Ilkiuiutt Ciirait. lamesi inderki Maaiidasr 25 oyember Radio-Sioekje fKlill,l,UTON. D£ KAKG-HE VAAS. Rechtszaken andsrd een en dertigste Jaargang. Dinsdag 26 November. Hilversum, 1071 M. (Van 12.-6.-~ n.m 298 M.) 10.—10.15 Morgenwijding. 12.15— 2.Concert door het A. V. R. O.-Ensemble. 2.3.Gramofoonmuziek. 3.-4.— Knip- cursus. 4.5.Microfoon-debutanten. Zang en piano. 5.306.Concert door de Gong. Kapei van de Gebr. Bela en Earner Ruha. 6.01—6.30 Voortzetting concert. 6.30 Koer- sen Vaz Dias. 0.45-7.15 Engelsche conver- eatie. 7.15—7.45 Engelsch gevorderden. 8.01 —8.05 Praatje door J. G. Pater over: De postvluchten naar Indie. 8-Oo—9. Concert door het Omroeporkest. 9.—9.45 A. V. R. O- Nutslezingen over Indie. Spreker. Prof. Di. H F Colenbrander. 9.45 Voortzetting con cert. 10.— Persberichten. Daarna: Gramo foonmuziek. 12.— Sluiting. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend K. R O.) II 30—12.— Goosdienstig halfuurtje. 12.lo —1 15 Concert door K. R. O.-Trio. 1.2. Gramofoonmuziek. 2—3— Vrouwenuurtje. 3 _3 30 Kniples. 3.30—4— Uitzending voor scholen. 4—5— Gramofoonmuziek 5 —6— Trio-concert. 6—6.05 Beursberich ten. 6.056.15 Gramofoonmuziek. 6.15 6 30 Lezing over: lets ever het Amateurisme. 6 30—7— Gramofoonmuziek. 7.7 30 Cur- sus kerklatijn. 7.30—8— Lezing over: Doo- denliturgie. 8.01—8.05 Lezing over: Het vertrek van het 7e postvliegtuig. 8.05—10.30 Concert. Orkest en cellist. Na afloop: Gra mofoonmuziek. 11.30 Sluiting. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 11.20 Gramofoonmuziek 12.20 Orgelconcert door R. W. I<. Taylor. R. 'F Holton, bas. 1.20—2.20 Orkestconcert. 2 45 Visscherijber. 2.50 Uitzending voor scholen. 3.55 Fransche les. 4.20 Orkestcon- ceH. 4.35 Lezing. 4.50 Concert. Orgel en orkest. 5.35 Kirderuurtje. 6.20 Voorlezing 6 35 Nieuwsberichten. 6.50 Concert. 7.20 Le zing. 7.45 Lezing. 8.05 Concert. C. Went- worth, sopraan. F. Lake, tenor. Orkest. 8.20 —8.50 Lezing. Daarna voortzetting concert. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Lezing. 9 55 Nieuwsberichten. 10— Vaudeville. 11.05— 12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1725 M. 12.50 2.20 Gramofoonmuziek. 4.05 Concert. Orkest en soli 6.55 Gramofoonmuziek. 7.25 Gramo foonmuziek. 8.20 Concert. Orkest en vocale so''Hen. angenberg, 473 M. 6.20—7.20 Gramo foonmuziek. 9.35—10.30 Gramofoonmuziek. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.251.50 Or kestconcert. 4.50—5.50 Concert. Orkest en cellist. 7.20 Cone rt. Orkest en solisten. Zeesen, 1635 M. 6.15—11.45 Lezingen. 11.50—12.15 Gramofoonmuziek. 12.15— 12.50 Lezingen. 1.20—1.50 Gramofoonmu ziek. 1.50—3.50 lezingen. 3.50—4.50 Con cert uit Leipzig. 4.50-7.20 Lezingen. 7.50 Opera-uitzending uit Stuttgart. Daarna Or kestconcert. Kalundborg, 1153 M. 11.201.20 Orkest concert. 2.204.20 Concert. Orkest en pia- niste. 7.20—9.20 ,.Mo-skets Magt". Drama in 5 bedrhven van Leo Tolstoi. 9.3510.20 Orkestconcert. 10.20—12.20 Dansmuziek. Brussel, 508.5 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.50 Concert. Orkest en vocale solisten. 8.35 (Golf1. 338.2 M.) Con cert door de Vlaamsche Soc. Omroepvereen. Particulier of overheids bedrijf. de winst uit de gemeenfe-bedrijven. Kon. Ned. Hoogoven- en Staalfabriek Gister hield de Vereeniging van Raads- en Statenleden in het gewest Nrd.