DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Engelsche Mijnindustrie. LLOYD~GECRGE over clemenceau. Uit het Panlement M£odate-Speciali#t Fa. v. if. II O #f T, BuifenBand No. 2S1 Dit nntnmei bestaaf »H 3 bladen. Honderd een en dertigste laargang 1929 Alboimcmentsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootcre letters naar plaatsrulmte.1 Brieven franco N.Y. Bock- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam CO, Tel. Admimstr. No. 3. Redactie No. 33. DOIDER9A9 Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Posigiro 37960 2§ 1U1E1IHER Den Haag, 27 November. De avondvergadering van gister is nage noeg uitsluitend gewijd geweest aan onze treinen en tramwegen. Een reeks van spre kers bijna twintig, hebben zich achtereen volg'ens doen hooren met een reeks van klachten en opmerkingen van meer of min der gewicht. Wanneer wij het resultaat van deze vergadering, die tot over eenen duurde, wjllen samenvatten, dan blijkt dit niet bij zonder groot te zijn. Er werd te veel ge- vraagd en geklaagd en als de minister van Waterstaat, de heer Reijmer, alle wenschen had willen inwilligen, dan zou dit 's lands schatkist op millioenen komen te staan. En daarom beloofde hij weinig of niets. Wat er al niet gevraagd is? Verbetering van stations, in het bijzonder van de over- wegen bij de stations Leiden en Eindhoven, verlaging van de tarieven van vervoer van reizigers zoowel als van goederen, verbete ring van de verbindingswegen der Zeeuw- sche eilanden, krachtiger optreden tegen de Rott. Trammij., die de Zuid-Hollandsche eilanden zoo slecht bedient, lotsverbetering van het personeel, uitbreiding van de be- yoegdheid van den Personeelraad, hulp aan de noodlijdende tramwegen. Voor het mee- rendeel oud nieuws, dat reeds vele jaren dienst doet als stof van beraadslaging. Prof. Van der Bilt (Lib.) kwam met wat nieuws voor den dag: een klacht over de loyale-con currente, die de A. T. O. (Alg. Transporton derneming) in samenwerking met Van Gend en Loos, den auto's gebruikende vrachtrij- ders aandoet. Autobussen staan nu eenmaal in een slecht hoekje bij de autoriteiten en de 'A. T. O. is een semi-officieel lichaam. Dit gevoelt zich krachtig genoeg om een soort van afdreigingspolitiek te voeren en als waar is, wat prof. Van der Bilt mededeelde, dat het aan het Concertgebouworkest te Amster dam als ultimatum heeft gesteld; niet langer uw instrumenten toevertrouwd aan een par- ticulier vervoerder, wanneer ge in Den Haag gaat spelen, doch aan ons, zoo niet, dan kfijgt ge geen korting op uw treinkaartjes als liet waar is, wordt het hoog tijd, dat de A. T. O. op haar nummer wordt gezet! Want dan treedt ze ongetwijfeld meer op die wijze op. Wanneer we nu nog aanstippen dat de JTeeren Duymaer van Twist (A. R.) en Zandt (St. Ger. P.) tegen elkaar opgeboden hebben in zake bevordering van Zondags- rust bij onze openbare vervoermiddelen inkrimpen, vermaande de heer Duymaer, ge heel stopzetten, drong de heer Zandt aan dan meenen we van deze avondzitting te kunnen afstappen. Op den keper beschouwd is misschien wel het belangrijkste feit van den dyg van heden in de geschiedenis van ons Parlement het nieuwtje, dat er heden gebruik is gemaakt van een luidspreker. Men weet, dat er met zoo heel weinig leden van de Tweede Kamer zijn, en ook wel ministers die op de Perstri- fcune haast niet te volgen of volkomen on- verstaanbaar zijn. Niet altijd gewaagt de pers daarvan, uit een soort van philantropie