De Pachtkwestie. Bi BnwewSand Onze KoBonien. en moest door veldwachters de zaal uit- gedragen worden. De volgende getuige was een chauf feur, die de brandkasten had vervoerd. Hij had van de opbrengst, die 1104 be- droeff, f 300 ontvangcn. Vervolgens wercl het meisje van ver- dachte gehoord, een Belgische. Ver- dachte verzocht met aandrang, zijn meisje niet onder eede te willen hooren, omdat hij vreesde, dat zij een memeed zou afleggen. De president hermnerde getuige a an de vroeger door haarj3 legde verklaringen, waarbij zij n^e.. deelde, in den auto te hebben ge^acht, tot de manner de kast haddei Sjouwd en in gel a den. w<£ gens haar oude verklaringen den naar Rotterdam. Getuige verklaard: thans, da11 z« strekt niet in Rotterdam was geweest. 7ii zou dit maar hebben gezegd om ij Z1] zou an verhaai van den chauf- personen en voor de overheid, voor de Kerk en voor de volkeren der wereld en besloot met een algemeen dankgebed. Hiermede was de gewone kerkdienst aigeloopen en de ko- ningin werd uitgenoodigd de gedenkramen te onthullen. Terwijl alle aanwezigen zich van hun ze- tel verhieven begaf H. M. zich naar de ra- men. Bijgestaan door de heeren E. Helldring en Gottfried H. Crone trok zij het gordijn, dat het door het Amsterdamsche Comite ge- schonken raam verborg, terzijde. Daarna verrichte zij de zelfde handeling bij het twee- de, nog slechts gedeeltelijk uitgevoerde raam, thans bijgestaan door Generaal Sir Robert Wigham als vertegenwoordiger van het Royal Warwickshire Regiment en door ge- neraaTmajoor Sir Percival Wilkinson als vertegenwoordiger van de Northumberland Fusilliers. Het voornaamste raam stelt voor de innige verwantschap tusschen de Repu- bliek der Nederlanden en het Vereenigd Ko Buitengewone vergadering van de H. M. v. L. Zooals wij gister in een deel der oplaag reeds mededeelden, heeft de H. M. v. L. gister in Krasnapolsky te Amsterdam een buiten gewone vergadering gewijd aan het pacht- vraagstuk. De Tel. geeft daarvan het volgende ver- slag heeren Mansholt en Kakebeeke, inspecteurs van den Landbouw. Allereerst sprak de heer A. van Wijnen uit Gouda, voorzitter van den Bond van Kaas- producenten en wel in de plaats van den heer K. de Boer Cz., uit Assendelft, die door ziekte verhinderd was. De spreker zeide hier klaarde spr. niet tegen het wetsontwerp te zijn, indien er echter maar niet verder ge. gaan wordt dan nu voorgesteld wordt. Het wetsontwerp achtte spreker een niet onverdienstelijke poging om iets ten goede te bereiken. STOOMTRAM EN AUTOBUS. Vullen elkanders dUnsten aan. De directie der Geldersche Tramweg- maatschappij heeft besloten met den a.s. Zo- merdienst naast den bestaanden tramdienst een volledigen uurdienst met autobussen te onderhouden op het traject Gendringen De vergadering werd bijgewoond door de Doetinchem—DierenAmhem. i— i doel zijn twaalf De Dion Bouton- bussen aangekocht, elk plaats biedend aan 32 personen. l zijn persoonlijke meening over het pacht- ninkrijk in het tijdperk van den komng-stad- te zuiien geven. Hij betreurde het, feur°hebben gehoord. De president wees houder Wfflem III en zijn £emalin kMingin alleg wat met" de pacht samenhangt .Tun den eed en vroeg Maria (16881702). Het bevat met poitret 1 vaarwatpr is cehracht. De nach haar on den ernst van den eed en vroeg getuige^ welke van haar beide verklarln- geGetufie7,aMaintenant ie dis la v6rit6!" De officier van justitie, mr. Oosting, maakte getuige er op attent, dat zij in iede^geval efn meineed heeft afgelegd, hetzii vroeger, hetzij tlians. Getuige fei, de destijds door haar on der eede afgelegde verklaring, die onderteekend heeft, niet te hebben grepen. Waarom was dip met in Frnnsoh gesteld De officier verzocht proces-verbaal op te maken en getuige wegens meineed in verzekerde bewaring te stellen Dit pro ces-verbaal werd opgemaakt. Mr Oosting, requisitoir