IjkRimtkt Eaurant. Hondard een en dertigste Jaargang.- Buifenland VAN PUTTEN &00RTMEIJER, PAYGLOP Bueneti Binnenlansl 1929 tto. 280 H oensdag 2? November Anti-oorlogsverdrag. HET KELLOGGPACT. Toetreding van Mexico. De Mexicaansche regeerin^ hee« offiC'e^l aan het Staatsdepartement daan van de toetreding van Mexico tot Kelloggpact tegen den oorlog- »5ste land, dat het pact ratificeert. het het DUITSCHLAND. EEN ONTPLOFFING IN EEN. aardappelmeelfabriek. Twee ernstig gewonden. In den nacht van Dinsdag op Woensdag, -'.reeks half vijf, had in een aardappel- meelfebriek te Spaan een ernstige ontplof- fing plaats in een der vier in werking zijnde droogapparaten Twee arbeiders, die zich in de nabijheid daarvan bevonden, liepen door den plotseling ontsnappenden stoom ernsti ge brandwonden aan lichaara en voeten op, zoodat overbrenging naar het Academisch ziekenhuis noodzakelijk was. Door den grooten luchtdruk werden ver -cheidene vensters en deuren vernield, ter wijl het droogtoestel, waarin de ontploffing plaats greep, geheel stuk geslagen werd. De oorzaak van het ongeval staat nog niet vast. de rijksdag heden weer bijeen. De Rijksdag komt hedenmiddag te 3 uur na een langdurige onderbreking weer bijeen. Aan de orde kcmen verschillende kleine wets- ontwerpen. GENERAAL V. SEECKT EN DE POLITIEK. Een oordeel over zijn laatste boek. Zooals men weet, heeft generaal v. Seeckt, de organisator van de huidige rijksweer, die als militaire chef moest aftreden in verband met de deelneming door een Hohenzollern- prins aan legeroefeningen, zijn eerste boek „Gedanken eines Soldates", laten volgen door een tweede, „Die Zukunft des Reiches". Was zijn eerste studie een zuiver militair- politiek werkstuk, waarin de schrijver tot de conclusje komt, op grond van de ervaringen van den wereldoorlog, dat de tijd van het millioenen tellende volksleger voorbij is en dat het plaats moet maken voor kleine, uit- nemend bewapende en geoefende vrijwilli- gerslegers, het tweede boek draagt een poli- tiek karakter en is feitelijk een politiek pro gram met als hoofddoel het herstel van Duitschland's machtspositie. In een uitvoerige besprekfng, welke prof. Hellpach, democratisch lid van den rijks dag en bekend politicus, in de „N. Zur. Z." aan dit laatste werk wijdt, wordt betoogd, dat de schrijver daarmede blijkbaar heeft willen te kennen geven, dat hij zijn militaire zending in Duitschland voor geeindigd be- schouwt en zich aanbeveelt voor de politiek. Hetgeen prof. Hellpach betreurt, daar Duitschland in dat geval zijn wellicht be- kwaamsten militairen leider verliest om er een middelmatig politicus voor terug te krij- gen. Zooals men weet wordt generaal v. Seeckt genoemd als een der mogelijke candidaten voor den zetel van rijkspresident, die in '32 open komt DE RUSSISCHE EMIGRANTEN. Verlof tot vertrek voor eenige diii- zertden kolonisten. Het W.B. meldt uit Berlijn, dat van het gezantschap te Moskou bericht is gekomen, dat d'e raad van volkscommissarissen besloten heeft de Duitsche kolonisten, die nog voor Moskou gelegerd zijn, verlof te geven het land te verlaten. Volgens verdere mededeeling van Litwinow bevinden zich nog drie tot vier duizend kolonisten in de omgeving van Mos kou, terwijl de overigen zijn teruggezonden De Duitsche regeering is bereid, deze drie tot vierduizend kolonisten dadelijk op te nemen. ARSENICUMVERGIFTIGING. Dinsdagmorgen vond