HEROLD Naalden Gebr. Spanjaard, Racliferafiscti Weerbericht, AGENDA x:— Stadsnieuws Sport Ludntwasart To&Rieei. Donderdag 28 November. 7.30 uur, Cinema Americain: Piccadilly (boven 18 jaar). 7.30 uur, A. B. T.: De Tempeldanseres (boven 18 jaar). v 7.30 uur, Victoria Theater: Figaro (voor clken leeftijd). 7.30 uur, cafe Central, verg. Spoorweg- personeel; optreden van een H. B.-lid der Ned. Vereen. van Spoor- en Tramwegperso- neel. 8 uur, Rustende Jager, Bergen, feestcon- cert koorvereeniging „Bergen", ter viering '10-jarig bestaan. Bij Kamsteeg te Stompetoren opvoering van „Tieneke" door Aurora. Vrijdag 29 November. 8 uur, Waakt en Bidt, Vondel-avond van- iwege den Ned. Christen-Vrouwenbond, door de heeren G. C. Dun en G. Grondsma (de- clamatie). 8 uur, Gulden Vlies, optreden van de Russische pianiste Josefa Rosanska. Zondag 1 December. In het cafe Kamsteeg te Stompetoren, door 'Aurora opvoering van Tieneke. In de kerken van Notre-Dame de Bonne- Nouvelle, de Madeleine en Saint-Roch werd een mis gelezen, aan de Heilige Catherina gewijd. Later op den middag kwam er wat vroo- Jijkheid op de boulevards, doch de „Catheri- mettes" waren niet groot in aantal. De re- gen, en Clemenceau Een blad schrijft: „I1 pleura dans le coeur de tous les patriotes, comme il plut sur la ville". BELGIE. EEN DRAMATISCHE AANRIJDING. Maandagavond stonden te Brussel drie jnannen een auto te repareeren, welke op den hoek van de Kruidtuinlaan en de bovenboule- vards een defect had gekregen. In gebogen houding bekeken zij den wagen en trachttea het euvel te vinden. Eensklaps schoot een taxi in wilde vaart den hoek. om en reed recht op den auto aan De manrien werden tegen den grond geslin- gerd en alle drie zeer ernstig gewond. De taxichauffeur was dermate van streek dat hij wegholde in de richting van het Noor derstation. Men achtervolgde hem en wist hem te grijpen, juist op het oogenblik, waar- op hij zich een kogel door den kop wilde jagen. AFGHANISTAN. HET PROGRAM VAN NADIR SJAH. O.a. een algeheel drankverbod. De koning van Afghanistan, Nadir Sjah, heeft een proclamatie uitgevaar- digd betreffende zijn politiek, waarin gezegd wordt dat de wetten van den Is lam den grondslag zullen vormen van zijn bestuur; er zal een algeheel verbod van alcoholische dranken komen, er zal een arsenaal worden gesticht; het tele- graaf- en telefoonverkeer zullen worden hersteld. alle wegen zullen worden ver- beterd, de handelsbetrekkingen met het buitenland zullen worden ontwikkeld en er zal een vooruitsrevende onderwijspo- litiek worden gevolgd. DE 10 GEBODEN VAN KONING NADIR. Koning Nadir van Afghanistan heeft een oproep gericht tot het Afghaansche volk, waarin hij een verklaring aflegt omtrent de in de toekomst te volgen politiek, welke hij in de volgende 10 punten samenvat: 1. de grondslagen van het Islamitisch recht zullen de grondslagen voor het ko- mend bestuur vormen; 2. alcohol wordt geheel verboden; 3. de regeering zal een militaire school en een arsenaal voor het vervaardigen van mo derne wagens oprichten; 4. de onder koning Aman Oellah onder- houden betrekkingen met de buitenlandsche mogendheden zullen op dezelfde wijze wor den voortgezet; 5. de telegraaf- en telefoonverbindingen worden weer hersteld; 6. het herstel der straatwegen in het land en de bouw van nieuwe verkeerswegen zal zooveel mogelijk worden bevorderd; 7. alles zal in het werk worden gesteld, om de achterstallige belastingen zooveel mo gelijk te innen; 8. de nieuwe regeering zal bijzondere zorg wijden aan de economische betrekkingen met het buitenland; 9. het onderwerp zal op moderne grond slagen worden opgebouwd; 10. de oude Staatsraad blijft bestaan; een minister-president zal met de toestemming des konings het kabinet