Landbouw en Veeteelt. Wjghsi ^ooKers/ Staefisnieuws Bioscopen orgaan noodig, om op de hoogte blijven van de buitenlandsche concurrence Voor bet deelnemen aan de wereldtentoon- stelling te Luik is f 10000 uitgetrokken. Ook wordt deelgenomen aan tentoonstel- lingen in de Unie van Zuid-Afrika. Dit om expansie voor onze producten te maken. De tarieven van het technisch bureau worden verlaagd, omdat de overschotten, be- dragende 60000 de vroeger gemaakte te- korten kunnen dekken. De bedoeling is, dat het technisch bureau zich bedruipt, doch geen overscho en maakt. Voorts deelde hij mede, dat een w tot stand zal komen bepalende, dat geen on- gecontroleerde producten ons land mor> n verlaten en dat men dezen winter de c<prich- ting van een controlebureau mag verwachten, voor de zuivelproducten. Op een vraag van den heer D. de Boer, werd geantwoord, dat deze wet op een anderen grondslag zal steunen dan de crisis- Aan het bestuur werd overgelaten de afge- vaardigden voor de F. N. Z -vergadermg aan <eDe fabrieken „Eureka" te Bmnenwijzend, De Goede Verwachting" te Bobeldiyk en "Webelegen" te Groothuizen, werden aan- gewezen voor het nazien van de rekening 1929 De begrooting werd vastgesteld in ont- vangst en uitgaaf op een bedrag van 10921. Nadeelig saldo 1000. De heer Groot te Alkmaar wilde ver- hooging van een vast bedrag aan contributie. en een verkleining van de bijdrage voor 1000 K.G. verwerkte melk. Dit om aan de bezwaren van de groote fabrieken tegemoet te komen. De voorzitter antwoordde, dat het bestuur dit zal overwegen. De heer Zeilemaker vroeg of de bond niet op een te grooten voet leefde. Moet er geen bezuiniging gezocht worden op het secretariaat, dat alleen reeds f 1000 aan reiskosten vordert. De voorzitter merkte op, dat gecon- stateerd kan worden, dat het kwantum melk toeneemt. Als 1930 'n normaal jaar is, zal er geen sprake van een nadeelig saldo zijn. Voor edn jaar wil men het zoo probeeren, doch deze weg zal niet voortdurend be- wandeld worden Staat het bestuur het volgend jaar voor eenzelfde geval, dan zal naar bezuiniging ,worden omgezien. Men moet echter niet het oog houden op hetgeen de bond kost, maar op wat de bond voor het geld geeft. De heer D. de Boer stelde in het licht, dat „Neerlandia" geenszins wil meedoen aan kleinigheden als reiskosten van secretaris en secretarissen. Z.i. wilde de heer de Groot alleen naar voren brengen: geeft ons in verhouding tot de kosten en zijn fabriek krijgt straks 10 pCt van de omslag te betalen. De voorzitter bracht den heer de Boer dank en zou als zijn leerling rekening met diens opmerkingen houden. Rcndvrang. De heer Jongejans vroeg, waaruit het achterdeurtje bestond, waarvan niet uit de ba'ans bleek, dat dit aanwezig was. De secretaris deelde mede, dat er nog [f 7000 saldo is van de aankoopcommissie. Op een vraag antwoordde Dr. Schey, dat in het voorjaar een rapport verwacht mag worden over de juiste uitbetaling van de melk. De heer De Boer deed het leed, dat de rekening van den Bond, die toch doet aan verruiming van inzichten in boekhouding, niet uitmunt in helderheid en nauwheid van stellen van zaken. Spr. gaf dit nader aan, waaruit bleek, dat niet een juist beeld werd gegeven van de be- zi'tingen. Waarom de reserves niet tot uiting laten komen als kapitaal van den bond. De secretaris zeide, dat de rekeningen steeds apart waren gehouden, doch er was niets tegen een samenvoeging te maken Er is echter een reserve ontstaan door aankoop. De voorzitter zeide. dat het boek- houdkundig niet