DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Oe ontriiiming van bet Upland, Hat Russisdi-Oninsesch conflict, Oe strijd in Mandsjeerije. Rusland aanvaardt een Chlneesch vooistel om den usegeren toestanc ie herstellen. Uit het Pariement Has iters iasi si DH nammet besfaaf ait 3 blades. Honderd een en dertigste Jaargang 1929 vi vooruitbetalin- per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertenticpr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte.l Abonncmcnisprijs franco s y Boek- en Handelsdr. t.Ii. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9f Tel. Administr. No. 3. Rcdactic No. 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Postgiro 37960 29 NOVEMBER ^DeiTHaagT^Nov. 1920. De luidsnrekers waren heden alweer uit de Tweede Kamer verdwenen. Het was gister .whhfPpn nroef geweest en vandaag waren ze als we goed gehoord hebben, te Utrecht Maar, werd ons verzekerd, ze komen toSVdanUl er niet alleen op het Spr«k- crpstoelte een microfoon worden geplaatst, maar ook voor den stoel des Voorzitters en een op de ministerstafel. Laten we dus ho- pen dat we ons gister niet met een doode inusch hebben verblijd! Eerst om twee uur begon heden de verga- dering in verband met een langdurige afdee- jingsvergadering in den voormiddag. Hard opgeschoten is men dus niet, ook omdat de vergadering niet te lang kon duren vanwege de uitgeschreven avondvergadering. De Ka mer is dus blijven steken in een breed opgezet debat over den landbouw. Alvorens daarover de algemeene beschou- wingen werden geopend, heeft de minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Ruys de Beerenbrouck, geantwoord op de opmerkin- gen van verscheidene sprekers van gister over de aideeling Werkverschaffing. Hij ver- zekerde daarbij, dat hij de politiek van zijn voorganger zal blijven volgen, ook omdat dit vroeger zijn eigen politiek is geweest. Het denkbeeld om bij de aanbesteding van groote werken aan de aannemers de verplichting op te leggen om een zeker percentage der be- Doodigde werkkrachten te recruteeren uit de werkeloozen, heeft wel aantrekkelijkheid, maar in de eerste plaats zou het vrije bedrijf daardoor benadeeld worden, in de tweede plaats moet men niet uit het oog verliezen, dat juist in den wintertijd, als de werkeloos- heid het grootst is, groote werken doorgaans stop moeten worden gezet, en eindelijk be- denke men wel, dat er heel wat werkeloozen zijn, juist in de steden, die niet geschikt zou- den zijn om bij groote werken aangenomen te worden. Maar de minister wees er ook op, dat de werkeloozen zelf ook naar werk moe ten zoeken en dat als er b.v. in Belgie be- hoefte is aan arbeidskrachten, zij goed zullen doen zich daarvoor werk aan te melden. Aan den heer Van den Tempel, die de vrees had uitgesproken, dat bij toenemende werkeloosheid de Regeering in haar hulp te- kort zou schieten, verzekerde de Minister, dat indien het noodig mocht blijken, de Regee- wng niet zal aarzelen nieuwe credieten aan te vragen. Binnenlandsche kolonisatie van werkeloozen bij land- en tuinbouw weigerde de minister te bevorderen. Daarna is de Kamer aangevangen met de bespreking van de afdeeling Landbouw. Meer dan een dozijn sprekers had zich daar voor opgegeven, en er zijn nog ettelijke bij- gekomen, zoodat er niet aan te denken viel, dat de minister nog heden aan het woord zou komen. De grondtoon van nagenoeg alle redevoeringen was, dat de landbouw in noodlijdenden toestand verkeert. Een stads- mensch zal dat, wanneer hij niet bij den handel in onze landbouwproducten betrokken is, niet zoo gauw merken. Er worden voor wat te koop wordt geboden behoorlijke prij zen gevraagd en betaald, de oogst van land- en tuinbouwproducten, niet in de laat- ste plaats van het fruit, is boven verwach- ting, maar wanneer men de agrariers in de Tweede Kamer hoort, dan verneemt men slechts jammerklachten, waarvan de voor naamste hier op neer komt: de productie is wel goed, maar de kosten er van worden niet gedekt door de prijzen, welke men er voor kan maken. En dus wordt er met verlies ge- werkt. Nu wil men