DAOBLAO VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Stoomerii Jerverij Krom 20 w|« prijsvermindering. De kabinetscrisis in Belgie. Ongeregeldtieden in Palestina. De strijd in Mandsjoerije. ffonderf m uerfforti foargans DE TWEEDE H&AGSGHE GBNFERENTIE. De vereenigde staten van Europa. Een verklaring van den oud- rijksminister Koch. De toestand in het Verre Qosten. Alii het Parlement Buitenland No. 280 T)lt nnmmer Sestaat nit 3 bladen. Den Cottranl wordl ELKEN AVOVD, bthalve Zon- en Feestdagen, oltgegeven. 'Abonnementtprfls blj vooruiUtttaUng pox 3 mtanden voor Alkmaai /2—, franco door fee* geheelo BG* ®-5®* AiaoBdecfflbo an bowflanum mert cents. PBIJS DEB GEWONE ADVEHTENTIEN Per regel 0.25. blj grooto contracton rabat Groote letters naar plaatsrnlmt*. Brleven franco aan de N. V, Book* en Handelsdrnkkarfl f/h< OWRMl PGRTH® A ZOON, Voordam C 0. Direct ear i G. KBAK. WOEViDAG Telel.nr. Admlnlstrafle 3. Telefoonnr. Redacfle 33. Postqlro 37000, HooldxtdMtouri n N. ADBMA. 2« NOVEMBER DEN HAAG, 26 November 1929. De Tweeck- Kamer heeft hedenmiddag de behandeling van de begrooting van Binnen- landsche Zaken voortgezet. Te voren had be- slist moeten worden over het verzoek van den heer Drop (S.D.A.P.) om te mogen in- terpelleeren over de staking aan de cokesfa- briek te Sluiskil, doch op voorstel des voor- zitters is die beslissing tot later aangehou- den Daarop zijn allerlei punten van specialen aard ter sprake gekomen. Zoo hebben de heeren Rutgers van Rozenburg (C.H.) en Van den Bergh (S.D.A.P.) een Tielsche ge- meenteverordening besproken, waarbij aan 'n Comm. van bijstand zelfstandig gezag was toegekend. De heer Kersten (St. Ger. Partij) maakte bezwaar tegen de voortgaande be- noeming van katholieke burgemeesters, drong aan op afschaffing van den stem- plicht en vrouwenkiesrecht, maatregelen te gen het dansen enz. De heer Schokking (C.- H.) bepleitte verbetering van onze kiesrecht- regeling. De heer Beumer (A.R.) spotte wat met de vogelbeschermingmanie en protes- teerde scherpe tegen de officieele ontvangst van een socialistische vereeniging door den burgemeester van Franeker. De heer Wijn- koop (Comm.) besprak de staking te Zaan- dam en protesteerde tegen het optreden van den burgemeester, het soc.-dem. Kamerlid K. ter Laan. Ook over andere burgemeesters, o.a. van Delfzijl en van Hoogkerk, was hij slecht te spreken. De heer Schaper (S.D.A.P.) drong o.a. aan op verbetering van onze Trekhondenwet en verdedigde het optreden van den burgemees ter van Franeker tegenover de sociaal-de- mocratische jeugdcentrale, een volgens hem nuttige instelling voor het vaderland. Spr kwam op tegen Wijnkoops critiek op het op treden van den burgemeester van Zaandam; die hoort in de eerste plaats in den raad thuis. Maar spr. wil toch wijzen op het vreedzame verloop van de staking te Zaan dam. Dat is aan Ter Laan te danken. Ook kwam hij op tegen het optreden van het communistisch raadslid te Hoogkerk, die den boel stelselmatig in de war stuurt. Hef- tig protesteerde de heer Wijnkoop hiertegen onder gehamer des voorzitters. Hierna kwam eindelijk de minister van Binnenl. Zaken en Landbouw aan het wcord. Uit diens tamelijk uitvoerige rede putten wij, dat de regeering een onderzoek instelt inzake den stemplicht en de resultaten daarvan aan de Kamer zal mededeelen. Een wijziging der kieswet in den door den heer Van den Heuvel voorgedragen wijze is van deze regeering niet te wachten, maar een wijziging als de heer Vos heeft voorge- steld meer onderteekenaars van een candi- datenlijst wil de regeering wel overwe- gen. Wat betreft de samenvoeging van gemeen- ten, deze mag enkel overwogen worden als een gemeente slechts door samenvoeging met een andere haar cultureele plichten kan vervullen. Omtrent de samenvoeging van Wijdenes en Venhuizen legt spr. er den na- druk op, dat hij enkel voorshands daartoe niet wil overgaan, omdat voor annexatie het psychologisch moment nog niet is gekomen. Een sterke minderheid is daartegen. Wat betreft de onvereenigbaarheid van hot ambt van rijksontvanger met het raads- lidmaatschap, terecht heeft de afd. voor