rus. Ook de kleinere rollen werden met am- hi tie vertolkt en dat verdient alle waardee- ring. De heeren Suzenaar, Jansen en Schu- rer vulden het geheel aardig aan. De tooneelen zagen er zeer verdienstelijk uit. De heer L. Bakker had er veel werk van gemaakt en de grime van den heer Groot- Inderdaad deze dilettanten hebben „aalle- moal goud speuld". BENOEMING HOOFD DER OPENBARE SCHOOL VOOR UITGEBREID LAGER ONDERWIJS. In bijlage No. 121 schrijven B. en W.: Ter voorziening in de vacature van Hoofd der U. L school bieden wij Uwe Verga de- ring ter voldoening aan artikel 36, 2e lid, der Lager Onderwijswet 1920 de volgende voor dracht aan: 1 FILMAVOND VAN FLORAUA~ De propaganda-avond is een succes ge weest. Ongeveer een honderd personen warer, gekomen om de leerrijke woorden en films te hooren en te zien. Door den heer Ytsma, leider der bijeen komst, werd in zijn openingswoord het een en het ander medegedeeld over het ontstaan van de Floralia-vereeniging, en in welken toe- stand deze zich bevond. Op humoristische wijze werd het een en het ander gezegd. Dat het kleine bedrag aan con- tributie geen bezwaar was, bleek wel uit het aantal, dat in den pauze zich als lid opgaf Alsnog blijft daartoe de gelegenheid oper.- staan bij den secretaris, den heer A. Troost Na het openingswoord van den heer Ytsma hield de heer Spaans, die de films zou laten zien, een zeer mooi gestijleerde en leerzamc- rede. O.m. gaf hij een overzicht betreffende de hoeveelheid meststoffen die de aarde bevat. Daaruit bleek duidelijk, dat wat de voeding stoffen kali en kalk en phosphorzuur betrof, daar steeds voldoende voorraad van aanwe- zig is, maar dat stikstof op het eind een te kort zou vertoonen. Door onderzoekingen op chemisch en tecb- nisch gebied is men er echter in geslaagd ook in de Sehoefte, hoe groct deze ook moge wor den, van stikstof te kunnen vocrzien. Het is vooral de I. G. Farbenindustrie Aktiengesell- schaft in Duitschland geweest, die het gebrek, alsmede prijsverhooging der stikstof heeft voorkomen. Thans wordt in die fabriek elke seconde 100 kilo zwavelzure ammoniak (een stikstofmeststof van 2014) gefabriceerd, wat in 24 uren een hoeveelheid van eventjes 864.000 kilogram beteekent. Door deze fabriek wordt de uitwerking van de meststoffen op allerlei wijze nagegaan, zoowel wat de invloed der meststoffen betreft op den grondstructuur als op de crroei wijze van de plant. Die onderzoekingen bepaalt men niet al- leen op enkele grondsoorten en bij eenige ge wassen, maar zoo mcgelijk bij alle planten, die in cultuur zijn, of dat groenten, fruit of bloemgewassen zijn, of gras- of landbouw- cultures. Men onderzoekt die inwerking van de door hun gefabriseerde meststoffen niet alleen chemisch, ook niet alleen microscopisch, maar ook door middel van phothografische opna- men. Men maakt b.v. van een plant een film- opname tijdens haar groei en soms bloei. Soms worden van een enkelen bloem meer dan 3600 opnamen genomen. Dergelijke films be kend onder den naam van groei- en bloeifil- men, werden door den heer Spaans na dat er pauze was gehouden, vertoond. Nu zouden we eigelijk de filmen, die we za gen, kunnen bespreken, maar eilieve, waarom dan niet zelf Vrijdagavond gekomen? Trou- wens het zou een onmogelijk iets zijn te trach- ten om een flauw idee zelf te geven hoe mooi men daar op't witte dock zich allerlei nut- en sierplanten zag ontwikkelen in enkele secon- den wat in de natuur eenige weken, soms maanden duurt. Kool, tomaten, wortelen, chrysanten, hya cinten, narcissen, allerlei bloemplanten, zoo als clivia, seringen, enz., enz. We zagen ze van klein tot groot opgroeien, de bloemen ontluiken, tot prachtbloemen ontplooien, kortom het was een prachtvertooning, daar bij zeer leerzaam voor iedereen die zich in- teresseert voor