Landbouw en Veeteelt. Rechfszaken ze cerst af te wachten wat ce studie van Ged Staten tengevclge £al hebben. De vergadering werd verdaagd tot heden- morgen half elf. HEILOO. Onder presidium van den heer jhr. H. van Foreest, hield de „IJsbaan Heiloo" jaarver- gadering in „De Rustende Jager". De voorzitter opende de druk bezochte bij- cenkomst en heette alien welkom. De heer Bruul bracht het jaarverslag uit, waaruit bleek dat de afgeloopen winter aan de ver- wachting had voldaan. Niet minder dan 44 dagen werd schaats gereden. Met genoegen werden vermeld de wedstrijden van de K. N. S. B. Dank werd gebracht aan Mej. de Jager en haar staf, die de consumptietent hebben bediend en den heer P. de Jager Jr. voor zijn leiding, waardoor alles regelmatig is yerloopen. In dezen winter is een vij'jarig tijd perk gesloten, waarop men tevredenheid mag worden teruggezien. Het verslag eindig- de met den wensch dat er spoedig een mooi sportgebouw mag verrijzen. (Applaus). De voorzitter bracht den heer Bruul dank, niet alleen voor het jaarverslag, doch voor alles wat hij voor den bond deed. (Applaus). De rekening-commissie, bestaande uit de fieeren de Vroom, Hopman en Koning, had een schriftelijk rapport samengesteld, waarin .verschillende wenschen werden geuit die de controle konden vergemakkelijken. De voorz zeide dat de wensch in vervulling zou gaan, de penningmeester zou een tabelarische boek- houding aanleggen. De rekening en verantwoording van den heer Deekens gaf reden tot tevredenheid. Aan contributie en dagkaarten is ontvangen \f 5088.77, in totaal 6073.35. De uitgaven zijn f 5073.43, het totale batig saldo is 1697.82, in kas is 992.92. De penning meester gaf eenige toelichting. De heer Wij- deman (Alkmaar) vond de post uitgaven be stuur hoog, doch na de toelichting van den ■penningmeester bleek dat er ook andere uit gaven in waren verantwoord. Benoeming kascommissie 1929/30. De heer Wijdeman gaf in overweging om de oude kascommissie aan te houden. Die had bewe- zen voor de taak berekend te zijn. Aldus be- sloten. Als plaatsvervangers werden be- noemd de heeren Groot en Kostelijk. Mededeelingen. Van den heer C. Zeeman was berieht ont vangen, dat hij zijn verkiezing als bestuurs 'lid aanvaart. Van de Ned. Ver. tot behou 1 van Natuurmomenten dat zij op de zelfde voorwaarden het terrein aan de IJsbaan •Heiloo, wil verhuren. (Instemming.) De voorzitter deelde mede, dat een 28 ver eenigingen bij de K.N.S.B. zijn aangesloten, die alle een wedloop ondernemen om de wedstrijden op haar baan te krijgen. Ons be- stuur had uit sportieve overweging om geen wedstrijd gevraagd ,omdat men het vorig jaar ruim was bedeeld. Wij meenden, dat men zustervereenigingen ook een kans moest geven.( Instemming.) Echter hebben wij gevraagd om een wed strijd in het kunstrijden (iets ander dan schoonrijden) en dit is toegezegd, mits men een jury kan krijgen. Van groot belang is de wijziging der con tributie. De oude regeling, kaarten voor ge- zinshoofden en huisgenooten, voldeed matig *Nu stellen wii voor 1 per kaart en voor alien gelijk. Wij verwachten, dat er meer zullen toetreden. De secretaris zeide, dat reeds een 200 nieu- we leden waren geboekt. De heer Boersma (Alkmaar) zag in de nieuwe regeling geen voordeel voor groote gezinnen. Ook vroeg spr. of het een „stok ach ter de deur" was. als men zich niet v6or 1 December aangaf. Is het, vroeg spr. de be- doeling om van hen die zich niet opgeven het dubbele te heffen? De voorzitter zag niet in dat het