Alkniaarsctm Couraiit. jfrcrLi - jfrcu aan .-«• eenige milLLRTON. Honderd een en dertigste iaargang. Vriidag Xoveniber. ProvinciaaB wSauws DEKANG-HE VAAS. No. 282 1929' PROV. STATEN VAN NOORD- HOLLAND. J Provinciate bedrijven. In de gistermorgen voortgezette ^vergade- ring van de Prov. Staten van Noordholland vervolgde de heer Bruch (a.-r.), lid van Ged Staten zijn rede met een beantwoordmg. van de opmerkingen over de pr^ncjale l^ryve Spr ging de financieele pohtiek der b.drij ven na en besorak de wijze van aflossing. die naar hij ui'teenzette thans geschiedt op een manier die t gunstigtst is voor de province. Set s echter Boodzakelijk nog een reserve te vormen Het P.W.N, staat op goede basis maar de tijd voor tariefsverlaging is nog met gekomen. Er moet bij uitbeidmg van het net fot niet-rendabele gebieden steeds worden ge J", h-driifszekerheid. Daarom houden Ged. Staten vast aan hun standpunt dat het bedrijf moet warden belast met de kosten voor aansluiting van die gebieden. Aan den commercieelen opzet van het bedrijf moet vorden vastgehiuden. Gedeputeerde Staten _iin ruim in hun opvattingen wat de Tiiet-rendabele gebieden betreft, maar is aan- sluiting daarvan noodig, dan moet steun van de province komen en niet moet het bedriji ,;Worden belast. Ten aanzien van het P.E.N, geldt ook, dat, al gaat het goed, toch de uiterste voorzichtig- heid moet worden in acht genomen. Aan ta riefsverlaging kan ook hier nog niet worden gedacht. Dat het tarief niet te hoog is, blij<u u-el hieruit dat tal van gemeenten nog een behoorliike winst maken. Dat ook de afne- mers moeten betalen aan een wijziging van het net is billijk omdat die wijziging ook ge- schied is ten behoeve van die afnemers. Den heer Van der Wal gaf spr. toe dat de arbeidsregeling wat de vacantie betreft een herziening behoeft. Ged. Staten zullen daar- naar een onderzoek instellen en met nadere mededeelingen komen. Ten aanzien van de vragen door den heer Colijn gesteld, zei spr. dat er geen sprake van is, dat de provincie voor lageren prijs levert aan het eigen laagsoanningsgebied dan aan de afnemende gemeenten. Spr. wees erop dat integendeel het eigen bedrijf meer betaalt dan de gemeenten, htgeen spr. met cijfers aan- toonde. Wat de P.E.G.E.M. aangaat, beantwoord de spr. de vragen over het onvoldoende in- lichten van de Staten. Het oogenblik voor na dere mededeelingen is nog niet gekomen, om dat de besprekingen nog gaande zijn. Wei kan spr. zeggen dat de gezamenlijke opwekkmg geheel verlaten is. Er is nu gekomen een aan- vraag van de Nederlandsche Spoorwegen om stroom te leveren voor de lijn Amsterdam— Alkmaar en de lijn VelsenUitgeest; Ged. Staten zullen die levering opdragen aan het P.E.N. Nederlandsch fabrikaai Ten aanzien van ret Nederlandsch fabri- fcaat zei spr., dat Ged. Staten zich niet wen schen te stellen op een dogmatiseh stand punt. De heer Kupers heeft zich ontpopt als een protectionist onder bepaalde omstandig- heden. Ged. Staten stellen zich ook niet op het standpunt van den heer v. d. Waerden, die zich hier heeft doen kennen als vrijhandelaar maar zij willen elk concreet geval beoordee len en zullen, indien het binnenland evengoed als het buitenland maakt, aan het binnenland de voorkeur geven. Het is geen juiste voorstel- ling van zaken als men zegt, dat voor 2h ton aan het buitenland is gegeven en men ver zwijgt dat voor een driemaal zoo hoog bedrag aan het binnenland is toegestaan. Wat d" levering der Turbo-generatoren betreft, ve ldaart spr., dat de techniek steeds op den voor grond is gesteld en ook den docrslag heeft gegeven. En wanneer nu een commissie van technici eendrachtig de voorkeur geeft aan een Engelsche firma, dan kan een niet-des kundige gedeputeerde niet zeggen: En nu do lk het toch anders. Malaria-bestrijding De heer Michels (s.