vormen AMERIKA. DE OVERVAL OP EEN VLOOTBASIS. Rooverbende vijf uur heer en meester. Telegrammen hebben reeds melding ge- maakt van een overval door bandieten op het marinemagazijn te Brooklyn waarbij zij een officier en zes man overmeesterden en ver- geefsche pogingen deden om een brandkast te openen, waarin zich een bedrag van 86.000 dollar bevond. De thans ontvangen Ameri- kaansche bladen geven uit den aard der zaak uitvoerige bizonderheden over dit sensatie- neele voorval. De bende bestond uit 15 a 20 man en was 5 uur lang heer en meester in ihet gebouw. Te een uur 's nachts verscheen de bende met drie auto's voor het gebouw; voor een waker van de civiele politic van het depot zich kon verroeren werden revolvers op hem gericht. „Draai je om!" werd hem ge last; men greep hem van achteren beet; zijn mond werd met pleisters dichtgeplakt en zijn armen werden met een drooglijn vastgebon den. Toen werd hem gelast vooruit te loopen naar het tweede gebouw, waar de gevangenis- kooi gevestigd is. De bende splitste zich hier in tweeen; een groep Mom de acht trappen op naar de vertrekken van den officier-be- taalmeester, waar de brandkast stond. De an- dere groep ging er op uit om nieuwe gevan genen te maken en toonde daarbij groote ken- nis van de plaatsen waar wakers geposteerd waren. Hun tweede gevangene was de officier van den dag, een luitenant ter zee, die even- eens onder bedreiging met revolvers over mand en gebonden werd en met den eersteu gevangene in de gevangeniskooi werd neer- gelegd. Terwiil de eerste arroeo haar krachten be proefde op de brandkast, maakte de tweede groep een derden gevangene, een sergeant, die zich naar den officier van den dag had begeven en toen hij dezen niet zag alarm wil de maken doch eveneens gepakt werd en bij de eerste twee werd opgesloten. Nog verschei dene andere gevangenen werden gemaakt: een tweede sergeant, een burgerwachter, en de machinist en de stoker van de electrische centrale. Bij deze laatste twee pasten de ban dieten een list toe die echter mislukte. Een hunner had een pet van een gevangen waker opgezet en zei tot den machinist dat hij da- delijk bij den admiraal moest komen. De ma chinist, die zelden dergelijke orders van den admiraal (de schout-bij-nacht, die aan het hoofd van het depot staat) ontving, keek ver- bijsterd en antwoordde dat zijn orders waren dat hij moest blijven tot hij afgelost was. Dan zal ik voor aflossing zorgen, was het antwoord en op een wenk van den pseudo- boodschapper kwamen vier mannen binnen, die machinist en stoker eveneens gevankelijk meevoerden. Eenige leden der bende werden als wacht voor de kooi geplaatst, terwijl de anderen zich blijkbaar gingen voegen bij degenen die vruchteloos poogden de brand kast te forceeren. Een der gevangenen, die brokstukken van het gesprek kon opvangen tusschen de wach- ters buiten de stalen kooi, welke een opper- vlakte heeft van ruim twee bij twee meter, zeide dat de bende 15 a 20 man telde, waar- van er eenige op straat op den uitkijk ston den. Bij het aanbrekes van den dag, te 6 uur, gaven de roovers blijkbaar hun pogingen op. Kort daarna werden de gevangenen in de kooi ontdekt en werd de politie gewaar- schuwd. Ook van de zijde der marine-autori- teiten werd een onderzoek ingesteld. De bende trad1 gedisciplineerd op; in sommige geval- len liepen de leden er van in den pas. Men heeft er uit afgeleid dat er ouagedienden onder waren. De dieven hadden de brandkast zoo toege- takeld (op dit gebied waren het blijkbaar nieuwelingen) dat men drie uur noodig had om haar met allerlei moderne hulpmiddelen der techniek te openen. En met voldoening constateerde men de aanwezigheid, intact, van de som van 86.000, het maandloon van 6000 man personeel. Elke