duurder werd, inderdaad is de bedoeling om de ,,kat uit den boom kijkers" dubbel te laten betalen, dat gebeurt /,u ook al was het in anderen vorm. Een drukke discussie werd over dit punt gevoerd. De heer van de Vail (bestuuf-) vroeg een beetje vertrouwen in het bestuur, laat ons eens een jaar deze wijziging in praktijk bren gen. De heer Wijdeman zeide, dat de contributie laag is. Nergens is ze zoo laag als hier. Ook in vorstlooze winters is er geld noodig en het bestuur heeft het meest aan contribueerende leden, die achter het bestuur staan. De secretaris zeide nog dat de practijk had bewezen, dat de meerderheid geen bezwaar 'heeft. Hierna werd de contributie op f 1 per persoon vastgesteld. Het bestuur heeft met den heer de Bruyn een contract afgesloten voor een autodienst tegen gereduceerd tarief, n.l. 5 cent vanaf 'Alkmaar tot de Kraaienlaan (weg naar de ijsbaan). Aan B. en W. van Alkmaar is ver- zocht om een eindpunt aan te wijzen, een af rit van de Groote Kerk was wel gewenscht. Goedgekeurd. Zooals uit de rekening blijkt, is er 992 in kas. Hierdoor is het mogelijk aandeelen van 10 af te lossen aan hen die dit verlangen. Echter loopt het bestuur met een plan rond om een nieuwe tent te bouwen en zal daarom gaarne kasmiddelen hebben. De heer van de Vail (bestuur) deelde mede, dat van deze plaats wel gezegd mochi wor den dat een ijssportenthousiast 200 van zijn aandeelen voor dien bouw had gereserveerd. De secretaris deelde mede, dat de voorzit ter in het hoofdbestuur van den K. N S. B. was gekozen. Spr. feliciteerde den voorzitter en de afdeeling. (Applaus). De voorzitter was gevoelig voor de in- stemming. Hij hoopte dat zijn plaats in het belang van de vereeniging mag zijn. (In- itemming). De heer Wijdeman feliciteerde den ijsbond met zijn eerste lustrum en sprak de hoop uit dat het kleine groepje, dat destijds het ini- tiatief nam om hier de baan te stichten, nog 'ang voor den ijsbond gespaard moge blijven. De mooie baan die U heeft tot stand gebracht heeft de bewondering van alle ijs- 'iefhebbers in Noord-Holland. (Instemming). De voorzitter zegde dank voor de vriende- lijke woorden en sprak de hoop uit dat we al ien het 25-jarig bestaan mogen beleven. Applaus). Bij de rondvraag werden meerdere wen- ehen geuit. We noemen hiervan de verbete- fng van de Kraaienlaan, de betere verlichting 'an de fic,senbewaarplaats en een groot bord waarop „Ijsba&n Heiloo" aan deb Rijksweg. De voorzitter zeide, dat het bestuur met alle verlangens rekening houdt en zoo mogelijk uitvoert. Hierna volgde sluiting. Het uitbreidingsplan van deze gemeente ligt wederom ter visie. Belangrijke wijzigin- gen komen op het gewijzigde plan niet voor. Alleen gaat het plan niet verder dan de Zeven- huizerlaan, terwijl het eerste plan tot de grens van Limmen ging. We vernamen dat aan het eerste plan uitvoering bezuiden de Zevenhuizerlaan practische bezwaren zijn verbonden. In de bestuursvergadering van V.V.V. ^Heiloo Vooruit" zijn de heeren Dumans en Schotvanger als secretaris en penningmeester gekozen. De verdeeling is als volgt: Voorzitter A. N. K. Hopman, secretaris; J. H. Dumans (Buren- weg B 193e), penningmeester P. J. Schot vanger, J. Rus Cz., vice-voorzitter en Jac. v. d. Kommer Jr., commissaris. SCHOORL. Maandagavond vergaderde in de ,,Roode Leeuw" de Vereeniging voor Vreemdelingen- verkeer te Schoorl. De opkomst voor deze vergadering was vrij goed. Er waren o.a. heel wat dames aan- wezig, waarover de voorzitter zijne voldoe- ning