eenerzijds, dat de re geering zal zorgen, dat de prijzen van ver koop wordt opgedreven door protectionist! sche maatregelen, onderhandelingstarieven de heer Fleskens (R. K.) maakte zich o.a. tot tolk daarvan anderzijds vraagt men meer directe steun door premie-uitkeering aan exportproducten, b.v. suiker de heer Van den Heuvel (A. R.) kwam daarop weer terug maar er is nog een derde groep, waarvan onder meer de katholieke leden Van Voorst en Ament de woordvoerders waren, die wil, dat de steun van overheidswege ge- schieden zal door ruimer voorlichting, dus betere organisatie van den inlichtingsdienst, beter lager landbouwonderwijs, zorg voor de uiibreiding van den cultuurgrond enz. Wij komen morgen, als minister Ruys aan het woord is geweest, op dit debat terug. Met het oog op de avondvergadering zijn we heengegaan voor het laatste woord van den middag was gezegd. DE POLITIEKE SPANNING IN POLEN. De 5d: December naderi; (le vccr-geschicdenis van het ge- beurde cp den 31sten October; wat zal ons de volgende week brengen? Den 5den December moet het Sejm weer fiijcenkomen. Dit simpele regelije bevat heel veel poli tiek nieuws. Immers, het herinnert ons aan den 31sten October, ioen het Sejm ook bijeen zou komen, maar toen verdaagd werd. Die verdaging was het gevolg van een lange geschiedenis. Het was den 13den Mei 1926, dat Piisoedski de eerste staatsgreep deed, met behulp van de boerenpartijen. Deze beschouwden Piisoedski als den toekomsti- gen leider van het linksche blok. Hoe vergiste men zich! Qu4er het Russi- sche bewind had Piisoedski weliswaar steeds tegen de aristocratie gestreden, doch hij deed dit slechts, omdat zij het centralisme in Rusland vertegenwoordigde. Om nu dat centralisme te kunnen vernietigen, was hem de hulp der socialisten welkom. Toen dat echter eenmaal gebeurd was, had hij die hulp niet meer noodig enPiisoedski neigde over naar den aristocratischen kantEen wet van hem tot herziening der grondverdeeling zou hem daartoe helpen. Deze wet stelde een bepaalde volgorde vast, waarin het grond- bezit zou worden verkaveld. Daar wonnen de aristocraten bij. Maar tegelijk trokken de linksche partijen zich van Piisoedski terug, echter ook nog om andere redenen. De industrieelen, die den maarschalk een lang bewind voorspelden, trachtten hem voor zich te winnen: zij hoopten op protecti- onistische politiek, op een ruimer afzetgebied voor hun producten, en vooral op verlaging of laag houden der arbeidsloonen. Van de officieren bleef een groot deel den maar schalk trouw, een ander deel verliet hem. Toen begon echter pas de ellende. Er wer den malversaties ontdekt, waarbij verschil- lende ministers betrokken waren, en 618 mil- lioen zloty „verdwenen" in de zakken der mi nisters. Daar moet een oplossing komen in deze duistere zaak. Men drong aan, die kwestie in het Sejm- te bespreken, wat op 31 Oct. j.l. gebeuren zou. Maar, of Piisoedski bang was, of dat hij een schandaal wenschte te voorko- men, een feit is, dat Piisoedski de zitting plotseling verdaagde. Zij werd uitgesteld tot 5 December e. k. Die dag nadert. Wat zal hij brengen? Meer en meer wint de meening veld, dat op dien dag de president van de republiek het parlement zal ontbinden, zonder daarbij ech ter een datum voor nieuwe verkiezingen te bepalen. Daar de constitutie echter bepaalt, dat bij een ontbinding van het Sejm gelijktijdig nieu we verkiezingen moeten worden uitgeschre ven, zal het Sejm een dergelijk ontbindings- besluit als onwettig beschouwen, en het dan ook niet erkennen. Het zal zich als „wettig beschouwen, en trachten een „wettigen" pre sident te benoemen. De regeering-Pilsoedski zal haar positie trachten te handhaven met behulp van de mi- litairen het parlement zal de zijne track ten te verdedigen met behulp van de alge^ meene staking, waaraan niet alleen de werk- lieden, maar ook de boeren zullen deelnemen. Ook de nationaal-democraten en klerikalen van Korfanty zijn van de burgerlijke partijen tegen Piisoedski. De nationale minderheden zullen zich in het algemeene conflict waar- schijnlijk niet onbetuigd laten. Met