maand werd dit bedrag van een bank gehaaid. De uitbetaling zou twee dagen later geschieden. Enkele dagen tevoren was het in het depot jipujqof? noz pplf ;pp 'uapjo/iwS piraijoq worden hetgeen twee dagen voor den overval geschiedde. Vermoedelijk is het bericht hier- van naar buiten uitgelekt. NOORWEGEN. EEN HEVIGE ONTPLOFFING IN EEN GIETERIJ. De geheele nachtpioeg slachtoffer Uit Oslo wordt gemeld, dat in een gieterij te Floroe in Noor wegen een ontploffing plaats vond, waarvan de geheele uit 7 man bestaande nachtpioeg slachtoffer werd. Door de ontploffing geraakte de kleeding der ar- beiders in brand. Vier man wierpen zich in een in de nabijheid gelegen vijver, waaruit zij gered werden met zoo zware brandwon- den, dat men hun toestand hopeloos acht. De drie andere arbeiders konden zich niet meer in veiligheid brengen en hun lijken wer den naderhand onherkenbaar in de gieterij gevonden. ZUID-AFRIKA. 6 INBOORLINGEN TER DOOD VEROORDEELD. Uit Kaapstad wordt gemeld, dat gister door een buitengewone rechtbank 6 inbqor- lingen ter dood werden veroordeeld wegens het vermoorden van een anderen inboorling en het verbranden van drie vrouwen en drie kinderen, die door hen van toovernarij wer den beschuldigd, waarvan de familie der moordenaars het slachtoffer zou zijn ge- worden. Slechts door het vermoorden en het verbranden der toovenaars hadden zij hun familie uit den ban der toovenarij kunnen be- vrijden. De beklaagden werden door een inlandsch advocaat verdedigd. TSJECHO-SLQWAKIJE. A F SCHU WE LIJ K TOONEEL IN EEN CIRCUS. In Nagysurany in Slowakiie brak onder de voorstelling van het circus Wolff een paniek uit. In de pauze werden, als gebruikelijk, de kooien van de circusmenagerie en de stallen voor de bezichtiging door het publiek openge- steld. Een 8-jarige jongen, die in gezelschap van ziijn vader voor de leeuwenkooi stond, kwam er op een onbedacht oogenblik wat te dicht bij. Plotseling nu strekte de leeuwin een klauw door de tralies, greep het kind bij het hoofd en trok het in de kooi. De circusmen- schen trachtten er het beest met hooivorken en ijzeren stangen toe te brengen, het kind los te laten, wat ten slotte ook gelukte, echter eerst nadat dit gescalpeerd was, zocdat men voor zijn leven vreest. Onder het publiek ontstond intusschen een paniek, waarbij verschillende vrouwen flauwvielen. POLEN. DE GEBEURTENISSEN OP 31 OCT. De „Vorwarts" weet bijzonderheden mede te deelen over de gebeurtenissen op 31 Oct., toen officieren in de vestibule van het parle- mentsgebouw hadden plaats genomen en de voorzitter van den Landdag Daszynski wei- gerde onder die omstandigheden de zitting van de Volksvertegenwoordiging te openen. Het soc. orgaan deelt mede, dat vlak in de buurt van het parlementsgebouw een ml- litair hospitaal is gelegen. Daarin waren op 31 Oct. groote afdeelingen infanterie gele- gerd, waarvan de commandant zich onder de officieren bevond, die, gewapend met revol ver en sabel en voorzien van rijzweepen, in het Landdaggebouw waren. Het plan zou geweest zijn, om, wanneer de oppositie in verzet zou komen tegen de beschimpingen van Pilsoedski, binnen te stormen en de pro- testeerenden af te ranselen. Verder verzekert de „Vorwarts" o.a., dat de indertijd te Warschau spoorloos verdwe- nen Poolsche generaal Zagorski wel degelijk dood is. Zijn verminkt lijk moet reeds den dag na zijn verdwijning gevonden zijn, ter wijl joumalisten, die melding wilden maken van over den moord uitgelekte geruchten, mishandeld zijn door handlangers van de politie. Het zou in het voornemen van de regee ring liggen om het dienstplichtig spoorweg- personeel in dienstverband te plaatsen, ten- einde hen bij een eventueele verkeersstaking ingeval het tot een staatsgreep komt, voor den krijgsraad te kunnen brengen.