-Holland- Noord een vergadering voor leden en be langstellenden, waar de heer Ed. Polak, wethouder van Amsterdam een inleiding hield over Particulier of Overheidsbedrijf. Voordat de spreker tot de behandeling van z'n onderwerp overging opende de heer P. Zeeman uit Noord-Scharwoude de vergade ring met een woord van welkom aan den heer Polak en de aanwezigen. Van verschil lende personen was bericht van verhindering ingekomen. De heer Ed. Polak ving aan met te zeg- gen dat het door hem te behandelen onder werp deels van theoretischen, maar voor een groot gedeelte ook van practischen aard is De aarde voorziet slechts in beperkte hoe- veelheid in onze behoeften en er moet met inspanning worden gewerkt aan alles wat we noodig hebben. Deze arbeid moet georgani seerd geschieden, teneinde te groot kapi- taalverlies tegen te gaan. Na de gesloten economische eenheid van het gezin, die reeds ver achter ons ligt, hebben we langzamerhand gekregen den georganiseerden arbeid, die grootendeels nog berust op het particulier initiatief, waar- bij geen ondernemer een bedrijf in stand houdt, wanneer daaruit geen winst is te be- halen. Nu zijn er altijd bedrijven geweest die maar weinig hoop op winst lieten en toch noodzakelijk waren voor de menschheid, verder zijn er bedrijven, die van belang zijn voor een geheel volk: de monopolistische bedrijven. Men vroeg zich af of het niet gewenscht was, dat de overheid tot het ondernemen van bedrijven overging. Doch hiertoe ver- zette de kapitalistische maatschappij zich zoo krachtig mogelijk. lhans kunnen we ons de posterjjen niet anders dan als overheidsbe drijf voorstellen en zoo zal het ook zeker in de toekomst met de spoorwegen geschieden. Als we het geheel overzien, dan moeten we zeggen dat de post over het geheele land voortreffelijk georganiseerd is en zichzelf bedruipt en een zegen voor ons volk is. Nog betrekkelijk kort geleden zijn het ge heele Noordzeekanaal en de haven van IJmuiden gemaakt door 'n particuliere mij., die haar inkomsten vond in het heffen van scheeprechten. Uit het feit, dat dit nog slechts een menschenleeftijd geleden is, kun nen we concludeerc-n dat de denkbeelden zich t a. v. de social isatie snel wijzigen en we zien den tijd naderen dat het precies zoo gaat met anderen georganiseerden arbeid. Spr. haalde hierbij nog de voorbeelden aan van de gas- en watervoorziening en de tram te Amsterdam. In den toen gevoerden strijd werden de zelfde argumenten aangevoerd die nu wor den geopperd tegen de socialisatie van ande- re bedriiven. En nu zijn wij, Amsterdammers, trotsch 'on deze overheidsbedrijven. Deze le- veren nie't onbelangriike baten op, die an ders in de zakken van enkelen terecht zou- den zijn gekomen. Amsterdam is door verschillende anderen, zelfs kleine gemeenten gevolgd. Doch nog alfiid is de toestand zoo, dat we ons hier be- vinden on een terrein, waarop het particu lier kapitalisme ziin winsten oogst. Het ka- pitalisme geeft den striid niet op om hier z n invloed te behouden, ja zelfs te versterken Er is een sterke reaetie opkomende tegen het overheidsbedrijf. Sor. ontkende met klem, dat de voorzie- ningen door de gemeentelijke overheid niet tot tevredenheid van het pubhek werken. Na- tuurlijk worden er wel eens fouten gemaakt, maar over het a'gemeen ziin ze een zegen ge- bleken voor het volk. Niet alleen als goed werkend apparaat, maar ook voor betere ar beidsvoorwaarden van het personeel, ziin de overheidsbedrijven van belang. Hier stmt men evenwel op een vraagstuk met twee kanten, waarvoor in ieder