-d.), lid van Ged. Sta ten, beantwoordde de opmerking over de ma lariabestriiding. Er is gezegd dat nu vijf jaar de bestrijding practisch overbodig zou zijn doordat de malsria dan zou zijn verdwenen Spr. heeft dit nooit geloofd. Het rijk heed iijdens de campagne een nieuwe commissie benoemd, de oude is geliquideerd; de bestrij ding ging nu aan het Rijk over en dit zou dus ook de kosten beialen. Het verzoek kwam ech ter van de regeering, dat de provincie en d' gemeenten in de kosten zouden bijdragen. D provincie zal bijdragen voor een kwart van hetgeen het rijk noodig heeft. Om nu weer rieuw geld te gaan besteden nu er bijna geen malaria meer voorkomt acht spr. niet ge wenscht. Chirurgische hulp voor de eilanden is door Ged. Staten nog niet overwogen. Schadevergoeding bij uitbreiding Er is beduchtheid uitgesproken door dei heer de Jong Schouwenburg, gesteund door den heer Miedema, over schadevergoeding aan grondeigenaren bij uitvoering van uil breidingsplannen. Wij hebben hier te maken, zegt spr., met particulier grondbezit. De taak van Ged. Staten is te dezen opzichte niet ge- makkelijk. Zij zijn gebrekkig toegerust. Elk geval moet afzonderlijk worden bezien en be- handeld. Het verschil van meening begint over het begrip schade. Het recht van schade vergoeding erkennen kunnen wij in de wet vastleggen, de normen evenwel niet. Spr. vraagt wat in deze de taak van Ged. Staten is. Naast het stedenbouwkundig-advies staat het belang van den eigenaar. Tusschen gemeente en eigenaar komt het gewoonlijk tot een compromis. Spr. vraagt zich af wat er tegen de vaste commissie voor uitbreidingsplannen is. Dat de belangen van eigenaren bij de commissie niet zouden zijn gewaarborgd, ontkende spr Waterschappen, ontginning en werk- verschaffing. De heer Kooiman (v. d.), lid van Ged. Sta ten, beantwoordde de verschillende opmerkin gen over de waterschappen om de Zuiderzee en de Horstermeer gemaakt. Ged. Staten zul len gaarne hun aandacht wijden aan de mo- gelijkheid van opheffing en samenvoeging van waterschappen. Maar zij vreezen dat er nog meer verzet zal zijn dan bij samenvoe ging van gemeenten. Naar aanleiding van de mededeeling van den heer Kupers, dat B. en W. van Amster dam voornemens zijn een vennootschap op te richten tot het droogmaken van plassen en ontginning van woeste gronden als werk- verschaffing, kon spr. meedeelen, dat Ged Staten met Amsterdam en den minister in overleg zijn getreden. Ged. Staten zouden ook in die vennootschap willen treden, maar de minister, die eerst medewerking toezegde, is later van meening veranderd, omdat hij het niet juist acht, dat aan de werkloosheid een blijvend karakter wordt gegeven waardoor permanente werkverschaffing onvermijdehjk is. Daarom meent de minister, dat het wen- schelijk is niet tot oprichting van een vennoot schap over te gaan. Het ligt nu op den weg van Ged. Staten om eerst met B. en W. van Amsterdam nader overleg te plegen. Zeer bin- nenkort zal hierover een bespreking plaats hebben. Den heer v. d. Wal antwoordde sprdat Ged. Staten er nooit hun medewerking toe zullen verleenen om bijdragen voor werkver- schaffing te geven, als normaal voor een normaal loon daaronder wordt binnenge- smokkeld. Verder deelt spr. mede, dat het de bedoeling is voor de wegen en kanalen een commissie te vormen; zeer" binnenkort zullen uitnoodigin- gen tot de aanstaande leden van deze commis- sie worden gedaan, waarin ook Statenleden zitting zullen hebben. Hierna werd gepauzeerd. In de zitting van des middags vervolgde de heer Kooiman zijn rede. Met betrekking tot de kanalen in Wes'- Friesland zei spr., dat daarover reeds germ- men tijd onderhandelingen met den minister gaande zijn. Wat het wegenvraagstuk betreft, Ged. Sta ten zien zeker de belangrijkheid in van het- geen de deer Dekker heeft opgemerkt, die een grootere subsidie voor de kleine wegbe- heerders wenscht. Doch of de begrooting hier- voor zal worden gewijzigd, kon spr. thans niet zeggen. Wei wees hij op hetgeen hij zeide over de samenvoeging van waterschappen, waardoor de draagkracht verhoogd wordt. Over den aankoop van het fort Schiphol in verband met den bouw van een brug is met den minister onderhandeld, welke onderhan delingen tot overeenstemming hebben geleid. Spr. zou het voorts betreuren, indien het voorstel van den heer Guepin c.s. werd aar genomen, daar hierdoor de inkomsten van het wegenfonds besnoeid zouden worden. Ur.