misschien, maar het loopt soms de spuigaten uit en dan kan men den anderen dag lezen, dat meneer die en die zoo zacht of zoo bin- nensmonds sprak, dat hij niet was te vol gen. Vermoedelijk hebben de heeren er met elkaar ook weleens over gemopperd, wan neer een spreker haast niet te volgen was, maar in ieder geval is de vraag gesteld, of aan dat euvel niet was tegemoet te komen. Het middel lag voor de hand: Bij den Vol- kenbond gebruikt men luidsprekers, in den Duitschen Rijksdag kent men ze ook al lang, waarom zouden wij die voorbeelden niet na- volgen? Maandagmorgen is toen een proef met een inrichting met luidsprekers genomen in het bijzijn van enkele kamerleden en eenige leden van de pers. De proef schijnt bevredigende Tiitkomsten te hebben opgeleverd, want he- denmiddag was op het spreekgestoelte naast het bureau des voorzitters een microfoon ge- plaatst op zoodanige wijze, dat de eventueele spreker zich geen moeite behoefde te ge- troosten om in het toestelletje te spreken, hij kon het gewoonweg negeeren. Maar dat ver- hinderde niet, dat een electrische stroom zijn geluid van den microfoon naar een luidspre ker voerde en vandaar met verdriedubbelde luidheid de zaal werd ingeworpen. Er wa- ren enkele dier luidsprekers in de hoeken van de vergaderzaal opgesteld, wij hadden onder meer't genoegen er een in onze onmiddellijke nabijheid te hebben en het was werkelijk verbazingwekkend, hoe prachtig alles ver- staanbaar was. Een spreker als de heer Rut gers van Rozenburg (C. H.) waarvan bij vorige gelegenheden geen woord was op te vangen, was nu letter voor letter te volgen, en bij andere sprekers deden we dezelfde er- varing op. Geen echo of bijgeluid was er bij te hooren, alles klonk even duidelijk en hel- der ondanks het gewone rumoer, dat er doorgaans in de Kamer heerscht. Wij hopen dus, dat het bij deze proef niet zal blijven en ook de ministerstafel een microfoon zal krij- gen. Dan hebben we kans een man als mi nister Donner woord voor woord te kunnen volgen en dat lijkt ons puur winst voor alle partijen. De Kamer is hedenmiddag voortgegaan met de behandeling van de Begrooting van Binnenlandsche Zaken en zij* is begonnen met te stemmen. In den laten middag van Vrijdag was er n.l. nog een, wat wij plegen te noemen, heibeltje geweest over de sub sidies aan de burgerwachten, den landstorm en de politietroepen. Uiterst links, speciaal de heer Wijnkoop en de rechterzijde met den heer Duymaer van Twist als woordvoerder, hadden met elkander getwist over de nood- zakelijkheid van die instellingen, waarbij de minister, in navolging van zijn voorganger Kan, had verklaard, dat de subsidieering van die instellingen een goedkoope wijze was om voor onze binnenlandsche rust te zorgen omdat dilettanten goedkooper zijn dan beroepsmenschen. De stemming werd daarop wegens de zeer slechte opkomst ver- daagd tot heden en zij had nu tot uitkomst, dat het subsidie aan de burgerwachten werd goedgekeurd met 53 tegen 23 stemmen. Te- genstemmers waren de sociaal-democraten, de vrijzinnig-democraten, de heeren Wijn koop en Floris Vos. Met zitten en opstaan zijn vervolgens de andere subsidies goedge keurd. Daarop is de Kamer voortgegaan met de verdere behandeling der artikelen van de Be grooting. Lang is er gesproken over een Me- moriepost strekkende om de Kamer te doen instemmen met de invoering van een per- soonskaartenstelsel bij de volksboekhouding, terwijl thans veel een gezinskaartenstelsel bij