bepaald geval een oplossing, een middenweg moet worden ge- zocht. Het derde voordeel noemde spr. de meae- zeggingschap van de overheid en hij wees hierbij op het feit, dat in vele technische za ken een leek een beslissend oordeel uitspreekt De praktijk dwingt ons toe te st "mmen in het behalen van winst uit de overheidsbedrijven. De vraag of men uit de overheidsbedrij ven winst mag halen, wordt in onze kringen, aldus spr., steeds meer bevestigend beant- woord De groote reeks van gemeentezorgen, vooral ten behoeve van de arbeiders, kost veel geld en dit moeten we halen daar waar het is. In de belastingheffing zijn we door de wet zeer beperkt en we kunnen door mid- del van de tegenwoordige belastingwetge- ving niet voldoende geld verkrijgen voor de sodale maatregelen. In verschillende ge meenten nu vult men dit tekort aan uit win sten van de bedrijven. Naarmate de over heidsbedrijven grooter in aantal worden, krimpt het particulier bedrijf in. Waar men daardoor aan belastinggeld inboet, mag men m. i. eenige winst nemen uit het over heidsbedrijf. Bovendien mag men wel profi- teeren van technische verbeteringen, die men in de overheidsbedrijven aanbrengt, terwiil men verder dient te kijken naar de tarieven. In Amsterdam b.v. krijgt men een groote winst uit het electriciteitsbedrijf en toch zijn hier de tarieven laag. Dit is verkregen door technische verbeteringen en ook door een practischen tariefsvorm. Hoe men ook theoretisch over deze zaak mag denken, de praktijk dringt ons tot deze opvatting. Men moet hierbij evenwel de ta rieven nie* uit het oog verliezen. Verder hebben we nog het voor ons door- slaggevende voordeel, dat de overheid deree- lijke belangrijke bedrijven leert 1-eiden Wij kunnen de wereld, het land en de gemeente niet besturen, als we niet in staat zijn de groote gemeentebedrijven te beheeren Dan gaat men ook voor zoo'n bedrijf gevoelen en daarom is het ook onjuist te beweren, dat Uit het Engelsch door J. S. Flitscher. Geautoriseerde vertaling door v. d. W 20 men, zonder er winst uit te behalen, de toe- wijding mist om zich met de leiding te be- moeien. We moeten alle invloeden, die er op uit zijn het overheidsbedrijf weer afhankelijk te maken van het particulier kapitaal, tegen gaan. De gemengde bedrijven. Het particuliere kapitalisme tracht het ver- loren gegane terrein te herwinnen. Spr. wees hierbij op bet hoogovenbedrijf te Velsen, dat zoo'n groote rol speelt Om aan de moeilijkheden van het over heidsbedrijf te ontkomen, zoekt men naar verschillende vormen. Een ervan is het ge- mengde bedrijf, een N.Vwaarin zoowel particulier- als overheidskapitaal zi+. In het bestuur zitten Vertegenwoordigers van het particuliere kapitaal en vertegenwoordigers van de overheid. Als voorbeelden werden ge- noemd de spoorwegen en de Haagsche tram. Achtei alle mooie woord en zooals „soep;el beheer", enz. steekt evenwel de eenige drijf- veer om de arbeidsvoorwaarden minder goed te doen zijn als noodig is. Ook in Rotterdam kwam men bij de tram tot een gemengd be drijf. Spr kon zich levendig voorstellen dat men, indien verder gaan onmogelijk is, tot een gemengd bedrijf komt, al gaf hij de voor- keur aan zuivere gemeentebedrijven. In het eerste geval heeft de burgerij slechts in- directen invloed1 op het bedrijf, terwijl in Amsterdam, waar de tram geheel overheids bedrijf is, de zaak niet minder goed function- neert. Bij een bouwbedrijf is het wel eens