- voerig weerlegde spr. de uitlatingen van den heer Asscher met betrekking tot het beleid van St3.ten Wat het voorstel van den heer Reinalda be treft, zei de heer Kooiman, dat Ged. Staten gaarne het voorstel overnemen met het amen- dement van den heer Hooij, zoodat de mot"? thans luidt: „Prov. Staten van Noord-Hoi- land besluiten aan Ged. Staten te verzoeken een onderzoek te doen instellen naar de wen- schelijkheid en mogelijkheid om naast aanbe- steding ook door stichting van een overheids- of gemengd bedrijf uitvoering te geven aan den woningbouw". Het nieuwe lid van Ged. Staten, de heer*1 Verschure, beantwoordde vervolgens de oo- merkingen over de ongevallen in het Prov. Ziekenhuis. Daaraan heeft niemand schuld Tot de door deze ongevallen getroffen fami lies richtte spr. een woord van deelneming. Ged. Staten willen gaarne het voorstel van den heer Sajet, om aan de directeuren der zie- kenhuizen een rapport te vragen omtrent hun ervaringen met de arbeiderstherapie over nemen, indien dit rapport ook aan de commis sie van bestuur der z'iekenhuizen ter inzage wordt verstrckt, opdat ook deze commissie haar oordeel over deze zaak kan geven. De heer Gerard gaf antwoord op de opmer kingen over het georganiseerd overleg. De voorzitter noodigde de Staten tot deel neming aan twee excursies uit; de eerste in Juli 1930 naar het Prov. Landgoed, de twee- de naar de in aanbouw zijnde wegen. Tevens bestreed de voorzitter de opmerkingen van den heer Luder over het beleid en de werkwijze van Ged. Staten. Theoretisch is het mogelijk dat de Prov. Staten de werkwijze van Ged Staten bepalen, doch spr. gelooft niet dat men het college tot een bepaalde wijze van werken kan dwingen. Replieken. De heer Guepin repliceerde naar aanlei ding van de gemaakte opmerkingen over het voorstel tot belastingverlaging. De heer Bo- mans wilde alleen zeggen, dat het wegen fonds geen cent kan missen. Het voorstel wordt in stemming gebracht en verworpen met 33 tegen 8 stem men. Aangezien niemand hoofdelijke stemming verlangde werd de begrooting Z. h. s. goed- gekeurd. De vergaderingwerd hierna gesloten. KOEDIJK. Woensdagavond werd door het Algemeene Afdeelings-ziekenfonds der afdeeling Alk maar en Omstreken, afdeeling Koedijk, in het lokaal van den heer M. K. de Weert, on der leiding van dr. den Hartog vergaderd. Deze riep den aanwezigen het welkom toe. Aan de hand van het reglement besprak de voorzitter de verkiezing van de vertegen- woordigers, daar het de tijd is van aftreden, wat om de vijf jaar moet geschieden. De heer P. Hart is aftredend, en deze werd met op een na algemeene stemmen her- kozen en nam de benoeming aan. Dr. de Hartog feliciteerde den heer Hart met deze benoeming en hoopte op dezelfde medewer king als voorheen. Hierna ging de leiding der vergadering over in handen van den heer Hart, die een bespreking hield over het werk van de leden in verband met de geneeskundigen. Daarin is veel goeds tot stand gebracht. Hierop kwam aan de orde de vraag: „Is contributie- verhooging noodzakelijk?" Spreker noemde dit een zeer belangrijk vraagstuk en gaf een overzicht van wat in den loop der jaren al- zoo er bij is gekomen aan behandelingen en materialen. Spr. wees op de verdeeling der kosten, die van de contributie betaald moeten worden, en gaf een vergelijking van het jaar 1922 met 1928. Daarbij kwam duidelijk naar voren, dat de