uitsprak. Verder heette deze heer alle aanwezigen hartelijk welkom, inzonderheid den burge- meester van Schoorl, het dagelijksch be stuur van V. V. V. GroetKamperduin en de pers. Vervolgens deed de voorzitter eenige me dedeelingen betreffende enkele zaken, welke in de voorjaarsvergadering waren aangeno- inn en in den loop van den zomer door 't bestuur afgedaan. Van het Staatsboschbeheer was de vraag gekomen om een vijftal punten in de duinen aangewezen te krijgen, waar op dit lichaam op eigen kosten banken zou plaatsen. Dit streven van't Staatsboschbeheer werd zeer gewaardeerd en de dames RoosBreed, Modderde Jager en Slotde Jong wisten al spoedig heel geschikte punten, welke aan den boschwachter zullen worden vermeld. Aan den raad is geadresseerd om ter wille van den nieuwe straat, een ondergrondschen kabel in den Duinweg te leggen, terwijl 't Bestuur zeer erkentelijk is voor de verhoog- de subsidie voor 1930, welke ongevraagd was toegezegd. Ook werd medegedeeld dat voor een be- drag van ruim 188 gulden in de bladen was geannonceerd. 't Profijt van deze reclame was in 't seizoen 1929 wel gezien meende de voorzitter. Er werd besloten om in 1930 weder, even- als vorige jaren een kleine gratis te versprel- den gids uit te geven. 't Bleek op een vraag van den heer Zuurbier dat deze gids slechts 100 kost, en dus in een verspreiding van 6000 exemplaren was die kleine kosten zeer zeker op zijn plaats. Dezelfde heeren welke in 1929 hunne krachten aan samenstelling en verspreiding gaven zullen ook nu weder als commissie op- treden. Hierna bracht de voorzitter in bespreking de artikelen in de Alkmaarsche Courant en het Algemeen Handelsblad onder het mot to: Een werk dat niet voltooid werd, d. w. z. over 't van staatswege voltooien van den Munnikenweg tot aan Zee. Gaarne zou't be stuur in deze stappen doen om dit werk vol tooid te krijgen doch het hoorde dan graag dat de vergadering hiermee instemde. De heer Zuurbier wilde graag een voorstel door de vergadering zien aangenomen waar- bij't bestuur werd uitgenoodigd om de zaak te onderzoeken, doch de voorzitter vond het reeds voldoende wanneer de vergadering in stemde met't streven van't bestuur. De heer Schermer maande tot voorzichtig- heid aan en meende dat 6en badplaats aan zee, Kamperduin, ruim voldoende was. 't Mooie Schoorlsche Staatsduin zou hij 't iiefst ongerept laten, althans, hij waarschuw- de het bestuur om vooraf wel te overwegen wat men ging doen. Na het antwoord van den voorzitter kon de vergadering instemmen met de bedoelin- gen van het bestuur. Hierna hadden bestuursverkiezingen plaats. De heeren R. Wognum, voorzitter en D. Braak, 2e penningmeester, werden met flinke meerderheid herbenoemd, terwijl de dames RoosBreed en van Dij-k werden gestemd voor de beide bestuursplaatsen door uitbrei- ding open. Hierna leidde de voorzitter de bespreking in van nauwere samenwerking met V. V. V. Groet, zooals dit reeds in de vergadering dezer laatste vereeniging onlangs is bespro- ken. Zonder tegenwerpingen sprak ook deze ver gadering zich voor samenwerking uit, wat een zeer loffelijk tesluit kan genoemd wor den. De informatiebureauhouder, den heer Zuur bier, deelde nog mede, dat 404 brieven zijn in- gekomen, tegen 277 in 1928 en 182 mon- aelinge informaties zijn verstrekt tegen 96 in 1928 ook de andere werkzaamheden van 't bureau waren dit jaar veel drukker dan anders geweest. De voorzitter complimenteerde den bureau- houder voor't acurate werk. Medegedeeld werd nog dat