een boschwachter op een bank in het Wallerpark bij Bremen een doode en een stervende aan, die te groote hoeveelheden heroin tot zich hadden geno- men. Het betrof twee ongeveer 20-jarige jon- gelui, van welke een drogist was. Deze had uit den inventaris van zijn drogisterij een fleschje heroin weggenomen, zonder dat hij daartoe bevoegd was. Hij was op de ge- dachte gekomen de narcotische werking, zoo als die hem uit romans bekend was, van dit arsenicumvergift na te gaan. Hij vertelde zijn kameraad van zijn plan en overreedde dezen, mee te genieten. De stervende trachtfe nog met moeite de heroin-geschiedenis te ver- tellen. Zijn toestand is hopeloos. ENGELAND. DE MAHARADJA VAN NEPAL OVERLEDEN. Naar uit Bangaloze wordt gemeld, is de Maharadja van Nepal in den ouderdom van 67 jaar overleden. De Maharadja bezat den rang van gene raal in het Britsche leger en is in het bii- zonder door de vrijmaking van alle slaven in zijn land bekend geworden. UIT HET LAGERHUIS. De werkloosheid. Gemeentelijke schouwbwgen. Nadat minister Thomas gistermiddag weer Verschillende vragen nopens de bestrijding van de werkloosheid beantwoord had waar- bij hij voor de zooveelste maal betoogde, dat de regeering geen ijzer met handen kon breken en het eenige blijvende gen-eesmiddel in verhooging van den export bestond kreeg de arbeidersafgevaardigde Beckett verlof zijn initiatief-ontwerp in te dienen, waarjpij ieder gemeentebestuur gemachtigd werd een ge meentelijke schouwburg met rijks- en gemeen telijke subsidie op te richten In de toelichting zeide Beckett, dat een arbeidersregeering den plicht had de kunst en vooral het drama aan het volk te brengen, wat door de particuliere theaters, die in de eerste plaats winst moeten maken, niet voldoende geschieden kon. De conservatief Ward bestreed het ont- werp, dat een onbillijke concurrentie inhield voor de tooneel-gezelschappen, die het toch al had genoeg te verantwoorden hadden, en bovendien waren de tijden er niet naar om dergelijke dure experimenten te beginnen. Ondanks deze zakelijke bedenkingen werd den voorsteller met 248 tegen 138 stemmen verlof verleend tot introductie van zijn ont- werp. Adamson, de minister voor Schotland, heeft in het Lagerhuis nog medegedeeld, dat bij den storm van 11 November 571 visschers- booten schade hadden geleden. Het aantal verloren netten bedroeg ongeveer 27800 met een waarde van ongeveer 60,000 pond. Het aanschaffen van nieuwe netten zal ongeveer 143,000 pond kosten. Het fonds, dat in Schotland tot leniging van den nood wordt bijeengebracht, bedraagt reeds ongeveer 13,000 pond. ONTPLOFFING OP EEN TANKSCHIP. Een doode, 20 man in het water. Aan boord van de bij Falkirk in Schot land liggende tankboot Britsh Chemist, die met 9200 vaten petroleum uit Perzie was aangekomen, welke lading voor ruim een derde gedeelte gelost was, is gistermiddag een geweldige ontploffing geschied. Vlam- men schoten op het voordek 75 M. de lucht in en twee dekken werden door de warmte omgekruld, alsof ze van papier waren. Na drie uur was de brandweer het vuur mees- ter. Een man, die op de kade stond, is ge dood; twintig arbeiders, die op het achter- dek aan het lossen waren, zijn door den luchtdruk in het water gevlogen maar alien gered. Het geluid van de ontploffing werd tot in Hamilton op 15 K. M. afstand ge hoord. KINDERHUWELIJKEN IN INDIE. Een groot aantal gesloten vdor de inwerkingtreding