nemend, acht te de diefstallen door de getuigenverkla- ringen bewezen en eischte een gevange nisstraf van zes jaar, met aftrek van preventief. De verdediger, mr. Geldrop Meddens, Maria (16881702) ten en heraldische figuren vier tafreelen uit beider leven. Een tweede raam is in uitvoering. Dit be vat slechts een enkel wapen. De ramen zijn ontworpen en op glas ge- schilderd door den heer F. H. Abbing Jr. Zij zijn technisch uitgevoerd bij den heer Bogtman te Haarlem. De plechtigheid van de onthulling werd politiek vaarwater is gebracht. De pachter is tegenwoordig in nood. Actueel is dus wel het vraagstuk van de pacht, doch dat dient alleen zakelijk behandeld te worden en hier moet alzoo onder de oogen gezien worden wat het best voor onze landbouwers, spe- ciaal voor de huurboeren is. Pachters, die in moeilijkheden verkeeren, kunnen niet van Rijkswege geholpen worden. Voor de arbei- ders is er de werkverschaffing, doch voor de gevolgd door het zingen van „Fight the goed jluur50eren js er n|€ts. De verpachter heeft fight", door een kwartet, bestaanae^uit de wgl nje). nioeilijkst in den strijd om dames Di Moorlag, sopraan en Bertha Al- ten, alt en de heeren Jan Rahusen, tenor en Duys, bas, waarna de Lord-Bishop van Ful- ham den kansfl betrad tot het uitspreken van de wijdingsrede. Aan het slot van zijn rede sprak hij den zegen over de aanwezigen uit. Terwijl alien zich van hun zetel verhie ven, werd gemeenschappelijk het Wilhelmus aangeheven, waarvan twee coupletten gezon- -1 gen werden, evenals daarna van het „God Icon zich niet begrijpen, dat de officier save the King". Hiermede was de geheele hier gerust heeft kunnen verklaren, dat hij het wettig en overtuigend bewijs ge- leverd achtte. Wanneer ooit het bewijs niet is geleverd, dan toch zeker hier. Hij verzocht heropening van instructie en terugwijzing der zaak naar den rechter van instructie. Dit verzoek werd door de rechtbank afgewezen. Uitspraak 10 Dec. DE MOORD TE AMSTELVEEN. Hooger beroep aangeteekend Naar vernomen wordt hebben J. P. juwma en D. van Pietersom hooger ieroep aangeteekend tegen het vonnis van de Vijfde Kamer der Amsterdam sche Rechtbank, waarbij zij d.d. 21 No vember J.l. ieder tot levenslange gevan- genlsstraf veroordeeld werden, wegens moord en diefstal. Zooab bekend is, hebben zij op 16 Mei 1.1., ten huize van den iandbouwer J. A. Hoogeveen te Am sterdam, de 66-jarige weduwe J. Gere- kinkWesseling vermoord en eigenden zij zich toen een bankbiljet van 60 en een gouden horloge toe. ONTHULLING GEDENKRAMEN DOOR DE KONINGIN. In de Engelsche Christ Church te Amsterdam. Onder zeer groote belangstelling vond he den in de Engelsche Christ Church aan den Groenburgwal de onthulling door de konin- gin plaats van de gedenkramen, aangeboden door twee Engelsche regimenten en door een comite van bekende „Amsterdammers". Evenals van „The Buffs", het Britsche re giment, dat verleden jaar aan de Christ Church te Amsterdam een fraaie vlag aan- bood, neemt 00k in de geschiedenis van beide bovenbedoelde regimenten, n.l. het Royal Warwickshire Regiment en de Northumber land Fusiliers in Nederland een belangrijke plaats in. Beide regimenten hebben geduren- de den tachtigjarigen oorlog langen tijd in Holland vertoefd en tegen Spanje gestreden, terwijl het Royal Warwickshire Regiment in 1675 weer onder Prins Willem III aan het beleg van Maastricht deelnam en met den stadhouder naar Engeland terugkeerde om zijn kroning tot koning bij te wcnen. De plechtigheid van gistermorgen werd bijgewoond door deputaties van beide regi menten, leden van het Amsterdamsch: comi te, en vele leden der Engelsche kolonie te Amsterdam Speciaal om de beide ramen in te wijden was de Lord-Bishop van Fulham uit Enge land aangekomen. Voorts waren uit Den Haag gekomen de Britsche gezant Sir Odo Russell en de Brit sche militaire attache, en de