onkosten belangrijk waren gestegen en telkenjare waren er tekorten. De meerdere kosten ontstonden in hoofdzaak door meerdere special isten en ziekenhuizen en in de toekomst zullen mede met het oog op de tandheelkundige hulp, de nadeelige saldi nog grooter worden. Het nadeelige saldo kan weggewerkt worden door verla- ging op de kosten voor doctoren en door con tributie-verhooging der leden. Na breedvoerige besprekingen kwam de vraag naar voren om elk lid, ook kinderen contributie te laten betalen. Voorgesteld werd voor elk kind 5 ct. te laten betalen. Dit voorstel werd opgedragen aan den afgevaar digde om dit te bespreken in de bijeenkomst van verzekerden. Bij zitten en opstaan werd met algemeene stemmen besloten om de con tributie met een cent te verhoogen en dit door elk lid te laten betalen, grooten en kinderen Als de doctoren iets meer bijdragen, meent men de tekorten te kunnen dekken. Bij de rondvraag kwam naar voren, dat op de materialen weinig korting is, zooals voor buikbanden, brillen, elastieken kousen enz. De leden kunnen schriftelijke klachten indienen bij den vertegenwoordiger, den heer P. Hart. Hierna sluiting met dank aan de leden en aan den dokter voor hun tegenwoordigheid. 25 Uit het Engelsch door J. S. Flitscher. Geautoriseerde vertaling door v. d. W Cherry lichtte de deksel op en keek er in Het was gedeeltelijk gevuld met die fijn: houtkrulletjes waarin potten en glazen wor den verpakt. Hij uitte een kreet van verbazin en nam een paar losse stukjes, die hij zorg vuldig op de toilettafel neerlegde. Voor hij iets meer kon doen, .pakte Keziah hem bij den arm en bracht hem naar het ledikant. „En kijk eens hier!" zeide zij, terwijl zij naar den vloer wees. „Daar ligt nog meer van dat goed, op mijn kleed. En hoewel ik geen detective ben, kan ik even goed gevolg- trekkingen maken als een van jullie! Die k'rulletjes zijn dezelfde, die u meebracht in uw portefeuille. En toen Joseph Krevin op dien avond thuis kwam om 's nachts te ver- dwijnen, had hij die vaas met dien vreemden naam bij zich in dat mandje en verpakt in die houtwol en zoo zeker als mijn naam Keziah Heckitt is, pakte hij haar hier in zijn eigen tasch over en wierp dat ding onder mijn to< lettafel een gemeene deugniet, dat is hij! En als ik geen gelijk heb, dan zijn vier en drie geen zeven. Cherry had zijn portefeuille te voorschijn gehaald en vergeleek de houtwol uit juffrouw Ellingham's salon met die uit het mandje „Natuurlijk", snoof Keziah. „Dat zie je dadelijk, dat is van hetzelfde soort. Joseph Krevin had dus te maken met den diefstal van de Chineesche vaas. En ik durf er we> voor in te staan, dat dit de eerste keer is, dat dit huis werd onteerd door er gestolen goed binnen te brengen het is schandelijk. Cherry merkte vergoelijkend op, dat het huis door de slechte daden van oom Joseph niet gebrandmerkt kon worden, maar Keziah bieef ontroostbaar en ging naar beneden om de theeboel af te wasschen. Wij bleven achter in de slaapkamer en keken elkaar aan. Zij weet on uitstekende wijze gevolgtrek- kingen te maken, Ben!" zeide Cherry. „Er is geen twijfel aan, dat Krevin de vaas hier bracht, toen hij dien nacht kwam. Maar de ander Cousins! Welk aandeel had hij m deze zaak? Wat deed hij op GaUov*'-* NOORD-SCHAR WOUDE, Vergadering „Tuinbouwbelang" De Tuinbouwver. ,,Tuinbouwbelang" ver- gaderde Woensdagavond ten lokale van den heer J. de Bakker. Aanwezig waren met het bestuur 29 per- sonen. De voorzitter, de heer G. Barten, opende met een woord van welkom. daarbij wijzende op de reglementaire verplichting, om in de maand October een ledenvergadering te houden, hoewel de belangstelling in deze maand gewoonlijk niet groot is in verband met de koolcampagne. Van het gemeentebestuur is een schrijven ingekomen, dat op het verzoek van de ver- eeniging goedgunstig is beschikt om een subsidie te verleenen voor het