der wet. De correspondent van de „Times" te Bom bay meldt dat er, nu de wet op de kinderhu- welijken in April van het volgend jaar in werking treedt, in het gewest Bombay, met name in Goetsjerat, een groot aantal kin derhuwelijken gesloten worden. Het doel der ouders schijnt te zijn om thans huwelijken te sluiten, die de wet anders het volgend jaar onmogelijk zal maken. In heel Goetsjerat is de orthodoxe groep der Hindoe-gemeenschap, die tegen de wet gekant is, aan het jacht maken op bruiden en bruidegoms van jeugdigen leeftijd met het oog op een onmiddellijk huwelijk. Er zijn bui tengewone eischen gesteld voor bruidschat- ten en de geldschieters in Goetjserat maken dan ook goede zaken. In tal van steden zijn huvvelijksstoeten met bruiden en bruidegoms van tusschen de 5 en 12 jaar een gewoon schouwspel geweest in de laatste veertien dagen. Volgens den correspondent van de Times of India" te Soerat zullen er in dit seizoen in die stad alleen 2000 kinderhuwe- lijken worden gesloten. Er zijn zelfs huwelij ken tusschen zuigelingen geregeld. FRANKRIJK. PO INC ARE. De geneesheeren die Poincare hebben be handeld, deelen mede, dat hij geheel is her- steld en gister voor't eerst enkele oogenblik- ken het bed heeft mogen verlaten. Zij voegen hieraan toe: „Op dit oogenblik, nu Poincare het werkzame leven, dat hij tevoren heeft ge- leid, zal kunnen hervatten, achten wij ons gelukkig te kunnen vaststellen, dat de twee ondergane operaties zoo goed mogelijk zijn geslaagd. De aandoening, waarvoor Poincare is geopereerd, zal in de toekomst niet de min- ste complicaties kunnen meebrengen". SPEELKAARTEN, BRIDGEBLOCS, TROEFMERKERS, Handleiding voor Whist, Dammen, Bridge, - Schaken, enz. - lieden der overwinnende staten, die in een verantwoordelijke functie durfde te zeggen, dat Hongarije niet de schuld draagt aan den oorlog en recht heeft op revisie van het vre- desverdrag. AMERIKA. EEN IN DE LUCHT GESLOTEN HUWELIJK. Met noodlottige gevolgen. In een vliegtuig dat op een hoogte van 800 meter met een snelheid van 175 K M. per uur vloog, had Maandag 'n huwelijk plaats dat eindigen zou met het omlaag springen, met een valscherm, van het bruids- paar en de twaalf bruiloftsgasten. De jonge bruid, die eerst omlaag sprong, kon het val scherm niet tijdig openen en viel van een hoogte van 300 meter doodelijk gewond neer. Ook den bruidegom gelukte de sprong niet, zoodat hij dood bleef liggen. Toen de vol- gende, die omlaag sprong, bijna in een ce- mentmolen was terechtgekomen, zagen de andere bruiloftsgasten van het springen af. BRAND IN EEN ARBEIDERS- TEHUIS. Dinsdagmorgen brak in een gebouw in Long Island brand uit. In het gebouw waren eenige honderden arbeiders van den under ground" gehuisvest. Door de zich snel ver- breidende vuurzee brak onder deze arbei ders een paniek uit. De eenige uitgang was niet voldoende om de arbeiders snel genoeg te kunnen laten vluchten, zoodat in de chaos tientallen arbeiders zwaar werden gewond. Het aantal dooden is nog niet bekend. HERDENKING VAN CLEMENCEAU. In den Senaat. In den Senaat heeft Doumergue gister de na- gedachtenis van Clemenceau gehuldigd en daarna heeft Tardieu de beslissende rol, die Clemenceau in de meest tragiscjie uren van den oorlog heeft vervuld, geschetst en geme mo-reerd hoe de ontslapene vervolgens te Versailles voor den vrede 'heeft gestreden welken hij rechtvaardig en duurzaam