plant en bloem. Wij kunnen dan ook niet anders dan dank- baar zijn voor hetgeen den heer Spaans ons liet zien, en dat door middel van onze p!aa+- selijke Floralia-vereeniging, die wij een flo risanten groei en bloei toewenschen, tot nut van alle bloemliefhebbers. Met een kort woord sloot den heer Ytsma deze bijeenkomst, meedeelende, dat binnen- kort een ledenvergadering zal worden belegd. waar verdere plannen zullen worden bespro- ken voor een te houden tentoonstelling van planten gekweekt door kinderen alsmede ka merplanten, geteeld door bloemliefhebbers. naar waarnemingen, verricht in den morgen van 25 November. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met 1 Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 769.6 te Weenen. Laagste barometerstand 733.8 te Storno- way. Verwachting, geldig tot den avond van 26 November: Krachtige tot matige, Zuid Oostelijke tot _uid Westelijke wind; betrokken tot zwaaF bewolkt; tijdelijk regen en opklarend: wet nig verandering in temperatuur. Na het tweede muzieknummer, en ook nog na het derde, kwamen verschillende personen de feestvierende musici complimenteeren De rij werd geopend door den voorzit- ter van St. Caecilia, den heer J. C. Groot, die een danxwoord uitsprak aan rector Vis de Broeders, de Pers en vertegenwoordigers van Piaatselijke vereenigingen. Hij herinnerde aan de dien morgen gehouden plechtige Hoogmis, waarbij alien tegenwoordig waren en aan de predicate van rector Vis, memoreerde enkele gebeurtenissen uit die 10 jaar, en dankte B. en W. voor het toestaan tot het houden van verschillende verlotingen; den commissaris van politie voor het vergunning verleenen tot het geven van serenades (ook aan de politie werd gedacht) d-e leden van het corps, en hun vrouwen, den dirigent, den heer Joossen, wien hij een photo van het korps aanbood, (mevr. Joossen onlving bloemen), de vereeniging „Vondel" voor de welwillende medewerking bij deze feest- avonden, en wekte ten slotie de bezoekers °p! het donateursaantal te doen vergrooten. De voorzitter van het comite decide mede, dat de geldelijke bijdragen van de burgerij voor het korps, te samen de som vormden van f 5^4.3514 cent, waarvoor hij zijn har- telijken dank uitsprak. Vervolgens spraken nog afgevaardigden van de vereeniging van den K.k. Voiksbond, van de tooneelvereeni- ging „VondeI", en van het Stedelijk Muziek- korps. die respectievelijk een gesloten cou- vert, bloemen en een zilveren medaille aan- roden. Daarna nog den Heer Deken Rengs, die het korps voorai als onderafdee- ling van den Voiksbond huldigde; twee dames, waarvan de een, een nieuw instru ment n trombone de ander bloemen of- freerde, en het jongste bestuurslid van St. Caecilia, die zijn voorzitter waardeerend toesprak. Van het welgevulde programma 10 muzieknummers hoorde ik er eenige. n.l. de Jubileumsmarsch van Vlessir.g, de ouverture Stradella van Flotow en een fantasie -— „Cythere" van Popy. De uitvo-ering dezei nummers was hoogst verdienstelijk; in den heer Joossen heeft men een muzikaal en zeer goed leider, die ook als instrticteur op z'n plaats is, waarvan eenige leden door het voordragen van solonummers (The Lost Chord, van Sullivan, voor piston- solo. door jongenheer N Kramer; Souvenir de Mirand van N. Beeckman, clarinetsolo door den heer C. de Leest, en het 15de air Varie, van Ohristophe voor baritonsolo door den heer H. Groot), bewiis gaven. Bovendien gaf de heer Messelaar ook nog een clarinet- solo Deze solo's werden door den heer Joossen op de piano begeleid. De zaal was vol en er heerschte een feeste- lijke stemming die zich uitte door lang ap- plaudiseeren na elk nummer. Het tweede gedeelte van het programma werd ingenomen door de tooneelvereeniging ..Vondel", die de klucht in een bedrijf „Baas Jansen in de brand van Rome" zou opvoeren. A. K. 2. 