de ontbinding van het parlement zal, naar verkacht wordt, een opheffing of ten minste een reorganisatie van het Hooge Hof van Controle parallel gaan. Minister-president Switalski heeft in een pas gehouden rede gesproken over „stuip- trekkingen van voorbijgaanden aard" voor het geval dat het Sejm weigert de constitutie te wijzigen in den zin, gelijk de regeering dit wenscht. In deze woorden ziet men de aan- kondiging van den staatsgreep. Groote on- rust is onder de arbeiders gewekt door de berichten over een militarisatie der spoorwe- gen en de aanstaande bezetting van industri- eele bedrijven door militairen. Voor het ar- beidersblad Robotnik heeft Vandervelde een opmerkelijk artikel tegen de dictatuur ge- schreven, dat aanvankelijk geheel in beslag werd genomen. Na interventie van den mi nister van buitenlandsche zaken Zaleski werd het dan toch gepubliceerd, op twee passages na, die definitief verboden bleven. in de mijnen vluchtten. Er werd door de Rus- sen een cordon om de mijnen getrokken en 12 menschen, die poogden te ontvluchten, werden neergeschoten. Den volgenden dag gaf de Russische bevelhebber order, dat al ien de mijnen moesten verlaten, daar ze an- ders zouden worden doodgeschoten. Nadat aan dit bevel was voldaan, werden alle Russen, die in het bezit waren van een Chi- neesche pas, gefusilleerd. Amerikaansche diplomatieke actie. Stimson heeft de Amerikaansche dipioma- tieke vertegenwoordigers in Engeland, Ja pan, Frankrijk, Italie en Duitschland opge- o'ragen de regeeringen in die landen te wl]- zen op den ernstigen toestand in Mantsjoe- rije en de mogelijkheid te bespreken van een gemeenschappelijke actie. De aandacht wordt gevestigd op het feit, dat Rusland en China beide behooren tot de onderteekenaars van het verdrag van Kel logg, maar naar verluidt is geen enkel con- creet Amerikaansch voorstel gedaan. Het doel zou ziin besprekingen te houden, voordat de vijandelijkheden in Mantsjoerije zich op groote schaal uitbreiden. Aan alle zes mogendheden wordt verzocht in dit ver band voorstellen tot samenwerking te doen. Niet naar den Volkenbond? Een proclamatie van den Russischen bevelhebber. Volgens een Flavasbericht heeft de bevel hebber van het Russische leger in het verre Oosten de volgende proclamatie uitgevaar- digd: Wij hebben de Chineezen op twee fron- ten verslagen. Wij hadden den vijand tot Charbin kunnen achtervolgen, maar wij heb ben er ons mee tevreden gesteld China een Ies'te geven, die onze kracht en onze vastbe- slotenheid toont om de controle over de spoorwegen te handhaven. De toestand zal slechts door volledige uit- vcering van de verdragen van Moskou en Moekden kunnen veranderen. Als China een nieuwe les wil vermijden, moet het zonder talmen den vroegeren toestand op den Oos- ferspoorweg herstellen, de Russische gevan- genen in vrijheid stellen, de concentratiekam- peri openen, de wit-garaisten ontwapenen en de troepen van de grens terugtrekken. Elke aarzeling zal een uiibreiding van onze actie ten gevolge hebben. Bedreigingen. Dertien Sovjet-vliegtuigen hebben gister- middag boven Boetsjatce gevlogen. Zij bom- bardeerden het Chineesche militaire hoofd- kwartier. Later vlogen nog 8 andere Russi sche vliegtuigen boven de stad, maar deze hebben geen bommen geworpen. Men meent te Charbin, dat de bedoeling van de Russen is de Chineezen door schrikaanjaging de Russische eischen te doen aanvaarden. De Chineesche commissaris van politie te Chalanor, die te Charbin is aangekomen, heeft medegedeeld, dat toen Chalanor op IS November door de Russen werd ingenomen 1 700 menschen, .waaronder 300 miinwerkers Na zijn bezoek aan den minister van bui tenlandsche zaken heeft de Chineesche ge- zant verklaard, dat hij gepoogd heeft de hulp van Japan te krijgen om het conflict aan den Volkenbond voor te leggen. Naar verluidt heeft Shidehara den gezant aangeraden de zaak niet aan den Volken bond voor te leggen, daar Rusland er geen lid van is. De correspondent te Nanking van de As sociated Press meldt, dat nu ook de regee ring te Nanking aan Rusland voorstellen heeft