wilde maken. Meer dan iemand anders dat zou heb- ken kunnen doen, heeft Clemenceau voor zijn land' bereikt inzake het herstel van de ver- woeste streken, de veiligheid in de toekomst van FrankrijR. De Senatoren, die staande deze redevoerin gen hadden aangehoord, juichten beide spre- kers warm toe. Nadat was besloten beide redevoeringen te laten aanplakken, is de zit- ting ten teeken van rouw verdaagd. ITALIC. DE AANSLAG OP MGR. SMIT. Naar het B. T. A. gisteravond uit Rome rneldde, beschouwt de pauselijke justitie de Z.weedsche, die Zondag in de St. Pieterskerk op mgr. Smit een aanslag heeft gepleegd, als krankzinnig. De vrouw zal aan de Italiaansche politic worden overgeleverd en naar haar vaderland worden teruggebracht. HONGARIJE. EEN ITALIAANSCHE MINISTER IN DE KAMER. Een ovatie van rechts, gehoond door links. De sedert ettelijke dagen te Boedapest ver- toevende Italiaansche minister voor natio- nale opvoeding Balbino Giuliano verscheen Maandag in het huis van afgevaardigden, waar hij met de heeren der Italiaansche le- gatie in de diplomatenloge plaatsnam. De leden van de rechterzijde en der middenpar- tijen brachten hem een groote ovatie. Giulia no dankte met den fascisten-groet. De socialistische afgevaardigden daaren tegen maakten rumoer en riepen: Wat is er met Matteotti gebeurd? Afgezant van moor- denaars! Wat hebben wij als schadevergoe- ding aan Italie te betalen? Men heeft ons Fiume ontnomen. De stormachtige ovaties der regeerings partijen overstemden het geroep der soc.-de- mocraten, die door den voorzitter herhaa.- delijk tot de orde werden geroepen. De afgevaardigde, die aan het woord was kon slechts onder groot tumult zijn verkla- ringen beeindigen, waarbii hij zeide: Mus solini is de eenige onder de leidende staats „Cora en Imp naar de wintersport"door Jenny IJsselstein, bij Gebr. Klult- man te Alkmaar. De schrijfster van dit door Gebr. Kluit- man op hun gewone fraaie wijze verzorgde meisjesboek toont wel veelzijdig te zijn. In ,,Nora in Amerika" vertelt zij van het leven in milliardairskringen met een verfijnde weelde, en nu geeft zij een boek van heel an- der genre, een boek, waarin zij met groot gemak en veel kennis van de wintersport in het Zwitsersche bergland vertelt. Welke sporten dit zijn en hoe men ze beoefent, lee- ren ons de belevenissen van de familie Hove- land, vader, moeder en twee meisjes. En dan speciaal die van de meisjes, Cora en Imp, die later blijken geen zusters te zijn zooals zij steeds gemeend hadden, maar nichtjes Deze opheldering komt echter pas in het laatste deel van het boek, waarin de beweeg lijke sorns jongensachtige Imp, als zij eerst over de groote teleurstelling van het pleeg- kind te zijn heen is, een gelukkige verloving mag vieren, zooals haar „zuster", de kalme, tot dweepen overhellenden Cora, een paar dagen eerder mocht te beurt vallen. Een boek, dat wij elk onzer meisjes toe- wenschen, dat houdt van gezonde sport. Een serie aardige teekeningen van Anni van der Ruit, die reeds meerdere boeken illustreerde. verhoogt het aantrekkelijke ervan. „In het gareel", door E. Belinfante-Belin- jante, bij Gebr. Kluitman te Alk maar. De begaafde journaliste Emmy Belinfan- te, die in „Mies Demming" een voor onze meisjes zoo aantrekkelijk boek gaf, heeft on ze bakvischjes door haar nieuwe werk „In het gareel" opnieuw een boek geschonken, dat zij ongetwijfeld gretig zullen