duidelijk was. Het was de aandacht van het bestuur niet ontgaan, doch niet zonder redenen zoo gelaten Voor den aankoop is kapitaal noodig en als dit geregeld op de begrooting verschijnt, kan er wel eens aan getornd worden. De heer D e Boer kende de geschiedenls wel. Wanneer men de herkomst van de J 1200C kan aantonen, zal men die willen aantasten. De heer F e 1 d s t r a constateerde, dat het geld weinig rente doet. De secretaris: Het is belegd in goederen en het geld is wel noodig omdat wij deelgenoote zijn in den aankoop van de De heer T a 1 s m a betreurde het, dat de vrouw en kinderen van een der jongste kaas- makers in kommervolle omstandigheden arhter blijven cn wekte de fabrieken op het personeel te verzekeren Hierna sluiting. DE LANGEND1JKER GROENTE- VEIL1NGEN. Wie had gemeend, dat deze week eenige gunstige wijzigingen zou vertoonen ten aan- zien van de vraag naar de Langendijker tuin- bouwproducten en als gevolg daarvan een betere stemming gepaard met oplcopende prijzen, is bedrogen uitgekomen. Het weer werkt daartoe nog allerminst mee. Bovendien blijkt er veel kool geteeld te zijn in Duitsch- land, Denemarken en Amerika, landen, waar- heen vaak onze stapelgroenten afze'tgebied vinden. De voorraden zijn daar, zijn we goed gei'nformeerd, van dien aard, dat er voorloo- pig nog niet op gerekend moet worden, dat belangrijke hoeveelheden zullen worden geex- porteerd en we dus voorhands op eigen land zullen zijn aangewezen. Verleden jaar om- streeks dezen tijd kwam Amerika reeds aan de markt; witte en roode werden toen reeds gevraagd. Het ware te wenschen, dat het nu weer zoo was, want onze tuinbouwers willen wel wat slijten, doch tegen de huidige prijzen is de verkoop op verre na niet loonena. In- tusschen moge niet vergeten worden, dat toen de prijzen toch ook nog niet schitterend waren. De gele kool was integendeel nog heel wat lager aan prijs dan nu. Zoo werd, om een voorbeeld te noemen, op 19 November 1928 voor eerste soort gele 1.30—/ 3.30 betaald, dit jaar 2—/ 5.10. Roode gold toen op dien datum 2.80—/ 5.60, de afgeloopen week op 19 Nov. 2.505.10, alzoo een niet groot verschil. De Deensche witte gold op de respectieve data 2.704.20 en 1.502.40, wat dus een aanmerkelijk on gunstig verschil voor dit jaar geeft. Met de uien was het toen in 1928 veel beter. Op den genoemden datum was de noteering n.l 7—/ 7.90, nu 4—/ 4.50. Alles bij elkaar genomen, kan dus worden gezegd, dat het nu aanmerkelijk ongunstiger is dan het vorige jaar. Toen is het een vrij voorspoedig jaar geweest, als gevolg van den strengen winter. Mocht die in 1929/1930 op zich laten wach- ten, dan voorspellen velen een zeer ongunstig verloop. Laten we echter niet op de toekomst vooruit loopen, doch doen als de Langendij ker tuinder zelf; afwachten en intusschen alles doen, om de voorwaarden te verbeteren, waaronder het bedrijf een loonende exploita- tie kan geven. Aan die eigenschap ontbreekt het den tuinbouwers niet. Naast de zorg voor de verbetering van zaad- en plantgoed, wat den laatsten tijd duidelijk uitkwam in het stichten van potersbewaarplaatsen, eischt een goede teeltkeuze voortdurend meer aandacht Door de ultbreiding van de bloembollencul- tuur, die nu ook meer en meer in Broek op Langendijk beoefend wordt, alsmede in an- dere plaatsen behoorende tot het tuinbouw- gebied, geeft men blijk, de teekenen der tijden te verstaan. Het stichten van een bloemen- veiling, waarvoor de noodige stappen worden gedaan, wijst mede in die richting. De codpe- ratieve aankoop van