verloting en Zomerfeest een batig saldo hadden opgele- verd. De burgemeester sprak nog zijn groote voldoening uit over de verkregen samenwer king en meende dat dit niet anders kon zijn dan tot heil en voordeel van Schoorl. Gaarne sloot de voorzitter zich bij deze meening aan en sprak hierna een waardee- rend slotwoord. OUDKARSPEL. Als bewijs dat hier tegenwoordig medege- leefd wordt met de ver. „C. G. voor Kinder- herstellings- en Vacantiekolonies dient de op- gaaf van 52 nieuwe leden, enkel uit Noordscharwoude. Een woord van dank uit het bestuur is dan ook wel op zijn plaats aan de twee dames die zoo flink aan't werk zijn geweest. Waar Broek op Langendijk voor eenige we- ken reeds een 30-tal nieuwe leden opgaf, zijn we nieuwsgierig of ook de damesbestuursle- den in Zuidscharwoude en Oudkarspel nog wat nieuwe leden zullen aanhr«no--3. Ook het medeleven van het onderwijzend personeel der scholen wordt ondervonden door het storten van 2.70 in de kas, als op- brengst van verkoop van zilverpapier door de onderwijzeres uit Zuidscharwoude. Met het in ontvangst nemen van zilverpa pier, theelood en oude postzegels enz. belast zich de secr.esse Mevr. PaarlbergHart- land te Oudkarspel. Op te ruimen lees-, kleur- of teekenboe- ken, kinderspelen enz. worden voor de kolo- niehuizen gaarne in ontvangst genomen In een te Zuidscharwoude gehouden vergadering werd onder leiding van een drie- tal comiteleden uit Alkmaar een comite opge- richt voor den verkoop van Kinderzegels. Aanwezig waren enkele dames en heeren uit Oudkarspel, Noordscharwoude en Zuid scharwoude. De aanwezige dames en heeren stelden zich beschikbaar om in elk dorp afzonderlijk zit- ting te nemen in een subcomite. Voor den te houden Moedercursus, on der leiding van zuster Drentje hebben zich 19 cursisten aangemeld. Zondag- en Dinsdagavond had de uit voering plaats van de Operetteclub „Caeci- lia". Opgevoerd werd „De Ganzenhoedster". Beide avonden was de zaal goed gevuld Mooi spel en mooie zang werden ten gehoore gebracht. WIERINCJEN. Het Dieselgemaal voor het leegmalen van den Wieringermeerpolder, dat bij Den Oever alhier is gebouwd, is thans vrijwel vol tooid. De beide motoren zijn geheel gemon- teerd en hebben de vorige week voor het eerst proefgedraaid. Deze proeven worden deze week voortgezet. Op het eind van deze week of in het begin van de volgende week zai verder een aanvang worden gemaakt met het weggraven door een baggermolsn van den omringdijk van den gemaalput. Eerst wordt deze put echter volgepompt, daar anders het toestroomende water vermoedelijk schade zou aanrichten. De proefnemingen met de machine-installaties worden dan voortgezet. Met de eigenlijke bemaling zal vermoedelijk dit jaar niet meer kunnen worden begonnen. Filmregisseurs van Nederlandsche afkomst. Het is altij-d zeer interessant iemands ge boorteland te weten (want meestal wordt er naast geraden), zijn afkomst en levensloop, ongeacht zijn bekwaamheid en succes. Doch vooral de afkomst van succes hebbende, scheppende kunstenaars trekt de aandacht, omdat hierbij de maatschappelijke en moreelc positie der voorouders soms van zoo'n groot belang is. William en Cecil B. de Mille, de bekende film-regisseurs, zijn gesproten uit een familie, die wel zeer merkwaaraig mag heeten. Aan den de Mille-stamboom bevinden zich Fran- sche, Hollandsche en Engelsche takken, doch het grootste deel der voorvaderen van de beide de Mille's komen uit Vlaanderen en Holland, waar de Protestantsche familie naar toe