Gazant van de Unie van Zuid-Afrika De Villiers. Van de aanwezige Ned.rlandsche autoriteiten noe- men we nog den commissaris der koningin in Noord-Holland Jhr. mr. dr. A. Roell en vice-admiraal Quant. Ook de ontwerper der beide gedenkramen de schilder F. H. Abbing Jr. was aanwezig. Te kwart voor twaalf waren alle aanwe zigen gezeten en werd de dienst geopend door den chaplain van de Christ Church, re verend W. W. Lucas. Vervolgens zong mei. Di Moorlag .en aria uit Jephta van hfandel Het was inmiddels half een geworden, het uur waarop de koningin zou arriveeren. On der algemeene stilte rezen de aanwezigen op, toen H. M. het kerkgebouw betrad, ver- gezeld door eenige leden van haar gevolg en begeleid door burgemeester De Vlugt. Hare Majesteit was bij den ingang verwelkomd door den Britsche gezant, die de koningin door de rijen der aanwezigen naar haar plaats geleiade. De dienst onder leiding van reverend Lu cas, nam daarop een aanvang. Hij bestond uit een inleidend woord van den chaplain, die de aanwezigen verzocht te willen instem- men met een gemeenschappelijke belijdenis en vergiffenis van zonden. Knielend sprak de chaplain daarna het „Our Father which art in heaven" uit. Door Di Moorlag werd daarna gezongen de hymne „A11 people that on earth do dwell", dat door ae aanwezigen staande werd aangehoord. Reverend Lucas las ver volgens een ceded voor voor de vorstelijke ceremonie der onthulling en inwijding ten einde en de koningin met haar gevolg verliet het kerkgebouw om zich onmiddellijk weer naar het station te begeven en naar Den Haag te vertrekken. Begrijpelijkerwijze bestond er buiten de kerk groote belangstelling van het publiek voor de aankomst en het vertrek van de ko ningin en van de andere genoodigden. De Britsche officieren en de heeren van het Am sterdamsche Comite begaven zich van den Groenburgwal naar de ambtswoning van den burgemeester De Vlugt, waar hun een lunch werd aangeboden. Hedtnavond zullen zij als gasten aanzit- ten aan een diner in het Koninklijk Paleis op den Dam. DE OPGRAVINGEN TE UTRECHT. Langzamerhand wordt het Domplein te Utrecht aan alle kanten opengelegd; thans is ook het gedeelte bij de woonhuizen naast den ingang van den toren aan de beurt gekomen, omdat vermoed wordt, dat daar de zuidelijke fundeeringsmuur van de H. Kruiskapel zal worden aangetroffen. Laat in den middag van gisteren was men hierin nog niet ge- slaagd, maar wel vond men een nieuw stee- nen graf, dat evenals de vorige, in de rich- ting oost-west is gelegen. het bestaan. Maar is er nu bij hem voor den pachter lets te halen of kan de huurboer het iets beter krijgen ten koste van den verpach ter? Spr. gelooft het eigenlijk niet. Spr. conclu- deert, dat, wat de wetgever ook zal willen, de verpachter baas in eigen huis wil biij- ven en daarnaar zijn houding zal bepalen. Er is een overcompleet in den landbouw en daardoor scherpe concurrentie. Het ingedien- de wetsontwerp zal niet heel veel heil bren- gen, meent spreker. Het beste oordeelde de heer Van Wijnen het, dat wij weer een mi nister van Landbouw krijgen, die alle vraag- stukken in hun vollen omvang goed kan over- zien en o.a. de aandacht het eerst in het bij- zonder zal hebben te besteden aan de emi- gratie, welke een oplossing geacht kan wor den om een einde te maken aan de moorden- de concurrentie. De pacht te hoog. De heer H. S. van Houten, secretaris van den Bond van Landpachters, te Assen, zeide, dat de toestand op pachtgebied onhoudbaar is geworden. De pacht dient vastgesteld te worden naar de gebruikswaarde van den grond. Dank zij den ingedienden wetsont- werpen daagt er nu een betere toekomst voor de pachters. Wij zijn dus dankbaar, hoewel niet voldaan. De weg is geopend om de erg- ste misstanden weg te nemen. Pachtcommis- sies met wettelijke bevoegdheid dienen er ze ker te komen. Haar arbeid kan uitgebouwd