- Een telegram van het P. T. A. uit War schau meldt, dat verschillende bekende le den van de soc. partij, welker streven zij strijdig achten met de belangen van den staat, overgegaan zijn tot de fractie, die trouw is gebleven aan Pilsoedski. OPENING. Hedenavond openen de gebrs. Janssen in het perceel Laat 153 het eerste Alkmaarsche Handelsbureau in Slagers-, Kruideniers- en Bakkers-installaties. Deze zaak ziet er keurig uit en bevat een uitgebreiden voorraad van de meest uiteenioopende artikelen, w.o fraaie Cassa's, Kaassnijmachines, terwijl bijzondere aandacht verdienen de keurige Sast-snelwe- gers en vleeschmachines. De keurige collectie winkelinstallaties is op overzichtelijke wijze uitgestald en de win- kel maakt dan ook een uitstekenden indruk. De uitgebreide keus wijst er op, dat de gebrs. Janssen geen nieuwelingen in deze branche zijn, wat tevens het beste doet verwachten voor de afdeeling reparaties. Achter den win- kel is n.l. een ruime werkplaats aanwezig, terwijl ook een klein kantoor niet ontbreekt Zonder de twijfel zal het de ondernemers niet aan belangstelling ontbreken bij de ope ning dezer nieuwe zaak. ROODE KR"uiS COLLECTE. Zaterdag a.s. zal de jaarlijksche collecte voor het Nederlandsche Roode Kruis hier ter stede worden gehouden. Gezien het vele werk dat het Roode Kruis in ons land en ook hier ter stede belangloos voor de lijdende menschheid verricht, o.a. de medewerking bij de bestrijding van de malaria in Noord-Holland, het onderricht in Eerste hulp bij ongelukken enz., bevelen wij deze collecte ten zeerste bij het publiek aan. OUDERAVOND GEMEENTESCHOOL No. 9. De eerste Ouderavond voor bovengenoem de school, gehouden op Woensdagavond, kan in alle opzichten geslaagd genoemd wor den. De lezing van het hoofd der school, den heer Hazeloop, over „Lezen en leesboeken", werd met aandacht aangehoord. Spr. wees met nadruk op het groote belang om naast verhalen e. d., den kinderen ook het goed lee- ren lezen van eenvoudige ged'ichten bij te brengen. De pauze werd op aangename wij ze bekort met het zingen van eenige liederen door mej. Botterman, begeleid door mej. Rogge op de piano (welke belangeloos was afgestaan door de fa. P. Th. IJpma.) Een kopje thee verhoogde de gezelligheid. Bij de rondVraag werden eenige vragen ge- daan in het belang van het onderwijs, welke door den heer Hazeloop werden beantwoord. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui gen en andere voertuigen te 4.22 uur licht op. 26 cent per doosje van 200 stuks. Langestraat 88, Alkmaar. Tel. 533. tuig kon 30 passagiers vervoeren en was in- gericht met slaapgelegenheid voor 16 perso- nen. Tengevolge van de ontzaggelijke vuurzee kon de brandweer de vliegtuig-ruine nog niet onderzoeken. Wij belasten ons met den aan- en verkoop van effecten. ALKMAAR Telef. 120 BURGERLIJKE STAND. GETROUWD: Gerhardus Groenewoud en Anna Hermes. Petrus Leering en Guurtruida Hes. Lamber- tus de Visser en Carolina van Appelen. Cor- nelis Boelhouwers en Elisabeth Huisman. Waltherus Bos en Wilhelmina van Amstel Hendrik Viet en Catharina Slenters. GEBOREN Pieter Paulus z. v. Pieter Overdijk en Gerritdina Dokter. Alida Maria d. v. Lau- rentius Buren en Martha Schagen. Afra Margaretha d. v. Nicolaas van iwuijver en Maria Wijkhuizen. OVERLEDEN: Geertje Bos wed. Simon Jut 78 jaar. Hen- drika Roos 67 jaar. DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIE V.V. Het 7de vl'egtuig vertrokken. Hedenmorgen is de P.H.A.E.N., het 7de postvliegtuig naar Indie, van Schiphol ver trokken. Het vlkgtuig is bemand met de pi- loten Soer en Wiersma en den boord-mecani- cien Naber. Onder de belangstellenden wa ren eenige heeren van de directie der K.L.M en familie en vrienden van