vluehtte, om aan de Spaansche In- quisitie te ontkomen. De eerste de Mille, die op den familie-stam- boom voorkomt, is Gilbert de Mil. De Mil's zegel komt het eerste voor op een document uit het jaar 1294. Vanaf het jaar 1300 vin- den we dit zegel veel meer, daar hij in dat jaar tot baljuw van Gent werd gekozen, dat destijds het uitgangspunt was voor vele legertochten. Gedurende vele generaties zien we de de Mil's in het leger der Ridders van Vlaan deren. Francois de Mil, die baljuw was van West Vlaanderen, is begraven in de Sint Michielskerk te Antwerpen, onder een steen, die den datum draagt van 1544. Een lid van een der latere generaties, een zekere Anthonius de Mil, kwam naar Ameri- ka, dat wil dus zeggen naar Nieuw Amster dam, in het jaar 1658. Zijn vader was van Antwerpen en Vlissingen, waar ze eerst ge- woond hadden, naar Haarlem gevlucht. An- tonius de Mil kwam op 17 Mei 1658 in een schip, dat den schoonen naam droeg van „De Vergulde Bever", in Nieuw Amsterdam aan. Het duurde niet lang of de Vlaming werd een belangrijke persoonlijkheid in de kleine Hollandsche kolonie. Als deken van het bak- kersgilde had hij zeer veel invloed en nog eenigen tijd later werd hij zelfs tot rechter gekozen. Tot een der eersten, die van uit Nieuw Amsterdam weer verder de Vereenigde Sta ten introkken, behoorde wederom een van de „de Mil" menschen. Het was Peter, de tweede zoon van Antonius, die, nadat hij in 1700 tot Sheriff van New York was gekozen, in 1722 naar Stamford vertrok in den staat Connecticut, waar zij bleven tot de negen- tiende eeuw. Toen vertrok een gedeelte van hen naar Noord Carolina. Het was hier, dat William C. de Mille werd geboren, als zoon van Henry Churchill de Mille en Beatrice Samuels de Mille. Cecil, die jonger is dan zijn broer, werd' geboren in Ashfield in den staat Massachusetts, maar hij bracht zijn jeugd door in Carolina. De beide gebroeders de Mille kunnen dus zeer zeker terug zien op voorouders, die vooraanstaande' plaatsen bekleed hebben in hun veel bewogen leven. William was, voordat hij filmregisseur werd, een bekend tooneelschrijver en tooneel- regisseur. Cecil was acteur. tooneelschrijver, tooneel- regisseur en is sinds 1913 filmregisseur en producent. Wanneer bij een scheppend lcunst?- naar de voorouders, dus de erfelijkheid een rol speelt, dan kunnen we zeer zeker zeggen. dat Gilbert de Mil. de baljuw van Gent, Gerard de Mil, de korenkoopman in Brugge in het jaar 1350 en Antonius, rechter van Nieuw Amsterdam het hunne hebben bijge- dragen, om de gebroeders de Mille te maken tot wat zij zijn. William de Mille is gedurende den tijd, dat hij voor de film werkzaam is, alleen regis- seur geweest. Cecil daarentegen, heeft de ca- paciteiten getoond, naast een uitnemend regisseur, tevens een goed zakenman te kun nen ziin, daar hij naast het regisseeren van een vijf-en-vijftig tal films, waarvan vele zeer veel succes hebben gehad, tevens daad- werkelijk heeft medegewerkt bij het opbouwen van drie groote filmmaatschappijen en wel Oaramount-Famous-Lasky Cornoration. Pro ducers Distributing Corporation en Path?. Hij is nu reeds gedurende eenige maanden geassocieerd bij Metro Goldwyn Mayer. Sinds 1915 zijn Cecil en William de Mil'e steeds gezamenlijk bij diverse maatschappij- en werkzaam geweest, met uitzondering van een periode van een half jaar. Nu zijn de broers echter weer vereenigd. William do Mille zal zich bij de Metro Goldwyn Mayer slechts bezig houden met sprekende films. William heeft gedurende