openhouden van de vaart tijdens de vorst. Toegezegd is 50 pCt. van een eventueel tekort met een maximum van 200. Onder dankzegging werd de subsidie aan- vaard Van de koolzaadcommissie was bericht in gekomen, dat de opbrengst van het geteelde koolzaad niet bijzonder gunstig is geweest. Van 500 stuks uitgeplante zetkolen werd de opbrengst 22 pond zaad Het vorig jaar was de opbrengst 46 pond, terwijl thans 40 pond beschikbaar is. De prijs is f 12 per pond, wat een lage prijs genoemd kan worden. Het zaad is uitsluitend voor het gebruik der leden. Verwacht mag worden, dat de leden zich rieraan zullen houden. De heer P. Swager zou den prijs hooger willen stellen om fraude tegen te gaan. (Gebleken is dat het vorige jaar een fraudu- leus geval van levering aan anderen is voor- gekomen. Corr.) Meerderen waren het met den heer Swager eens. Het bestuursvoorstel werd met meerderheid van stemmen aangenomen. De heer Kliffen deelde mede, dat de ge teelde koolsoorten van het zaad, dat door de vereeniging is verstrekt, goed is te noemen. Medegedeeld werd verder, dat de bewaar- plaats voor pootaardappelen in gebruik is ge nomen. De totaal kostprijs van het gebouw be- droeg ongeveer f 10900. Door de vereeniging zijn 11600 aard- appelbakken aangekocht, waarvan er thans 11200 in gebruik genomen zijn. De deelname van de leden had grooter kunnen zijn, waar- om ook aan anderen gelegenheid is gegeven van de bewaarplaats gebruik te maken Woensdag- en Zaterdagmiddag is er van 24 uur gelegenheid om de aardappelen te bezichtigen. Door den heer Mallekote, tuinbouwleeraar, werd het onderwerp „Een cursus voor ouderen" ingeleid. In Oudkarspel zijn eenige praatavonden gehouden, welke goed geslaagd zijn. Het is de bedoeling om vanwege de tuinbouwvereeniging eenige avonden te houden, waar onderwerpen den tuinbouw betreffende behandeld zullen worden. Geconstateerd kan worden, dat hier in tegenstelling met andere provincien, de be langstelling voor het tuinbouwonderwijs niet groot is. Door deze avonden zal de belang stelling hiervoor mogelijk toenemen. De vergadering kon zich met dit voorstel vereenigen, en zal met de vereeniging te Oud karspel overleg plegen. De heer Ootjers deelde medee dat een be- stuursvergadering met Oudkarspel en de L. T. B. is gehouden, waarin besloten is om aan de leden voor te stellen bij strenge vorst geen ijs te hakken. De heer Kaan zeide verrast te zijn door het bestuursvoorstel. Spr. achtte het verkeerd om voor te stellen om niet te hakken. Het is ge- wenscht om de grachten zoo lang mogelijk open te houden. De heer Kliffen zeide dat het de bedoeling is om als het bij de laadplaats niet meer mo gelijk is de vaart open te houden, het ijs- hakken te staken. dus eerder niet. Na eenige discussie werd besloten om een en ander aan een commissie over te laten, welke zal bestaan uit de heeren G. Bakker, H Swager en K. Wagenaar. Het is de bedoeling dat een ieder meehelpt om de vaart zoo spoedig mogelijk open te hakken, zoowel een tuinbouwer als de bij hem in dienst zijnde arbeiders Bij de rondvraag vroeg de heer Swager of er al een voorman benoemd is voor den ijs- boeier. De heer Kliffen antwoordde dat een oproep geplaatst zal worden. De heer Van Dijk zeide, dat er gelegenheid is tot het bestellen van ammoniak, Meileve- ritig. De heer Mallekote zeide. dat bij een 2o0 personen zaad ontsmet is tegen de vallers. Spr. had gaarne dat de leden de resultaten kenbaar maakten. De heer Ootjers zeide, dat 23 pond wortel- zaad voor de leden beschikbaar gesteld zal worden. Verder zeide de heer Ootjers, dat alien hun personeel voor 1 Maart volgens de Ziektewet moeten verzekeren. Spr. ried aan dit te doen bij de Tuinbouwonderlinge. E)e heer P. Swager zou gaarne zien, dat bij ijs de veiling ecu uur later begon. De heer Kaan zou de bordjes bij de veiling voor het aanleggen der vaartuigen duidelijker willen