worden. De verpachters en de pachters, de meest belanghebbenden, dienen er in de eer- ste plaats in vertegenwoordigd te worden. Wat de regeling van de pacht zelve be- treft, het continuatierecht moet, zeide spre ker,, zeer duidelijk wettelijk omschreven wor den. Het moet de hoeksteen worden van het geheele gebouw, dat de rechten der pach ters bevat. De geheele wettelijke regeling dient den huurboeren een bestaanszekerheid te verschaffen. Vandaar dat het continuatie recht niet al te zeer beperkt moet worden. De pacht zal alleen dan niet verlengd mogen worden, wanneer de pachter nalatig is of de DOOR EEN DRIJFRIEM GEGREPEN. De nachtopzichter van de aardappelmeel- fabriek „De Centrale" te Coevorden, de heer F. van der Heyden, is door een drijfriem ge- grepen en tegen den rnuur geslingerd. Met een ingedrukte borstkas, een gebroken arm, eenige gebroken ribben en een verlamming van de linkerzijde is de patient naar het Zie- kenhuis gebracht. Zijn toestand is zeer beden- kelijk. DE DIJK VAN DEN WILLEM ANNA POLDER. De hoofdingenieur van den provincialen waterstaat in Zeeland heeft verklaard dat er geen aanleiding meer is voor eenige ongerust- heid inzake den toestand van den zeedijk van den Willem Anna polder. DE MOORD AAN HET BEZUIDEN- HOUT IN DEN HAAG. Naar de Haagsche Crt. vemam, is K. v. d. M., verdacht van moord op mevr. Odem aan den Bezuidenhoutschenweg, door de psychia ters volkomen toerekenbaar verklaard. De instructie in deze zaak is thans zoover gevorderd, dat eerstdaags de dagvaarding zal kunnen worden uitgebracht. De behande- ling voor de rechtbank kan nog dit jaar en wel eind December verwacht worden. MACHINIST GEDOOD. Gisterenavond is de 59-jarige machinist van een op het IJ varende stoomboot tus schen de machine geraakt en zoo zwaar ge- wond, dat de man kort daarna in het Binnen- verpachter zijn grond verkoopen wil, zelf gasth'uis te Amsterdam is overleden. Hoe de gaat exploiteeren of zijn bezit aan zijn ongelukkige door de machine gegrepen kon worden, is nog niet bekend. Daarnaar wordt thans te Arnhem, waarheen de boot op weg was, een onderzoek ingesteld. De machinist was alleen in de machinekamer, het ongeluk werd ontdekt toen de kapitein de telegraaf op „achteruit" zette, welk bevel niet werd op- gevolgd. EEN GEMEENE AANRANDING. Een dezer dagen heeft onder de gemeente Leur een laffe aanval plaats gehad op een 14-jarig meisje, wonende te Breda. Zij vroeg een man d'en weg naar Rokkamp on der Prinsenhage en werd door dezen man, die haar een eindweegs begeleidde, op een stil gedeelte van den weg plotseling met oneer- bare bedoelingen aangerand. Hij belette haar om hulp te roepen. Het meisje slaagde er in om los te komen, doch r.iet dan nadat zij enkele verwondingen had opgeloopen. Enkele tanden waren haar uit den mond geslagen. De dader, de 22-jarige Iandbouwer A. T. uit Beek, is, gelijk wij in een deel van ons vorig nummer van gister mededeelden, door de marechaussee aangehouden. Hij heeft be kend. EEN DUBBELE BEGRAFENIS Jhr. mr. en mevrouw Van Styrumr— Van Heyst tegeliik begraven, Gistermorgen zijn te Haarlem jhr. mr. F W. van Styrum en zijn echtgcnoote vrouwe A. van Heyst, die beiden in den nacht van Zaterdag op Zondag zijn overleden, begra- ven. Toen de stoet om half twaalf van het sterf- huis aan de Nieuwe Gracht vertrok, voegden zich achter de twee lijkwagens naast de fa- milie deputaties van de rechtbank. Mede sloot zich aan een deputatie uit het college van de regenten over de gevangenissen van Haarlem, alsmede van den Raad van Beroep. Eenige eenvoudige bloemstukken waren aan den wagen gehecfct. Op het kerkhof bevonden zich o.a. de com missaris der koningin in de prov. Noord- Holland, de Eerste Kamerleden Heerkens Thyssen en Smeer?e, de burgemeesters en de secretarissen van Haarlem en Bloemendaal Volgens den wensch van jhr. mr. Van Sty- rum