zijn filmloopbaan reds een keer een reis gemaakt naar het land zijner voorvaderen en heeft bij deze gelegen- heid een bezoek gebracht aan Haarlem, Brugge, Antwerpen en Vlissingen. Dit ge noegen heeft zijn broer echter nog niet mogen smaken. Cecil heeft wel eens een reis naar Europa gemaakt, doch moest deze wegens plotselinge ziekte onderbreken. Het is echti- zeer wel mogelijk, dat hij, voor het aanvan- gen van een nieuwe film, eerst een bezoek aan de steden in de oude wereld, die in zoo nauw verband staan met zijn voorouders. BARRETT C. KIESLING VEREENIGING VOOR LANDBOUW- HUISHOUD ONDERWIJS. In het Landbouvvhuis werd heden de ver gadering gehouden van de Vereeniging voor Landbouwhuishoudonderwijs, onder voorz.- schap van den heer G. Nobel, die in zijn ope- ningswoord een woord van dank bracht aan den heer J. A. F. Sybrandi, chef van de afdee ling Statistiek van het Prov. Electriciteitsbe- drijf die des middags een lezing met licht- beelden zou houden. Spr. heette voorts spe- ciaal welkom den burgecn. van Schagen, den heer Cornelissen. Mej. De Pater las hierop de notulen die onveranderd werden vastgesteld. Medegedeeld werd, dat te Hoorn door het vertrek van mevrouw Jansenvan Wouden- berg en mej. Wolzak dezelfde veranderingen in het personeel als te Alkmaar plaats had den. Te Hoorn was voorts een nieuwe vijfjarige cursus begonnen gecombineerd met de 2e klasse. Te Purmerend kwamen alleen enkele ver anderingen voor in de landbouwkundige les sen van den heer Geelenkerk. Tevens werd een korte kookcursus van 15 lessen gegeven voor 12 dames ingesteld. Aan de school te Alkmaar kwam verande- ring in het personeel door vertrek van mevr Jansenv. Woudenberg en mej. Wolzak aan wie dank gebracht wordt voor alles wat zij gedaan hebben voor het landbouwhuishoud onderwijs. Tijdelijk opvolgster werd juffr. Schermer, na diens huwelijk werd juffr. Rijsdorp be- noemd. In Alkmaar eindigde een 5-jarige cursus en werd met 12 leerlingen een nieuwe be gonnen. Het onderwijs gaat hier naar wensch. Aan mej. v. d. Sluis te Schagen werd we gens haar huwelijk dank gebracht voor haar bemoeiingen voor het landbouwhuishoud onderwijs. Zij werd opgevolgd door mej. Wijna, die als zoodanig welkom werd ge- heeten. In verband met het 7e leer jaar kwam te Schagen een gecombineerde le en 2e Idas, slechts voor een jaar. Verder wordt een kor te kookcursus gegeven van 12 lessen aan 12 R.K. dames, die dezen cursus verzochten. In voorbereiding zijn korte cursussen voor handwerken, waarmee in den winter begon nen wordt. Een 5-jarige cursus met 22 leer lingen eindigde. De voorzitter constateerde, dat het afgeloopen jaar gunstig was geweest en herinnerde nog aan de succesvolle deelname aan de tentoonstelling te H.H.Waard, wel ke expositie ten gunste van het landbouw huishoudonderwijs was geweest. De dames die zich daarvoor bijzonder hadden inge- spannen bracht spr. dank. Inplaats van den heer Jb. Kaan (niet her- kiesbaar) werd tot bestuurslid gekozen me vrouw Meiboomv. d. Sluis. In de vacatures van de dames E. M. Nootde Groot en J. Winkel—Brak (niet herkiesbaar) werden ge kozen de heer Jb. Kaan Kz. en mej. Scher- merhorn te Starmeer. De voorzitter bracht dank aan de af- tredende bestuursleden en stelde daarna de statutenwijzigingen aan de orde. De contri butie werd minimum van 0.56 op 1 ge- steld en geschrapt de bepaling, dat men zelf kan bepalen, hoeveel men wil bijdragen. Voort werd in artikel 8 de instelling van een commissie geschrapt. Het voorstel om artikel 