lezen en daarna nog wel eens weer ter hand nemen. Met genoegen zullen zij kennis maken met de gebroeders Martens en hun zuster Mary, door de vrienden Merel genoemd, die te za- men een paar jaar na het auto-ongeluk dat aan vader en moeder het leven kostte, een paar weken te Parijs doorbrengen. Van dat uitstapje weet de schrijfster op interessante wijze te vertellen. Op prettige manier deelt zij een en ander mee over de groote drukte en de bezigheden der dames en het bezoek aan een schildersatelier. Daar maakt het ge zelschap kennis met een Hollandsch meisje de aardige Corrie, die een grooten indruk maakt op den oudsten der broeders. Het ge- volg is natuurlijk een huwelijk tusschen de ze twee, maar dan moet Corrie nog veel lee ren, doordat zij in de lichtstad een heel an der leventje leidde dan zij verplicht werd in Nederland te leven. Er doen zich voor haar heel wat moeilijkheden voor eer zij „in het gareel" kan loopen. De genoemde en verschillende andere per- sonen worden door de schrijfster prachtig geteekend, voor de lezeressen nemen zij daar- door als het ware gestalte aan. Bijzonder ge slaagd! De bekende teekenaar Henri Pieck zorgde voor eenige zeer goede illustraties. H Voor zeudingen van hooger gewicht is de vracht daarentegen wel afhankelijk van den doorloopen spoorwegafstand en betaalt men een dienovereenkomstig berekende duurdere vracht. Voor de z.g.n. volumineuze goede- ren, d.z. in het algemeen die goederen, welke minder wegen dan 125 K.G. per M3, wordt de vracht voor het anderhalf-voudig ge wicht in rekening gebracht. Is een zending echter ten hoogste 7 K.G. zwaar, dan ge- schiedt de vrachtberekening voor de volumi neuze goederen sedert kort ook volgens het werkelijk gewicht. Een zending mag be- staan uit meerdere pakketten aan een adres; de afmetingen der pakketten zijn aan geen beperkingen onderworpen. Zij kunnen zoo- wel gefrankeerd als ongefrankeerd worden verzonden. Men kan de zendingen van huis laten af- halen Men behoeft dan slechts een schrifte- lijk, mondeling of wel telefonisch verzoek om afhaling te richten tot een der stations of be- stelhuizen der Nederlandsche Spoorwegen of tot de factorijen en aanbrengkantoren van Van Gend en Loos. Ook de bestellers op de bestelwagens nemen de afhaalorders gaarne aan. De vergoeding voor het afhalen is zeer gering. Voor bestelgoedzendingen tot en met 15 K.G. 0.10 per zending; voor zendingen van meer dan 15 tot en met 25 K.G. I 0.15 enz. Desgewenscht kan men de zendingen ook met een remboursement belasten. Hier- voor is b.v. voor een remboursement tot f 200 een premie verschuldigd van H pet. van het remboursement, met een minimum van 0.10. De verantwoordelijkheid, welke de Spoor wegen aanvaarden voor verlies en beschadi- ging van de goederen, kan zeer ruim ge noemd worden. Zij verleenen b.v. bij ver lies der goederen, zonder dat hiervoor eenig bedrag als verzekeringspremie boven de ge wone vracht verschuldigd is, een schadever- goeding naar de bewezen waarde van het verloren goed, met een maximum van f 25 voor elk ontbrekend kilogram bruto-gewicht Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat, wil men eventueel met succes aanspraak kunnen ma ken op schadevergoeding, de vervoerde arti- kelen behoorlijk verpakt moeten zijn ge weest en niet door hun aard blootgesteld zijn aan het bijzondere gevaar geheel of ge- deeltelijk verloren te gaan of te worden