gedaan tot regeling van het conflict. Zij stelt voor de onderhandelingen op 14 December te Charbin te openen. De vroegere minister van buitenlandsche zaken Welling ton Koo zal als gcvolmachtigde van China optreden. Het Tel. Ag. der U.S.S.R. deelt mede: Tsjang Hsoe Liang heeft in een telegram aan Litwinow voorgesteld den toestand aan den Oost-Chineeschen spoorwtg te herstel len in volkomen denzelfden toestand, die be- stond voor het Russisch-Chineesche conflict, alsmede cm den voormaligen directeur en den plaatsvervangend directeur der spoorlijn weer in hun functies te herstellen. Litwinov antwoordde hierop bevestigend en stelde voor Chineesche gevolmachtigden naar Chabarovsk te zenden, ten einde de technische uitvoering dezer voorstellen met vertegenwoordigers van het commissariaat van buitenl. zaken te bespreken, alsmede de vaststelling van plaats en tijd voor de bij- eenroeping eener Russisch-Chineesche confe rence. De Russische troepen teruggetrokken. Berichten uit Charbin bevestigen dat de sovjettroepen uit het Chineesche gebied zijn teruggetrokken. Vluchteiingen melden dat Dalai Nor thans ontruimd is, hocwel sovjet- vliegtuigen nog steeds boven den spoorweg vliegen, hetgeen, gepaard met de beschadi- ging en de desorganisatie, een herstel der verbindingen belet. Men neemt hier aan dat de inval der sov jettroepen in hoofdzaak bestemd was om druk te oefenen op de Chineezen en een rege ling te bespoedigen. Amerika stelt een gemeenschappe lijke actie voor. Reuter's correspondent te Tokio verneemt, dat de Amerikaansche zaakgelastigde een bezoek bracht aan den minister van buiten landsche zaken Sjedehara, naar men gelooft om hem een of anderen vorm van gemeen- scbappelijk optreden, samen met Engelani, Frankrijk en Italie, voor te stellen inzake het Chineesch-Russisch conflict. Hoewel de hou- ding van Sjedehara niet bekend is meent men dat het officieele Japansche standpunt on- gewijzigd blijft, n.l. Omzichtig. Daar Stimson duidelijk te verstaan heeft dcen geven bij de ze gelegenheid dat het hoofdbelang van Amerika is de integriteit van het Kellogg- pact en non-interventie in de aangelegen- heden van Mandsjoerije, is het mogelijk dat japan toestemt. CHINA. EEN BOM OP EEN ZIEKENHUIS. Zeven pati'enten gedood. Een onlangs van Nanking naar Kanton gezonden Chineesch vliegtuig heeft na een bomaanval op een deel der Kwangshi-troe- pen een bom laten vallen op een Chineesch ziekenhuis te Kanton. Door de ontploffing werd een deel van het ziekenhuis vernield. Zeven zieken werden gedood en 3 werden gewond. ENGELAND. EEN ERNSTIGE MIJNONTPLOFFING. Zeven dooden. In den afgeloopen nacht vond in de Wern- >roll-mijn te Pennclawdd in de nabijheid van Swansea een ernstige ontploffing plaats. Op het tijdstip, dat het ongeval plaats greep, bevonden zich in deze mijn 100 man, waarvan 13 in de betrokken schacht. Men vreest, dat 7 hunner om het leven zijn geko- men. 6 lijken konden reeds worden gebor- gen; naar het 7de wordt nog gezocht. Van de overige arbeiders in deze schacht werden twee licht gewond. TEN ONRECHTE VERDACHT. Opneming van vingerafdrukekn ver nieligd. Onlangs poogde een vrouw verslhillende winkeliers te Londen op te lichten in en- kele gevallen gelukte het haar door arti kelen te koopen en zich zich daarbij uit te geven voor de vrouw van een officier, wiens adres zij opgaf. In verband met deze zaak werd ondanks haar betuigingen van on- schuld een dame gearresteerd, die de flat van den in het buitenland vertoevenden officier bewoonde. Slechts een getuige herkende haar n.l. de chef van de zaak, waar de oplichtster geweest was en die haar maar even gezien had. De vingerafdrukken der aangehoudene werden genomen, doch de magistraat van Marlborough street heeft haar vrij laten uit- gaan omdat de klacht werd ingetrokken en hij overtuigd was dat hier een vergissing in het spel was. Namens de onschuldig ver- dachte werd verzocht om vernietiging der opneming van haar vingerafdrukken. Een ter zitting aanwezig politieman zeide dat dit de gewoonte was in zulke gevallen. De Engelschen vertrekken. Heden wprdt