werd alleen door de familie aan het graf gesproken. Een zwager van den over- ledene, mr. J. H. van Heyst wijdde eenige woorden aan de dierbare overledenen. Daar na sprak de oudste zoon, die allereerst dank bracht aan Hem, die zijn beide ouders tege- lijk van deze wereld had weggenomen en in de tweede plaats aan zijn ouders zelf, die hem zoo'n goede opvoeding hadden gegeven. Ver der dankte hij alien voor de bejponde belapg- stelling. naaste familie wil verhuren. Wat naaste fa milie is, dient duidelijk omschreven te wor den. Bij alle geschillen moeten de pacht-conr missies gehoord worden. Remissie-recht. Ten slotte is er nog het remissierecht, neer- komende op wijziging van de pacht, wan neer door buitengewone omstandigheden dc grondexploitatie tegengevallen en de op brengst dus veel te laag is geweest. Spr. kon zich hiermede ten voile vereenigen. Hij achtte de wetsontwerpen wel een stap in de goede richting, wann.er dus de pachtcommissies samengesteld worden uit de belanghebben den, een cmvangrijke taak en bevoegdheden krijgen en het continuatierecht onbeperkt worde, behoudens dan de gemelde gevallen, waarin, wat den tijdsduur betreft, speciale bepalingen gemaakt moeten worden In het algemeen zal een wettelijke regeling den pachter gelegenheid moeten geven, dat zijn arbeid met brood beloond wordt. Oordeel van Prof. G. Minderhoud. De Wageningsche hoogleeraar G. Minder houd zeide, dat ons pachtstelsel nog niet zoo slecht is of bij onoordeelkundige overheids- bemoeiing kan er veel bedorven worden. De pacht is hoog, wordt er steeds gezegd. Maar is zij algemeen te hoog in ons land? Zeer hooge pachten zijn regel in Nederland Zij zijn over het algemeen niet onevenredig hoog in verhouding met hetgeen op de publieke markt voor andere zaken bedongen wordt en ook niet hooger dan er opgebracht moet war den door degenen, die in de laatste tien jaren grond kochten. Worden er wettelijke rege- lingen voor de pacht gemaakt, dan dient de beoordeeling te geschieden van hoeve tot hoeve en niet streeksgewijze. Spreker geloof de nog, dat wanneer de pachtprijzen op la ger niveau gebracht worden, men het gevaar krijgt van „stoppen" van het geven van dou ceurs als in den distributietijd, het z.g.n. sleutelgeld. Spr. is tegen de vaststelling van de pachtsom van overheidswege, waardoor de grondprijzen gedrukt zullen worden en eveneens tegen het continuatierecht. Van het laatste is waarschijnlijk het gevolg, dat bona1 fide verpachters hun grond gaan verkoopen, waardoor meer boeren gedupeerd dan gebaat zullen worden. Het continuatierecht zal mis schien slappe boeren kweeken! Spr. is er voor den „zittende pachter" bij opzegging van het contract een tegemoetkoming te geven. Geen continuatierecht dus, doch vergoeding dan bij niet verlenging van de pacht. Dit zou bij amendement in de wet gebracht kunnen wor den. Wat het remissierecht betreft, komt het tot stand, dan zullen er vele processen komen waarbij hoofdzakelijk het meest misschien de advocaten gebaat zullen zijn. Behoudens zijn speciale opmerkingen ver- DE STRAFBARE BEHULPZAAMHEID. Een soldaat uit Bovenkarspel moest opko- men te 'sHertogenbosch en werd door een vriend, een burger, afgehaald. Daar de mili taire lasten nogal zwaar waren, droeg de burger ook wat. Dat verbiedt de wet en een Eolitie-agent maakte procesverbaal op wegens et dragen van militaire uitrusting. De burger moest deze week voor het kan- tongerecht in den Bosch komen en werd bij verstek veroordeeld tot 1 boete. De Bovenkarspelsche soldaat, wiens getuige- nis men al op papier had, moest ook persoon- lijk komen en kreeg zijn declaratie ad 20.10 vergoed. B. TH. DE WOLF OVERLEDEN. Gistermiddag is in de ouderdom van 56 jaar overleden de heer B. Th. de Wolf, die jarenlang propagandist voor de R.K Staats partij is geweest. Ds heer de Wolf heeft in de jaren 1920 en 21 als lid