kunstmest en andere be- nocdigheden tot uitoefening van het bedrijf, het houden van cursussen in tuinbouwboek houden, bemestingleer, motorenkennis enz het zijn alle middelen om den bestaansstrijd met grooteren kans op succes te kunnen voerer.. Het cooperatief credietwezen, dat den land- bouw reeds zulke belangrijke diensten heeft bewezen, is ook door onze tuinbouwers benut als een middel, dat voor een bloeiend tuin- bouwbedrijf een der eerste voorvaarden is. De aan de Broeker veilig aangevoerde Schotsche muizen brachten 22.40 op Aan de veiling te Noord-Scharwoude 1.602.10. Daar werd voor blauwe Eigenheimers 1.70—/ 3 betaald, voor blau we aardappelen 2.80—/ 3.10, voor Bravo's 2—f 2.30 en voor drielingen 1.90. De aanvoeren worden steeds minder. De Schot sche muizen zijn nu eindelijk zoo goed als op- geruimd. 't Wordt tijd ook. Ofschoon het echt bioemkoolweer is, blij ven de aanvoeren gering. Aan de veiling der L G. C. werden rond 21000 stuks aange- voerd, aan die te Noord-Scharwoude rond 7000 stuks. De prijzen waren weer goed Voor de kleinste eerste soort kon in de eer ste helft der week 1216 worden ge- maakt, groote, mooie eerste kwaliteit brach ten toen 20—/ 27 op. De laatste helft was er nog meer animo voor goede bloemkool; de kleinste brachten toen 20 op. De groot- ste tot 28.10. Voor tweede soort lag:n de ze- prijzen tusschen 519.90, zoodat ook deze kwaliteit nog vrij goed gezocht blijkt te zijn. Deze prijzen gelden Broek. Te Noord- Scharwoude lagen de noteeringen tusschen f 1523.70, met een enkele afwijking daar beneden. Voor kleine, roode kool kwam er weinig verandering in de prijzen. Als hoogste notee ringen teekenden we aan 4.40—/ 510, dat is dus voor het mooiste goed. Voor groote scheen de kooplust wel wat beter; de laagste prijzen welke deze week werden besteed, la' gen tusschen 2.403.20. Deze prijzen gelden n 1. de grootste soorten. Vorige week werd voor de groote tot 2 betaald of even meer. De aanvoer beliep aan de Broekervei- ling rond 35 spoorwagens, aan die te Noord Scharwoude 41 spoorwagens. De gele kool, die de vorige twee weken al teekenen van achteruitgang had gegeven liep in de nu afgeloopen week nog meer ach teruit. De hoogste prijs, welke nu besteed werd, was 5.40 te Noord-Scharwoude voor mooi klein goed. Overigens lagen de prijzen hier tusschen 3.20—/ 5.10 Aan de Broe' kerveiling werd tusschen de 25.10 be taald. Gemiddeld zal dus geen 35 pei spoorwagen zijn gemaakt. Ondanks de klei ne aanvoeren, liep de prijs dus nog achter- uit. In totaal werden rond 21 spoorwagens geveild, waarvan 15 te Broek op Langen dijk. Voor witte kool, waarvan de aanvoeren intusschen aanmerkelijk beginnen te slinken was de stemming weer verre van gunstig Maandag werd in Noord-Scharwoude 1 1.10 betaald, in Broek den volgenden dag 0.601, terwijl Zaterdag zelfs niet mee dan 0.50—/ 0.90 kon worden gemaakt Aan de veiling van den Noordermarktbonc waren de prijzen een weinig beter, doch hoo- ger dan 1.20 werd hier niet besteed. De laagste sorteering was 0.70. Deensche witte kool kon zich nog niet her stellen van den terugslag, die de laatste weken in de prijzen was ontstaan. Te Noord Scharwoude zetten de p.ijzen in met 1 50 2.10, te Broek met 1.402.50. Dezt konden nauwelijks gehandhaafd worden Donderdag was de hoogst besteede prijs zelfs 2.30. De laagste prijs te Broek be steed was 1.40, te Noord-Scharwoude 1.20. De aanvoer beliep 55 spoorwagens aan beide veilingen. Voor uien werden prijzen besteed, die on- geyeer overeen kwamen met die van het eind