zien. Hierna sluiting. de zaal. Hij dankte de aanwezigen voor hun belangstelling, speciaal den beschermheer, den burgem., donateurs en donatrices, en de pers, alsmede voor de bloemenhulde de koor- vereeniging op dezen avond aangeboden do.or Bergen's Harmonie", door de zangver- eeniging Harmonie te Heiloo, den heer en mevrouw Diesfeldt, de tooneelvereeniging „Kunst na Arbeid" te Bergen, de Berger too neelvereeniging, het Bergensch mannenkoor en de V. V. V. Vervolgens bracht spreker hulde aan den dirigent, den heer Joh. Brands, en herinner- de nog eens aan z'n onlangs te Haarlem ge geven feestconcert ter gelegenheid van z'n 25-jarige loopbaan als toonkunstenaar. Een fraaie krans werd Br. overhandigd en later nog van het kinderkoor, dat hem op zijn ju- bileum niet had kunnen huldigen, een zeer mooie ets van het museum te Bergen. De beschermheer sprak daarna de vejv eeniging in hartelijke woorden toe, die woorw den bezegelende met het aanbieden van een gesloten enveloppe. Vervolgens sprak de heer Brands zijn dank uit, en uitten verschillende afgevaardigden bij het aanbieden van de reeds genoemde bloemstukken hun waardee- ring en vriendschap voor de koorvereeniging. De feestvreugde was ook in de koorleden gevaren, want in opgewekten geest en goed zong men de nummers van het programma, die bestonden uit „Feestzang" voor gemengd kinderkoor met piano-begeleiding van den di rigent, „De Kam", van Hoogerwerf, „Droo- mekind" van Wierts, „Goeden Nacht" en „Da pacem Domine" dit laatste 'n waag- stuk voor een niet te groot koor, dat echter zeer goed afliep van Brands. Vervolgens „Kermisvrijers" van hem, „Lentezang" van Roeske, en „Ellen" van Olman. Het kinderkoor zong alleraardigste liede- ren van Hendrik van Oort, en Chris van Beek, en had natuurlijk, evenals altijd, de groote belangstelling van het publiek. De heer Brands begeleidde die kinderliederen op de piano. Nog een huldiging had er dezen avond plaats, n.l. van een vijftal personen, die van af de oprichting lid van het koor zijn ge weest. De heer Brands loofde hen om hun trouwhartigheid, en bood namens het koor mevr. Kloosterboer bloemen, de heeren Boersma, Lek, Tamminga en Jansen elk een souvenir aan. Mej. Helene Cals, de sopraanzangerCs uit Amsterdam, die in zeer korten tijd mej. C. zingt nog maar drie jaar een groote bekendheid verwierf, verleende bij dit con cert hare medewerking. Met stijgend succes, voortkomende uit zeer mooie nummers van Monssorgsky, Jongen, Debussy (liede- ren) en opera aria's van Boito, Ponchielli en Massenet maar niet het minst door de wijze waarop zij die nummers met haar zeer fraaie, heidere en glaszuivere stem, met groo ten eenvoud en natuurlijkheid voordroeg, voerde mej. Cals dezen avond tot een groote hoogte op. Langdurig applaus en bloemen waren haar belooning. Ook haar accom- pagnateur werd in de bloemetjes gezet. En nu, Berger koorvereeniging, met fris- schen moed aan de volgende tien jaar begon- nen, en de vele moeilijkheden waaraan een zangvereeniging nu eenmaal niet ontkomt, maar weer moedig weerstand geboden. A. K. Point? Wie vermoordde hem? Gebeurde dit door een man of door twee?" „Kan een mensch, zonder hulp, hem vast- gebonden hebben, zooals dit gebeurd is?" vroeg ik, in gruwzame herinnering aan het geen~Keziah en ik hadden gezien. „Als u dat gezien had „Ik weet het ik weet ik! Veller gaf een volledige beschrijving kapitein Marigold onthaalde mij op een andere. Ja, ik veronder- stel, dat een man het had kunnen doen als hij reeds het touw rond den nek van het slachtoffer had. Wat was de beweegreden? Eh ik zou wel eens willen weten of die fijne oom van jou iets van den moord afwist, voor dat jij en je zuster het hem vertelden." Hij ging naar het raarn, trok het gordijn op zijde en keek naar Gallowstree Point. Het zwakke licht van de ondergaande zon be- scheen het landschap; alles zag er zoo