goed, dat de gemeente er overwegenden invloed op uitcefent, waardoor mogelijke oneerlijke prac- tijken tegen gegaan worden. Een ander voor- beeld van een gewenscht gemengd bedrijf is in Noord-Holland een provinciaal wegen- bouw-bedrijf. Doch over 't algemeen was spr. voorstander van het zuivere over heidsbedrijf. Het hoogovenbedrijf te Velsen. De deelname van staat en hoofd- stad in het kapitaal. De gevolgen daarvan. In 1918 is onder den indrok van den oorlog in ons land gesticht de Kon. Ned. Hoog oven- en staalfabriek. De bedoeling hiermede was, onafhankelijk te worden van Duitsch- land Daar men in ons land onvoldoende kolen aantreft, is dit bedrijf, gevestigd te Velsen, niet gebaseerd op een gezonden grondslag. Een gedeelte van het kapitaal, groot 25 millioen, werd bijgedragen door den staat en Amsterdam. Deze gaven resp. TA en 5 millioen, doch de leiding is in meerderheid bij het particulier kapitaal in handen. Van zijn 5 millioen heeft de hoofdstad totnogtoe ni-ets terug ontvangen, daar er nog geen winst is gemaakt, terwijl de leiding zich bovendien sterk heeft laten beinvloeden door een Duitsche maatschappij. Omdat zoo'n hoogoven niet met steenkool, maar met cokes gestookt moet worden moet in de cokesoven de steenkool worden omge- zet. Het hierdoor vrijkomende gas liet men aanvankelijk vrij de lucht ingaan, evenals de verschillende andere ontstane brandbare gas- sen Op voorbeeld van Duitschland ging men er daarna toe over dit gas productief te maken. Met dit afvalproduct wilde men de gemeentelijke gasfabriek beconcurreeren, doch stuitte hierbij op eenige moeilijkheden. Door de deelneming echter van den staat en de hoofdstad in het kapitaal, moest men de be- langen van dit bedrijf ontzien en verschillende gemeenten kregen voordeelige aanbiedingen, waarvan met graagte werd gebruik gemaakt. Toch had spr. hier li-ever eenig voorbehoud gezien, omdat het toch niet onbelangrijk is, na te gaan hoe de arbeidsvoorwaarden zijn en rekening te houden met de toekomst. waar- n-eer de concurrence uitgeschakeld is ge- worden door het stopzetten der gemeente lijke bedrijven. Spr. had liever door de gemeenten geza- menlijk de vorming van een intercommunale maatschappij gezien, die van het hoogoven bedrijf het gas koopt. De verder nog vrijkomende gassen zijn geschikt voor het stoken inplaats van met kolen. Deze werden nu rendabel gemaakt door een kleine electrische centrale. Reeds hebben de hoogovens gezegd hier te gaan concurreeren met het provinciaal electrici teitsbedrijf. Daar de regeering in het kapitaal der hoogovens g-einteresseerd is, heeft ze r-eed-s gedreigd, dat, indien de provincie geen overeenkomst aangaat met het hoogoven bedrijf, in hooger beroep aan de hoogovens toestemming zou worden gegeven tot den aanleg van buizen. De P E. G. E. M heeft toen een dergelijke overeenkomst aangegaan en nu is reeds het provinciaal electriciteits bedrijf er toe gedwongen een electrische centrale te bouwen op het terrein van de hoogovens. waar gestookt wordt met het gas van dit bedrijf, wat 10 pCt goed kooper is dan het stoken met steenkool Dit is natuurlijk van veel belang voor het hoogovenbedrijf, dat hier zulk een stille macht uitoefent Dezen vonn van gemengd bedrijf vind ik verkeerd en onjuist en wat gemeentebesturen kunnen doen om die tegen te gaan, juich ik toe. Tegenover de macht van het hoogoven bedrijf hadden de georganiseerde gemeente besturen zich moeten