der vorige week. Aanvankelijk was de prijs 44.50 om dan in den loop der week eenigszins achteruit te loopen met 20 tot 40 cent, zoodat gemiddeld 3.90 kon worden gemaakt. Vcor drielingen kon van 2.20 f 2.80 worden gemaakt, terwijl nep met 4 30—/ 5.20 werd betaald. Grove uien brachten van 3.504 op aan de Broe- kerveiling en 3.10—/ 4.40 aan die te Noord-Scharwoude. De aanvoer beliep in to taal 14 spoorwagens. Ook in de prijzen der bieten kwam weinig verandering; de mooiste brachten van 2.10 2.70, de minder gewilde van 1.50— 2. Aan beide veilingen werden ongeveer 10 spoorwagens aangevoerd. Zeer weinig belangstelling was er ook voor wortelen. Aanvankelijk kon aan de L. G. C.-veiling 2.30, later 2.70 worden gemaakt; er Is echter ook voor 1.50 1 80 verkocht. Kleine brachten 1 of iets daar boven op. Aan de Noord-Scharwoud- sche veiling werd Maandag 1.902.10, Zaterdag 1.60—if 2 besteed. Chineesche kool werd verkocht voor prij zen, liggende tusschen 1.404.30. De heele aanvoer beliep ongeveer 30000 stuks. Een partijtje snijboonen bracht 49.50 per 100 K.G. op, terwijl spruitkool voor ge middeld 21 cent per K.G. werd verkocht. Dubbel is het genot met Wybert-tabletten, de keel is tegen ontsteking be- jweiligd, de adem zuivet! 4. 6. b. 3, de afdeeling Alkmaar van het Cen- traal Genootschap voor kinderherstel- lings- en vacantie-kolonies, in ontvang en uitgaaf op 1815; de Vereeniging voor Kindervoeding, in ontvang en uitgaaf op 3310; de Vereeniging „Kinderkleeding", in ontvang en uitgaaf op 1300; De Vereeniging voor Gezinsverple- ging, in ontvang en uitgaaf op 11000; 7. de Vereeniging „Kinderbewaarplaats", in ontvang en uitgaaf op 3600; aan genoemae instellingen voor het jaar 1930 een subsidie uit de gemeentekas toe te kennen van respectievelijk ten hoogste 800 met 4000 voor de uitzending van patienten overeenkomstig de regeling, op- genomen in Provinciaal blad nr. 7 van 1928, 360.—, 500—., 3000.— 850.—, 4500.— en 1700.—. SCHOOLGELDREGELING HANDELSAVONDSCHOOL. B. en W. schrijven in bijlage No. 124. De Minister van Onderwijs deelde ons met betrekking tot de ter goedkeuring ingezon den begrooting der Handelsavondschool over 1930 o.m. mede: „Het trekt de aan dacht, dat de opbrengst der schoolgelden zeer laag is. De vraag rijst of het niet wen- schelijk is, de desbetreffende regeling te her- zien. Vermits het bedrag van het Rijkssubsi- die met de opbrengst der schoolgelden ver- band houdt, stel ik er prijs op, dat Uw Colle ge deze zaak in studie neemt. Van het resul- taat zie ik gaarne te zijner tijd bericht tege moet." Voor zooveel noodig brengen wij in her- mnering, dat de Minister reeds eerder een soortgelijke opmerking maakte met betrek king tot het schoolgeld aan de Gemeentelij- ke avondschool voor nijverheidsonderwijs Uwe Vergadering stelde in verb&nd daarme- de voor deze school een nieuwe schoolgeld- regeling vast. Voorheen waren de regelin- gen voor beide scholen gelijk. Reeds ten tijde van de vaststelling der nieuwe regeling voor de Nijverheidsavondschool waren wij van oordeel, dat op den duur de regeling voor de Handelsavondschool niet gehandhaafd zou kunnen worden. Waar het onderwijs aan de laatste in geen geval op een lager peil staat dan dat aan de eerste en het onderwijs aan de Handelsavondschool per jaar bovendien nog twee maanden langer duurt, komt het ons niet billijk voor aan de Handelsavond school schoolgeld te heffen volgens een ta- rief, dat in het algemeen belangrijk lager is dan dat aan de Nijverheidsavondschool. Wij zouden dan ook aan