de Bevolkingsregisters in gebruik is. Van enkele kanten werd daartegen bezwaar ge- opperd omdat de invoering er van de ge- meenten weer op kosten zal brengen, waar- tegenover de voordeelen niet opwegen. Mi nister Ruys heeft daarop de weer teruggenomen. Over de uitvoering van de Bioskoopwet heeft de Kamer niet lang gepraat. Wel is er gesproken over de wettigheid van een keu- ring in collectief verband, door den heer Rut gers van Rozenburg verdedigd, maar de zaak blijft zooals zij is. Opmerkelijk leek ons de mededeeling van den heer Van der Heide (S. D. A. P.) naar aanleiding van klachten over de keuring, dat van de 8000 films wel- ke de centrale Keuringscommissie onder het oog heeft gehad, slechts 27 zijn afgekeurd. Dat kan waarlijk nogal schikken! Nadat bij de afdeeling „Krankziningenwezen" de heer Dr. Vos gepleit had voor een betere regeling van de nazorg, is er lang en breed gesproken over de afdeeling werkverschaffing. Wat op dif gebied minister Kan heeft gedaan werd door alle sprekers, de heeren Van der Heide (S. D. A. P.), Bakker (C. H.), Hiemstra (S D A. P-), Dr Vos (Lib.) en Van Voorst tot Voorst (R. K.), ten zeerste geprezen, maar men vreesde voor toeneming van de werke- loosheid en drong er op aan, dat de regee- ring tijdig maatregelen zou nemen om op praktische wijze den werkeloozen tegemoet te komen. Verschillende middelen werden aan de hand gedaan, maar in het bijzonder werd den minister op het hart gedrukt om bij het uitbesteden van belangrijke werken in de aanbestedingsvoorwaarden de bepaling op te nemen dat de aannemer een deel van zijn werklieden zal recruteeren uit de werke loozen. Morgen zal minister Ruijs de spre kers beantwoorden. (Het zal er ncg wel toe komen, dat de Kamerndevoeringen draadloos worden uit- gezonden. Red. Alkm. Crt.) lI&geliJkscBi owersichti HET CHINEESCH-RUSSISCH CONFLICT. De Volkenbond en het conflict; een officieele verklaring van Sov- jet-Rusland; de kwestie in het En gelsche Lagerhuis. Er komen thans in tegenstelling met anders veel meer berichten binnen, die het Chineesch-Russisch conflict behandelen Daar is allereerst een telegram, dat de stappen der Chineezen bij den Volkenbond nader uiteenzet. Die onderhandelingen tus schen den secretaris-generaal v^n den Vol kenbond en den vertegenwoordiger van Chi na bij den Volkenbond hebben gisteren slechts de diepgaande bespreking van een in grijpen van den Volkenbond in den Russisch Chineeschen strijd gegolden. Na de conferentie welke bijna een uur duurde deelde de Chineesche gezant mede, dat China gelijk voorheen bereid is tot een staken van den strijd tegen Sovjet-Rusland, doch zich niettemin genoodzaakt ziet den hulp van den Volkenbond in te roepen, aan gezien de Sovjettroepen steeds verder in Mantsjoerije oprukken. Tegelijkertijd zou den de door het Kelloggpact geschapen hulpmiddelen door een onmiddellijke inter- ventie van den Volkenbond toegepast kunnen worden. De Nanking-regeering zal op grond van het rapport over de onderhandelingen met den secretaris-generaal van den Volken bond de beslissende aanwijzingen geven niettemin zal de beslissing der Nanking-re geering eerst over eenige dagen genomen worden. Intusschen heeft de Chineesche Volken- bondsvertegenwoordiger bij den Volkenbond een officieuse oproep om hulp in den strijd tusschen Rusland en China gezocht, zoodat de Volkenbond waarschijnlijk aan het werk zal moeten gaan, tenzij het conflict nog wordt opgelost zonder inmenging van