be- stuursgeschillen van den Raad van State verklaard, dat dit strookt met de letter der Gemeentewet. Spr. behandelt hierop de ter sprake ge- brachte burgemeesters en belooft nader on derzoek waar dit noodig schijnt. Maar hij wijst op den plicht van den handhaver van het gezag om den werkwillige tegen balda- dige stakers te beschermen Wat den burge meester van Franeker betreft, hij voerde een besluit van B. en W. uit, en de Raad heeft dit besluit afgekeurd. Dat was zijn recht en de regeering behoefde niet op te treden. Wan neer blijkt, dat de burgemeester van Oud- Beijerland niet plichtmatig heeft gehandeld, zal spr. niet aarzelen afaoende maatregelen te nemen De door de heeren Rutgers van Rozenburg en Van den Bergh gecritiseerde Tielsche ge- meenteverordening, is door Ged. Staten van Gelderland geschorst en ter vernietiging voorgedragen. Wat betreft de benoeming van burgemeesters, partijbelang is daarbij vreemd aan het kabinet, doch de burgemees ter wordt veelal genomen uit de partij, die het sterkst in den Raad is vertegenwoordigd. Die lijn wil de regeering ook volgen tegen over de S.D.A.P. Het gebruik van den hond als trekdier, de regeering is daar principieel niet tegen. Zij is echter bereid te zorgen voor een streng toezicht tegen mishandeling. Op het gebied van dierenbescherming wenscht de regeering niet verder te gaan dan de vereenigingen van dien aard te stennen. Inzake de kooivoT'.Y.-mgst belooft de mi nister een nauwkeurig toezicht op den uit- voer van kooivogels, maar de kwestie zal verder onderzocht worden door de inspectie van den landbouw. Maar men wachte zich voor maatregelen van eenzijdigen aard. Hierop volgden enkele korte replieken, waarover wij gevoeglijk kunnen zwijgen. Dagelijksch overzicht. DE GRONDWETSHERZ1EN1NG IN OOSTENRIJK. Een zuiverder atmcsfeer aan den politieken kernel; naar de grond- wetsherziening; het standpunt van de soc. rijksconferende. Blijkens de berichten uit Weenen, wordt de toestand in de politieke kwesties langza- merhand weer normaler Wel is waar is nog niet alles vocr elkaar, maar het werk van de grondwetsherziening is toch al flink op weg naar de voltooiing. Zoo heet het, dat het den bondskanselier Zaterdag na urenlange on- derhandelingen gelukt is, overeenstemming tot stand te brengen over de kwesties, waar over men het in de sub-commissies nog niet eens was kunnen worden. Eveneens zou zijn komen vast te staan, dat Weenen bonds- hoofdstad wordt, maar overigens gelijkge steld wordt met de landen. De politic zal ge- heel bondspolitie worden. Ook over de fi- nancieele regeling zou overeenstemming be- reikt zijn, waarbij Weenen eenige offers moet brengen aan Neder-Oostenrijk als com pensatie voor de scheiding van Weenen. Het recht van den bondspresident tot het uit- vaardigen van noodverordeningen wordt zoodanig geformuleerd, dat voldoende waar- borgen worden gegeven tegen misbruik. Zondag zou het compromis door de soc rijksconferentie besproken worden. Gaat alles goed, dan hoopt men de grond wetsherziening met tien dagen te hebben af- gehandeld. Volgens telegramtnen aan de Duitsche bla- den bleek op de soc. rijksconferentie groote bereidwilligheid te bestaan aan de wenschen van de tegenpartij tegemoet te komen. De oud-bondskanselier Renner wees erop, dat het de soc.-democratie gelukt was al- thans de ergste punten van het ontwerp er uit te krijgen. Men kan toestemmen in de keuze van den bondspresident door het volk, indien men er tenminste werkelijk een volks- keuze van maakt. Eveneens is de aanwijzing van de regeering door den bondspresident een methode, die in vele republieken goed werkt. De regeling van het recht van den bondspresident tot het uitvaardigen van noodverordeningen, zcoals dat thans wordt dien Duitschland en Frankrijk niet tot overeenstemming geraken. Oud-minister Koch verklaarde verder, voorstander te zijn van een Europeesch- economisch verbond, zooals Briand en Stresemann dit reeds ontworpen heb ben, niet alleen, omdat een dergelijk ver bond de grootste op het oogenblik be- staande moeilijkheden uit den weg zou ruimen, doch ook, omdat het een strijd met