de vertrekkenden. Even voor 7 uur werd de post (265 K.G ingeladen. Precies te 7 uur vertrok het vlieg- tuig. EEN FOKKER VERONGELUKT. Het nieuwe 4-motorige Fokker-vliegtuig, het grootste dat ooit in de Ver. Staten werd gebouwd, is tijdens een proefvlucht boven Mincola neergestort, waarbij het tegen den gevel van een huis terecht kwam. Het over- blijfsel van de machine vloog in brand. Het vuur sloeg onmiddellijk op twee huizen over. Tot nu toe zijn twee zwaar gewonden ge- borgen. Hoeveel passagiers de proefvlucht meemaakten, i6 nog niet bekend. Het vlieg- V o e t b a 1. OEFENWEDSTRIJD NED. ELFTAL. Een goedc wedstrijd. Het na- tionale eljtal slaat de Westelijke ploeg met 6—3. Gistermiddag heeft onze nationale ploeg in het Amsterdamsch stadion een uitstekenden oefenwedstrijd gespeeld tegen een Westelijk elftal. Mogen over't algemeen de wedstrijden, die het Nationale elftal voor oefening tegen een andere ploeg speelt, zich slechts in een matig spelvertoon verheugen, ditmaal werd er inderdaad met elan gevoetbald. Hier was gister werkelijk sprake van een w e d s t r ij d, waarin met geestdrift voor de overwinning werd gestreden, zoodat de match van het begin tot het einde boeide en de toeschou- w-ers in een aangename spanning gevangen hield. Dit is mede een compliment aan de Weste- lijke ploeg, die er in slaagd-e ons keurelftal goed partij te geven, en had keeper Jousma beter zijn dag gehad ongetwijfeld niet met 3 punten v-erschil verloren zou hebben De beide ploegen waren als volgt op- gesteld Nederlandsch elftal. v. d. Meulen (H.F.C.) Vermetten Lietzen (H.B.S.) aanv. (Blauw Wit) Kools v. d. Wilt Breitner (N.A.C.) (V.U.C.) (A.D.O.) Landaal W. Tap Bakhuys v. d. Broek (AGGVV.) (A.D.O.) (Z.A.C.) (P.S.V.) v. d. Heyden (Wageningen). O Gerritse v. Kesteren Hofman de Koning (Blauw Wit) (H.B.S.) (Fortuna) (V.S.V.) Kammeyer (Haarlem). Jongeneel Roelfsema R. Vis (H.F.C.) (H.V.V.) (H.V.V.) De Bruin Prevost (H.D.V.S.) (R.C.H.) J. Jousma (Hermes-D.V.S.) Westelijk elftal. Bij het Nederlandsch elftal ontbrak dus Van Kol, die wegens een enkelblessure niet beschikbaar was. Zijn plaats werd inge- nomen door Lietzen, die heel wat minder speelde dan van onzen nationalen linksback verwacht mag worden. Bij afwezigheid van Pasteur nam Hofman van Fortuna de mid- voorplaats in bij de West-elijken. Ons Nederl. elftal, dat op 8 December tegen de Belgen al een bijzonder zwaren wedstrijd te spelen krijgt, heeft gister boven verwachting gespeeld. Er was werkelijk ver- band in de ploeg en over 't algemeen be- greep men eikaar goed. Van der Meulen is niet meer de oude, bril- lant-e doelverdediger van voorheen. Hoewei hij ook nu weer verdienstelijk spel gaf en zijn plaats in onze nationale ploeg nog wel waard is, was hij niet geheel onschuldig aan enkele der gemaakte doelpunten. Vermetten heeft zich een uitstekende back getoond. Vooral tegen het einde, toen de spanning toenam, bleek hij een betrouwbaar achterspeler, die met Van Kol en Van der Meulen een achterhoede zal vormen, die het de Belgische voorhoede ongetwijfeld zeer lastig zal maken. Een groot deel van de verdiensten voor het goede spel en het verband in onze natio nale ploeg komt toe aan de middenlinle, die zoowel aanvallend als verdedigend uitstekend was. Van der Wildt was veel beter dan in de voorgaande matches en ook Kools en Breitner toonden zich hunne plaatsen in het nationale elftal waard. De eerste speelde beter dan Breitner, wien het als debutant nog wel aan eenige routine ontbrak. Ook over den aanval kunnen we niet anders dan tevreden zijn. Zooals zij gister speelden, toonden Tap en Bakhuys zich nog onmisbaar voor onze voorhoede en met Landaal kunnen ze op een uitstekenden wed strijd toezien. Bij de rechtervleugel klopt-e