stellen. Spr. eindigde met de mededeeling, dat het niet zijne bedoeling is geweest hier een op lossing te g-even, doch dat hij de moeilijkheid dezer kwestie aan de orde heeft willen stellen, met het doel, dat ze door de aan wezigen zou worden bestudeerd. Na de pauze werd de gedachtenwisseling geopend. O.m. was de heer v. d. Berg uit Purmerend van oordeel, dat het gebruiken van de winst uit de overheidsbedrijven voor de verlaging van de tarieven meer gewenscht is dan voor belastingverlaging. Indien het geld voor sociale doeleinden ge- bruikt wordt, had spr. geen bezwaar tegen het maken van winst uit deze bedrijven. De gaslevering door Alkmaar aan de cniliggende gemeenten. De heer Den Das uit Bergen was, speciaal wat de gasfabriek te Alkmaar betreft, van meening, dat de tarieven zoo gesteld moesten worden, dat de buitengemeenten geen belas- ting betalen voor de gas leverende gemeente Spr. achtte het veroer niet onmogelijk dat door persbuizen verschillende gemeenten door de hoogovens bediend worden. Worden door Alkmaar de tarieven niet op de hoogte van den kostprijs gebracht, voor welke moeilijkheden komt men dan niet bij een veel voordeeliger aanbieding van een kapitalistische ondememing? Spr. zou daar om wenschen, een groot, goed: ingericht be drijf, dat een aanzientijk gebied van gas voorziet en waar tusschen de verschillende gemeenten, die er van profiteeren, een goede samenwerking bestaat De heer Hellinga, Castricum, vroeg welk standpunt men moet innemen in een kleine gemeente bij de keuze tusschen aanbesteding en uitvoering in eigen beheer, daar dit laatste in een kleine plaats veelal duurder is. Een andere aanwezige achtte het de aange- wezen richting, dat weldra de belastinghef fing voor de gemeenten veel ruimer werd gesteld, waardoor het behalen van winst uit de hedrijven niet noodig zou zijn. Bij de in- stelling van een gemeentelijk bouwbedrijf zullen de kapitalistische leveranciers onge- twijfeld met elkaar verbinding zoeken, ten einde met de leveranties ook het systeem van de „opzetjes" toe te passen. Spr. vroeg verder of het niet op den weg lag van de provincie, zich te bemoeien met het autobusverkeer. Opgemerkt werd verder, dat het hoogoven bedrijf te Velsen op losse schroeven staat en, wanneer het eens stopgezet werd, de gemeen ten, die er eventueel gezamenlijk een overeen komst mede gemaakt hadden, van de voor- ziening verstoken zouden zijn. Bij de beantwoording zeide de heer Ed. Polak, dat de soc.-dem. statenfractie zich steeds gekeerd heeft tegen de practijk van het prov. waterleidingbedrijf en er steeds op heeft aangedrongen, dat ook op minder ren- dabele plaatsen waterleiding wordt aange- legd. Binnenkort komt in de Staten een plan der sor 'em te di-er zake aan de orde. Wat de levering van electriciteit betreft, kent de provincie twee wegen: engros aan de gemeenten en aan de woningen zelf. Inzake de levering van Alkmaar aan de buitengemeenten meende spr. dat men in het oog moest houden de extra-kosten voor den aanleg naar de buitengemeenten Spr. raadde overleg tusschen de soc.