begonnen met het laatste ge- deelte van de ontruiming van het Rijnland door de Britsche troepen. In de afgeloopen dagen zijn reeds verschillende troependeelen uit het Rijnland in Engeland aangekomen. Thans bevinden zich in het bezette gebied nog slechts twee Engelsche bataljons, wier terugroeping voor den aanvang van de maand December reeds vast staat. Daardoor wordt de Britsche ontruiming, die voor den 15den December geeindigd moest zijn, dus eenine dao-en vervroegd. EEN SAMENKOMST VAN ZEE- REUZEN. Groolste schepen bijeen in de haven van Southampton. Woensdag was er in de haven van South ampton een merkwaardige verzameling van groote schepen te zien. De grootste Duitsche boot, de 50.000 ton metende „Bremen", kwam binnen om in drijvend dok onderzocht te worden beneden de waterlijn en kwam te liggen bij de „Majestic" van de White Star- lijn, het grootste schip ter wereld, die later naar New-York vertrok. Het grootste s.s. van Amerika, de „Leviathan", kwam in den loop van den dag aan en legde aan bij de „Berengaria", het grootste schip van de Cu- nardlijn, en de „Aquitania", die iets minder groot is. Tot de reusachtige schepen, die zich verder in de haven bevonden, behoorden de „Carnarvcn Castle", het grootste schip op de route naar Zuid-Afrika, de „Empress of Scotland", het grootste schip van de Cana dian Pacific en de „Belgenland", het groot ste schip onder Belgische vlag en dat in den loop van'den dag vertrok om zich gereed te magen voor een reis om de wereld. OP ZOEK NAAR EEN STUK SPEEL- GOED. Om aan den wensch van een s/er venden jongen te voldoen. De Port of London Authority, het haven bcstuur van Londen, heeft alles in het werk gesteld, en met succes, om een stuk speel- goed te vinden waardoor de laatste dagen van een stervenden jongen van 15 jaar in Oldham (Lancashire) werden verlicht. Tien weken lang was de knaap voortdurend ach- teruit gegaan en telkens als de brievenbe- steller kwam vroeg hij of „vaders schip" nog niet gekomen was. Doch telkens was hij te- leurgesteld. Hem was verteld dat zijn vader heef uit Sjanghai een stuk speelgoed, een Chineesche jonk, voor hem had afgezonden. De doctoren, die merkten dat hij niet lang meer te leven had, drongen er op aan dat het speelgoed, het kostte wat het wilde, moest gevonden worden. Een tante van den zieken jongen schreef aan de Port of London Autho rity, die een dringenden brief richtte tot alle hoofden van Londensche havenbassins en opslagplaatsen met het verzoek zich eventu- eel met de scheepvaartmaatschappijen in verbinding te stellen. Enkele uren later kwam er bericht van het hoofd van de Royal Victoria and Albert and King George V docks dat de jonk met een bepaald schip was aangekomen en door een scheepvaartagen- tuur aan welke het pak was geadresseerd, was afgehaald. Met den eersten den besten trein werd het stuk speelgoed naar Oldham gezonden. De jongen leefde nog juist lang genoeg om het speelgoed in elkaar te zetten en stierf kalm enkele uren later ter. Volgens een oude wet is het strafbaar om door middel van een boosaardige grap onheil te stichten en £en autoriteiten onnoo- dige moeilijkheden te" bereiden. Op gronc dezer wet is de hoofdcommissaris van politie thans gemachtigd op te treden tegen dengeen die den koffer met zijn luguberen inhoud achtergelaten heeft. De zaak komt voor een der Londensche politierechtbanken voor. FRANKRIJK. EEN JACHT ONDER DEN GROND. A1 sedert geruimen tijd werden in eeni- ge stations van de Parijsche metro's's nachts de geldstukken uit de kaartjes-automaten ge- stolen en men was er niet in geslaagd de daders te betrappen. Drie politie-ambtenaren kregen opdracht zich, wanneer de stations werden gesloten, ergens te verstoppen en de automaten in het oog te houden. Vijf-en-dertig nachten trok ken ze er op uit, verbleven den geheelen nacht in de duistere, muffe stations, verbor- gen in een benauwden koker of onzichtbarcn hoek. Bijna hadden ze het opgegeven; alleea zouden ze het station Pasteur nog onderzoe- ken. Vijf nachten achtereen verbleven ze er. Den zesden nacht hoorden ze gescharrel bij de