deel uitgemaakt van den Amsterdamschen gemeenteraad. Ver der was hij tot 1 Maart 1928 de keurder van films, eerst voor de R.K. vereeniging „Voor Eer en Deugd" en daarna voor de vereeni ging van Noord-Brabantsche en Limburg- sche gemeenten voor gemeenschappelijke filmkeuring. Toen de bioscoopwet in werking trad werd hij van deze taak ontheven. Nadien trad hij weinig in het openbaar leven op den voor- grond. LIJK GEVONDEN. Gistermiddag waren eenige personen in het Aarleschebroek onder Helmond aan het vogeltjes vragen. Toen een der mannen langs een sloot liep zag hij daar het lijk liggen van den ongeveer 60-jarigen J. O., die Zondag j.l. zijn woning had verlaten en van wien men sedert niets meer gehoord had. In de derde plaats zou, mochten de bezwaron tegen de invoering van nikke len munt overwegend blijken te ziju, in- voering van rijksdaalders en guldens van hooger zilvergehalte, doch van klei- neren omvang en geringer gewicht, aan- beveling verdienen. De vervanging van zilveren door nik* kelen munt komt ons in het algemeen wenschelijk voor. Aan de uitvoering van eventueel nieuw in te voeren geldstukken zou de uiterste zorg moeten worden besteed, zoodat het publiek niet slechts een han- diger, maar ook een mooier geldstuk zou kunnen ontvangen. DOOR EEN AUTOBUS OVERREDEN EN GEDOOD. Door een autobus overreden en ge dood. Dinsdagavond is op den Rijkstraatweg on der Hazerswoude de wielrijder H. Munnik uit Zoeterwoude gegrepen door een auto bus van den dienst Leiden-Boskoop. De man, geraakte bekneld tusschen zijn rijwiel en de bus, bekwam een schedelbreuk en een ge> broken arm, en overleed spoedig daarna. v VERKEERSONGEVALLEN. Na een botsing te water gereden. Een gevaar voor den weg. Toen gister op den Straatweg tusschen d« Hakkelaarsbrug te Naarden een auto een vooruitrijdende wagen wilde passeeren, ont- stond een botsing, waardoor de aangereden wagen te water reed. De aanrijdende wagen reed, zonder naar de inzittenden van den t» water gereden auto om te zien, door. Hij werd, zooals wij reeds meldden in een deel van onze vorige oplaag, achterop gereden door een anderen auto, welks berijder hef nummer opnam. Deze derde automobilist keerde toen naar de plaats van het ongeval terug. De vier inzittenden, de heer A. v. d. Plas en eenige andere personen uit Bams- veld, waren intusschen weer op het drogt gekomen. De eigenaar van den aanrijdenden auto, de garagehouder F. H. te Amersfoort, is opgespoord. Auto omgeslagen. Twee ernstig gewonden. Gisterochtend reed een bestelwagen van een Rotterdamsche firma tusschen Muiden en de Hakkelaarsbrng. Toen de chauffeur voor een hetn tegemoet rijdenden auto moest uit- wijken, haalde hij te ver uit, waardoor de auto omsloeg. Van de zes inzittenden werden twee personen vrij ernstig gewond, e£n aan het hoofd, terwijl de tweede een armbreuk bekwam. Zij zijn naar Amsterdam ver voerd. (Reeds in'een deel der vorige oplaag ge- plaatst). Kind overeden en gedood. In de Warmoesstraat gleed gistermiddag een 12-jarig meisje, dat een jongetje van 2 jaar aan de hand had, uit en viel, waardooi het kleine kind op den rijweg terecht kwam en gegrepen werd door 'n auto, 't Kind kwam onder de wielen en werd dood opgenomen. EEN GESTOLEN AUTO. Bij den eigenaar van een autoreparatie inrichting, den heer van Hoek te Atsen. ver voegde zich een heer, die een mooien Buick reed. Hij gaf voor geen geld en geen benzine meer te hebben en wilde daarom den auto ver koopen. Daar dit den heer Hoek verdacht voorkwam, werd de politie gewaarschuwd Deze wist spoedig te ontdekken, dat de heer, een zekere S., den nieuwen Buick te Antwer- pen gestolen had bij het station. DE NIKKELEN MUNT EN KLEINER BANKPAPIER. De meening van de Ned. Maat schappij voor Nijv. en Handel. In antwoord op de vragen door de Commissie-Vissering inzake Nikkelen Munt heeft het Hoofdbestuur der