-democratische raads- leden van de leverende stad en de buiten gemeenten aan. Wat de vraag van den hr. Hellinga betreft, oordeelde spr. dat men moest b-eginnen met gemeentelijk toezicht om zoodoende lang zamerhand tot een overheidsbedrijf te komen. Wat de prijzen der materialen aangaat, deze zijn beter te controleeren dan die door de aannemers bij aanbestedingen gevraagd worden. De nieuwe financieele verhouding tusschen rij'k en gemeenten heeft zijn voor- en nadeel. Het belastinggebied wordt beperkt, doch het groote verschil van belastingdruk in ver schillende gemeenten wordt opgeheven. Willen we onze vooruitstrevende sociale politiek voortzetten, aldus spreker, dan kunnen we bij de tegenwoordige belas- tingwetgeving de winst uit de bedrij ven niet missen. Deze is min of meer een indirecte belasting, doch bij ver laging van de tarieven genieten de grootste verbruikers de meeste voordeelen. We moeten evenwel in het oog houden de gebruikers te bedienen tegen een prijs, die redelijk is en in de groote steden, als b v. Amsterdam, is dit ook het geval. Spr. eindigde tenslotte met het nadrukkelijk uitspreken van z'n meening dat het zuivere overheidsbedrijf gewenscht is en hij beva! dit onderwerp in de ernstige studie van de aan wezigen aan. T. a z. van het hoogovenbedrijf wenschte spr. nog, dat de gemeenten hun fabrieken in stand hielden en dan het kwantum gas der hoogovens voegden bij hun voorraad in de gashouders. De heer J. Westerhof zeide, wat de gasle vering door Alkmaar betreft, dat in het col lege van B. en W. destijds de strooming be- stond hieraan te verdienen. Spr. was daar evenwel tegen en met stdun van den burge- meester is deze politiek dan odk niet gevolgd. Het bestaande prijsverschil is de berekende prijs van de kosten der persbuis en de bijko- mende onkosten. Wel is nadien het verbruik door de ge meenten Bergen en Heiloo aanmerkelijk ge- stegen en daarom is de tijd om tot eenige prijsverlaging over te gaan, zeer nabij. Spr. was van oordeel, dat Bergen en Heiloo hier toe den wensch maar te kennen moeten geven. De heer Den Das deelde nog mede, da! overeengekomen is, dat bij meerdere afname de prijs wordt verlaagd, doch dit gaf hem nog niet het gevoel, dat de prijs niet nog iets verlaagd kan worden. Na gehouden rondvraag dankte de heer Zeeman den heer Ed. Polak voor zijn mooie rede en de aanwezigen voor de gevoerde dis- cussie. Hij hoopte, dat de opkomst op de a.s. belangrijke vergadering over de financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten groo ter zou zijn. VOOR DEN KANTONRECHTER TE ALKMAAR. Strafzitting van 22 November 1929. GAAT VEROORDEELDE MET DIT VONNIS ACCOORD? Gedurende de beloofde voortzetting det behandeling van het overtredingszaakje con tra den heer Mac. D., den naamgenoot van den Britschen kabinets-premier, werd ge hoord burgemeester Baron von Fridagh, die, overleggend een duidelijke situatiekaart op groote schaal, als zijn meening verkondig- de, dat de heer Mac. D. door het nemen van de bocht ter plaatse op de wijze als door hem was gedaan, de verkeersregelen had overtreden en het zeer zeker voor de veilig- heid van groot belang was dat casu quo een principieele beslissing werd gegeven. De ambtenaar, overwegende dat't hier gold een ontwikkeld automobilist, die geacht kon wor den de regels van den weg te kennen, vor- derde 8 boete of 8 dagen, welke straf door den kantonrechter tot 6 boete of 6 dagen werd teruggebracht. LASTIGE BUREN. Het aangehouden proces tegen den land- bouwerszoon Hendr. H. te Castricum, ver- dacht koeien te gast te hebben gezonden in het weiland van Jan Twisk, werd heden met opgewekten geest en blijmoedigen zin voort- gezet door het hooren van den rijksveldwach- ter Gorter, terwijl de verdachte het noodig had geacht twee getuigen a