der- den. Daar wijst bijvoorbeeld een telegram uit Kowno op, dat een officieele Russische verklaring bevat inzake het inleiden van on derhandelingen tusschen vertegenwoordigers van de reeeerineen te Mnck«« -n te Moek- den. In deze verklaring wordt gezegd: Op 21 November heeft de gevolmachtigdr. van het commissariaat voor buitenlandsche zaken in Charotowsk een telegram uit Char- bin ontvangen, waarin verlof wordt ge vraagd voor deti voormaligen medewerker van het Russische consulaat-generaal In Charbin Kokorin en den Chineeschen over- ste Wan tot betreden van Russisch gebied. Deze vertegenwoordigers der Moekden-re- geering hadden toen een verklaring overhan- digd, waarin deze verklaart bereid te zijn met Rusland vrede te sluiten en verzocht ver tegenwoordigers te willen zenden voor on derhandelingen. Op den 22sten November heeft toen de gevolmachtigde van Rusland Tschumanowski de Moekdenregeering mede- gedeeld, dat de Sovjetregeering bereid was, het conflict bij te leggen, wanneer de Chi neesche regeering alle Russische eischen in- willigde, die door bemiddeling van de Duit- sche regeering op 29 Augustus waren ge steld. Op 27 November heeft de commissa- ris van buitenlandsche zaken Litwinow een telegram ontvangen waarin maarschalk Tsjang Hsoe Liang zich bereid verklaarde alle Russische eischen, die in de Russische nota van 29 Augustus waren opgesteld in te willigen, en verzocht de plaats voor een bijeenkomst ter bij legging van het conflict mede te deelen. Litwinow. heeft daarop Woensdag een telegram gezonden aan Tsjang Hsoe Liang, waarin hij voorstelt, dat de Chineesche vertegenwoordigers naar D Chaborowsk komen om daar met den verte- Memoriepost genwoordiger der Sovjetregeering, Schuma- nowski te onderhandelen. Van officieele Russische zijde wordt verder medegedeeld, dat de Moekden regeering zich verplicht heeft, primo tot het herstellen van alle Russische rechten op de Chineesche Oosterspoorweg op grond van de overeen- komst van Charbin en Moekden, secundo de Russische onderdanen, die zich in Chineesche gevangenissen bevinden onmiddellijk op ■vrije voeten te stellen en tertio twee directeu- ren te benoemen, die van Russische zijde zul- len worden voorgestpld voor het besturen van den Oosterspoorweg. In Russische diplo- matieke kringen wofdt erop gewezen, dat tot „Geweld, recht is", en betoogde dat de Ver. Staten nooit zonder geweld zouden bestaan en dat zij zonder geweld zestig jaar geleden in stukken zouden zijn ge- vallen. Voorts zegt Lloyd George, dat Clemen- ceau maarschalk Foch niet mocht lijden en geen vertrouwen in hem had. Deze vijandigheid werd hem trouwens ruim- schoots door Foch teruggegeven! Clemenceau was Franschman tot in merg en been, schrijft Lloyd George. Hij had niet de minste belangstelling voor d; menschheid als geheel. Zijn eenige zorg was Frankrijk. Zoolang Frankrijk vernederd werd, bekommerde hij zich niet om het succes van andere volken; was Frankrijk overwinnaar, dan liet hij zich niets aan de ellende van andere landen gelegen liggen. De onderhandelingen mislukt. het definitieve bijleggen van het conflict de tot dusverre getroffen maatregelen van het Roode Leger in Mantsjoerije onveranderd gehandhaafd blijven. De onderhandelingen tusschen de door de regeering ingestelde mijnbouw-commissie en de mijneigenaars zijn gisteravond laat mis lukt. In goed ingelichte kringen is men van meening, dat de kans op een overeenkomst tusschen regeering en- mijneigenaars