Ned. Maatschappij voor Nijv. en Handel hare meening aan die commissie kenbaar gemaakt. Wij ontleenen er het volgende aan: Degenen, die een groot aantal betalin- gen hebben te doen, waarbij het gaat om fracties van 10, ondervinden den last van omvang en gewicht van rijks daalders en guldens. Dit bezwaar kan worden ondervangen door het invoeren van een gemakkelijk hanteerbaar en lichter beta.almiddel, als hoedanig in de eerste plaats in aanmer- king zouden komen bankbiljetten van kleiner coupure, die zouden kunnen die nen ter vervanging van de in te trekken zilverbons, die in het econimsch verkeer een behoefte zijn gaan vervullen en dien- eengevolge niet gaarne gemist worden. In de tweede plaats zou o.i. aanbeve ling verdienen onze zilveren munten te vervangen door nikkelen munten, han diger van model en lichter van gewicht wanneer uit technisch oogpunt hiertegen geen bezwaren bestaan. In het bijzonder zou moeten volstaan, dat voldoende waarborgen aanwezig zijn tegen ver valsching van deze muntstukken. Door middel van op nikkel gelijkende allia ges of door vernikkeling van andere al liages zou waarschijnlijk vervalsching gemakkelijker zijn dan bij zilveren munt. De besparing, voortvloeiend uit het gebruik van een minder kostbaar ruil middel, bevat een bijkomend arc tment ten voordeele vap nikkelen munt. BRAND. In een pann en fabriek. Hedenmiddag omstreeks half drie brak brand uit in de dakpannenfabriek der firma Schouwenberg, gelegen nabij het station te Swalmen. Een der groote drooginrichtingen jrandde totaal uit, terwijl het dak van de pan- nenbakkerij eveneens door het vuur verwoest werd. De machinekamer en het belendende woonhuis kon behouden worden. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. KORTE BERICHTEN. Mr. K. Jansma, secretaris van den Zuiderzeeraad, heeft te Parijs in de Soci6te de Geographic een voordracht gehouden over de droogmaking van de Zuiderzee. Ze werd door onzen gezant, jhr. Loudon, bijge woond. Toen Maandagavond de 69-jarige ar- beider Van Hees te Bergen op Zoom van zijn werk huiswaarts keerde, is hij, vermoede- lij-k tengevolge van de duisternis, in het ri- viertje De Zoom geraakt en verdronken. De Philipsfabrieken te Eindhoven zijn ister bezocht door den Poolschen gezant te )en Haag en Maandag kwam de gezant van Venezuela een kijkje nemen Gistermorgen is een 15-jarige jongen, werkzaam in een betonput te Sluiskil, bij Terneuzen onder een bak met beton geraakt door het breken van een staaidraad. Met in gedrukte borstkas is de jongen dood opge nomen. Door onbekende oorzaak is gistermor gen brand uitgebroken in de auto-garage van den heer Kamstra te Harlingen. Van de vijf daarin gestalde auto's zijn er vier ern stig beschadigd. Het vuur was spoedig ge- bluscht. EEN DOODVONNIS. De Landraad te Bagan Si Api heeft den moordenaar van den heer Hengst ter dood veroordeeld. De veroordeelde teekende appel aan. SABOTAGE. Op de onderneming Dolokilir is een geval van sabotage voorgekomen. Over een af- stand van 500 meter zijn de telefoonpalen omgekapt en de draden losgerukt. Met die draden zijn daarna de wissels van de rail- baan vastgebonden. Het ingestelde onderzoek heeft nog geen resultaat opgeleverd. Ver moed wordt dat inlandsch personeel dat ont- slagen was, uit wraak gehandeld heeft. Een belooning is uitgeloofd voor het opsporec van de aaders. NA DEN AAN SLAG OP CURACAO. De commissie-Hoorweg. Op 21 November zijn de heeren Hoorweg, Bennewitz en Rieken per s.s. „Cqjnssen' naar Nederland teruggekeerd. PROF. DR. A. VAN GIJN IN DE WEST. Ten gouvernementshuize te Paramaribo lo- geerde begin November voor enkele dagen prof. mr. A. van Gijn, minister van Staat, oud-minister van financien en oud-lid der Tweede Kamer, die met zijne echtgenoote n vacantiereis maakt door West;Indie. zi] be- het in VJ.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7