decharge mede te nemen, getuigen, die hij echter, naar onze bescheiden meening met evenvcel succes ooi naar het land van Twisk had kunnen zen- den, daar zij al bitter weinig in zijn voor deel konden verklaren. Volgens mededeeling van den rijksveld- wachter Gorter had verdachte hem gezegd, dat hij als repressaille-maatregel tegen den ongenooden commensaal, het paard van Jan Twisk, dat zijn land gedurende 4 dagen had afgegraasd, had toegelaten dat zijn koeien zich in Twisk's land hadden opgehouden. Niet om het stoffelijk voordeel daar het land als zijnde grootendeels bemest, weinig voed- sel opleverde. Verdachte gaf thans ook nog aan den kan tonrechter te kennen, dat hij van minnelijke schikking, door het onheusche optreden van Twisk, die hem met emmer en al onder een koe had weggeschopt, had afgezien. Na lang over en weer praten werd einde lijk de behandeling gesloten en Hendr. H. veroordeeld tot 15 boete of 15 dagen hech- tenis en de vordering van Twisk toegewezen tot een bedrag van f 15. OVERTREDINGEN IJKWET. In deze zitting, rijk aan aangehouden za ken, werden ook verder behandeld de ijkwet- overtedingen tegen de landbouwers Jan K. te Amsterdam Nieuwendijk 225/229 Utrecht Oude Gracht 15!. (Wordt vervotad)- No. 278 1929 ..Mijnheer Crippe?" De man ging rustig voort met zakken te tel- len, hij liet ze door zijn handen gaan, voor hij er aan dacht een antwoord le geven. En toen hij eindelijk een antwoord gaf, deed hij dat zonder zich om te draaien. „En twee is negen, en twee is elf, en twee is dertien", zeide hij. „Acht dobijn, Jenkinson dertien gerekend voor twaalf. Dat ben ik on wie is u?" Cherry haaide een van zijn kaartjes te voor- •chijn en mijnheer Crippe verwaardigde zich het aan te nemen en nadat hij een met goud gemonteerde lorgnet op zijn neus had gezet, las hij het, keek ons beiden scherp aan en wendde zich tot mijn metgezel. „Nou? wat mot jullie? Vooruit er mee!" Cherry haalde een van Crippe's kaartjes Toor den dag. „0m u iets te vragen, hierover. Twee van uw kaartjes werden achtergelaten in een huis aan de Zuidkust, door iemand Poseph Krevin ge- Baamd. Kent u die Krevin?" „Ja, ik ken hem vrij goed! Wat is er met hem?" „Is hij in uw dienst?" „Neen. Niet in wat je noemt geregelde dienst. Hij werkt zoo'n beetje op provisie zonder salaris. Af en toe een postje. Hij heeft mijn kaartjes en laat er dan wel eens een achter, als er kans is om zaken te doen." „Heeft u hem in den laatsten tijd gezien, mijnheer Crippe?" „Nee! In geen veertien dagen of drie weken. „Kunt u mij zijn adres opgeven?" „Nee, dat kan ik niet. Van z'n particulier le- ven weet ik niets af. En waarvoor heb je hem noodig?" „Hij wordt vermist", antwoordde Cherry di- plomatisch. „Dit jongmensch is zijn neef. Zijn familie wil hem opsporen. En wij vonden uw kaartje in een huis waar hij geweest is „Ik kan jullie niet helpen! Geen idee waar '..ij uithangt. Hij komt zoo nu en dan eens hier bin- nen vallen." Cherry keek naar het glazen hokje; wij had- den beiden opgemerkt, dat de klerk aandachtig luisterde. „Mogelijk weet uw klerkbegon hij. „Misschien weten ze het bij Zetterquist", zei de de klerk. „Daar kwam hij nog al eens, in Sint George Street. Ga daar eens vragen." Wij zeiden den heer Crippe goedendag. Hij -ntwoordde niets en ging door met zakken tel- len. „Wij hebben toch iets gehoord, Ben! En nu naar Zetterquist." Hij bracht mij door Old Gravel Lane naar een iets minder vuile