zoo goed als verkeken is. De regeering zou geen anderen uitweg meer hebben dan zonder in- stemming der mijneigenaars wettelijke maat regelen te nemen tot vermindering van den arbeidstijd, oprichting van organisaties voor concentratie en andere eventueel te nemen maatregelen. De mijneigenaars publiceeren in aanslui- ting op de bespreking met de regeering, die een zeer levendig verloop schijnen gehad te hebben, een verklaring, waarin zij de regee- rings-politiek veroordeelen. DUITSCHLAND. DE MOORDEN TE DUSSELDORP. De recherche te Dusseldorf meent thans een draad in handen te hebben die naar zij hoopt tot de ontdekking van den moordenaar zal leiden. hangestraat 21. Kodak* vanaf S.7S. JFOTOtlhums Benoodigdheden ENGELAND. DE MIJNEIGENAARS EN DE REGEERING. Geen overeenstemming bereikt. Na een vergadering, die ruim drie uur geduurd heeft, zijn de mijneigenaars en de leden der steenkoolcommissie uit het kabinet zonder resultaat uiteengegaan. Dit beteekent practisch, dat de eige- naars de regeerrngsvoorstellen verwor- pen hebben. De drie voornaamste punten, waar- omtrent overeenstemming onmogelijk bleek, waren de vermindering van den werktijd met behoud van loon; het be- marktingschema en de installing van den nationalen loonraad. ENGELSCH-DUITSCHE TOENADERING. Een noenmaal aan boord van *t» Bremen. De Bremen is gistermiddag in 16 mi- nuten in het droogdok van de Southern Railway te Southampton het groot- ste ter -wereld vastgezet, waar zij vandaag onder den waterlijn zal ge- schilderd worden, om Vrijdagmiddag reeds weer naar Bremen verder te rei- zen. Kapitein Ziepenbein, het eenige Duitsche lid van de koopvaardij-vereeni- ging van kapiteins ter koopvaardij al- daar, heeft de gelegenheid van het ge- dwongen oponthoud aangegrepen om zijn Engelsche medeleden vanmiddag aan boord in het dok een noenmaal aar te bieden. DE OVERVALLEN IN HET IRAK-GEBIED. De Sheik Faisal Ed Dowisch, die in de Twee jongelui hebben haar n.l. meegedeeld laatste jaren door zijn talrijke invallen in het dat zij op 11 Augustus, den dag van den Irak-gebied een zekere beruchtheid heeft ge- Uit Pekino wordt echter officieel gemeld, moord op het dienstmeisje Maria Hahn, in kregen en die verscheidene malen het aanzien dat maarschalk Tsjang Hsoe Liang thans heeft afgezien van afzonderlijke onderhande lingen met Moskou. Zou dat zijn oorzaak vinden in het feit, dat het Chineesche leger er in geslaagd is, een Russische infanterie colonne volkomen te verslaan? Intusschen houdt het Chin.-Russ. conflict ook nog andere landen bezig. Zoo heeft bij voorbeeld Chamberlain in het Engelsche La gerhuis Henderson gisteren nog eens ge vraagd, of de regeering met de regeering van de Ver. Staten over deze kwestie overleg had gepleegd en of deze laatste voorstellen had gedaan tot het doen van gemeenschap pelijke stappen wegens het inbreuk maken van" Rusland op het verdrag van Kellogg. Henderson antwoordde, dat hierover vroe ger reeds overleg was gepleegd, waarop Chamberlain vroeg, of er dan geen aanlei ding was opnieuw over deze zaak besprekin- gen te voeren. Henderson zei hierop: Ik kan niet anders zeggen, dan dat de kwestie hedenmorgen overwogen is. Zooals ik heb gezegd overwe- gen wij om gemeenschappelijk stappen te doen. Ik zal nog nagaan, of het voorstel daartoe van ons uit moet gaan. Vervolgens vroeg een lid, of het niet moge lijk was daartoe van een ander middel ge bruik te maken dan den Volkenbond. Hierop antwoordde Henderson: De