het beter dan op de linkerwing. Hoewei Van der Broek een paar aardige doelpunten scoord-e, maakte hij toch geen bijzonderen indruk en Van der Heijden scheen er vooral in den aanvang niet goed in te kunnen komen. Wanneer deze aanvalslinie het spel goed open houdt en het niet al te veel in kort samen- spel zoekt, kan zij voor de Belgische verdedi- ging zeer veel gevaar opleveren. Van het Westelijk elftal viel op den mid- voor Hofman, die zich een kleine, doch bij zonder handige en beweeglijke speler toonde. Verder vielen op Gerritse en de Bruijn ter wijl over het algemeen dit geheele elftal een behoorlijke partij voetbal te zien gaf. Wat het verloop van den strijd betreft het volgende: Van den Broek kreeg kort na het begin na missen van een der achterspelers den bal ge heel vrij vlak voor het doel, zoodat hij geen fout kon maken 1—0. Daarna maakte de doel verdediger der Westelijken, die wel het zwak- ke punt in de ploeg was, een fout door den bal tegen den vlak voor hem staanden Bak huys aan te trappen, waarvan een tweede doelpunt het gevolg was 20. Hierop volgde een mooie doorbraak van Hofman, die met een zeer hard laag schot v. d. Meulen pas- seerde 21. Vervolgens kopte bij een voorzet naar waarnemingen, verricht in den morgen van 28 November. Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 767.6 te Wee nen. Laagste barometerstand 743.1 te Scilly. Verwachting, tot den avond van 29 No vember: Krachtige tijdelijk stormachtige Zuidoos- telijke tot Zuidwestelijke wind, meest zwaat bewolkt of betrokken met tijdelijke opklaring, regenbuien, weinig verandering in tempera- tuur. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind van de Bildt hedenmorgen te 7.55 uur aan alle posten: Weest op uw hoede! van Bakhuys v. d. Broek den bal goed in 31. Op merkwaardige wijze maakte daarna de Koning van de lijn vlak naast het doel een tweede tegenpunt 32. Zoo werd ge- draaid. In de tweede h-elft begon Landaal met het mooi nemen van eenige hoekschop- pen. Het was toen Jongeneel, die van grooten afstand langs tal van beenen door in het net schoot, waarbij het uitzicht van v. d. Meulen blijkbaar was belemmerd 33. Onder krach tige toejuichingen werd verder gespeeld. Wij kregen nu het beste deel van den strijd, waar in het rechterbeen van v. d. Heyden't vierde, Bakhuys na een Snellen aanval het vijfde en even later door goed koppen van een door v. d. Heyden voorgezetten bal het zesde doel punt maakte. Zoo won het Nederlandsch elf tal met 63. De belangstelling voor dezen wedstrijd viel nogal mee. Het bestuur van den N.V B. had bovendien de goede gedachte gehad om een 5000-tal Amsterdamsche schooljongens uit te noodigen gratis den wedstrijd bij te wonen, waarvan een dankbaar gebruik gemaakt is. De jo.ngens hebben beide ploegen voortdu- rend aangemoedigd, ze leefden met den strijd mee. zooals in vroeger jaren het geheele pu bliek bij onze internationale wedstrijden mee- leefde. De jongens brachten daardoor een geestdriftige sfeer rondom den strijd. Het viel op, dat het Westelijk elftal, met z'r vluggen midvoor, zich in hun bijzondere sym- pathie mocht verheugen. KON. REDERIJKERSKAMER BILDERDIJK. Opnieuw heeft het stuk van Van Rand« wijk bewezen, dat het ten zeerste geschikt is om een zaal met belangstellende toeschou- wers te boeien en dat het uitnemend door di- lettanten is te spelen. Op beide avonden van Bilderdijk heeft het publiek in stijgende span ning dit detective-tooneelspel gevolgd en de rederijkerskamer kan er van overtuigd zijn, dat zij met „In Uniform" een uitstekende keus heeft gedaan en dat hare leden zeer te vreden waren. Zoo'n stuk waarin een detecti ve drie bedrijven lang naar een dief en een moordenaar zoekt en de toeschouwer tot het laatste in