den wensch van den Minister willen tegemoet komen, door de schoolgeldregelingen voor beide scholen wederom gelijk te doen zijn, evenwel met dit verschil, dat in verband met een ter zake door Uwe Vergadering op 6 December 1928 uitgesproken wensch, de heffing aanvangt bij een inkomen van 1000, waardoor de beide eerste belastinggroepen van 900 1000 en van 10001200 worden resp van 10001100 en van 1100— 1200. Wij hebben den Gemeente-controleur ver- zocht ons de opbrengst van het schoolgeld over den cursus 1928/1929 mede te deelen aan de hand van de voorgestelde regeling. Deze opbrengst zou zijn geweest 1171.98, wordt voor 167 leerlingen een gemiddelde opbrengst van pirn. 7 per leerling. Voor de Nijverheidsavondschool varieert dat be drag tusschen 5 en 5.50. Het gemiddel de is aan de Handelsavondsdhool iets hoo- ger, doordat deze school wordt bezocht door kinderen uit in het algemeen iets beter gesi- tueerde gezinnen. Over 1928 was de op brengst van het schoolgeld 390.86, ver- deeld over gemiddeld 155 leerlingen, terwijl voor 1930 de opbrengst is geraamd op 400 Hoewel de nieuwe opbrengst ongeveer drie- maal zoo hoog als de bestaande is, wordt het nieuwe tarief toch niet verdrievoudigd. De hoogere opbrengst wordt voor een aan merkelijk deel veroorzaakt door een gewijzig- de regeling van het schoolgeld voor leerlin gen uit gezinnen met twee en meer kinderen, waardoor overigens ook een billijker verdee- ling van het schoolgeld over de schoolgeld- plichtigen wordt verkregen. De directeur is van meening, dat het nieu we tarief het leerlingenaantal ongunstig zal be'invloeden: Wij deelen deze meening niet en zijn er van overtuigd, dat de ouders zich door de overigens nog lage tarieven niet zul len laten weerhouden hunne kinderen naar de school te zenden. Hierbij is van belang, dat de inkomengrens, beneden welke geen schoolgeld verschuldigd is, van 800 ge- bracht wordt op 1000. Ten slotte moet men niet uit het oog verliezen, dat in den regel de leerlingen op den dag in een be trekking werkzaam zijn en zelf reeds eenige inkomsten hebben. Ook uit dien hoofde zal te minder bezwaar tegen een eenigszins ver- hoogd tarief kunnen worden gemaakt. Een wijziging van het tarief maakt het noodzakelijk" de schoolgeldregeling voor de ze school, die tot nu met die voor de Han- delsschool in e£n verordening was samen- gevoegd, afzonderlijk te regelen. In de be staande verordening kan dus vervallen al hetgeen betrekking heeft op de Handels avondschool. Eveneens kan in die verorde ning vervallen artikel 7, inhoudende regelen omtrent het kosteloos in bruikleen verstrek ken van boeken en leermiddelen, omtrent welke aangelegenheid wij U een afzonderlijk voorstel hebben gedaan (bijl. nr. 116). B. en W. stellen voor vast te stellen een verordening regelende het heffen van schoolgelden voor het onderwijs aan de Han delsavondschool te Alkmaar, benevens een verordening regelende het invorderen van schoolgelden voor het onderwijs aan de Han delsavondschool te Alkmaar. BEGROOTINGEN 1930 VAN INSTELLINGEN VAN WELDADIG- HEID. B. en W. stellen in bijlage No. 131 den Raad voor te besluiten: a. goed te keuren de begrooting voor 1930 van: 1. de Commissie tot bestrijding der Tu berculose (onder-afdeeling van de N H. Vereeniging „Het Witte Kruis") m ontvang en uitgaaf op 10.345; 2. het Comite Alkmaar der Vereeniging „Herwonnen Levenskracht", in ontvang en uitgaaf op 1710; GEMEENTEREKENING 1928. De Commissie tot naziening der Gemeente- en bedrijfsrekeningen 1928 schrijft in bijlage No. 132: De bij bijlage no. 84 tot het verslag van Uwen Raad dOor B. en W. ter voorloopige vaststelling aangeboden Gemeenterekening 1928 met als bij'agen de bedrijfsrekeningen over genoemd jaar zijn door het gemeenteliik bureau voor verificatie en contr61e geverifi- eerd en accoord bevonden met de gehouden administratien en daarbij behoorende beleg- stukken. Nadat de bescheiden hadden gecirculeerd bij de leden onzer commissie, zijn ter vergade ring de ingezonden stukken nader besproken, welke besprekingen hebben geleid tot het ma ken van de volgende opmerkingen le. bij de rekening van Plantsoenen trekt het de aandacht dat op den inventaris ver- schillende gereedschappep steeds voor dezelfde waarde worden uitgetrokken Zoo staat bijv. de motormaaimachine steeds voor 1009 vermeld. Waarom wordt hierop niet afgeschreven? 2e. bij de rekening van het G. E. B. meent onze commissie te moeten constateeren, dat de eindcijfers steeds belangrijk af- wijken van de cijfers der raming. De waarde van de begrooting wordt daar- door voor een groot deel te niet gedaan 3e. bij de rekening van het Grondbedrijf stuff onze commissie weder op dezelfde moeilijkheden als het voorgaande jaar en meent onze gommissie daarom te moeten aandringen op spoedige afdoening der verordening op dit bedrijf. Overigens kan onze commissie zich vereeni- gen met het voorstel van B. en W., de reke ning met bijlagen voorloopig vast te stellen bij het in ontwerp reeds opgenomen besluit, met dien verstande, dat wij voorstellen dit besluit alsnog aan te vullen met de vaststel ling van een suppletoire begrooting voor Ge- meentewerken tot een totaal bedrag van 310276.58. Hierin is begrepen 281239.68 voor den bouw van het Stadsziekenhuis, ter wijl het totaal reeds is verwerkt in de ge meenterekening. B. en W. voegen hieraan toe: le. Het is mogelijl:, dat de waarde thans ge- ringer is dan f 1000.Wij zullen bij de volgende rekening onder oogen zien of de waarde thans op een geringer be drag moet worden gesteld. Op de uit- komsten van het bedrijf heeft dit geen invloed. 2e. Inderdaad wijken de cijfers aanzienlijk af van de raming. Bij het opmaken van de volgende begrooting zullen wij hierop letten. 3e. Wij hopen de herziening van de verorde ning, betreffende het grondbedrijf, spoe- dig verder voor te bereiden. 4e. Ten aanzien van de suppletoire begroo ting van gemeentewerken voor 1928 zul len wij U een ontwerp-besluit ter vast stelling aanbieden. Tegelijk met deze bijlage komt in behan- deling bijlage no. 84 van dit jaar, betreffen de de gemeenferekening over 1928. dunne en kleine van het Laurel-Hardy team, Karno's gezelschap verliet om met een eigert gezelschap een tournee door Amerika te be ginnen. Stan Laurel's nummer, tusschen twe« haakjes, was een karikatuur van Charlif Chaplin, die toen reeds een onuitwischbaren indruk had gemaakt op het Amerikaansche oubliek. Daar Laurel gedurende eenige iarefl als doublure van Charlie was opgetreden, kende hij elke beweging en elk gebaar van hem, zoodat hij zeer veel succes had. Het duurde echter tot 1917, voordat Stan zijn ouden vriend1 Charlie weer ontmoette, bij een voorstelling, die hij in Los Angeles gaf, en waar Chaplin hem er toe kreeg, eveneens zijn geluk in de film te beproeven. Deze raad heeft Stan Laurel toen ter harte genomen en hij heeft er nooit spijt van gehad. Charlie en zijn broer Syd Chaplin, bene vens Stan Laurel zijn de beste krachten, die van Karno in de Amerikaansche filmindustr* zijn gekomen. Nog een andere „Mummirig Bird" is Alfred