11, het recht gevende aan 10 leden om een algemeene vergadering bijeen te roe- pen, geheel te schrappen, kon de instemming niet hebben. Een der dames verklaarde zich hier tegen, omdat zij oordeelde, dat de leden rechten be- hooren te hebben, waarom zij verhooging van het aantal bepleitte. Besloten werd het aantal van 10 op 30 te brengen en het artikel niet te schrappen. De bepaling in art. 12, dat jaarlijks twee vergaderingen moeten worden gehouden, werd vervangen door de bepaling, dat zoo noodig twee vergaderingen worden gehou den, gaf den heer Cornelissen aanlei- ding er aan toe te voegen minstens een. Al dus werd besloten. Het stemmen per volmacht werd ge schrapt. Ook de overige voorgestelde wijzigingen werden aangenomen. Tegen het schrappen van de bepaling, dat het bestuur controle uitoefent op het finan- cieel beheer, omdat de rekenkamer de reke- ningen nauwkeurig naziet, verzette de ver gadering zich, zoodat deze bepaling gehand- haafd blijft. De rekening in ontvangsten en uitgaven bedragende f 41082.28i/o, batig saldo 227.43 nut f 40425.43% voor onder wijs, werd met de begrooting ontvangsten en uitgaven 40837.78 in handen van 3 le den gesteld. De voorzitter deed hierna de volgen de mededeeling: In verband met de plannen van den laat- sten tijd tot het stichten van een boerinnen- oraganisatie in ons land werd medegedeeld. dat v66r ruim 20 jaar een schrijven van boe- rinnenekringen in Belgie, houdende de vraag of in Nederland dergelijke boerinnekringen ook niet moesten worden opgericht. oor- zaak is geweest, dat het plan voor een proefneming met landbouwhuishoudonder wijs gegeven aan een der cursussen in dit jaar begonnen. Begonnen werd met een 5- jarigen cursus te Alkmaar, een 4-jarigen cursus te Beemster en een 20-jarigen cursus te Winkel. Nadien hebben ruim 1000 leerlingen de. cursussen tot het einde en met goed resul- taat gevolgd. Een mooi resultaat, dat na veel arbeid ten goede van veel menschen en gezinnen is gekomen. Voor de toekomst werd 't van belang ge- oordeeld dat aan dit onderwijs uitbreiding wordt gegeven. De vereeniging had zich ook btzig gehouden met een proef voor gemeen- schappelijken aankoop van huishoudelijke artikelen, die echter niet kon worden voortge zet. De lectuurverspreiding was aan den hand der ervaring teruggebracht tot de be- schikbaarstelling van boeken uit de school- bibliotheken aan de leerlingen. Geconstateerd werd, dat er door de oud- leerlingen ten behoeve van de plattelandsbe- volking goed werk is te doen, doch hierbij wordt voor overhaasting gewaarschuwd en de raad gegeven het onderwijs biijvend voor- op te stellen. Spr. had deze meening ook op het Land- bouwkundig congres in Zwolle naar voren gebracht. Hij wil voor alles het onderwijs op den voorgrond stellen. Samengaan in deze is met de R.K. niet te bereiken, zoodat men niet moetverwachten al die vereenigingen in een bond te kunnen brengen. Wanneer spr. voor N.H. een vergelijking maakt dan denkt hij aan H.N.K. en de H. M. v. L., die met afdeelingen werkt en dan oordeelt hij afdeelingen niet zoo ge wenscht, omdat het werk van een afd. altijd steunt op 'n klein aantal menschen, wat bij een provinciaal werkende vereeniging als H. N. K. niet het geval is. Hij blijft dan ook de voorkeur geven aan een vereeniging voor Landbouwhuishoud onderwijs zond.r afdeelingen. Mej. Kuiper was in Noordwijk tot de conclusie gekomen, dat in andere provin- cien, als Friesland, wel meer contact is onder de oud-leerlingen, doordat die