be- schadigd. Practisch is men dus voor de meest voorkemende gevallen in voldoende mate tegen de gevolgen van verlies en be schadiging verzekerd. Is het te vervoeren ar- tikel evenwel meer waard dan 25 per K.G. brutogewicht, dan kan men zich verzekeren om bij verlies of beschadiging een schade vergoeding, naar de voile waarde berekend, te verkrijgen door het aangeven van het be drag, dat de zending meer waard is dan 25 per K.G. bruto-gewicht. In dit geval moet men cit bedrag op een bijzonder mo del adreskaart in de rubriek „Belang bij de af levering" aangeven en is natuurlijk een zekere premie verschuldigd. B.v. voor een zending, wegende 10 K.G. met een waarde van 300 kan worden volstaan met als be- lang bij de aflevering aan te geven 0.50. Wat de wijze van vervoer betreft, deze ge- schiedt zeer vlug, in heel veel gevallen met reizigerstreinen. De zendingen van ten hoog ste 7 K.G. worden zelfs met alle reizigers treinen, uitgezonderd D-treinen, vervoerd Men kan er wel ongeveer op rekenen, dat, ingeval de stations van afzending en be- stemming niet al te ver van elkander zijn verwijderd, een bestelgoedzending, welke des morgens voor 12 uur aan het station van vertrek is aangebracht, nog denzelfden dag, of uiterlijk den volgenden dag des morgens, bij den geadresseerde wordt afgeleverd. Wenscht men een nog vlugger vervoer, dan kan men de zendingen als bestelgoed snelvervoer aan de stations ten vervoer aan- brengen Men betaalt dan 50 pet. meer dan voor gewoon bestefgoed, maar men kan dan ook rekenen op verzending met den eerstvol- genden reizigerstrein (ook D-trein), welke naar't station van bestemming loopt. Ook de aflevering aan den geadresseerde geschiedt in dit geval nog vlugger en wordt als spoed- bestelling uitgevoerd, waarvoor evenwel een zekere vergoeding in rekening wordt ge bracht. De aandacht wordt er nog op gevestigd, dat bestelgoederen steeds met een adres kaart ten vervoer moeten worden aangebo den. Hiervan bestaan 4 verschillende model- len, de meest gebruikelijke zijn die voor be stelgoed, gewoon vervoer (op groen papier) en die voor bestelgoed, snelvervoer (op geel papier). Zijn de zendingen bezwaard met remboursement of is het belang bij de afle vering aangegeven, dan moet een der andere modellen gebezigd worden. De adreskaarten zijn, tegen befaling van een cent per stuk, verkrijgbaar bij de stations, bestelhuizen, factorijen en aaHbrengkantoren van Van Gend en Loos, alsook bij de bestellers op de bestelwagens. Een duidelijke vermelding van het adres, zoowel op de adreskaarten als op elk pakket, zij steeds aanbevolen. SLUITZEGELS, OORLOG, VREDE HET PACT VAN KELLOGG. Het Tweede Kamerlid de heer Wijnkoop heeft aan den minister van waterstaat ge- vraagd: Is het den minister bekend, dat volgens be- stuurmaatregel van den directeur generaal der Posterijen en Telegrafie geen poststuk- ken mogen worden verzonden, die voorzien zijn van sluitzegels, ye Ike op de een of andere wijze tegen oorlog en militarisme bedoelen op te komen? Acht de minister dit niet een inbreuk op het grondwettig recht der vrije meenings- uiting? Vindt de minister er niet een tegenstelling in, eenerzijds van Regeeringswege aan een verdrag mee te werken, waarin de oorlog in den ban wordt gedaan, en anderzijds derge lijke sluitzegels in den ban te doen? En is de minister van plan de noodige orders te geven, opdat deze maatregel on