het onzekere blijft wie eigenlijk .de dader is, wordt tegenwoordig zeer gewaar- deerd. Van Randwijk heeft zijn stuk goed ge* schreven. Elk van de verdachten zou eigen lijk den dader kunnen zijn, maar dan komen plotseling weer andere gezichtspunten, die alle theorieen omver werpen. Heeft Evert Oldenrode't paarlen collier van Virginia gestolen? Wie vermoordde den be- dienden Jack? En wat was de drijfveer van alles? Wij kunnen deze vragen niet beant- wcorden, want het is nu eenmaal de ge- woonte van dergelijke stukken den inhoud niet te vertellen of het geheim te ontsluieren. Dat zou voor andere vereenigingen, die het stuk spelen, een groot nadeel zijn. Want juist het feit, dat men niet we:t wie de dader is, is oorzaak dat de spanning er in blijft. Bilderdijk had onder leiding van den heer Kater aan de opvoering van dit stuk zeer veel zorg besteed. Het tooneel zag er keu rig verzorgd uit, aan de onderdeelen was alle aandacht geschonk.n en de kleeding en grime waren zooals wij dat steeds gewend zijn. De heer G. Cloeck was een uitstekende van Rossum. In den aanvang leek zijn spel niet zoo beheerscht, maar in het tweede en derde bedrijf was hij er geheel in en wist in diverse tafreelen groote kracht te ontwik- kelen. Het slot speelde hij heel sob:r. Het zeggen was soms zeer goed. Zijn pupil Vir ginia werd door mevr. Kcster—v. Twisk zeer aannemelijk gespeeld. In verschillende moei- lijke situaties wist zij den juisten toon te tref- fen en de scene van den roofridder in I was zeer goed. In II was een iets donkerder klee ding beter geweest. Zij had in den heer P. Cloeck een uitstekend tegenspeler. Deze was zeer correct in de rol van Evert Oldenrode. Vooral de heftige scenes in II waren juist van toon. Als Oldenrode Sr. voldeed de heer Verzijden bijzonder goed. Zijn positie in dit stuk is mceilijk, doch hij wist de verschillen de nuances goed uit te beelden. Een enkele maal was hij in zijn spreken te jong. Met groote ambitie en veel toewijding speelde de heer Kater de belangrijke rol van de detec tive. Hij zorgde voor goede spanning en wist de vele moeilijke tafreelen goed te brheer- schen door geroutineerd spel. De kleine rollen waren goed v.rzorgd. De heer H. Frankenberg maakte van de zwak geteekende bediende-rol nog heel wat, even- als de heer H. Lind van den onbekenden man een geestig type maakte. Mej. Jo Kuhl was een aardige dienstbode, terwijl mej. S. Kam- pen het lastige, kcrte tooneeltje in III zoo goed mogelijk deed uitkomen. In de rolkennis is verbetering merkbaar, doch dat kan nog altijd beter en de voorstel ling zou nog sterker worden als elkeen zijn of haar tekst geheel beheerschte. De opvoering had als geheel een groot succes. Door luid applaus toonde het publiek zijn ingenomenheid met stuk en spel en de levendige discussies in de pauze over de vraag, wie de dader zou zijn, bewezen dat men had meegdeefd. Bilderdijk kan tevreden ziin. O* (N i e t - 0 f f i c i e e I). 452e STAATSLOTERIJ. Trekking van Donderdag 28 November H29. le Klasse. 4e Lllst. IlooKe Prlizen: 214 1000. 6349 16758 100. Prllzen van 20. 94 341 401 455 1038 1162 1193 1717 1741 1746 1936 2010 2678 2796 2805 3022 3095 3361 4188 4337 4344 4523 4953 5663 6045 6513 6781 6856 6865 6964 7^07 7280 7397 7597 7605 7711 7828 7980 8018 S434 8780 8889 9115 9140 9182 9901 9969 10424 10827 11154 11231 11369 11376 11818 11936 12539 13026 13260 13379 13590 13802 14002 14281 14524 14751 15024 15077 15249 15267 15445 15503 15546 15554 15672 15966 16374 16651 16983 17056 17181 17283 17566 176^4 17649 18083 18308 1S331 18375 18486 18977 19124 19358 19491 20020 20301 20461 20506 ?up ui 5jn}SI33UOO]-3AI]33]3Q :WJO/lUf) U\ bedrijven door J. v. Randwijk.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 2