straat. Wij moesten zoeken, doch wij vonden het. Zetterquist en Vander pant bleek een ouderwetsche wijn- en sterke drankzaak te zijn. In een gedeelte van het huis werd handel in het groot gedreven. In een an der gedeelte was een herberg en ten slotte was er een zaal, gereserveerd voor de vaste klanten De wanden van die zeal waren versierd met teekeningen van zeilschepen, modellen van schepen en allerlei rommel, die blijkbaar van heinde en verre was medegebracht. In verschil lende hoeken zaten eenige bezoekers; de mees- ten van hen droegen blauw serge pakken, zij hadden verbrande gezichten en het waren on getwijfeld zeelui. Achter het buffet zat een be jaarde, achtenswaardige man, bezig met het rei nigen van glazen. Cherry sprak hem aan en hij luisterde met welwillende aandacht naar Cher ry's inleidende woorden, en toonde veel be langstelling in zijn ambtelijke kaart. „Ja, wij kennen mijnheer Krevin hier", zeide hij. „Hij reist voor onze firma begrijpt u. Hij krijgt dan hier, dan daar een bestelling en geeft die aan ons op. Ik geloof, dat hij voor verschil lende andere firma's zaken doet niet in onze branche; andere branches. Algemeen agent dat is zijn bezigheid. Hij is in een tijd niet hier geweest en wij hebben ook gedurende de laat ste weken niets van hem gehoord." „Wat ik in het bijzonder noodig heb is zijn adres", merkte Cherry op. „Kunt u mij dat ge ven?" „Ja zeker, aan iemand als u kan ik dat wel doen. Het is 241 Calthorpe Street dat is in de buurt van Gray's Inn Road." Cherry zeide, dat hij Calthorpe Street kende en na den eigenaar bedankt te hebben, verlic- ten wij de zaak van Zetterquist en het gezel- schap van zeelieden, om te zoeken naar een omnibus, die ons naar Bloomsbury kon bren- gen. „Gemakkelijk genoeg om Calthorpe Street te vinden, Ben. Het is een welbekende straat met logementen. Wij weten intusschen weer iets meer van oom Joseph. Een manusje van alles is hij. En dat soort menschen gaat om met eigen- aardig volk en wordt betrokken in eigenaardi- ge zaken." Calthorpe Street 241 bleek een bijzonder on- oogelijk huis te zijn en de logementhoudster, die ons opendeed, was even onoogelijk. Neen, mijnheer Krevin was niet thuis en was sinds den rorigen Maandagmorgen niet thuis geweest en zij wist ook niet wanneer hij- thuis zou ko men, want hij was soms gewend om eenige da gen achtereen weg te blijven. Neen, hij had daar niet lang gewoond maar een paar maan- den en zij geloofde, dat hij pas was gekomen uit Vy.7 vreemde streken. Ja, wij mochten zijn kamcr wel bekijken, als wij wilden dat hinderde niets. Wij gingen naar zijn kamer, een zit-slaapka- mer, geriefelijker dan het uiterlijk van het huis deed verwacbten. Bij het binnenkomen viel Cherry's oog onmiddellijk op een brief, die op tafel lag; hij nam hem op met een kreet van verbazing. „Kijk eens, Ben! Het postmerk Middle bourne." HOOFDSTUK X. Tom Ccripture. Voor ik tijd had mijne verwondering te uite* bij het zien van het bekende poststempcl, had Cherry het klepje van de enveloppe epenge- slagen en zagen wij, dat zij ledig was. Hij gaf de enveloppe met een uitroep van talauratel- ling aan mij. „Leeg!" mompeide hij. „Er zit nitu in! Maar... het poststempel en het handsohrtft ken je dat, Ben?" „Neen! Dat ken ik niet. Wellicht kunnen Nel lie Aps en haar moeder ons daarover inlithten, want zij hebben het beheer over het poatkao- toor.'V

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5