middellijk ongdaan wordt gemaakt? SCHIPPER VERDRONKEN. Gistermiddag had de 16-jarige schipperi jongen Lieverts uit Rotterdam, van het vrachtschip „De tijd zal het leeren", liggend« in den Zaan in de nabijheid van het gebou- wencomplex der firma G. J. van Gelder, hei ongeluk over boord te vallen. Van den Zaan- oever zag men hem in het water verdwijnen IJlings schoct men met dreggen toe om hen weer boven te brengen. Na ongeveer 12 mi- nuten gelukte dit, doch de levensgeesten wa ren toen reeds geweken. Als tragische bizon- derheid kan worden medegedeeld, dat d« vader en een broer van het slachtoffer het vorige jaar in de Rotterdamsche haven ver- dronken. VERVOER VAN BESTELGOEDEREN OVER DE NEDERLANDSCHE SPOOR WEGEN. Het reizend publiek zal wellicht reeds dik wijls, bij het lezen van de reclame „BestLl goed-Vlug-Goedkpop", welke op vele goed renwagens van de Nederlandsche Spoorwe gen is aangebracht, de wensch geuit hebben iets meer over dat vervoer te weten. In ver band met de naderende St. Nicolaas kan eenige meerdere kennis over dit vervoer zeer zcker te pas komen en bereikt ons dan ook van de zijde der Nederlandsche Spoorwegen het verzoek daarover eenige nadere bijzon- derheden te publiceeren, waarana wij hierbi] gevolg geven. Men betaalt tegenwoordig bij verzending als bestelgoed, gewoon vervoer, ongeacht den afstand tusschen station van vertrek aankomst, voor een zending tot en met 1 K.G. t.m. 3 K.G. t.m. 5 K.G. t.m. en van van van meer meer meer den dan dan 1 KG. 0.30 3 K.G. 0.40 5 K.G. 0.50 7 KG. 0.60 PENSIOENREGELING BIJ VAN GEND EN LOOS. De onderhandelingen tusschen de vakbon- den en den directeur der N.V. Van Gend Loos, betreffende een pensioenregeling had den tot gevolg, dat thans door den directeur is voorgesteld, een pensioenfonds op te rich- ten, waarvan de voornaamste bepalingen zijn, dat een maximum pensioen kan worden verkregen op 65 jaar van de helft van het salaris, de weduwen een kwart van het sa lads krijgen en de dienstjaren ook van de oude commanditaire vennootschap Van Gend Loos zullen meetellen. De van het personeel gevraagde bijdrage is 4 ter wijl de onderneming dezelfde storting doet. De verzekeringen worden afgesloten bij Pensioen-Risico. Zondag hadden de Algemeene en de R.-K. Bond van Handels- en Kantoorbedien den de ambtenaren te Utrecht in een landelij- ke conferentie bijeengeroepen, die zeer druk bezocht was en waarin de pensioenregeling werd behandeld, die ten slotte als een eerste goede stap in deze richting met groote meer- derheid werd aangenomen. Voorts werd een aantal andere punten, voornamelijk de arbeidstijd, de salarissen en de vacantie, besproken. VERBETERING VAN DE OUDE VAART IN DRENTE. In het Novembrr-nummer van het „Tijd* schrift van den Ned. Werkloosheidsraad'' deelt de heer Meyer de Vries een en ander mede over de werkzaamheden tot verbete- ring van de Oude Vaart in. Drente, een werk, waar een bedrag van 1.162.000, w.o. 680.000 aan arbeidsloon, mee gemoeid is. De steun van het Rijk en vanwege de pro- vincie Drente bedraagt in totaal 675.000; de rest, dus ongeveer een half millioen, zal door de streek, d.i. het waterschap, worden opgebracht Bij de verbeteringsplannen zul len ongeveer 10.000 H.A. gebaat zijn. Hier van liggen pirn. 3000 H.A. in de z.g. nul- klasse, d.w.z. dat zij wegens het geringe be lang, niets betalen; de rest. 7000 H.A. dus, is verdeeld in vier betalingsklassen. Het