actie, die ik overwoog, was er een die niet direct verband zou houden met den Vol kenbond, maar een gemeenschappelijke actie van de onderteekenaars van het verdrag van Kellogg, waartoe zoowel Rusland als de Ver Staten zijn toegetreden. Men meldt nog uit Londen: Henderson heeft ontkennend geantwoord op een vraag van den conservatieven afge- vaardigde P. MacDonald, of de minister aan het herstel van He diplomatieke betrekkingen met de Sowjetregeering de voorwaarde wilde verbinden, dat de leden van de Gepeoe niet in het land werden toegelaten. De conservatieVe afgevaardigde Remer vroeg, of er bij de onderhandelingen met den afgevaardigde der Sowjetregeering ook on- derhandeld was over financieelen steun aan Rusland. Dit werd ontkennend beantwoord. Een scherp oordeel. Het ..Journal" bevat een artikel van Lloyd George over Clemenceau, waarin de Engelsche oud-premier eenige herin- neringen geeft aan den overleden staats- man, dien hij tijdens de vredesonderhan- delingen van zoo nabij kon gadeslaan. Lloyd George herinnert aan Clemen- ceau's souvereine minachting voor den Volkenbond. Hij geloofde niet in de eind- overwinning van het Recht. Hij liet pre sident Wilson echter maar zijn gang gaan bij diens pogen om den Bond tot stand te brengen, daar deze bezigheid Wilson belette kwaad te doen! Clemen ceau zeide zelfs eens in een gesprek, dat het cafe Stindelmuhle bij Duisburg het meisie met een man hebben zien zitten, die zich later met haar in de richting van Pappendell (waar zij vermoord is) heeft verwijderd. De man was blond, ongeveer 1.70 M. lang en droeg een hoornen bril. Dien middag zijn in den tuin van het cafe enkele foto's geno men, o.a. ook van het meisje en haar bege- lei-der. De recherche zoekt thans zoo'n foto in handen te krijgen. doch heeft nog niet kun nen ontdekken wie de fotograaf is geweest. ASTA NIELSEN IN KIEL. Haar optreden verlunderd. Na als gast te zijn opgetreden in een der schouwburgen te Kiel, wilde de bekende film- actrice Asta Nielsen aldaar debuteeren met een eigen tooneelgezelschap. Een uur voor het begin van de voorstelling verscheen de politie en verbood, dat de pre miere zou doorgaan. Na-ar de Hamburger bladen melden, berust dit ingrijpen van de politie te Kiel op een verzoek van den generaal-intendant van den Kieler Stadsschrouwburg, den heer Hart- mann, die verklaard had, dat het Kieler pu- bliek er geen belang bij had Asta Nielsen in het door haar gekozen stuk „Wiener Flim- merdame" te zien optreden en dat dit optre den niet in een artistieke behoefte voorzag. DE VEENMOORDEN. De gearresteerden weef vrijgesteld. De verdachten Lampel, von Veulwitz en Schroeniga zijn, naar het parket te Breslau heeft meegedeeld, in de gelegenheid gesteld, naar hun plaats van inwoning terug te keeren. van koning Ibn Saoed in het Nejd-gebied en in Hedsjas ernstig heeft bedreigd, heeft, naar uit Bagdad wordt gemeld, afgevaardigden naar koning Ibn Saoed gezonden, teneinde verdere onderhandelingen met hem te voeren. MOORD OP ZIJN VROUW? Voor een levensverzekering. Te Schwedt aan de Oder is de tandarts dr. Fritz Gutmann in hechtenis geno men onder beschuldiging zijn echtge- noote te hebben vermoord. Dr. Gutmann had zich in 1919 te Schwedt gevestigd en had in den eersten tijd een goede prak- tijk. Zijn huwelijk scheen in de eerste jaren ook geluk'kig. Plotseling veran- derde echter deze toestand. Gutmann verwaarloosde zijn praktijk geheel. Zijn gezin was ten slotte in grooten nood