Reeves, die nu general-mena- ger is van de Chaplin studio's in Hollywood. Er zijn echter nog meer Karno-menschen, die naam gemaakt hebben, zooals b.v Betty Balfour en Fred Kitchen, die nu werkzaam zijn in de Elstree studio's bij Londen. FRED KARNO, DE ONTDEKKER VAN CHARLIE CHAPLIN, WORDT FILM- REGISSEUR. Fred Karno, de beroemde Londenscbe music-hall-impressario en ontdekker van Charlie Chaplin en Stan Laurel, heeft een vijf-jarig contract afgesloten met Hal Roach, den maker van de bekende kluchten voor de Metro Goldwyn Mayer, gedurende welken tijd hij als regiseur voor deze maatschappij zal optreden. Charlie Chaplin zegt van Karno: „De ge- heele entrusting en eigenaardigheden, die van mij door de film bekend zijn geworden, heb ik medegebracht uit Fred Karno's beroemde pantomime-groep. Volgens mij bestaat er geen betere school voor een filmspeler" De komst van Karno in Amerika ging als volgt. Hij kwam naar de Ver. Staten in 1910, met veertien acteurs om er 00 tournee te gaan Het lag in de bedoeling Mumming Birds" op te voeren, het bekende stuk, dat sinds 1910 in alle Engelsch sprekende landen is opge- voerd, en dat op het oogenblik zelfs nog in Engeland gespeeld wordt. Charlie Chaplin was de ster van het gezelschap en Stan Lau rel was de kracht, die op hem volgde, terwijl hij hem tevens bij ongesteld zijn, verving Chaplin speeld'e den dronken ma nin de stal- les, die de geheele voorstelling belachelijk maakte. Chaplin was niet de eenigste, die het geze'- schap verliet, om zijn geluk te beproeven in d° film, want reeds vdordat Karno zelf naar Amerika kwam, vertrokken diverse acteu s druppelsgewijs uit New York naar Califor nia Karno begreep al heel gauw, dat hij tegen zijn wil als leverancier fungeerde voor de nieuwe filmindustrie. Toen hij Charlie- Chaplin naar New York stuurde, om de plaats te vervangen van iemand die eveneens naar de studio's afgedwaald was, gaf hij hem het voor dien tijd enorm hooge salaris van 180 per week, om hem op die manier bij het gezelschap te houden. Maar Mr. Karno was niet op de hoogte met de zelfs voor dien tijd reeds hooge bedragen, die door de film- maatschappijen voor goede komieken betaald werden. Dus de Londensche impressario was zeer verbaasd, toen hij een telegram ontving, dat Charlie naar Mac Sennett was overge gaan, tegen een salaris van twee maal 180. Fiet was twee jaar later, dat Stan Laurel, de KLEIN JANTJE. Het Winterkoninkje (Anorthura aro- glodytes) heeft ook in den voorbijen zo- mer weder in bijna alle tuinen, boschjes en parken van ons land zijn kogelrond, uit mos en bladeren vervaardigd en met plantenpluis en wol belegd nest, ge maakt. Slechts een klein zijdelingsch vlieggat gaf toegang tot de eieren of jongen, dik- wijls ten getale van 8 a 10 aanwezig. Doch voor Klein Jantje, zooals het vo- geltje in verschillende streken van ons land genoemd wordt, is het spoedig groot genoeg, daar de geheele vogel, met inbegrip van het kleine, steeds opge- richte staartje, niet langer is dan 8 c.M. En toch woont dit onnoozele diertje het geheele jaar bij ons en laat het, ook zelfs wanneer de winter tamelijk streng regeert, hoog in de boomtoppen zijn kort, doch luid en aangenaam gezang hooren. Maar wat dit Duimpje doet, vooral in het belang van den boschbaas, dat is het voortdurend wegsnappen van vele eitjes en popjes van vlinders, die het met het kromme, elstvormige sna- veltje uit alle spleetjes en scheurtjes weet op te duiken. Juist daardoor is dit vogeltje zoo hoogst nuttig, omdat het des winters, wanneer de