vereenigingen daar ook cursussen organiseeren voor de oud-leerlingen, en meer ander werk door. De Noordhollanders stonden in Noord wijk wel wat beschaamd omdat zij van niets wisten. De vorzitter zag wel groag, dat men wat meer bij elkander kwam, maar oordeel de, dat tnen niet te veel verwachtingen moest hebben. De heer Kaan betoogde dat N.H. een centraal punt mist, wat in Friesland niet het geval is. Het voordeel hier is dat men door de vier scholen steeds een mooie toevloed van leerlingen hteft. Men moet voorzichtig zijn in het maken van vergelijkingen met Friesland. Spr. was overtuigd, dat de regeling in N.H. niet achter staat, doch eerder tot voor- beeld mag strekken. Mej. Kuiper bleef het toch goed oordee- len dat de oud-leerlingen na het verlaten van de school gelegenheid kregen zich te ont- wikkelen. Mej. Leguit-Schellinkhout be toogde, dat haar ervaring was, dat de tegen- woordige organisatie tot gevolg heeft, dat de belangstelling bij de oud-leerlingen, die ais regel toetreden, spo;dig verflauwd, omdat men als vereeniging te weinig voor de oud- leerlingen dcet. De voorzitter oordeelde, dat voor de oud-leerlingen niet veel gedaan kan worden door het organiseeren van cursussen. De heer Kaan bitoogde, dat van de lee- raressen niet meer gevergd kon worden, en dat de regeering niet te vinden is leerares- sen daarvoor aan te stellen. Het bestuur kon dan ook noodgedwongen niet meer doen. De voorzitter zeide, dat de begroo ting van 1930 is goedgekeurd, waarbij de aanstelling van een 5e leerares mogelijk is geworden, zoodat cursussen voor oud-leer lingen mogelijk worden. Een der dames gaf het organiseeren van excursies in overweging. De voorzitter zegde dit toe. Mej. Schermerhorn was het met mei. Kuiper eens, dat er te weinig contact is. Het gevolg hiervan is dat vele oud-leer lingen meer voor afdeelingen gevoelen en de vereenigings-vergaderingen niet bijwoon, of spoedig bedanken, omdat dc- vereeniging, die toch heet te zijn een vereeniging voor oud- leerlingen, niets voor de oud-leerlingen doet. Mej. Bosnia gaf nog in overweging de uitwisseling van oud-leerlingen naar andere provincies te bevorderen. De voorzitter had tegen dit alles niets, doch dit moest langzaam groeien. Mej. Bosma sprak nog de wensch uit, dat een volgend maal het bestuur vertegen- woordigd zal zijn op het landbouwhuishoud- congres. De voorzitter zegde dit toe en sloot hierop de vergadering, met een opwekking om's middags de lezing bij te wonen. DIEFSTAL VAN BRANDKASTEN. Zes jaar gevangtnisstraf ge'eischl. Een getuige verdacht van nteineed De Utrechtsche rechthank behandelde Dinsdag de in 1927 geploegde diefstallen van twee brandkasten, die resp. in de maanden Mei en Juni van dat jaar wer den ontvreemd uit de stations Oudewa- ter en Harmelen. De verdachte, een veertigjarige zwer- ver, ontkende, iets met beide zaken te maken te bebben. Hij zei, zich van het geval niets te kerinr.eren. Nadat verschillende getuigen waren gehoord, werd een als medeplichtige verdachte ondervraagd; deze weigerde den eed af te leggen. Op een vraag van den president, mr. Van Wageningen, waarom hij dit niet wilde doen, ant- woordde de man, dat hij „niet bij zijn positieven was" en zich ziek voelde. De officier verzocht daarop, proces-verbaal op te maken tot het instellen van een nieuwe vervolging. Op het moment, dat deze getuige zich omdraaide om naar zjin plaats terug te gaan, zakte bii mean wiiim" uii.4u. el-. ..we

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6