ver- beteringswerk nu komt hierop neer, dat de Oude Vaart met inbegrip van een aantal zij- leidingen, verbreed en verdiept wordt en verder tal van bochten zullen worden afge- sneden. Door dit ,,afsnijden" wordt de ri- vier bijna5 K.M. korter. Het: „meer woon- en werkgelegenheid", aldus besluit de schr., is hier geen holle leu- ze, het is bij de Oude Vaart een stuk mooie werkelijkheid geworden. KOLONEL MOMMERS. t Ruim 72 jaar oud is te s-Hertogenbosrt overleden de kolonel der infanterie b d. J. J M. A. Mommers. De heer Mommers, die 11 Dec. 1866 ge- boren werd, trad 6 Febr. 1872 als vrijwilliger bij het 2e reg. vestingartillerie in dienst. 13 Dec. 1880 wed hij 2e luitenant bij de infante rie; 12 Mei 1886 volgde zijn benoeming tot le luitenant en op 19 Juli 1898 zijn bevorde- ring tot kapit-ein Met ingang van 16 Dec. 1909 werd hem wegens lichaamsgebreken eervol ontslag verleend onder toekenning van den rang van majoor. 31 Dec. 1913 kreeg hij den titulairen rang van luitenant-kolonel. Tijdens de mobilisatie in 1914 stelde over- ste Mommers zich ter beschikking van ITet legerbestuur en werd aangewezen als sta- tionscommandant te Lage Zwaluwe. Op 31 Aug. 1922 werd hij b-evorderd tot kolonel. Te 's-Hertogenbosch deed de heer Mom mers veel voor de bevordering der zwem- sport; hij was eerelid der Bossche Readings- brigade en sinds hare oprichting voorzitter der jury van deze. AFSCHAFFING VAN TOLLEN De gemeenteraad van Barneveld heeft be sloten het voor de afschaffing der tollen op de wegen BarneveldStoutenburg en Barne veld^Putten noodige bedrag toe te staan. Verwacht kan wofden dat de tollen reeds op 1 Januari zullen zijn opgeruimd. NEDERL. SPOORWEGEN. Proeven met jlikkerlichtcn. Naar wij vernemen zal vermoedelijk nog wel een half jaar verloopen alvorens de Ned Spoorwegen ertoe overgaan op groote schaal proeven te nemen met flikkerlichten bij onbewaakte overwegen. Het betreft hier, zooals men zich zai her- inneren, lichten die onafgebroken aan en uit- gaan, ook overdag, waardoor men de aan dacht der automobilisten op het dreigend ge vaar hoopt te vestigen. Thans maken in Utrecht de punten, waar deze lichten ge- plaatst zullen worden, een onderwerp van studie uit; vervolgens zal aan den Minister een voorstel worden gedaan, terwijl eersl daarna de seinen besteld kunnen worden Vandaar het betrekkelijk lange oponthoud. Intusschen is reeds een dergelijk signaal in werking n.l. in Slochteren ,tusschen Gro- ningen en Delfzijl. Dit flikkerlicht hadden de Ned. Spoorwegen ter plaatse reeds aange bracht, voordat de Minister opdracht had gegeven tot het nemen der bewuste proeven. De Minister is dan ook geadviseerd door een Staatscommissie. waarin o.a it. H. P. Geeste- ranus, chef van den dienst van weg en werken zitting had, zoodat het initiatief tot de proef- neming, die nu van hooger hand gelast wordt, eigenlijk bij de Ned. Spoorwegen zelf is ge- troffen. UITKEERING STOPGEZET. Wegens uitputting van het fondt. De Vereeniging tot bevordering van de belangen der» werklieden, verbonaen aan de fabriek der thans in liquidatie zijnde Twent sche Bontweverij te Hengelo (O.) had eeij fonds gesticht, waaruit aan de weduwen eft weezen der overleden leden der vereeniging een wekelijksche uitkeering werd verstrekt. Deze uitkeeringen zijn thans, daar het fonds i6 uitgeput, stopgezet

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 9