meeste spitsbekjes naar beter oorden zijn verhuisd, de tak- ken der boomen aan een uiterst scherp onderzoek onderwerpt. Wel is het vo geltje heel klein, maar duizenden eitjes van vlinders, waaruit in de lente even- veel schadelijke rupsen geboren zouden kunr.en worden, zijn noodig, om Klein Jantje" door den winter te brengen. Lui zijn de Winterkoningen niet. Uren achtereen sluipen ze als muizen langs de takken en niets ontgaat aan de scherpziende oogjes. En wanneer de vele jongen gevoeu moeten worden, komt er bijna geen einde aan den arbeid. Geluk- kig, dat het jeugdig goedje spoedig op- groeit en reeds op een drieweekschen leeftijd het nest bij tijd en wijle kan verlaten, om zelf voedsel te zoeken. Gelukkig de bezitter van tuin of hof, die een of meer broedsels van Winterkonin gen in zijn gebied heeft. Hij mag wel met een dankbaar hart luisteren naar de mooie geluidjes van den kleinsten der inlandsche vogels, die een zijner groot ste gevleugelde vrienden mag heeten. Wie zich dat bewust is, zal zeker alles in het werk stellen, om de nesten van Klein Jantje" te sparen. Ook zal hij dan des winters wat takkenbossen en een stapeltje hakhout reserveeren, waar het kleine dier bij sneeuwjacht en strenge koude eenige beschutting kan vinden. Ook de Wetgever heeft steeds meege- werkt, daar hij den Winterkon'.ig steeds heeft gerangschikt onder de vogels, die ten alien tijde nuttig worden geacht voor landbouw of houtteelt. „Klein Jantje" heeft een eenvoudig grauwbruin vederpakje aan, doch we weten het, dat niet de verdiensten in het kleed liggen, maar in daden, terwijl een- voud toch altijd het ware kenmerk des harten blijft. DE WILGENHOUTRUPS (TRYPANUS COSSUS). Dc meeste rupsen hebben haar ergste vijan- den in de vogels, en dat zou misschien ook het geval zijn met de Wilgenhoutrups, wan neer ze minder in het verborgen leefde. Maar te zien krijgt men haar alleen, wanneer de boom, waarbinnen ze leeft, wordt omgehou- wen, of ook somtijds tegen den tijd, dat ze tot verpopping overgaat. De groote Nachtvlinder dezer rups kan men in Juli des avonds en des nachts om de stammen van wilgen en po- pulieren zien vliegen, en bij goede beschou- wing kan men waarnemen, dat het wijfje haar legbuis diep tusschen de schors dringt, om er te leggen de bruine eitjes van ovalen vorm. Hieruit worden weldra geboren de jon- ge rupsjes, die zich met het binnenste van de schors voeden, later dringen ze dieper in hei nog weeke buitenhout, om nog later de beken de gangen te graven in het harde kernhout der genoemde boomen. Hier leven de groote roode dieren bijna twee jaar lang, in welken tijd ze een overigens goeden boom heel wat in waarde kunnen doen achteruitgaan. Is eindelijk de tijd voor verpopping aan- wezig, dan gaat het gladde bruin van de rups verbleeken tot een meer geelwithet dier vreet dan een gang naar den buitenkant van den stam, waar net in een cocon van houtstukjes overgaat in een bruine pep. Maar ook kruipt de rups wel naar buiten, om in een schuil- hoekje te verpoppen. Men kan alzoo niet bij deze houtverderfster komen, tenzij men de boomen, waarin zij leeft, wat men gewoonlijk aan den eigenaardi- gen zuren reuk kan bespeuren, omhakt. Het eenige, wat men verder kan doen, is de grijs- bruine vlinders te vangen. die in kleur veel met de boomschors overeenkomen, zoodat ze moeilijk in het oog vallen. Met een vlinder- net kan men's avonds nog de beste vangsv doen. J. DAALDER Di. /j n Crigin. doozen 1 45 en 65 cts

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7