vreed zaam en mooi uit op dezen rustigen avond. „Ik weet het ik weet het! Veller gaf een ik. „Alles wat ik weet is dat hij zich dood schrok. Hij kromp ineen en ik moest hem de cognacflesch uit zijn tasch geven" „Heb jij de tasch zelf opengemaakt. Wat zat er in de vaas zeker niet?'5 SCHOORL. Aan den onbewaakten overweg nabij het station der stoomtram alhier is gistermiddag circa 12 uur de luxe-auto van den heer Ka per te Alkmaar, inspecteur van de A.PC., door de tram, die in de richting Alkmaa ging, aangereden. De wagen werd eenige meters meegesleurd en totaal vernield. De heer Kaper bleef gelukkig ongedeerd. BERGEN. De koorvereeniging „Bergen" bestond dezer dagen tien jaar en dit feit heeft men herdacht met een feestconcert in de Rusten- de Jager, op Donderdag 28 November. En toen de voorzitter, de heer Lek, de aanwezi gen, waaronder de beschermheer, de heer J. van Reenen, en de burgemeester, het wel kom toeriep, sprak hij voor een geheel gevul- SCHAGEN. Tot opzichter van den Zijpe- eri Hazo- polder is benoemd de heer P. Kooij Jz. te Wieringerwaard. Bij de verpachting van de kerkeliike landerijen was de opbrengst 5727. Voor 4 jaar bedroeg ze 6582. Een verminde- ring dus van 13 pet. URSEM. Bij beschikking van den minister van onderwijs dd. 26 Nov. 1929 no. 29310 is de rijksbijdrage waarop deze gemeente kraciitens de lager onderwijswet 1920 e.anspraak heeft, vastgesteld op 2817. UITGEEST. Bij beschikking van den Minister van Defensie, is aan den dienstplichtige J. T. J. Stam, uit deze gemeente, voor goed vrijstelling van den ruilitairen dienst- plicht verleend. „Ik zag alles wat er in was. Het was be- droevend weinig. Eenige sokken, zakdoeken, een paar boorden en de cognacflesch. Hij droeg zijn pyjama en zijn borstel en kam lagen op de toilettafel". „Zou er met al die dingen er in, ruimte in die tasch geweest zijn voor de vaas, verpakt in houtwol?" „Voldoende. Het was een groote tasch" Cherry verzamelde de houtwolsnippers en nadat hij het vischmandje in een kast had gelegd, gingen wij naar beneden en na een paar woorden gewisseld. te hebben met Keziah, die nog hoogst verontwaardigd was over oom Joseph's brutaliteit, gingen wij naar het dorp, omdat Cherry van plan was op het postkantoor te vragen of men het schrift kende op de enveloppe, die wij in de kamers in Calthorpe Street hadden gevonden. Naar noch juffrouw Apps, noch haar doch- ter Nellie herkenden het schrift, dat Cherry hun voorlegde. Het was geen gewoon schrift en beiden, moeder en dochter, bekeken het eenigen tijd. „Als ik dat schrift ooit meer heb gezten, Mijnheer", zeide Juffrouw Apps eindelijk, .dan is het op een telegram aeweest. In ieder Amsterdam Nieuwendijk 225/229 Utrecht Oude Gracht 151. geval verbeeld ik mij, dat ik het gezien heb, maar wanneer, dat kan ik niet zeggen. En als dat zoo is. dan komt het er op aan, waar dat geweest is". „U zent zeker niet veel telegrammen van hier?" vroeg Cherry. „Vrij wat meer dan iemand kan veronder- stellen. U moet weten, dat dit telegraafkan- toor drie dorpen bedient. Een tegenwoordig sta je verbaasd over het aantal telegrammen, dat auto-eigenaars, die hier langs komen, verzenden". „U bewaart uw telegrammen, niet waar?" vroeg Cherry. „Kunt u ze nakijken om te zien of u een handschrift kunt vinden, dat op dit lijkt?" Juffrouw Apps beloofde dat zij dat doen zou; wij lieten de enveloppe bij haar achter en gingen heen. Cherry ging naar zijn ka mers en ik naar huis, waar Keziah mij onge- twijfeld wachtte om mij te kapittelen over Londen. Daar kwam het echter niet toe, want op weg naar huis ontmoette ik juffrouw El lingham's buttler. Hij zag er keurig netjes uit, hij droeg een zijden hoed en lichte glace handschoenen. Toen hij mij zag, aarzelfde hij' een oogenblik en stak daarna den weg over, verlangend om een praatje te maken. Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5