automaten. Zij sprongen te voorschijn, zagen den dader, die hun te vlug af was, de trappen afrenden en in de onderaardsche spoorbaan verdween. Bij zijn vlucht liet hij een zak met gestolen francsstukken vallen. De politiemannen rende hem achterna, steeds maar onder den grond, station na station, totdat ze hem eindelijk uit het oog verloren. Eenige uren later zagen ze bij het station Edgar Quinet twee mannen staan, die voor- wendden te werken. Ze werden gearresteerd; het bleken de daders te zijn, arbeiders van de metro, die in hun vrijen tijd de automaten ledigden! PORTUGAL. ZWARE STORM IN PORTUGAL. Groote schade aangericht, Gedurende eenige dagen woedt reeds aan de Noordkust van Portugal een heftige storm, die groote schade heeft aangericht. Te Lissabon werden verscheidene straten onder water gezet door den hevigen regen- val, die het karakter van een wolkbreuk aan- nam. De Lima is buiten zijn oevers getre- den, waardoor een groot aantal dorpen door het water is overstroomd. De tot nu toe aangerichte schade wordt op 135.000 francs geschat. HET GEHEIM DER VERKOOLDE BEENDEREN. De zaak voor den rechter. Flet ..gehtim der verkoolde beenderen", het achterlaten op een Londenschen bus van een koffer met beenderen het heele geval bleek later een „grap" te zijn; de beenderen waren van een anatomisch skelet afkomstig zal toch nog een naspel krijgen voor den rech- OOSTENRIJK. NA DE STUDENTENONLUSTEN TE WEENEN. In de financieele commissie van den Oos- tenrijkschen Nationalen Raad is het heden bij de beraadslaging over het hoofdstuk „Onderwijs" der begrooting tot een scherp debat over het hooger onderwijs gekomen. De socialistische afgevaaraigde Lenthner gispte de houding van de academische auto riteiten bij de jongste incidenten aan de uni- versiteit te Weenen en eischte een ondubbel- zinnige verklaring over de rechtstoestanden, aangezien de Duitsche studenten geen offici eele positie hebben en hun vereenigingen ook niet krachtens de wet zijn gesticht, maar toch in elk opzicht en onder schending der rechtsgelijkheid steun krijgen vanwege de academische autoriteiten. De afgevaardigde dr. Juzabel (chr. soci- aal) antwoordde dat de Duitsche studenten het recht van huisheeren aan de universitei- ten hebben, want zij zijn de zoons van in- heemsche burgers en arbeiders, die door hun belastingen de universiteiten op de been hou den, terwijl de socialistische studenten bijna alien buitenlanders zijn en wel Poolsche en Russische joden. De Duitsche studenten voe- ren te Weenen een even rechtmatige afweer- strijd als die te Berlijn, Warschau, Praag, Briin en Krakau tegen vervreemding, niet alleen van de hoogescholen, maar ook van de academische beroepen. Tegen de voortduren- de tumulten is alleen van den numerus claus heil te verwachten. De rede van dr. Juzabel lokten herhaalde- lijk luide protesten uit bij de socialisten. POLEN. MIJNONGEVAL. Twee zwaar gewond. Gistermorgen had op de Eminentsmijn te Domb bij Kattowitz een ernstig ongeval plaats. Vier mijnwerkers maakten, om hun weg te bekorten, gebruik van een kolenkar, die bij Bremsberg omhoog werd geheven. Plotseling raakte de kabel in den trommel los en de wagen stortte omlaag. Twee arbei ders werden licht gewond en de beide ande ren zoo zwaar, dat zij in hopeloozen toestand naar een ziekenhuis moesten worden overge- bracht. AMERIKA. DE ZUIDPOOL-EXPEDITIE. Byrd heden naar de Zuidpoolpunt. De New-York-Times meldt. dat comman der Byrd hedenmorgen om 22.29 uur (Ame rikaansche tijd), d.i. 3.49 uur hedenmorgen gewone tijd, van Little America is vertrok- ken, om de 1600 mijlen, die hem nog schei- den van de Zuid-pool en den terugweg naar Little-America af te leggen. Aan de vlucht zullen, behalve Byrd zelf, deelnemen de pi- loot Bern Balchen, de marconist Flarold Yune en Kinley, die foto's zal maken. Byrd gebruikt voor deze tocht een 3-motorig Ford- vliegtuig en hoopt gedurende zijn vlucht doorloopend in draadlooze verbinding te kunnen blijven met het Radio-station in d« N.-Y.-Times, ALKMAARSCHG GQURANT.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1