gelij'.ie wapens met Amerika moge- lijk zal maken. Natuurlijk sluit een dergelijk verbond nooit de verzorging van de nationale cultuur der afzonderlijke landen uit, evenals de aansluiting tusschen Duitsch land en Oostenrijk, welke men als on- vermijdelijk moet beschouwen. Boven- dien zal de verwezenlijking van een dergelijke gedachte geen bezwaren, van welke natie ook, kunnen ontmoeten, daar men er toch op uit is, den oorlog gehee onmogelijk te maken. Met betrekking tot de Vereenigde Staten van Europa zeide Koch, van mee ning te zijn, dat men moet aanvangen met de vereeniging van twee of drie staten, die dezelfde belangen hebben. Later kan deze vereeniging worden uit- gebreid. Nauw verbonden met deze kwestie is hot vraagstuk der bescherming van de ininderheden, vooral in West-Europa en in den Balkan. Daar kan de vrede niet terug keeren, voordat deze kwestie is opgelost. Duitschland wenscht een hartelijke verzoening met Frankrijk en goede be- trekkingen zonder bondgenootschap, want een bondgenootschap brengt steeds noodzakelijkerwijze vijanden mede en Duitschland wenscht geen oorlog meer te voeren. autoriteiten van Kanton hebben op de rivier beneden Woetsjou de blokkade uitgeroepen en maatregelen getroffen voor de bescherming van Britsche scheepvaartbelangen. Volgens berichten uit Charbin heeft de gouverneur van Heiloengkiang de militaire autoriteiten te Hailar gelast bij de evacuatie van alle Amerikanen uit die stad te helpen. Het bericht zegt verder dat de Chineezen bevel hebben gegeven, Hailar in brand te steken. De inlandsche wijk brandt reeds. Zwitserland ook vertegenwoordigd? Naar verluidt zal ook Zwitserland aan de Tweede Haagsche Conferentie deelnemen. De uitnoodiging staat in verband met de beraad- slagingen omtrent de vestiging van de Inter nationale bank voor herstelbetalingen tc Bazel. Naar men zegt, zou als Zwistersch vertegenwoordiger optreden Bachmann, direc teur van de Zwitsersche Nationale Bank. De storm aan Engelands zuidwestkust. Acht menschen aan de Mose'ey verdronken; andere moeilijkheden met schepen. Het eerste bericht van de redding van de geheele bemanning van de Moseley, die aan den Zuidwestelijken punt van Wales vergaan is ,is niet geheel juist gebleken, want bij het appel te Milford Haven waarheen de redding- boot de schipbreukelingen had gebracht, ont- braken acht personen, die of 's nachts over- boord gespoeld zijn, of bij het overspringen NAN JkLimsthan del J?a. vif. MMOHMT, liungestlraai 21. Woderne /Salon- en im angA'p i eg els. •Jap. en Cftt n.artihelen klaarde, dat Hoesseini de leider was van een kleine groep Arabische communisten, die in de Arabische landen den bond tegen het im- perialisme vertegenwoordigden, welke in con tact staat met Moskou. Zij hadden al eenigen tijd gepoogd1 onlusten te verwekken. Ondanks de overeenkomst van naam Hamli Hoesseini geen familie van den Moefti. Hem was een verblijf in een kleine stad in Palestina aangewezen en hij moest zich dage- lijks bij de politie melden. Vanaf heden tijdelijk De a.s. Vlootconferentie. op de reddingboot, die uren met den storm geFornmleerdach11ehij ook aanvaardbaar. I heeft moeten kampen om te kunnen naderen, Ten slotte verklaarde de heer Renner, dat verdronken zijn. Van de vrouw Van den der- de soc.-democratie in Oostenrijk gaarne of fers ten opzichte der machtspositie brengt, wanneer het daarbij niet gaat om beperking van de rechten des volks. Na de verklaring van den heer Renner heeft de conferentie de afgevaardigden in den Nationalen Raad en Bondsraad gemach- tigd de voorstellen van de regeering-Schober goed te keuren, wanneer de burgerlijke par- tijen zich houden binnen de grenzen van de door de soc partij vrijwillig gedane conces- sies. Definitieve aanvaarding van de ontwor pen regeling hangt volgens bovenstaande te- legrammen thans af van de kwestie-Weenen, welke nog niet geheel in orde is. Van socia listische zijde blijkt men n.l. te blijven staan op het karakter van bondsland voor Wee nen. Waarschijnlijk een nieuw kabinet Jasper. den officier, staat dit vrijwel vast. Voorts zijn de marconist en 5 leden der bemanning plus