3. DE MOLLEBOONEN. Een zeer geslaagde avond. Men schrijft ons: D'r was Zoaterdagoavend 'n gezellege drokte in't Gulden Vlies. De Molleboonen, verainen van old- Gronnegers in Alkmoar en omstreken, har weer 'n vergoad-eren. Of ainlieks, 'n ver- goaderen was 't nait, 't ken gerust 'n feest nuimd worden. De zoal was goud bezet. Behaalve vanzuls 'n nust leden, wazzen d'r ook gbunend dei deur de leden nuigd wazzen en straks zooas wie hopen will-en ook lid of donateur worden. En din har je d'r ook nog 't bestuur van de Fraize verainen hier in Alkmoar mit heur doames. D'r was 'n men- gelmous van proat: Grdnnensch, Fraisch en 1 architect den heer W. M. Dudok. W. JANSEN, hoofd eener school voor G. L. O. en U. L. O. te Driebergen; L. M. VAN DER SLUIS, idem te Doesburg; J. HOEKSTRA, hoofd der U. L school te Midden-Beemster. Wij stellen Uwe Vergaderi-ng vdor tot de benoeming over te gaan, behoudens geschikt- bevinding van den benoemde na geneeskun- dig onderzoek, en het bepalen van den datum der in functie treding aan Burgemeester en W-ethouders over te laten. BENOEMD. De heer J. Kloos, opzichter bij Gemeente- werken alhier. is in gelijke functie benoemd te Hilversum, in dienst van den gemeentc- vergoedt rekening-courant pro:ent berekent GEEN omzetprovisie ST. CAECILIA. Deze R.K. muziekvereeniging herdenkt op twee elkaar opvolgende avonden het 10-jarig bestaan, De eerste dier jubileumsavonden werd gisteravond in de zaal van ,,'t Gulden Vlies" gegeven en geopend met een welkomst- woord van den voorzitter van het comite, Het Selskip for Frvske Tael en Skriftekennisse, het Kristlik Frysk Selskip, het Mienskip for Fryske Folks- jdntjowing, de Uustalbeam en het Boun fen Fryske Selskippen verzoeken in een adres aan den minister v. Onderwijs, K. en W. medewerking ter hervoroming van het onderwijs in de Friesche taal. Volgens „De Preangerbode" zal te Rantepao, in midden Celebes, op 1 Ja- nuari een theologische opleidingsschool worden geopend ten behoeve van de zending van den Geref. Zendingsbond. De vereeniging ,Chr. Nat. Zendings- feest" heeft Zateraag te Utrecht haar jaarvergadering gehouden onder voor- zitterschap van ds. Joh. Rauws. Te Balk (Fr.), een dorp van 1450 in- woners, wordt de volgende week een r. k. school met zestig leerlingen ge opend. Er zullen daar dan vier scholen zijn: twee openbare (waarvan een voor u.i.o.), een christelijke en een r. k. Vrijdagmiddag werd te Den Helder in tegenwoordigheid van leeraren, leer- linge i eh vele genoodigden, waabonder een aantal raadsleden, door den burge meester de eerste steen gelegd van het nieuwe gebouw der zeevaartschool,, dat op de plaats van het oude, thans ge- slechte, in het Ankerpark zal verrijzen. HOOGE RAAD VAN ARBEID. Nieuwe leden en plaatsvervangers. Bij K. B. van 13 Nov. 1929 is met in- gang van dien datum op hun verzoek eervol ontslag verleend aan de heeren mr. Aug. Philips te Den Haag en dr. F. G. Waller te Delft, als lid en aan de heeren ir. G. A. Kessler te IJmuiden, T. van Ravesteyn te Delft en J. C. Redel6 te Dordrecht als plaatsvervangend lid van den Hoogen Raad van Arbeid onder dankbetuiging voor de door hen in die functie bewezen diensten. Benoemd zijn tot lid van dien Raad de heeren ir. J. A. Kalff, te Hilversum en H. P. Gelderman C.Mzn. te Oldenzaal en tot plaatsvervangend lid de heeren prof. ir. D. Dresden te Utrecht, ir. A. de K .nter te Rotterdam en B. H. M. Lips te Dordrecht, onder bepaling dat deze plaatsvervangende leden zullen optre den onderscheidenlijk ter vervanging van de leden van den Hoogen Raad van Arbeid mr. C. H. Guepin, mr. P. W. J. H. Cort v. d. Linden en ir. J. A. Kalff. IIl j />/- i i i I rr/vorlorflti urATAn >*a1 mil J- C i i i

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 2