ge- raakt. Gutmann, die vrijwel geen cent meer bezat, heeft acht dagen geleden onderhandeld over een levensverzeke ring voor een bedrag van 50.000 mark, die ingeval van overlijden van e6n der echtgenooten aan den ander zou wor den uitbetaald. De overeenkomst werd drie dagen geleden gesloten. Gistermid dag verscheen Gutmann bij de politie en deelde mede, dat hij zijn vrouw dood in de badkamer van zijn woning had gevonden. De dokter kon de oorzaak van het overlijden niet nauwkeurig vast stellen, waarop het parket te Premsly gewaarschuwd werd. Naa aanleiding van het daarop gevolgde onderzoek heeft de officier van justitie te Premsly bevel gegeven Gutmann in hechtenis te nemen. PANTSER CONTRA PROJECTIEL. Nieuwe Britsche uitvinding De militaire medewerker van de „Daily Telegraph'' meldt, dat in het eeuwigdurende duel tusschen pantser en projectiel, waarin het laatste langen tijd aan de winnende hand is geweest, het eerste thans de leiding heeft gekregen, dank zij een uitvinding van een der groote Brit9che bewapeningsfabrieken. Men heeft daar namelijk een speciaal geharde pantserplaat vervaardigd die zooveel harder is in verhouding tot hadr gewicht dan be- staande platen, dat zij bijna den dubbelen weerstand en dientengevolge ook schier de dubbele bescherming biedt. Zoowel voor de vloot als voor de mechaniseering van het le ger, waarmee men in Engeland druk bezig is, acht de militaire medewerker van de D. T deze vinding van groot belang. Het zal nu mogelijk zijn tanks te bouwen die zoowel groote snelheid als een sterke pantsering hebben. Totdusver werd bij de Britsche tanks, in tegenstelling met die van het vasteland, de pantsering aan de snelheid opgeofferd. FRANKRIJK. HET FEEST DER MODISTES. St. Catherine te Parijs. Maandag is te Parijs als naar gewoonte het feest van de Heilige Catherina gevierd. Catherina van Alexandria was een martela- res, die omstreeks het jaar 307 leefde. Thans is zij de patrones der jonge meisjes, de jonge meisjes wel te verstaan, die op 25 jaar nog geen echtgenoot hebben gevonden! „Sainte Catherine" was tot voor enkele ja ren de groote dag voor de Parijsche midinet- tes, die zich in kleurige en luidruchtige stoe- ten door de straten bewogen, en ook de ker- ken bezochten om haar gebed te zeggen to* haar schutspatrones: „Sainte-Catherine, priez pour moi, protegez moi". In de och- tenduren werd dan hulde gebracht aan het beeld der Heilige, dat op den hoek van de Rue de Clery en de Rue Bonne Nouvelle staat. Langzamerhand echter is de fleurigheid van het feest er meer afgegaan. De prefect van politie verbood de optochten omdat ge- bleken was dat ef zich allerlei individuen bij aansloten, die er niets mee te maken had den en door hun gedragingen aanstoot ga- ven. Vandaar dat het feest thans in hoofd- zaak binnenshuis wordt gevierd, in de groo te magazijnen, waar de directies champagne schenken en gebak laten ronddienen aan de naaistertjes en het andere atelier-personeel. Maandag echter moet de stemming vrij wel geheel hebben ontbroken. Het regende den geheelen dag en dan Clemenceau werd begraven. Toen om twaalf uur's mid dags de ateliers leegstroomden, dreunde juist het geschut ten teeken dat de kist met het stoffelijk overschot van den grooten va- derlander ver weg in de Vendee ne#rgelaten werd in het graf, ALKMAARSCHE CODRANT 'r, -r t nI i_ i roi' Jj:u 1 u.:: maicib I van L-nntnrr Thn in h^»f Mpirl_rr#»Kiprf pn

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1