een der weinige passagiers verdronken. Een Fransche kaag is gistermorgen volko- men onbestuurbaar Portsmouth komen bin- nenwaaien; alle masten, zeilen en de heele tuigage waren overboord gespoeld en door louter toeval is het met 12 man bemande scheepje in de haven en niet op een der pieren terecht gekomen. Te Blyth aan de Noordoostkust, dichtbij Newcastle, is een groote haringboot uit Grimsby niet kon bereiken. De bunkerkolen gebracht, binnengeloopen, omdat de^ Zuid- westen wind zoo hevig was, dat de boot Grimsley niet kon bereiken. De bunkerkolen waren tot de laatste kilo verbruikt en om de machines aan den gang te houden had de kapitein een groot deel van de vleet en alles wat aan los houtwerk aanwezig was, moeten verbranden. De Engelsche draadlooze dienst meldt nog, dat zich onder de geredden van de Moseley twee verstekelingen bevinden, die pas te voor- schijn waren gekomen, toen het schip op de rotsen stootte. De koning accepteerde gister de ontslag- aanvrage van het kabinet Jaspar en zal he den (Woensdag) aangaande de vorming van een nieuw kabinet overleg plegen met de daarvoor in aanmerking komende politici. Men heeft den indruk, dat Jaspar opnieuw met de kabinetsvorming zal worden belast en dat hij zal trachten ook het nieuwe kabi net te vormen op den grondslag van een katholiek-liberale coalitie. Duitschland wenscht geen oorlog meer. De vroegere Duitsche rijksminister Koch heeft in een interview met een vertegenwoordiger van de Excelsior ver klaard: Europa is verloren als de Volken het njet eens worden, in het bizonder, in- Rusland en China. Volgens berichten uit Charbin zetten de Russen hun opmarsch naar de stad voort. Na een strijd van vele uren lukte het den Russen een spcorwegstation 270 K.M. ten Oosten van Charbin te bezetten. Russische cavallerie tracht het geheele gebied tot Charbin te be zetten; 15000 Chineezen zouden gevangeu genomen zijn. Het hoofdkwartier van het Roode Leger bevindt zich thans te Hailar op Chineesch grondgebied. Hailar in brand gestoken? Volgens de laatste in gezaghebbende Brit sche kringen uit Noord-China ontvangen be richten blijven de Chineesche troepen in Mantsjoerije voor de Russen terugtrekken. Hailar is ontruimd. Wat den burgeroorlog betreft bevestigen deze berichten dat de regeering te Nanking de volslagen nederlaag van de Koeomintsjun een kwestie van slechts enkele dagen acht. In Zuid-China blijven de troepen van Kwangsi naar Woetsjou oprukken welke stad door h :t leger van Kwaitoeng is ontruimd. De vloot- De politiek van Japan ter conjeren- tie vastgesteld. De instructies van het kabinet nopens de politiek van Japan ter vlootconferentie heb ben de sanctie van den keizer ontvangen en zijn aan den Japanschen ambassadeur te Londen Matsoedeira geseind als leiddraad voor zijn voorbereidende besprekingen met MacDonald. De hoofdbeginselen zijn volgens de bladen" een werkelijke vermindering, niet louter een beperking: een verhouding van 70 voor hulpsche- pen voor Japan; verzet tegen afschaffing of ingrijpenue vermindering van onderzeeers; pariteit op het gebied van onderzeeers met Brittannie en Amerika van 80.000 met maxi- mum-eenhouden van 2000 tons, terwijl de on derzeeers onder 600 ton van beperking wor den uitgesloten; 70 van de Amerikaansche sterkte aan kruisers met kanonnen van 8 inch; bespreking der groote schepen tot 25.000 ton en kanonnen van 14 inch; mocderschepen van vliegtuigen tot 20.000 ton; levensduur van groote schepen 25 jaar. Fransche bestudeering van de voo bereiding. De president van den ministerraad en d; ministers van Buitenlandsche Zaken, Marine, Oorlog, Luchtvaart en Kolonien onderzoch ten gisteren in het kabinet van den ministe: van Buitenlandsche Zaken de international e vraagstukken van den dag, in het bijzonder de voorbereiding van de conferentie inzake vloot-ontwapening. De Arabieren eischen invrij- heidstelling van hun leiders. In Jaffa drong een aantal Arabieren de regeeringsgebouwen binnen en eischte de in vrijheidstelling hunner Zondag gearresteerde leiders. De gouverneur an-twoordde, dat hij niet eerder wenschte te onderhandelen alvo rens de rust in de stad hersteld zou zijn. Mi litairen dreven ten slotte de menigte uiteen Vliegtuigen zijn voor patrouillediensten aan gewezen De staking duurt voort. De voorgeschiedenis De aanhoudingen te Jaffa, welke tot onge- regeldheden aanleiding gaven doordat Ara bieren het regeeringsgebouw binnendrongen om de vrijlating der gearresteerden te eischen, betroffen negen Arabieren, die er van verdacht werden agitatie te verwekken. Een hunner is Hamli Hoesseir.i, tegen wien veer tien dagen geleden voor de commissie van on derzoek inzake de onlusten beschuldigingen werden geuit door het hoofd der politie van het Zuiderdistrict. Deze oolitieambtenaar ver Hailar nog niet door de Russische troepen bezet. Hoewel het bericht dat de Chineezen Hai lar hebben ontruimd juist schijnt te zijn, hebben volgens berichten uit Charbin aan de bladen de sovjettroepen de stad nog niet be zet. Het oogmerk der Russen. De stad Hailar, die nu in elk geval door de Chineezen ontruimd blijkt te zijn, ligt 120 K.M. ten Z.O. van Mantsjoeli aan de N.W. grens, dat reeds door de sovjettroepen ge nomen is, en op een kleine 60 K.M. van Char bin. Blijkens berichten uit Sjanghai aan de Engelsche bladen meent men daar dat het de bedoeling der Russen is Charbin, een be- langrijk handelscentrum, in te nemen. Te Moskou stelt men het echter, naar de correspondent van de „Manchester Guar dian" aldaar meldt, voor, dat het optreden der Russen slechts een buitengewoon krach- tige strafoefening is voor Chineesche grens- invallen en niet het voorspel van de bezet- ting van de heele spoorlijn of van de inne- ming van Charbin. Men hoopt aldus Moek- den er toe te brengen zich los te maken van Nanking en een afzonderlijke overeenkomst te sluiten inzake den spoorweg op de voor- waarden van Moskou. Reeds werd gemeld dat Moekden hiertoe wel geneigd zou zijn. Uit Clemenceau's particu- liere Leven. Georges Clemenceau had vijf brcers en zus- ter, van wie thans nog slechts een in leven is: Paul Clemenceau, civiel-ingenieur. Een merk. waardige coi'ncidentie in de familie-Clemen- ceau is dat bijna al haar leden op een Zon dag in November zijn overleden: Clemen ceau's broer Albert Stierf op Zondag 4 No vember 1927, zijn zuster Adrienne, onge- huwd, op Zondag 20 November 1927, zijn oudste zuster, Mme Leon Jacquet, op 18 November 1928, hijzelf op een Zondag, 24 November Sophie Clemenceau, die in Maart 1922, zeventig jaar oud, overleed, heeft een droevi- ge vermaardheid gekregen door een wan- hoopsdaad, welke zij in haar jeugd1 pleegde, Zij was gehuwd met een Oostenrijksch jour nalist Bryndza, die te Parijs voor verschillen- de Weensche en Boedapester bladen werkte. Op een avond betrapte mevr. Bryndza haar ecntgenoot toen deze haar met de dienstbode bedroog. Zij ontstak in zulk een woede, dat zij haar man met een revolverschot doodde. Zij werd nooit gerechtelijk vervolgd, daar het drama geschiedde voor de aanneming van de wet-Naquet inzake de echtscheiding en de justitie toen een moord wegens het betrappen op heeterdaad van 'n overspeligen echtge- noot of echtgenoote als vergeeflijk beschouw- dte. Clemenceau was zelf met een Amerikaansch meisje gehuwd, dat hij had leeren kennen toen hij leeraar was aan een meisjeslyceum te Now York .In 1870 stak hij naar de Ver. Staten over om zijn bruid te halen. Hij trouw- de. keerde met zijn jonge vrouw naar Frank rijk terug, doch had juist voet aan wal gezet toen het bericht kwam, dat de oorlog met Duitschland was uitgebroken. Hij bracht zijn vrouw bij zijn familie te Nantes en trok naar de grens. Men weet dat Clemenceau in November 1918 met algemeene stemmen tot lid der Aca- demie Fran^aise" werd gekozen. Zijn zetel heeft hij echter nooit ingenomen. Afkeerig van elk ceremonieel weigerde hij steeds een datum voor zijn installatie vast te stellen. De laatste brief, die Clemenceau heeft ge- schreven, is gedateerd 21 November, dus one dagen voor zijn dood. Op zijn schrijftafel lag hij gereed, geadresseerd aan zijn neef, Eugene Raiea, aan wien hij nu ter hand it gresteld- ALKMAAR COQRANT. m HHSKrU

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1